Ixperiment onhaalbaar geldwolf? NICOLS MIST DE ACHTERBAN 'Kopstoot' kost Jan Boskamp drie wedstrijden irt zakelijke loopbaan tijdens wieler-carrière nog steeds moeilijk "iotse pers -jlof voor Twente Basel in ïede ronde DERK DE VRIES Van der Hart zeker niet naar MVV Blankenburg zet naturalisatie door Klingen (MW) hervat training JW/KXPiAfltTEfr VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 SPORT T13/K1S (ADVERTENTIE) inze speciale verslaggever Voor wie louter en alleen het resultaat telt, is de w ir van sponsoring die Kela-Tapijt dit jaar in de wielrennerij in- :eerde, op een mislukking uitgelopen. Het werken aan een za- je toekomst naast het bedrijven van de veeleisende beroepswiel- •ij, is alleen mogelijk gebleken bij een minimaal programma. - ilrenners van het bedrijf uit Soesterberg hebben zich tijdens de - •animeerde seizoenpotten (de voorjaarsklassiekers en het Ne- ïds kampioenschap) niet in de publiciteit kunnen rijden. En jverweegt ploegleider Peter van Putten zijn directie te advise- |e wielersponsoring ook in 1974 voort te zetten. iet begin van dit jaar kwam i met een experiment. Het f had de sponsoring van een profwielrenners als middel ge- -om naambekendheid te krijgen. ttbod de renners echter de voor volstrekt unieke gele- om naast de sportieve carriè- een begin te maken met een e loopbaan. De wielrenners la werden bij de werkzaamhe- het bedrijf ingeschakeld. Nu, a een volledig seizoen beroeps- nerij, noemt Peter van Putten komstig uit de sportjournalis- eze manier van sponsoren aan kant geslaagd, aan de andere Viislukt. Verduidelijkt hij: 'Als heel bescheiden sportprogram- zoals wij dit jaar, dan kan tten wijst op de gunstige erva- die hij met het gros van zijn heeft gehad: 'Harm Ottenbros Dolman hebben naast de wiel- n" ook neg een filiaal van Kela. zakelijke resultaten mag ik 3 tevreden zijn. Eef, die met de i>l( opt, blijft waarschijnlijk als fi- "j1(lder bij ons bedrijf. Jan Serpen- een stand behartigd op een lij blijkt het voortreffelijk te laar wanneer wij besluiten om jaar door te gaan, zal het andere basis gaan dan dit sei- "jls wij doorgaan, wil ik werken )a opbouw van een nationale sfaet de steun van een tweede en dan kunnen de renners (ANP) De Schotse och- len schreven gisteren met ver- Iver de manier waarop Twente (gavond Dundee United, dat geslagen was in 12 voorgaande jden in Europese bekertoer- op eigen veld de les heeft Unaniem zijn de verslagge- n mening dat Dundee niet al- tader goed gespeeld heeft dan I gebruikelijk is, maar vooral pte een ploeg is van een ni- [t men in Schotland niet had (t 'Gallagher schrijft in de 'The onder de kop: 'Dundee's trot- •d door brill ante Nederlanders ïld': 'Het ongeslagen record idee dat in een reeks van 11 I opgebouwd, werd woensdag lente, dat leeft in de schaduw lere grote Nederlandse clubs rhalf uur verbrijzeld. Dundee n grote periode van de wed- k gemaakt door de Nederlan- nder meer het beste buiten- ilftal dat op Denspark heeft Het is beslist niet eerlijk iggen dat Dundee slecht heeft ld, je kunt slechts spelen tegenstander het toestaat, en sderlandse spelers gaven de i voetballes. Twente was uit- jk gevaarlijk bij zijn uitval- tan schreef in 'The Scottish press' met onderkop: 'Schok jndee': 'Dundee heeft vroeg af genomen van het toernooi om [A-Cup. De verantwoordelijk- woor berust echter geheel bij hstander van grote klasse. De (rijd op het terrein van zal voor de Nederlanders een pit zijn. Twente speelde eetbal'. tetse ochtendblad de 'Daily schrijft onder de kop 'Kostba- >ep van Dundee': 