Zweeds parlement gelijk verdeeld Fortuin aan drugs gevonden Boerderij voor zes gehandicapte boerenzoons ixtra dag verlof 'oor 'Big Ferro' In deze krant Socialisten en oppositie elk 175 zetels Dagravit B-complex Bommenwerper achter tralies Beyers Naudé voor commissie- Schlebusch Ex-ambassadeur Chili: CIA deed Allende vallen Jongen verongelukt vitamines met stootkracht corrwtie edeling overweegt al wordt alleen voor de zater- n extra dag verlof gegeven. Tij- Ij rijn bezoek bleek de minister dat veel onderdelen ook zondag n doorwerken. Hij zal de moge- fa van een extra dag bespreken commandant eerste legerkorps, jnt-generaal Meijnderts, die met [percommando van de hele oefe belast. De minister bleek een indruk te hebben van het ver in de oefening. 'Wat ik er van heb, geeft mij de indruk van ote inzet van alle betrokken mi- Ik moet de eerste negatieve nog horen', verklaarde hij. ening Big Ferro is uniek door te schaal waarop zij wordt ge en door het oefensysteem dat gebruikt. Generaal Meijnderts minister na afloop een rapport e resultaten sturen. 'Alhoewel moeten afwachten hoe de rest oefening deze week verloopt, nu al te zeggen dat deze ma in oefenen mij zeer waardevol Ik geef generaal Meijnderts nu al het voordeel van de zei minister Vredeling. Op an de uiteindelijke resultaten beslissen of dit soort oefenin de toekomst meer gehouden worden. Ingenieur Vredeling dat het welslagen van Big de oefenproblemen in Neder- u kunnen verlichten. Secreta- raal Peijnenburg van defensie, minister op zijn reis vergezel- s er daarbij overigens op dat gen op deze schaal slechts eens e jaar gehouden kunnen wor- inpark lie vraag bij Big Ferro was of uderde voertuigenpark van de pdse landmacht het wel zou uithouden. 'Ik was daar zeer I over, maar het is erg meege- Het is overigens een vast voor- van mij het voertuigenpark te wen. Daarover zullen morgen begroting voor 1974 gegevens worden gemaakt', aldus de mi- zijn rondreis door het oefen- besteedde de minister vooral t aan wat hij noemde 'de stil- ts op de achtergrond', de ver- eenheden die voor het eten, idstofvoorziening, de medische verantwoordelijk zijn. Hij een hospitaal waar rond vijf- zieken lagen. Op een brand- it beklaagden de daar te werk dienstplichtigen zich erover tlle jerrycans met benzine met 1 moeten tillen, terwijl de na- gen Duitse collega's daarvoor :rucks in gebruik hebben, me voorstellen hoe zwaar dat ik kom zelf van het platte- heb daar heel wat met melk- gesjouwd, dat is wel vergelijk- ntwoordde minister Vredeling. ft de bevelvoerende officieren 1 een kostenvergelijking tus- ;trft Nederlandse en Duitse te maken. brandstofdepot werd minister j warm veel bewolking met plaatse- een regen- of onweersbui, die tot matige veranderlijke Maximumtemperatuur: on er 23 graden. GEN EN OVERMORGEN: n dan zon, plaatselijk een ta tamelijk warm. en zon op: 06.20 onder: 18.46 maan op: 22.29 onder: 14.45. ie dinsdag ptember e hadtien beter in overall I gaan Vredeling op zijn vingers getikt door een jonge vaandrig, omdat de minis ter tegen de strenge orders in nog een pakje lucifers op zak bleek te hebben. 'De controle moet blijkbaar strenger', zo constateerde de vaandrig. Van de andere NAVO-partners is er veel belangstelling voor de oefening. Dit geldt met name het nieuwe systeem waarin de eenheden binnen bepaalde grenzen de mógelijkheden tot eigen initiatief behouden. Alle oe feningen lopen normaal via strakke draaiboeken, waarin precies staat wie wat doet en wie op een bepaald ogen blik wint. Bij Big Ferro is voor dit doel een heel legertje scheidsrechters ingeschakeld. Deze mensen bekijken aan de hand van uitgebreide voor schriften en tabellen welke partij in een bepaalde situatie sterker is. De rekenmeesters, in de verschillende Voor vervolg zie pagina 5, kolom 1 In de dierentuin van Hanoi de hoofdstad van Noord-Vietnam is een kooi ingericht voor de wrakstukken van een neergeschoten Amerikaanse B-52 