Prijzen aardgas komend jaar een kwart omhoog C en A en Fiat verlagen prijzen, maar V en D niet Gratis per bakfiets door Utrecht Bisschoppen zijn ongerust over de situatie in Chili Parkeer garage stort in Mogelijke revaluatie Belgische frank !n deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS banen in nota tudieloon ste vorm lanciering' waar bewolkt Minister Lubbers geeft toestemming edeling ontkent ningsverschil BANKSTELLEN IDEE-LUX De aard rati de staart Nieuwe Leidse Courant IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 146 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur onze onderwijsredactie 3URG De beste vorm van iefinanciering is het studie- Alle studenten zouden met instelling waar zij studeren, contract moeten sluiten dat verplicht in redelijk tempo uderen en daar dan een stu- >on tegenover stelt. taat in de discussienota van het elijk beraad van studentendeca- Vandaag zullen de decanen in irg een standpunt bepalen over udiefinanciering. sns de nota is studeren een maat- ipelijk zinvolle bezigheid, die als lig beloond moet worden. Daar- betekent de studie voor de be- :n student, dat hij de kans zijn talenten te ontplooien. Om een een werkelijk gelijke kans te n, is het nodig de financiering ae studie los te maken van het nen van de ouders. Ook vanwege ilfstandigheid van de student is [ewcnst, dat hij financieel onaf- ïlijk is van zijn ouders. [tudieloon behoort minstens even te zijn als het minimumloon, s op dit moment ruim 11.000 gul- bruto per jaar, maar daar gaat nog belasting en premie af. Een int die niet behoorlijk studeert, Est zijn studieloon. Hij wordt als rare ontslagen en komt dan auto- ch in aanmerking voor een wer- eidsuitkering. ;ns het rapport zou met de in- ng van een dergelijk stelsel al in begonnen kunnen worden. Men dan alle eerstejaarsstudenten een studieloon kunnen aanbie- en elk daaropvolgend jaar een ra generatie studenten erbij kun- nemen. Dit systeem lijkt vrij aar, maar daar staat volgens de tegenover, dat onder het huidige '1 éénderde van de studenten afstudeert, maar toch nog gerui- ijd aan de universiteit blijft zit- Als er een studiecontract komt, n deze mensen meteen ontslagen En, wat een aanzienlijke bespa- oplevert jczegd Prof. H. J. Hellema w aar bewolkt met tijdelijk re- n en mogelijk hier en daar weer. In de namiddag enkele klaringen. Maximum-tempera ren ongeveer 17 graden Cel ls. Matige tot krachtige wind, rst uit oostelijke richtingen, er veranderlijk. ORGEN EN OVERMORGEN: sselvallig met normale tempe- turen. orgen zon op: 06.25 onder: 18.39 maan op: 01.05 onder: 16.37 er openheid ir inkomens De Inwoners van Utrecht konden gisteren gratis gebruik maken van 'eigen PPR-materieel' om zich door de binnenstad te laten vervoeren. Het mate rieel bestond uit bakfidetsen, voortbewogen door enkele gespierde radi- kalen, die op deze manier protesteerden tegen de aangekondigde tariefs verhogingen van liet openhaar vervoer. Behalve vier bakfietsen werd ook geopereerd met twee busjes. Enkele honderden gegadigden maakten ge bruik van dit PPR-protest. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het aardgas wordt per 1 januari 1974 ongeveer 25 procent duurder. De vereniging van gasdistributiebedrijven (Vegin) heeft dit voor stel gisteren aan haar leden voorgelegd. Zij kreeg voor deze in overleg met de Nederlandse Aardgasunie vastgestelde verhoging de toestemming van minister Lubbers. een onzer verslaggevers HELDER Minister Vredeling nsie) heeft gisteravond op een bij- imst in Den Helder ontkend dat er ïgsverschillen in de politieke top efensie bestaan over de reorgani- van defensietopstructuur. De mi- noemde de berichten hierover in v/Kwartet en de NRC van