Sterke kritiek >p verhoging luurwaarde Prijsbeleid wordt extra verscherpt lassen kleiner, sn program voor erkgelegenheid Grote chaos bij uitverkoop Gerzon Verkoop auto's stagneert Ontslagen bij Kwatta tn deze krant WASAUTOMATEN ilein: 'democratie onderwijs door iij anders gesteld' deze week bij 3S Lubbers dreigt met aantal beschikkingen leiiwe Leidse ConiraMU; WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING at 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastfch is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 HAARLEMMERSTRAAT J 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499- Afd. Bezorging vanai 08.30 uur belastingdruk 0,6 procent zwaarder 'an een onzer verslaggevers >EN HAAG Met ingang van au- [ustus zuilen de klassen in het I [leuter- en basisonderwijs iets 1 leiner kunnen worden. Het kabi- let wil het komende jaar ook een waar accent leggen op de welzljns- lolitiek. Dit blijkt uit troonrede, I niljoenenota en begrotingen, die jsteren bekendgeworden zijn. Iet kabinet heeft ook besloten tot ien omvangrijk werkgelegenheids- irogram; onder meer zal de inves- eringsaftrek voor bedrijfsgebou wen hersteld worden en de land- iouw krijgt een belangrijke tege- noetkoming via de omzetbelasting iuder nieuws van prinsesdag: De belastingdruk zal met zestien- e procent stijgen. Onder meer zal Ie accijns op benzine en diesel olie omhoog gaan (benzine wordt laardoor 4,5 cent duurder), vermo- jensbelastipg en successierechten ;aan omhoog, de fiscale huurwaar- ;e van de eigen woning wordt ver- lubbeld (behalve voor de goedko pere huizen), voor nieuwe auto's tal een 'statiegeld' van 250 gulden betaald moeten worden. - De belastingvrije 'voet' voor de inkomstenbelasting wordt opge trokken, de aftrek voor alleen staanden met kinderen wordt ver hoogd en er komt een gunstiger regeling voor vrouwen die bij hun man in de zaak werken. - De regering wil de prijs van het aardgas verhogen. - Het bedrag van de ontwikkelings hulp gaat omhoog van 1150 naar 1380 miljoen gulden. - De uitkeringsnorm van de Alge mene Bijstandswet komt volgend jaar op het niveau van het mini mumloon. De regering wil spoedig voorstel len om ook stilstaande auto's on der de motorrijtuigenbelasting te doen vallen. Volledige tekst van de troonrede op pagina 11. Nieuws, uit de mil joenennota en de begrotingen op 9, 11, 12, 13 en 17. Reacties van werkgevers- en werk nemersorganisaties op pagina 5. 1 onze onderwijsredactie 'I HAAG Staatssecretaris Klein iderwijs en wetenschappen) [kent dat hij in zijn gesprek met jtegenwoordigers van de HTS-Unie legd heeft dat de democratisering [het hcger beroepsonderwijs voorlo- I niet zal verwezenlijkt worden. Dit Iwoordt dr. Klein op vragen van de jmerleden Kolthof en Masman. gezegd (ADVERTENTIE) het deze keer niet lukt wor- we wanhopig Minister Duisenberg over het streven de werkloosheid bene den de honderdduizend te krijgen. fles 30 cl. mits afgehaald spaarmee voor 6geve! kop enschotels f8,95 +35sterretjes iN HAAG Het plan van liet binet-Den Uyl om de liuur- aarde van bet eigen huis voor inkomstenbelasting te ver- bbelen beeft in brede kring ierstand opgeroepen. In de feede Kamer hebben niet al- in de oppositiepartijen, maar Tijdelijk regen In het algemeen veel bewolking met van het zuid-westeu uit tij- *"k regen. Eerst zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later tot krachtig of hard en aan de kust van Holland en Zeeland tot stormachtig toene mende zuidelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 13, maxi ma omstreeks 21 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: onstandvastig en temperaturen aanhoudend boven normaal. op-kabouter uit 6 raetie geivipt Cvlfozi/ü'f Minister Lubbers van economische zaken (rechts) inhetSER- gebouw in Den Haag in gesprek met