famelijk gunstig beeld an onze economie in '74 Kwatta in moeilijkheden: ontslag voor 220 mensen OPEC wil olie 15 procent duurder maken Akkoord Japan en EEG onstij ging van ito 10 procent Verkrapping geldmarkt te verwachten weekstaat ned.bank 'erzekeraars d'noeten Jumbo "och vergoeden Lgfgionaal beleid -^itraal bij EEG- grotingsoverleg een revaluatie 'i Suriname Bij Schiecarton overleg over loonsverlaging IBM moet schade vergoeden Lubbers: goedkopere import snel doorberekenen New York nauwelijks prijshoudend W/KiWiABTTET WOENSDAiG 19 SEPTEMBER 1973 FENIAlViGEEEV en ECONOMIE T17/K17 kel besteedbare inkomen twee procent omhoog mits inflatie wordt beperkt n onze sociaal-economische redactie N HAAG Het reëel besteedbare inkomen zal volgend jaar gemiddeld per werknemer met onge il twee procent kunnen toenemen. Het Centraal Planbureau (CPB) zegt dit in de gisteren gepubli- rde Macro Economische Verkenning (MEV) 1974. 1 lacro Economische Verkenning st een betrekkelijk gunstig beeld bnze economie in 1974. Dit alles 1 torwaarde dat bet huidige infla- npo in dat jaar ook werkelijk zal :n beperkt. De produktie zal dan iijna vijf pet. stijgen en de werk meid kan teruglopen tot gemid- iets boven de honderdduizend, ledrijfsinvesteringen continueren opgaande beweging, niettegen- de de afremming van de indus- groei in het westen van het land ifremming teweeg brengt. Gun- blijft ook onze externe positie. I etrekkelijk gunstige beeld zal na- 'de inflatie, hier en elders] over de gehele linie worden 1 ichterd wanneer er van een be ding van de inflatie niets terecht Uit een vergelijkende cijferop- ïg blijkt dat een sterke loon- en Stijging het reëel besteedbare in- n van de gemiddelde werknemer elijks meer kan verbeteren, na il in plaats van twee pet. gaat r dan tussen de twee en twee- e/cflhalf pet. reëel op vooruit. De oosheid zal daarentegen bedui- minder künnen afnemen, de jeidsbestedingen komen ernstig t gedrang, de arbeidsproduktivi- lijijal iets teruglopen, de export gaat de invoer neemt toe en feiïonskosten per' eenheid produkt [n sterk toe. Jlend is dat de voortdurende 2;7 overbesteding van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig nu is omgeslagen in een onderbesteding. Dit houdt verband met de betrekke lijk bescheiden omvang van de binnen landse bestedingen. Zo stegen de be drijfsinvesteringen slechts met acht pet., een herstel dat als weinig scherp kan worden aangemerkt gezien de te ruggang in de afgelopen jaren. De particuliere consumptie zal dit jaar ongeveer met vier pet. toenemen. Hiertegenover staat een sterke expan sie van de uitvoer, zodat de betalings balans dit jaar een aanzienlijk' over schot zal laten zien v^n tenminste drie miljard gulden. 1973 laat slechts een geringe terug gang van de werkloosheid zien. Wel iswaar neemt de produktie met onge veer vijf pet. toe, maar het effect daar van wordt grotendeels weer teniet ge daan door een vrij omvangrijke stij ging van de arbeidsproduktiviteit vier en een half k vijf pet. Hieruit blijkt een verdergaande genegenheid tot het doen van diepte-investeringen en rati onalisatie, waardoor het beroep op ar beidskrachten slechts gering kan zijn. Niettemin verwacht het CPB voor de resterende maanden van dit jaar een daling van de werkloosheid, zodat het jaargemiddelde uitkomt op een werk loosheid van tussen 110 S 115.000. Vrij omvangrijk is daarin het aandeel van de bouw. Het CPB schrijft dit toe aan de te verwachten terugslag van de nieuwproduktie van woningen. Bo vendien manifesteert zich ook heel duidelijk een zekere hardnekkigheid in de werkloosheid, die door een aan trekkelijke conjunctuur niet teniet kan