OLGEND JAAR IETS LEINERE KLASSEN Nederlands protest bij nieuw Chileens regiem 'Den Uyl de tijd geven' Zeven missionarissen in Chili in gevangenschap Personalia Gehandicapten horen er bij Slachting bij slachthuis Onderzoek inkomens medische specialisten Liter benzine niet meer dan 0,4 gram lood Geld nodig voor protest advertentie Eis van één jaar tegen zakkenrollers Confessionelen verduidelijken solidariteitsuiting Directeur uit protest lid NW Wiegel spreekt voor WD-Amsterdam H'/JCWARTET WOFA'SOAiG 19 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T9/K9 onze onderwij sredactie HAAG De klassen bij het kleuter- en basisonderwijs zullen per stus 1974 weer iets kleiner worden. Bij het kleuteronderwijs wordt de ngenschaal verlaagd met twee punten, van 36 tot 34 leerlingen maxi- per klas, en bij het basisonderwijs wordt de leerlingenschaal drie pun- iger, van 36 tot 33 leerlingen maximaal per klas. «e maatregel zullen er 1050 leidsters en 1250 onderwijzers Jodig zijn. Met name voor grote i kan deze maatregel betekenen ■jn klas meer dan 33 leerlingen F tellen. plingenschaalverlaging is het ijksto nieuws uit de onderwijs- jg. Daarnaast komen de inmid- cende experimenten voor een icliool en de experimenten ji vernieuwde samengesmolten F en basisschool ter sprake, de fog van een Stichting voor i Ontwikkeling (die de nadere ■tie van de leerplanontwikke- I moeten plannen), de aankon- lvan de 'Contourenplan' (met Wdruk voor de vernieuwing l onderwijs), uitbreiding van fcidiëring van schoolbelgelei- fosten, de taakverlichting van nofden en de aanstelling van lüge onderwijzers en kleuter- pin stimuleringsgebieden. Ook f commissie worden ingesteld 'open school' voor te berei- csbegrotlng is 12.043,5 mil- n voor onderwijs en weten- i uitgetrokken, ruim 27 pro- n de totale rijksbegroting. _n een kwart van de stijging l rijksuitgaven vergeleken met [ar gaat naar onderwijs. De mi- |Van Kemenade en Trip wijzen r meer op dat allerlei vormen 'ale ongelijkheid door het on- rsteem bestendigd en bevor- rden. Ook stellen zij vast dat s niet langer uitsluitend jêidt op een toekomstige maat- "ijke positie maar dat het in ide mate een goed op zichzelf Van Kemenade wil uitgaan volgende punten: Minister Van Kemenade De tweede vormingsdag voor vijftien jarige werkende jongeren zal per au gustus overal ingevoerd worden. vorderen van gelijke moge- len tot ontplooiing in en liet onderwijs, zowel voor igen met uiteenlopende soci- turele achtergrond als voor igen die om welke reden ook :rsto kans gemist hebben. In betekent dat voorrang de ontwikkeling van de inte- 5 van kleuter- en basis-onder- aan de middenschool en aan ijs- en vonningsvoorzienin- lor werkende jongeren; levorderen van de vennaat- ig van het onderwijs, leerlingen zullen daardoor zicht en greep krijgen op de ,',tschappelijke situatie waarin nlaf™1' •deren van een grotere be- eid bij en invloed op het Scholenbouw Wat de scholenbouw betreft: er komt wel meer geld vrij, maar het is nog krap. Staatssecretaris Veerman wil nieuwe urgentielijsten aanleggen voor de scholen die voor nieuwe lokalen in aanmerking komen. Aan de hand van deze lijsten met criteria zullen de scholen dan zelf kunnen bepalen of en wanneer zij aan de beurt zijn. Het wetenschappelijk onderwijs krijgt niet veel meer geld. Da universiteiten en hogescholen zullen zelf aan de gang moeten met planning en herpro grammering en niet gaan wachten op wetten. Dit najaar komt de memorie van antwoord op de herstructurerings wet (wet-Posthumus) in de kamer en die zal het kader voor de universitei ten opleveren om alvast aan de slag te gaan. De wetenschappelijke instel lingen zullen, volgens Klein, een ac tiever personeelsbeleid moeten voe ren, er meer voor moeten zorgen dat de goede man op de juiste plaats zit, zonder dat dat direct tot ontslagen leidt Studiefinanciering Dit najaar zal een nota over