Defensie verdeeld over nieuwe opzet bevelsstructuur ij f peigert prijsverlaging Prins 'nam' prikkeldraad Steen in stortbak spaart drinkwater !n deze krant Zuid-Afrika heeft wel geld voor Nederlanders Telegraferen naar Chili FC Twente en Feyenoord starten sterk Ongekroonde koning Radio-telescoop wordt uitgebreid Pessers sluit: 124 ontslagen Opmakers in aetie Leicis e Courant iristelijk dagblad voor leiden en omgeving straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam -'xJ-lJtV-iO O... 1Jld 54ste jaargang no. 145 Meer V keus in 'passende s-omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal 31,30 Bij VERDUYN I NTKUIEU RVERZORG1NG RIJNSBURG Afd. Bezorging vanar U8.30 uur kswagen.ivordt goedkoper leen verslaggever J HAAG Het bestuur van de raad voor het grootwinkelbe- gBr lieeft gisteren verklaard dat liet zijn medewerking niet kan pen aan de eis in de nieuwe prijscalculatiebeschikking, liet re- atie-effect (prijsverlaging) toe te passen op goederen die al in :rland liggen. s een niet-verantwoorde eis die omt op een vermogensheffing oste van het bedrijfsleven, aldus testuur. Het uitvoeren daarvan net zich meebrengen, zo wordt licht, dat het grootwinkelbedrijf onzienlijk deel van de voorraden ;en nieuweprijs moet voorzien. in de praktijk niet uitvoerbaar u zelfs in een groot aantal geval- ot prijsverhogingen moeten lei- aad voor het grootwinkelbedrijf jczcgtl jind de Wereldraad van Ker- j een van de weinige fora, r Noord en Zuid met elkaar pan op voet van gelijkwaar- leid. Minister Pronk luien jnvankelijk zwaar bewolk met f veel plaatsen buien. Later op dag af cft toe zon en op de ste plaatsen droog. Krachti- aan de kust harde tot storm, jhtige westelijke wind, aftae- end tot matig of zwak en krim- 1 naar zuid. Maximumtempe- iren rond 18 graden Celsius. RGEN EN OVERMORGEN: en toe regen en temperaturen test boven normaal. Morgen zon op: 06.24 onder: 18.41 maan op: onder: 16.09 Prins Bernhard heeft gisteren een kijkje genomen bij de NAVO-oefening 'Big Ferro', die op de Lüneburgerheide in de Westduitse deelstaat Nedersak- sen wordt gehouden. In het informa tiecentrum (foto rechts) liet hij zich voorlichten door luitenant-generaal Meijnderts. Daarna bezocht hij in zijn functie van inspecteur-generaal enkele onderdelen te velde. De prins moest daarbij ook enkele hindernissen ne men, zoals dit prikkeldraad, maar hij kwam er zonder kleerscheuren over heen. Van een verslaggever UTRECHT Op het gebruik van drinkwater kan sterk worden bezuinigd als iedereen een baksteen in de stortbak van het toilet legt. Dat spaart per 'trek tenminste een liter water. Aldus een plan van gedeputeerde ir. F. N. Sikkes van de provincie Utrecht. Hij lanceerde gisteren zijn idee in de vergadering van de staten. Als we uitgaan van twaalf miljoen Nederlanders die gemiddeld vijf keer per dag doortrekken, dan besparen we met een steen in de bak zestig miljoen liter drinkwater per dag. DEN HAAG Het is nu -"eer moge lijk telegrammen aan te bieden met bestemming Chili. Volgens de PTT is het telegraferen met dat land echter aan onbeperkte vertraging onderhe- vi; telegrammen worden alleen ge accepteerd op risico van de afzender. Minister contra staatssecretarissen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnen de politieke leiding van het departement van defensie zijn belangrijke meningsverschillen gerezen over de uitwerking van de re organisatie van de defensietop. Deze meningsverschillen hebben ertoe geleid dat de memorie van toelichting op de defensiebegroting, die dinsdag bij de Tweede Kamer is ingediend, nog op het laatste ogenblik moest worden ge wijzigd. De beide staatssecretarissen van de fensie, Mommersteeg (personeel) en Stemerdink (materieel) zijn het on eens met de plannen van minister Vredeling over deze reorganisatie. Zij worden daarin gesteund door de de fensiespecialisten van de fracties van PvdA en KVP in de Kamer, de Ka merleden Dankert en Van Eisen. Het was de bedoeling van minister Vredeling in de toelichting op zijn begroting de uitwerking van de reor- deelt voor het overige het bezwaar van de rest van het bedrijfsleven dat de regering ten aanzien van de prij zen een strak beleid wil voeren en de ontwikkeling van de lonen aan het vrije overleg overlaat. De voorzitter van het produktschap voor zuivel, ir. B. van Dam, heeft met verwondering kennis genbmen van de mededeling van de regering dat door de revaluatie de melkprijs met twee tot drie cent per liter omlaag zou kunnen. De vereniging van meelfabrikanten vindt dat de mededeling dat de brood prijs met twee cent omlaag kan, ner gens op stoelt. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft nog geen standpunt over de nieuwe broodprijs omdat zij wil af wachten hoever de bloemprijs omlaag zal gaan. Voorts heeft een delegatie van het landbouwschap gisteren in een spoed overleg met de minister van land bouw en visserij uiting gegeven aan haar ernstige verontrusting over de aangekondigde prijsverlaging van een aantal landbouwprodukten en de ma nier waarop deze via de btw wordt ge- Voor vervolg zie pag. 5, kolont 7 (ADVERTENTIE) Vol wereldbekende merken die kwaliteit en goede smaak waarborgen. Veel nieuwe cadeau-ideeën rond de 25 gulden. Interessante artikelgroepen waarvoor geen besteibewijs nodig is. Pak 'm mee - GRATIS - in elke Albert Heijn winkel. ganisatie al vast te leggen. De me ningsverschillen, mede tot uiting ge bracht in het verzoek van de KVP-er Van Eisen om de reorganisatie niet door te voeren voordat de Kamer over de plannen heeft kunnen oordelen, noodzaakten de minister hiervan af te zien. In de toelichting is daarom nu een globale opzet van de reorganisatie opgenomen, die verder in de, begin volgend jaar te verschijnen defensie nota zal worden uitgewerkt. De meningsverschillen betreffen met name de leiding van de afzonderlijke krijgsmachtdelen in samenhang met de veranderingen in de top van het departement. De noodzakelijke wijzi ging van de memorie van toelichting in verband hiermee moest kennelijk in zo'n grote haast worden aange bracht dat de tekst op dit punt niet loofde dat in een toespraak voor Bloemfontijn. Hij reageerde op de aankondiging van premier Den Uyl, dat de Nederlandse regering geen subsidie meer zal geven aan emigranten naar Zuid-Afrika. Vorster zei niet te weten, dat de Ne derlandse regering een dergelijke sub sidie had verstrekt. Maar als dat zo chte pere-oogst Van onze sportredactie AMSTERDAM De twee Nederland se vertegenwoordigers in het toernooi om de UEFA-beker, zullen de eerste ronde waarschijnlijk zonder noemens waardige kleerscheuren doorkomen. FC Twente en Feyenoord toonden zich in hun uitwedstrijden sterk. De Twen tenaren imponeerden daarbij het meest, door het Schotse FC Dundee naar een 31-nederlaag te spelen. Ook Feyenoord bereikte die cijfers, maar de Rotterdammers hadden het niet zo gemakkelijk. Zeker niet in de eerste helft, toen Vexjö östers een 1O-voorsprong nam. Feyenoord her stelde zich echter na rust en finishte tenslotte met een ruime 31-overwin- ning. In Rotterdam trof NAC het niet in het duel tegen FC Magdeburg. De Breda- naars, op het ogenblik op de laatste plaats in de eredivisie, kregen wel de beste kansen, maar slaagden er niet in er ook maar <sén te benutten. Een andere slag voor NAC was het, dat slechts 5800 toeschouwers verkozen hadden in de regen naar het Feyen- oord-stadlon, waar gespeeld werd, op te zoeken. Gisteren werd aan de kassa's