ewone man hoeft het @lag niet te betalen Benzine in één jaar 16 procent duurder autobiografie Chevrolet Vega schonere motoren Ford Mustang II ook voor Europa door mr. J. Reugebrink, lector in het belastingrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden eloze lening "in opleiding protesten uit Juridische stappen van Shell tegen Vrij Nederland Vier grote steden kunnen subsidie op huren vergroten Werknemers bij Schiekarton zien af van loonsverhoging Nederlandse literprijs hoogste van EEG Amerikaanse GM-auto goedkoper 8/1 /KWiAiRTET VRUDAG 21 SEPTEMBER 1973 B UWEN L.AND /AUTONIEUW S T9/K1I gering wil de belastingen verhogen met 685 miljoen gulden. De wijze waarop dit bedrag bijeen- trd moet worden, heeft al vele tongen en pennen in beweging gebracht. Volgens de fractievoor- van de VVD zal 'de gewone man het gelag moeten betalen'. Dat zou een ernstige zaak zijn, daar- ont het wellicht de moeite het dekkingsplan eens door te lichten. pgrijkste aspect van het dek- is naar mijn mening niet de regering wenst te gaan ch juist wat zij wenst na te btw zal in dit begrotingsjaar liet worden verhoogd. Zonder jfel een verstandige gedrags snelheid waarmee een verho- de btw een stijging van het au meebrengt, is in het ver- nidelijk gebleken. Het ligt voor de hand dat uit een van inflatiebestrijding de B rust wordt gegund. Daarbij n te bedenken dat de btw de asting is waarmee alle lagen evolking, dus ook de laagste worden geconfronteerd. Ie- noet immers op zijn minst irinken, ook de uitgaven van e noodzakelijke levensbehoef- lan de btw onderworpen. Het de btw niet wordt verhoogd, digt dus de conclusie dat de de lage inkomens worden AARDE en eigen woning woont, moet laid bedrag bij zijn inkomen Dat bedrag wordt door de nbelasting getroffen. De wij dat bedrag wordt belast is lere belastingplichtige ver hoe meer men verdient, hoe de belasting. De hogere in- indervinden van deze maatre- meer nadeel dan de lagere, men van meer dan één kant t deze maatregel de neiging mis te kopen zou afremmen, nering is niet vol te houden, ie redenering is niet vrij te an demagogie. Men dient te dat de bij te tellen huur- fhankelijk is van de waarde huis in bewoonde toestand, dus niet om de aannemings- n de prijs vrij van bewoners, huis koopt van ƒ80.000, be- s geen 1200 bij zijn inko- te tellen, doch ƒ600, omdat elijk pand in bewoonde staat en ƒ60.000 zou opbrengen, niet volhouden dat deze vrij ragen het eigen woningbezit fremraen. Dat moge uit een blijken. Iemand die tussen de 20.000 en 25.000 verdient koopt een huis van 70.000. Onder de huidi ge regeling leidt dat tot een zwaarde re last aan inkomenstenbelasting van j 93. In het regeringsvoorstel zal dat 186 worden. Wie kan nu redelijker wijs volhouden dat de verhoging van de belasting (ƒ93 per jaar in dit ge val) ertoe zal leiden dat deze belas tingplichtige van de koop afziet? Sommige politici die zich tegen deze maatregel hebben verzet, hebben te vens te kennen gegeven dat zij een dekking langs indirecte weg, dus bijv. doormiddel van de btw, juister vin den. Maar de btw belast ook het on roerend goed, een verhoging van de btw heeft dus ook tot gevolg dat de nieuwbouwprijzen (en dus ook de oudbouwprijzen, want daartussen be staat uiteraard een verband) stijgen. Betekende de verhoging van de btw van 14 tot 16 pet geen afremming van het eigen woningbezit? Waarom heeft men zich dan niet tegen die maatre gel teweer gesteld zoals men thans doet met betrekking tot de verhoging van de huurwaarde? Het valt evenmin vol te houden dat deze maatregel speciaal de midden groepen treft Uit het gegeven voor beeld is al gebleken dat deze belas tingverhoging voor de middengroepen uiterst beperkt is. Bij de hogere en hoogste inkomens ligt dat geheel an ders. alternatief Wil dit zeggen dat ik deze maatregel zonder reserve toejuich? Neen, per soonlijk zou ik de huurwaarde voor de duurdere woningen meer willen verhogen dan de regering voorstelt. Daarnaast