worden gedaan. Lonen De 13,5 pet. loonstijging die aanvanke lijk voor 1973 werd voorzien dreigt te worden overschreden met een half pet. Voor volgend jaar verwacht het CPB een bruto loonstijging van tien pet. Bij de vaststelling van dit percen tage is rekening gehouden met een prijsstijging van zes pet., een inciden tele loonstijging (promotie en dergelij ke) van een pet. en een stijging van de sociale verzekeringspremie, ten las te van de werknemer met 0,9 pet. Er resteert dan een reële inkomensver betering van ongeveer twee pet. Bij deze raming is liet CPB ervan uitge- DE WERKLOOSHEID Dc ARBEIDSMARKT(MANNÏN) (voor seizoen gecorrigeerd) WERKLOZE. BOUWVAK-. I \ARBEIDERS\ _JI- X '066'67 (56 '69 '70'71 '72 1973 1000 gaan dat de inflatie zal worden be perkt. De Investeringen in woningen lopen naar verwachting gevoelig terug. Voor de nieuwbouw moet zelfs worden ge rekend met een teruggang van tenmin ste zes pet., een percentage dat nog enigszins wordt verzacht door de om vangrijke afgifte van vergunningen in 1972. Of de vrijkomende produktieca- paciteit onmiddellijk kan worden in gezet bij verbouwing en woningverbe tering is niet geheel zeker. AMSTERDAM De zich ook de afge lopen week voortzettende krapte op de geldmarkt zal de komende tijd in versterkte mate doorgaan, vooral als gevolg van komende vennootschapsbe lastingbetalingen, die in totaal naar schatting zo'n 4 miljard zullen be dragen. Wordt nu voor daggeld een percentage berekend, variërend van het officiële promessendisconto (7.5 pet) tot iets daarboven, bijna zeker is, dat enkele procenten meer in de naas te toekomst kan worden verwacht. Hieraan zullen nog komende rijksbe talingen (onder andere vervallend schatkistpapier) nauwelijks iets kun nen veranderen, aldus geldmarktkrin gen. In de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank zijn door de revalu atie van de gulden enkele belangrijke mutaties opgetreden. Het bedrag waarmee de posten 'vorderingen en geldswaardige papieren luidende in goud of in buitenlandse geldsoorten' en 'buitenlandse betaalmiddelen' sa men zijn gedaald, is een saldo van een geringe toeneming van deze acti va en een vermindering door een her waardering van die valuta's, waarvoor de bank vaste aankoopkoersen han teert, alsmede een vermindering door een daling van de marktkoersen van de overige valuta's. Met betrekking tot de post 'saldo's luidende in bui tenlandse geldsoorten' is de daling toe te schrijven aan een vermindering van de verplichtingen tegenover het Europese fonds voor monetaire sa menwerking en aan de herwaardering van deze verplichtingen ten gevolge van de revaluatie van de gulden. De daling in de posten die betrekking hebben op de financiële verhouding tot het IMF is geheel toe te schrijven aan een herwaardering ten gevolge van de revaluatie van de gulden. Voor de periode van 20 september tot en met 17 oktober heeft de centrale bank het gemiddelde percentage voor de li quiditeitsreserve voor de korte toever trouwde gelden met een punt ver hoogd. Het kasreservepercentage voor deze periode blijft nul. fui een onzer verslaggevers DHIPHOL De Amërikaanse 1 chtvaartmaatschappij Panani tijgt haar verloren gegane tmbojet vergoed. Het toestel erd op 7 september 1970 na ét vertrek van Schiphol ge- aapt en enkele dagen later bij airo opgeblazen. De verzeke- ngsmaatschappijen weigerden »hter de ongeveer 70 mil ten schade uit te keren omdat 3 )lgens hen sprake was van een ie)rlogsdaad. De Boeiing 747 vein Panam was weliswaar al 1- sk verzekerd, maar deze verze iling dekt geen oorlogsschade, heen rechter in New York heeft li echter beslist dat de kaping n één oorlogsdaad is; een dertig- |l verzekeringsmaatschappijen, het grootste deel Engelse, nullen de schade alsnog moeten ergoeden. Gewone reep uit de tijd; na reorganisatie meer luxe artikelen Van een onzer verslaggevers BREDA De chocoladèfabriek Kwatta in Breda is in ernstige moei lijkheden. Zeker 220 personeelsleden komen op straat te staan. Voor de overige 91 hoopt het bedrijf door een diepgaande reorgani satie de werkgelegenheid te kunnen behouden. heer Van Os, ook de werkgelegenheid voor de overige 91 werknemers in ge vaar. 