'Juist op hent dat Dundee na een half [beetje greep op de wedstrijd krijgen, kreeg het team de 3g door een merkwaardig van Achterberg. Daan-oor pte overigens al overduidelijk ind een nuchter, efficiënt en jwaam voetballend elftal te be- FC Basel heeft zich giste- leplaatst voor de tweede ron- het toernooi om de Europa r landskampioenen door in de e plaats Oltem het tweede du- Fram Reykjavik (IJsl) met 6- pen. FC Basel had de eerste 1 reeds met 5-0 gewonnen. i Mönchengladbach heeft in fdstrijd tegen IB Vestmaenn- Ide eerste ronde van de Euro- ri>or bekerhouders een ruime hald. De Westduitse ploeg ze- met 7-0 over de IJslanders. bst was de stand al 0-3. Voor pten zorgden: Heynckes (3x) (2x). Sigur Geirson en Finn ïhoten in eigen doel. Patras (Griek) heeft in Voor 18.000 toeschouwers de •dstrijd voor de eerste ronde UEFA Cuptoernooi tegen V .uit Oostenrijk met 2-1 ge- Bij de rust was deze stand Toilet door treffers van Micha- (in de 16e minuut voor Pa- pe-rnig (na een half uur voor j Spentzopoulos (42e minuut). omdat er een omvangrijker program ma moet komen niet voldoende tijd vrijmaken om naast de wielrenne rij ook nog een zaak te behartigen'. De balans van één jaar professioneel wielrennen is zuiver zakelijk gezien niet onverdeeld gunstig. Van Putten: 'De reden waarom je spensort, is het effect aan publiciteit. En die publici teit is niet grandioos geweest in de wielrennerij. Onze ploeg heeft de meeste overwinningen behaald van al le Nederlandse wielerformaties (ne gen), maar het is niet dankzij die prestaties dat de naam van mijn fir ma toch af en toe in de publiciteit is gekomen. Dat kwam doordat ik door de houding van de Koninklijke Neder landse Wielrenunie van tijd tot tijd gedwongen werd stelling te nemen, zoals in die affaire met de reclame op de truien en door Eef Dolman die na het Nederlands kampioenschap zijn li centie inleverde om te protesteren te gen de onjuiste jury-uitslag. Wanneer je die publiciteit buiten beschouwing laat, dan is het bepaald niet indruk wekkend wat wij hebben teruggekre gen voor de investering in de wielren nerij. INVESTERING De investering van Kela bedraagt 180.000: een veelvoud van het be drag, dat een goede amateurformatie kost, die aanzienlijk meer reclame- waarde heeft in de Nederlandse publi citeitsmedia. Het totale budget aan sportsponsoring van het bedrijf uit Soesterberg bedroeg dit jaar twee ton. De resterende 20.000 is gegaan naar de rally-rijders Van der Marei en Van Berkhof (Van Putten: 'Meer een aar digheidje. Zij hebben het publicitair niet verder gebracht dan twee keer in de Amersfcortse Courant') en de mo torcrosser Gerrit Wolsink. Van Put ten: 'Wol sink is voor ons in publici tair opzicht een goudvink gebleken. Wij hebben met hem ontzettend veel geluk gehad. Hij was de eerste Neder lander die een Grand Prix (van Frank rijk red.) won. Dat gebeurde vóór in het seizoen en die reclame heeft het hele jaar doorgewerkt. Met Wol sink heb ik niets te doen. Hij is een zelfstandig makkertje, waarbij mijn zorgen zich beperkten tot het beken de tikje tegen het achterwerk bij de start en het heffen van het glas bij weer een nieuw succes. Met die spon soring gaan wij zo goed als zeker door'. TELEURSTELLINGEN De wielrennerij heeft Van Putten ook teleurstellingen en frustraties opgele verd. Van Putten: 'Die teleurstellin gen kwamen voort uit ervaringen met officials, organisatoren en renners. Er zit veel erg veel fout in de wielrennerij. En als je dan een bij drage wilt leveren om dat te verbete ren, is het minste dat zou kunnen ge