zou dan de oude regeling, dat de onderhoudskosten (exclusief de tuinkosten) aftrekbaar zijn, weer moe ten worden ingevoerd. Een dergelijke maatregel zou niet tot een lagere be lastingopbrengst behoeven te leiden Het is thans immers algemeen bekend dat vele onderhoudskosten zonder enig papiertje worden afgerekend. Het verschijnsel van de beunhazerij op dit terrein neemt hand over hand toe. Dat brengt niet alleen een vrij aanzienlijke belastingontduiking mee (van zowel inkomenstenbelasting als btw!), daardoor wordt ok het bonafi de midden- en kleinbedrijf benadeeld Deze maatregel zou dus ook een ge baar hebben betekend tegenover de middenstand, hetgeen uit politiek oog punt wellicht ook nuttig kan zijn. Ik realiseer mij dat voor de belasting dienst de zaak weer wat ingewikkel der zou zijn geworden, doch voor mij rijst de vraag of dit nadeel opweegt tegen de duidelijke voordelen. De rente die men voor een lening, bijv. een hypotheek moet betalen, blijft^ aftrekbaar. Deze aftrek is van veel meer belang voor de bevordering van het eigen woningbezit dan de bij telling van de huurwaarde. De rege ring heeft overigens nog geen defini tief afscheid genomen van de gedach te deze renteaftrek te beknotten. Dat valt naar mijn mening te betreuren. Als zodanig zal een maatregel om de renteaftrek met name van de hogere Inkomens te beknotten, velen aan spreken. Een dergelijke maatregel zou evenwel een volstrekt willekeurig ka rakter dragen, waarbij degenen die men wil treffen vele mogelijkheden openstaan om te ontsnappen. Ik ver trouw er dan ook op dat deze nadelen duidelijk aan het daglicht zullen tre den bij de verdere studie die de rege ring aan het vraagstuk wil wijden. inflatiecorrectie De inflatiecorrectie zal dit begro tingsjaar niet worden toegepast. Dat betekent dus dat de inkomenstenbe lasting wordt verhoogd. Het is mij niet duidelijk waarom een dergelijke maatregel een 'stiekeme diefstal' bete kent, zoals Wiegel heeft verkondigd. DAM Het Apollohotel in am krijgt er 180 bedden bij. wordt het hoogste punt be- i een verbouwing die de tota- unodatie brengt op 450 bed- le kamers zullen voorzien bad, toilet, radio, telefoon en liting. De verbouwing moet in lgend jaar achter de rug zijn. «dam Het landelijk over- it van co-assistenten en de assistent-artsen hebben bij mr. I. Vorrink (volksgezond- milieuhygiëne) geprotesteerd !t vervangen van de stagever voor huisartsen in opleiding renteloze lening, van mening dat deze lening :iële drempel zal gaan werken ienen die een opleiding tct willen gaan volgen. Deze zaken is in sterke tegen- iet de uitspraken van de hui- itssecretaris van volksgezond- it een grondige verbetering eerstelijns-gezondheidszorg Deze eerstelijns-gezond- is zeker niet gediend met irpen van financiële drempels huisartsenopleiding en met fi- - achterstellingen van huisart- ►pleiding ten opzichte van spe- in opleiding', aldus de medi- piding. ROTTERDAM Shell Nederland spant een proces aan tegen de redac tie van het weekblad Vrij Nederland, aldus de bedrijfskrant van Shell-Per- nis. Shell doet dit naar aanleiding van een science fiction verhaal in Vrij Nederland van 11 augustus. In dat verhaal wordt een ramp in Rijn mond beschreven, die begint met ex plosies bij Shell-Pernis. Shell Nederland heeft een tegenarti- kel geschreven, maar dat werd door de redactie van Vrij Nederland niet gepubliceerd. Shell wil nu juridische stappen onder nemen en zich ook richten tot de raad voor de journalistiek. 