/erwachtingen 'Nairobi' ijn niet hoog gespannen ïezig bedrijf Speciale trekkingsrechten Europese commissie achter revaluatie Kruidenier blijft bij levensmiddelen jaffa clrink spi*ngt er fris -UJSS uit! Kenia in ban conferentie 'erziening wereldgeldstelsel nog niet nabij' Graanoogst in EEG zelfde als in 1972 m wei iets beter dan de tvsi^ dat weten jullie best! NEW YORK UITERST WILLIG OiOlMDBKID.VC 20 SEPTEMBER 1973 /KiW AiRfl'ET FINANCIEN en ECONOMIE T17/DRL19 een onzer redacteuren TERDAM De jaarlijkse nkomst van het Internatio- Monetaire Fonds en van de ^ldbank staat voor de deur. fi enkele dagen, om precies te #de 24e september, zullen in H onlangs gereed gekomen matla Conference Center in obi in Afrika de monetaire its uit de gehele wereld el- ontmoeten teneinde hun be- slagingcn aan te vangen, .dslagingen, die ditmaal met bij- re interesse tegemoet worden ge- j Er zal nl. worden gesproken 'de mogelijkheid om te komen in herziening van het wereldstel- ial de conferentie succes opleve- De hoop leeft bij velen, doch de tchtingen zijn niet hoog gespan- el algemeen kan in de financiële d worden beluisterd, dat de punten van de diverse landen ltijd zover uiteen liggen, dat een rd er nog niet in zit. Weliswaar men aan. dat op bepaalde deel den overeenstemming zal kunnen •n bereikt, doch dat op korte ter- al een nieuw valutagebouw zal in worden opgetrokken gelooft iemand. problemen op politiek gebied zijn er nog iroblemen, die om een oplossing n. Het Amerikaanse standpunt t van een aantal belangrijke Eu- landen met betrekking tot di- vraagstukken liggen nog te ver i, dat er al sprake zou kunnen w een gezamenlijk voorwaarts op de weg naar een monetaire rming. Zo willen de VS bv. pas inwisselbaarheid van valuta's nadat eerst een aantal andere aire vraagstukken tot een oplos- al zijn" gebracht. Dit is het nieuwe Kenyatta Conference Center in Nairobi, waar de monetaire experts uit de gehele wereld elkaar de komende week zullen treffen. Het com plex bestaat uit een toren van 29 verdiepingen met daarnaast een twee ver diepingen tellend gebouw, waar de plenaire zittingen van de gouverneurs zullen plaatsvinden. Het spits toelopende bouwwerk, dat aan een Afrikaanse hut doet denken, bevat een amphitheater voor grote bijeenkomsten. Ook zullen hier persconferenties worden gehouden. In oktober komen in het nieuwe confe rentiecentrum in Nairobi de Wereldvoedselorganisatie (FAO) en de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) bijeen. De Internationale Arbelds Organisatie (ILO) zal in november volgen. Kernpunten, die op de komende bij eenkomst in Nairobi ter tafel komen zijn: 1. de aanpassing van de valutaverhou- dingen en in samenhang daarmede een vergroting van het instrumentarium van het IMF tot correctie van landen met tekorten of met overschotten op hun betalingsbalans. 2. de noodzakelijkheid van een algehe le convertibiliteit (onderlinge inwis selbaarheid) van valutas. 1 1TERDAM Wat zijn wel die iale trekkingsrechten of SDR's, rvan alsmaar sprake is dn de dis- ies rond een herziening van het [jjmiationale geldstelsel? Om de ■ergTond en het ontstaan duide- «te kunnen maken moeten we te- laan naar 1944 toen in de Ameri- ise plaats Bretton Woods het Ss geldende geldstelsel werd uit- okterd. ider van dit stelsel werd het In- -lationale Monetaire Fonds, dat een grote geldbuidel deelnemen- ^nden, gevormd uit gezamenlijke .ragen van de deelnemende le n leningen zoü verstrek- aan die landen, die tijde- - met betalingsbalansproblemen Stelden in de vorm van grote te- jen. Het IMF stelde daartoe op s van het goud voor alle munten bepaalde koers vast, die alleen fverleg zou kunnen worden ge- ïgd. Tegen die vaste koers zou