de stu- Minister Trip diefinanciering verschijnen, waarover dan het volgend voorjaar in de Kamer gepraat kan worden. Het nieuwe systeem In zijn geheel zal pas in 1975 van kracht kunnen worden, maar het is niet onmogelijk dat elementen van een nieuw stelsel eerder ingevoerd worden. Overigens gaan de bewinds lieden ervan uif dat iedereen dit jaar zijn collegegeld /betaalt Nog een paar 'kleine' punten: Het centrale toetsinstituut (CITO) krijgt voor dit jaar niet meer geld. Er moet eens goed nagedacht wor den over dei plaats van de toets in het onderwijs en de rol van het CITO hierbij. Er wordt gedacht over de stichting van een nteuwe lerarenopleiding in Overijssel^ De minister van on derwijs noehlt het wel een extra probleem dat er van protestants- christelijke 'zijde èn van niet-con- fessionele zijde gevraagd is met zo'n opleididg te beginnen. Tussen de twee aanvragers zal eerst over legd moeten worden. Omdat er dit jaar nog niet begon nen kan worden met experimenten voor een part-timeopleiding van de nieuwe lerarenopleiding die de MO-opleidingen zou kunnen ver vangen, is besloten ook volgend jaar het eerste leerjaar van avond- MO-opleidingen nog te subsidiëren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van CRM probeert, blijkt uit zijn begroting, een beleid te ontwik kelen om de gehandicapten zo veel mogelijk te laten meedoen in de samenleving. Maar uit be paalde gebeurtenissen blijkt steeds weer, dat er bij de bevol king een instinctieve afwerende houding bestaat tegenover ge handicapten. Zij horen er niet bij. Dat blijkt ook uit pogingen om de gehandicapten van be paalde groepsreizen te weren. Gunstige ervaringen zijn opge daan met vestiging van dagver blijven voor gehandicapten in de woonomgeving. Het contact met het publiek moet blijven bestaan. Dan kan een spontane hulp uit solidariteit ontstaan en de valse beeldvorming van de gehandicapte wordt gecorri geerd. In goede samenwerking met de Ziekenfondsraad en de verschil lende uitvoeringsorganen, aldus de toelichting op de begroting van CRM, worden maatregelen getroffen om een soepele over gang van de subsidiëring van de dagverblijven naar het systeem van de sociale verzeke ring (Algemene wet bijzondere ziektekosten) te verwezenlijken. Bejaarden Het ziet er naar uit, dat een al gemeen landelijk paspoort voor bejaarden wordt uitgegeven. Het paspoort, dat niet alleen bedoeld zal zijn voor het bezoe ken van culturele evenementen, zal in alle gemeenten geldig moeten zijn. Uit een onderzoek is gebleken, deelt de minister van CRM nog mee, dat de angst dat een dergelijk paspoort dis criminerend zou zijn, onjuist is. Kerkelijke organisaties spreken Verontrusting uit Van onze Haagse redactie U 1 rwijs van ouders, leerlingen, baa nten en besturen; bevorderen van de individuali- pypg in het onderwijs, (meer t doen aan individuele ver- d( llen) 'i bevorderen van de mogelijkhe- tot voortdurende scholing en wei ling na en naast het dagonder- uei ete bevorderen van de doelmatig- [Tev in het onderwijs. eelr Van Kemenade wil in okto- liemmissies instellen die midden- en basis-Meuterschool-experi- l moeten voorbereiden. In okto- november zullen, scholen uit- worden (tien voor het mid- 1 >olexperiment en 24 voor het 'ooiexperiment) die mee kun- f d rken aan het voorbereiden en 'vi#n van de experimenten. Voor -ettelijk rondkrijgen van geïnte- keuter- en basisonderwijs re- iv klister Van Kemenade met een van vier jaar. DEN H1A1AG De Nederlandse regering beeft in een openlijke verklaring bij bet mieuiwe Chileense regime geprotesteerd tegen bet optreden ten aanjzien van de aanhangers van de overleden president iMlende. De Nederlandse ambassadeur in Chili b^éft deze verklaring gisteren aan de Chileense regering overhandigd. ij i in Chili uitgesproken. Deze organisa ties zijn met nimb bezorgd over de positie van gévkigenen, politieke vluchtelingen