'Wij laten veel over onze kant gaan, maar niet alles', zo heeft de president- directeur, mr. J. H. R. van Schaik ge zegd tegen leden van de centrale on dernemingsraad. Naar de mening van de heer Van Schaik moeten dag- en weekbladen maar eens weten dat men niet altijd de industrie klakkeloos kan bekladden. Van een verslaggever DEN HAAG Voor Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht gaat per 1 oktober a.s. een regeling gelden waarbij hogere aanvullende huursub sidies mogelijk worden. Bovendien kan die subsidie voor een groter aan tal mensen gelden. Dit is meegedeeld na een gesprek tussen een aantal le den van het kabinet en vertegenwoor digers van de vier steden. Aan het ge sprek namen onder meer deel premier Den Uyl, de ministers De Gaay Fort man (binnenlandse zaken), Gruijters (volkshuisvesting), Van Doorn (CRM) en Van Kemenade (onderwijs) en de staatssecretarissen Polak (binnenland se zaken, Schaefer en Van Dam (volkshuisvesting), De Goede (finan ciën), Meijer (CRM) en Hendriks (volksgezondheid). SCHIEDAM Meer dan driekwart van het personeel van de in moeilijk heden verkerende kartonnagefabriek Schiekarton in Schiedam is akkoord met een directievoorstel volgend jaar van een groot deel van de loonsverho ging af te zien. Door deze maatregel hoopt men het bedrijf financieel weer gezond te maken. Het personeel zei 'ja' tegen het voor stel van de directie om de loonsverho ging van het volgend jaar niet uit te behoeven betalen tot het werkelijke effect van vier pet van het netto-inko men is bereikt. Tevens zullen de werknemers een half uur per dag overwerken zonder loon, aldus de di rectie. Met dit resultaat heeft de directie alle vertrouwen op succes voor de toe komst van het bedrijf. De meeste klanten zijn van mening dat Schiekar ton moet blijven bestaan. Enkele af nemers hebben momenteel meer or ders geplaatst dan voorheen om zo doende het vertrouwen in het bedrijf te bewijzen, aldus de directie. door Sicco de Jong Waarom zou een verhoging van de in komstenbelasting wel als zodanig kun nen worden gekwalificeerd en een ver hoging van bijv. de btw niet? Bij de op stelling van een dekkingsplan moet men kiezen uit een scala van belastingen Deze regering heeft ditmaal gekozen voor een verhoging van de inkomsten belasting. Men kan dat noch stiekem, noch diefstal noemen, het parlement beslist immers of met een dergelijke verhoging akkoord wordt gegaan. Per soonlijk acht ik de achter deze maat regel liggende afweging juist. Men kan het van alle kanten horen: de in flatie moet worden teruggedrongen. Wel nu. de inflatiecorrectie in de in komstenbelasting vormt een 'built-in- stabilizer', een in de belasting inge bouwde deflatoir werkende factor. Wan neer de regering dit geld gewoon zou uitgeven, zou dat deflatoire effect wor den teniet gedaan of worden afgezwakt Nu brengt deze maatregel per saldo 270 miljoen in het laatje. De uitgaven voor de ontwikkelingssa menwerking worden met ruim 170 miljoen verhoogd. Het inflatoire ef fect van deze laatste uitgaven kan worden verwaarloosd. Beide maatrege len bij elkaar opgeteld leiden dus tot de conclusie dat een niet doorgaan van de inflatiecorrectie inderdaad remmend werkt op de conjunctuur. Nu kan natuurlijk niet worden ont kend dat ook de middengroepen na deel ondervinden van deze maatregel. Maar het nadeel voor de hogere inko mens is beduidend groter, men kan dan ook stellen dat het met doorgaan van de inflatiecorrectie een inkomens- nivellerende maatregel 'is, met name indien een stringent prijs- en inko mensbeleid wordt gevoerd. Wanneer ik die maatregel afweeg tegenover een verhaging van de btw, die niet alleen de middengroepen, maar ook de laag ste inkomens zou treffen en boven dien een duidelijk inflatoir effect zou hebben, dan wil het mij voorkomen dat de keuze op dit moment niet zo moeilijk is. Ik zou het overigens wel onjuist achten indien reeds nu werd gesteld dat de inflatieprogressie ook in de toekomst niet mag worden aan gepast. Het is immers thans niet mo gelijk te zeggen welke belastingverho- ging morgen de beste is. De afweging welke dekkingsmiddel het meest in aanmerking komt, dient te geschieden tegen de achtergrond van de conjunc turele situatie enz. En hoe die mor gen is, weet thans nog niemand. benzine-accijns De regering wil ook de vermogensbe lasting verhogen en wel tot 8 pro mil le. Dat gelag behoeft de 'gewone man' in ieder geval niet te betalen! Anders