'MengschooP oogst lof en kritiek Steun van regering voor mijnwerkers Eibergen wil 'n vlag met eieren en bergen jmmentaar feldheerschappij ■il vragen van Aterleden nog H beantwoord Zuinigheid net vlijt... L Minister: geen oordeel Kiesregister uitgebreid met zeven nieuwe partijen het weer MIST een kilo vlees voor 50 cent sunname ketelbinkie engelendrank ARTET EOMDERiD AG 20 SEI TEAIBER 1973 BINNENL AND/COM \1 EN I AK I k. lieve Amerikaanse inlichtingen- CIA is er achter gekomen dat cw zijn ontspanningspolitiek lijn achterban verdedigt als een om tot wereldoverhcersing te zo mogelijk binnen vijftien )e New York Times meldt op van de inlichtingendienst dat cw de internationale ontspan- ^iet als een gelegenheid om de lische- en militaire macht van Jmmunistisch blok te versterken, een beetje zonde van de in- jngen van de CIA-agenten die icim ongetwijfeld met veel per- jke risico's hebben losgepeuterd, bet is reeds sinds de oktoberre- al publiek. De wereldrevolutie [r alle Sowjet-leiders door de ja- ten beleden Chroestsjew deed (lfs in het aangezicht van zijn üstische gastheren in de VS toen we zullen jullie begraven. En iiiden we kunnen veronderstellen na zijn eigen begrafenis anders orden? Dit belangrijkste stuk de marxistisch-leninistische ge- r zal altijd weer herhaald moe- brden, tegen wat voor ogen is. landaag voor ogen is, is de ma- faarop de Verenigde Staten en id doende zijn zich economisch strengelen een verstrengeling iteraard door beide partners aangegaan met het doel om er van te worden. Wij zouden ons unnen voorstellen hoe de heer ew deze ontwikkeling ten op- van zijn achterban anders zou i verdedigen dan door te betui gt zijn einddoel de wcrcldover- jg van het marxisme-lcninisme is jft. Als dat niet meer gezegd waar blijven we dan? vraag hoever de plannen gaan voornemen binnen afzienbare tt te voeren. Een militaire over lig is in onze nucleaire eeuw on- heljk geworden. Revolutionaire Taaien in andere landen zijn er vol 's 4 ook in marxistisch-leninistische maar daar brandt de Sowjct- n4inds het engagement met Castro delaame zijn vingers meer aan. zUjreznjew het dus mèt Chroestsjew houden op de superioriteit „Jet stelsel die in de vreedzame eclïtcntie vanzelf wel zal blijken? !ht*eznjew tegenover zijn achterban ben deur-politiek jegens Amerika rechtvaardigen, komt zonder voort uit vrees dat intensiever mische betrekkingen een aantas- puden kunnen worden voor het (-stelsel. Met andere woorden, dwang en de onvrijheid waarop ilsel nu nog grotendeels geves wei eens moeilijker te handha- m zijn in de toekomst, lat aangaat zijn de Russische Ici- Dch te bezorgd. Bij bezoeken aan i als Zuid-Afrika, Griekenland en je bijvoorbeeld bij alle ver- ai toch ook landen met een straf agssysteem zouden zij zich er- "rfcrtuigen, dat belangrijke econo- /(J betrekkingen met Amerika he- geen bedreiging hoeven te zijn festaande politieke en maatschap- I dwangreginjes. jriize Haagse redactie 1AAG Sinds de Tweede Ka- rkiezingen van eind vorig jaar de regering op 78 ingediende telijke vragen helemaal niet ge- rd, zei dr. ir. A. Vondeling gis- dag bij zijn herbenoeming als ter van de Tweede Kamer. Hij 'k le dat hierover nodig overleg ge- cl? 1 moest worden met de regering, atistisch overzicht van het afge- parlementaire jaar, dat de heer 3 ding had gemaakt, toonde aan, ei}r 1775 schriftelijke vragen wer- ingediend. Gewoonlijk wordt binnen drie weken door de re- geantwoord. Dit gebeurde ook meeste gevallen, afgezien