VV: beslist niet tornen an het kabinetsprogram Lijders bloedziekte hebben meer kans 'Big Ben' Webster in Amsterdam overleden Ierland KVP en ARP voor dilemma, zegt Wiegel ut Verlenging gevraagd aanbieding straaljager roeg opsporen srsendefect orkomt veel B;: oversteken gedood IERLAND'73 Planbureau: prijzen kunnen 1.2 pet lager Rijkspsychiatrische inrichting sluit gekookte aardappels zijn best lekker maar neem nou eens voor de afwisseling CHIPS Verslag' van medische en maatschappelijke situatie Gonorrhoe dreigende kinderziekte UW/KWARTET VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND 13 K5 'euwe voorzitter tevreden over plannen (ADVERTENTIE) "Ukonze sociaal-economische redactie fpWAiRDEN Indien de Tweede Kamer gaat tornen aan de igdinen van de regering-Den Uyl, dan vervalt de in beginsel. loyale elling van de vakbeweging tegenover deze regering. Afzwakking nav het regeringsprogramma betekent ook dat de medewerking van KW aan de totstandkoming van een centraal akkoord zal ver- wrien. zt ng opmerkingen maakte de heer W. de gisteren op de verbondsvergade- van het NVV in Leeuwarden bij aanvaarding van zijn voorzitter- ale p. In zijn redevoering toonde de we NW-voorzitter zich in het al- rkeeen tevreden met de regerings- nle len. Hij wil wel graag een ver- roorzitter avn het van het plan om de huur- jj rde van eigen woningen voor de listing te verdubbelen, jjiheer Kok verdedigde zich tegen verwijt dat de vakbeweging het s.t meer zo nauw neemt met de in- 'jebestrijding. Het tegendeel is ~r zijn mening het geval. 'Voortzet- van het inflatiepei 1 zoals wij de te jaren kennen is immers funest de verwerkelijking van de doel- Vlen van de vakbeweging: uitbrei- van de collectieve voorzieningen Tugbrengen van de werkloosheid', in de macro-economische verkon ten veronderstelde loon- en prijs- vikkeling voor volgend jaar tnde de heer Kok volstrekt niet rea- Bch. De prijsontwikkeling leidt fcens hem tot handhaving van de :e rendementen van 1972. 'Als zo- g is deze ontwikkeling onaan- 'dbaar', aldus de heer Kok. Wan- een grotere loonsomstijging de 'oering van de begroting zou be ilijken en de werkgelegenheid on- itig zou beïnvloeden, dat kan vol de heer Kok de conclusie van de teweging niet anders zijn dan dat irijsstijging nog verder moet wor- teruggedrukt. Dat is pas mogelijk meer het prijsdrukkend effect van revaluatie geheel wordt verwerkt wanneer de overheid een nog een verslaggever h Uit de resultaten van modern cialistisch hersenonderzoek blijkt te meer hoe nodig het is, kinde die in hun geestelijke ontwikke- achterblijven zo vroeg mogelijk te sporen. Van 78 onderzochte kin- en m .de .observatiekliniek Eder- st bleken er zeven afwijkingen te >ben die met een hersenoperatie iden worden aangepakt. Zij zijn. I Jewel later dan wenselijk was ge- i-est) alsnog geopereerd. Bij vier irfi de patiëntjes heeft dat tot een t delijke verbetering geleid. JJvertelde gisteren dr. J. Valk, ze- ivarts-röntgenoloog van de Eder- rst, op de algemene ledenvergadc- g van de Vereniging tot opvoeding verpleging van geesteszwakke kin- ren 's Heeren Loo. die behalve de niek in Ede nog elf tehuizen en in- tuten beheert, met bijna 4600 ver egden. n de 78 volledig onderzochte kinde- i in Ede (de apparatuur staat nog •ar sinds een jaar ter beschikking), •ken er 63 'grove afwijkingen' van hersenen te vertonen. Met die ap- ratuur werden foto's gemaakt van bloedvaten in de hersenen (nadat n contrastvloeistof is ingespoten) van de hersenkamers, holten in de rsenen die normaal met vloeistof n gevuld, maar waar t^n behoeve het onderzoek lucht in wordt ge acht. 