Actiegroep gekant tegen verzinkerij in Oostwold Compleet ziekenhuis verhuist in één dag Draagbare mode bij Lucyna Konarska p 'Sloop gave panden| Jacobsstraat niet' GS Gelderland: 'buiten graag andere brievenbus' 'Leningenstelsel rampzalig voor opleiding artsen' Drie jaar geëist voor poging tot doodslag Goedkopere Britse kalmeringsmiddelen ook hier te koop Wageningen stopt met fluoridering gouden ideeën Onzekerheid over voortbestaan breigoedfabriek Van der Stoel naar New York Procesverbaal tegen Rubato1 Af vloeiingsregeling bij Hazewindus ontbreekt zegt NVV 'Een oorlog en een aardbeving' 1 TROL W/K/W AiRTET WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 BINNiENL.AlViD TP6 'w/ Discussie over bestemmingsplan Van een onzer verslaggevers OOSTWOLD De actiegroep 'Oostwold Westerkwartier' over weegt een kort geding om de ves tiging van een verzinkerij te voor komen. Er is een advocaat in de arm genomen. Het gaat om een al een poosje lopende actie tegen de plannen om de Verzinkerij Noord Nederland B.V. (thans in de stad Groningen) te vestigen in de voormalige strokartonfabriek Erica II. Er zijn al verschillende protesttochten gehouden, handtekeningen aangebo den, er is druk uitgeoefend op de raadsleden en in een raadsvergadering van Leek is er danig over gediscussi eerd. Het komt er zo ongeveer op neer dat b. en vv. zich in de eerste plaats afvragen of ze wel zo veel bezwaar te gen de fabriek hebben en in de twee de plaats of ze wel de mogelijkheid hebben om de verzinkerij tegen te houden. Er is een 'blanco' bestem mingsplan voor het gebied. In 1946 is er wel een bestemmingsplan vastge steld voor een 'landelijke bestem ming*. In '64 nam de raad een ander bestemmingsplan aan, dat echter nooit door GS is goedgekeurd. Volgens b. en w. en de fabriek bete kent dit dat elke bestemming moge lijk is. De actiegroep laat nu echter onderzoeken of het niet zo is dat in feite het oude bestemmingsplan nog geldt. Van de beantwoording van deze vraag hangt af of er al dan niet een kort geding komt. Industrieel project Vrijdag gaat ook de Provinciale Raad voor de Milieuzorg er over praten. Blijkens een bijgevoegd stuk gaat de provincie cr vanuit dat de betrokken gronden in het streekplan Centraal Groningen zijn aangeduid als 'agra risch gebied met landschappelijke be tekenis'. Het zal zo meent men niet eenvoudig zijn een bestaand ge bouwencomplex aan zijn bestemming te onttrekken via voorschriften op het gebied van de ruimtelijke ordening. Hiermee wordt gedoeld op het feit dat de voormalige strokartonfabriek Erica II als industrieel project is aan vaard en als zodanig geldt. Als de ver zinkerij aan de wettelijke voorschrif ten (milieu) voldoet mag ze er zich vestigen. Er wordt in tegenstelling tot bij het huidige bedrijf in Groningen niet zo zwaar getild aan het milieu-as pect omdat er geen chemische stoffen in het water zullen komen. Wel be staat twijfel over de mogelijkheid het bedrijf geheel 'luchtdicht' te maken. Oftewel: luchtverontreiniging is niet uitgesloten alhoewel zeker is dat dit dan zeer beperkt zal zijn. Ook het be zwaar van veel vrachtverkeer door het rustige dorp wordt niet zo ingezien, omdat de auto's een andere weg zul len volgen die niet door het dorp gaat. Daar stelt Tine Samson van de actiegroep tegenover dat de auto's in ieder geval langs de Munnikesloot moeten, een smalle weg met veel be bouwing. Behalve de meeste inwoners van het dorp zijn ook de recreantenten aan het Leekstermeer tegen de fabriek. Voor het gemeentebestuur weegt an derzijds de werkgelegenheid ver vangend werk voor de gesloten vroe gere strokartonfabriek weer zwaar. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde staten van Gelderland vinden dat de PTT maar eens moet zien of de buitenbrieven bussen, die in landelijke streken bij boerderijen en dergelijke aan de openbare wegen zijn geplaatst om de route van de besteller te verkorten, niet wat anders kunnen worden ge maakt Dit hebben zij, in andere be woordingen, de minister van verkeer en waterstaat geschreven. Het bezwaar tegen de huidige bussen is (een Gelders statenlid had er over geklaagd) dat onbevoegden stukken, die soms vertrouwelijk zijn. uit deze bussen kunnen halen. De PTT heeft GS destijds geantwoord dat het risico van ontvreemding het beste kan wor den vermeden