van mtwoorden, die, hoewel aange- gd als zijnde in behandeling, iet werden gegeven. Hoewel de londeling niet wist wat de rede- an deze vertragingen zijn, noem- j dit toch weinig bevredigend, 'ïfcien de oudste van die vragen, man de regering zegt dat binnen fl stelde termijn van drie weken M antwoord kon worden gegeven, i® t van 5 januari 1972. Sindsdien t Is meer 'vernemen, m s werd gistermiddag het presidi- l* in de Tweede Kamer gekozen. estaat uit de heer Vondeling ójf), Weijters (KVP). Portheine Roolvink (ARP). Jurgens en Van der Mei (CHU). n ÏMEGEN Dc zuinigheid 0 fit een 53-jarige Nijmegenaar teren tot verwoesting van s' ee keukens en drie gewonden leid. De man wilde zelf een c erm wespen verwijderen die 1 de woning van zijn zoon was ii ergestreker, een karweitje 1 de reiningingsdienst voor Die tientjes wilde opknappen.- -Vjmegenaar ging dc wespen wet butagas te lijf. Om het c 'eet te vei^iogen hield hij er vlammetje bij. De explosie e volgde vernieide de keuken j|n zijn zoon en die van de bu- ap: schade 18.000 gulden Van onze ondenvijsreclactie HOOFDDORP Minister Van Kemenade heeft gisteren in Hoofd dorp een kleuter- en basisschool geopend waarin openbaar en rooms-katholiek onderwijs samenwerken. De minister achtte zich zelf niet bevoegd om een oordeel uit te spreken over het karakter van deze samenwerking tussen openbaar en bijzonder onderwijs. «1 Minister Van Kemenade tijdens zijn openingstoespraak. Hij vond het wel verheugend dat zo iets in Nederland mogelijk was. 'Ik zie de resultaten van deze samenwerking met grote belangstelling tegemoet, omdat dit een belangrijk element kan zijn voor de verdere ontwikkeling van het onderwijs'. Voor het overige beperkte de minister zich in zijn toespraak bewust tot an dere onderwerpen. Hij vertelde uit voerig over zijn plannen voor een nieuwe basisschool voor alle kinderen van vier tot twaalf jaar. Het nieuwe gebouw in de wijk Graan voor Viseh loopt al op die ontwikkeling vooruit, doordat kleuter- en basisschool in het zelfde gebouw gehuisvest zijn en dus gemakkelijk kunnen functioneren als afdelingen van een en dezelfde school. Gereserveerd Onthield de minister zich wijselijk van verder commentaar op de samen werking tussen openbaar en bijzonder onderwijs, landelijke topbestuurders van beide richtingen gingen hier gis teren des te gretiger op in. Opmerke lijk gereserveerd was mr. L. A. Struik, secretaris van de Nederlandse Katholieke Schoolraad. Volgens zijn informaties had bij deze samenwerking ook de getalsverhou- din een rol gespeeld. In het nieu we gebouw zouden oorspronkelijk drie afzonderlijke scholen worden ge huisvest: een protestants-christelijke, een rooms-katholieke en een openbare vleugel. Op een gegeven moment zou gebleken zijn dat er te weinig leerlin gen waren voor een zelfstandige ka tholieke school en dit gegeven zou de wil tot samenwerking duidelijk gesti muleerd hebben. Alleen de protestants- christelijke school bleef apart. Mr. Struik: 'Zoals bekend, bekijkt de katholieke schoolraad samenwerkings scholen nogal gereserveerd. Volgens ons is nog veel studie nodig over de vraag of deze weg juist is. Als zo'n sa menwerking van de grond komt ver wachten v/ij dat dit verhelderend zal werken. Vooral de mogelijkheid van een godsdienstige opvoeding binnen dc samenwerkingsschool moet duide lijker worden uitgewerkt'. Formeel openbaar Op twee punten was mr. Struik niet erg gerust op de ontwikkeling nn Hoofddorp. De school wordt bestuurd door