'k aan het opsporen van oorzaken 'i afwijkingen en aan de voorko- •ng ervan, kan het röntgenonder- ek van de hersenen een belangrijke Jdrage leveren, aldus dr. Valk die halve aan de Ederhorst verbonden aan de Valeriuskliniek in Amster- lfn. als hoofd van de afdeling neuro biologie. scherper prijsbeleid zal voeren', aldus de heer Kok. Democratisering Over de cao-onderhandelingen zei de heer Kok dat dc vakbeweging vast houdt aan een minimum prijscom pensatie van 160 gulden per procent prijsstijging, te financieren uit een af bouw van de prijscompensatie voor de hogere inkomens Hij voegde hieraan toe dat het bij de onderhandelingen van het centraal akkoord niet alleen zal gaan over materiële zaken. Er zal ook serieus gepraat moeten worden over een verdergaande democratise ring van de onderneming. Kritiek had de heer Kok op minister Boersma, die in de toelichting op zijn begroting van sociale zaken verschui vingen in de machtsverhoudingen heeft gesignaleerd, gekenmerkt door een groeiende betekenis van grote on dernemingen en een wijziging in de verhouding van vakbonden onder el kaar en vakbonden met vakcentrales. Als daaraan niets wordt gedaan zal het denken in conflicten sterk toene men met alle gevolgen van dien voor de economie en de werkgelegenheid. Het lijkt er volgens de heer Kok op dat minister Boersma een pleidooi houdt voor een autoritair gezag van vakcentrales over vakbonden, van vak bonden over hun leden, volstrekt in strijd met de democratische structuur van de Nederlandse vakbeweging. De tegenstrijdigheid tussen enerzijds de drang tot aantasting van machtspos.- ties en anderzijds de belijdenis tot het harmoniemodel rechtvaradigt vol gens de heer Kok een nadere toelich ting van het kabinet. 'Schaamteloos' Tenslotte noemde de NVV-voorzitter de uitspraak van WD-voorman Wie gel 'de kleine man is de dupe van de begroting' een 'schaamteloze huichelachtigheid'. De heer Kok zag hierin een 'teken van kapitalistische hebzucht'. 'De vakbondsleiders zullen hier niet intrappen. Uit de tegenbe- groting van de VVD blijkt ook dat het deze partij gaat om het verdedi gen van de positie van de rijkeren in onze samenleving en helemaal niet om de belangen van de zwakkeren', aldus de NVV-voorzitter. Ben Webster door Rud Niemans AMSTERDAM Gisterochtend over leed, op 64-jarige leeftijd de Ameri kaanse tenor-saxofonist Ben Webster in het St. Lucasziekenhuis te Amster dam. Meer dan ooit bij de dood van een grote Amerikaanse jazz-musicus zal 'n grote schare Amsterdamse jazz- intimi zich geschokt voelen door en sterk betrokken voelen bij dit bericht. Omdat dit bericht de vergrijzing van het begrip jazz naar oud, vertrouwd swingmodel op 'n benauwende wijze symboliseert. 'Ome Ben 'of 'Big Ben', zoals Webster door velen hier met af fectie genoemd werd, dankte die tot bijnamen verheven genegenheid voor al aan de periode 1966-70, waarin hij vanuit Amsterdam in Europa werk zaam vaak deel uitmaakte van de 'ADVERTENTIE) WWW VOS KAASDR \F\\ FDSTRIJD Willem den Wagler en Hendrik, Daamen (resp. 1. en r.) Hebben voor het derde jaar in successie dc Kaasdraaf wedstrijd gewonnen. Daarmee hebben zij zich voorgoed in het bezit van dc Kaas Uit Het Vuistje beker gesteld. 'Niet toevalligmenen de winnaars, 'wij gebruiken hel :elf ook vaak(NZB-foto). Int. Shannon binncnvis- kampioenschappen 28-30 september. Int. Kinspie zeevis- kampioenschappen 18/10-21/10. Extra vluchten van donderdag tot zondag. Incl. volpens. v.a. 225,- (supporters welkom) Oktober mooiste maand in IERLAND. Iedere vrijdag naar Cork (alles mogelijk, ook cruisers en huifkarren). EXTRA: Serie naar Dublin. 