de prijzenoverleg- commissie. Loonstijging moet beneden tien procent worden teruggedrongen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl streeft ernaar de loonstijging (dit jaar ruim 13 procent) volgend jaar belangrijk beneden de tien procent te houden. Om dit doel te bereiken heeft de regering gisteren in aansluiting op de revaluatie van de gulden een verdere verscherping van het prijsbeleid afgekondigd. De verscherping komt erop neer dat ondernemers de post externe kosten (een nogal ongrijpbare post, waaron der. afschrijvingen, postzegels, tele foon, overheidstarieven e.d. vallen) niet onbekommerd in de prijzen mo gen doorberekenen. 'Vaak gaat in de opvoering van deze kosten een stuk winst schuil. Deze kosten zullen nu beperkt moeten worden tot enkele hoofdcategorieën zodat het een con troleerbare rekensom wordt,' aldus minister Lubbers (economische za ken). De nieuwe maatregel voorziet er ook in dat de afschrijvingskosten worden gefixeerd. Een stijging van deze kosten n.ag dus niet worden doorberekend in de prijzen. De minister heeft het bedrijfsleven gisteren bovendien opgeroepen het prijsverlagend effect van de revaluatie volledig ten goede te laten komen aan de consumenten. Wanneer dit in on voldoende mate gebeurt zullen be- ik ga de Rooie Reus halen ook KVP, ARP en CHU zich te gen dit voorstel gekeerd. Verder viel bet op, dat ook de vakcen trales kritiek baddeken bet plan 'ongenuanceerd' noemden. Voor de televisie reageerde premier Den Uyl gisteravond op deze stroom van kritiek. Hij toonde met cijfers aan, dat de lastenverzwaring van de eigenaar-bewoner in geen verhouding staan tot de lastenverzwaring van de huurder van een gelijksoortig huis. Alleen de eigenaars van zeer dure wo ningen moeten relatief meer betalen. In de eerste reacties op troonrede en miljoenennota viel het vooral op, dat de fractieleiders van de drie confessi onele partijen zich teleurgesteld toon den over het feit, dat de troonrede niet is besloten met de traditionele bede aan God om hulp voor het poli tieke en parlementaire werk. Het heeft ook de aandacht getrokken, dat KVP en ARP weliswaar akkoord gaan met de verhoging van de inkom stenbelasting, maar dat deze partijen nog willen discussiëren over de ver- delling van de lastenverzwaring. De KVP-fractieleider noemde in dit ver band speciaal de middengroepen. Uit de commentaren die werden ge geven blijkt, dat de CHU, in tegen stelling tot de KVP en ARP, de stij ging van de belastingdruk te hoog vindt. De mogelijkheid bestaat, dat de overheid op de kapitaalmarkt leent. Hierdoor zouden de belastingen min der hoog kunnen zijn. Een ander ern stig punt van kritiek van de CHU, waarmee de andere twee confessionele partijen het niet eens zijn, is de bij zonder sterke stijging van de over heidsuitgaven, De CHU twijfelt er aan, of zo de inflatie wel effectief kan worden bestreden. De heer Wiegel, fractieleider van de VVD trekt in zijn eerste commentaar ook enkele registers van kritiek open. Hij ziet grote groepen werknemers en alle zelfstandigen de dupe worden van het regeringsbeleid. Zijn bezwaren be treffen het niet doorgaan van de in flatiecorrectie, die hij 'diefstal' noemt, de verdubbeling van de huurwaarde ('zuinigheid en bezitsvorming vindt het kabinet blijkbaar een zonde') en de verhoging van de vermogensbelas ting en successierechten ('spaarzaam heid wordt gestraft'). De VVD-fractieleider doet nu reeds Voor vervolg zie pagina 5, kolen 6. Minister Duisenberg miljardennota. presenteerde gisteren in de Tweede Kamer de DEN HAAG/ROTTERDAM/UTRECHT Dc eerste dag van de opheffingsuit verkoop van Gerzon heeft in Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Eindhoven tot chaotische taferelen geleid. Verkoopsters dreigden onder de voet te worden ge lopen, babies raakten bekneld