een commissie volgens artikel 61 van de gemeentewet. Voorzitter van die commissie is de wethouder van onderwijs, twee leden worden be noemd vanuit het openbaar onderwijs, twee leden vanuit het katholiek on derwijs. Formeel blijft de gemeente raad verantwoordelijk en gaat het dus om een openbare school. Een tweede moeilijkheid is dat de godsdienstige opvoeding in strijd kan komen met de letter van de onder- wijswetgeving.' Deze voorziet immers binnen het normale lesrooster niet in godsdienstige vorming, maar laat al leen de mogelijkheid open voor gods dienstlessen buiten het rooster om. Deze twee formele moeilijkheden wo gen' voor de vorige staatssecretaris van onderwijs, mr. C. E. Schelfhout zó zwaar dat hij grondwetswijziging nodig vond. In ieder geval is duide lijk, aldus mr. Struik, dat de nu vaak gekozen bestuursvorm (een gemeente lijke bestuurscommissie) niet ideaal is. De stichting waarin de verschillen de richtingen volkomen gelijkwaardig zijn is hem dan liever. 'Grote toekomst' Veel positiever klonk het verhaal van prof. dr. J. P. van Praag, de vroegere voorzitter van het humanistisch ver bond. nu voorzitter van een studie commissie die zich met samenwer kingsscholen bezig houdt. Hij ver- wachtte dat dc samenwerkingsschool een grote toekomst heeft. In een der- gelijke school moeten dan de levenso vertuigingen niet worden verdoezeld, maar juist dienstbaar gemaakt worden; aan de gezamenlijke opvoeding. Mevrouw J. F. Whitlau van de Vere niging voor openbaar onderwijs zag in de Hoofddorpse samenwerking eenj duidelijke steun in de rug voor haar vereniging die altijd de leus 'niet' apart, maar samen' (onverdeeld naar de openbare school, was dat vroeger) heeft gehuldigd. Haar enige teleur stelling gold het feit dat de protes tantse vleugel van de school wel apart is gebleven als zelfstandige school. Ouders vragen het Waarom de protestanten niet wilden meedoen aan de samenwerking vertel de ons de voorzitter van het bestuur van de protestants-christelijke school vereniging, de heer H. J. Velzing. 'We waren wel bereid om met de katholie ken te praten over een oecumenische school. Maar wij blijven voorstanders van christelijk onderwijs. Toen de ka tholieken niet met ons wilden samen werken, zonder het openbaar onder wijs, hebben wij gekozen voor een ei gen christelijke school. Dat vragen de ouders van ons. Als het goed is door breekt de levensbeschouwing het hele onderwijs. Als je alles op één hoop gooit en dan gaat roeren, wat blijft er dan over?' Overigens vindt de heer Velzing niet dat je de samenwerking voor eens en altijd moet afwijzen. Er zijn situaties denkbaar (zoals nu al in het buitengewoon onderwijs) dat sa menwerking dc enige mogelijkheid is. En hoe zich dit in de toekomst zal ontwikkelen laat zich moeilijk voor spellen. Omgekeerd verklaart de heer F. Ris, voorzitter van het katholiek schoolbestuur, dat de katholieken in Hoofddorp niet voor eens en voor al tijd voor de samenwerkingsschool ge kozen hebben Tn de volgende nieuw bouwwijk wordt mogelijk weer een zelfstandige katholieke school ge bouwd. De situatie die nu in Hoofddorp be staat is tamelijk uniek. Er bestaan in ons land tientallen samenwerkings scholen tussen openbaar en bijzonder onderwijs (ook wel protestants-chris telijk). In het kleuter- en basisonder wijs is dit echter een grote uitzonde ring. 'Bijzonder' is ook dat de protes tantse schooi met de openbaar-katho lieke samenwerkingsschool wel onder één dak zit 'Geen ideale situatie', zegt de heer Velzing, al begrijpt hij dat het in de wijk Graan voor Visch moeilijk anders kon. 