van dat stadion voor slechts 127 gulden aan toegangsbewijzen verkocht. Meer nieuws over de eerste ronde van het jaarlijks Europa Cup-gebeuren op de sportpagina's. De nieuwe koning van Zweden, Carl XVI. heeft gisteren tijdens een kleurrijke plechtigheid in liet koninklijke paleis in Stockholm de eed van trouw afgelegd en is daarmee formeel zijn grootvader Gustaf Adolf opgevolgd. De jonge koning werd niet gekroond omdat men met deze traditie in Zweden heeft gebroken. Koning Carl heeft bekend gemaakt dat zijn motto zal zijn: 'Voor Zweden en met de tijd mee'. Binnenland Wiegel met eigen begroting.5 Buitenland Nixon zou Agnew kwijt willen9 Allende beschuldigd 9 Kerk Soepeler huwelijksrecht2 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Weer Puzzel Familieberichten Weekbladen meer klopt. De toelichting zegt eerst dat de reorganisatie van de top van de krijgsmachtdelen zal worden gewij zigd. Later wordt meegedeeld dat deze organisatie nader zal worden bezien. Dit houdt ook de mogelijkheid open dat er geen wijziging wordt aange bracht. Het beleid in de nieuwe structuur wordt gevormd in de overkoepelende defensieraad. Hierin worden vier nieuwe functionarissen opgenomen, te weten de chef defensiestaf voor de militair-strategische problemen en drie burger-directeuren-generaal be last met resp. materieelzorg, perso neelszorg en zorg voor financiën en economie. De minister en de staatssecretarissen verschillen van mening over de ma nier waarop de defensieraad over vol- Vorster antwoordt Den Uyl BLOEMFONTIJN (Reuter) Nederlanders, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, kunnen rekenen op een extra-subsidie van de Zuidafrikaanse overheid. Premier John Vorster van Zuid-Afrika bc- Staatssecretaris Mommersteeg, die het evenals zijn collega Stemerdink niet eens is met dc plannen van minister Vredeling. doende kennis kan beschikken en aan voldoende informatie komt om ver schillende mogelijkheden te kunnen beoordelen. De minister schijnt ervan uit te gaan dat de directeuren-gene raal, mits van voldoende specialisten voorzien, daarvoor kunneh zorgen. De staatssecretarissen blijken hieraan te twijfelen; zij menen dat die informa tie ten dele ook direct uit de krijgs machtdelen moet komen. De organisa tie van de leiding van die krijgs machtdelen is daarbij essentieel. Die leiding berust momenteel bij vier mensen, de plaatsvervangend secreta ris-generaal (een functie die wordt opgeheven), de bevelhebber, en de op- perofficieren personeel en materieel. Volgens de opvatting van ir. Vrede ling zou in de toekomst slechts één man, de bevelhebber, met de leiding belast moeten worden. De staatssecre tarissen vrezen dat door deze opzet de noodzakelijke informatie over perso neels- en materieelproblemen hen niet meer in alle uitvoerigheid zal berei ken, omdat alles via de bevelhebber gaat. Deze vrees wordt door de Kamerleden Dankert en Van Eisen gedeeld. Zij hebben ook bezwaren tegen de in standhouding van de huidige, uit de betreffende opperofficieren van land macht, luchtmacht en marine, samen gestelde raden voor onder meer mate rieel, personeel en financiën. 'Als je deze raden als onderraden van de overkoepelende defensieraad aan houdt, krijg je weer een vermenging tussen beleid en uitvoering daarvan. Ik vrees dat het beleid dan toch weer gedeeltelijk door de krijgsmachtdelen zelf bepaald gaat worden en daar moeten we nu eens van af', aldus de heer Van Eisen. Van een verslaggever ASSEN De radio' sterrenwacht in Westerbork zal worden uitgebreid. Dat is meegedeeld aan prinses Beatrix en prins Claus, toen zij gistermiddag een bezoek brachten aan het dienst gebouw van de sterrenwacht. Hel hoofd van de sterrenwacht, dr. ir. f W. M. Baars, vertelde dat er twee vei rijdbare telescopen bij zullen komen. De combinatie bestaat thans uit twaalf telescopen, die over een lengte van 600 meter staan opgesteld. Door de uitbreiding wordt de totale capaciteit van de gecombineerde télescoop op 3000 meter gebracht. De kosten wor den begroot op zes miljoen gulden. 