Lectuur Vredesweek dit jaar rustig gehouden eoeo Ifemftlll Kerk in de wereld Vandaag t Trouw Kwartet Nieuwe kerk van presbyterianen Lutherse hulp in Noord-Vietnam 1 2 3 4 S 6 7 8 r i 4 6 8 Meer activiteiten van verontrusten Britse kerken praten over eenwording Japanse kerken zien patriottisme herleven Kinderbiecht weer verplicht Duitse bisschoppen schoppen tegen Angola-zondag ri Beroepingswei Nieuwe boekt TROUiW/KAY \RTET WOENSDAG 19 SEPTEMBER 197Ï KERK T2 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Een van de belangrijkste elementen van de Nederlandse vredesweek, die zondag begint, is steeds een lec- tuurpakket geweest. Zoals be kend gaat de vredesweek dit maal over de vrede thuis. Dit motief heeft de mensen var» het ikv (interkerkelijk vredesbe raad) kennelijk nogal wat be perkingen opgelegd. Er is dit jaar geen sprake van een opzien barende standpuntbepaling, die onmiddellijk discussie tot in Den Haag oplevert. Het gaat nu veel rustiger toe en misschien is dat ook wel eens goed zo voor een keertje. Dat het materiaal ditmaal wat minder tegenspraak oproept betekent intussen niet dat het allemaal aan de oppervlakte blijft. De inleiding in vraagstukken van oorlog en vrede door drs. J. H. Bakker is een voorbeeld van zo'n logisch in elkaar zittend# en daardoor alles zonder ophef op een rijtje zettende studie. Hij wil de lezer in korte tijd laten kennismaken met wat vredeswerk. Drs. Bakker is medewerker van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken in Den Haag. Over wapenmacht zegt hij het volgende in zijn boekje: 'De grote mogendheden en ook de kleine zien in militaire macht een noodzaak voor het behoud van hun veiligheid. Veiligheid en militaire macht worden soms zo zeer door elkaar gehaald dat een Amerikaans minister van defensie eens zei: 'Ik heb liever te veel dan te weinig veiligheid'. Hij bedoelde natuurlijk wapens'. Drs Bakker gaat verder: 'De vraag is of militaire macht wel echte macht is Of de landen met weinig militaire wapens zich veel behoeven aan te trekken van die met veel. 'Even verder in zijn boekje zegt drs. Bakker: 'Wanneer we de toestand van dit ogenblik bekijken, en we zien de gevaren van de bewapening, het leefmilieu, en het harde gevecht om het recht van de sterkste, dan moeten we wel tot de conclusie komen dat verandering noodzakelijk is. Dat de huidige situatie noch ze'ker, noch veilig is. En bovendien is er dan nog het vraagstuk van de rechtvaardigheid. Mogen wij ons, of het nu veilig is of niet, neerleggen bij onrecht, discriminatie en uitbuiting? Maar 'zeker is zeker' en 'je weet wat je hebt en niet wat je krijgt' hoor je de mensen vaak zeggen. En zo pratend houden ze veranderingen tegen. Leggen ze zich neer bij onrecht en onveiligheid'. Een vredesweek wil zoveel mogelijk mensen laten inzien dat de wereld niet zo veilig is als zij denken ón dat er grote stukken onrecht in geschieden. De mensen te helpen moed te vatten in deze. situatie verandering te brengen, dat is het doel van de vredesweekpublicaties. Daarin slaagt het boekje van drs. Bakker op een andere manier dan het boekje 'Geloof vrede, stemmen uit de Duitse Kerk', waar in het genoemde artikel van drs. Hausmann staat over de internatonale contacten van het ikv. Dit is kennelijk bedoeld voor diegenen die dó introductie in hqt vredesvraagstuk, zoals die van drs. Bakker, al achter zich hebben en nu wat verfijnder informatie wensen. Een aantal van de artikelen in dit boekje zijn afkomstig