beuren, luisteren naar wat er wordt Is een Derk de Vries roker een Ligt er maar aan Hoe je dat bekijkt. Wie Derk de Vries rookt beeft zéker verstand van sigaren. Hij proeft, hij ruikt, echte kwaliteit. Zo iemand gaat af op z'n eigen oordeel. Hij keurt kritisch en denkt dan: Waarom duurder als het met Derk de Vries voordeliger kan? Nou dan! een warme vriendschap waard! Ploegleider Peter van Putten. gezegd. In het officiële orgaan van Wielren Unie heb ik uiteengezet wel ke bezwaren er bij mij bestaan tegen de huidige formule van het Neder lands kampioenschap. Ik pretendeer niet de wijsheid in pacht te hebben, maar als dan enkele weken terug uit een advertentie blijkt, dat de KNWU op dezelfde voet wenst verder te gaan, zonder ook maar een spoor van over leg, dan is dat frustrerend. Dan blijkt dat iedere vorm van communicatie ontbreekt. De les van Valkenburg, de les dat het nationaal kampioenschap op een andere wijze moet worden be twist, is door de KNWU niet geleerd.' Van Putten vindt, dat de KNWU te weinig rekening houdt met de belan gen van de (prof)sponsors. 'Het be lang van de sponsor is alleen maar publiciteit. Je mag als organisatie blij zijn als een sponsor de zaak positief benadert. En je kunt als official gaan stellen, 'wat heb ik met de sponsors te maken'. Maar het is nu eenmaal een feit, dat de profwielrennerij alles inel sponsoring te maken heeft,' DOPING Peter van Putten zal, wanneer direc teur Piet van Heugten tot continue ring van de wielersponsoring besluit, zeker één artikel uit het contract schrappen. Van Putten: 'Het artikel waarin staat dat een renner, als hij op doping wordt betrapt, een boete krijgt. Als één van mijn mannen wordt betrapt, zal ik hem in bescher ming nemen. Ik heb in dit ene sei zoen beroepswielrennerij wel geleerd, dat je dit vak alleen maar kunt uitoe fenen met behulp van stimulerende middelen. Wat er nu gebeurt, is een achter de feiten aan hollen. Als er ie mand bij de controle gepakt wordt, wordt er gezegd 'Foei, wat een slechte hond!' Dat is nu hypocrisie ten top. Eerst wordt de renner opgezweept tot een prestatie die alleen maar met sti mulerende middelen kan worden gele verd, en als hij uiteindelijk gepakt wordt en de firma heeft intussen de reclame gehad, wordt hij nog eens een keer ontslagen. Het is veel eerlijker om te zeggen: ie dere prof gebruikt doping. Het is zijn beroep. Als ik vier avonden achtereen door moet werken en ik gebruik pep pillen, is er niemand die mij ontslaat. Integendeel. Ik krijg een pluim van mijn baas, omdat ik me zo geweldig inzet. Daarmee wil ik het dopingge- bruik onder sportlieden niet goed pra ten, maar het is er. Je hebt er reke ning mee te houden. Als wij doorgaan zal dat gebeuren met een ploeg, waar in een goede medische begeleiding niet ontbreekt Ik zal mijn renners verplichten regelmatig naar een arts te gaan, die kan voorschrijven hoever de mannen kunnen gaan. Dat lijkt me in ieder geval heel wat eerlijker dan er nu gebeurt. Ik zou er verder op aandringen, dat er lezingen worden gehouden over de gevaren van stimu lerende middelen. Lezingen, waarbij iedere prof aanwezig moet zijn. Want ik heb gevallen gezien, die in-triest zijn!' Ondanks al die frustraties, ondanks alle teleurstelling hoopt Peter van Putten dat zijn firma zich volgend jaar weer in het, wielersponsoren stort, 'Omdat ik uit reclame-technisch oogpunt weet, dat je er bij veel suc cessen toch veel publiciteit uit kunt halen. Omdat ik eergevoel genoeg heb om te bewijzen, dat je met een jonge ploeg in opbouw kunt slagen en om dat ook ik het