7- en 8-daagse reizen, beginnend 4/10 iedere week tot 31/10. Ongekend lage prijzen. Prim-Air. Brinklaan 34. Bussum. Telefoon 02159-14541. an een onzer verslaggeefsters DEN li VAC - 'De K\ P en de ARP staan nu voor een dilemma: ofwel niet uitvoeren wal hiui eigen miiiistefcg willen, ofwel datgene van liet kabinet te accepteren, wat hun kiezers tïiet hebben gewild. Dil zei VYD-fractieleider Wiegel voor ruim tweeduizend mensen gisteravond in liet Haagse Congresgebouw. plaatselijke jazz-scene. Men herinnert zich daarbij de sessions in 'Arti' en in Paradiso, waar zijn 60e verjaardag op feestelijke wijze werd gevierd. In die periode maakte Joan van der Keuken ook zijn 'Document Humain Big Ben' waarin de filmer in beeld, woord en muziek een ontroerend portret schil derde van een der zeer groten uit een roemruchte Amerikaanse tenoristen- traditie welke begon bij wijlen Cole man Hawkins, grondlegger van Web- sters volstrekt eigen stijl. Stijl en mu zikale opvatting van Benjamin Fran cis Webster waren nimmer aan tijd gebonden omdat hij daarin immer liefde betuigde aan de onuitputtelijke rijkdommen van melodie, harmonie en ritmiek. Naar de eis van het mo ment was zijn toontechniek fel of vol van romantisch noblesse, zoals bij alk- grote blazers direct herkenbaar loor fraaie in de melodie glijdende 'in zetten' die met veel lucht werden aan geblazen. In de zojuist verschenen Parker-biografie 'Bird lives' getuigt ook de schrijver Ross Russell ervan, hoezeer Webster zijn aandeel opeiste in de roemruchte Kansas City jazz-sce- ne waaruit hij evenals Parker voort kwam. Lester Young, Herschel Evans en hij staken er koning Hawkins naar de kroon rn de club Cherry Blossom toen Bird nog maar pas kwam kijken. In weerwil van dit alles is Websters naam door hen die jazz organiseerden of plaatopnamen financieerden veelal weggedrukt in de secundaire rangen van musici, wier namen vaak onver meld bleven. Webster miste de menta liteit om zich ten koste van anderen naar voren le dringen. Toch kan de jazz-fan zijn Webster-herinneringen hoog houden met tal van fraaie oude en nieuwe opnamen zoals die welke hij vanaf 1939 bij Duke Ellington maakte en na de oorlog vooral op Verve met Art Tatum en Billy Holli- day. Webster koos na Amsterdam do micilie in Kopenhagen. Maar laatste lijk was hij op 6 september j.l. Ie ho ren in Leiden DEN HAAG DE 73-jarige W. W. Schoonhoven uit Den Helder is giste ren bij het oversteken in Den Haag dcor een bus van de WSM aangere den. Dc man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het zie kenhuis Leyenburg is overleden. Ms>/7/£7-Z3/7/£> ii Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Centraal Planbu reau verwacht dat de revaluatie van de gulden, nog afgezien van de infla- tiebestrijdingsmaalregelen. volgend jaar een prijsdaling ten gevolge kan hebben van 1.2 procent. Voor 1975 schat het CPB dit percentage op 2.1 pet. Het CPB is er bij deze raming van uit gegaan, dat de werkelijke waarde stijging van de gulden 4 procent zal bedragen. Het effect op het reëel inko men heeft het CPB op nu 1 gesteld Andere gevolgen van de revaluatie zijn: de loonsom per werknemer kart volgend jaar 1.7 procent dalen en in 1975 2.5 procent. De werkgelegenheid zal volgend jaar i.v.m. het werkgele- genheidsprogram geen nadelige gevol gen ondervinden van de revaluatie. In 1975 zal de werkloosheid zelfs met 4.000 kunnen afnemen. Het saldo op dc lopende rekening van de betalings balans daalt volgend jaar met bijna een miljard gulden' in 1975 zal de da ling