dife tijdens het bewind van Allende in fchili kwamen en de missionarissen èn zendelingen, die zich aktief voorde armen onder de bevolking hebben ingezet. De organi saties vragen minister Van der Stoel zich bereid te vèrjdaren de politieke DEN HAAG Staatssecretaris Hen driks (volksgezondheid) heeft positief gereageerd op het verzoek van het overlegorgaan van NW, NKV en CNV een onderzoek in te stellen naar diverse aspecten van de inkomensvor ming bij medische specialisten. Bij de ziekenfondsraad, het gemeen schappelijk overleg van ziekenfondsor ganisaties, die landelijke specialisten- vereniging en minister Lubbers van economische zaken zijn gegevens op gevraagd, zodat de bewindsman tot een goed oordeel kan komen. Dit blijkt'uit het antwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid Heijmans (KVP). De vragen waren met name gebaseerd op de kwestie van de Eindhovense ra diologen, die te hoge declaraties zou den hebben ingediend. Die kwestie, aldus de staatssecretaris in zijn ant woord, heeft aanleiding gegeven naar wegen te zoeken om een mogelijke verbetering van de controle op de de claraties. Van een verslaggever AMSTERDAM Den Uyl heeft een ambitieus programma, maar zijn zijn schoenen sterk genoeg om de eerste schreden naar 'die andere maatschap pij' te dragen? Deze vraag stelt het 'Nieuwsblad van het Noorden'. Een andere krant, het 'Eindhovens Dag blad', heeft het over een 'redelijke en verstandige en op grond daarvan veel belovende start'. Eerst een paar 'noordelijke' perscommenta ren: de Leeuwarder Courant vindt de troon rede ('de vlag op een tot zinkens toe afgela den schip vol plannen, nota's, wetsontwer pen en beleidsvoornemens') de ongelukkigst# vorm om de burgers het 'waarom' 'waartoe' en 'hoe' van deze dingen duidelijk te maken, 'Het ls een boodschappenlijst inplaats van een boodschap Hopelijk zuUen de burgers het nieuwe beleid niet aUeen met hun beurs beoordelen maar ook met hun hoofd en hart', aldus de Leeuwarder Cou rant. Het Friesch Dagblad heeft 'nog nooit eerder een troonrede meegemaakt waarin zó ónsa- menhangend van alles en nog wat wordt op gesomd'. Het blad vindt ook 'een teken' dat 'socialistische ministers en de heer Grullters en de confessionele ministers het er heel be wust over eens waren dat over een onmisba re zegen niet meer kan worden gesproken'. De Drents-Groningse Per» constateert dat Het Noorden ln de troonrede niet eens ge noemd wordt: Het kabinet is zo volledig in beslag genomen door do twee grote 6poken Inflatie en werkloosheid dat er geen ruimte overbleef voor speciale aandacht voor het Noorden'. Morgenrood? Volgens Het Vrije Volk zou het te veel ge zegd zijn dat het morgenrood van een nieu we tijd op het Binnenhof gloort. Het blad heeft de indruk dat het kabinet wel mëér zou willen, maar dat de problemen groter zijn dan de mogelijkheden. Het kabinet zit gevangen ln benauwende inflaUe, taaie werkloosheid, snel stijgende kosten van oud beleid, financiële tegenvallers, bijvoorbeeld met Europa. Het heeft bovendien het roer nog maar zo kort ln handen, dat hooguit de koers ls uitgezet. Den Uyl heeft de toekomst nodig en daarvoor moet hem de tijd gegeven worden'. Het Parool vindt dat over de hele lijn een benadering en toon valt te beluisteren die ln veel opzichten gunstig afsteekt bIJ wat eer dere kabinetten lieten horen'. Het blad vindt dat 'een duidelijker en bewuster klemtoon op de eigen verantwoordelijkheid van de overheid zeker in het kader van de belelds- voorkeuren van een regering, die verder Juist zozeer de nadruk op die eigen verant woordelijkheid legt, op zijn plaats geweest zou zijn'. Tenminste elf mensen zijn om het leven gekomen bij een ontploffing in een koelhuis in Baden-Baden. Volgens de politie is de explosie veroorzaakt door een lek in een tank met ammoniak. Het koelhuis Hard aangepakt maakte deel uit van een groot abattoir, dat zeer ernstig is beschadigd. Zeker tien mensen zijn ernstig gewond. 