'We zijn goede buren, maar lichte irritaties komen natuurlijk wel eens voor. Wij vochten vroeger ook wel met jongens van an dere scholen en zulke dingen komen ook nu nog wel voor'. Een kleine teleurstelling voor het protestantse schoolbestuur was wel Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer gaat in grote meerderheid akkoord met bijdragen van het rijk voor de pensioenen van de mijnwerkers. Het grote bezwaar dat de staat onvoldoende zou bijspringen en, wat genoemd wordt de 'ereschuld' tegenover de mijnwerkers niet zou in lossen, was verdwenen, omdat minister Lubbers (economische zaken) een belangrijke toezegging had gedaan. De steun van het rijk is vooral nodig, omdat de tijdelijke uitkeringen aan de gepensioneerde mijnwerkers geen gelijke tred meer kunnen houden met de regelmatige stijging van de AOW. Vijftien miljoen gulden per jaar zou voldoende zijn om de ontstane ver schillen te overbruggen. De Kamer achtte dit niet voldoende. De minister heeft nu beloofd, dat het rijk alle stij gingen van de AOW-uitkeringen bo ven de 8,5 procent zal betalen. De achterstand in dc pensioenen kan nu niet groter worden. Ds. Knot (PvdA) sprak over een we zenlijke verbetering en zei verder: 'ge lukkig voor de mijnstreek, dat deze regering er gekomen is.'TIelemaal te vreden was ds Knot echter nog niet. Hij wilde de mogelijkheid open laten, dat het pensioenfonds voor de mijn werkers in de toekomst, wanneer dat nodig is, toch weer een beroep kan doen op de rijksoverheid. De heer Waltmans (PPR) zag als op lossing, dat de pensioenfondsen van de mijnwerkers worden ondergebracht bij het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds. De waardevastheid van de uitkeringen is-dan verzekerd.-De heer Imkamp (D'66) voelde ook. voor deze gedachte. Hij wees er -nog eens 'op, hoe diep de kloof is tussen de ambte naren en de rest van de Nederlandse samenleving. Op een premiehoogte van 24 procent betaalt de ambtenaar slechts 11,7 procent. Hierbij komt nog een premievrije voet tot 9.000 gulden. Dit systeem kostte de staat in 1972 niet minder dan 3 miljard gulden uit de schatkist. Het geld, dat nu ter be schikking wordt gesteld voor t' op peil houden van de pensioenrechten \'an 45.000 mijnwerkers, zinkt bij dit be drag in het niet, constateerde de heer Imkamp. DEN HAAG Het kiesregister is gisteren uitgebreid met zeven namen van politieke groeperingen, waaronder het Christen Democratisch Appel. Het CDA is geen politieke partij maar een samenwerkingsvorm van KVP. ARP en CHU. De drie partijraden hebben weliswaar nog niet besloten tot een volledige samenvoeging, maar wel uit gesproken dat men op provinciaal en gemeentelijk niveau met één lijst bij de verkiezingen mag uitkomen. Dat zou dan kunnen onder de naam CDA. Vandaar de inschrijving in het kiesre gister. Voorts werden ingeschreven de Partij voor Zelfstandigen. Partij Nieuw Rechts, Nederlandse Vrouwenpartij, Partij Midden-Brabant. Bejaardenpar tij 65 plus en Liberaal Democratische Partij. Van een verslaggever EIBERGEN De gemeenteraad van het Gelderse Eibergen is niet erg te spreken over het Voorstel-van b. en w om een 'heraldisch verantwoorde' vlag in te voeren, lnplaats van het (strakke) ontwerp van de 'Stichting voor de banistiek en heraldiek willen de raadsleden een vlag waarin de in dc gemeentenaam verborgen bergen en eieren tot uitdrukking komen- Wel