Lesotho en Botswana eisen opheldering over drama Carle tonville Vrede in Laos vrucht van internationale ontspanning Mogelijk oplossing voor Watergate-banden buiten gerechtshof om Chili Mevrouw Allende mocht man niet meer zien Chileense grenzen nog potdicht DDR helpt Bonn Harde discussie over tegen Afrikanen r()j J]ur0pese Parlement Gastarbeiders in Parijs staken Honger-dreiging W.-Afrika minder TROUW/KW AffifTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BLTTENLA^D__T7 SANTIAGO (AFP) Mevrouw Hortensia Allende-Bussi heeft een aanbod van de Mexicaanse regering om zich in Mexico te vestigen afge slagen. Zij denkt er niet aan haar land te verlaten 11a de staatsgreep die haar man president Salvador Al- lende het leven heeft gekost. Dit vertelde zij aan een verslaggever van het Argentijnse dagblad Excelsi or. Maandagavond heeft zij het laatst met haar man aan tafel gezeten. Dindsdagochtend werd zij gewekt door de telefoon. Aan de lijn was haar man, die zei: 'Ik bel vanuit de Moncda (het presidentieel paleis). De marine is in opstand gekomen. Ik blijf maar hier. Ga niet weg. Het is vrijwel uitgesloten dat ik het pa lcis verlaat'. De volgende dag werd haar gezegd dat haar man gewond in het militair hospitaal l?g. Toen zij zich bij aankomst daar legiti meerde wilden de militairen haar niet binnenlaten. Tenslotte wist ze tot een der generaals door te drin gen. Die zei: 'Mevrouw, ik was een vriend van Salvador Allende. Ik be tuig u mijn innige deelneming'. Pas toen wist zij zeker dat haar man dood was. De generaal beloofde haar een jeep om haar naar de basis van de zeven de luchtmacht te brengen, waar het stoffelijk overschot van haar man was. Maar andere officieren bestre den die toezegging, waarop mevrouw Allende bij haar familie vervoer naar het vliegveld wist te krijgen. Allendcs lichaam was al aan boord van een militair vliegtuig. Met een neef en Allende's zuster Laura vloog mevrouw Allende mee naar Vina del Mar (een paar kilometer van Valpa raiso), waar de president op het kerkhof van Santa Ines werd bijge zet. Ook haar ouders waren daar löevi'outf Allende heen ontboden. De omstanders ke ken sprakeloos naar de zeer kleine stoet (een lijkauto en twee volgwa- gens) die door zoveel militairen en politiemannen werd omringd. Zowel bij het verlaten van het vlieg tuig als bij de aankomst voor de grafkelder had mevrouw Allende ge vraagd om haar man te mogen zien. Dit werd geweigerd. Wel werd de deksel vau de kist voor haar opge licht maar het lichaam van haar man bleek geheel in een laken te zijn gewikkeld. Terwijl zij bloemen op de kist legde had mevrouw Al lende onder tranen uitgeroepen: 'Wij laten hier achter Salvador Al lende, president van de republiek Chili, aan wie het niet was toege staan dat zijn gehele familie hem uitgeleide deed'. Toen mevrouw Allende in haar wo ning terugkeerde bleken de meubels al te zijn weggehaald en de kleden te zijn opgerold. Zij besloot toen haar intrek te nemen bij de oud-mi nister van financiën Herreira. Haar dochter Beatriz, die gehuwd is met een Cubaanse diplomaat, had op de dag van de begrafenis overhaast het land moeten verlaten. JOHANNESBURG (DPA, Reuter, UPI) Lesotho en Botswana, twee Afrikaanse buurlanden van Zuid-Afrika, hebben de regering John Vorster volledige opheldering gevraagd over het drama in Carletonville, waarbij 12 Afrikaanse mijnwerkei's zijn gedood. Lesotho heeft bovendien besloten de werving van arbeiders voor de goud mijn in Carletonville op te schorten. De regering in Maseroe (Lesotho) heeft Johannesburg verzocht de lijken van de vijf Basoetoe's die tot de slachtoffers behoorden naar hun va derland over te brengen. De regeringen van de twee buurlan den, waaruit veel Afrikanen naar Zuid-Afrika trekken om er te werken, zijn boos omdat zij noch door de Afri kaanse maatschappijen noch door de regering Vorster