uit de kring van de Fest, het onderzoek instituut van de evangelische academies in de Bondsrepubliek. Wat daar getuige dit geschrift aan wetenschappelijk werk wordt gedaan maakt de Nederlandse belangstellende wel een beetje bedeesd. Het opmerkelijke is daarbij evenwel dat in de Bondsrepubliek desondanks in feite niets bestaat van kerkelijk vredeswerk óp het grondvlak. Zou dat iets te maken hebben met de degelijkheid van de opzet van Fest, met zijn dertien vaste wetenschappers en tachtig losse wetenschappelijke medewerkers? Ter gelegenheid van de vredesweek van dit jaar heeft het interkerkelijk Cartoon uit 'Vrede in de wereld en vrede thuis'. vredesberaad een hóle serie publikaties geproduceerd, die besteld kunnen worden bij het ikv, Parkweg 20a, Voorburg. Een compleet documentatiepakket vredesweek 1973 7 80 (inclusief verzending), ook te bestellen door 28,35 over te maken op giro 788824 t.n.v. penningmeester IKV, Voorburg, onder vermelding: gelieve te verzenden documentatiepakket Vredesweek ,1973. Ht documentatiepakket omvat de volgende ook los te bestellen uitgaven; prijzen exclusief porti: Vredeskrant; ƒ0,35, Conflictkrant, onderwijskrant voor basisschool 0,50; Inventarisatie projecten vredesonderwijs (door Ad Groen) ƒ3,- Vrede in de wereld en vrede thuis. Inleiding in vraagstukken van oorlog en vrede (door drs. J. Bakker) ƒ3,-. IKV-Cahier 14 'Geloof en Vrede. Stemmen uit de Duitse Kerk' 6.- IKV-Cahier 15 'De vrede bij u thuis' (tevens Transaktie 1973/6) ƒ3,-. Brochure 8 'Gezin' ƒ2; Brochure 9 'Kerk' ƒ3; Brochure 10 'School' ƒ2; Brochure 11 'Bedrijf' ƒ2; Brochure 12 'Kazerne' ƒ2; Brochure 13 'Sport' ƒ2; Wie eens een groot aantal actiegroepen voor de vrede op een rijtje wil hebben is bij de Stichting Vredesopbouw, Korte Houtstraat 20 te 's Gravenhage een boekje verkrijgbaar: Vrede! En wat doe ik? Prijs: 2,75. Dr redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) pu- bllkalle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan bel secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Mevrouw Kuitert (8) Dc heer Bor wil weten waarvan prof. Kuitert bevrijd is. Is het zo, vraagt hij, dat hij het met het Woord van God niet meer zo nauw meent te hoe ven te nemen. Ik weet niet of de heer Bor van dr. Kuitert 'Verstaat gij wat gij leest' heeft gelezen of ook het boekje van prof. Lever 'Waar blijven we'. Ik ben door beide boeken te le zen tot de conclusie gekomen, dat we voorzichtig moeten zijn met spoedig te veroordelen. Dat we over veel, ook vanaf de kansels, gelukkig eens wat breder worden ingelicht, voel ik per soonlijk ook als een bevrijding. God is liefde, en Hij wil dat we hier op aarde een goed leven zullen hebben, daartoe zond Hij ook Zijn Zoon om ons voor te leven, zonder angst, be vrijd daarvan. Bussum P. II. M. Brons Mevrouw Kuitert (9) In reacties op het interview met me vrouw Kuitert vragen scribenten in deze rubriek zich af waaruit de be vrijding bestaat, waarvan zij sprak. Ik wil hen dringend aanraden zich aan dachtig te verdiepen in het prachtige, en inderdaad bevrijdende, boekje van haar man: 'Verstaat gij wat gij leest'. Mag ik twee korte citaten geven? Blz. 11: 'Er is waarschijnlijk niemand in het gereformeerd protestantisme die eraan denkt (of erger: die de bedoe ling zou hebben) de belijdenis van de Heilige Schrift aan te tasten'. Blz. 12: 'De mensen die er een klein beetje moeite voor over hebben om door te dringen tot allerlei nieuwe kwesties van verstaan en