in het gedrang, twee klanten kregen een hart aanval en enkele oudere dames vielen flauw. Om zeven uur 's morgens stonden op koopjes beluste mensen al voor de win keldeuren, ongeduldig wachtend tot om 9 uur de zaken open gingen. In Rotterdam zorgde de totale uitverkoop bij Gerzon aan de Lijnbaan ervoor, dat het verkeer in de binnenstad enkele uren werd lamgelegd en ook bij de twee Haagse Gerzon-filialeh ging het er zeer chaotisch aan toe. Vele tientallen men sen probeerden gezamenlijk de winkels binnen te dringen en dit ging er niet altijd even netjes aan toe. Ook elders zag het zwart van de mensen. Verwacht wordt, dal met deze toeloop van klanten de winkels binnen drie dagen zullen zijn leeggekocht. schikkingen worden getroffen om dit effect af te dwingen. Zowel de toespit sing van het prijsbeleid op de externe kosten als de oproep aan het bedrijfs leven vormen een aanvulling op de reeds afgekondigde revaluatiebeschik king die de ondernemers verplicht hun geïmporteerde voorraden de eer ste maand met tweeëneenhalf procent af te prijzen en 'de daaropvolgende maand met nog „eens tweeëneenhalf procent. De verscherping van het prijsbeleid is erop gericht de prijsstijgingen van de afgelopen maanden verder om te bui gen. Bij het optreden van het kabinet was de verwachting nog dat het jaar gemiddelde van de prijsstijging uit zou komen op 8,5 procent De macro- economische verkenning schatte dit Van onze automedewerker AMSTERDAM De verkoop van auto's in ons land stokt, omdat er een kopersstaking is ontstaan in de verwachting dat de buitenland se merken goedkoper moeten worden omdat de gulden meer waard is geworden. De auto-importeurs zijn intussen gis termiddag in spoedvergadering bijeen gekomen. Zij voelen zich benadeeld door de na de revaluatie gewijzigde prijzenbeschikking voor importartike len. De RAI heeft erop gewezen dat voor alle automerken, op DAF na, onge veer de helft van de prijs uit vreemde valuta bestaat. Deze valuta zijn niet alle 5 procent goedkoper geworden. Bovendien hebben verscheidene im porteurs hun contractprijzen met bui tenlandse fabrikanten in guldens ge noteerd. Een derde probleem is, dat de auto-importeurs doorgaans voor een maand voorraad hebben die reeds betaald is. De regering gaat met haar prijzenbe schikking uit van een verlaging van de importprijzen met 2.5 pet vanaf het begin van deze week en met nog eens 2.5 pet per 15 oktober. Daarin zit respijt voor een voorraad ter grootte van twee weken. Importeur J. L. Lang sr. van Fiat zegt reeds drie we ken voor de aflevering aan de klant, betalingen aan de Italiaanse en Spaan se fabrieken te doen. 'Bovendien maak ik Fiat nooit wijs dat de gulden nu in eens vijf cent meer waard is', aldus de heer Lang. De revaluatie heeft geen gelijke ge volgen voor de autobranche. 'Bij ons tellen de procenten alleen meteen in grote bedragen, anders dan in vele andere bedrijfstakken', aldus de heer E. Servaas van Pon. De Duitse mer ken zijn het meest gespitst op de mo gelijkheid van prijsverlagingen, door dat zij juist hun prijzen relatief het meest moesten verhogen na de revalu atie van de Mark. De Franse auto in dustrie daarentegen moet door een straf prijsbeleid in Frankrijk zelf op de export winst maken. De kopers wachtten reeds voor de re valuatie af, tot dat de nieuwe 1974- modellen zouden arriveren. Nu zullen ze blijven wachten, totdat ze menen dat de revaluatie in de prijzen is doorgewerkt. Na 15 oktober moet dit het geval zijn. Daarna zal stellig een hausse ontstaan, omdat per 1 januari 1974 het statiegeld op auto's wordt in gevoerd, waarvan velen zullen probe ren te ontkomen door nog dit najaar een nieuwe wagen aan te schaffen. percentage al op 8 en de regering wil dit percentage dit jaar terugbrengen op 7 4 7,5, zodat er volgend jaar een prijsstijging uit de bus kan komen van 6 procent of minder. De minister maakte er geen geheim van dat zijn prijsbeleid er nadrukke lijk op is gericht de loonstijging om laag te drukken. Hij verwacht er het resultaat van dat de na-indexering van de prijsstijgingen in de lonen in december lager kan uitvallen. Boven dien venvacht hij dat de vakbeweging wel zoveel vertrouwen in het prijsbe leid van dit kabinet zal hebben dat de aanvangseisen voor de loonstijgingen er ook iets door worden gedrukt. Al dus hoopt hij beneden de tien procent uit te komen. 