officieel over de ge beurtenissen in Carletoreville waren in gelicht. hoewel burgers uit hun lan den tot de slachtoffers behoorden, zo is uit goed ingelichte bronnen verno men. Ook willen de twee regeringen weten hoe de familieleden van de WASHINGTON (Reuter, UPI) Het federale districtshof heeft een voorstel gedaan, waarmee de Amerikaanse regering zich een nog diepergaand conflict over de geheime banden, die betrekking heb ben op het Watergate-schandaal kan besparen. Het hof heeft de regering en rechter Archibald Cox, die speciaal belast is met Watergate, voorgesteld om buiten het hof om een regeling te treffen. Rechter Cox heeft onmiddellijk inge stemd met dit plan, het Witte Huis heeft het in studie genomen. Het ant woord moet voor donderdag binnen zijn. Uit de snelle reactie van de rege ring op het voorstel, maakt men in Washington op, dat ze er waarschijn lijk wel iets in ziet. Het hof van beroep moet een uit spraak doen over de beslissing van de lagere rechter John Sirica. Die ver klaarde zichzelf bevoegd om de band opnamen, die door het Witte Huis geheim worden gehouden, te beluiste ren. De voor het onderzoek naar het Watergate-schandaal belangrijke gege vens, die hij op deze manier zou ho ren, zou hij dan kunnen doorspelen naar rechter Cox. Met het voorstel dat het hof van beroep nu heeft ge daan, kan worden voorkomen, dat het .Amerikaanse hooggerechtshof een uit spraak moet doen over de zaak. Dat zou een constitutionele crisis tot ge volg kunnen hebben. Het hof van be roep zegt in zijn voorstel, dat 'natio nale belangen gediend zouden zijn' als de partijen tot een vergelijk zouden komen. Het suggereert om de banden niet door rechter Sirica, maar door Cox en vertegenwoordigers van het Witte Huis samen te laten beluiste ren. De Amerikaanse regering probeert in middels ook geheime bandopnamen uit de handen van oud-minister Mit chell te houden. Tegen Mitchell is net een proces begonnen wegens samen zwering. Zijn verdedigers hebben het Witte Huis gevraagd alle banden te geven, die betrekking hebben op de gesprekken vén mensen uit Nixons staf met Harry Sears. Deze republi keinse politicus is ook gedaagde in de zaak-Mitchell. De echtgenote van Mitchell heeft een nieuwe beschuldiging aan het adres van Nixon geuit. Ze verklaarde giste ren in een gesprek met een verslagge ver. dat de Maffia bij de zaak betrok ken was. Kissinger Senator Floyd Haskell heeft zich gis teren krachtig verzet tegen de benoe ming van Henry Kissinger tot minis ter van buitenlandse zaken. De demo cratische senator beschuldigde Kissin ger ervan het Amerikaanse volk te hebben misleid door in november 1972 (vlak voor de verkiezingen) te zeggen dat er vrede op komst was in Vietnam. Verder verweet hij de kan didaat-minister te hebben gezwegen over de geheime bombardementen op Cambodja. Politieke kringen in Was hington nemen niet aan. dat de uitval van Haskell de benoeming van Kissin ger in gevaar zal brengen.. Fulbright Senator William Fulbright riep giste ren de kleine landen in de wereld op om samen druk uit te oefenen op de grote mogendheden. De kleine landen moeten de supermachten dwingen om de Verenigde Naties weer te respecte ren, aldus Fulbright. Hij vindt dat de kleinere landen zich te onderdanig ge dragen tegenover de grote. De Vere nigde Naties als organisatie deugt wel, maar de houding van haar leden is verkeerd, meende de senator. Hij sprak in Londen voor een bijeen komst van parlementsleden uit de lan den van het Gemenebest. Fulbright is voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse za ken. slachtoffers schadeloos zullen worden gesteld. De eigenaar van de goud- en diamant mijn van de Anglo-American Corpora tion, Harry Oppenheimer, heeft be kendgemaakt dat voor het einde van dit jaar opnieuw loonsverhogingen worden toegekend aan de mijn werkers. De Anglo-American had in