de diverse munten onderling in- elbaar zijn. jrika echter deed er nog een ►je bovenop door te verklaren, et bereid was zijn munt ook te- goud in te wisselen. Iets waar overigens in 1971 vanaf is ge- t. Omdat de dollar inwisselbaar in goud begonnen de landen al idig deviezen die zij ontvingen (ollars om te zetten. Dit ging zo goed totdat men ontdekte, dat alleen de goudvoorraad van de iet onuitputtelijk was, maar er buiten de VS zoveel dollars in omloop waren, dat deze helemaal niet tegen Amerikaans goud in te wisselen zouden zijn eenvoudig om dat er niet genoeg goud voor was. Buitenlandse hulp van de VS, aanko pen in het buitenland en niet te ve- geten de oorlog in Vietnam deden de dollarcirculatie dn de wereld ech ter alsmaar toenemen. De betalings balansen van de VS gingen steeds grotere tekorten tonen. Kortom ge leidelijk aan ontstond een situatie, die allerminst nog in overeenstem ming was met de spelregels van Bretton Woods. De ene valutacrisis begon de andere te volgen en tegen het einde van de zestiger jaren werd de roep om een nieuw 'Bretton Woods' meer en meer gehoord. Het was in deze periode, dat de spe ciale trekkingsrechten (Special Dra wing Rights of SDR's) ook wel pa piergoud geheten, op de proppen kwamen. Het is een nieuw internati onaal betaalmiddel, waarvan de hoe veelheid noch wordt bepaald door de goudproduktie in de wereld noch door één bepaald land (zoals de VS met hun dollars), maar door de wer kelijke behoefte van de wereldhan del. Nog is het zo, dat dollars en goud het enige geld zijn, dat da lan den als monetaire reserves aanhou den, doch op beide kan al lang niet meer worden gerekend. Maar de we reldhandel neemt voortdurend toe en daarom moeten er voldoende be taalmiddelen zijn. Dit nu heeft geleid tot de creatie van het papiergoud, waarvan het merkwaardige is dat het geen tastba re valuta is. Het wordt alleen gere gistreerd in de boeken van de cen trale banken. De ledenlanden van het IMF hebben met elkaar vastge steld hoeveel SDR's er zullen zijn. Deze worden dan op een bepaalde basis verdeeld onder de centrae ban ken van de diverse landen, waarbij 1 SDR 1 dollar. Hun waarde ont lenen de SDR's aan de bereidverkla ring van de landen van het IMF om ze als internationaal betaalmiddel te accepteren. Het is dus een reserve middel, dat alleen tussen de landen onderling in omloop is voor verreke ningen in het betalingsverkeer en dat op zijn beurt kan worden inge wisseld tegen de normale valuta. umbia Broadcasting ir A'damse beurs )RDAM Binnenkort is de in- tie op de Amsterdamse beurs te [chten van de aandelen van de ikaanse onderneming Columbia :oasting System. De belangrijk- 'aviteiten van de onderneming op het gebied van radio- en tv- 'ingen, muziek en ontspanning, i.s.jding en de uitgeverij. De netto- bedroeg Vorig jaar ruim 1400 Infollar. De onderneming is even- of<pn plan haar aandelen te intro- in op de beurzen van Londen en ?ort, aldus deelt de Amrobank ise omzetstijging bij tjdré en Glindermann IN Landré en Glindermann over de eerste zeven maanden 1973 t.o.v. dezelfde periode van len omzetstijging geboekt van 32 het najaar wordt een verdere elijke toeneming van de omzet cht waarbij er echter rekening 'ordt gehouden dat de levertijden het conjunctuurherstel in het 'land langer zullen zijn hetgeen irecte omzetstijging zou kunnen men. Een groeiende orderporte- zal hiermee waarschijnlijk verband kunnen houden, zo het bedrijf mee. uwe opdrachten voor obruggen Fokker 'ERDAM Fokker-VFW bedrijf tsteden heeft voor de zevende opdracht ontvangen om passa giers-loopbruggen aan de Engelse luchthaven Heathrow te leveren. Met deze order is een bedrag gemoeid van circa 3 min. In Japan heeft de li