Maatschappelijk werk veel iiinder stoffelijk geworden Steden moeten de steigers' Weduwnaars en weduwen zijn 'n vergeten groep •juffrouw Kapteijn 25 jaar onder de mensen 4 Agenda voor Leiden HANOMAG efficiënt transport HENSCHEL Burgerlijke stand Bollenexporteurs vrezen gevolgen revaluatie Ons Buiten houdt tentoonstelling /-KWARTET DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 STAD en REGIO L3 b$en onzer redacteuren v EN 'In Leiden Zou er rï maatschappelijk werk moe- 1 ,,jijn. De hulp die gevraagd 'at is veel. Ik heb soms het l dat ik achter mezelf aan •j Is ik door Leiden rijd zijn 1 straten die mij aanklagen. >nlenk ik: hier had ik best nog reiaartoe kunnen gaan'. W gt mejuffrouw J. H. Kapteijn, t®!ze maand haar zilveren jubi- riert als maatschappelijk werk- 21 j de Hervormde Stichting voor happelijk Werk te Leideiv. lt%aar wens om méér te kunnen ïeeft haar instelling tegenover u 'erk niet veranderd. Die instel- nmerkt zich in de eerste plaats speet voor de cliënt, geduld en leid tot luisteren. Zij ziet de vrouw die een beroep op haar f iet als een van de vele 'geval- - ïaar als een mens met geheel vragen, zorgen en problemen, is de tijd die zij nodig heeft cliënt te begeleiden tot deze al- reer verder kan, geen factor Dat kan een maand zijn, maar ie n jaar en zelfs nog meer. 'Maat- j elijk werk is tijdrovend. Als je et et kunt opbrengen, moet je er jjan beginnen'. iapteijn vindt dat jubileum wel zegt zij er direct bij liever lapn de weg te timmeren. 'Ik zie di ral een gezellige kant aan. Je es et nog eens oud-collega's'. S)tact met anderen Kapteijn nog steeds achter roi eroepskeuze? '^antwoord op deze vraag sluit el- uit. 'Als ik op een kantoor- tnoest zitten, zou ik na een paar al gillend weglopen. Ik kom uit Als meisje vond ik contact idere mensen al prettig. Niet in of zo. Na de school in Rotter- etond ik voor de vraag wat ik gaan doen. Ik ging naar Parijs, k in het gezin van een dochter bekende Leidse professor Van eedraaide. Maar na zes maanden Ie de oorlog uit. Dat betekende: binaar Nederland terug. Door een dochter van prof. Van Nes, die Vreewijk woonde, kwam ik met maatschappelijk wij Ik ben toen een opleiding in rdam gaan volgen. Vond daar amer, maar doordat de. spoor- ftkmg uitbrak was het niet mo- 1 de lessen bij te wonen. Ik heb een jaar schriftelijk cursus ge- ïn 1948 ben ik begonnen als vol- kracht bij de kerkelijke gezins- (jKapteijn kan kort zijn als zij geven dat je hem zo snel mogelijk de wei in wilt sturen. Er zijn natuurlijk regelmatig contacten met de sociale dienst, het bureau huisvesting, de ge neeskundige dienst, de sociaal-pedago gische dienst, psychiatrische instan ties, het Arbeidsbureau, de Raad voor de Kinderbescherming en ook wél de schooladviesdienst. De maatschappelij ke werker mag zich er ami de ene kant niet gemakkelijk van afmaken, maar daarnaast moet hij zijn beper kingen kennen. Ons werk mag geen hobby worden. We moeten alleen ter hand nemen wat wij vanuit onze beroepsethiek, op leiding en ervaring aan kunnen. Over schrijding van onze bevoegdheid en mogelijkheden is een gevaar. Wij zijn een dienstverlenende instantie. Je moet dit alles ook weer niet te wet tisch nemen. Bij het bepalen van de grens speelt je individuele instelling ook een rol'. Op je hoede Mej. Kapteijn: 'Mensen helpen zich te uiten'. haar taak formuleert. 