januari een loonsverhoging van 25 pet. bekendgemaakt. Oppenheimer heeft zich nu niet over de hoogte van de loonstijging uitgelaten. De rellen in Carletonville waren het gevolg van een loonconflict tussen Afrikaanse mijnwerkers en de directie. De VN-commissie, die apartheidszaken- behandelt en uit 18 landen is sa mengesteld, heeft een scherpe verkla ring uitgegeven over het drama. In de verklaring zegt de speciale commissie ontsteld te zijn over de 'koudbloedige' moord door de Zuidafrikaanse politie op een aantal Afrikaanse mijn werkers. die betoogden voor loonsver hoging 'toen de politie op de zelfde wijze op hen schoot als dal 13 jaar geleden in Sharpville gebeurde'. De speciale commissie heeft voortdu rend getracht de internationale ge meenschap wakker te schudden door te wijzen op dc explosieve situatie in Z.-Afrika en de wrede en onderdruk kende apartheidspolitiek van het Zuidafrikaanse regime. Zij heeft de aandacht gevestigd om de onmense lijke omstandigheden waaronder de Afrikaanse-mijnwerkers in de Zuidafri kaanse goudmijnen onderworpen zijn. De Verenigde Naties hebben ver klaard dat apartheid een beleid dat gebaseerd is op barbaarse onderwer ping. uitbuiting, onderdrukking en moord een misdaad tegen de menselijkheid is. De massamoord van Carletonville van nu, zal evenals die van Sharpville, ongetwijfeld dc inter nationale gemeenschap pijnlijk doen herinneren aan zijn verantwoordelijk heid een einde tc maken aan deze misdaad en verder bloedvergieten en ernstiger gevaren voor dc internatio nale vrede en veiligheid te voorko men', aldus de verklaring van de VN- eommissie. De commissie heeft alle vakbonden, kerkgenootschappen en andere organi saties opgeroepen maatregelen 'tc nemen om de Afrikaanse bevolking te steunen bij de acties tegen het be wind in Johannesburg. De voormalige Amerikaanse minister van justitie Ramsey Clark heeft de VN opgeroepen een juridische afde ling in leven te roepen, van waaruit juristen kunnen worden uitgezonden om schending van mensenrechten ter plaatse te onderzoeken. DAMASCUS (Reuter) De regering van Syrië wil naar aanleiding van het luchtgevecht bij Tartoes van donder dag een klacht indienen tegen Israël bij dc Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties. Syrië wil dat de raad de 'Israëlische daad van agressie' veroor deelt. De regering heeft niet om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd Een eenzame Chileense soldaat staat hier op wacht bij de gesloten en verlaten grens met Argentinië op bijna vier duizend meter in het besneeuwde Andes-gebergte. Dc Chileense grenswachten hebben strikte orders niemand tot het land toe tc laten. NEW YORK (Reuter! Plannen van NEW YORK (Reuter) Plannen van een aantal Afrikaanse landen om vol gende week in de Alg. Vergadering van de VN afzonderlijke stemmingen te houden over de toelating van de DDR en West-Duitsland tot de Vere nigde Naties hebben het ongenoegen gewekt van de Oostduitse autoriteiten. Dit is gisteren uit gewoonlijk be trouwbare bronnen bij de VN in New York vernomen. De Afrikaanse landen, die een aparte stemming over het Westduitse lid maatschap willen, zouden gebelgd zijn over de houding van Bonn jegens Zuid-Afrika. De DDR doet alle moeite dc VN-afgevaardigdcn ervan te weer houden dat de toelating van beide Duitslanden niet gezamenlijk bij ac clamatie zal plaatsvinden, aldus de zegsli.eden. Vooral het aanhouden van Bonn van een consulaat in het omstreden Zuid west-Afrika (Namibia) heeft de boos heid van Afrikaanse regeringen ge wekt. Een missie van de VN-commissie te gen apartheid en van de VN-commis sie voor Namibia hadden met Bonn contact cpgenomen en waren zeer on tevreden over de uitleg, die de Bonds regering over haar beleid had gege ven, naar New York teruggekeerd, al dus de zegslieden. Volgens de zegslieden zou, als volgen de week afzonderlijk zou