bommenwerper. Op de foto: links kijkt het publiek naar een olifant en rechts naar het wrak. Kinderen ontvoerd SALISBURY (Reuter) Volgens de regering van Rhodesië hebben guerril la's vorige week meer dan zestig scho lieren ontvoerd in het noord-oosten van het land. He't Rhodesische leger zou er 59 hebben bevrijd. In juli ont voerden guerrilla's bijna 300 studen ten en leraren van een missiepost in dezelfde streek. Van een verslaggever GOUDA Bij Gouda begint in november een nieuw experi ment. Op een boerderij zullen zes geestelijk gehandicapte boe renzoons worden geplaatst. Daarmee is dan ook een gespeciali seerde voorziening tot stand gekomen voor de agrarische bevol king, zoals ze er ook zijn gekomen voor praktisch alle andere geestelijk gehandicapten in ons land. Slaagt de opzet en krijgt ons land meer van deze boerderijen voor de daarvoor in aanmerking komende boerenzoons- en -dochters, dan be tekent dit voor de gehele welzijns zorg een besparing van meer dan vijftien miljoen gulden per jaar. Secretaris Kees Rademaker van de stichting 'Boerderij', tevens direk- teur van het sociaal pedagogisch centrum in Gouda, heeft het initia tief genomen. Volgende maand kan in een landelijk gebied in Gouda waar een woonwijk zal komen, een van de boerderijen worden aange past. Een maand later zullen er zes boerenzoons wonen, voor wie het noodzaak is het eigen leefpatroon voort te zetten. Iedere geestelijk gehandicapte zal er over een eigen kamer beschikken, die zoveel mo gelijk met eigen meubilair wordt ingericht. In tegenstelling tot alle andere voorzieningen, ii de boerderij in principe te exploiteren zonder sub sidies, bijdragen krachtens de alge mene wet bijzondere ziektekosten e.d. aldus de heer Rademaker. Hij becijferde, dat er voor heel Neder land een behoefte is aan boerderij en voor ongeveer 700 boerenzoons en -dochters. Een begeleidingscommissie van overheid gaat de ontwikkeling van de eerste boerderij voor geestelijk gehandicapten volgen. Om de exploitatiekosten zo laag mogelijk te houden, heeft de stich ting boerderij in Gouda een loterij opgezet, die een paar ton moet op leveren. Secretaris Rademaker ver wacht, dat het initiatief zal slagen. Temeer daar de stichting veel bij val van de boeren van Nederland, altijd nog 7 procent van de gehele bevolking, ontmoet voor haar boer derij. Binnenland Woningen niet steeds op juiste plaats 7 Buitenland Albanië in isolement8 Sport NAC wil reëel blijven 11 Economie Strop voor KLM13 JOHANNESBURG Dr. Beyers Nau dé, de directeur van het christelijk instituut voor zuidelijk Afrika in Braamfontein bij Johannesburg, heeft van de commissie-Schlebusch een op roep ontvangen om voor haar te ge tuigen. Dr. Beyers Naudé moet morgen voor de commissie verschijnen. Hij is van plan aan de oproep te voldoen, maar is niet van zins te getuigen. De Schlebusch-commissie is een parle mentaire commissie, die gevormd is op initiatief van de Zuidafrikaanse premier J. Vorster. Zij onderzoekt een aantal organisaties die zich bezig houden met de rassenverhouding in Zuid-Afrika. Onder deze is het christelijk insti tuut, het Sprocas, het kerkelijk onder- zoek-programma inzake rassenverhou dingen en het vormingsinstituut van de kerken te Wilgespruit. De staf van het christelijk instituut heeft in een openbare brief bekendge maakt dat geen van de leden voor de Schlebuschcommissie zal getuigen, omdat deze geen bevoegdheid heeft tot een onderzoek en omdat het on derzoek niet openbaar is. Baptisten feesten met dr. Reiling 2 Lutheranen op eigen benen 2 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio cn tv strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder weer Kameroverzicht Keurs Familieberichten RITA 'Een beetje harder, astubliel't, ik kan u niet verstaan.' STOCKHOLM (Reuter, UPI, AP) De Zweedse parlementsverkiezingen zijn in een patstelling geëin digd, die er toe kan leiden dat het land af en toe door het lot