giste- vreemde indianenverhalen'. De ter gaf wel toe dat de hele reor- atie in discussie is. Letterlijk zei SVe zijn erover aan het discussi- maar dat betekent niet dat er ige meningsverschillen zijn'. UTRECHT De bisschoppen van Nederland hebben in een tele gram aan de Chileense ambassadeur in ons land gezegd ernstig on gerust te zijn door de berichten over talrijke arrestaties in Chili, onder meer van verschillende Nederlandse missionarissen. ADVERTENTIE Ruime keus Prijs Voordeel V r ij K ij k e n Amsterdam: Ceintuurbaan 248 Den Haag: Laan v. Meerdervoort 459. Het voorstel is afgestemd op de wens van de regering het gebruik van aard gas (gezien de schaarste op langere termijn van deze brandstof) niet lan ger te stimuleren. Uitgangspunt van dit in de troonrede aangekondigde re geringsplan is dat de kleine verbrui ker relatief minder dan de grootver bruiker moet gaan betalen. Tot nu toe was het juist voordeliger aardgas in het groot te verbruiken. De Vegin heeft dit principe in haar voorstel als volgt bepaald: Kleine ver bruikers (zij die alleen gas gebruiken om op te koken en voor de geiser) gaan een cent per kubieke meter meer betalen. Daarnaast wordt voor hen het vastrechttarief met een klei nigheid verhoogd (tariefgroep maxi maal 2.100 m3 per jaar). De grotere verbruikers (gezinnen met centrale (ADVERTENTIE) Vol wereldbekende merken die kwaliteit en goede smaak waarborgen. Veel nieuwe cadeau-ideeën rond de 25 gulden. Interessante artikelgroepen waarvoor geen bestelbewijs nodig is. Pak 'm mee - GRATIS - in elke Albert Heijn winkel. minister kan in acht jaar totaal pensioenrecht opbou- van 1,1 miljoen. Welke tandige kan dat bij de huidi- lastingtarieven? I-Iet telegram, dat woensdag is verzon den, is ondertekend door mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch en vice-voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie. De voorzitter, kardinaal Alfrink, is met vakantie in het buitenland. Namens de bisschop penconferentie verzoekt mgr. Bluys sen de Chileense autoriteiten de evan gelische beginselen te eerbiedigen, te waken tegen elke schending van de mensenrechten en de missionarissen in staat te stellen hun werk in vrede en verzoening onmiddellijk weer op te nemen. Bij wijze van steun in de moeilijke situatie, waarin het episco paat van Chili zich bevindt, is een af schrift van het telegram verzonden aan Raul, kardinaal Silva Henriquez, aartsbisschop van Santiago de Chile, zo meldt de persdienst van de kerk provincie. IN VEILIGHEID Pater Santiago Thijssen bevindt zich momenteel in veiligheid in de Neder landse ambassade. Van dit bericht werd het centraal missie commissari aat te Den Haag, dat zich met andere instanties intensief bekommert om het lot van de 216 Nederlandse missi onarissen in Chili, op de hoogte ge steld. Naar pater Thijssen werd de laatste dagen koortsachtig gezocht door het Chileense leger. Zijn huis in de krot tenwijk Victoria van Santiago werd zonder voorafgaande waarschuwing gemitrailleerd. Pater Thijssen die sinds 1953 in Chili verblijft, is een van de actiefste voormannen van de beweging van 'Christenen voor het so cialisme'. ONBEKEND LOT Over het lot van de zeven Nederland se priesters, die in Chili gevangen werden genomen, is nog niets bekend. Telefonisch werd uit Chili vernomen, dat zij nog niet zijn vrijgelaten, on danks ae toezeggingen, die de Chi leense minister van binnenlandse za ken zou hebben gedaan. Ook de diplo maten van het Vaticaan zijn benaderd om hun vrijlating te bespoedigen. De Nederlandse journaliste Marlies Simons die voor de 'Washington Post' en 'Newsweek' werkt, is woensdag drie en een half uur op het ministe rie van defensie in Santiago vastge houden in verband met