'Een schandalige zaak'. Enquête AC'I I VA Goud biji trekkingsi 1ML Keservepos. IMF Vord Ininenl gpld Buitenl bei mlcl. Vord bulten!. «Ids. Discontopnrtef Gekocht papier Vnorsch, rek. crt. Voorschot Staal Ned. munten Rel. kap. en res. Geb en invent. Div rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez. Buit. circul. bkn. And. niet tngez. s Rijks sch. bljz. TM K-rek K. Krediet IMF BU. geldsuorten regent». IMF-trekk. Kapitaal Reserves Oiv. rekeningen Totaal Goud en deviezen V unthi'.Jetten Dckklngsperc. HAAG Het jaarlijkse 'touw- 'j. :en' om de EEG-begroting dat ®ag in Brussel begint, krijgt dit een bijzonder accent door het je verlangen van vooral Engeland, ook Ierland en Italië, naar con- voorzieninSen voor een Europe- Jegionale politiek. Deze drie lan- die meer dan de andere leden de Europese Gemeenschap te If )en hebben met óf een verouder- 'ndustrie (Engeland) óf achterge- en landbouwgebieden (Ierland cn i) willen dat op de begroting een ag wordt uitgetrokken voor een s waaruit regionale ontwikkeling Jt gefinancierd. Zij vinden het om ieke redenen bovendien gewenst, 1 dit bedrag niet al te laag is. De lp rs die tot nu toe zijn genoemd va- in van 1 miljard pond sterling Jn 6 miljard) een bedrag dat Engelse zijde naar voren is ge- ht tot 500 rekeneenheden miljard), gesuggereerd door de ipese Commissie. Naar Nederland- pvatting zouden de uitgaven voor europees regionaal fonds het bes- 'ro memorie' op de begroting kuil- worden vermeld. Later, wanneer criteria voor hulpverlening aan ergebleven gebieden uit het fonds vastgesteld en enigszins bekend Is ie projecten voor hulp in aanmer- komen, zou dan via een aanvul- e begroting een bedrag kunnen len opgevoerd. Dit zou het ko- de jaar naar Nederlandse opvat- zeker niet meer dan 360 miljoen 'en behoeven te zijn. De eerste zes maanden van dit jaar leed Kwatta een,verlies van meer dan 1 miljoen tegen 926.000 over heel 1972. Onder het personeel gaan ge ruchten, dat het verlies over dit jaar inmiddels de 2 miljoen heeft over schreden. Kwatta ging vorig jaar een nauwe sa menwerking aan met het Belgische concern Continental Foods, waarbij de garantie werd gegeven dat geen mensen ontslagen zouden worden. De vakbeweging is dan ook diep veront waardigd over de huidige gang van zaken. 'Wij voelen ons zonder- meer voor de gek gehouden, aldus de heer G. van 'Os van de Unie BHLP.. Naar z.jn mening is Continental' Foods vo rig jaar erg onvoorzichtig geweest door geen onderzoek bij Kwatta in te stellen, 'terwijl dat bedrijf toen al ernstig ziek was'. Volgens hem zijn de laatste jaren grove beleidsfouten ge maakt, zoals de samenvoeging van de vestigingen in Breda ein Nijmegen in. de Brabantse plaats. Slecht te spreken is de heer Van Os ook over de handelwijze van de vori ge president-directeur van Kwatta, mr. J. Misteli. Deze heeft zich welis waar teruggetrokken, maar er zouden aanhem grote toezeggingen zijn ge daan voor het. geval hij niet zou wor den benoemd tot gedelegeerd commis saris. Als de toezeggingen moeten worden ingelost, komt, volgens de hAMARIBO Naast de Neder- üse Antillen zal ook Suriname niet f revalueren