willen de raadsleden de keuze tussen witte en gele eieren openlaten. Dinsdag zal de vlag-knoop doorgehakt moeten worden. Honderd jaar Van onze weerkundige medewerker Honderd jaar geleden om precies te zijn op 16 september 1873, eindigde een belangrijke veertiendaagse bijeen komst >in Wenen. Op die conferentie, bijgewoond door negentien landen waaronder Amerika en China, startte de internationale weerkundige samen werking. De agenda bevatte 26 pun ten. Sommige van de aangenomen re soluties werden pas veel later verwe zenlijkt, zoals bijvoorbeeld de oprich ting van een internationaal meteoro logisch bureau (1926) en het doen van gelijktijdige waarnemingen over de gehele icereld (1929). 'Onze' Buys Ballot, de toenmalige hoofddirecteur van het KNMI, heeft een belangrijk aandeel gehad in deze activiteiten. Zijn in 1873 breed opge zet, gepubliceerd geschrift 'A sequel to suggestions of a uniform system of meteorological observations' fungeer de als een bruikbare wegwijzer. Het eerste tastbare resultaat teas het in 1874 gereedkomen van een internatio nale code tijdens een vergadering in Utrecht. Deze bleef een halve eeuw in gebruik. Later stokte de internationale uitwis seling nog wel eens: of door gebrekki ge radioverbindingen, óf door oorlogs handelingen en één keer ook door een zeer hevige en uitgebreide storm, namelijk van 28 op 29 december 1914. Tekenend voor het improvisatievermó gen van Van Everdingen c.s. is het op 29 december 1914 aan de pers ver strekte bericht: 'Alle buitenlandse be richten ontbreken (vandaar geen hoogste en laagste barometerstand zo als op de voorafgaande dagen). De verwachting tot de avond van 30 de cember luidt: 'Stormachtige, later af nemende noordwesten tot zuidwesten wind, vooral aanvankelijk nog buiig, later wellicht iets zachter'. Terug in deze tijd, kunnen we'even eens terugzien op een stormachtige wind, ontketend door een actieve Noot dzee-depressie, die vandaag gelei- delijk-aan zal bedaren. Er is een kans dat de wind opnieuw naar zuidelijke richtingen krimpt als gevolg van een naderende Biskaje-depressie. Na een korte adempauze zullen we ons moe ten voorbereiden op onstandvastig weer, met evenwel temperaturen bo ven normaal, vermoedelijk deze hele iceek uit. waterstanden HOOG WAAER 21 september Vlissin- gen: S.29-21.09; Haringvlietsluizen: 9.58-22.+3; Rotterdam: 11.04-23.56: Sclicvenlngcn: 9.27- 22 14: IJmulden 10.16-23.03: Den Helder: 0.56-13 50: Harlinzen: 3.23-16 19 Delfzijl. 5.43 18.38. minder wind >N>'>nui «?nn max. neer- temp. slag Amsterdam regenbui 16 7 De Bilt regen 16 4 Deelen regen 16 10 Eelde regen 17 4 Eindhoven regen 17 3 Den Helder regenbui 17 3 Luchth. R'dam regenbui 15 4 Twente regen 17 5 Vlissingen regenbui 16 1 Zd.-Limburg regen 18 3 Aberdeen zwaar bew 16 0 Athene half bew 27 0 Barcelona onbew 26 0 Berlijn regen 24 0.5 Bordeaux zwaar bew 23 1 Brussel zwaar bew 17 0 Frankfort zwaar bew 21 0.3 Genève zwaar bew 21 0 Helsinki onbew 8 0 Innsbruck licht bew 19 1 Kopenhagen geh bew 16 0 Lissabon licht bew 25 0 Locarno half bew 23 0 Londen zw bew 17 0.2 Luxemburg geh bew 17 3 Madrid licht bew 29 0 Malaga onbew 26 0 Mallorca half bew 28 0 Mllnchen onbew 16 1 Nice zwgar bew 24 0 Oslo zwaar bew 15 0 Parijs zwaar bew 19 0 Rome licht bew 24 0.2 Split zwaar bew 23 0 Stockholm half bew 15 0 Wenen regen 16 0.2 Ztirich zwaar bew 21 0 Casa Blanca licht bew 24 0 Istanboel licht bew 25 0 Las Palmas licht bew 26 0 Tunis onbew V 0 ZONNIO SNEEUW OPKLARINGEN ^77^ ONWEER