Utrechts muziekcentrum moet overgang worden naar oude binnenstad Ouders klagen over te dure zwemlessen 'Drie-bruggen-tracé ook aan ruimtelijk beleid toetsen' Bandje geeft treinreiziger informatie Met gestolen schaap korte metten gemaakt Instellingen voor kinderbescherming gaan fusie aan Een gracieus begin van het najaar met deze slanke, verfijnde mantel van flausch. De mo dieuze sierstiksels geven dit mo- QQQ.. del een uiterst elegante belijning. BREESTRAAT152-153 Politici gaan stenen werpen in Purmerend 'Eerste-graads-leraren niet alleen universitair' UTRECHT Het muziekcentrum dat de stad Utrecht eens hoopt te verwezenlijken op het Vredenburg is weer een stapje dichter bij de realiteit gekomen nu architect Hertzberger gereed is gekomen met zijn voorlopig schetsplan. Gisteravond heeft hij dit plan persoonlijk openbaar gemaakt en toegelicht tijdens een gecombineerde verga- Overgang dering van de raadscommissies voor Openbare Werken en Volks huisvesting, Culturele Zaken, Economische Zaken en het Structuur plan Oude Binnenstad. veau daalt rondom het zaalblok traps gewijze af naar de begane grond en vormt een overgang van Hoog Catha- rijne naar het plein Professor ir. Hertzberger toonde daar zijn plan voor een concertzaal die 'als een op zichzelf staand bouwblok in het midden van een complex ligt'. In de nevenbebouwing zullen de ove rige activiteiten die te maken hebben met het muziekcentrum worden on dergebracht plus kantoor- en horeca- vestigingen en winkels. Tussen de verschillende bouwonderde len heeft de architect zich met glasda ken overdekte straten voorgesteld, die openbaar kunnen zijn en van waaruit de muziekzaal, foyers en winkelgale rijen op twee verdiepingen toeganke lijk zijn. De eigenlijke muziekzaal is via loop bruggen, die de binnenstraten overste ken, verbonden met de er omheen ge legen bebouwing. De winkelgalerijen op de begane grond en op het voet gangersniveau (zes meter boven de begane grond) lopen door in de bin- nenwinkelstraten van de noordelijke winkelbebouwing van Hoog Catharij- ne. De winkelstraat op voetgangersni- Gedeputeerde staten Gelderland: Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn blijkens door hen geplaatste kanttekeningen bij de conclusies van een inter provinciale werkgroep van mening dat het zogenaamde drie- bruggen-tracé in het rivierengebied aan een groter aantal aspecten moet worden getoetst dan alleen maar aan de sociaal-economische en verkeersdeskundige. Zij wijzen er op dat dit zeker nodig is uit hoofde van de huidige opvattingen omtrent het ruimtelijk beleid. Wegen en bruggen over de grote rivieren Maas, Waal en Rijn hebben een verderstrekkende invloed dan alleen op het sociaal-economisch en verkeers kundig beleid. De werkgroep voor het drie-bruggen- tracé was samengesteld door de pro vincies Noord-Brabant, Gelderland en Utrecht. Zij adviseerde om enige rede nen tot dit tracé. Behalve de brug over de Waal bij Tiel, die al een heel stuk gevorderd is, zouden er bruggen dienen te komen bij Megen overj de Maas en bij Wijk bij Duurstede over de Rijn. Voor de laatste twee bruggen is, inclusief toeleidende wegen, hon derdmiljoen gulden nodig. Bouw op korte termijn zou slechts mogelijk zijn door, althans tijdelijk, tol te hef fen van het verkeer Volgens de werkgroep heeft het drie- bruggen-tracé van Wijk bij Duurstede tot Oss uit sociaal-economisch oog punt betekenis voor de doorsneden gebieden en biedt het voor het lange- rijkswegen 2 en 75. Een brug bij Wijk bij Duurstede zou, gezien de te re afstandsverkeer een eventuele ver vangende noord-zuid-route voor de verwachten verkeersintensiteit, in een behoefte voorzien en stimulerend kunnen werken op de sociaal-economi sche ontwikkeling van de gebieden ter weerszijden van de Rijn. Een brug bij Megen zou, gezien de te verwach ten verkeersintensiteit, in een