'Begeleiding van mensen die met hun problemen bij ons komen. Dat kunnen huwelijks- en gezinsmoeilijkheden zijn of huis vestingsproblemen. Vroeger was de hulpverlening meer materieel. Dooi de sociale voorzieningen is dat min der geworden. Tegenwoordig wordt er veel meer voor niet-materiële hulp een beroep op ons gedaan. Ik geloof wel dat het leven vroeger eenvoudiger was. Minder gecompliceerd. De men sen eisten minder. Ze stonden ook meer voor elkaar klaar. Er was meer aandacht voor elkaar. De relatiés tus sen de mensen zijn moeilijker gewor den. Er was vroeger meer tolerantie. Het eerste gesprek met de cliënt is erg belangrijk. Hij moet weten dat hij vertrouwelijk kan praten. Geheimhou ding is een vereiste. De maatschappe lijke werker moet zich openstellen. Dat betekent vooral: luisteren. Je moet de mensen gewoon helpen zich te uiten. De afscherming waarachter de cliënt zich soms heeft opgesteld, moet worden weggenomen. Je moet een ongedwongen sfeer van communi catie kweken. En lukt dat de ene dag niet voldoende, welnu, dan gaan we de volgende dag door'. Niet de wei in U zult toch ook wel mensen naar an dere instanties verwijzen. Mej. Kapteijn: 'Daar moet je .wel voorzichtig mee zijn. De cliënt doet een beroep op onze beroepsdeskundig heid en je moet hem niet het gevoel Komt het ook wel voor dat Iemand die hulp nodig heeft, bij u aan het verkeerde adres is? Mej. Kapteijn: 'Er zijn inderdaad nog heel wat mensen die een verkeerd beeld van ons beroep hebben. Het komt voor dat iemand in de maat schappelijke werkster een soort werk ster ziet, terwijl anderen ervan .uit gaan dat je over alle mogelijkheden beschikt om ze te helpen. Daarom moet. je er voortdurend voor op je hoede zijn, geen gemakkelijke toezeg gingen te doen. Van het eerste con tact af moet je goed weten wat je kunt doen. In ieder geval geen ver wachtingen wekken die je niet kunt waarmaken. In onze stafbesprekingen is het wo ningprobleem een van de urgentste zaken. Uit dat probleem komen heel veel persoonlijke moeilijkheden voort. Er is een goed contact met het bu reau Huisvesting, maar deze mensen kunnen ook geen ijzer met handen breken. Door onze bemiddeling zijn mensen geholpen. De moeilijkheid kan zich dan voordoen dat als ande ren dat horen, zij ook naar ons tóe komen, zonder dat wij ze ook maar enige zekerheid kunnen geven'. Voor moeilijkheden gaat mej. Kap teijn echter niet uit de weg. Zij heeft ermee leren leven. De keerzijde is de winst. En dié heeft haar werk onder de mensen haar evenmin onthouden. Op donderdag 27 septémber van 4 tot 6 uur is er een receptie in het bejaar dencentrum Lorentzhof. 'Gelukkig niet in een restaurant of zo. Dat is zo onpersoonlijk. Ook de be jaarden hebben een grotp plaats in mijn belangstelling'. Een illustratie uit een bondbrochure. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er bestaan plannen om voor Leiden en (wijde) om geving een afdeling van de Nederlandse Weduwen en Weduw naars Bond op te richten. Initiatiefnemers zijn de dames F. A. Mollers-Van Slooten (tel. 01721-8187) uit Leimuiden, G. Kriek- Jacobse (01710-41309) en B.^ Dijkwel-Van Niekerk (01710- 30625) uit Leiden, tot wie belangstellenden zich kunnen richten. Uit de statuten van de bond: 'De bond is een vereniging, welke zich ton doel stelt de belangen van we duwen en weduwnaars te beharti gen in de ruimere zin. Zij tracht dit doel te bereiken door het voe ren van actie tot verbeteren van de maatschappelijke positie van weduwen en weduwnaars, het pro pageren van haar doelstelling in het bijzonder door het uitgeven van oen eigen orgaan, brochures, publikaties en lezingen, door de saamhorigheid en hulpvaardigheid tussen de leden onderling te be vorderen, alsmedv' door andere