vertolken, zien deze moeite zo ruimschoots beloond met nieuwe moed, met onverwacht en hoogst bevrijdend geloof, dat zij on mogelijk hun nieuwe verstaan meer kunnen inruilen voor het oude'. Soest J. v. d. Ploeg Mevrouw Kuitert (slot) Het is toch wel een zeer merkwaardi ge karaktertrek van ons (gereformeer de) volkje, dat zo snel en vaak zo wei nig verdraagzaam reageert De reac ties op het gesprek met mevrouw Kui tert zijn er een treffende illustratie van, dat mevrouw Kuitert 'méér be vrijd' lijkt te spreken, dan degenen die haar hun gevoelens zo weinig ge nuanceerd voorleggen. Utrecht W. Kats Allende Het commentaar over Chili was hoewel niet onsympathiek voor mij toch onder de maat van een christe lijk dagblad als Tr/Kw. Hebben we nu behoefte aan speculaties, of de re pressie centrum-rechts dan wel ex treem-rechts zal uitvallpn? In elk ge val heeft rechts voor de zoveelste maal met geweld een eind gemaakt aan een demokratisch streven. Ook weer de zoveelste zwarte dag voor de genen, o.a. christenen, die proberen te geloven, dat noodzakelijke veranderin gen in een maatschappij langs vreed zame weg tot stand kunnen komen. Wat ik het ergst vind in de Chileense crisis, is het verraad van de christen- deraokratische politici en hun achter ban. Hadden zij Allende, zij het kri tisch, gesteund,, dan was dit niet ge beurd. In plaats daarvan hebben zij aangepapt met de gewelddadige bezit ters van de Cileense maatschappij. Naaldwijk A. J. Wtenweerde De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor d.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. het handje. Ze krijgt immers straks tóch wel gratis AOW en belasting be taalt ze óók al niet, omdat ze zo- genóómd alleen AWW-pensioen heeft en voor de belasting gelijkgesteld is met chronisch zieken en invaliden, die alleen WAO/IWI-uitkering hebben en vallen onder de (lagere) groene ta bel. Weduwen, die zwart werken of in concubinaat leven, maken óók mis bruik van de sociale verzekering. Amsterdam I. J. A. Oosterbaan Elftal Het gehakketak rond het Nederlands elftal begint vervelend te worden. De 60.000 gulden blijken geen garantie voor goed voetbal. Het totale bestuur betaald voetbal is op de verkeerde weg. Trouwens ook de begeleiding van het Nederlands elftal lijkt ner gens na. Maar ja, al deze heren zijn niet meer weg te branden. Zo gaat dat. Amsterdam G. van Vloten Uitlaatgassen Allende (2) Ik weet ook van het andere onrecht op deze wereld en toch ben ik door de dood van Allende diep geschokt De democratie heeft nogmaals bewe zen dat het over het algemeen een flop is. Ik geloof in de democratie als die regeringsvorm, waarin mensen ge lukkig kunnen zijn. Maar dan moet daarin ook de sociale vrijheid zijn voor ieder mens. In die democratie zijn er geen allerarmsten. Allende was geen christen en toch? Wat gij aan één van Mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij ook aan Mij ge daan. Haarlem A. Kuiter Allende (3) Ik ben diep verontwaardigd over de reactie van vele Nederlanders, dat de hulpverlening aan Chili nu stopgezet moet worden. Waarom wel tijdens het bewind van een marxist die er een chaos van maakte en niet voor de mi litaire junta die het land voor een verdere ondergang wilde behoeden? Dordrecht Jaap Jonge jan Werkende vrouw Gaarne zou ik mijn visie willen geven op de oorzaak van het nijpend tekort aan vrouwen, die bejaarden en invali den willen helpen bij het huishouden. De oudere ongehuwd gebleven vrou wen zijn aan het