centiehouder Mitsubishi eveneens een opdracht verworven en wel voor ze ven Aviobruggen bestemd voor de luchthaven Fuhuoka. Beide opdrach ten moeten voorjaar 1974 zijn gele verd. aldus Fokker. Brits bedrijf verwerft Schotte in Kampen KAMPEN Het Britse bedrijf Ber- nard Wardle and Company (plastics) heeft 95 pet van het geplaatste aande lenkapitaal van Schotte in Kampen gekocht. Door de verwerving van Schotte wordt de Wardle-groep. uitge breid met een bedrijf dat zich bezig houdt met blazen en spuitgieten van kunststofverpakking. Bij Schotte zijn circa 90 mensen werkzaam. De vak bonden zijn ingelicht en iedereen kan in dienst blijven. Schotte is het derde bedrijf dat War did dit jaar verwerft en het eerste op het vasteland van Europa, aldus deelt Wardle mee. De heer Tj. de Vries, districtsbestuur der van de Industriebond NVV, zei dat de vakbonden geen bezwaar heb- ben tegen de overneming. 'We hebben liever Britten dan Amerikanen.' Er is afgesproken dat er een intentieverkla ring komt waarin wordt vastgelegd dat de werkgelegenheid wordt gehand haafd, dat de Nederlandse arbeids voorwaarden zullen worden toegepast en dat het bedrijf een Nederlandse leiding houdt. AMFAS tevreden over eerste halfjaar Bovis ROTTERDAM De Amfas Dom Tar Chem Husky Nai. Glas Mass Ferguson Nal. Res"urces Groep Shell Canada 3. de rol van de speciale trekkings rechten, de zgn. SDR's, ook wel pa piergoud genoemd, die in de plaats zullen moeten komen van dollar en goud als reservecomponenten. 4. de rol van het goud in een nieuw valutabestel. 5. de positie van de ontwikkelingslan den gelet op de verdeling van de spp- ciale trekkingsrechten. Spil LUXEMBURG De totale graan oogst in de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap zal dit jaar vrij wel hetzelfde zijn als vorig jaar, om streeks 105 miljoen ton. Dit heeft ir. Pierre Lardinois, lid van de Europe se Commissie voor landbouwzaken, in het Europese Parlement in Luxem burg meegedeeld. De tarwe-oogst, die vorig jaar ca. 41 miljoen ton bedroeg, zal dit jaar een half tot een miljoen ton minder zijn, maar de mais- en rijstoogst zullen waarschijnlijk met enkele miljoenen tonnen stijgen. Thans is nog niet te zeggen hoe de consumentenprijzen zich zullen ontwikkelen, aldus ir. Lar dinois in de landen die niet hebben gedevalueerd is het afgelopen jaar de prijs van de belangrijkste granen, tar we, mais en gerst, met slechts twee procent gestegen. De wereldmarktprij zen zijn, niet eens zozeer als gevolg van de monetaire onrust als wel van de slechte oogsten, sterk gestegen: die van voedergranen is verdubbeld, die van tarwe bedraagt thans het drievou dige van een jaar geleden. Hieruit blijkt dat het landbouwsysteem van, de Gemeenschappelijke Markt 'een be proeving als nooit tevoren' met succes heeft doorstaan. heeft in de eerste zes maanden van 1973 bevredigend gewerkt De omzet (totale premie-inkomen en netto-op brengsten van beleggingen! was 11.5 pet hoger dan die in dezelfde periode van 1972. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden wordt over het ge hele jaar een winst verwacht die ten minste gelijk zal zijn aan die over 1972. In 1972 werd een winst geboekt van 16,1 min waaruit een van 4 tot 4,20 verhoogd dividend per aan deel van 20 werd betaald. Het premie-inkomen levensverzeke ring nam in de eerste helft van 1973 toe met negen pet en die van schade met 13 pet. De netto-opbrengst van de beleggingen steeg met ,14 pet. Bij ver koop van beleggingen Wdrd per saldo een winst gerealiseerd van 2,8 min. Voornamelijk door de belangrijke groei van het premie-inkomen en van de voortgaande inflatie zijn de kosten inclusief provisies met 13 pet omhoog- gegaan, aldus het bedrijf. DOW