haar berich ten over de ontwikkelingen in Chili. Ambtenaren van het ministerie wezen haar op de 'fouten' in haar berichten. Zij was door de politie uit haar hotel in het centrum van Santiago gehaald. In New York is een parkeergara ge van drie verdiepingen inge stort. De drie mensen, die in de garage werkten, konden tijdig ontsnappen. Er werd een enorme ravage aangericht. AMSTERDAM C A gaat als gevolg van de revaluatie van de gul den de prijzen van zijn importarti kelen met 2.5 procent verlagen. De maatregel betreft cok de thans in de winkels aanwezige voorraden, waarvan de prijzen met ingang van vandaag worden aangepast. Dit is in afwijking van het advies van de Raad voor het aanraadde het effect van de revaluatie niet in de voorraden te verwerken. Vroom Dreesmann is echter niet van plan de prijzen te verlagen. Tijdens een persconferentie zei mr. F. Barge, lid van de hoofddirectie van V D gis teren dat omprijzen 'uitgesloten' is. 'Wanneer we zouden doorberekenen wat het aan manuren kost is de klant zei dat V D alles wat 'in huis' is te gen de oude prijs uitverkoopt. De importeur van Fiat heeft de prijzen van de geïmporteerde personenauto's (Fiat, Autobianchi en Polski Fiat) met ongeveer twee procent verlaagd. Ook de bestelwagens die op benzine lopen zijn afgeprijsd. De verlaging geldt met terugwerkende kracht tot Grootwinkelbedrijf, die zijn leden waarschijnlijk duurder uit'. Mr. Barge 17 september. Ontvoering BUENOS AIRES (AP) De 8-jarige zoon van de IJslandse honorair con sul, die vijf dagen geleden was ont voerd door twee mannen, is gisteren vrijgelaten, nadat een losgeld vanon- bekende grootte was betaald. De va der is een Argentijnse zakenman van Schotse afkomst. AMSTERDAM Op de Amsterdamse valutamarkt ging gisteren het ge rucht, dat de Belgische frank binnen enkele dagen opgewaardeerd zou wor den. De koers van de frank stond in Amsterdam op het hoogst toegestane punt (2.25 procent boven de officiële koers) en de Nederlandsche Bank moest bijna 600 miljoen Belgische franken 41 miljoen) verkopen om te voorkomen dat de frank boven het maximum zou stijgen. Als de frank in derdaad zou revalueren, zou het effect van de 5 procent opwaardering van de gulden althans voor een klein deel weer teniet gaan. Minister Duisenberg wilde door de revaluatie de buiten landse inflatie zoveel mogelijk we ren. Op de Europese valutamarkten was het gisteren weer zeer onrustig. 'Mi nister Duisenberg heeft door zijn re valuatie de Europese monetaire trein weer in beweging gebracht', aldus een geldhandelaar. De Franse franc stond zeer zwak geruchten spreken over een devaluatie in 't komende week einde en ook de dollar deed het in geen weken zo slecht als gisteren. Zie ook pagina 19. verwarming op aardgas met een maxi maal verbruik van 4200 m3 per jaar) gaan per 1 januari in plaats van acht, elf cent per m3 betalen. Het vast rechttarief zal voor hen echter wor den verlaagd zodat de prijsverhoging per saldJ neer zal komen op twee cent per m3. Voor blokverwarming bedraagt de prijsverhoging eveneens twee cent. Ook boven een verbruik van 4200 kubieke meter wordt de prijsverhoging van drie cent verzacht door een verlaging van het vastrecht. Maakt niet uit Het is op dit moment gezien de schommelingen van de wereldprijzen niet bekend of het na 1 januari goed koper dan wel duurder zal zijn op een andere brandstof over te schakelen. Verwacht wordt dat het niet veel uit zal maken. Zo zal de huisbrandolie al leen al behoorlijk in prijs omhoog gaan als per 1 januari de vrijstelling van accijns voor deze brandstof komt te vervallen. De heer C. Krijgsman, hoofddirecteur van de Nederlandse gasunie drong gisteren op een congres in Rotterdam aan op een zuinig ge bruik van aardgas. 