verdwijnen, waar door het tekort aan vrouwelijke werk krachten steeds groter wordt. Dat wordt nog gestimuleerd door het feit, dat hier in Nederland aan weduwen zonder kinderen reeds op 35-jarige leeftijd van overheidswege een levens lang pensioen wordt toegekend, onge acht eigen inkomen. De drang om te gaan werken en zich nuttig te maken wordt hierdoor bepaald niet gestimu leerd. En wat de gehuwde vrouwen betreft, ligt de zaak al net eender. Al léén hier in Nederfland krijgen ge huwde vrouwen AOP-pensioen, zodra de echtgenoot 65 jaar wordt (onge acht haar leeftijd), zonder dat zij hiervoor premie behoeven te betalen. In dit systeem dient verandering te worden gebracht en wel door harmo nisatie van de wetgeving in Neder land met die in overige EEG-landen (welke harmonisatie trouwens ver plicht is en thans vóór 1974 gereali seerd dient te zijn). Iedereen, dus ook de gehuwde vrouw en de weduwe, zal dan persoonlijk recht op ouderdoms pensioen krijgen en moeten voldoen aan dezelfde voorwaarden: minstens 15 Jt 20 jaren in loondienst gewerkt en premie betaald. De gehuwde vrou wen en de weduwen, die thans nog gratis AOW-pensioen ontvangen, zul len dan worden gestimuleerd om deze 15 20 jaren vol te maken. Dan zal het niet meer gebeuren, dat een we duwe zonder kinderen van 50 jaar zich meldt haar toezegging na enige dagen weer tenietdoet, omdat ze op een kantoor in de stad zes gulden per uur kan krijgen. Zwart, dus (schoon in Op de autoshow in Frankfurt zei de president van VW, Rudolf Leiding, dat de Amerikaanse industrie kleinere wagens zou moeten bouwen omdat haar grote wagens te veel energie ver bruiken. Daar heeft Leiding gelijk in, maar dan moet hij ook eens letten op zijn eigen handelen en op dat van zijn Europese collega's. Elk jaar moe ten de motoren zonodig hoger worden opgeschroef. Maar hoe sneller een au to rijdt, hoe onevenrediger het brand stofverbruik toeneemt en daarmee ook de hoeveelheid uitlaatgaseen. Ook de Europese autofabrikanten zijn niet bereid een bijdrage te leveren tot beperking van de luchtvervuiling. In dat verband is het gewoon een la chertje dat de overheden alleen eisen stellen ten aanzien van de samenstel ling van de uitlaatgassen. Rotterdam II. J. de Witte. ATLANTA (VS) - Twee van de be kendste gemeenten van de zuidelijke presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten hebben het kerkverband verla ten. Het zijn de eerste kerk in Augusta, de 'moedergemeente' van de zuidelijke presbyteriaanse kerk (in haar kerkge bouw werd in 1861 dit kerkverband gesticht), en de Westminster-gemeen- te in Atlanta, waar eens dr. Peter Marshall ('Morgen zie ik je weer') predikant was. Binnen een jaar hebben 143 gemeen ten de zuidelijke presbyteriaanse kerk verlaten. Zij zijn van plan een nieuw kerkverband te vormen. Zij verwijten de kerk een ontwikkeling in vrijzinni ge richting. De zuidelijke presbyteri aanse kerk (een kleine miljoen leden) gold altijd als de conservatieve tegen hanger van de drie miljoen zielen tel lende verenigde presbyteriaanse kerk, maar de laatste jaren is er duidelijke toenadering. GENEVE (LWI). De lutherse we reldfederatie heeft de inrichting van een kraamkliniek met 250 bedden in de Noordvietnamese havenstad Hai phong op zich genomen. Dit is het eerste project in het kader van een luthers hulpprogramma aan Noord-Vietnam. De lutherse wereldfe deratie heeft hiervoor 420.000 gulden aan giften en toezeggingen van ker ken uit verschillende landen ontvan gen. De