worden ge stemd over Bonns toelating tot de VN. een groep van 30 Afrikaanse lan den zich van stemming onthouden BRUSSEL (Reuter) Plannen voor uitbreiding van de bevoegdhe den van het Europese Parlement naderen hun voltooiing. Maar tussen de Europese Commissie en cle commissie van het Europese Parlement die zich met de bevoegdhe den bezig houdt worden nog steeds harde onderhandelingen gevoerd. Claude Cheysson, lid van de EEG- Commissie, die zich met begrotings- en financiële kwesties bemoeit, heeft deze week zijn plannen voor de parle mentscommissie verdedigd om de zeg genschap van het parlement over de EEG-begroting uit te breiden. Op 4 en 5 oktober zullen de voorstellen over de rol van het parlement worden voorgelegd aan een speciale plenaire zitting van het Europese Parlement aangenomen wordt dat het pakket voor stellen, die een coihpromis zullen be vatten, tijdig klaar zullen zijn, zo is uit betrouwbare bron-non in Brussel ver nomen. Volgens de zegslieden zullen twee voorstellen die Cheysson op 13 juli heeft gedaan centraal staan bij de aanbevelingen die de EEG-Commissie aan het parlement zal doen. Deze voorstellen zijn: dc stichting van een onafhankelijk controle-orgaan, die de enorme EEG- begroting zal behandelen; en cle invoering \an een 'tweede le zing" van de EEG-begroting door het Eu.opese Parlement Het Europese Parlement zou de Europese minister- ra;::! d.e de hoogste beslissingsbe voegdheid heeft publiekelijk onder handen nemen, .miien de'/» Raad het aclvies van hei parlement over belang rijke financiële besluiten verwerpt. Het huidige Europese Parlement, dat is samengesteld uit parlementsleden van de negen EEG-landen, heeft al leen een raadgevende bevoegdheid, kan de EEG-Commissie naar huis stu ren en heeft weinig zeggenschap over de EEG-begroting. Het Europese Par lement wil een grotere controle op de EEG-begroting, omdat deze per 1975 volledig uit de eigen inkomsten van de EEG-organen zal worden gefinan cierd, zonder dat de parlementen van de EEG-landen er dan nog iets over te zeggen zullen hebben. In Bonn is meegedeeld dat bondskan selier Willy Brandt op 6 en 7 oktober besprekingen zal voeren ipet de- Britse premier Edward Heath. Onder meer zou gesproken worden over het be zoek van Nixon aan Eutopa, dat in november wordt verwacht. PARIJS (AP) Enige duizenden buitenlagdse arbeiders zijn vrijdag in Parijs begonnen aan een 24-uurssta- king als protest tegen de vormen van racisme die zich thans in Frankrijk voordoen. De meeste stakers zijn werkzaam in de auto-industrie en in de huizenbouw. In Marseille, Toulon en Nice was al om dezelfde reden ge staakt door buitenlanders, Broers na elf jaar strijd weer in n regering IENT1 XNE l PI. Reuter) De regering van Laos en tie pro- roinmiumtisclie beweging Paillet Lao hebben gisteren in ientiane bet verdrag ondertekend, dat een eind maakt aan een burgeroorlog, die langer dan twintig jaar beeft geduurd. Dc ondertekening gebeurde in aanwe zigheid van diplomaten uit dc Vere nigde Staten. China en Noord- en Zuid-Vietnam. Plaat-; van handeling was het huis van de 72-jarige premie» prins Soevanna Phoema. één van de hoofdfiguren in cle naoorltgse ge- schiedenis in Laos. Hij zal ook de nieuwe, in het verdrag geregelde re gering leiden. Daarin zullen beide partijen met vijf man vertegenwoor digd zijn. Twee 'a-politieke vakminLa ters' completeren de ploeg. Een van de ministersposten van de Pathet Lao, waarschijnlijk buitenland se zaken, zal worden bezet door prins Soephanoevong. de 62-jarige halfbroer van Soevanna Phoema. Beiden hebben hun opleiding gehad in Hanoi en Parijs. De leidende rol in de politiek begon voor Soevanna in 1945 toen hij met de leiders van de tegen de Franse kolonialisten gerichte onafhankelijkheidsbeweging naar Bangkok uitweek. In de regering-in- ballingschap kreeg hij de functie van minister van