echter slechts 04 miljard gulden bedragen. Dc ministers van KVP en ARP zijn dot r hun socialistische collega's in het kabinet volledig onder dc voet ge lopen. vervolgde hij. Op een fel pro test hierop van iemand uit de zaal. die zijn aanval op Wiegel met 'Leve Biesheuvel!' eindigde, sneerde de WD-fractieieider: 'Maar die is er niet meer. dankzij meneer Aantjes'. De zaal reageerde hierop met een lang en luid applaus. Wiegel zei op weg te zijn naar een nieuwe meerderheid. Daarvoor is hor stel nodig in de verhouding met KVP en ARP. vindt hij. maar ook 'winst naar ons toe van KVP en ARP. Want dc enige manier om Aantjes en An- driessen op de goede weg te helpen, is dat hun kiezers aan deze fractielei ders laten zien. dat zij bij de vorige verkiezingen fout gekozen hebben, toen zij kozen voor een partij die niet eens haar eigen kabinetsbeleid tot in zet van de verkiezingen durfde te ma ken'. Uit de nog te presenteren tegenbegro- ting van de VVD onthulde Wiegel, dat daarin zal worden voorgesteld te bezuinigen op CRM. cntwikkelings- hulp en woningwetbouw. Bovendien moet het collegegeld op duizend gulden gehandhaafd blijven, vindt hij. Meer geld zal er in de WD-begroting wor den uitgetrokken voor het nieuw- bouwprogramma, waarbij vooral de bouw van eigen woningen en huurwo ningen moet worden bevorderd. Ver der zal er in zijn begroting meer geld gaan naar defensie, onderwijs en de regio's 'het noorden' en 'Limburg'. Bovendien moet de inflatiecorrectie volgens de VVD doorgaan. Met dit al les zegt Wiegel de belastingdruk in vergelijking met die van het kabinet- Den Uyl met 650 miljoen te kunnen laten zakken. DEN HAAG De regering heeft be sloten de 'kleine en sterk verouderde' rijkspsychiatrische inrichting in Gra ze (NB) te sluiten, zo heeft he'. mi nisterie van volksgezondheid ver klaard. Het ziekenhuis telt thans 171 patiënten, er werken 104 mensen.(in clusief part-time krachten). De patiënten kunnen in andere in richtingen uiteraard in overleg mei hun familie elders onder bete re omstandigheden worden verpleegd, aldus het ministerie. De vakorganisa ties zijn op de hoogte en zullen bij dc afvloeiing van het personeel worden betrokken. Er komt ook overleg met de gemeente Grave over de conse quenties van de sluiting voor de ge meente. I erratisuiji Start i ghler hun et iwe un onze Haagse redactie DEN HA AG Nederland licell oe Zweedse B-fabrieken, de Franse luclitvaartitiduslrie Dassault-Bregnet en liet \merikaansc Northtrop-coucern gevraagd hun offertes voor de vervanging van de Siarfigliter met een half jaar te verlengen. De offertes, die respec tievelijk de SA AB-Vigge>n. de Mirage n de Cobra gelden, zouden op I oktober van dit daar aflopen. De verlenging is nodig, omdat minis- beslissen De directeur-materieel van ter Vredeling (defensie) besloten de luchtmacht, generaal majoor Stok- heeft pas volgend jaar over de eventu- la heeft de fabrieken van dit besluit ele vervanging van de Starfighter te op dt ho>gte gesteld. ■RUHBRBMBinwaMiivwo: of en door welk type toestel de Star fighter /.al worden vervangen, is af hankelijk van de mogelijkheden tot taakverdeling binnen de NAVO. Op initiatief van minister Vredeling stelt het NAVO-hoofdkwartier in Brussel hiernaar momenteel een onderzoek in. Het hoofdkwartier zal over de resulta ten van deze studie een rapport uit brengen dat in de decembervergadc- ring van de NAVO-defensieministers zal worden besproken. VERDELING Nederland geeft aan taakverdeling op net gebied van de luchtmacht de grootste prioriteit. Er bestaat een ze kere voorkeur om de luchtverdedi- gingstaak af