hulp zal worden verleend via het werelddiakonaat van de evaangeli- sche kerk in Duitsland aan het Noordvietnamese Rode Kruis. De eer ste zendingen worden midden oktober in Haiphong verwacht. Horizontaal: 1. bloemlezing; 2. water in Limburg-plaats in Gelderland-mu zieknoot; 3. scheidingslijn-landstreek itn Griekenland; 4. vat met een heng sel-schors; 5. vogelverblijf-bar-boom; 6. zwakke-kerkelijk zangstuk; 7. geurig heid- bamboestaketsel; 8. vaarwel-gast- lidwoord; 9. veter-schaakterm. Verticaal: 1. nieuw zilver; 2. maatstaf plaats in N. Br.; 3., haren zeef-lichte bedwelming; 4. departement in Frank rijk-soms; 5. onderricht-vertragings- toestel-onheil aanbrengende godin; 6. lied-breekbaar-oude lengtemaat. 7. ge zamenlijk verteer-opgeworpen hoogte; 8. bloem-alvorens-kindergroet; 9. droogoven-optocht 2 S 7 9 OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. vorm, 2. olie, 3. riet, 4. meta. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De verontruste predikanten in de gereformeerde ker ken willen meer daadwerkelijke hulp gaan bewijzen aan verontruste ge meenteleden. Met name denken zij aan een aanzienlijke uitbreiding van de zogenaamde alternatieve kerkdien sten, 'juist om de mensen voor de ge reformeerde kerken te bewaren', al dus ds. A. D. van den Heuvel te Ens, secretaris van de vereniging van ver ontruste predikanten 'Calvijn'. Dit gebeurt uiteraard in nauwe sa menwerking met de vereniging van verontrusten 'Schrift en Getuigenis'. Ds. Van den Heuvel legt er de nadruk op, dat de alternatieve diensten (die dus niet uitgaan van de kerkeraad ter plaatse elk ambtelijk karakter zul len blijven missen. Een en ander werd besproken op een vergadering van 'Calvijn' in Amers foort. Tevens werd besloten, predikan ten van andere kerken toe te laten als gastlid, naar aanleiding van verzoeken van vrijgemaakte (binnen èn buiten verband) en christelijke gereformeer de collega's. 'Er zijn nu eenmaal veel vragen, die ons allemaal raken', aldus ds. Van den Heuvel. De vereniging telt thans 52 leden. Prof. dr. G. A. Lindeboom refereerde op deze verga dering over 'medische ethiek in bewe ging'. LONDEN Twee en veertig afge vaardigden van de grotere kerken in Engeland komen vandaag in Londen bijeón, om te bespreken hoe de weg tot kerkelijke eenheid in het land kan worden gevonden. Dit gesprek is het resultaat van een uitnodiging, afkomstig van de vere nigde hervormde kerk. Deze kerk is zelf vorig jaar tot stand gekomen door een samengaan van de presbyte riaanse en de congregationalistische kerk. In de Verenigde hervormde kerk leeft sterk het gevoel, dat deze eenwording van twee kerken niet ge zien mag worden als een doel op zich, maar als een stukje op de weg naar volledige eenheid. Aan het gesprek van vandaag zullen anglicanen, baptisten, hervormden, methodisten, rooms-kaiholieken en af gevaardigden van dó 'kerken van Christus' deelnemen. TOKIO (LWI). De Japanse kerken hebben opnieuw verzet aangetekend tegen plannen om van de Yasukuni- schrijn een nationaal heiligdom te', maken. In het parlement is een voor stel terzake ingediend. Het Yasukuni-heiligdom werd aan het eind van de vorige eeuw gesticht. Christenen en andere religieuze groe pen (behalve het Sjintoisme) zien in de aandacht voor dit heiligdom om ec'n herleving van het patriotisme, het militarisme en de keizerverering. ROME (CIC) Voordat kinderen hun eerste communie doen, moeten zij eerst weer biechten. Dit heeft paus Paulus bepaald blijkens