openbare werken en plaatsvervangend premier. Zijn half broer Soephanoevong maakte in die zelfde tijd naam als leider van de prr- communistische opstandelingen, die een guerrilla tegen de Fransen begon nen In 1949 bereikte de groep van Soevan na een akkoord met Frankrijk terwijl zijn broer door vocht. Twee jaar later werd hij voor het eerst premier van het 2.5 miljoen inwoners tellende La os. In 1954 schudde hij weer de hand van Soephanoevong. die de jaren daarvoor met de communistische Viet Minh mee had gestreden in Vietnam. Hij was met deze vrijheidsbeweging in aanraking gekomen door zijn vrouw, die Vietnamese en marxist» was. De nieuwe band tussen de beide broers van koninklijke bloede hield niet lang stand. De pogingen om poli tiek tot een vergelijk te komen mis lukten en Soephanoevong ging terug naar de oerwouden in Xoord-Lacs om leiding te geven aan de pro-commu nistische opstandelingen. Zijn half broer Soevanna trad af als premier, maar kwam in 1956 terug op die post. Soevanna probeerde zich nu zo neu traal mogelijk op te stellen, niet tnt genoegen van de Verenigde Staten, die invloed op het beleid in Laos pro beerden te krijgen. In 1958 kwam hij ten val. maar twee jaar later werd de nieuwe rechtse regering verdreven en kon Soevanna weer premier worden. Zijn neutrale houding maakte nu wèl een akkoord mogelijk met zijn rode broer Soephanoevong. In 1961 kwam cr bijna een eind aan de bittere strijd in Laos door de vorming van een coa litie-regering. waarin drie stromingen (links, rechts en neutraal) waren ver- tegenwc ordigtf. Dc basis voor dit ak koord werd gelegd op een conferentie in Genève. De vrede duurde maar kort. Binnen een jaar was Soephanoevong terug in het noorden om opnieuw een guerrilla-beweging op te zetten: de Pa thet Lao. Hij onderhield zeer nauwe betrekkingen met buurland N'oord- Vietnam. dat hem steunde met man kracht en materiaal. Zijn broer zocht en vond steeds meer steun bij de Ver enigde Staten, die het Laotiaanse le ger financierden. Maar hij bleef zich neutralist noemen. Wapenstilstand Na tien jaar van voortdurende strijd zochten beide prinsen weer contact met elkaar. Hun briefwisseling had succes: in het najaar ging een delèga- tie van de rode Pathet Lao naar Vien tiane om de vredesonderhandelingen met de regering te beginnen. In fe bruari van dit jaar bereikten ze 'n wa penstilstand. Het vredesverdrag kwam daarna weer geheel op losse schroe ven te staan dpor de poging tot een staatsgreep door in Thailand wonende Lactiaanse cx-militairen. De aotie mis lukte volkomen, maar vergrootte het wantrouwen tor linker en rechter zij de. Akkoord Dat er de/e wéék' toch een akkoord is gesloten, is vooral te danken aan de alom waarneefnbare ontspanning tus sen oost en west. Soevanna Phoema onderstreepte dat nog in een korte toespraak, die hij hield bij de onder- tekeningsplechtigheid. Zijn broer was er niet bij. Hij zit nog in het hoofd kwartier van- zijn Pathet Lao. die nu tachtig procent van het Laotiaanse grondgebied met één miljoen inwo ners beheerst. Over. de beëindiging van deze tweede ling van Laos bevat het vredesverdrag geen regeling. Wel staat er in, dat 27 omstreden gebieden geneutraliseerd moeten worden. Alle buitenlandse strijdkrachten moeten binnen zestig dagen uit Latfs verdwenen zijn. Of de ongeveer 40.000 Noordvietnamese mi litairen. die.zien in het communis tische gedeelte bevinden, zich zullen tccugtrekk^n blijft een vraag. Zij be heersen onder meer de Ho-Tsji-Minh- route naar Zuid-Vietnam. Alle krijgs gevangenen zullen worden vrijgelaten en vluchtelingen mogen terugkeren De beide broers, die elkaar zo'n twintig jaar hebben bevochten, waren in 1961 samen in Genève. Links Soevanna Phoema, rechts de rode prins Soevanoevong en in het midden de toenmalige premier Boen Oem. Soevanna was woordvoer der van de neutralisten, zijn halfbroer