ginder of geen belasting oor de laagst-betaalden Kinderbijslag op de helling l/erminderen van ongelijkheid m achterstand' Statiegeld van 250 gulden op nieuwe auto jï iflatiecorrectie gaat niet door huurwaarde eigen huis omhoog ensine- accijns 4,5 procent hoger meer successierechten Nieuwe opzet nog punt van discussie 'Stakingsverbod van ambtenaren snel afschaffen' iningin Juliana in troonrede: CW/KWARTET WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 n onze Haagse redactie JEN HAAG Gelijk met de Rijksbegroting heeft minister Duisenberg van financiën bij de Tweede amer voorstellen ingediend voor de volgende ingrijpende belastingmaatregelen: BINNENLAND Tll/Kll PE BELASTING-EN PREMIEDRUK I 'olgdnd jaar wordt aan de belas- jetaler niet teruggegeven wat hij de inflatie teveel aan belastingen lt (de inflatiecorrectie wordt •n werking gesteld). [iertegenover staat, dat de bedra- aan de voet en de verschillende :kken, die zijn toegestaan, met procent worden verhoogd. Het leel is voor de laagstbetaalden. Ie extra aftrek, die geldt voor al- itaanden met kinderen, wordt loogd van 532 tot 1.533 gulden. regeling voor de vrouw, die laar man in de zaak werkt, wordt iterd. ie tweede fase van fiscale oudedag- re voor de kleine zelfstandigen lt doorgevoerd. De benzine-accijns wordt met cent per liter en de diesel-olie-ac- wordt met 1,59 cent per liter Het gevolg is, dat de benzi- ,5 cent duurder wordt met ingang 1 januari. [et tarief van de vermogensbelas- wordt op acht promille gebracht handhaving van de belastingvrije igen, die voor 1973 gelden, •e huurwaarde van de eigen wo- die voor de belasting bij het ei- inkomen moet worden opgeteld, lt gemiddeld verdubbeld. Voor :n tot dertigduizend gulden geldt it dertigduizend gulden geldt de erdubbeling niet en voor de hui- duurder dan 180.000 gulden t de huurwaarde twee tot drie zoveel. Dö aftrek van de autokosten moet verminderd worden met twintig :ent van de prijs van de nieuwe Dit percentage bedraagt nu vijf- De investeringsaftrek voor be sgebouwen wordt hersteld. Dat de schatkist 120 miljoen gulden. De successierechten worcen met tig opcenten verhoogd. rrectie kinderaftrek ;erhoging van de bedragen, waaro- geen inkomstenbelasting behoeft orden betaald met vijf procent, cent voor gehuwden met kinde ken verhoging van het belasting- i deel van het inkomen met 332 ien. Om te bereiken, dat de op- ïgst van de belastingen niet te k zal dalen en de hoger betaalden teveel van deze wijziging zullen ïteren, is de eerste schijf van de ALLE BELASTING TEZAMEN tarieven (waarover 25 procent belas ting wordt betaald) met 332 gulden ingekort. Deze inkorting werkt door in de andere schijven. Het voordeel van de vijf procent wordt verder ook gecorrigeerd en zelfs geheel geëlimineerd voor gezin nen met meer dan vier 'fiscale' kind'd- ren. Deze correctie is nodig, omdat over de kinderbijslag geen belasting wordt betaald en deze inkomsten met de inflatie meegroeien Het voorstel van minister Duisenberg is om'deze correctie op.de verhoging van het bedrag dat voor gezinnen met veel kinderen mag worden afgetrok ken automatisch voor elk jaar door te voeren zonder toestemming van de Kamer. Het gevolg van deze maatregel is, dat een gezin met twde kinderen bijvoorbeeld 1.121 mag aftrekken in plaats van 1.064 dit jaar. Maar een gezin met vijf of zes fiscale kinderen gaat er op achteruit. De aftrek is nu 2.318 in plaats van 2.444 gulden vorig jaar. Werkende vrouw Minister Duisenberg en staatssecreta ris Van der Stee zijn er van over tuigd, dat de regeling voor de vrouw, die bij haar man in de zaak werkt, ongunstig is. Aan de vrouw, die al haar tijd besteedt aan de onderne ming wordt toegerekend een derde van de winst met een minimum van ƒ1.500 (nu f. 3.88) en een maximum van f. 18.000 (nu ƒ15.940). Het on gunstige resultaat bij lagere winsten is hiermee verdwenen. Aan een vrouw die een groot dedl van haar tijd (ten minste