een brief van de congregaties voor de clerus en voor de sacramenten, gericht aan alle landelijke bisschoppenconferenties. Op verzoek van verschillende bis schoppenconferenties had Rome de af gelopen jaren toegestaan, kinderen bij wijze van experiment zonder vooraf gaande biecht tot de eerste communie toe te laten. Dit experiment moet nu volgens de brief als beëindigd worden beschouwd. door Aldert Schipper Ook Duitsland heeft zijn 'kosmokom- plot'. De Westduitse bisschopsconfe rentie heeft zich officieel gedistanti eerd van de Angola-zondag. die de evangelische akademie in Arnoldshain voor zondag heeft georganiseerd in sa menwerking met de protestarite en katholieke jeugdorganisaties. Dat deze Angola-zondag, net als kosmokomplot in ons land, op het laatste moment zal worden afgelast is niet te verwach ten, ook al roept de rechtse pers moord en brand. Het officiële orgaan van de christelijk sociale unie in Bei eren, de Bayern Kurier, bejubelt de bisschoppen die zich van de Angola- zondag hebben gedistantieerd De krant noemt het informatiemateriaal vals. De teksten zouden afkomstig zijn van 'communistisch gedrilde functio narissen van de zogenaamde bevrij dingsbewegingen en die propaganda cliché^ en gruwelsprookjes uit de DDR omvatten', die een nieuwe 'mas sahysterie in het Westen moeten ver oorzaken, nu de Vietnamcampagne ge luwd is'. Ook 'Die Welt' het betrouwbaarheids vaandel van het Springer-concern, is hevig tekeer gegaan tegen 'de steun van de kerken aan terroristen, die in de velden van Angola en Mozambique mijnen leggen, die het oostblok gele verd heeft'. Vragen Naar aanleiding van de perscampagne heeft het Beierse parlementslid Hans Roser (Christelijk-sociale unie, CSU) in een open brief aan het kerkelijke orgaan voor ontwikkelingshulp ge vraagd of geld uit de kerkelijke belas ting gebruikt is voor de Angola-zon dag. Roser heeft verder gevraagd waarom kortgeleden een gesprek heeft plaatsgehad tussen kerkelijke verte genwoordigers en mensen van het Frelimo. de bevrijdingsbeweging van Mozambique. De politicus waarschuwt dat materiële steun door de kerk aan groepen die geweld gebruiken op grond van de bijbelse boodschap niet gerechtvaardigd kan worden. CHILI h 0 De slechte revolutie die Chili de ge week geteisterd heeft en het waarschijnlijk enkele decennia 11 h in de ontwikkeling gedrongen 1 ,ft heeft niet alleen een massa prot van alle kanten maar ook een aantal vragen opgeroepen. Vragei F1' zich bezig houden met de mede; lat tigheid aan deze massa-moord. Al j p waar is dat de Amerikaanse reg hiervan al vier en twintig uur v !Uw voren op de hoogte geweest is, dajmni ten voortaan alle demokratische ese ringen dat zij van die kant nit e betrouwbare waarschuwingen ki% a rekenen. Men laat het eenvoud) rs beuren. Men schudt handjes atrkt, Verenigde Naties en de volgende at, laten ze je compleet vallen, jta bondgenoten gesproken. Dat zou r r eens op de helling gezet moeten ger den: in hoeverre moet je in het s soonlijk vlak betrouwbaar zijn t hoeverre lean je die betrouwbaa he' in het politieke gedrag vergeten? ofc andere zaak betreft het leger, ri was een demokratische staat. Erets een wettig gekozen regering els, was een parlement waarin de oj ion tie z'n gang kon gaan. Op een bejrdt ogenblik menen militairen een qd, moeten gaan spelen. Generaals vt a den zich en rollen de regering i behulp van een beroepsleger op. e ste vraag: moeten we naar ee& roepsleger? België schijnt daar gtf fi •telijk over te denken. Verdien Fr aanmoediging. En waarom denkej daar over een beroepsleger? 