behoef te voorzien en stimulerend kunnen werken op de sociaal-economische (èn recreatieve) ontwikkeling van de langs de Maas liggende gebieden Vraagtekens Gedeputeerde Staten van Gelderland plaatsen ten aanzien van drie-bruggen tracé enkele vraagtekens. Zij wijzen er op dat de bruggen van een beperkte, namelijk regionale betekenis zijn, maar in feite zo structuurbepalend, dat kansen voor andere, in groter ver band misschien wenselijke oeverver bindingen worden verkleind en het ri sico ontstaat, dat ook de landelijke hoofdwegenstructuur zich naar de aanwezige bruggen gaat richten. Ver der attenderen zij er op dat de brug gen wel eens de aanzet zouden kun nen bevorderen van een sub-urganisa- tieproces op plaatsen waar dat minder gewenst is en dat het toenemende transito-verkeer de druk op de be staande wegen wel eens zodanig kan vergroten, dat dit nadelen gaat ople veren voor de hier gelegen woonker nen en landschappelijk en ecologisch waardevolle gebieden. De conclusie van de werkgroep, dat de aanleg van het drie-bruggen-tracé uit sociaal-economisch oogpunt wense lijk is, kan door GS van Gelre worden onderschreven, indien daaronder al thans wordt verstaan 'uit een oogpunt van werkgelegenheidsbevordering en inkomensbeleid'. 'Het muziekcentrum kan worden op gevat als beëindiging van de winkelbe bouwing van Hoog Catharijne en het vormt stedebouwkundig, dat wil zeg gen wat betreft bouwmassa, afmetin gen, zowel als vorm een overgang tus sen Hoog Catharijne en de oude stad. Voor het Vredenburg is het muziek centrum een hoeksteen, en om het plein tot een volledigheid te maken, de belangrijkste tot dusverre nog ont brekende component', aldus de heer Hertzberger. Bij de definitieve inrichting van het Vredenburg moet er volgens de archi tect voor worden gewaakt dat het plein geen leeg geheel zal worden als er geen markt wordt gehouden. Zit- muurtjes moeten daar met name voor zorgen. Daar komt bij dat het publiek bij het gebeuren in de concertzaal zal worden betrokken, ook tijdens de re petities, omdat het eigenlijke muziek centrum geen geïsoleerr' gebouw wordt Geen achterdeur Het muziekcentrum zal midden in het voetgangersgebied liggen. Het krijgt geen achterdeur. Muziekinstrumenten en dranken zullen via de hoofdingang worden aangevoerd. Dat zal een leven dig. soms wat rommelig beeld opleve ren, maar is als oplossing 'uiterst flexibel'. Bezoekers met auto's zullen gebruik kunnen maken van de par keergarage en vandaar via een der uitgangen en een luifel droog het ge bouw kunnen bereiken. Het maken van een directe voetgangerstunnel is volgens de heer Hertzberger 'zeker niet uitgesloten en vooral aantrekke lijk omdat men dan zonder jas kan komen'. Binnen het gestelde budget van 19 miljoen gulden lijkt dit echter niet te verwezenlijken. De tweede verdieping van het te bou wen muziekcentrum kan vele diensten bewijzen. De heer Hertzberger heeft die ruimte nog niet ingedeeld. Men Ouders die drie kinderen een half jaar lang zwemlessen laten nemen, be talen, als de zwemcursisten de eerste keer slagen, een bedrag van rond de 600 gulden. Volgens Stadskanaalster ouders zou 'De Wieke' duurder zijn met zwemlessen dan andere sportfond- senbaden in de omgeving. Wethouder M. Bloemsma van sport, recreatie en jeugdzaken van de ge meente Stadskanaal is een andere me ning toegedaan. Uiteraard is een be drag van 600 gulden voor drie kinde ren voor een gezin een uitgave die er op lijkt, aldus de heer Bloemsma. Landelijk gezien ligt het Stadskanaal ster sportfondsenbad, wat het recrea- tiefzwmmen en lessen betreft, lager dan vele andere baden. De gemeente Van eèn verslaggever GRONINGEN Binnenkort gaan de Nederlandse Spoor wegen in Groningen en Am sterdam experimenteren met een automatisch antwoordap paraat voor de inlichtingenbu reaus voor reizigersvervoer. Na het draaien van een