met de Nederlandse öcn. latj «Mag accepteerden de banken in ®niaribo geen Nederlands geld en 'inklaringen werden door de doua- 'geen stukken in behandeling geno- -A waarop de waarde in Nederland- guldens stond aangegeven. Akkoord bij Chrysler DETROIT, Chrysler en de United Auto Workers hebben maandag een voorlopig accoord bereikt over een nieuw arbeidscontract, waardoor aan de staking van 115 duizend man bij Chrysler, die 63-uur geduurd had, een einde kan komen. Men verwacht echter niet dat het werk voor volgende week zal worden hofrat omdat de afdelin gen van de vakbond nog hun goed keuring moeten hechten aan dit be reikte akkoord. Dit omvat een loons verhoging van vijf procent en pensio nering na 30 dienstjaren. Verdere voorzieningen garanderen een maxi mum werkdag van negen uur en een werkweek van hoogstens zes dagen. Ook zijn bepalingen opgenomen over veiliger werkomstandigheden in de fa brieken. HAL betrokken bij nieuw ladingsysteem ROTTERDAM De Holland Aineri- ka Lijn is deze maand aangesteld als generaal-agent van de Deense rederij Rudköbing voor Nederland, België. Luxemburg, West-Duitsland, Zwitser land en de Franse havens aan de Rijn. Hiermee wordt de HAL betrok ken bij de ontwikkeling van een nieuw ladingsysteem voor de korte vaart. De Deense rederij is van plan in januari a.s. een samen met de ILAL ontwikkeld vervoerssysteem te intro duceren, waaraan de naam bacat (bar ge aboard catamaran) is gegeven. Alle operationele activiteiten op het conti nent zullen onder supervisie van de HAL plaatevinden. De vaarten worden uitgevoerd met het nieuwe semi-cata- maranschip Bacat 1. Heybroek tevreden AMSTERDAM Dè resultaten van Heybroek en Co's Handel Maatschap pij zijn in het eerste halfjaar 1973 te vredenstellend geweest. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ver wacht het bestuur, dat over het van een tot anderhalf miljoen gulden ver hoogde kapitaal over 1973 een onver anderd dividend van 16 pet zal kun nen worden uitgekeerd. SCHIEDAM Voor vrijdag moet het personeel v^n de kartonnagefabriek Schiecarton in'Schiedam alternatieven op tafel leggen voor het voorstel van de directie om. de salarissen met 4 a 6 pet te verlagen. Momenteel discussië ren de werknemers over hun tegen voorstellen. Deze zijn onder andere een half uur of een uur per dag wer ken zemder beloning of het niet door berekenen van de eerstvolgende loons verhoging, aldus de heer L. Jansen, directielid. Het voorstel tot loonsverlaging maakt deel uit van een pakket reorganisatie- maatregelen om het bedrijf financieel weer gezond te maken. Tevens zullen IS van de 280 personeelsleden van Schiecarton worden ontslagen. De di rectie wijt de moeilijkheden aan de scherpe concurrentie en te hoge pro ductiekosten.' De afgelopen drie tot vier jaar heeft de maatschappij in de rode cijfers verkeerd. Het verlies liep in 1972 op lot 9,5 min en voor dit jaar 'verwachten wij dat er nog eens 3 min bijkomt', aldus de heer Jan sen. De drie betrokken grafische bonden zijn van de reorganisatieplannen bij het Schiedamsc bedrijf op de hoogte gebracht. Men is akkoord gegaan met de voorwaarden waaronder de 18 per soneelsleden (staf en kader) zullen worden ontslagen. Eerder zijn al ont slagen gevallen in de uitvoerende sec tor, aldus de heer P. den Boer van de Algemene Nederlandse Grafische Bond (NW). Donderdag praten de bonden met de werknemers van Schiecarton over de directievoorstellen. Schiekarton is een dochter van het Amerikaanse verpak kingsconcern American Can. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In het telefonisch avondverkeer kwamen gis teravond de volgende koersen tot stand (tus sen haakjes de officiële slotkoers van gis teren): AKZO 67.50 gl (66.70), Hoogovens (64.90), Kon. Olie 100.20—101.00 gl (99.50). Philips 50.50—50.90 gl (50.50). Unilever 122.60 —123.20 (122.50), KLM (90.50). De vakbonden overwegen voor het eerst in de geschiedenis gebruik te maken van het enquêterecht om het beleid bij Kwatta aan de orde te kun nen stellen en eenzelfde gang van za ken bij andere bedrijven in de toekomst te voorkomen. Of de bonden akkoord gaan met de ontslagen hangt af van de gesprekken die morgen en overmor gen met Kwatta zullen worden ge voerd. 'Maar ik vrees dat wij weinig keus hebben', aldus de heer Van Os. 'De bonden staan machteloos', meent ook de Fred Droog van de Katholieke Werkende Jongeren. Hij is bij de moeilijkheden bij Kwatta nauw be trokken omdat in het bedrijf veel jon geren, vooral meisjes, werken. Deze doen voor het grootste deel inpak- werk. Kwatta heeft ook een aantal Joegoslavische werkneemsters in dienst. Deze kregen dit jaar tijdens hun vakantie in het moederland een brief thuis gestuurd, waarin de Kwat- ta directie waarschuwde dat de pro duktie zou kunnen worden ingekrom pen. De meisjes werd aangeraden niet terug te komen. Allen op één na heb ben echter aan deze oproep geen ge hoor gegeven; ook zij staan nu op straat. Volgens personeelschef H. van der Line! van Kwatta zijn de h plaat singsmogelijkheden voor de ontslagen personeelsleden in Breda niet slecht. Er zijn aanvragen binnen van negen bedrijven om personeel over te nemen. Oorzaak Oorzaak van de moeilijkheden is. vol gens Kwatta, o.a. dat massartikelen als repen en pakjes met chocolaatjes alleen winstgevend kunnen worden verkocht bij zeer grote omzetten. Kwatta slaagde, hier niet in. Boven dien loopt de consumptie van eenvou dige chocolade-artikelen achteruit ten gunste van meer luxeprodukten als bonbons en rumbonen. De 'gewone' reep is door de welvaart aan het ver dwijnen. Kwatta gaat zich meer toeleggen op hoogwaardige produkten in de eoetwa- renbranche. Geleidelijk zal worden overgeschakeld van chocoiadeproduk- ten op artikelen waarin ook chocolade verwerkt zit. Behalve dat deze pro dukten beter verkoopbaar zijn heeft dit ook het voordeel dat de prijssnelle stijging van de cacao-prijzen dan min der doorwerkt. Cacaobonen zijn de af gelopen tijd 300 tot 400 pet. duurder geworden. Grote moeilijkheden leverde bij Kwat ta ook het verouderde machinepark op, waarmee een rendabele produktie niet meer mogelijk was. Voorts waren de personeelskosten relatief hoog. Per reep werd alleen daardoor al een ver lies geleden van twee cent; één machi ne maakt per dag 250.000 repen. De 250 miljoen die Continental Foods in Kwatta zal steken om het bedrijf weer gezond te maken, zal .dan ook voor bijna de helft worden gebruikt om het machinepark te moderniseren. Een laatse probleem dat Kwatta par ten heeft gespeeld is de waardever mindering van de dollar en het En gelse pond. Een ongeveer de helft van zijn produktie uitvoerend bedrijf als Kwatta werd hierdoor een gevoelige slag toegebracht. Geruchten bij oliemaatschappijen: WENEN In kringen van de westerse oliemaatschappijen vernacht men, dat de OPEC tussen 15 en 20 procent prijsverhoging zal eisen voor de ruwe olie. De olie producerende landen zijn het afgelopen weekeinde in Wenen overeengekomen van de oliemaatschappijen een prijsverhoging te eisen, maar het is niet duidelijk of het zal gaan om een directe prijsverhoging, een aanpassing van de inflatiecorrec tie of een combinatie van beiden. In ieder geval zou het in totaal om 15 20 pet. gaan, weet The Financial Ti mes te melden. Men verwacht dat de oliemaatschappijen deze week onoffi cieel