'Aardgas is in be perkte mate aanwezig. Er zal een slec- tief afzetbeleid moeten worden ge voerd. Het aandeel van het aardgas in de totale energievoorziening zal niet boven de 45 procent uit mogen ko men. Vijf procent Nederland beschikt over vijf procent van de totale wereldreserve aan aard gas en heeft de helft van de beschik bare hoeveelheid aardgas in West-Eu ropa. De heer Krijgsman verwacht dat het aardgas in 1975 voor ongeveer 45 procent in de energiebehoefte zal voorzien. In andere Westeuropese lan den ligt dit percentage op 10 tot 15. In het buitenland liggen de gasprijzen 100 procent of meer hoger dan in Ne derland. Door de lage prijzen voor verwar- mingsgas in Nederland is er geen sti mulans tot energiebesparende investe ringen. Bovendien is het subsidiebe leid van de overheid bij de bouw van woningwetwoningen volgens de heer Krijgsman niet bevorderlijk voor de toepassing van duurder isolatiemateri aal. Als alleen 1,2 miljoen woningen die in de komende tien jaar gebouwd moeten worden en de utiliteitsbouw, die in bouwvolume een kwart hiervan bedraagt, beter zouden worden geïso leerd, bereikt men een energiebespa ring van 50 procent Dit betekent een vermindering van het jaarverbruik met ongeveer 4 miljard kubieke me ter na 10 jaar. Nederand beschikt thans over een voorraad van 2.450 miljard kubieke meter aardgas. De afzet in ons land bedroeg in 1972 34 miljard kubieke meter. Op grond van het huidige af zetbeleid van de Nederlandse regering zou in het jaar 2000 145 miljard ku bieke meter geleverd moeten worden, waarvan 92 miljard in het binnen land. Volgens de bestaande overeen komsten zou de rest moeten worden geëxporteerd. In dat jaar zou 3.500 miljard kubieke meter gebruikt zijn. Rekening houdend met een afbouwpe riode zou een reserve van 4.800 mil jard kubieke meter nodig zijn. 'Zelfs met de meest optimistische verwach tingen over de beschikbare reserves is het niet mogelijk, dat de gasunie hieraan kan voldoen. Er zal een selec tief afzetbeleid gevolgd moeten wor den,' Binnenland Aanpak verkrotting7 Gewone man hoeft gelag niet te betalen 11 Buitenland Junta zoekt buitenlanders 9 Kerk Emigratie Zuid-Afrika 2 Sport Sponsor-experiment niet haalbaar 15 RITA 'Pap, wilt u zo van mij een fo to maken?' Wat hier gisteren stond, heeft misverstand gewekt. Het heeft bij enkele lezers de mening doen postvatten, dat onze opmaak redacteuren berichten die niet in de pagina passen, blindelings van hun staart beroven. Welnu, dit gebeurt niét. Maar, zo voegen wij er terstond aan toe, het zou wel moeten kunnen. Want een van de geboden die voor de moderne journalist gelden, luidt: gij zult het belang rijkste nieuws vermelden aan het begin van een bericht en het minst belangrijke aan het slot ervan. Helaas heeft dit gebod met de meeste andere gemeen, dat'het nimmer zou zijn ingevoerd, als de neiging tot overtreding er van niet tamelijk wijd verbreid was. Onze opmaakredacteuren weten dit. Ook handelen zij ernaar. Geen bericht wordt door hen gecoupeerd, of ze hebben zich door nalezing van proef of lood ervan vergewist, dat de tekst het lijden kan. Als er nieuws van belang in de staart staat, dan b 1 ij f t het staan. En als er venijn in zit? Dat is een domme vraag, want het mag toch algemeen bekend worden geacht, dat het venijn zich niet bevindt in de staarten, maar veeleer in de koppen van Trouw/Kwartet toch wel een krant die het lood recht doet. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: l'ROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel is niet norlij: Schrijf op de envelop: De PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Die betalen wij. Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1