BEWOLKINO "EQEN 10 MAX. TEMP. HAGEI MIN. TEMP. WINDRICHTING dat minister Van Kemenade niet met een hun vleugel heeft geopend. Maar wethouder W .Dorrepaal vond dat dit niet consequent zou zijn, en zo is het gebeurd dat de protestantse vleugel twee dagen eerder door de rijksin specteur officieel in bedrijf is gesteld. onder redactie van loessmil In 1873 telde Arnhem 1100 paar den, 200 ezels, 1600 runderen, 300 schapen, 500 varkens en 1500 kip pen Het was de tijd van de kleine cijfers. We laten er nog enkele volgen: voor 50 cent had je een ki lo vet vlees, voor 65 cent een kilo kaas, voor 45 cent een kilo honing, voor 11 cent een kilo erwten, voor 6 cent een kool en voor 2cent een kilo aardappelen. Dit prijzenlijstjc lijkt niets Uit staande te hebben met de tentoon stelling Florantiek, die tot en met zondag in het Nederlands Open luchtmuseum te Arnhem wordt ge houden. Toch komen we het in het programma tegen dat in verband met deze manifestatie is uitgege ven. Enige relatie is zeker wel te vinden: Florantiek wordt gehou den ter viering van het honderdja rig bestaan ran de afdeling Arn hem en omstreken ran de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Daarbij gaan de gedachten in al lerlei opzichten ter tig tot het op richtingsjaar 1873. Voor de tafere len die de arre.ngeur van deze ten toonstelling, de heer G. W. Alberts uit Deventer, heeft opgebouwd zocht hij aansluiting bij verschil lende facetten uit het leven van die tijd, en daarvan is de land bouw er dan één. Overigens is Florantiek een samen trekking van de woorden flora en antiek. Het jubilerende Tuinbouw en Plantkunde zorgde voor de bloemen, de groenten en het fruit, waaruit de expositie is opgebouwd, het Openluchtmuseum voor het an tiek: boerenwagens, tinnen vazen, oude kasten, koperen pompen, slee- en, potkachels en zo meer. Ook is er een klein deel van de klederdrach ten te zien. Tussen dit alles dan een weelde van bloemen. Waartoe een jubileum van Tuin bouw en Plantkunde al niet kan leiden! Zelfs het kerkelijk leven in Arnhem anno 1873 wordt er bij be trokken. De archieven worden los getrokken en we weten precies hoeveel leden de verschillende de nominaties in die dagen telden. Slechts van 55 inwoners was de godsdienst onbekend. Het was ook het jaar waarin de kerkeraad der hervormde gemeente het gemeente bestuur vroeg om 'afschaffing van de kermis en, zo hiertegen bezwaar bestaat, om beperking door slui ting der tapperijen Plus tege moetkoming aan nog een rijtje ver langens, zoals het weren van verto ningen die nadelig waren voor de zedelijkheid, het tijdig stopzetten van de draaimolen en sluiting op de zondag Eén raadslid achtte de kerk in dit opzicht niet bevoegd. 'Er bestaat', merkte hij op, 'in den laatst en tijd bij sommige kerkelijke rigtingen eene neiging om invloed te verkrijgen en uit te oefenen op regeringshandelingen'. We willen met dit alles maar zeg gen dat men op Florantiek niet al leen kan genieten van de schoon heid aan bloemen en antiek, maar dat men er ook in allerlei andere opzichten iets van kan meenemen, en dat tóülen tee het is al meer gezegd als Nederlanders toch zo graag' Het vormingscentrum Oud-Poel geest houdt zaterdag in het kader van de» Vredesweek ('De vrede bij u thuis een Surinamedag met als thema de relatie Nederland-Su- riname. Vanaf twee uur staat het Koetshuis open voor iedereen die enig idee heeft 'wat het beste is voor Suriname' en 'waartoe Neder land verplicht moet worden'. Er komen