'i afli school' aar zal, in samenwerking met listerie van CRM, een 'commis- ti-mediaal onderwijs' opgericht die zich zal bezighouden met in school', een school die zich van radio, t.v., schriftelijk on- etc. In deze commissie zullen tegenwoordigers van het avond- Is en het schriftelijk onder- ing krijgen. an school' zal liggen op het an het voortgezet onderwijs, lavo etc; later kan er ook ge- 'orden over een eventuele open 'iteit. Contourenplan (een nota die :ort zal verschijnen), zal ge worden in welke richting ont ogen van het onderwijs van t 75-jarigen zich zullen ontwik- in dit plan zal aandacht he rorden aan de betekenis van de ^tendaling voor het onderwijs, o beleid op lange termijn voor '4e jongeren en aan de kosten t onderwijs. De regering heeft o dat er een plan wordt opge- °m geleidelijk het schoolgeld oor de vorige minister van on- werd ingevoerd) weer af te in. 'De Nederlandse regering is erg ver ontrust over de berichten die haar be reiken omtrent de repressieve maatre gelen tegen aanhangers van Salvador Allende, die door de nieuwe macht hebbers worden genomen of worden getolereerd. Zij doet middels de open baarheid een dringend beroep op deze machthebbers om een einde te maken aan repressie en terreur en om, over eenkomstig de universele declaratie van de rechten van de mens, leven en goed van de bevolking van het land en van de zich aldaar bevindende bui tenlanders veilig te stellen', luidt de verklaring, In Den Haag werd er gisteren op ge wezen dat in deze verklaring zorgvul dig is vermeden van de nieuwe Chi leense regering te spreken. Buiten landse zaken verklaarde desgevraagd dat Nederland geen bewind erkent, maar een staat Minister Van der Stoel, die gisteren naar New York is vertrokken voor de algemene vergade ring van de VN, zal de toestand in Chili, naar verwacht, in zijn speech aan de orde stellen. Pax Christ! heeft mede namens ande re kerkelijke organisaties gisteren in een brief aan de minister ook haar verontrusting over de gebeurtenissen gevangenen en vluchtelingen in Ne derland onder te brengen. De brief wordt ondersteund door het algemeen diakonaal bureau van de ge reformeerde kerken, het interkerke lijk vredesberaad, de commissie Jusü- tia et Pax, het centraal missionair be raad religieuzen, de Nederlandse Mis sieraad en het Centraal Missie Com- Knelpunten missariaat. Ingaande 1976: Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1976 zal het loodgehal- te per liter benzine niet meer mogen bedragen dan 0,4 gram per liter. Dit kondigt minister Vorrink aan in haar begroting 1974. Als andere maatregelen ter bevorde ring van de milieuhygiëne kondigt zij regels aan voor het schoonmaken van schepen en een verbod voor het dumpen vanuit schepen of auto's. Ook is er een wetsontwerp in de maak om handelingen in strijd met de wet ver ontreiniging oppervlaktewateren tot een economisch delict te maken, om tot een snelle en gevoelige alarme ringsmethode te komen (om te waar schuwen wanneer er in het rivierwa ter voor de mens giftige stoffen voor komen), zijn er studies gaande door middel van visproeven. De luchtvaart wet zal worden worden gewijzigd dat buiten de in te stellen geluidzóne- grenzen de Iawaaibelasting een be paalde grens niet zal mogen over schrijden. Om een verder watervervuiling door fosfaten tegen te gaan kondigt minis ter Westerterp (verkeer en water staat) een aanpassing van de vergun ningsvoorwaarden aan. Bovendien zul len de nog te bouwen zuiveringsin stallaties zo worden ontworpen dat zij op betrekkelijk eenvoudige wijze kun nen worden aangesloten op een defos- fateringstrap. Centrale ontharding van het water en een beperking van het fosfaatgehalte in wasmiddelen moeten verder zorgen voor een terugdringen van de verontreiniging door fosfaten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De