wettige middelen die voor het doel bevordelijk kunnen zijn. De bond maakt geen onderscheid in gods dienstige of wereldlijke levensbe schouwing. Evenmin streeft zij po litieke en commerciële doeleinden na'. VOORLICHTING Nederland telt.650.000 weduwen en weduwnaars. De dames Kriek en Dijkwel zeggen de indruk te heb ben, dat het een vergeten groep is. Mevrouw Dijkwel: 'De mensen wil len niet over doodgaan praten en er ook niet van horen. Maar we moeten niet vergaten: de dood hoort bij dit leven. Iedereen die getrouwd is, kan weduwe of we duwnaar worden. Maar zolang je niet in die situatie verkeert, weet je niets' Dat laakte is de voornaamste grief van de dames: het ontbreken van voorlichting over een situatie, waarin iedereen terecht kan ko men. 'Er zijn vrouwen, die geen AWW krijgen, louter omdat ze niet weten, dat je dat moet aanvra gen. Men weet niet dat het belang rijk is, dat een echtpaar zijn giro rekening op beide namen zet. Als de giro alleen op naam van de man staat, kan de vrouw na het overlijden van haar echtgenoot, Pr niet aankomen. En dat zijn proble men, waar je hoofd dan net niet naar staat'. BELANGEN De bond zet zich in voor materiële belangen zoals het verbeteren van het belastingklimaat voor weduwen en weduwnaars, maar ook voor de immateriële. Wanneer de afdeling eenmaal opgericht is vijftig le den is het minimum is het de bedoeling om regelmatig contact avonden te organiseren. Mevrouw Dijkwel: 'Maar \Vat we precies gaan doen, weten we nog niet. Dat hangt van de wensen van de leden af'. In ieder geval zal bij voldoen de belangstelling binnenkort een informatieavond worden belegd. Overigens bestaat in Leiden al eni ge tijd een adviesbureau voor we duwen en weduwnaars, als onder deel van de bond. Als informant fungeert de heer G. J. H. Goslinga, Jac. Urlusplantsoen 96, tel. 01710- 61112. wssecretaris Schaeffer in Leiden: onzer verslaggevers firtEN Afgezien van bijdrage van 56 procent in de kosten, die (waaronder de gemeente) bij het instandhouden van Bij huizen van het rijk kunnen krijgen, zullen zij in de voorberei- BJkosten van hun verbeteringsplannen een extra premie van 250 iri per woning ontvangen. +opvallers+meevallers+aanvallers+tegenvallers+iii tvallers+ Een paar apart laakte staatssecretaris J. Schae- ielasl met de stadsontwikkeling, en bekend tijdens een bliksem- aan Leiden, waar hij een an- •^lf uur durend gesprek met wet- r-r Kret had. 'Ik heb ontzettend haast met de stadsvernieuwing', de de staatssecretaris, die daar wethouder Kret bepaald niet pet verkeerde adres zal zijn ge- In het gesprek kwam de voor- Inen rehabilitatie voor de wijken ""Kooi, Noorderkwartier en Haag- ivartier (waarvan de plannen al apier gereed zijn) alsmede de ien voor de Havenwijk Zuid, Ver- 'aat en de Leidse hofjes ter spra- ,J)e staatssecretaris verwacht de ^ten, die Leiden voor zijn te reha- ren wijken heeft, nog dit jaar op bureau. Wethouder Kret twijfelt et aan dat ze nog voor 1 deeem- 'c' »ij het ministerie gearriveerd zul- 18 ijn. se ^{inschalig- hebben tegen elkaar gezegd er al zolang gepraat, er moet nu ir eens iets gebeuren', aldus Schae- joriHij maakte duidelijk dat het niet edoeling is grote wijken als ge nt in een keer te rehabiLiteren. 'We het kleinschalig' om te beginnen ïfli g huizen doen, maar dan op veel sen'. Met het aanpakken van he le delen of woningen van een wil hij het investeringsklimaat voör particuliere huiseigenaren stimu leren. 