duizend uren) in de zaak werkt, wordt toegekend een vijfde van de winst met een minimum van 1.500 gulden (nu 3.183) en een maxi mum van 10.800 gulden (nu 9.564). De vrouw die tenminste zeshonderd uren in de zaak van haar man werkt wordt een negende van de winst toe gekend met een minimum van 1.500 gulden en een maximum van 3.600 (nu een vast bedrag van 3.188 gulden. Oude dag Rij de faciliteiten voor de kleine zelf standige om te reserveren voor zijn oude dag wordt uitgegaan van de' eer ste fase, die in de wet is neergelegd en die in 1976 eindigt. Voor de verde re uitbouw van de regeling wordt ne gentig miljoen gulden uitgetrokken. Voorrang is gegeven aan de kleine zelfstandigen door het percentage, dat belastingvrij mag worden gereser veerd, te verhogen van vijf tot 7,5 pet. Verder zijn de vaste bedragen verhoogd met vijf procent zodat het minimumbedrag wordt 525 (nu 500) gulden, het maximumbedrag 3.983 (nu 3.750) gulden, de belastingvrije afne ming van de fiscale oudedagsreserve 315 (nu 300) gulden en de voor deze afneming geldende inkomensgrens 35.750 (nu 15.000) gulden. Huurwaarde Minister Duisenberg is voor een ster ke vc'rhoging van de huurwaarde van het eigen huis, omdat hij vindt dat de positie van de eigenaar-zelfbewoner wel erg gunstig is tegenover de bewo ner van een huurwoning. Voor goed kope woningen beneden de dertig mil le is op grond van sociale overwegin gen een uitzondering gemaakt De tabel voor de huurwaarde, die bij het inkomen wordt opgeteld, zal per 1 januari, wanneer de Tweede Kamer geen wijzigingen aanbrengt, er als volgt uitzien: Waarde van de eigen woning in bewoonde 15.000—30.000 30.000—60.000 60.000—120 'JOU 120.000—180.000 180.000—240 000 240.000—300.000 300 000—360.000 360-000 Huurwaarde voor de fiscus 150 i onveranderd) 600 (thans 800) 1.200 600) 2.400 i1.200) 3.600 1.200) 4.800 2.400) 1 6.000 2.400) 7.200 2.400) Bewoners van kastelen en landgoede ren krijgen een gunstiger regeling voor de aftrek van de onderhoudskos ten. Wanneer de kosten het onder houd van de gemiddelde woning te boven gaan is aftrek voor de belasting wder toegestaan. Het normale kosten niveau wordt gesteld al naar gelang de waarde van het kasteel op 300, 600 of het tweevoud van de netto-huur waarde. Bij de Tweede Kamer is ook een wets ontwerp ingediend om te voorkomen, dat in 1974 van degenen die uitsluitend of vrijwel uitsluitend AOW of AWW ontvangen (zoals bekend worden de uitkeringen extra verhoogd) loonbelas ting wordt ingehouden. Stilstaande auto's Op het departement van financiën wordt gestudeerd op een wijziging van de motorrijtuigenbelasting in de ze zin, dat de belasting ook moet wor den betaald voor niet rijdende auto's. De gedachte is om het ingeschreven zijn in het kentekenregister te be schouwen als een reden voor de belas tingheffing. Ook overweegt de minis ter de mogelijkheid om motorrijtui genbelasting over een korte periode van drie maanden te betalen af te schaffen. DEN HAAG De regering zal op korte termijn een wetsontwerp in dienen, waarbij op motorvoertuigen met vier wielen die nieuw gekocht zijn na 1 januari 1974 een 'statie geld' wordt geheven van 250 gulden. Bij een jaarlijkse verkoop van om streeks 400.000 motorvoertuigen komt dit neer op honderdmiljoen extra inkomsten De autobezitter zal zijn geld pas te rugkrijgen als de wagen uit de rou latie gaat en hij zijn kentekenbewijs inlevert. Bij tussentijdse verkoop dient de bezitter het statiegeld door te berekenen. Minister Westerterp kondigt nóg en kele wetsontwerpen aan die op korte termijn zullen worden ingediend. Deze zullen betrekking hebben op een verplichte periodieke keuring van motorvoertuigen, de plicht tot het voeren van een kenteken voor op de weg staande voertuigen en de mogelijkheid foutgeparkeerde auto's weg te slepen, indien deze de veilig heid in gevaar brengen of het ver keer belemmeren. Naar verwachting zal begin 1975 de kentekenregistratie