door verzending als spoedverzending of per aangetekende, omdat dan de bezorging aan huis ge schiedt. Het provinciaal bestuur van Gelderland schrijft de minister tegen deze 'oplossing" praktische en finan ciële bedenkingen te hebben. Een en ander zal leiden tot veel extra arbeid en een aanmerkelijke verhoging van de portokosten voor de gemeenschap. Van een verslaggever UTRECHT 'Een leningenstelsel is rampzalig voor een goede opleiding van huisartsen', aldus de voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereni ging, de heer F. N. M. Bierens. Hij zei dit naar aanleiding van de mede deling in de memorie van toelichting bij de begroting van volksgezondheid, dat jonge artsen tijdens hun oplei dingsperiode tot huisarts bij het mi nisterie renteloze voorschotten kun nen opnemen. Daarbij is uitgegaan van 1250,per maand. De toekom stige huisartsen worden volgens de heer Bierens gediscrimineerd vergele ken bij alle andere huisartsen, die een specialistische opleiding volgen en die daarvoor een behoorlijk salaris ontvangen. Hij meent dat de zuig kracht van deze specialismen ten kos te van de huisartsengeneeskunde nu nog groter zal worden. AMSTERDAM De officier van jus titie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. F. H. von Meyenfeldt, heeft tegen de 22-jarige,schilder H. B. een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek geëist wegens poging tot doodslag op de schoonmaker G. W. van een hotel in de Warmoesstraat in de hoofdstad. De schilder, die in het hotel een ka mer had, verdacht de schoonmaker er van 500 uit zijn koffer te hebben gestolen, toen hij hem op 11 mei in het hotel tegen het lijf liep, beschul digde hij hem van de diefstal, waarna een worsteling ontstond. De schilder stak W. daarbij met een springmes tussen de ribben, waardoor deze aan de lever werd gewond en in een zie kenhuis moest worden opgenomen. De rechtbank doet op 2 oktober uit spraak. De Munnikesloot in Oostwold, met op de achtergrond de oude strokartonfabriek waarin mogelijk een ver zinkerij zal worden gevestigd. Gecompliceerde operatie in Eindhoven Van onze correspondent EINDHOVEN Vandaag is het Eindhovense Binnenziekenhuis opgehouden te bestaan. Naar schatting 450 patiënten worden overgebracht naar de kapitale nieuwbouw in Eindhoven-Noord, naar het Catharina-ziekenhuis. De kosten van deze nieuwbouw bedragen bijna 170 miljoen gul den en komen daarmee ruim 48 miljoen ofwel 40 procent uit bo ven de oorspronkelijke begroting. Geprojecteerd tegen de potentiële maximale werkcapaciteit van 842 bed den die de staatssecretaris in zijn be rekeningen van 1970 heeft gehanteerd, komen de investeringen per bed op ongeveer 203 duizend gulden. Deze beddencapaciteit bestaat uit de 743 ge wone verpleegbedden en een aantal bedden bestemd voor gezonde zuige lingen, nierdyalise, het dagcentrum en voor voorzieningen voor de psychi atrie. Het Catharinaziekenhuis is met zijn bouwvolume van 300.000 kubieke meter ruim vier maal zo groot als het Eindhovens stadhuis. De verhuizing van het Binnenzieken huis naar het Catharina-ziekenhuis wordt een omvangrijke en gecompli ceerde operatie, die het grootste deel van de ochtend in beslag zal nemen. Ruim 450 patiënten, waarvan een vijf tigtal liggend, moeten vanuit een functionerend ziekenhuis dwars door het stadscentrum via een vijf kilome ter lange route gebracht worden naar het nieuwe ziekenhuis. Het Binnenziekenhuis heeft de laatste dagen minder patiënten opgenomen, zodat een bezetting van normaal 600 patiënten is teruggebracht tot 450, een getal dat gelijk is aan het aantal opnames met Kerstmis en Pasen. Ne gen ambulances zullen in totaal tach tig ritten maken met per rit een of twee patiënten. Twee bussen zullen tien ritten maken met steeds 25 per- sonen. Een speciaal ingerichte, goed verende verhuiswagen zal vier ritten maken met uitsluitend in bed liggen de patiënten, waaronder ook baby's. Met deze laatste patiënten gaan ook artsen en verpleegkundigen mee. De Eindhovense gemeentepolitie zal de verkeerslichten langs de route met de hand bedizen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De forse prijsverlaging voor de kalmeringsmiddelen librium en valium die de Britse regering heeft afgedwongen, kan ook in ons land doorwerken. Uit Engeland af komstige medicijnen