'Het gevaar bestaat, dat ieder een dan begint te dringen, maar dat wil ik juist zo graag. Nu weet nie mand waar hij aan toe is, en gebeurt er niets. Ik wil dat men in Nederland kan zeggen: de steden staan weer in de steigers'. Hij gaf toe, dat na reha bilitatie weliswaar een mieuwe huur- klasse ontstaat, 'maar ook een nieuwe kwaliteitsklasse'. Maar afgezien daar van: 'Elke woningverbetering blijft een tijdelijke zaak. Elk huis heeft een eindig bestaan'. Stadsvernieuwing zal in de toekomst gefundeerder moeten worden aange pakt en niet, aldus wethouder Kret, 'met de natte vinger'. Er zal een lan delijke inventarisatie van de plaatse lijke probleemgebieden worden ge maakt, waarna prioriteiten kunnen worden gesteld. Schaefer: 'Als ik weet dat bijvoorbeeld tachtig procent van de huizen van een wijk goed is en twintig procent slecht, dan ben ik er nog niet. Ik moet weten wat de ver keersplannen voor de wijk zijn en wat voor plannen voor de omgeving er van'. Een belangrijk nadeel van der gelijke onderzoeken onderkende hij: 'Er is vrijwel geen kosten-baten ana- lense te maken. We blijven bezig een golflijn te trekken'. Leiden was de eerste stad, die de staatssecretaris in dit kader bezocht. Visites aan Arnhem, Nijmegen en Den Haag volgen nog. Een warme bakker en een dominee. Oftewel een staatssecretaris en een wethouder. Schaefer en Kret: een paar apart. Ze hebben allebei haast. Vandaar waarschijnlijk, dat het be zoek van de staatssecretaris aanLei den gisteren maar een bliksembezoek was. In een anderhalf uur durend ge sprek tussen beide stadsontwikkelaars werden de in dit opzicht meest pro blematische Leidse wijken onder de loupe genomen. Tijd om de onderwer pen, waarover gesproken werd, eens te gaan bekijken, was er niet. Wel voor een (al evenzeer) bliksemperscon- ferentie, waar het paar apart een kop pel journalisten kond deed van hun plannen en bedoelingen. Met als me detoehoorders een aantal ambtenaren, die allemaal op een verschillende ma nier zwegen. Schaefer: 'Wij verkopen stadsontwikkeling. Kret: 'En dat is niet het slechtste artikel'. Om de vergelijking met het paar apart nog even aan te houden: Kret vervulde de Rijk de Gooyer-rol van aangever. Gestoken in een keurig maatkostuum, smetteloos wit over hemd en een degelijke stropdas. Een onberispelijk gelaat, met slimme, doch niet onvriendelijke ogen. En dan Schaefer, wiens gezicht met enige fan tasie best een beetje lijkt op dat van Johnnie Kraaykamp. De staatsseereta- riS-anno-1973: een blauw spijkerpak en een overhemd, waarvan de bovenste knoop in de WW loopt. De door hem begeerde en toebedeelde rol van afma ker blijkt minder eenvoudig, dan hij wellicht destijds als eenvoudig Twee de Kamerlid vermoed 'en constras- terend duo, met no ns overeen komsten. Het energ weetal gaat een stad vernieuwen, meiden is voor lopig nog niet van me af', zei Schap- fer. Kret kennende, zal het omgekeer de ook wel niet het geval zijn. v- .,F-. HT Slachtlijn ADVERTENTIE Thans met een vernieuwd en verder uitgebreid leveringsprogramma. ipdrijf ADRI MULDER N.V. VJT PGk RIJNSBURG. Tel. 01718-13468. Als de Leidse raad binnenkort het voorstel krijgt om twee ton te steken in een gemechaniseerde kalverslacht- lijn voor het openbaar slachthuis, zal er zeker één raadslid tegen zijn. En wel om heel speciale redenen. Dat kwam maandagmiddag j.l. al tot ui ting, toen de raadscommissie voor de bedrijven zich over dit vraagstuk boog. De heer Oosterman (D'66) maakte duidelijk zich niet te kunnen verenigen met het installeren van een dergelijk apparaat. De heer Cremers, waarnemend directeur van het slacht huis, zei daarop een weinig smalend: 'U wilt die beesten zeker meer per soonlijk behandelen', en meteen deed hij een poging om uit te leggen dat de kalveren met deze nieuwe slacht lijn 'veel humaner' zullen worden ge slacht dan tot nu toe het geval is. Schaefer, Kret: een paar apart. Waarop Oosterman verbitterd reageer de met de woorden: 'Nee, nee, meneer Cremers, dat hoeft niet'. Naderhand vroegen we Oosterman eens naar zijn beweegredenen. 