initiatiefne mers tot het sturen van neven staande brief aan prinses Bea trix zijn van plan aan de voora vond van de openingsplechtig heden van Hoog Catharijne in een plaatselijke krant een ad vertentie te zetten, waarin de bezwaren tegen Hoog Catharij ne worden opgesomd. Deze advertentie zal voorts de namen bevatten van velen die eveneens tegen de gang van za ken rond Hoog Catharijne zijn. Personen die de advertentie wil len onderstrepen kunnen dit doen door uiterlijk woensdag 19 september hun naam op te ge ven plus 5,bij het sercetari- aat van het comité Binnenstad, Van Limburg Stirumstraat 15, Utrecht, of Oude Gracht 98, waar de raad voor jeugd en jon geren Utrecht is gevestigd. Ge streefd wordt naar een protest- advertentie van een pagina. i Van een verslaggever DEN HAiAiG Ten minste zeven Nederlandse missionarissen be vinden zicli in .Cliili in gevangenschap, heeft het Centraal Missie- commissariaat in Den Haag uit Chili vernomen. Onder de arrestan ten zijn: B. Bolk, J. Brinkhof, M. Schram, A. Bastiaanse. H. Dieles, G. de Jong en B. Wijfjes. terlkort nee ingt li ui t"~ .se AMSTERDAM Tegen vier zakken rollers is twaalf maanden gevangenis straf geëist, waarvan twee voorwaarde lijk en met aftrek van het voorarrest. Volgens de officier van justitie terro riseerden zij de Zeedijk, waar zij hun praktijken uitoefenden. De verdediger van het viertal vond de door de offi cier aangevoerde bewijzen nogal zwak, omdat het slachtoffer van de zakken rollerij, een Engelse zeeman, minder belastende getuigenis had afgelegd Gijzelaars dan uit het betoog van de officier bleek. Daarom bepleitte hij vrijspraak of in elk geval een lichtere straf voor de daders van de mislukte diefstal. De bekende patfer G. Thijssen is voortvluchtig en wordt gezocht. Zijn huis in de krottenwijk Victoria bij Santiago is zonder voorafgaande waar schuwing door het l,eger gemitrailleerd. In Chili bevindeiï.zich 216 Nederland se missionarissen* 118 priesters, 63 broeders, 34 zusters een een leek. Het Centraal missie-commissariaat had aanvankelijk geruststellende berichten over de toestand, van de Nederlandse missionarissen onljvangen, maar in de afgelopen dagen is de situatie ver slechterd. De gevangengen(ynen missionarissen Brinkhof en Bolk zijn werkzaam in de krottenwijk van Santiago, pater M. Schram geeft het blad 'Inca' uit, dat informatie verschaft over de sociaal- politieke toestand. Ook de andere ge arresteerden zetten zich in voor de minstbedeelden in Santiago of elders De zeven Nederlanders zouden vooral als gijzelaars onder arrest zijn gesteld, om zo druk u$t',,|e oefenen op pater Thijssen om zich over te geven. Pater Gerard Thijssen (47), die de voornaam Santiago heeft aangenomen, is ruim twintig jaar in Chili. Eerst werkte hij als landarbeider met de landarbeiders, en streed onder meer tegen de misbruiken van het groot grondbezit Later was hij enige tijd arbeider in een fabriek van rioolbui zen. Vanaf 1966 vormt hij in de krot tenwijk Victoria kernen van christe nen. In 1970 was hij een van de tach tig priesters onder wie zestien Ne derlanders die in 1970 de christe nen opriepen tot actieve deelname aan de opbouw van het socialisme. Sindsdien worden zij in rechtse krin gen in Chili de 'marxistisch-leninisti- sche priesters' genoemd. Pater Thijssen had ook een belangrijk aandeel in het congres van 'christe nen voor het socialisme' dat in april 1972 tijdens de UNCTAD-conferentie door priesters en leken uit geheel La- tijnsamerika in Santiago werd belegd. In januari 1972 bracht hij op uitnodi ging van Fidel Castro een bezoek aan Cuba. Als belangrijkste knelpunten in het milieubeleid noemt minister Vorrink: het wegnemen van de luchtverontrei- nigingshinder in het Rijnmondgebied, het saneren van als open riolen fun gerende waterwegen, het aanpassen van het gebruik van vliegvelden aan de