door de OPEC op de hoogte zul len worden gebracht. De eerste overeenkomst tussen de OPEC, de organisatie van olieproduce rende landen, en de oliemaatschappij en cjateert van februari 1971. Naast een directe prijsverhoging werd toen overeengekomen, dat ter compensatie van de inflatie jaarlijks automatisch 2,5 pet. prijsverhoging werd toege staan. Sinds februari 1971 en nu is de olieprijs, in dollars uitgedrukt al tweemaal verhoogd, beide malen als compensatie van de devaluatie van de dollar. De laatste prijsverhoging van 11.9 pet. begin juni ging de 10 pet. devaluatie van de dollar iets te boven. De nieuwe besprekingen tus sen de OPEC en de oliemaatschappij en zullen waarschijnlijk op 8 oktober beginnen. LIBIë Intussen heeft het Iraakse persagent schap een bericht verspreid waarin wordt gesproken over verzet door Shell en Mobil Oil tegen de nationali satie van 51 pet. van Libië. Volgens het persbureau staan de meeste andere maatschappijen gere- in duizenden guldens 10-9- '73 17-9-1973irschlllen 6.848.795 6.848.795 onv. 2.149.125 2.038.216—101.909 1.564.628 1.490.123 —74.505 4.970.349 4.805.787—164.562 192 175 —17 531.158 521.158 —10.000 983 819 560.079 —423.740 onv. 16.059 15,050 —1.009 423.878 423.168 —711 195.071 195.071 onv. 594.074 838.543 +244.469 8.268.14917.736.165 —531.984 1,637.97711.543.435 —94.542 1.432.693 1.4G6.330 +33.632 33.660 49.406 +15.746 30.580 41.929 +11 349 143.617 131.047 —12.570 37.081 83.944 —3.137 1.400.000 1.400.000 onv. onv. 1.687.563 1.240.623—446.940 833.000 793.340 —39.668 20.000 20.000 onv. 404.136 404.138 onv. 607 831 611.975 +4.144 8.238:14917.736.165—531.984 3.658.29913.779.013 +120.744 13.G04 13.600 —4 60,9 60.7 —0.2 TULSA Een rechtbank in Tulsa heeft International Business Machines Corporation (IBM) veroordeeld tot een schadevergoeding van 352,5 mil joen dollar aan Telex Corporation. Telex had een vergoeding geëist van 1,2 miljard dollar. Zij beschuldigde IBM an monopolie-praktijken, waar door concurrenten gedwongen werden zich terug te trekken. IBM van monopolie-praktijken, waar- vonnis in beroep te gaan. De maat schappij wilde verder geen commen taar geven. Op de effectenbeurs in New York gin gen aandelen IBM 26 punten omlaag tot 272. Aandelen Telex stegen van drie drieachtste tot zeven vijfachtste Stephen Jatras, president van Telex heeft in een reactie gezegd dat de uit spraak tegen de IBM verstrekkende gevolgen heeft voor de computer- markt en een heel stuk helpen bij het herstellen van een concurrentiesfeer, waarin de kleine maatschappijen, die randapparatuur vervaardigen, met IBM kunnen concurreren. Dit zal zo wel voor de consument als voor de in dustrie uiterst gunstig zijn. Van gro ter belang vindt Telex het, dat be paalde praktijken van IBM op het ge bied van de marketing, het sluiten van contracten en de prijszetting in de VS voortaan aan beperkingen on derhevig zijn. Zo zal IBM geen boeten meer kunnen verlangen van klanten, die IBM-machines onder langlopende contracten gebruiken, voor het geval zij het gebruik van IBM-apparatuur willen staken vóór het contract af loopt. IBM mag voortaan ook geen boetebepalingen voor voortijdige be ëindiging van contracten meer opne- hen in te sluiten contracten. IBM moet ■oortaan veel vroeger dan tot dusver Jepaalde gedetailleerde specificaties bekendmaken van alle nieuwe machi nes en het concern moet dit ook doen ten aanzien van bepaalde bestaande machines. Doordat zij eerder de be schikking over deze gegevens krijgen, kunnen andere maatschappijen eerder dan tot nog toe computermaterieel aanbieden, dat op de IBM-machines kan worden aangesloten. Dit is van groot belang voor de