'Mijn verhaal klinkt natuurlijk in zo'n ge zelschap van slachters', zegt hij,'en daarom heb ik het ook maar voor me gehouden. Maar het gaat om heel Iets anders dan men dacht. Afgezien van het feit, dat ik vegetariër ben, gaat het hier veeleer om de eerbied voor het leven. Vroeger logeerde ik eens bij mijn oom en tante op een boerde rij. Daar had ik twee weken met een kalfje gespeeld, en daarna kwam het op tafel. Nou zal elke psycholoog of psychiater wel zeggen dat er wat met Oosterman aan de hand is, maar ik heb gebeden voor het dier dat ik opat. Ik had toen nog niet voldoende moed om ertegen in verzet te komen. Kijk es, als het eten van vlees in onze maatschappij nou een voorwaarde zou zijn voor het voortbestaan, zoals dat bij de Eskimo's bijvoorbeeld het geval is Maar daar zie je nou de inconse quentie van het bestaan. Als een ge deformeerde koe in lapjes in de etala ge ligt, denkt niemand meer aan het dier. Niemand die een ei eet, denkt aan die massa kippen in een legbatte rij, met afgebrande snavels. Het is zelfs vaak zo. dat een koe meer waard is voor de dood dan voor het leven. Nou; en dat vind ik zó navrant; dat stuit mij enorm tegen de borst. Het gaat allemaal om efficiency. Ondanks de welvaart materialiseren we steeds verder. En dat komt weer eens tot ui ting in zo'n slachtlijn. Het punt na dert en dat klinkt misschien een beetje gek dat je niet ver meer van een stuk mensevlees af bent. Als je zó weinig eerbied meer hebt voor je broer het dier. Ik zou het fijn vin den als de mensen eens bewuster zou den gaan leven. Het raadslid Vink zei die middag tegen mij: 'We moeten ze zeker zelf gaan slachten'. Toen zei ik: ja, doe dat maar eens. Eens kijken als je met een mes de wei in wordt ge stuurd, en ze zeggen: daar ligt je bief stuk, pak hem zelf maar. Zie je nou de inconsequentie'? Kreet in de nacht We houden deze rubriek vandaag in de politieke sfeer. Wederom de schijnwerper op Kret, al moeten we dan een paar maanden terug in de stadshistorie duiken. Eind juni was het, en hadden we maar een schijn werper bij ons gehad. Wat was name- Parkeerplaats lijk het geval. Onze nachtredacteur op weg naar huis onderscheidde rond half drie in de morgen op de Kerkpleinbrug bij het nieuwe arbeids bureau (Oosterkerkstraat) een bebrild silhouet, dat allerlei vreemdsoortige passen aan het nemen was. Hij was iets aan het opmeten. Aanvankelijk dacht de nachtredacteur te maken te hebben met een dronken man, die tussen twee brugleuningen zijn gewe ten stond te overpeinzen. Maar een maal dichterbij leek de verschijning toch verdraaid veel op de corpulente gestalte van de wethouder. Het bleef allemaal een veronderstelling, totdat we de heer Kret van de week eens aanstootten, met de vraag of hij het nou echt was geweest 'Ja hoor', zei Kret vrolijk, 'ik was de zaak daar aan het opmeten. Op zeven punten'. Achteraf blijkt deze nachtelijke actie v/el verklaarbaar. Eind juni zou de raad beslissen over de conceptie, die Kret had opgesteld, en van waaruit het gebied HerengrachtrZijlsingel te zijner tijd zal worden wederopge- bouwd. De PAK-fraktie in de raad had daartegen wat