bewoning dan wel het verbeteren van woonwijken in de directe nabij heid van vliegvelden. Zij wil er naar streven dat omstreeks 1980 de totale uitworp van de luchtverontreiniging belangrijk onder het niveau van om streeks 1970 zal zijn gebracht; de wa tervervuiling tot tien k vijfentwintig procent van het niveau van 1970; alle afval op een verantwoorde wijze zal worden verwijderd en de geluidshin der van lucht- en wegverkeer aanmer kelijk zal zijn verminderd. Deze en andere maatregelen zullen er- voor zorgen, aldus de minister, dat het aandeel van de milieu kosten in het nationaal inkomen van iets min der dan één percent in 1973 aan het oplopen tot tweeëneenhalf drie pro cent aan het eind van de jaren zeven tig. DEN HAAG Geschrokken door de negatieve reacties op een eerdere ver klaring over Chili, heeft het bestuur van het Christelijk Democratisch Ap pèl gisteravond laat een aanvulling op deze verklaring uitgegeven. 'Voor zover de berichten juist zijn dat een deel van de Christen Democraten ln Chili zich achter het optreden van de Junta heeft geschaard, wil het Christelijk Democratisch Appèl er geen enkele twijfel over laten bestaan dat de Nederlandse Christen Demo craten zich hiervan in alle opzichten wensen te distanciëren', luidt de ver klaring van het CDA, dat het samen werkingsorgaan vormt tussen KVP, AR en CHU. In deeerder, door oud-minister van bui tenlandse zaken Schmelzer en door CDA-voorzitter prof. Steenkamp opge stelde verklaring, werd het vertrouwen in de solidariteit van de Nederlandse democraten met hun Chileense vrien den benadrukt Deze verklaring, die overigens door het hele CDA-bestuur was aanvaard, bracht veel onrust in de partijen en in de kamerfracties. De jon- gerenoragnisaties van KVP, ARP en CHU spraken eerder gisteren hun ver bijstering over deze verklaring uit en riepen partijleden op protest tegen de CDA-zienswijze op de Chileense ont wikkelingen aan te tekenen. De Nieuwe Rotterdamse Courant constateert dat in het nu bekende regeringsprogram de middengroepen wel heel hard aangepakt worden: Geen inflatiecorrectie, verdubbeling huurwaarde eigen huls. hogere vermogenebe lasting en successierechten, statiegeld voor een nieuwe auto, onteigening van onroerend goed naar gebruikswaarde, etc. Van do rege ring mag worden verwacht dat zij in het licht van deze aanpak bij het loonoverleg in elk geval het scharnierpunt voor volledige prijscompensatie aanzienlijk hoger legt dan bij een inkomensgrens van 25.000 gulden of t zelfs 32.000 guldep'. Machteloosheid De Tijd schrijft dat er een schijnbare para dox bestaat tussen de spreiding van de macht en de in het vooruitzicht gestelde loon- en prijsmaatregel Van de macht van de vakcentrales ls weinig overge bleven sinds de vakbonden en onder hen vooral de maatschapplJcriUcl hun opper hoofden de wet voorschrijven. Er is op dit terrein geen macht te verdelen. Het kabinet moet daarom eerst orde op zaken steUen door dwangmaatregelen tegenover onmacht te steUen. Nu zou men de kans kunnen lo pen dat de vakbonden zich onder dit dirigis me pogen uit te worstelen. Die kans ls ech ter klein wanneer de prijsbeheerslng succes heeft. Dat schept immers een zware morele verplichting voor de loortonderhandelaars. De Telegraaf schrijft het kind van de reke ning is de gehele bevolking. Ook de lagere Inkomens worden door de maatregelen van dit kabinet getroffen, maar het zijn vooral de toch reeds ln benarde positie verkerende middengroepen waar de harde klappen val len. Het is te hopen dat het parlement er ln zal slagen een deel van de maatregelen on gedaan te maken door het kabinet te dwin gen tot een beteugeling van de wilde groei der overheidsuitgaven. Wissel Het Algemeen Dagblad vindt dat het kabinet een zware wissel trekt op zowel de parle mentaire steun als op het bedrijfsleven. On verteerbaar voor KVP en ARP lijkt de aan tasting van het eigen woningbezlt door het opleggen van een soort boete op de spaarzin van honderdduizenden huizenbezittere in de vorm van belastingverhoging Voor het bedrijfsleven ls het volstrekt onzeker of een economisch klimaat kan ontstaan dat de ondernemingszin bevordert en aldus een bijdrage kan vormen om de werkloos heid in te tomen'. 