afgelopen jaar toch door dat merkwaardige fenomeen de 'wielerbacil' ben aangestoken.' JOOP HOLTHAUSEN Van onze sportredactie MAASTRICHT MW is in zijn po- gingen om een opvolger voor de ont slagen trainer Maarten Vink aan te trekken nog niets opgeschoten. De Limburgers hebben contacten gelegd met trainers die voor de vacante post in aanmerking komen. Daarbij is niet Cor van der Hart, die momenteel met de UEFA-jeugd in Zweden verblijft. Vanuit dat land heeft Van der Hart laten weten dat hij ook geen enkele interesse heeft in de trainersbaan, die MW biedt. Pri mair omdat hij van mening is dat er na het laatste gesprek met het bonds- bestuur zoveel opgeklaard is dat hij graag in dienst van de KNVB blijft nn in de tweede plaats omdat hij weinig waardering kan opbrengen voor do handelwijze die MW heeft gevolgd om zijn collega Vink de laan uit te sturen. Cor van der Hart gaf te ken nen. dat hij weinig trek heeft om bij een vereniging, die dergelijke prak tijken uitvoert, te gaan werken. Feyenoorder speelt niet tegen Ajax DEN HAAG Jan Boskamp zal zondag niet met Feyenoord in het Olympisch Stadion kunnen uitko men tegen Ajax. De tuchtcommis- sie betaald voetbal heeft de Rotter dammer voor drie wedstrijden ge schorst in verband met de kopstoot die hij René van de Kerkhof in de ontmoeting Feyenoord-PSV toe diende. Arbiter Vervoort zond de Feyenoorder niet uit het veld, doch trok slechts de gele kaart. Boskamp kreeg voorts een boete van 250 gulden. Bovendien werd een voorwaardelijke uitsluiting, hem op 23 augustus opgelegd, in stand gehouden. Een schorsing voor twee wedstrij den liepen op: Terhaag van FC VVV (alsmede een wedstrijd voor waardelijk), Van der Zwaan van Haarlem, Schoonewille van De Vo- lewijckers (alsmede een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 100 gulden). Bosgieter van Feyenoord (alsmede een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 150 gulden). Voor één wedstrijd geschorst wer den: Van Loon van SC Amersfoort, Kurvers van SC Amersfoort en Storm van FC Den Haag (alsmede een boete van 150 gulden). Van Essen van Telstar werd voor twee wedstrijden voorwaardelijk geschorst en met 200 gulden be boet. Bottenburg van FC Den Bosch voor één wedstrijd voor waardelijk met een goete van 100 gulden, evenals Van de Aar van JAN BOSKAMP drie duels Haarlem. Venneker van Sparta werd beboet met 250 gulden, Offer mans van Roda JC met 150 gulden. De proeftijd van een lopende voor waardelijke straf werd voorts ver lengd tot 14 september 1974. HOUSTON (UPI) George McCall van de tennisprofgroep WTT heeft gisteren bekend gemaakt dat een com promis is bereikt met de Amerikaanse tennisbond. Spelers die voor de nieu we groep hebben getekend kunnen hierdoor in alle andere belangrijke toernooien uitkomen. Van onze honkbalmedewerker DELFT Het analyseren van de f-;7=~ dubbele zege die Sparta afgelo- gT" pen weekend op Haarlem Nicols behaalde (76 en 54), is wat betreft de Spartaanse inbreng niet zo'n probleem. De vechters- I mentaliteit van de Rotterdam- g mers staat regelmatig garant 1 voor topprestaties op de juiste 1 momenten. Vreemder is de plot- selinge verkramping bij de Ni- J cols, de ploeg die ook -dit jaar sterk favoriet was voor de uit de 'Holland Series' voortvloeiende hoofdklasse-titel. Na een opper machtig competitie-optreden moeten de nederlagen van de Haarlemse formatie tegen Sparta psychologische achtergronden hebben. Ben Tromp, de man die tegen het einde van het seizoen, tijdelijk terug keerde als opvolger van de met de spelers in onmin geraakte coaches Leo