'U dwong me muziekles te he men. U moet nu blij zijn, dat ik eindelijk mijn eigen orkest heb'. zijn Nationalistische Partij in was, zou hij de Zuidafrikaanse rege ring willen vragen om dat bedrag nu aan de Nederlandse immigranten te geven. 'Persoonlijk verzeker ik alle Nederlandse immigranten, dat Zuid- Afrika hun de subsidie met plezier verstrekt. Wij kunnen het ons veroor loven,' aldus Vorster. Om de blanke minderheid in dit land te versterken voert zijn regering al jaren een actie ve immigratiepolitiek, met hoge toe slagen voor de nieuwkomers. Niet alleen Den Uyl, ook de Australi sche premier Withlam kreeg een veeg uit de pan van Vorster. 'Als Withlam in zijn land alleen nog maar een on prettige herinnering is, zal de Natio nalistische Partij Zuid-Afrika nog re geren,' voorspelde hij. Withlam heeft gezegd dat Australië er naar streeft het huidige regime in Zuid-Afrika omver te krijgen. Wat de Withlams en de Den Uyls ook te zeggen hebben, Zuid-Afrika zal doorgaan met zijn apartheidspolitiek, verzekerde Vorster. In dezelfde verga dering kondigde hij nieuwe wettelijke maatregelen aan om de pers in Zuid- Afrika beter onder controle te krij gen. Met de nieuwe wet zal de rege ring een verschijningsverbod kunnen opleggen aan kranten, die 'oproepen tot rassenhaat'. TILBURG De Tilburgse wolwasserij en schapenlederfabriek Pessers b.v. gaat begin volgend jaar sluiten. 124 van de 132 personeelsleden worden ontslagen. Het bedrijf dat voorname lijk voor de kleding- eii schoenenin dustrie werkt, heeft dóór stijging van de schapenvachtprijzen op de wereLd- markt dit jaar tonnen verlies geleden. Het is de bedoeling, dat de kleine wolwasserij (acht personeelsleden) blijft werken. Korte Inhoud van het voorafgaande: dc avond-redaclle van Trouw/Kwartet heeft een 1-kolonts bericht gemaakt over het plan van het Rurltaansc kabinet, de vloot if tc schaffen. Dit bericht ls Inmiddels gezet. De oervorm van een pagina haar prenatale gedaante, zo men wil is een liggend metalen raam, gevuld met loden regels. Men treft deze ramen aan op 'het steen' een term die Van Dale, vermoedelijk op gezag van een overspannen opmaakredacteur, omschrijft als 'tafel waarop de pagina's in elkaar worden geslagen'. Aan weerszijden van deze plaats des onheils bevinden zich een typograaf, genaamd opmaker, en een journalist, eveneens opmaker maar ook wel opmaakredacteur geheten. Dit duo heeft in gemeen overleg het raam van de voorpagina reeds goeddeels gevuld, wanneer het zetsel van ons Ruritaans be richt arriveert. De opmaakredacteur heeft er een gat voor opengehouden, dat te klein blijkt te zijn. Doch geen nood het bericht wordt fluks passend gemaakt door de laatste zin te verwijderen. Daartoe werpt de opmaker drie loden regels weg en ontdoet hij een vierde, die het begin van de zin bevat, voor een deel van zijn tekst, zodat ons bericht in elk geval eindigt met een punt. Soms wordt dit laatste inderhaast verzuimd en ontstaat er een bericht dat niet 'af' is. Maar dat gebeurt zelden bij Trouw/Kwartet een krant die op- én afgemaakt wordt. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: .PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (4- briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetlers). Mapje postpapier en envelop pen. Een poslzerel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op; l'ROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1