kan het liggen bij het voorstel de benzineaccijns te verhogen, met name indien men die maatregel verbindt met het voorstel een statiegeld op au to's te heffen. Nu moet men zich hier hoeden voor overdrijving. Onderzoe kingen in Duitsland hebben uitgewe zen dat de benzineaccijns niet zoals de meeste accijnzen degressief werkt (zwaarder drukt op de lagere inko mens), doch een progressief effect heeft Rijekere mensen rijden kenne lijk meer in de auto dan de armere. Maar dat neemt niet weg dat deze be lastingverhoging inderdaad voor een belangrijk deel op de schouders van de middengroepen wordt gelegd. Nu zou ik mij kunnen voorstellen dat sommigen tegen deze verhoging geen bezwaar hebben, omdat het gebruik van eigen auto daardoor zou kun nen worden beperkt. Maar dan zou de benzineaccijns minder gaan opbren gen! Dit aspect speelt dus in het voor stel van de regering kennelijk geen rol, want de verhoging wordt als dek kingsmiddel gebruikt. Men gaat er dus kennelijk vanuit dat het gebruik van de auto niet of nauwelijks zal af nemen. Maar ook al zou het gebruik van de eigen auto door deze maatre gel worden teruggedrukt, dan is het nog duidelijk dat het juist de midden groepen zijn die er toe zullen over gaan de auto thuis te laten. Ik begrijp dan niet goed waarom rijke mensen wel in een auto mogen rijden en an deren niet. Kortom, indien men het gebruik van de eigen auto wil indam men, moet men andere maatregelen nemen dan een verhoging van de ben zineaccijns. De wijziging van het zgn. autokosten forfait (bij privé gebruik van een za- kenauto) zal naar ik meen weinig weerstand opleveren. De maatregel- schijnt gebaseerd te zijn op door de ANWB verstrekte statistieken. Wie zou dan nog bezwaren hebben? statiegeld De meeste moeite heb ik met het zgn statiegeld op auto's. De regering ziet dit niet als een belasting, maar wenst het wel als dekkingsmiddel te gebrui ken. Zal deze maatregel inderdaad tot gevolg hebben dat de wrakken van do straten verdwijnen? Het komt mij voor dat geen mens dat kan garande ren, de hoogte van het statiegeld moet dan immers worden afgewogen tegenover de kosten die men moet maken om het wrak in te leveren. Nu kan niet worden ontkend dat het ver schijnsel van de op straat staande wrakken toeneemt, doch in verhou ding tot het totale wagenpark is het een klein aantal. De vraag rijst dan ook of het redelijk is alle autogebrui kers een renteloze lening op te leggen met het doel het relatief kleine aantal autobezitters dat zich op dit punt mis draagt, in toom te houden. Het dekkingsplan moge niet in alle opzichten puntgaaf zijn, het geheel is goed doordacht, even wichtig en redelijk. De stelling, dat de gewone man, waaronder ik versta degenen die minder dan 25.000 verdienen, het gelag moet betalen, is volstrekt onhoud baar. reparatie en onderhoud 5 cent verzekeringspremie 2 cent De prijs van superbenzine in Nederland wordt in één jaar tijd ten minste 16% hoger. Indien de oliemaatschappijen geen nieuwe prijs- verhogingen doorvoeren, zal één liter super op 1 januari 1974 aan de totaal 23% cent pomp 85% cent kosten. Op 1 januari van dit jaar was het 74% cent. De 11 cent prijsverhoging is voor de helft een gevolg van toegestane prijsverhogingen'door de olieconcerns; voor de andere helft is het een gevolg van de hogere fiscale heffingen op benzine. De regering heeft voorgesteld de ben- zine-accijns op 1 januari 1974 te ver hogen met 3,86 cent. Inclusief BTW komt dit neer op 4% cent prijsverho ging aan de pompen. De 16 pet. BTW op de overige prijsverhogingen heeft in de loop van 1973 de benzineprijs ook nog 1 cent hoger gemaakt. Op 1 januari 1973 werd eveneens een accijnsverhoging doorgevoerd, waar door de benzine 2,65 cent duurder werd. Vergeleken met eind 1972 zal de benzineprijs begin 1974 dan ook bijna 20 pet. hoger uitkomen. Voor de rest van dit jaar vallen nau welijks meer prijsverhogingen door de oliemaatschappijen te verwachten. Hoewel daarvoor al