bezwaren, waaron der de gedacht toekomstige breedte van de Kerkpleinbrug, die Kret zes tien meter breed wilde hebben. Het PAK wilde dit gewijzigd, en formu leerde dat zodanig, dat de brug welis waar breder zou moeten worden dan thans het geval is, maar geen zestien meter. Kret vond dat achteraf best, maar had die bewuste nacht natuur lijk al lang geconstateerd dat 15 me ter 90 ook makkelijk kan In een serie vragen aan B. en W. uit het raadslid Amptmeijer zijn zorgen over de geruchten, dat de firma Sijt- hof (Doezastraat) van plan zou zijn een aantal huizen op de hoek van de Vliet en de Molensteeg te slopen om er een parkeerplaats op parkeergarage aan te leggen. Amptmeijer noemt dit een aanslag op het woonmilieu in een van de leukste buurten van Leiden, en vraagt het college die met kracht te bestrijden; ook al omdat de voor deur van Sijthof slechts een paar mi nuten verwijderd is van de parkeer plaats aan de Garenmarkt. LEIDEN Overleden: J Stuivenga 1898 man, P H W Gljsbertscn 1973 zoon, J J de Braai 1917 man. JPG Sloos 1916 man. M van dor Zwan 1884 geh gew met W de Rid der, H J Woortmeljer 1913 echtgen van D van Gelderen. A waan 1895 man. Gehuwd: J KroesemeZIJer en J Regeer, F C Bosman en A R Beukoma. Geboren: Jacobus C zn v J Heemskerk cn D Varkevlsser, Robert P zn v G Mulders en C Voortman, Maartjo W dr v R de Leeuw en C Verdoes, David F L zn v L Stouten en L Sanders, Maria C L dr v F Koemans en E Vlskers, Kenneth P zn v D llclaha en H Ta- tipatta, Chawwah dr v P de Jonge en F Po lak. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Vredeskerk Burggravenlaan 8 uur: afdelin gen Christcn-vrouwenbon'd, Hans Bouma te Hilversum over "De milieubewuste vrouw'. Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Kasteel Duivenvoorde Voorschoten. 8.30 uur nam.: uitvoering Enesco-kwartet Hilversum. Gehoorzaal, 8.15 uur: Rott. Phllh. Orkest m.m.v. Anner Bijlsma cello en Jan Spront hobo. DONDERDAG 20 SEPTEMBER: In de Vrolijke Arke, 20.30 u: wijkhearing PAK over proble men van de Pleterswijk VRIJDAG 21 SEPTEMBER Militair Tehuis Korte Mare, hoek Oude Sin gel, 8 uur: schietavond oud-strijders. Hot House Rapenburg 24 Leiden, 10 u. ham. kwartet Rein de Graaf-Dick Vennlk. Gemeenlandshuls Breestraat 59, 8 uur: rond leiding ikaarten bij de VVV) Vestestraat 40. 8.30 chr. toneelgroep Imperi um, opvoering van 'Bloéd om bloed'. LAK-theater Levendaal, 8.15 uur. Kelder Theater Area uit Gent met 'Sursum.Corda'. BIOSCOPEN TOT 27 SEPTEMBER Camera: elke avond 19.00 en 21.15 duf do." vr. ma cn di 14.30 Bergman-week, donder- dag: 'Het oog van de duivel', vrijdag er* za terdag 'De Maagdenbron', zondag 'De. Avondmaalgasten', maandag 'De grote Stil te', dinsdag dito, woensdag 'Wat betreft de vrouwen'. Alle films boven 18 jr. Kinderma tinee: zaterdag en woensdag 14.30 en zon- - dagmiddag 14.00 en 16.15 uur Alladin en de Wonderlamp. Nachtvoorstelling 'Superfly' donderdag, vrijd. en zat. 23.30 uur. Lido: 'High Plains Drifter' 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur en zondags extra 16.45. Sudio: 'Abotolr 5' 18 jr. aanvangstijden zie Lldo. Luxor: 'Bezeten Karatevrouwen'. 18 Jr. aan vangstijden zie Lido. Trinanon: 'Frank en Eva' 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur en zo. 14.00, 16.15, 19,00 en 21.15 uur. Rex: 'De Maagd in weden' 18 Jr. nacht voorstelling: 'Dagen van het geweld', vr en za 23.30 uur. Alleen op woenSdag Plppi Langkous a.l. 14.30 uur. APOTHEEK LEIDEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de- apotheken in de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 7 sept. tot 14 sept. door •Je Haven-apotheek, Haven Leiden, en do apotheek Voorschoten. Tevens op zaterdag tot r. uur door de Oegstgeestcr apotheek Wil- helminapark S. TENTOONSTELLINGEN Galerie v d. Vlist. Botermarkt 3 Leidon- v.