bepaald nummer krijgt men dan een bandje te horen, waarop een korte informatie is opgenomen over de belangrijkste treinver bindingen vanaf het station waarnaar getelefoneerd wordt. De NS nemen deze proef om de drukbezette teleföonlijnen van de inlichtingenbureaus enigs zins te verlichten. De NS heb ben voor deze technische oplos sing gekozen, omdat uitbreiding van het personeelsbestand een te kostbare zaak is. Ook nadat met het experiment is begon nen. blijven de inlichtingenbu reaus informatie verstrekken over andere verbindingen De maquette van het muziekcentrum zoals architect Hertzberger die gisteravond openbaar heeft gemaakt in het Utrechtse stadhuis, i kan er zogezegd alle kanten mee op. Deze etage leent zich voor het houden van vergaderingen, het onderbrengen van een mediatheek, en een kinder dagverblijf. Ook als expositieruimten is deze etage goed bruikbaar. De di verse p^uzeruimten in het muziekcen trum lenen zich prima voor het hou den van kleine exposities. Zowel rondom de eigenlijke concert zaal (die plaats zal bieden aan 1460 personen, in bijzondere gevallen uit te breiden tot 2000 personen) als in het bouwblok dat er omheen ligt is op elke verdieping een verscheiden heid aan pauzeruimten ontworpen. De koffie- en andere drankvoorziening is om een te grote toeloop op één punt te voorkomen gespreid over diverse koffiebars, die vanuit een centrale koffiekeuken worden bediend met containerwagentjes. Voor de toekomst Het muziekcentrum is ontworpen voor de toekomst. Zo zal het mogelijk zijn bij bepaalde manifestaties het ge bouw aan alle zijden open te maken naar de er omheen liggende openbare straten. Wat het eigenlijke hart van het muziekcentrum, de concertzaal, betreft, wijkt de gekozen zaalvorm, zo vertelde ir. Hertzberger, af van de be kende zaalvormen. Het podium ligt betrekkelijk centraal. Het voordeel daarvan is dat er geen grote afstanden tot het publiek zijn. Gecombineerd met goede richtlijnen zal dit kunnen resulteren in eerlijke akoestiek. Verder zal worden i voor reflecterende wandvlakken] ke het publiek zullen voorzien noodzakelijke vroege zijdelings luidsreflecties die de betrokkej bij de muziek versterken. Van een verslaggever WIRDUM Een schaap dat met 27 soortgenoten in een weiland aan de Overijsselséstraatweg in Wirdum (bij Leeuwarden) liep, is 's nachts uit de wei gehaald en ter plaatse langs de weg geslacht. De (onbekende) daders hebben de vacht en het vlees meege nomen, de overblijfselen hebben zij achtergelaten. Het schaap was eigen dom van veehouder J. Bakker uit Wirdum 'De Wieke' rekent '200 gulden per kind STADSKANAAL Vanuit de Stadskanaalster bevolking zijn klach ten geuit over de te hoge prijzen van zwemlessen voor kinderen in het overdekte sportfondsenbad 'De Wieke'. Stadskanaal draagt jaarlijks ongeveer 100.000,- bij voor het vervoer en de zweminstructie aan de leerlingen uit de derde cn vierde klassen van het basisonderri is in de gemeente. De instructie voor de scholieren is dan ook volkomen gratis. Wat de a- bonnemerrten op de sportfondsenbaden in de gemeente Stadskanaal betreft, zei de wethouder dat deze ruim vijf tig gulden goedkoper zijn dan in an dere baden in de omgeving. 'Een overdekt zwembad is nu eenmaal een kostbare aangelegenheid, waarbij de gemeente ook niet het totale bedrag voor haar rekening kan nemen'. In de raad van Stadskanaal heeft de heer K. Dekkinga al eerder gepleit voor betaalbare tarieven, zodat ieder een ongeacht de financiële moge- li jkheden van een gezin gebruik kan maken van 'De Wieke'. Van een verslaggever GRONINGEN Zeven Groninger in stellingen voor de externe kinderbe scherming gaan samen op in een nieu we instelling, de Stichting voor jeugd en gezin. De zeven fuserende instellin gen zijn: stichting voogdij-instellingen Noord-Nederland, vereniging 'Kinder zo rg' r.k. vereniging voor kinderbe scherming, afdeling voogdij (noorde lijke regio) van de vereniging Door gangshuis, vereniging Pro Juventute en vereniging Humanitas. Het bestuur en de medewerkers van de zeven instellingen hopen op deze wijze een organisatie op te bouwen, die beter hulp kan verlenen aan jon geren en hun omgeving. Binnen deze organisatie is ook ruimte voor het ontwikkelen en toepassen van nieuwe denkbeelden. Bij de stichting is een adviesbureau voor jongeren en ouders ondergebracht fashionalilK kort -nieut.