JONES INDEX Indasi- Spore» Dill. obi. Mods 17 sept. 892.99 162.57 98.80 71.96 652.0 18 sept. 891.26 163.07 98.83 71.98 649.1 19 sept 910.37 168.37 99.57 71.96 653.9 Aand. Ubl. lol. H. U 17 sept. 15.000 16-200 853 539 18 sept. 16.400 16.090 1.887 750 755 19 sept. 24.570 21.470 1.797 1.179 344 Koersen in Montreal 22% 5.48L I8s; 23% 233; 93; Pessimisme over inflatiebestrijding BRUSSEL De Europese Com- miessie vindt de beslissing van minister Duisenberg om de gul den op te waarderen absoluut ge rechtvaardigd. De ontwikkeling van de Nederlandse betalingsba lans liet deze stap toe, zo ver klaarde Wilhelm Haferkamp, vi- ce-voorzitter en belast met econo mische aangelegenheden. Haferkamp vond, dat als de revaluatie nu ook nog eens helpt de inflatie te bestrijden de EEG-commissie er al leen maar positief tegenover kon staan. Aanvankelijk had de EEG-com missie zich nogal verbolgen getoond over het Nederlandse besluit, omdat zij niet tijdig genoeg zou zijn inge- licht-. Haferkamp deed zijn uitlatingen op een persconferentie ter gelegenheid Wat de speciale trekkingsrechten be treft is het al wel zeker, dat dit nieu we reservemedium in een toekomstig valutabestel de spil zal zijn waarom alles zal draaien. De rol. tot nu toe toebedeeld aan goud en dollar zal tot het verleden gaan behoren. In dit ver band behoeft slechts te worden ge dacht aan dedollarvloed, die dc we reld heeft overspoeld met alle nadeli ge gevolgen daarvan alsook aan de sterke koersteruggang van de Ameri kaanse munt van de laatste tijd om in te zien, dat een nationale munt niet kan fungeren als drager van een valu tasysteem Wat het goud betreft is de situatie al niet veel beter. De prijsstijging van dit edele metaal op de vrije goud- markten in de wereld heeft geleid tot een dusdanig groot verschil met de officiële goudprijs van 8 42,25 per ounce (31,1 gram), dat goudtransacties van de centrale banken volledig zijn bevroren. Het monetaire goud is daar mede immobiel geworden. In plaats van dollar en goud dus spe ciale trekkingsrechten. Doch ook hier schuilen nog vele adders onder het gras. Politiek zal men zich op een ge meenschappelijke valutanoemer - de SDR's - moeten kunnen vinden. Ge zien de uiteenlopende belangen van de diverse landen is dit een allesbe halve gemakkelijke, zaak. De steeds machtiger wordende olielanden, die voor hun olie in dollars worden be taald, zijn er uit dien hoofde voor standers van de dollar een belang rijke rol blijft spelen. Maar ook ligt in het kader van een nieuw bestel, ge- basseerd op SDR's - het noodzakelijke laten vallen van nationale valutasou- vereiniteiten uiterst moeilijk. Discussiestuk Wanneer de jaarlijkse bijeenkomst van IMF en Wereldbank op 24 sep tember begint zullen de gouverneurs en hun plaatsvervangers o.m. voor zich hebben een discussiestuk, dat het resultaat is van de op 23 september eveneens in Nairobi te houden bijeen komst van de zgn. 'Groep van Twin tig'. Dese moet de algehele vorming van het wereldvalutasysteem voorbe reiden. Deze groep is eerder dit jaar al enke le malen bijeen geweest, recentelijk deze maand in Parijs. Nadat minister Duisenberg van financiën bij zijn te rugkeer uit Washington waar de gipep in juli j.l. vergaderde, nog met enig optimisme had verklaard, dat er van de zijde van de VS van enige toenade ring in politiek opzicht sprake was, blijkt nu van deze toenadering weinig meer te bespeuren te zijn. Of het ge sprek van de 23e dezer gunstiger uit-' gangspunten zal opleveren dient te worden afgewacht. Opmerkelijk is, dat de bijeenkomst van Wereldbank en IMF. ditmaal in een Afrikaans land wordt gehouden. In zekere zin wordt daarmede onder lijnd, dat de deelnemers aan de bij eenkomst