1 twee: worden onze militairen geïnstrueerd hoe te handelen waBja hun generaals het in het hoofd liei om een staatsgreep uit te vot Krijgen zij ook les in dat soort liging van de staat waarin zij te ver rebellerende generaals wetei e hun te doen staat? In ieder br wordt duidelijk dat onvoorwaard^t gehoorzaamheid hier geen uiU biedt en ook geen eeuwig bej^ kan zijn. met het gebruik, van geweld door de bevrijdingsbewegingen in de Portuge se kolonieën. Zijn antwoord luidde: 'Wij ondersteunen de pogingen, van een volk dat zich tracht te bevrijden uit een jarenlange gewelddadige on derdrukking. Over de vraag of deze bevrijding met of zonder geweld zal plaatsvindon is door de kolonialisten beslist Geweldloze pogingen zijn reeds tientallen jaren geleden onder nomen, maar in bloed gesmoord. Daarom moei men zich zij het kri tisch met het geweld van de be vrijdingsbewegingen solidariseren. Juist wij in Duitsland moesten een onderscheid kunnen maken tussen het soort- geweld dat in oorlog tegen de joden is toegepast en het geweld van diegenen die Hitier op 20 juli 1944 trachtten om te brengen'. De directeur van de evangelische aka demie Martin Stöhr voegt hieraan toe: 'Het christelijk geloof wordt niet pas dan politiek, wanneer het stelling neemt tegenover vragen van kolonia lisme, of het breken van mensenrech ten waar ook ter wereld. Ook wan neer het geloof hierover zwijgt is dat een politieke stellingname'. Het iniatitief tot de zondag is vorig jaar genomen door de katholieke en evangelische jeugdorganisaties, die hun leden hebben opgeroepen mee te doen aan de dag met name door zelf het studiemateriaal in groepen en scholen aan de orde te stellen en mee te werken aan de verspreiding van de Angola krant. Het idee voor het hou den van een landelijke Angola-zondag is afkomstig uit Nederland. Net als in ons land willen de Duitsers een tradi tie maken van een zondag in het jaar, die bijzonder gewijd is aan belangrijk wereldprobleem. Voor volgend jaar is reeds Namibië (Zuidwest-Afrika) als studieobject geopperd. Materiaal Ook het materiaal is voor een gedeel te uit ons land, met name uit de kring van het interkerkelijk vredesbe raad. overgewaaid. Het materiaal om vat onder meer een werkboekje voor dc scholen. Het boekje schakelt de leerlingen in bij het probleem van een gekoloniseerd en uitgebuit land. De tekst is uitgewogen en van een soms doordringende eenvoud. Naast dit boekje voor klassikaal gebruik is er een uitgebreider document samen gesteld met informatie over Angola en Mozambique, met gebeden en lie deren, met voorstellen voor acties en met name voor een zinvolle besteding van komende zondag. Een prima on derdeel van dit boekje is een uitge werkt onderwijsmodel voor leerlingen van de hogere klassen van de middel bare scholen. Arnoldshain stelt tenslotte nog een serie affiches, een foto-tentoonstelling en een grammofoonplaat ter beschik king. Wie wat voor de bevolking van Angola wil doen kan geld inzamelen voor schoolschriften voor scholen in de Portugese gebieden en/of voor zie kenhuizen van de bevrijdingsbeweging van Mozambique. Solidair Ik heb Robert Paquet een van de me dewerkers van de evangelische akade mie gevraagd in hoeverre de actie An gola-zondag zich solidair verklaart Belangstelling De opwinding in de pers en bij de kerkleiding vatten de organisatoren nogal kalm op. Robert Paquet. 