zaken aan de orde zoals de verkiezingen die in Suriname voor de deur staan, de betekenis daarvan voor Nederland en hoe er acties op touw gezet, gestimuleerd en uitgebreid kunnen worden. In de praathoeken kan men terecht voor informatie bij mensen die goed op dd hoogte zijn met het huidige Suriname. Dat zijn onder meer ds. P. Jansen, predikant on der Surinaamse studenten, het PSP-Tweede Kamerlid Fred. v.d. Spek en Harold Jap^A-Joe. Om half vier en half acht wordt de Surinaamse film 'Gebri Doro' van Frank van Zichem vertoond. Wereldwinkels uit Den Haag en Oegstgeest zullen voor foto's en voorlichtingsmateriaal zorgen en wie al het praten en informeren moe is kan van zes tot acht uur te recht in de Surinaamse eethoek. waar gegeten kan wordpn tegen Surinaamse prijzen. Drente heeft zijn Bartje. Amster dam zijn Lieverdje en Brussel zijn Manneke Pis. Maar Rotterdam heeft ook zo'n eigen 'nationaal' symbool: Ketelbinkie, 'de straatjon gen van Rotterdam'. En net als het Lieverdje op het Amsterdamse Spui krijgt nu ook Ketelbinkie een eigen gestalte en plaats in de Maasstad. De Holland Amerika Lijn biedt vanwegt? zijn honderdste verjaardag de gemeente Rotterdam het kereltje in brons aan. Nu is het natuurlijk niet waar, dat Drente vol zit met alleen maar kleine blonde jongetjes die geen bruine bonen lusten. Brussel met allemaal van die waterige manne- kes, de Amsterdamse jeugd uitslui tend uit slungelige kwajongens be staat en dc Rotterdamse enkel en alleen uit ziekelijke ventjes die niet veel stootjes kunnen velen. Want zo was dat Ketelbinkie uit het bekende lied, in 1939 door An ton Beuving geschreven en sinds dien in vele toonaarden gezonden: 'Toen wij uit Rotterdam vertrok ken, met de Edam, een ouwe schuit Ondanks het melodrama berustte de geschiedenis van het jongste maatje op die ouwe schuit, dat al leen maar aan zijn moeder kon denken en zo slecht tegen een zee reis was opgewassen, dat het al gauw stierf, voor een deel op waar heid. En daarom zal het bronzen Ketelbinkie van de hand van de Rotterdamse beeldhouwer Huib' Noorlander model staan voor alle kinderen, die door hun lichamelij ke conditie minder goetd tegen de maatschappij zijn opgewassen dan hun gezonde leeftijdgenootjes Ter gelegenheid van de onthulling, 2 oktober op de Rotterdamse Wil- helminakade. zal het Oudercomité Kinderhartenfonds dan ook voor het eerst de pas ingestelde jaar prijs uitreiken. Die prijs is inge- gesteld voor de kleinkunstena(a>r- r(es) die zich het verdienstelijkst heeft gemaakt voor de belangen van de jonge hartpatiëntjes. Dat zal ook een Ketelbinkie zijn. een mini atuuruitgave van het levensgrote beeld, dat kort na de bekendma king door de winnaars onthuld zal worden Een 'godendrank' heeft altijd al bestaan, maar in Frankrijk hebben ze voor de engelen ook wat gere serveerd. In de Misset-uitgave 'Party' schrijft Karei Koolhoven over het oude Zuidwestfranse stad je Cognac cn het beroemde vloei bare produkt dat daar tot stand komt, onder meer: 'Tijdens de lan ge jaren dat de cognac in de kel ders zijn kwaliteit ligt te krijgen, gaat een groot deel van de inhoud van de vaten letterlijk de lucht in door verdamping. Dit loopt voor de gehele cognacstreek op tot ze ker enige miljoenen flessen per jaar'. Maar daarom treurt dè Fransman nog niet. Dat deel is voor de engeltjes zegt hij, 'la part des anges'. 'En als die handelsreiziger nog een keer komt, zeg dan dat ik er niet ben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7