fabrikanten van randapparatuur. IBM moet voortaan functioneel verschillende produkten ook afzonderlijk prijzen en de winst marges op dr diverse produkten moe ten in aanzienlijke mate met elkaar overeenkomen. IBM combineert wel eens dc prijzen van het basis-systeem en van het computergeheugen met. el kaar en dit moet voortaan afzonder lijk gebeuren, wat volgens Telex tot resultaat heeft, dat de gehele markt voor computergeheugens open is ko men te liggen. DEN HAAG Om te waarborgen dat het revaluatie-effect over liggende voorraden, ingevoerde grondstoffen, halffabrikaten en eindprodukten zo volledig en snel mogelijk in de prij zen tot uitdrukking wordt gebracht is een wijziging in de prijzenbeschikking voorgeschreven. Importerende fabri kanten, groot- en kleinhandelaren moeten de prijzen van betaalde vóór 15 september 1973 ingevoerde goede ren onmiddellijk met de helft en ui terlijk 15 oktobdr a.s met de andere helft van het revaluatie-effect dienen te verlagen. Of dit tot een dienover eenkomstige aanpassing van de pu blieksprijzen van ingevoerde gebruiks goederen zal leiden zal ondermeer af hangen van de mate waarin recente kostenstijgingen waaronder recente stijgingen van invoerprijzen door re valuaties van buitenlandse valuta's reeds, in de verkoopprijs zijn ver werkt. De economische controledienst zal er nauwlettend op toezien dat de prijsverlagingen waar mogelijk met terdaad zullen worden toegepast, al dus een mededeling van het ministe rie van economische zaken. serveerd tegenover de Libische stap, die op 1 september^ werd aangekon digd. Behalve Shell ëh Mobil Oil wer den Standard Oil of California, Exxon en Texaco door de maatregel getrof fen. De Amerikaanse oliemaatschappij Amoseas heeft haar oliewinning in Li bië gestopt als gevolg van de Libische eis, dat. de olieconcerns do gedeeltelij ke nationalisatie erkennen. Ook Saoedi-Arabië is doende zijn be staande akkoorden te wijzigen. Bij de huidige overeenkomst koopt de in Sa oedi-Arabië werkzame Aramco het deel van de olie, dat aan de staat toevalt terug. Minister van oliezaken sjeik Yamani schijnt nu de prijs, waartegen de staat de olie afstaat te willen ver hogen. In totaal 175 binnen- en buitenlandse oliemaatschappijen hebben licenties aangevraagd om te mogen boren in het Noorse deel van het Continentale plat. De aanvragen hebben betrekking op 27 van de 32 blokken, waarin het Noorse deel verdeeld is. Men ver wacht, dat de eerste vergunningen volgend jaar maart zullen worden uit gegeven. NEDERLANDSE FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 401494 (3994 —40): Unilever 47+44894 (4794—48), Phi lips t 194*74 (1994—7/«). KLM 3594 (3694), (Opgave DuPont-Wulston) VEEMARKT PURMEREND PURMEREND 18 sept. - AANVOER 4407. vet te koeien 130, gelde koeien 253, melk- en kalfkoeien 80, pinken 70, stieren 31, graskal veren 2, vette kalveren 12, nuchtere kalve ren 340, slachtvarkens 10, fokzeugen 6, big gen en schrammen 415. schepen en lamme ren 2841, bokken on geiten 180, paarden 10. ponnies 21. PRIJZEN (in guldens) vette koel en 4.50-5,95, gelde koeien 1300-1615, melk- en kalfkoeien 1375-1950, pinken 1050-1425, stie ren 5.40-6,20, vette kalveren 4,80-5.10, nuch tere kalveren vd mesterij 300-500, vette var kens 3,30-3,40, vette zeugen 2,80-3,00, fokzeu gen 600-850, biggen 94-110, schrammen 105- 180, vette schapen 105-167,50, tveideschapen 200-260. weidelammeren 145-160, vette lamme ren 165- 200, bokken en geiten 15-85, paar den 1200-2600, ponnies 800-1350. DOW JONES INDEX Indntl. Sporen tltll. Obl. Mndt 14 sept. 886.36 162.57 98.45 71.97 649.1 17 sept. 892.99 162.57 98.80 71.96 652.0 18 sept. 891.26 163.07 98.83 