'Wij registreren een onverwacht grote be langstelling voor het materiaal. Er zijn reeds enkele duizenden bestellin gen van groot-afnemers binnen. Dat betekent dat meer dan tweeduizend kerkelijke gemeenten, jeugdgroepen en andere organisaties zich zondag en daarna indringend over Angola zullen laten informeren'. In Arnoldshain is men nagegaan waar de bestellingen vandaan komen. De helft is uit kerkelijke gemeentes en jeugdgroepen afkomstig, de rest van scholen en andere niet-kerkelijke in stellingen. Ongeveer een derde van de 'kerkelijke' bestellingen is uit katho lieke hoek afkomstig. Robert Paquet: 'Kennelijk houden de katholieken zich niet zo aan het parool van de bis schoppen. Integendeel: Veel van de katholieke bestellingen kwamen pas binnen nadat de bisschoppen zich te gen de Angola-zondag hadden uitge sproken'. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-West: A Brummelen te Hierden; te Vro hoop: J. G. Bamhoorn te Haulers[D Aangenomen naar Scharnegoutuur J. de Bue te Yerseke; de benoe tot bijstand in het pastoraat te W. C. Luuring cm. pred. te Ml burg. Bedankt voor Arnhem: dr. H. R. te Noordoostpolder (wijkgem. End oord). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dordrecht: F. Hart, Vlaardingen. 0 GEREF. KERKEN (VRIJG.) Cl Beroepen te Groningen-Zuid: dn Deddens te Rijnsburg. |I1 CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Toronto: J. Broi Veenendaal. Bedankt voor Deventer: E. van te Steenwijk. GEREF. GEMEENTEN |rl Beroepen te Amsterdam Centèli Chr. v. d. Poel te Yerseke. Bedankt voor Oudemirdum: CJ Ridder te Nunspeet. ór NED. PROT. BOND nd Aangenomen de benoeming tot fd ganger te Varsseveld: P. H. van Jr rem. pred. met bijz. opdracht te stad. School en evangelie, bulletins vaf Unie 'School en Evangelie' nrs 1 f Deze kwartaaluitgave is te best?1 door storting op postgiro 5166 vaF Unie te Voorburg onder vermei 'Bulletins'. Uit de inhoud van} tweede nummer: een nieuwe doe ling voor opvoeding en ondei koersbepaling christelijke pedr sche academie, oudercomi christelijk onderwijs in het land. Bij uitgeverij Born te Amstt verschenen twee voetbalboeken club Ajax door F. Barend. Vadi zoon-stript: P. van Straaten; tek gen: R. Remmelts, documenatii I Fredrikstradt; kleuren-foto-sel co-press-studio; fotos: co-press-s:; R. Lantos, ANP; produktie: Eui Eindredactie: W. v. d. Kerkhof,;; blz. jaar uitgave nr 4 en Voetba M 1973-1974 door J. Frederikstadt. 9 e; - ƒ5,90. it Pastei en Paté R. Holleman en uit de braadschotel door D. De zijn twee Van Dishoeck-kookboe» Uitg. Unieboek. Bussum. Resp. 8 96 pagina's. Prijs per stuk 4,90. De familie Ashton De drie delen: begin van de strijd (door K. Ba i Jaren van zorg en spanning (do Powell) en Op naar de overwii (door R. Russel) nu in één band i gegeven door L. J. Veen te Wag r gen. De omvang is 616 bladzijden t 24 bladzijden foto's uit de tv-i i Prijs: ƒ19,50. Twee kookboekjes geschreven i Mary Schuurman kwamen uit bij n tingh te Laren. Het zijn Hapje een glaasje (118 blz. - 6,90) en ken in de Romeinse pot (102 i ƒ6,90.). Bij uitgeverij Van Loghum Slat Deventer is in de serie sociolog monografieën verschenen: Een 1 uit het werk van Dogmatisme, en beslissing (1963, 128 blz. Jürgen Habermas. In dit boek volgende onderwerpen. Technic wetenschap als ideologie (1968);' nische vooruitgang en sociale le j reld (1965); Verwetenschappelijkt litiek en openbare mening (IS Kennis en belang(1965)<

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2