zijn geautomati seerd. Getracht zal worden deze Ip integreren in de bestaande registra tie ten behoeve van de WA-motorrij- ■«r-Au njn' 'itp i in de aangekondig de periodieke keuring en misschien ook verband te leggen met de regi stratie van de motorrijtuigenbelas ting. Indien dit geëffectueerd zou worden kan bij één waarneming dc naleving van verschillende wettelij ke verplichtingen worden gecontro leerd. Ook wordt gewerkt aan nieuwe re gels voor de ontzegging van de rijbe voegdheid die het mogelijk maken mensen het rijden in bepaalde soor ten voertuigen of gedurende bepaal de dagen of sommige uren te verbie den. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De bestaande kinderbijslagregeling wordt op de hel ling gezet. De huidige regeling past niet meer in het streven van het kabinet om tot een rechtvaardiger verdeling van de inkomens te ko men, aldus minister Boersma en staatssecretaris Mertens. Een nieuwe opzet van de kinderbij- slagregelimg vormt nog een punt van discussie binnen het kabinet. Zodra hierover echter een beslissing is geno men zal de zaak om advies aan de SER worden voorgelegd. De bewinds lieden wijzen erop dat de kinderbij slagen nu al een instrument vormen tot een zekere herverdeling van de in komens. Het instrument schiet echter tekort omdat het geen rekening houdt met verschillen in gezinslasten. Premiegrens De herziening van de kinderbijslag is één aspect van een meer algemene be zinning /an het kabinet over de rol die de sociale verzekeringen spelen bij het inkomensbeleid. Zo overweegt de regering ook de premie-inkomens- grenzen verder op te trekken. De re gering heeft de SER al om advies ge vraagd over een extra verhoging van het minimumloon, een optrekking van de minimum-vakantiebijslag alsmede over een hogere vakantieuitkering in de AOW en AWW met één procent ingaande 1 januari 1974. De bewinds lieden wijzen nog eens op de hoge prioriteit die de totstandkoming van een volksverzekering arbeidsonge schiktheid voor dit kabinet heeft. Bij dit alles zullen de bewindslieden ernaar streven de kosten van sociale voorzieningen zoveel mogelijk te be heersen en te beperken. Uitgangspunt is dat de kostenstijging van de sociale verzekeringen binnen de groei van drie procent van het netto nationaal inkomen moet blijven. De invoering van de volksverzekering arbeidsonge schiktheid zal op deze regel echter een uitzondering mogen vormen. Dc SER zal om advies worden gevraagd over eventuele maatregelen om tot een grotere beheersing te komen van de uitgaven van de sociale verzekerin gen. In zijn begroting kondigt hij onder meer aan: een wetsontwerp in te zullen die nen dat de ondernemingsraden het recht zal geven tegen bepaalde kenne lijk onredelijke beslissingen van de ondernemingsleiding in beroep te gaan. de SER advies te zullen vragen over een eventuele uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsra den. De raad zal tevens worden ge vraagd zijn oordeel te geven over de verhouding tussen ondernemingsraad en bedrijvenwerk. De minister wil on dermeer weten of er voor deze activi teiten van de vakbeweging binnen de ondernemingen behoefte bestaat aan een wettelijke regeling. In zijn memorie van toelichting zegt de minister dat de ondernemingsra den zich niet ongunstig hebben ont wikkeld. Uit een enquête van de ar beidsinspectie gehouden in de periode april-augustus 1973 onder 3822 onder nemingen (bij elkaar ruim 1,3 mil joen werknemers) bleek dat in 51 procent van deze bedrijven een onder nemingsraad functioneerde, in 23 pro cent opereerde een ander overlegor gaan en in 29 procent geen enkel. In 1972 waren deze percentages 48 pro cent een ondernemingsraad, dertig procent een ander overlegorgaan en negentien procent geen. De Gaay Fortman sr: Van onze Haagse redaktie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman meent dat het strafrechtelij ke stakingsverbod voor ambtenaren en spoorwegpersoneel zo spoedig