Kops en Dolf de Zwart, sprak al over het gebrek aan de juiste mentali teit op beslissende momenten. En Boudewijn Maat, dc Nicols' aanvoer der, voerde het veriles aan wedstrijd ritme als argument aan, omdat zijn negental enkele weekends vrij had ge kregen van de KNBSB. Op verzoek van het Nicols-bestuur overigens, dat dit 'kwaad' verkoos boven het te vroeg uitgespeeld zijn in de eentonige competitie. Een tekort aan kwaliteit werd niet naar voren gebracht. Be grijpelijk, omdat de Haarlemmers vele huidige en voormalige internationals in de gelederen hebben. Ton de Jager tikt in duikvlucht Hans Augustinus uit op het tweede honk. OVERGECONCENTREERD Een gesprek met Ton de Jager over de teleurstellende verrichtingen in de strijd om het nationale kampioen schap bracht eigenlijk nog een nieuwe dimensie aan het licht. Dezd 26-jarige tweede honkman van de Nicols noem de ook in eerste instantie de verkla ringen van Tromp en Maat als oorza ken van het falen. 'We konden niet vrij spelen. Bij mijzelf was dat, omdat ik óvergeconcentreerd was. Bij ons leefde de gedachte dat we het nu moeten waarmaken wat het hele sei zoen voorspeld is. Dat 'heilige' moe ten mét een goede voorbereiding en een hoop talent in de ploeg konden we niet aan. We gingen daar door fouten maken, die Sparta knap hedft uitgebuit. In tegenstelling tot de Rotterdammers, die bleven vech ten, hing er over ons een onverklaar bare matheid Maar Ton de Jager sprak ook over achtergronden bij zijn club, waarheen hij enkele jaren geleden vanuit het Haagse Storks overstapte. De sfeer binnen de selectie noemde hij voor treffelijk: 'Er heerst een geweldige teamgeest. Tussen de spelers is er een goed kontakt. En ook de faciliteiten voor de honkballers zijn groter dan bij elke andere club. We hebben per manent de beschikking over *£ten arts, een atletiek- en conditietrainer. Dank zij onze sponsor wordt er van alles geregeld: zo startten we afgelopen za terdag in nieuwe, kleurige pakken.' FUSIE De entourage rondom de spelende Ni- cols-leden is echter niet ideaal. Zo'n tien jaar geleden werden verschillen de Haarlemse honkbalverenigingen door een fusie bijeen gebracht. De doelstelling bij de geboorte van deze nieuwe formatie was een zo sterk mo gelijk team op de been te brengen. De' beste spelers deden hun intrede. Het moest een ploeg worden die de grootste honkbalprestaties ging leve ren, géén vereniging met sympathise rende supporters. Het was het begin van de gedachte aan spelerspromotie, een idealisme dat in Nederland in middels een onhaalbare zaak is geble ken. Maar de erfenis van deze doelstelling is dat Nicols geen meelevende achter ban heeft, die bij uit- en thuiswed strijden voor de nodige aanmoedigin gen zorgt. De accommodatie voor het publiek in het grootste honkbalstadi on van Nederland (het enige met een lichtinstallatie) is uitermate zwak. De Jager: 'Wij kennen geen verenigings leven, zoals bijvoorbeeld HCAW. De kantine is veel te klein om aantrekke lijk voor het publiek te zijn. En al zitten er 1500 man op de tribune, dan lijkt het Pim Mulierstadion nog nage noeg leeg. Ik vergelijk het met het Olympisch Stadion.' Ton de Jager, de voormalige interna tional, die zijn studie liet prevaleren boven de trainingen en wedstrijden van het Nederlandse team, is persoon lijk niet zo treurig om het gemis aan een verenigingsband: 'Ik woon in Delft, waar ik praktijkassistent schei kunde ben. Ik kom alleen naar Haar lem om te trainen en te spelen en in die vorm heb ik het naar mijn zin. Maar anderen zullen het misschien wel missen.' Toch