worden op het ogenblik door de Nederlandse groot handel aangeboden. Maar de Neder landse unie van ziekenfondsen maakt zich enige zorgen of dat voordeel ook aan de consument wordt doorgegeven. De unie heeft de organisaties van apo thekers en huisartsen van die zorg op de hoogte gesteld. De apothekers hebben intussen van hun organisatie, de Maatschappij tot bevordering der pharmacie, een brief gekregen waarin zij op hun plicht tot doorberekening van de verlaagde prijzen worden ge wezen. Maar de Landelijke huisartsenvereni ging (LHV) zag geen aanleiding voor bijzondere maatregelen. (Bijna eender de van de huisartsen heeft nog een ei gen apotheek). De nieuwe prijs komt op een lijst te staan die.de apotheek- houdende huisartsen en ook de zie kenfondsen krijgen, aldus de LHV. Er kan dus geen misverstand ontstaan, vooral ook omdat de uit Engeland af komstige medicijnen niet onder de merknamen librium en valium wor den aangeboden. De ziekenfondsorganisatie is daardoor niet gerustgesteld. In het overleg met de LHV zal de zaak opnieuw aan de orde worden gesteld. WAGENINGEN De Wageningse ge meenteraad heeft tijdens de maandag avond gehouden vergadering met twaalf tegen acht stemmen besloten de fluoridering van het drinkwater onmiddellijk stop te zetten. In een vergadering op 27 augustus is uitvoe rig over de fluoridering gediscussieerd. Toen staakten de stemmen negen tegen negen met één onthouding. Het water in Wageningen is reeds enkele jaren gefluorideerd. (ADVERTENTIE) van blijvende waarde Siebel heeft in goud en zilver duizenden geschenk-ideeën om blij te maken. Stuk voor stuk meesterwerkjes en de prijs is Van onze correspondent ST. JANSTEEN Voor de negentig werknemers van de breigoederenfa- briek R. Marx in St. Jansteen (Z.V1.) is een spannende tijd aangebroken na dat de directie van dit bedrijf sursé ance van betaling heeft aangevraagd bij de rechtbank in Middelburg. Zo wel de vakbonden als de werknemers en de financiers zijn van mening, dat alles in het werk moet worden gesteld om dit bedrijf voor Zeeland te behou den. Het gaat al een hele tijd niet zo goed met de sokkenindustrie in Oost- zeeuwsch-Vlaanderen. Enkele maan den geleden deed de. burgemeester van Hulst al een beroep op de rege ring om deze industrie financieel te steunen. Deze week zullen de vakbon den en vertegenwoordigers van de tri cot- en kousenindustrie zich nogmaals tot de minister van economische za ken wenden om steun. De concurren tiepositie ten opzichte van Oost-Euro pa. Korea, Taiwan en Hongkong wordt steeds minder gunstig, terwijl ook de opwaardering van de gulden de positie ten opzichte van België slechter heeft gemaakt. Een derde deel van de negentig werknemers bij Marx zijn mannen. Ongeveer de helft van het personeel komt uit Bel gië. Ondanks het feit, dat het bedrijf zelf nog geen contact heeft gezocht, zal het gewestelijk arbeidsbureau in Temeuzen besprekingen openen met de directie van Marx. Drs. Bronsheim, belast met dr leiding van het bedrijf, ziet de toekomst dank zij toezeggin gen van diverse banken niet al te somber in. De lonen zullen gewoon worden betaald en ook aan andere vaste verplichtingen zal worden vol daan. Voor zijn eerste bezoek als minister aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York is minster Van der Stoel van buitenlandse zaken gistermorgen naar de Verenigde Staten vertrokken. Voor zijn vertrek zocht hij samen met zijn dochters een attractief mandje met kaas uit in de Tax Free Shop om mee te nemen. Lv;t af re door HETTE VISSER AMSTERDAM Vrouwen die, zoals dat heet, 'lastige' en 'moeilijke' maten hebben en tóch uitstekende kleren willen dragen die kunnen bij Lucyna Konarska terecht. Zij zit al jaren in een 'gesloten huis' aan de Stadionka de 12 en heeft voor het najaar een mooie collectie Italiaanse en Franse ontwerpen ingekocht. Zoals de mode voorschrijft: erg veel vesten, van wol, yersey en bouclé. Vooral die bouclé-vesten zijn lekker warm, zitten modieus en hebben een bont-achtig effect. Er wordt fiks ge haakt en gebreid in de wereld en dat is bij Konarska te zien. Veel pullo vers, truien en slipovers. Het is alle maal te combineren met broekchal rokken. loos m De cocktail- en avondjaponnenieid nen allemaal in een lucifersdtt zoals Lucyna Konarska dat altijiol i ■fend opmerkt. Nou, dat moeteèml wel verschrikkelijk grote luciferpon jes zijn, maar de avondkleding s haar ziet er fijn uit. Niet het g»ler de gedoe, geen rage-jurken, maa loze, goedzittende, modieuse jurk ensembles. Erg mooi zijn de gehT~ kanten bloeses, die gecombineerd de enkellange zwarte rokken] C mooie avonddracht vormen. Op de een knitwear-combinatie. QC Karakter van straat lo opt gevaar Van een onzer verslaggevers UTRECHT De werkgroep Herstel leefbaarheid oude stadsver" nen doorgaan iets nieuws' zo heen werkgroep vernomen. 