'Actie' De Waarheid ziet in het beleid een aantal trekken van de Biesheuvel-politiek en consta teert dat er onophoudelijke rechtse pressie wordt uitgeoefend. 'De Inhoud van de mil joenennota onderstreept dat actio op de dag orde staat om in het vooruitzicht gestelde verbeteringen af te dwingen, verslechterin gen te verijdelen en elke aanval op de de mocratie af te slaan'. Het Haagse dagblad Het Binnenhof consta teert dat een groot aantal punten van het regeringsprogram strookt met do politiek waarvoor de KVP voor het komende laar ge pleit heeft. Het Economisch Dagblad noemt de troonrede 'idealistisch en ambitieus'. Het vindt de regering overtuigender in haar streven naar spreiding van kennis en macht en naar spreiding van Inkomens dan ln haar streven naar bestrijding van de inflatie. 'Steun' Benoemd: per 1 oktober is de heer M. G. P. Houben te Nijmegen be noemd tot burgemeester van de ge* meente Thorn. De heer Houben (42) is hoofd van het secretariaatsbureau van het stadsgewest Nijmegen. Hij is r.-k. en lid van de KVP. Van onze correspondent ARNHEM Directeur P. A. Heynemans van de Heveafa- brieken in Heveadorp bij Arn hem is lid geworden van de In- dustriebond-NVV. Hij deed dit uit protest tegen het feit, dat zonder zijn medeweten de handschoenenfabricage van zijn Luxemburgse firma. Hij is daar net zo fel op tegen als de werknemers. Hij vindt dat hij zich daarom als 'werk- nember' temidden van zijn werknemers moet opstellen. De verkoop van de handschoenen afdeling, waar 55 man werkt, is volgens de ondernemingsraad tegen alle afspraken in doorge gaan. De ondernemingsraad heeft dan ook een scherp pro test laten horen bij de raad van bestuur. Het Dagblad van het Oosten: 'Het kabinet verdient meer dan het recht van do twijfel, het verdient de steun van de Kamer'. Do- Typhoon (dagblad voor do Zaanstreek) ziet op de weg naar een rechtvaardiger Inko mensverhoudingen een nieuwe onbiUIJkheld. De toch al kwetsbare middengroepen van ge- salartöerden fungeert als hoofd van Jut. da werkelijk hoge en hogere inkomensgroepen ontspringen de dans. Voor de ene burger lijkt deze troonrede geschreven door St. Ni- colaas, voor da andere door do belasting- vaardige Alva. De Gelderlander noemt, schrijvende over de strijd tegen de Inflatie en de werkloosheid, de troonrede een ambi tieus stuk. dat de laagstbetaalden en maat schappelijk zwakkeren het meest zal aan spreken. Dat de financieel sterlcsten de wenkbrauwen zal doen fronsen en dat de middengroepen niet al te welgevallig zal zijn. 'Het zal de kiezer aanspreken dat hem nu eens prijsverlagingen van een aantal le vensmiddelen te wachten staan zonder dat do boeren ervoor moeten opdraaien'. Niet zo HET NEDERLANDS DAGBLAD 'Er is geen sprake van dat we zo uit de el lende zuUen komen. Dat zou een herhaling betekenen van de stunt van baron van Milnchhausen, die zich zelf uit het moeras tilde door aan zijn eigen haren te trekken. Er zou bij de natie weer een duidelijke be zielde doelstelling moeien komen, een erken ning van de vaste normen die in Gods wet zijn gegeven, een toebrengen van eeT aan de Allerhoogste. De overheid kan de natie niet bekeren, zij kan die natie wel voorgaan op de goede weg en zij ls daartoe ook ver plicht.' AMSTERDAM Maandag 24 septem ber spreekt de heer H. Wiegel, frac tievoorzitter van de WD in de twee de kamer, voor de hoofdstedelijke af deling van de WD over de troonrede en de plannen van het kabinet-Den Uyl. De bijeenkomst wordt gehouden in Kras, aanvang 20.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9