niet gespeend zijn van een zekere bezorgdheid met betrekking tot de economische situatie van vele van deze landen. De diverse valutacrises en wisselkoersveranderingen van de laatste jaren hebben voor tal van ont wikkelingslanden hoogst bedenkelijke gevolgen gehad. De overgang op 'zwe vende wisselkoersen heeft de Derde Wereld voor nieuwe problemen cn onzekerheden geplaatst. Dr. Witteveen Verwacht wordt, dat de bijeenkom sten van IMF en Wereldbank in Nai robi door een 3000 personen zullen worden bijgewoond, onder hen dr. J. Zijlstra, president van De Nederland- sche Bank en minister W. F. Duisen berg van financiën. Tot deze groep van 3000 kunnen worden gerekend 200 gouverneurs en 280 plaatsvervan gende gouverneurs. Voorts een 660 adviseurs, alsook een 120 waarnemers. Verder zullen aanwezig zijn 550 geïn viteerde gasten, te weten directeuren van het IMF met hun plaatsvervan gers en stafleden van IMF cn Wereld bank. Op de conferentie zal door een 250-tal journalisten uit de gehele we reld acte de présence worden gegeven. De bijeenkomst van IMF en Wereld bank is dit jaar in zoverre voor Ne derland van belang, dat zij het eerste openbare optreden vormt van dr. II. J. Witteveen, onze vroegere minister van financiën, die thans de hoogste directeur van het IMF is. In het In tercontinental Hotel, in Nairobi zal dr. Witteveen op 22 september de journalisten ontvangen voor de tradi tionele openinings-persconferentie. Op 24 september daaraanvolgend be gint dan de eigenlijke zitting, die zal worden gepresideerd door de heer O. M. Chambers, minister van financiën van Trinidad en Tobago. Hij zal de openingstoespraak houden, waarna re devoeringen zullen volgen van de pre sident van de Wereldbank, Robert S. Mc. Namara en van dr. H. J. Witte veen. Daarna zullen dc beraadslagingen be ginnen. Zoals aan het begin al gezegd ziet het ernaar uit, dat Nairobi nog niet de geboorte teilen zal geven van een nieuw wereldgeldstelsel. Daarvoor wordt eerder gedacht aan 1974. Indien echter vooruitgang zal kunnen wor den bereikt zal al veel gewonnen zijn. Geen uitbreiding run assortiment non-food Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 'kruidenier' blijft voorlopig bij zijn levensmid delen. Zeven van de tien levensmiddelenzaken zijn voorlopig nog niet van plan hun assortiment niet-voedingsartikelen uit te breiden. Waar schijnlijk komt dat doordat zij door meer non-food te verkopen voor andere artikelen geen ruimte meer hebben, en dat een bepaald risico vinden. Ondernemers die verbouwingsplannen hebben zijn wat opti mistisch: zij breiden hun verkoop-ruimte uit en denken dan wellicht aan het vergroten van hun assortiment. Een en ander blijkt uit een markton derzoek in de levensmiddelenhandel, dat is ingesteld door de uitgeverij Misset in Doetinchem. Uit de enquête blijkt verder, dat over het algemeen meer clan tien procent van de ver koopruimte voor non-foods beschik baar is, maar de geldomzetten komen zelden boven dat percentage uit. De klacht van veel levensmiddelenhande laren dat non-foods veel ruimte inne men, i blijkt daarom juist. Uit het onderzoek kwam ook naar vo ren dat non-food in verhouding veel wordt verkocht door levensmiddelen zaken in de buitenwijken en veel minder door de 'kruidenier in de bin nenstad'. Dat is niet zo vreemd omdat de volle concurrentie in het stads- en dorpscentrum het verkopen van non food in levensmiddelenzaken een stuk minder interessant maakt. STUDIEDAG De resultaten van het onderzoek wer den gisteren voor een deel bekend ge maakt, tijdens een studiedag, die het Misset-blad 'Het Levensmiddelenbe- drijf' in het Amsterdamse Hiltonhotel organiseerde. Eén der inleiders, drs. J. Rabbie, direkteur van