te stoten en te specialise ren in de zogenaamde 'close support', de luchtsteun aan grondtroepen. Toen op 1 oktober 1972 aan Saab, Dassault en Northrop om een offerte werd gevraagd, was er van een moge lijke taakverdeling nog geen sprake. Luchtmachtdeskundigen verwachten dat de taakverdeling uiteindelijk tot de aankoop van een heel ander toestel zal leiden dan de Viggen, Mirage of Cobra. In luchtmachtkringen in Brus sel is als vervanger van de Starfighter wel eens de Britse Jaguar genoemd, een toestel dat met name voor de luchtsteun aan grondtroepen geschikt fADVERTENTIE Dat leuke kleine zusje van de gewone friet is 'n smaakvol aksentje op uw tafel! Shoestring is in 'n wip goudbruin en blijft langer knapperig. Haal vooralle zekerheid snel Shoestring in huis - je kunt 't lekker lang in de ijskast bewaren! Shoestring is een diepvriesprodukt t zakje met de rode ruit bel 02503-7241 voor informaties Van ecu onzer verslaggever!! LEIDEN Door de verbeterde medische behandeling van hemofilie zijn de le venskansen van patiënten die aan deze erfelijke bloedziekte lijden sterk ge>lcgcn. Als gevolg daarvan is een fikse toeneming van het aantal hemofolie-paliënleii le verwachten. Dit blijkt uit het rapport 'He mofilie in Nederland 'waarin verslag wordt gedaan van een onderzoek naar de medische en maatschappelijke situatie van de ruim duizend hemofi- liepatiënten in Nederland. Het onderzoek stond onder leiding van dr. J. J. Veltkamp. internist van het academisch ziekenhuis in Leiden. Het maatschappelijke deel is ge maakt door de heer H. van Dijck, juridisch student, zelf hemofilie-patiënt en vice-voor- zitter van de Nederlandse Ver eniging van HemofilK Hemofilie is een erfelijke ziekte die via de vrouw (draagster) wordt overgeërfd door de man (patiënt). De ziekte kenmerkt zich door een tekort aan stc llingsfactoren in het bloed, waardoor bloedin gen niet of maar langzaam tot stilstand komen. Vooral gc- wriehtsbloedingen kunnen veel last veroorzaken'. Sinds 1965 is het mogelijk de stollingsfactor uit het bloed van donoren te concentreren en de patiënten met dit concentraat te behan delen. Ook plotseling Behalve door overerving kan hemofilie zich ook spontaan voordoen door een verande ring in het erfelijk materiaal. Ongeveer een kwart van alle hemofilie mtstaat door zo'n mutatie, hetzij bij de moeder, hetzij bij de zoon die patiënt zij zichzelf thuis zouden Wil is. Dr. Veltkamp noemt verschil lende mogelijkheden om een verdere groei van het aantal patiënten tegen te gaan. Door meer bewuste gezinsplanning is er al een aanzienlijke da ling van het geboortecijfer voor de hele bevolking, en dit zal ook doorwerken in fami lies met hemofilie. Wanneer hemofilie in een familie voor komt. kunnen de echtgenoten zich tijdig laten voorlichten over het risico dat hun kind draagster of patiënt zal zijn. Beginperiode Reeds in de beginperiode van de zwangerschap kan bepaald worden of de vrucht manne lijk-of vrcuwelijk is. Wanneer de vrouw draagster is en de vrucht mannelijk (dus moge lijk patiënt), kunnen de ou (Iers besluiten tot abortus. Wanneer de man patiënt is en de vrucht vrouwelijk (dus mo gelijk draagster), kan even eens besloten worden tot abor tus. Tenslotte is het de laatste jaren ook mogelijk om met vrij grote zekerheid te bepa len of een vrouw al dan niet draagster is. Als dat het geval :is kunnen de echtgenoten daar rekening mee houden. Uit de enquête die onder ruim vijfhonderd patiënten gehouden is blijkt dat een groot aantal patënten zichzelf thuis zou willen behandelen Nu is het in nagenoeg alle ge vallen zo dat de