71.98 649.1 Aand. Obl. Tot. H. L_ 14 sept- 13.760 15.010 1.751 832 552 17 sept. 15.000 16 200 853 539 18 sept. 16.400 16.090 1.887 750 755 Koersen in Montreal Bnvl* Dom Tar Chem Hunk v Nat. Glas Mans Ferguson Nat. Resources Shell Canada 18/9 2.05 2294 TOKIO Japan en de EEG zijn overeengekomen dat zij zullen streven naar een meer uitgebalanceerde handel. Dit met het doel im- en exportfricties, zoals die verleden jaar tussen Japan en de VS zijn voorgekomen, te vermijden. Volgens dc EEG is er nog voldoende ruimte voor ceu uitbreiding van de han del met Japan. Er moet echter voor gezorgd worden, dat de handelsbetrekkin gen niet uit hun verband groeien en dat de Japanse uitvoer naar de EEG zich niet te veel zal toespitsen op slechts enkele produkten. Op basis van de thans bereikte overeenstemming zullen beide partijen nadere onderhandelingen openen over details als tarieven cn handelsbelemmeringen. Het bereikte akkoord vormt het sluitstuk van een bezoek van Sir Christopher Soames, vice-president van de EEG-Commissie, aan Japan. NEW VORK 17/9 ACF Industrie 43(4 Alreo 11"4 Allied Chemical 3634 Alum. Co of Am. 72 American Brands 35%. American Can 30 Am Cyanamld 2494 Am Electr Power 2694 Am Metal Climax 3794 Am Motors Am Smell C Ref 19% 19% Am Tel Tel 4744 47% Ampex 454 434 Anaconda 23% 23U, Armen Sieel 195.; 19 i Atlant Richfield 91 91 Bendlx 34 34% Reihl Steel 28 2894 Boeing 17% 17% Burlington Ir.d 2794 29% ('.in I'acafic Ky 1794 17 I'elanese 33% 32% Chase Manlialtan 54% Che^sie System 4244 42% C h r.ysl e r 26% 26',4 Cities Service 46 4«%- Colgate Palmolive 33% 33 Coli Industries IS*/, 16 Commonw Edison 29 28% Cons Edison 213, 21% Coril Can 26 2674 Conl ml 32% 32% Curtiss Wright 2194 21 Curllss Wright A •2594 Dart 1 rid 24% 2494 Deere arid Co 58% 5794 Dow Chemical 56% 5794 Du Pont (El) 16594162% Eastman Kodak 133' 129' First Nat City 454 47% Admiral Corp 10% 10% Alli-nghenv Pow S 20 20 Akzona 2394 23% Am Standard 14% 1494 Arnsled Ind 39 3994 Bait Ohio 43 43 Buvuk- Cigar* 10% 10% Can Brewerle* 494 Cello 15% 15*4 Chadbourn Goih 144 194 Chase. Selecl Fd 9.82 Columbia Ga* 26 2594 Com inco Cunt Telephone 21 2194 Fluor Corp 48% 43% Geri Electric Gert Motors Gen Publ Ulll Gort Tel lel Getlv Oil Gtleite Cimbel Brothers Goodvear I and B Gulf OU Illinois Central Ind. I nsllco Int Husln Mach Jones and Laugh 16-, Kenriecott Copper 3344 Kraft Co 44% Ling-Lemco Vough A7'» l.it ton I nd 944 Lockheed Aircraft 7% Martin Marietta May Uep Stores McDonnell Doiigla Mobil Oil Corp 28-% 2894 128% 130 62 «2% 205', 20% 24% 24 ',4 22% 224 a Nabisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypaum Nat Steel Nai Lead Ind Pac Gas and El Venn Central Pepstcn Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gambl RCA Republic Steel Reynolds ind Royal Dutch Petr 26-% 267', 2 17'. 82t9 82*4 46% 4744 112112*4 55% 5654 9694 97*4 24 237', Southern Pacific 28% Railway 32% Sperrv Rand 5194 Sland Oil Calif 62% Stand Oil Indiana 88 Exxon Corp 86% Siudehaker Worth 34»4 Sun Oil 47't Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brand* US Steel 8644 3+5, 4744 Int Bank fur Rec 98>4b)8>4b ll't Flav Hag 91 90% Int Paper (S 4) 4044 <0% Kansas City Ind 1394 Kansas Power 2174 22% KI.M 36% 35% Kroger 6» Leasee 12% 11% Lone Star Cement 1874 18% Lehman 14'4 14% Madison Fund 10% 10% Wesl Union Tel Westirixhuuse El Wuolwurth Nat Can N) Cwitr A North West K N Am Philips Co 10% 10% 544 6% 59% 59 22% 225', 211 17-% i 21% 19 Standard Brands Tandy Union Eleclr United Corp. United Ga, Western Bancorp 21% 60% 21% 22 16 15% 8'4 894 153i 15% 27% 17*4 ...sW1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17