aanvragen gedaan waren bij de minister van Economi sche Zaken, heeft de revaluatie van de gulden de situatie veranderd. De olieprijzen in het Midden-Oosten zijn genoteerd in dollars, die voor de Ne derlandse verkoopmaatschappijen weer iets goedkoper geworden zijn. Als gevolg van de revaluatie van de gulden is Nederland intussen met benzine het duurste land van de EEG geworden. Omgerekend in de nieuwe koersen van de gulden is superbenzi ne in Duitsland en Frankrijk nu vier cent goedkoper dan onze pompprijs van 81 cent. In België is de benzine thans zes a zeven cent goedkoper en in Italië elf cent. Nog groter zijn de prijsverschillen met Denemarken (12 cent), Zwitserland (13 cent), Oosten rijk (18 cent), Spanje (20 cent) en Engeland (24 cent). Kilometerprijs In de kilometerkosten van het autorij den zal uiteindelijk het statiegeld op auto's voor wie volgend jaar een nieu we wagen koopt zwaarder tellen dan de hogere benzinebelasting. Bij een statiegeld van ƒ200,- komt dit voor het gemiddelde aantal van 17.000 km. per jaar neer op 1,2 cent per kilome ter. Dit verhoogt de kilometerprijs van Üe gemiddelde auto dan met 5 pet. Die prijs is inclusief de margi nale rijders, die weinig aan onder houd doen en wier wagens bijna waardeloos zijn, dus een lage afschrij ving hebben thans ongeveer: afschrijving 7% cent benzineverbruik 1:11 7% cent motorrijtuigenbelasting 1% cent De ANWB heeft het statiegeld of 'wrakkdngeld' hevig bekritiseerd, om dat het op uiteenlopende wijze wordt aangekondigd, terwijl er nog niets aan de wrakkenopruiming gebeurt 'De regering, zo lijkt het, wil zich een kapitaal verschaffen door de automo- milist te verplichten in te schrijven op een lening van de Staat der Neder landen, waarvan de rente niet wordt uitgekeerd aan de geldschieters, maar in de staatskas verdwijnt', aldus Auto kampioen van deze week. De rente is bij een voet van 7% pet over tien jaar de gemiddelde levensduur van de tegenwoordige auto's even hoog als het bedrag van het statiegeld zelf. De RAI heeft berekend dat tegenover de opbrengsten van circa 4,9 miljard gulden aan verkeersbelastingen uitga ven staan van 1,5 miljard gulden aan verkeersvoorzieningen en 0,8 miljard gulden aan bijdragen voor het open baar vervoer. De berekening van de 4,9 miljard omvat ook de belasting op bedrijfswagens, waarvoor de diesel olieaccijns met 1,59 cent omhoog gaat, indien de regeringsvoorstellen door het parlement worden aangenomen. De totale fiscale baten van de over heid bij het autogebruik komen vol gend jaar echter boven de zeven mil jard gulden uit, doordat het bedrijfs leven, dat direct van de auto bestaat, aan inkomsten-, vennootschap- en om zetbelasting ruim twee miljard gulden aan de staatsinkomsten bijdraagt. De Chevrolet Vega 1974: recht-toe-recht-aan bumpers van aluminium. General Motors zal volgend jaar twee nieuwe motoren introduceren op het kleinste Amerikaanse model van het concern, de Chevrolet Vega 2300. De motoren zijn een Wankel-motor, waar van vorige week de eerste geïntrodu ceerd werd op het sportieve model Corvette, en een zeer efficiënte conven tionele motor met een speciale elek tronische benzine-injektie. Beide mo toren zijn ontwikkeld om tot schonere uitlaatgassen te komen. Ook de brand- stof-efficiency speelt hierbij een rol. De voor 1974 van een nieuwe voor- en achterkant voorziene Vega met aluminium bumpers bestand tegen parkeerbotsingen tot 5 km per uur heeft in standaardversie een vierci- linder 2,3 liter motor. Door een cilin- derkop met een hoge efficiency, waar bij elke cilinder vier kleppen krijgt, blijkt het mogelijk deze lichtgewicht motor nog 15 pet. minder te laten we gen en dr toch 87 pet méér vermogen uit te halen. Deze constructie is ont wikkeld samen met Cosworth Engi neering in Engeland. Het belangrijkste van de Cosworth- Chevrolet motor is niet het hogere vermogen, maar de vrijwel volledige verbanding Hierdoor wordt de brand stof efficiënter behut en