patiënten naar het ziekenhuis gaan voor een transfusie met het stol lingspreparaat. Wanneer de bloeding niet ernstig is, kun nen zij helemaal poliklinisch behandeld worden. Van de 344 mensen die op dit punt hun mening gaven zeiden 200 dat len behandelen. Volgens dr. Veltkamp is het heel gted mogelijk patiënten (of hun ouders) te leren zelf te prikken. In het buitenland zijn hiermee goede ervaringen opgedaan. In Amerika komt het zelfs voor dat jongens van zeven zichzelf prikken. Wan neer de ziektekosten-verzeke raars deze zelfbehandeling wil len vergoeden, kan dat een aardige kostenbesparing be tekenen (minder kosten voor vervoer,, poliklinische hulp. 87 procent van de ondervraag de patiënten vindt de relatie met de behandelende art~ goed. Slechts 11 proeent vindt de verhouding minder ideaal en 2 procent noemt het con tact met de arts ronduit slecht. Maar 7 procent klaagt over te lange wachttijden. De meerderheid van de pa tiënten lijdt een vrij normaal leven. Ongeveer 15 procent van de patiënten heeft meer dan twintig bloedingen per jaar. 5 procent heeft zelfs meer dan vijftig bloedingen. Het merendeel van de patiën ten kan echter zonder al te grote vertraging (gemiddeld nog geen jaar) de lagere school afmaken. Een prcbleem is wel dat een klein deel van de patiënten zonder diploma het voortgezet onderwijs ver laat Van de patiënten boven de 15 jaar waren 59 geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt verklaard. Maar ook hier geldt dat de meerderheid wel in staat is zonder al te groot ziekteverzuim zijn werk te doen. In een aantal gevallen levert de verzekering van ziektekos ten nog problemen op: 5 pa tiënten waren zelfs helemaal niet verzekerd. 24 patiënten waren wel verzekerd maar met uitsluiting van de ziekte kosten voortvloeiend uit de hemofilie. Ook bij het af sluiten van levensverzekerin gen ondervinden dc patiënten moeilijkheden. Gezien de gestegen levenskansen van de hemofilie-patiënt is dit niet erg billijk, aldus het rapport. Minister Vredeling heeft in zijn be grotingstoelichting ook de mogelijk heid opengehouden dat de Starfighter binnen afzienbare tijd helemaal niet vervangen zal worden. Hij wijst er daarbij echter op, dat het toestel zijn taken nu al niet meer allemaal aan kan en het lang in dienst houden steeds grotere tactische problemen met zich mee zal brengen. De luchtmachtstaf krijgt door het uit stel van de beslissing over de Star fighter de tijd om de monetaire maat regelen, die sinds het uitbrengen van de offertjes door de verschillende re geringen -.ijn genomen, in de prijs te verrekenen. Dit geldt ondermeer voor de voortdurende waardevermindering van de dollar als ook voor de recente opwaardering van de gulden. Van een verslaggever UOES De geslachtsziekte gonorr hoe lijkt een'ziekte te worden die ook kinderen van 13 tot 16 jaar bedreigt, terwijl de bestrijding ervan een tries te aangelegenheid is. Hel is droevig te moeten constateren dat de directe bestrijding van deze aandoening zo weinig kans krijgt. Dil zegt de districlsverpleegkundige van de commissie zedelijke volksge zondheid in Zeeland in het Jaarver slag van de 'Stichting Het Zeeuwse Kruis.' Als de gonorrhoe dan toch In een 'kinderziekte' dreigt le ontaarden moeten alle mogelijkheden worden benut om een entree te krijgen bij onderwijs en vormingsinstituten, vindt de verpleegkundige zuster N. van Beveren. Het aantal gevallen van geslachtsziek te op Walcheren is vier keer zo hoog als in dc rest van Zeeland, namelijk 71 gevallen tegen 17 in overig Zee land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5