mo gelijk moet worden afgeschaft. Hij dringt er op aan dat het wetsontwerp van deze strekking, dat reeds sinds 1971 bij de Tweede Kamer ligt, snel afgehandeld wordt. De bewindsman zegt, dat deze afschaf fing volgens hem en zijn mening staat in tegenstelling tot sommige van zijn ambtsvoorgangers niet ge paard hoeft te gaan met 't vaststellen een uitdrukkelijke disciplinaire ver« bodsbepaling tot staking voor het bur gerlijk rijkspersoneel. Naar wordt verwacht zal de staatscom- missie-Toxopeus, die ondermeer deze kwestie bestudeert, nog dit jaar een advies uitbrengen. Daarbij komen aan de orde de eventuele verschillen in positie van de ambtenaren en het personeel in het particuliere bedrijfs leven en de daaruit voortvloeiende ge volgen voor de rechtspositie van het overheidspersoneel. Ook wil de minister een regeling waarbij in geval van verplaatsing naar een andere plaats een ambtenaar de mogelijkheid heeft onder bepaalde voorwaarden van rijkswege een hypo thecaire lening te krijgen voor aan koop van een woning. Hierbij zal wel een limiet aan de koopprijs worden gesteld. Een voorstel daartoe zal nog worden voorgelegd aan het centraal georganiseerd overleg van de ambte narenbonden. lingin Juliana heeft gisteren de nieuwe zitting van de Sitaften-Generaal geopend niet het uitspreken de volgende troonirede S$1 jn van de Staten-Generaal, ne maak ik gebruik van de moge- eid om ook hier mijn dankbaar- uit te spreken voor de warme ge ilheid die ik uit alle delen van Koninkrijk heb mogen ondérvin- bij de viering van mijn zilveren eum. van de verworvenheden van de lopen 25 jaar is thans onderwerp discussie en herbezinning. Onze ipoed kan niet verhullen dat in maatschappij gevoelens van ver- ïsting, bedreiging en vervreem- toenemen. De aandacht richt op wat in de ontwikkeling ach- eef: het inhoud geven aan de ge- 'aardigheïd vin alle leden van de nleving. het vergroten van de Hijkheid om eigen verantwoorde- eid te dragen en het zorgvuldig ren van de natuur en haar hulp- nen. onlangs, bij zijn optreden, heeft nieuwe Kabinet de uitgangspun- en doelstellingen van zijn beleid u uiteengezet. Thans valt de na- op de maatregelen waarmede het doeleinden wil bereiken. 'egroting geeft een eerste aanzet door het kabinet gewenste iturele veranderingen in onze ichappij. In het uitgavenbeleid andere prioriteiten gesteld en is (te gemaakt voor nieuwe activitei- In het dekkingsplan komt de be- [e verkleining van inkomensver- len tot uitdrukking, litgaven voor welzij nsvoorzienin- 'orden meer dan Evenredig ver- [d. De uitkeringsnorm van de Al- me Bijstandswet zal met ingang 1 juli 1974 worden gebracht op etto-bedrag van het dan geldende dijk minimumloon, de geleidelijke herziening van jeugdbesehermingsrecht wordt >egin gemaakt. Een wetsontwerp herziening van het strafstelsel op stapel. Daarmee wordt be de toepassing van vrijheidsstraf- nog verder te verminderen. Van echtspraak wordt verwacht dat zij rheid biedt, maar de ontwikkelin- 'n de samenleving toch op crea tieve wijze beantwoordt; dat zij dicht bij de mensen staat maar toch haar onafhankelijkheid bewaart. Deze taak wordt steeds zwaarder. Een algehele herziening van de rechterlijke organi satie zal door een binnenkort in te stellen staatscommissie worden voor bereid. Onderwijs Een beleid gericht op welzijn en op een actieve deelneming aan het maat-- schappelijk leven vereist vernieuwing van onze onderwijsvoorzieningen. Een plan daartoe zal u nog dit najaar wor den voorgelegd. Binnenkort zal een aantal scholen worden uitgenodigd om proeven te nemen met een nieuwe basisschool en met een middenschool. Op 1 augustus 1974 wordt de leer plicht voor werkende jongeren uitge breid met een tweede dag voor 15-ja- rigen; de leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs wordt verlaagd van 36 tot 34 en bij het lager onderwijs van 36 tot 33. De regering zal een spoedige behandeling van het wetsont werp