-andklodén van Maud Muller Massis en gra fiek van Rien van der Nat. Tot 10 oktober Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot- 17 uur Drukkerij De Bink, flooseveltstraat 3 Leiden: grafische expositie llab van den Wijngaard. De Stilte'. Tol 28 september. Rijksmuseum v. Oudheden: Casper Jacob L'hristiaan Reuvens archeoloog. Tentoonstel ling bij de uitgave van zijn reis door Dren the in 1H33. Rijksmuseum v. Volkenkunde: In het Pren- tenzaaltje 'Japanse Prentkunst uit eigen be zit van 1670-1750'. Tentoonstelling 'Thailand, land zonder honger' met woensdag 115.39» en zondag (15) filmvoorstellingen. De Lakenhal: recent werk van Koos van de Water. 31 augustus tot 4 oktober. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Rijnl. Lyceum Oegstgeest. 8.15 uur Rients Oratama met 'Groeten uit Pingjum'. Ons Buiten erv Mater-Sprenger. tentoonstel ling bloemen, plan-ten en fruit in ver. ge bouw vah Ons Buiten, volkstuinpark Leiden- Noord, opening 2 uur. Vestestraat 40, 8.30 uur: chr. toneelgroep Imperium, opvoering van 'Bloed om bloed'. ZONDAG 23 SEPTEMBER Ons Buiten en Mater-Sprenger: tentoonstel ling bloemen, planten en fruit in ver. ge bouw van Ons obuiten, volkstulnpark Lelden- Noord. HILLEGOM De bond van bloem bollenhandelaren in Hillegom heeft in een telegram aan de minister van landbouw en visserij zijn ongerust heid uitgesproken over de verwachte nadelige gevolgen van de revaluatie op de afzet van bloembollen in het buitenland. Het bloemboUenbedrijf met een exportwaarde van 434' mil joen gulden is voor ongeveer 80 pro cent van de nationale produktie op die export aangeweze. De revaluatie van de gulden komt in een periode waarin de groei van de afzet toch al stagneerde. In de Vere nigde Staten hebben waardedaling van de dollar en opwaardering van de gul den de prijs, die de consument voor de Nederlanrse bollen moet betalen, nu in een jaar tijd met 30 procent doen toenemen. De grootste zorg biedt echter de afzet naar Groot-Brit- tannië, waar de markt in ruime mate wordt voorzien door dc eigen produk tie van tulpen en narcissen, die haar reeds bestaande concurrentievoordeel nu aanzienlijk versterkt ziet Het soe laas, dat de eerdere revaluatie in West-Duitsland onze grootste afne mer van bloembollen aan een deel van de branche bood is nu ook teniet gedaan. De revaluatie komt volgens de bond op een hoogst ongelukkig tijdstip. Naar schatting 75 80 procent van de export is achter de rug, dc fakturen zijn verzonden maar nog niet betaald, en blijkens de ervaring is het zeer moeilijk in een dergelijke situatie het revaluatieverschil in to vorderen. LEIDEN Op 22 en 23 september zal de tuingroep Ons Buiten in sa menwerking met de bloemen-, planten en fruitteeltclub Mater-Sprenger een tentoonstelling houden van produkten van de volkstuin in het verenigingsge bouw van Ons Buiten op het tuin complex in Noord, te bereiken via Marnixstraat of Pieter Bothstxaat. Op deze tentoonstelling zullen ook een pottenbakker en een stoelenmatter hun kunnen tonen. Tevens zullen kin deren van de leden laten zien wat zij met bloemschikken hebben bereikt. De tentoonstelling, die geopend zal worden door wethouder Lijten, is open zaterdag van 15 tot 20 uur en zondag van 10 tot 18 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3