-c -u i t-cl o-regio kort-nieuv.'S-u .i t-d e-reg io kort-niouv.'o-uit-de-Togio kort-niouws-uit-de-regio kort -nieuvxr.-ui t-d c-rogio LEIMUIDEN De Coop. Boeren leenbank houdt op 24 september in zaal J. Keijzer de algemene vergade ring. De spaargelden belopen nu een bedrag van 9.427.572.-- waarvan bijna de helft direct opvraagbaar is. KATWIJK AAN ZEE Ds C. v d Bergh heeft bedankt voor het beroep van de herv. gemeente te Bodegraven. RIJNSBURG De herv. gemeente van Rijnsburg heeft in de vacature van ds. Wisse een beroep uitgebracht op ds J. C. Plaat te Zwolle. BENTHUIZEN Maandag 24 sep tember 8 uur behandelt de raad van Benthuizen de volgende punten; Voor stel tot het garanderen van een door de Stichting Dorpshuis De Tas Bent huizen te sluiten geldlening, volledig krediet, ten behoeve van de aanschaf van nieuwe verkeersborden en ver keerstekens, Voorstel aanbesteden van de 2e fase van de Omleidingsweg, Voorstel tot vaststelling van het be stemmingsplan 'Dorp'. HAZERSWOUDE Het eerste tien tal van de Hazerswoudse damvereni ging Samen Sterk heeft ook de twee de competitiewedstrijd, dit keer tegen GONA, verloren. HAZERSWOUDE In het kader van de Vredesweek (23-30 september) ont plooit de Vredeswerkgroep Hazers- woude diverse activiteiten. De scholen doen mee aan filmproject. Werk van de scholieren zal op vrijdag 28 sep tember, tussen 20.00 en 23.00 uur, in het voormalige raadhuis zijn tentoon gesteld. Tegen 1,50 kan men ook op 28 september, om 20.30 uur, een film zien in datzelfde raadhuis. ZOETERWOUDE De raadscommis sie voor onderwijs heeft zich langdu rig bezig gehouden met de problema tiek rohd. het schoolzwemmen nu het instructiebad op Haasbroek is gereed gekomen. Gesteund door de inspec teurs stelde het college voor het zwem onderwijs te beperken tot de vierde en vijfde klassen. Er werd besloten B. en W. te adviseren het zwemonder wijs te geven aan de 2e 3e en 4e klas sen. Mocht drie klassen niet haalbaar zijn. dan bij voorkeur 2 en 3. ZOETERWOUDE De onderwijs commissie- heeft besloten te advise ren om subsidie te verlenen aan het bezoek van leerlingen van de basis scholen aan een voorstelling van het Scapino Ballet. Dat zal waarschijnlijk in Delft zijn. LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp behandelt maandag om 8 uur o.m. de volgende punten; jaarrekeningen De Does, verhuuur Hoofdstraat 9 aan J. B. Nagtegaal, huisonderwijs aan zieke leerlingen la ger onderwijs, verordening subsidië ring godsdienstonderwijs en onderwijs op levensbeschouwelijke grondslag, verharden brandgang Hoofdstraat, IIu- brechtstraat, toelating raadslid C. H. E. Brainich von Brainich-Felth. recht van optie op deel industrieterrein Zijldijk, lokaalruimte voor diverse scholen, aanleg speelgelegenheid nabij Ruigekade. VOORSCHOTEN Er wordt de le dententoonstelling vdn de Voorscho- tenseKunstkring gehouden in het Ambachtshuis. De opening zal ge schieden op donderdag om 20.30 uur door Cary Horgh, sociologe en be- Van een verslaggever PURMEREND Politiek Den Haag komt vrijdagmiddag steenwerpen in Purmerend. Een merkwaardige sport welke wordt beoefend door een tien tal hoogbejaarde Purmerenders. Als tegenstanders komen in de ring ca 20 politici onder wie drs. E. van Thijn, Karei Nagel, S. Keuning, K. L. Breu- ker, mevr. Groensmit-Van der