inzake de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs bevor deren. Binnenkort zult u voorstellen voor een nieuw stelsel van studiefi nanciering ontvangen. Nog dit najaar zullen betrokkenen gelegenheid krij- gdn zich uit te spreken over een nieu we opzet van het wetenschapsbeleid. Over de gewenste structuur van de gezondheidszorg wil de regering over leg met u plegen aan de hand van een nota ter voorbereiding van een wet gezondheidsvoorzieningen. Om de ze voorzieningen voor ieder in gelijke mate toegankelijk te maken worden voorbereidingen getroffen voor de tot standkoming van een volksverzekering tegen ziektekosten. Voor de taak die de regering zich stelt bij de woningbouw in dc jaren 1974-1976, heeft zij onlangs een pro gramma bekend gemaakt. Dit pro gramma dat mede gdricht is op een evenwichtige ontwikkeling van de werkgelegenheid, legt sterk de nadruk op het behoud van het karakter van de steden en op de verbetering van woningen en woonomgeving in oude wijken. Wetsontwerpen tot invoering van de gebruikswaarde als basis voor de waardebepaling bij onteigening en tot regeling van een voorkeursrecht bij verkoop van onroerend goed zullen u dit zittingsjaar bereiken. Het ontwerp van wet op de gewesten zal vervangen worden door een nieuw ontwerp dat de verantwoordelijkheid voor de gewestvorming primair legt bij de rijksoverheid. De aangekondigde oriënteringsnota over de hoofdlijnen van het ruimte lijk beleid zal ook conclusies bevatten ten aanzien van de nieuwste gegevens over de bevolkingsgroei. De regering beschouwt vermindering van de be hoefte aan verkeer en vervoer van personen en goederen mede als doel stelling van dit beleid. Ter bevorde ring van de verkeersveiligheid zal op de autosnelwegen een minimumsnel heid worden ingevoerd Voor dé ande re wegen zullen maximumsnelheden gaan gelden. De regering zal binnenkort een wets ontwerp indienen dat de verplichting tot storting van een waarborgsom bij de aankoop van een nieuwe auto re gelt. De waarborgsom zal worden te rugbetaald bij de inlevering van de auto. Ter bestrijding van de milieuvervui ling zullen in 1974 nadere wettelijke maatregelen worden voorgesteld. In bijzondere gevallen kunnen extra bij dragen worden gegeven aan industrie- en die zelf maatregelen tegén lucht verontreiniging willen nemen. Onder zoek zal worden gestimuleerd naar schonere produktieprocessen en naar de ontwikkeling van systemen voor het opnieuw gebruiken van grond- en hulpstoffen. Inspraak en beroepsmoge lijkheid bij de vaststelling van mi lieuvoorschriften worden verbeterd. De regering onderzoekt de mogelijk heden om energieverspilling tegen te gaan, onder meer door een andere op bouw van de prijzen van energie en van de tarieven van de motorrijtui genbelasting. Zij ziet de invoering van de selectieve investeringsregeling Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede. als een begin van de toetsing van in vesteringen op hun betekenis voor de maatschappij als geheel. De regering beschouwt de strijd tegen de werkloosheid en de inflatie als een van haar voornaamste taken. Hierbij wil zij tevens de vermindering van ongelijkheid bevorderen. Met het be- drijsfleven wordt overlegd welke bij drage van die kant, in samenhang met het beleid van de overheid, aan het terugdringen van de inflatie kan wor den geleverd. Het beleidsplan voor 1974 bevat daartoe tal van aankno pingspunten. Om voor het anti-inflatiebeleid zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen heeft de regering besloten tot opwaardering van de gulden en af kondiging van een daarbij aansluiten de prijsmaatregel. Met het bedrijfsle ven wordt dezer dagen overleg ge pleegd over verdere maatregelen om de met de revaluatie beoogde vermin dering van de prijsstijging, en ook prijsverlagingen, te bewerkstelligen. Om een onevenredige inkomensder ving in de landbouw als gevolg van de revaluatie te voorkomen, zal een tijdelijke