het winkel bedrijf van De Gruyter, constateerde dat de non-food zich in de supermarkt definitief heeft gevestigd. Steeds meer wil ^cle klant al zijn boodschappen te gelijk in een winkel doen en het le- vensmiddelenbedrijf komt hem daar bij tegemoet. Volgens drs. Rabbie zijn er drie soorten non-food artikelen: in de eerste plaats die, welke door de klant zonder meer in de winkel wor den verwacht zoals wasknijpers, pan- nesponzen en toiletzeep, in de tweede plaats randartikelen, waarvan de klant niet verbaasd is als die cr niet zijn, zoals tijdschriften, grammofoonplaten en eventueel pockets of kousen (ove rigens is gebleken dat minstens 95 pet van alle levensmiddelenzaken panty's verkoopt) de derde en volgens drs. Rabbie meeste gevaarlijke groep zijn NAIROBI Kenia is reeds volledig in -de ban van de a.s. bijeenkomst van IMF en Wereldbank. De hoteliers in Nairobi voor één week de financië le hoofdstad van de wereld wrijven zich in de handen. 'We gaan een hoop geld verdienen', zo zeggen zij. En dat lijkt erdan ook wel op. IMF en Wereldbank hebben nl. op niet minder dan 30 hotels met 2339 bedden en 75 suites beslag gelegd. Voorts op vijf clubs en een groot aan tal particuliere huizen. De prijzen lo pen tot een maximum van 180 dollar per nacht. Verwacht wordt, dat de ko mende week in totaal een slordige 3 miljoen dollar in de economie van Kenia zullen vloeien. Ook de regering van Kenia heeft zich niet onbetuigd gelaten. Zij heeft ge zorgd voor een aardig potje van ruim 600.000 dollars. Daaruit worden ban ketten, tea- en andere parties bekos tigd. Verder is een vloot van 80 nieu we, rode, Mercedessen, 20 Fords Cor- tina's en een 40-tal autobussen aange schaft. De veiligheidsmaatregelen tijdens de bijeenkomst zullen uiterst streng zijn. Het conferentiecentrum zal vrijwel volledig van de buitenwereld worden afgesloten. Er zullen strenge voor zorgsmaatregelen worden getroffen te gen zaken als bombrieven e.d. Toeristen en zakenmensen kunnen zich de komende week maar beter niet in Nairobi laten zien. Zij die toch naar Nairobi komen worden wel de diverse wildparken ingestuurd. Als zij dat niet willen zullen zij met twee derangs hotelletjes zonder stromend water, bad of douche genoegen moe ten nemen. de non-foodartikelen die typisch zijn afgestemd op de buurt waarin de win kel staat. van het jaarlijks verslag over de eco nomische toestand in de EEG. In dit verslag wordt inflatiebestrijding als voornaamste economische doel gezien. Haferkamp toonde zich pessimistisch over dc mogelijkheid de inflatie vol gend jaar aanzienlijk terug te drin gen. Met grote inspanning zullen we hooguit eèn 'afvlakking' van de infla tie bereiken, zo zei hij. Ondanks alle genomen maatregelen zijn de lidsta ten van de gemeenschap er niet in ge slaagd duidelijk resultaat te boeken in de strijd tegen de inflatie. Vorig jaar mog bedroeg ze 5 tot 8 procent, maar dit jaar lag ze voor de onder scheiden lidstaten tussen de 6 en 11 procent. Nederland wordt in dit jaarlijks rap port voorgehouden zijn pogingen om een meer effectieve inkomenspolitiek te bereiken, voort te zetten. Dat kan, volgens de EEG Commissie, ook een instrument zijn om de structurele werkloosheid te bestrijden. Deze po gingen zullen gemak ondervinden van tegelijkertijd doorgevoerde beperkin gen voor de belastingstijging. Nederland zal in 1974 ook alles in het werk moeten stellen om het op korte termijn geleende geld binnen de 1500 miljoen gulden te houden. Volgens Brussel mogen de overheidsuitgaven in 1974 in ons land met niet meer dan 10 procent stijgen. Aangeraden wordt bijvoorbeeld om het aantal ambtenaren niet langer le laten stij gen. In haar jaarlijks rapport zegt de Eu ropese Commissie dat het niveau van de economische activiteit volgend jaar opnieuw hoog zal "Zijn, hoewel 1974 voor de vijfde achtereenvolgende keer een jaar zal zijn met toenemende in flatie. De strijd tegen die inflatip moet dan ook nog met veel meer kracht aangepakt worden. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 403,440 'i Unilever 473;—48%); Philips 3 19%— '19%— Ti). KLM 8 34% <35'.i). Opgave DuPont-Wulston ADVERTENTIE sinas citroen grapefruit in nieuwe, kloeke hele literfles r koel meèneeiu'-blik of beker of tetrapakVJ NEW YORK AC F industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co or Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atiant Richfield Bendix Belhl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Palinollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Conl Can Cont Oil Curllïs Wright Curtiss Wright A Dart I rid Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 18/8 19/9 43% 44 11% 11% 37'i 38% 73% 75% 35% 35% 30 SO 24 24% 26% 26=4 37%. 38% 5% 47% 33 32% 16 15s,; 30% 21% 22 26% 26V, 323; 33% 21 21% 25% 27 24% 24% 57% 59% 57% 58 162% 166% i sim an Kodak 129% 132% fir»t Nat City 47% 47V* Ford Motor 55 64% Fruehauf 24% 24% Gen Electric 59% 60% Gen Foods 26 26 Gen Motors 63% 64% Gen Pu bi Util 19% 19% Gen Tel Tel 28% 29% Getty Oil 130 134% Gilette 62% 633f, Cimbel Brothers 20% 21% Goodyear 1 and B 24''. 24 't Guir oil 22 Va 23 Illinois Central Ind. 17% 18% Insllco 10 10 Int Busln Mach 59% 270% Intern Harvester 31% 32% Int Nick of Can 32 323; Int Paper 44'; 45% Int Tel Tel 343; 36% Johns Manvllle 201; 21 Jones and Laugh 18% 1714 Kennecolt Copper 33 Va 34% Kraft Co 44% 45". Ling-Lemco Vough 10'4 11% Litton Ind 9% 9% Lockheed Aircraft 7% 7% Marcor 25 25% Martin Marietta 17 17% May Dep Stores 29% 29% McDonnell Dougla 20% 20 Mobil Oil Corp 58% 60 Nabisco 42% 42% Nal Cash Register 35% 37',4 Nat Distillers 14% 14% Nat Cypsum 12% 12% Nat Steel 33% 34 Nat Lead Ind 13% 13% EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM- In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand. (Tussen haakjes de officiële slot koers van dezelfde dag). AKZO 67.20 (67,10), Hoogovens '04,20). Kon. Olie 99,50—99.80 (99.80), Philips 49.70— 49.80 (49.70 gl.), Unilever 122,00 gh—122,30 (122.00 gl). Admiral Corp 10'4 11% Allniigheny Pow 20 20 Akznna 23% 23% Am Standard 14% 14% Ainsied Ind 39% 39% Balt Ohio 43 43 b Bavuk Cigars 10 10% Can Breweries 4% Cello 15% 15% Chadbourn Goth 1% 1% Chase Select Fd 9.84 Columbia Gas 25% 25% ""omlnco 32% Cent Telephone 21 '4 22 Fluor Corp 48% 49% i Bank for Kec )8%b 98% i t Flav Frag 90% 9 l Paper (3 4) 40% 40 KLM Kroger Leasco Lnne SU Lehman Madison Kund 11% 12 Cement 18% 19% 14% 14% Olln 15% 15% Pac Gas and El 26% 27% Penn Central 1% 1", PepsIco 82% 83% Phelps Dodge 47% 48% Philip Morris 112% 114 Philips Peir 56% 57 Procter UambI 97% 97% RCA 23% 24% Republic Steel 22% 22% Reynolds Ind 43% 45% Royal Dutch Pelr 40% 40% Santa Fé Ind 23% 24 Sears Ruebuck 971» 98 Shell Oil 54% 55% Southern 17% 17% Southern Pacific 29% 90% Railway 32 'i 33% Sperry Rand 50 50% Siarid till Calif 63% 65% Siand Oil Indiana 87% 87% Exxon Corp 863; 89% Studebaker Worth 34% 36 Sun Oil 47'% 47% Texas Gulf 30% 31% Texas Inst 116% 120", Transamerlca 12 12% Unilever 48 Union Carbide 35V, 3S'(. Unl Royal 10", 11 United Aircraft 28'; 28% United Brands 8% 8% US Steel 30 30V, (Vest Union Tel 17% 18% Westlrighoune El 31% 31% Wuulworlh 22 22V, Nat Can 10% 10% NV Centr A 6% 5% North West K 53 59% N Am Philip» Co 22% 233; Standard Brands 50% 21% Tandy 23 25% 15% 15% Union Electr Untied Corps United Gas Western Bancorp 27' 8% 153 8% 15% 28%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19