geregeerd zal worden. Het socialistische ep niet-socialistische blok kregen ieder 175 zetels in het nieuwe parlement. De laatste officiële verkiezingsuitslag kan morgen nog veranderd worden als de per post uitgebrachte stemmen worden geteld. Verkiezingsfunctiona- rissen meenden echter dat deze stem men de einduitslag niet zullen veran deren. De per post uitgebrachte stem men zijn meestal in het voordeel van de niet-socialistei maar niet groot ge noeg ora de oppositie een zetel winst op te leveren. Volgens het Zweedse stembureau bedraagt het verschil tussen de twee blokken slechts 0,15 procent. De patstelling ontstond nadat de Zweédse middagkranten al hadden aangenomen dat 't socialistische blok aan de macht zou blijven. De voorlopi ge uitslag luidde toen 176 zetels voor de socialisten en 174 voor de oppositie. De leiders van de oppositie hadden zich in allerlei verklaringen al neer gelegd bij hun verlies. De patstelling kan een gecompliceerde parlementaire en constitutionele situa tie tot gevolg hebben als de nieuwe Rijksdag in 1974 bijeen komt. Als-pre mier Palme aan het bewind blijft, ge steund door de communisten, zal het bestaan van zijn kabinet af en toe ge woon van geluk afhangen. De grondwet -3gt dat als de stemmen sta ken over oorstellen in de Riksdag, het lot moet beslissen. Bij de patstelling krijgen Palme's sociaal-democraten toch de eerste kans een regering te vormen. Volgens Palme kan zijn regering on danks de 175-175 verhouding het land toch effectief besturen. Hij wees het denkbeeld van nieuwe verkiezingen in het voorjaar voorlopig van de hand. Waarschijnlijk rekent de Zweedse pre mier erop dat zijn voorstellen toch steun zullen krijgen van enkele oppo sitieleden, hoewel hij bij kritieke stemmingen altijd op de communisten moet steunen. Zittend op een tafel bespreekt de Zweedse premier Olof Palme niet journalisten de verrassende uitslag van de parlementsverkiezingen. HARLINGEN De Friese politie heeft gisternacht zes mannen ge arresteerd die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij een van de grootste smokkel-affaires van drugs die de laatste jaren zijn voorgevallen. Tussen de 1500 en 2000 kg hasjiesj is al gevonden. De totale waarde van het spul loopt in de miljoenen. Bij de smokkel zijn twee schepen be trokken, de Scheveningen-36 en een sportvissersboot van Vlieland. De hasj is vanuit het Midden-Oosten naar Ne derland gebracht, en deskundig opge borgen op de bodem van de vissersha ven van HarPngen. Bij de aflevering zou de onderwereld van Amsterdam betrokken zijn De smokkelaars hebben containers ge bruikt die ze maakten van plastic bui zen. Deze buizen werden doorgesne den en later weer aan elkaar gelast. De buizen bevatten elk honderd zak jes hasj. De zakjes wogen een pond per stuk. Duikers van de marine hebben de containeis boven water gehaald. De commandant van de rijkspolitie te water verwacht dat er spoedig meer arrestaties zullen volgen. Hij vertelde dat de Nederlandse recherche al een paar weken de Sch 36 in het oog hield. Gistermorgen sloeg de rijkspoli tie te water toe. De twee visserssche pen werden opgebracht en met succes doorzocht. De sportvissersboot werd in de haven van Vlic nd geënterd, de SCH-36 in de haven van Harlingen. De rijkspolitie te water was op de SCH 36 opmerkzaam gemaakt doordat het schip in Libanon betrokken raak te bij een smokkel-affaire. De smokke laars zijn listig te werk gegaan door de plastic containers aan de buitenzij de van het schip te bevestigen, uiter aard onder dc waterlijn. In de haven van Harlingen hoefden de opvarenden alleen het spui te dumpen. Voor het verdere transport zorgde het sportvis- serssehip, maai over de manier waar op men te werk ging kon gisteren nog niets worden gezegd. Ook over de vraag of de smokkelwaar verder ging naar andere landen, wilde de com mandant van de rijkspolitie te water in Friesland, majoor J. G. W. Bar nog niets zeggen. MEXICO-STAD (UPI) Hugo Vigo- rena, tot voorkort Chileens ambassa deur in Mexico, heeft gisteren ver klaard een document te hebben gezien, dat bewijst dat de Amerikaanse in lichtingendienst CIA een gedetailleerd plan had om president Salvador Al- lende ten val te brengen. Het plan was reeds twee jaar in werking. Van wat ik weet van dit document was het duidelijke doel van de CIA president Allende af te zetten en had het plan een beslissende invloed op het uiteindelijke resultaat', aldus de oud-ambassadeur. Het plan dat voor zag in de val van Allende en de voor bereiding van een militaire revolutie, kwam zes weken geleden in handen van de Chileense regering. Zie ook pagina 8 Communisten Palme dankt het feit dat zijn regering toch kan blijven aan het feit dat de communisten, zijn officieuze bond genoten winst boekten. De sociaal democraten verloren 7 zetels, maar de communisten kregen er twee bij. De grote winnaar van de verkiezingen was de Noordzweedse schapenboer Thorjoern Falldin, leider van de centrum-partij, die 19 zetels winst boekte. Ook de gematigde conservatie ven wonnen behoorlijk: tien zetels. Maar aangezien de liberalen een groot verlies van 24 zetels leden, kon de op- Dositie de meerderheid niet krijgen. De zetelverdeling in de nieuwe Riks dag is nu als volgt: HELMOND De 8-jarige Peter We ren uit het Brabantse Wanroy is gis teren bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij werd op zijn fiets aangereden toen hij plotseling naar links uitweek. socialistisch blok: sociaal-democraten communisten 156 19 niet-socialistisch blok: 175 centrum-partij conservatieven liberalen 19) 10) (—24) 'ADVERTENTIE) Let opDagra moet er op staan dat is betrouwbaar ledereen moet wel eens ergens tegen opboksen. Maar ock onder minder belastende omstandigheden is een goede voorziening met o.a. vitamines van liet B-Complex nodig. Ande.s kunnen moeheid, lusteloosheid, prikkelbaarheid, gejaagdheid en slechte eetlust optreden. En dat gevoel van geen twintig meer te zijn. Kent ook u dat gevoel? Vraag dan om Dagravit B-Complex. Knrlc inhoud van het voorafgaande: de avondredaet Kwartet heeft een 1-kolonis bericht gemaakt over liet hel lturitaanse kabinet, dc vloot af te schaffen. Dit bericht Is dels gezet. Wanneer het zetsel van ons bericht gereed is, wordt er, op een langwerpig stuk papier, een eerste afdruk van gemaakt. Er wordt, zeggen ingewijden, een proef van getrokken. Deze proef met de originele kopij te vergelijken, opdat zetfouten kunnen worden hersteld, is de taak der correctoren. Monni kenwerk, zo horen wij de leek al opmerken. Zijn gelijk is groter dan hij vermoedt, want evenals het leven van de ware kloosterling kent ook het bestaan van de ware corrector mo menten van diepe verrukking. Dat zijn de ogenblikken waar op zijn spiedend oog een spel- of stijlfout ontwaart in de oorspronkelijke tekst Zo'n ontdekking verschaft hem het opwindende genoegen, de redactie de les te kunnen lezen. En dat dit een bron van diepe bevrediging is, weten vele abonnees uit eigen ervaring. Zij weten ook, dat zulke lessen ontmoedig worden verwelkomd. Dat is niet alleen typerend voor de redactie, maar voor heel Trouw/Kwartet een krant met een groot incasseringsver mogen (op ieder gebied, maar op dat van de abonnementsgel den in het bijzonder). MEIJWE ABONNEE WAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per niaanil/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) ■RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 GIronr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 143 Afd. Bezorging vanal 08.30 uur ;en onzer verslaggevers INHOLZ Minister Vredeling (defensie) overweegt de 24.000 rlandse militairen die momenteel deelnemen aan de oefening erro in West-Duitsland een extra vrije dag te geven. Hij zei dit en op een persbijeenkomst in Ostenholz nadat hij verschillende 1 ende onderdelen had bezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1