compensatie worden ver strekt in het kader van de teruggave van de omzetbelasting. Ter bevorde ring van de werkgelegenheid zal de investeringsaftrek voor bedrijfsgebou wen tijdelijk worden hersteld en zal een nieuw werkgelegenheidsprogram in uitvoering worden genomen. Hier bij zullen tot 750 miljoen gulden ver plichtingen kunnen worden aange gaan; tempo van uitvoering en om vang worden aan de conjuncturele ontwikkeling aangepast. De hoogte van inkomsten en uitgaven voor 1974 is afgöstemd op het berei ken van het noodzakelijke evenwicht tussen middelen en bestedingen- Mede in dit licht is een bijstelling van het begrotingstekort verantwoord geacht. Bij de keuze van de voor te stellen belastingmaatregelen zijn rechtstreeks prijsverhogende effecten waar moge lijk vermeden. Zo blijft een verho ging van de BTW achterwege. Mede gezien de ontwikkeling van de prijzen in het buitenland worden de accijn zen op benzine en dieselolie verhoogd: ook een aanpassing van de aardgas- prijzen bleek noodzakelijk. Het tarief van dé vermogensbelasting wordt op 8 promille gebracht en 20 opcenten worden gelegd op de tarieven van de successierechten, met uitzondering van verkrijging in de rechte lijn. De studie inzake de invoering van een vermogenswinstbelasting zal naar ver wachting midden 1974 zijn voltooid. De inflatie-correctie bij de loon- en inkomstenbelasting wordt niet toege past. Om de verzwaring van de belas tingdruk op lagere inkomens zo be perkt mogelijk te houden worden de belastingvrije bedragen met 5 procent verhoogd. Er is naar gestreefd dat per tariefgroep een ieder zoveel mogelijk voor een gelijk bedrag daarvan profi teert. Voor bepaalde groepen belas tingplichtigen, zoals alleenstaanden met kinderen, worden knelpunten in de opbouw van het tarief weggeno men. Het deel van de kosten van zakenau- to's dat aan het privégebruik wordt toegerekend, wordt verhoogd. Dc regering heeft voorshands afgezien van een vermindering van de aftrek baarheid voor de inkomstenbelasting van de rente van schulden, dit in' af wachting van de resultaten van de studie die in de regeringsverklaring is aangekondigd. Wel wordt de fiscale huurwaarde voor eigen woningen ver hoogd, behalve voor de goedkope wo ningen. De regering heeft een open oog voor de problemen van de zelfstandige on dernemer in midden- en kleinbedrijf, landbouw en visserij. Met ingang van 1 januari a.s. zal de mogelijkheid tot vorming van een fiscale oudedagsre serve zodanig worden uitgebreid dat met name de kleinere zelfstandigen daarvan kunnen profiteren. Voor de vrouw die in de onderneming van haar man meewerkt, zal de belasting regeling gunstiger worden, vooral wanneer de winst laag is. Commissariaten De regering zal wettelijke regelingen uitwerken om de inkomsten uit com missariaten te beperken. Zij acht maatregelen gewenst om de inkomens ontwikkeling in de vrije beroepen te beïnvloeden. Zij wenst eén grotere openbaarheid van inkomens te bevor deren. De regering staat positief tegenover pogingen in het bedrijfsleven om te komen tot loonsverhogingen die ten minste voor de helft in voor elk gelij ke bedragen worden uitgekeerd en die voorts bijdragen tot verkleining van inkomensverschillen. Zij ziet daarin ook een belangrijke voorwaarde voor het slagen van het anti-inflatiebeleid. In een nota die u in de loop van het komende jaar zal bereiken, wil de re gering wegén aangeven om te komen tot een samenhangend inkomensbeleid dat in béginsel alle inkomensgroepen omvat Aan de Sociaal Economische Raad zal advies worden gevraagd over de struc tuur en de bevoegdheden van de on dernemingsraden, waarbij ook het oordeel zal worden gevraagd over de mate van zeggenschap van de onder nemingsraden bij fusies van onderne mingen. De regering zal zich, gelet op de ge beurtenissen die zich onlangs bij de overname van ondernemingen hebben voorgedaan, tot de SER wenden met het verzoek spoedig advies te mogen ontvangen