blijven aan zienlijk minder onvolledig verbrande gassen over, zoals koolmonoxide. Wat de Wankel-motor betreft moeten nog enkele problemen opgelost wor den, aldus GM. De Corvette 2-Rotor is nog een zuiver experimenteel modet dat hiertoe moet bijdragen. De pro- duktie van de Vega met dd draaizui- germotor zal dan. ook volgend jaar nog tot een kleine serie beperkt blij ven. Het compacte model Vega, dat ge maakt wordt in de meest geautomati seerde autofabriek ter wereld te Lordstown in de staat Ohio krijgt er nog meer aandacht door. De Vega is nog niet op de Frankforter autosa lon getoond: de eerste exemplaren stonden gisteren in Amerika in. de showrooms. Ford introduceert op de Europese au totentoonstellingen thans in Frankfort en komende maand te Pa rijs en Londen de nieuwe Ameri kaanse Mustang. Dit sportieve model is compacter geworden, heeft een la ger benzineverbruik gekregen en werd ontworpen met hulp van de door Ford overgenomen Italiaanse carrossier Chia. De bedoeling is nu ook meer Mustangs in Europa te gaan verkopen dan voorheen. Ford weet zich hierbij geruggesteund door een lagere dollarkoers. De nieuwe Mustang II is 4,44 meter lang en daarmee ruim 48 cm. korter dan de vorige wagen van dezelfde naam. Zoals alle Amerikaanse auto's was dit type sinds de introduktie in 1964 steeds langer geworden De komst van de nu veel kortere uitvoe ring hangt samen met de verwachtin gen van Ford in Amerika, dat kleine re auto's de helft van de markt zullen veroveren. In Europa wil Ford de Mustang-verkoop verdrievoudigen tot 10.000 wagens per jaar. In verband met de benzineschaarste in de Verenigde Staten en de stijgen de brandstofprijzen kreeg de Mustang II een viercilinder 2,3 liter motor van Amerikaanse makelij, die ook in de Ford Pinto leverbaar is. Als extra kan in plaats daarvan een duurdere Duitse Ford-motor van zes cilinders geleverd worden. De Mustang heeft naar Euro pese conceptie radiaalbanden met staalgordel, schijfremmen vóór en Hotchkiss achtervering met betere ge luidsisolatie. Tot de Amerikaanse vei ligheidsvoorzieningen behoren de ster kere bumpers en een nieuw gordelsy steem, waarbij men niet kan starten zonder dit bevestigd te hebben. Deze voorzieningen treft men op alle Ame rikaanse 1974-modellen aan. ROTTERDAM General Motors S.A. zal niet langer de Amerikaanse GM- merken blijven importeren. De feite lijke import is overgedragen aan vijf grote dealer-bedrijven. Dit houdt een rationaliseringsmaatregel in, waardoor de prijzen van de merken Buick, Ca dillac, Chevrolet, Oldsmobile en Ponti- ac 5 k 25 procent verlaagd zullen wor den. De vroegere importeur van Cadillac, Landeweer te Utrecht, zal opnieuw zelf wagens bestellen bij de Cadillac- fabrieken. De andere vier grote dea lers te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en 's Hertogenbosch wer ken elk met de vier overige merken. Doordat zij zich op de import hiervan toeleggen, kunnen zij een beter assor timent opbouwen dan de honderd kleine dealers konden, wordt de on- derdelenservice efficiënter en kunnen overbodige schakels in het distributie patroon vervallen. De kleine dealers blijven wel service verlenen. General Motors heeft tot de nieuwe verkooporganisatie besloten op grond van de devaluaties van de dollar. De prijzen van Amerikaanse auto's zijn hierdoor al aantrekkelijker geworden. Dit jaar neemt de verkoop iets toe: tot achthonderd wagens, waarvan bij na vijfhonderd produkten van General Motors. Volgend jaar meent GM die verkoop te kunnen verdubbelen dank zij de lagere prijzen die binnenkort bekend gemaakt zullen worden. De 1974-modellen zijn deze week in Rot terdam gearriveerd. General Motors blijft wel de feitelij ke import behandelen voor douane formaliteiten, aanvraag van type-goed keuringen en de adviesprijzen. Tevens zal GM te Rotterdam de uiteindelijke verantwoording behouden voor de uit voering van de fabrieksgaranties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11