Kallen, mr. dr. Berkhouwer, G. W. Keja- mevr. Smit-Kroes, prof. dr. J. II. Christiaaiisc, mr. J. H. van Wijk en H. Esser. Op de 'kandidatenlijst' staan verder nog Andriessen of De Zeeuw, Wiegel of mevr. Van Someren. Van Mierlo enz. Het programma luidt: 21 september 's middags 2 uur ontvangst in gebouw De Doelc, Koemarkt 2.30-3.45 uur steenwerpen in de markthal, 4 u. prijs uitreiking op het stadhuis in Purme rend. stuurslid van Mensa Nederlandh tentoonstelling bestaat uit tekenl schilderijen, grafiek, keramiek, den, kleinplastiek enzovoorts, j donderdag tot en met 30 septq dagelijks van 10 tot 17 uur en a tot 21 uur. VOORSCHOTEN In het kad< de Vredesweek '73 vragen Jocij. pastoraat, Wereldwinkel de Raa 8 Samenwerkende Kerken de aai voor het thema 'De vrede bij u 8 Zondag 23 ,september: oecumei dienst in de Moeder Godskerk uur. Voorganger is Ds. D. Papm; gesprek na afloop zal geleid w door Drs. P. A. Hausman. Van dag 24 tot en met zaterdag 29 sf ber is er een Suriname tentoo ling, iedere avond van 19 uur t uur in 'De Lindehoeve'. vi In De Lindehoeve op 27 en 29 se ber een gespreksavoncl en een dag in De Lindehoeve. Tijdei weekmarkt op 21 en 28 septemb er een speciale marktkraam zijrfi, informatie over de Vredesweek r riname. y VALKENBURG Woensdag 19 tember zal het gezondheidscel officieel worden geopend om 15 t, OEC.STGEEST Ook dit jaar c V. seert de zwemvereniging Poelme 1 sluitstuk van het zwemseizoen de zwemprestatietochten over 41 750 m. in het verwarmde zwe Poelmeer te Oegstgeest, cn wel september. 10.30 uur LEIMUIDEN De gemeent komt 27 september bijeen. De a vermeldt o.a. uitbreiding aantal vakonderwijs School met de 1 aanpassing rechten reinigingsc I; subsidieverzoeken zangvereniginj KATWIJK liet comité maal v aan huis zit dringend verlegen o washuipen. Degenen die de hel hand willen bieden, kunnen zie geven in het B.B.gebouw. KATWIJK Voor het ophalei grof huisvuil is op woensdag 11 tember de maandag en dinsda aan de beurt. KATWIJK Woensdagavond lij .tember om 8 uur spreekt ds. Bodaan voor de N.C V.B. in de i jezaal over 'Bijbelstuk reisindrul KATWIJK De extra collecte 1 de medische zending heeft 44f gebracht. De inzameling voor e delphia' bracht 893,59 op. l NOORDWIJK De afdeling ci 1 van de Noordwijkse Stichting a (Jongeren Initiatief Noordwijk) i dit jaar een ambitieus programn 1 gezet. Naast drie grote Nederl cabarets. Ivo de Wijs, Neerlands in Bange Dagen en Don Quishoi engageerde men onder andere man van Veen en de Dutch S College Band. De spits wordt afj ten op 23 september in De Kuipb een minder bekende naam op cal I gebied; Tekstpierement. KOUDEKERK Geboren: Mij R. v Tromp, en Verburg, Will na C d v Van Dijke en Schouli dertrouwd: J N Wesselingh e Heemskerk Van onze onderwijsredactie TILBURG De opleiding van ren voor gymnasia en athenea niet beperkt blijven tot de uni teit. Ook via de nieuwe insti voor de lerarenopleiding moet mogelijk zijn een bevoegdheid all stegraads leraar te behalen. Dit is het standpunt van de Kat ke Leergangen in Tilburg. In ee ta over de toekomstige leraarsi ding vragen de Leergangen mil Van Kemenade de tweede weg het eerstegraads leraarsschap te haven. Vooral voor de studenten die een tweedegraadsbevoegdheid ha! het van belang dat zij makkelijk nen doorstromen. Wanneer de ui sitcit het monopolie krijgt van d< stegraads opleiding is het noi vraag of zij gemakkelijk worden gelaten tot de universiteit. ASSEN In het centrum van is deze week een vestiging van V en Dreesmann geopend. Het gaa een combinatie van een zelf bed iei warenhuis en een woonwarei V D is het derde grote winkelbi in het nieuwe gedeelte van het centrum. De Hema en Albert r (Miro) zitten er al. TROUW/KWARTET DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 Ir. Hertzberger presenteert schetsplan Van een onzer verslaggevers

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10