over voorafgaande inhoude lijke toetsing door de overheid van fusies, ter voorbereiding van een wet telijke regeling terzake. Eén wetsontwerp wordt ingediend, waarin de tijdige melding van omvang rijke ontslagen verplicht wordt ge steld. Aan de SER zal advies worden ge vraagd over de wenselijkheid van na dere voorzieningen ten behoeve van het bedrijvenwerk van werknemersor ganisaties. De regering heeft besloten tot bevor dering van spoedige ratificatie van het Europees Sociaal Handvest met inbegrip van de erkenning van het stakingsrecht, ook voor ambtenaren. De regering zet zich in voor een meer op het welzijn van de burgers gerich te Europese gemeenschap, die is toe gerust met ruime bevoegdheden, die éen werkelijk democratische structuur heeft en een open beleid voert, in het bijzonder gericht op de belangen van de derde wereld. Op de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa en de ko mende onderhandelingen over weder zijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten in Centraal Europa streeft de regering naar concrete af spraken over verruiming van contac ten tussen de volken van Europa en daadwerkelijke vermindering van de militaire confrontatie. In een nota die u in-de loop van deze zitting zal wor den aangeboden, zal met name aan dacht worden besteed aan het afrem men van dé bewapeningswedloop en het doelbewust verminderen van de rol van kernwapens. Een actieve dialoog tussen de Vere nigde Staten en Europa over hun toe komstige samenwerking acht de rege ring noodzakelijk. Binnen de NAVO Wil zij het overleg stimuleren over de mogelijkheden van ontspanning tus sen Oost en West en bevorderen dat overal in het verdragsgebied de men senrechten worden geëerbiedigd. Handhaving van alle huidige taken van de Nederlandse krijgsmacht stuit in toenemende mate op financiële moeilijkheden. De regering heeft bin nen de NAVO het initiatief genomen om een betere taakverdeling tussen de lidstaten te bereiken. Voorstellen over omvang en vorm van de Neder landse defensie in de komende jaren zullen u omstreeks de jaarwisseling in een defensienota worden voorgelegd. In 1974 wordt een begin gemaakt met humanitaire en ontwikkelingssteun ten behoeve van de bevolking van de koloniale gebieden in Afrika Deze steun wordt verleend via de bevrij dingsbewegingen, bij voorkeur door tussenkomst van internationale orga nisaties. Hét bedrag voor ontwikkelingssamen werking is in de begroting die u he den wordt aangeboden met 20 procent verhoogd. De doelstelling van de rege ring om in 1976 procent van 't na tionale inkomen voor ontwikkelingssa menwerking te bestemmen zal tot uit drukking worden gebracht in een voortschrijdend meerjarenplan dat u binnen enkele maanden zal bereiken. De regering verwacht in het komende jaar. aan de hand van het advies van de Koninkrljkscomralssle, met de re geringen van Suriname en de Neder landse Antillen in overleg te kunnen treden over de wijze en het tijdstip waarop deze landen soevereiniteit zul len verkrijgen. De ontwikkelingssteun aan deze landen is gericht op de be vordering van economische, sociale en culturele zelfstandigheid. Leden van de StatenGeneraal, De regering heeft voor ogen het om laag schroeven van de inflatie, het te rugdringen van de werkloosheid, het verminderen van bestaande ongelijk heid en achterstand. Om dat te berei ken zijn ingrijpende maatregelen no dig. Zij stelt die maatregelen voor in de overtuiging, dat waar offers wor den gevraagd, ook hét uit2icht wordt geboden op een samenleving, waarin de mensen zich meer thuis zullen kunnen voelen. De regering vertrouwt erop dat haar voorstellen u aanleiding zullen geven tot levendige discussies, waarbij de burgers zich betrokken weten. Een in tensief overleg tussen regering en Sta ten-Generaal zal veel van ons allen vergen. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvan gen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11