0 Daar Jacobsstraat 17 eigendom ién De Vie nemen de leden van de|l groep aan dat er een relatie aaOor is met de onderhandelingen mile Bijenkorf. trg heeft b. en w. van Utrecht gevraagd niet akkoord te gaan mei slopen van de panden Jacobsstraat 17 en 19. Er is een sloopve^n ning gevraagd voor deze huizen. De werkgroep noemt Jacobsstraat 17 een vrijwel gaaf 17e eeuws pand en Jacobsstraat 19 een in oorsprong mid deleeuws huis, hoewel het later is verbouwd. Beide panden zijn een be langrijk onderdeel van dc overwegend kleinschalige structuur van de Jacobs- straat-Rozenstraat. Een gat op deze plaats of nieuwbouw zou het karakter van deze oorspronke lijke middeleeuwse straat ernstig aan tasten. 'De Jacobsstraat-Rozenstraat heeft een zeer belangrijke relatie in stedebouwkundig opzicht met de Ja- cobskerk. Bij verdere aantasting van deze straat zal de Jacobskerk meer en meer als los element tussen de nieuw bouw komen te staan. VOORUITLOPEN Sloop van deze panden zou een voor uitlopen zijn op het te verwachten be stemmingsplan voor wijk C en het structuurplan voor de binnenstad en zou de daarbij toegezegde inspraak op dit punt zinloos maken', aldus de werkgroep aan B. en W. Na opknap pen zijn beide huizen uitermate ge schikt voor bewoning of kleine win kels, voegt de vrerkgroep er nog aan toe. Op het ogenblik is Jacobsstraat 17 ei gendom van maatschappij De Vie, die relaties heeft met Bredero. Jacobs straat 19 is eigendom van de r.k. pa rochie van de Heilige Augustinus in Utrecht. Volgens de beheerder van een der panden komt er op deze plaats, als de plannen tenminste kun- Van een onzer verslaggevers P WEESP Rubatex, de rubt^, werkende industrie in Weesp di weken geleden zonder de vereis! gunning het uiterst giftige acrj blpek te gebruiken, heeft nu ee cesverbaal gekregen, Het proces-verbaal dat nu is op£, zal één dezer dagen worden door een bevPl tot sluiting. Wi het bedrijf daartegen in beroep kan de sluiting nog worden uitj 1(J de r n ag totdat er een uitspraak van c UTRECHT De vakbonden zijn niet tevreden over de door de directie aan gekondigde afvloeiingsmaatregelen bij Hazewindus Kleding Industrie in Winterswijk. Een woordvoerder van de Industriebond NW deelde mee, dat de zaak, waarbij 120 mensen zijn betrokken, nog niet rond is. De bonden hebben alleen kennis kun nen nemen van het directiebesluit, daarom zal volgende week opnieuw een gesprek plaatsvinden om over de sociale consequenties te praten. 'De afvloeiingsregeling is er nog niet,' al dus de Industriebond NW. De zegsman verklaarde nog dat het bedrijf er financieel niet rooskleurig voor staat. Het bedrijf draaide in de laatste jaren niet best en in feite is het gehele eigen vermogen opgesou peerd, aldus de Industriebond. Boven dien heeft de onderneming te kampen met het zich veranderende modebeeld. Het bedrijf, dat regenkleding en vrije- tijdskleding vervaardigt, wil een klein gedeelte van de produktie in eigen land met ongeveer 25 man voortzet ten. De rest van de produktie gaat men onderbrengen in landen met lage arbeidskosten. Tegen de buitenlandse vestigingen van het eigen bedrijf kan Hazewindus-Winterswijk niet meer concurreren. De acrylnitril werd enige tijd gi bij toeval door de arbeidsins|s5 ontdekt. Volgens de directie v: bedrijf dekt de bestaande hind vergunning ook de opslag en h bruik van deze uiterst giftige^ Volgens de provincie dekt dez,, gunning echter maar een deel v bedrijf en zeker niet de opsla acrylnitril. (ADVERTENTIE) MARANANTIIA-AVOND w over het Profetisch Woord v; Vrijdag 21 september '73 Aanvang 8 uur. Spreker: Ds. P. J. Mietus Onderwerp: Te houden in de 'Weteringkerk' 1 Veluwelaan 20 ne (verlengde v. d. Maasstraatl Te bereiken met: Lijn 4 en 25, Bus 8 en 15.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16