'We hebben dan bereikt dat de inflatiespiraal op een lager ni veau is uitgekomen. Dat heeft alleen maar voordelen, want de reële inko mensverbetering wordt er nauwelijks door aangetast. Uit berekeningen van het centraal planbureau blijkt dat de Voor vervolg zie pag. 5, kolom 5 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het personeelsbe stand bij Kwatta Breda wordt met 220 man verminderd tot 91. Als redenen voor de imkrimping noemt de directie de stijging van de rondstoffenprij- zen, de veroudering van het machine park, de herwaardering van verschil lende valuta en vooral het slecht in de markt liggen van een aantal choco- lade-produkten. Er is een reorganisa tie aangekondigd die 2.5 miljoen gaat kosten en die wordt gefinancierd door de Belgische partner van Kwatta Continental Foods. Na de reorganisa tie zal Kwatta vooral nog luxe zoetwa ren leveren, waarin naar verhouding weinig chocolade is verwerkt. Deze produkten zijn beter verkoopbaar en minder gevoelig voor stijging van grondstoffenprijzen. De vakbonden hebben een definitief oordeel over de inkrimping opge schort omdat zij eerst verder willen praten met de directie. De bonden zijn er van overtuigd dat ontslagen on ontkoombaar zijn,'wil het bedrijf nog enige kans op overleving behouden. Er zijn elders volgens hen de laatste jaren grove beleidsfouten gemaakt als gevolg van ondeskundigheid. Overwo gen wordt voor het eerst in de ge schiedenis van het enquête-recht ge bruik te maken om het directiebeleid aan de orde te kunnen stellen. Zie ook pagina economie en financiën. Binnenland Protest bij Chileens regiem.9 Buitenland Hoessein laat Palestijnen vrij 8 Portugezen gefrustreerd8 Kerk Vredesweek-Iectuür 2 Sport Rerié Notten nog niet in vorm I Economie Olie nog duurder 17 'Op de schoolavond was is gis teren een elfje, nu ben ik weer een slavin'. ONGECORRRIGEERR Korte Inhoud van het voorafgaande: de avond-redactie van Trouw/ Kwartet heeft een 1-koloms bericht gemaakt over het voornemen van dc Rurltaanse regering, de marine af te schaffen. Dit bericht is Inmid dels gezet. Wordt het zetsel van elk bericht in Trouw/Kwartet gecorri geerd? Vele lezers menen van niet. De overigen moeten wij, helaas, een illusie ontnemen. Men versta ons goed. Natuurlijk wordt van ieder bericht een corretieproef getrokken. Natuurlijk wordt iedere proef door een corrector behandeld- En er behoeft ook niet aan te wor den getwijfeld, dat vervolgens een typograaf aan het werk gaat om de foutieve regels over te zetten. Maar wat te doen, als de man daar nog mee bezig is op het ogenblik dat de krant gereed moet zijn? Een actuele vraag, want ons Ruritaanse bericht is zo laat binnengekomen, dat de tijd ontbreekt om het zetsel nog voor de eerste editie te corrigeren. Het nieuws is te belangrijk om dan maar te worden verzwegen. En zo kan het gebeuren, dat vele abonnees de volgende morgen aan het slot van onze Ruritaanse 1-kolommer met verbazing lezen: 'Naar verluidt, overweegt de Ruritaanse minister voor marinezakken af te treden'. Nog diezelfde dag bedanken twee adelborsten als abonnee van Trouw/Kwartet een fautloze krant. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per inaand/kwartua! Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1