heeft de openingsslagman van de Haarlemse formatie nog wdl hoop op de strijd om de landstitel. De Ja ger: 'We hebben het verlies een paar dagen laten bezinken. Ik heb het idee dat we terug komen, al zal het zeer zwaar worden De Delftenaar zal bij de prestaties het goede voorbeeld moeten geven. Niet alleen in zijn kwaliteit als eerste slag man. Maar vooral ook door zijn aan vallende eapaciteiten. Ton de Jager geldt in Nederland als een van de meest perfecte honklopers: 'Van natu re heb ik een goede snelheid. Daarbij komt de explosieve start en de juiste timing.' Kwaliteiten die hij met de gave looptechniek van atletiektrainer Wil Westphal geleerd heeft. Door De Jager werd dit atletiekonderwijs geac cepteerd, bij vele anderen wordt het te sterk ondergewaardeerd. Waarschijnlijk zal Nicols toch deze agressieve en opportunistische taktiek hard nodig hebben. Uiteindelijk is het een wapen, dat Sparta per traditie en met zoveel succes heeft gehan teerd. Daarin ligt ook het voornaam ste vdrschil tussen de twee opponen ten. Deze aanvallende strijdmethode, die bij de Rotterdammers vanaf de eerste slagman Hans Augustinus tot de negende in de rij vanzelfsprekend is, kan de Haarlemmers meer perspec tief op een overwinning bieden dan klasse alleen. HARO HIELKEMA TENNIS Tom Okker heeft zich ge plaatst voor de derde ronde van een proftoernooi in Los Angeles. Hij won in twee sets van de Nieuwzeelander Onnv Parus: 7—6, 6—3. BRIDGE Bij de Europese kampioen schappen :n Oostende heeft na dertien ronjden ItaliO de leiding in de open afde ling. Het Nederlandse team staat na ne derlagen tegen Spanje (3—17) en Zweden 1416) op de elfde plaats. Ook het Ne derlandse damesteam staat op de elfde plaats. Ierland heeft daar de leiding. PAARDESPORT Jockey Henk van der Kraats zal zondag op Duindlgt worden gehuldigd voor het behalen van zijn 500e overwinning in een vlakke baanren. VOETBAL Joop Vervoort zal op 26 september de amateurinterland Wcat- Dultsland— Frarfkryk leidon. De wedstrijd wordt In Ludenscheld gespeeld. GEWICHTHEFFEN De 21-jarige Bul gaar Ncdeltscho Kolev heeft bij de we reldkampioenschappen in Havanna drie wereldrecords verbeterd. In het midden- gewicht stootte hij 190 kilo en verbeterde twee keer het wereldrecord tweekamp met 332.5 en 337,5 kilo. AMSTERDAM Horst Blankenburg zet zijn pogingen voort om tot Neder lander te worden genaturaliseerd. De Ajacied heeft vorige maand een ver zoek daartoe ingediend en heeft in middels de noodzakelijke kosten (dui zend gulden) voldaan. Blankenburg, een Duitser, heeft de hoop opgegeven in aanmerking te komen voor het Westduitse voetbalelftal dat volgend jaar aan de strijd om höt wereldkam pioenschap deelneemt. Indien hij tij dig de Nederlandse nationaliteit krijgt, kan hij worden opgenomen in de Nederlandse selectie, die zich over- gens nog moet plaatsen voor de eind ronden. Zoals bekend vormt de be zetting van de plaats van vrije verde diger na het wegvallen van Rinus Is rael een probleem voor beide bonds- coaches. MAASTRICHT (ANP) Jos Klingen zal de training bij MVV hervatten. Nadat beide partijen aanvankelijk geen overeenstemming konden berei ken over het salaris (Klingen vroeg 6.000 gulden meer, MVV wilde maar tot 3.000 gaan) van de Maastrichtse verdediger, zijn de moeilijkheden uit eindelijk opgelost. In een gesprek tussen de commissie van toezicht, Willy Brokamp en Klingen zelf is er inmiddels volgens laatstgenoemde een 'andere oplossing" tot stand gekomen. Welke dat is, is vooralsnog onbekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15