vertegenwoordigde dc communisten op een conferentie, die tot een kortstondige vrede leidde. Vervolg van pagina 1 'Orde, discipline en hiërarchie, 21 daar wat het land ontbreekt, maar d strijdkrachten zijn volledig in stal die te verzekeren.' Dit verklaarde gi teren cle nieuwe Chileense ministi van buitenlandse zaken, vice-admira Ismael Huerta, op zijn eerste persco ferentie, waarvoor zes buitenland! journalisten waren uitgenodigd. Hij zei dat men zich tot voor ko niet had kunnen voorstellen, dat hi leger zich zou mengen in de politic 'Maar de omstandigheden van raoree sociaal en economisch verval, veroo zaakt door het marxistische bewin hebben ons verplicht op te tred;n', j dus de vice-admiraal. De Chileen marine geldt als het meest consen tieve strijdkrachtenonderdeel. Cp et vraag, wanneer de normale grondwt telijke situatie zal worden herstel zei Huerta. dat de interventie \an strijdkrachten 'slechts zolang zïl di ren als de omstandigheden dat noct zakelijk maken.' De invloedrijke aartsbisschop vj Santiago en primaat van Chili, karo naai Silva Henriquez, heeft giitert in een verklaring de hoop uit^spt ken, dat de verworvenheden vin i arbeiders en boeren in Chili niel doe het aan de macht komen van eai m litair bewind zullen worden aangetai 'maar met de economie zullen me groeien.' De kardinaal zei, dat he: ve driet van het episcopaat groot wis b het zien van de bloedovergoten str ten, mensen en fabrieken. Hij »roe respect voor degenen, die gevalle zijn, 'in de eerste plaats hem. diï ti dinsdag 11 september president va de republiek was.' De Veiligheidsraad van de VN 7.1 maandag bijeenkomen om een Cu baanse klacht te bespreken ovei di aanvallen op de Cubaanse ambasiadi in Santiago en op een Cubaans srhif voor cle Chileense kust. Op het dpi» matieke front hebben tot du:ve: slechts twee rechtse militaire dictatu ren in Latijns Amerika die >ai Brazilië en Uruguay de Chileeis junta officieel erkend. naar hun vroegere woonplaats. Er worden nog vele honderden Amerika nen vermist in Laos. Een speciale raad van 42 man zal wor den belast met de uitvoering van het verdrag. ROME (AP) De regen, die in maand augustus in de door drooi geteisterde gebieden in West-Afrika] gevallen, heeft de dreiging van hongerdood afgewend, zo heeft Voedsel- en Landbouworganisatie Verenigde Naties (FAO) gisteren meld. Maar, zo meldde men, de liulj akties moeten doorgaan tot de oogl de volgende maand wordt binneng haald. Verder heeft de regen moeilij heden veroorzaakt met het transpo en de distributie van het voedsel. A; deze moeilijkheden is tegemoet gek men door middel van voedselzendi gen door de lucht. Sinds de 'operat luchtbrug' van de FAO van start gegaan, is meer dan 14.000 ton a„ voedsel boven de zes geteisterde la den: Mali, Niger, Opper-Volta, Tsjaa Senegal en Mauretanië, naar benedc gegooid. Spanning Zweden STOCKHOLM (AP. Reuter, UPI) Blijkens uitslagen van de laatste 01 niepeilingen gaat het morgen bij i algemene verkiezingen in Zweden e< spannende strijd worden tussen regerende sociaal-democraten, die het parlement door linkse commun ten worden gesteund en de opposit Volgens de laatste peilingen kan 01 Palme's minderheidsregering op 48 procent van de stemmen rekenen. I is een winst van ruim twee pet. Ve geleken met een paar dagen gelede De oppositie: Centrum Party, Liberal Partij en Gematigd Verbond (consc vatieven) zouden de steun krijgen va 48,3 pet. van de stemmers. De oppo.' tie heeft verklaard samen een <reg ring te vormen, maar heeft apar campagnes gevoerd. -De voornaams oppositieleider is de 47-jarij Torbjörn Fallddin, leider van de Cei triun Partij, die vroeger de Agrar sche Partij was. Zweden telt 5,7 mi joen kiesgerechtigden, van wie 300.000 voor het eerst zullen sten men. De kiesgerechtigde leeftijd is Zweden 20 jaar. Rumoerige première PARIJS (AP) De opera La Tra vil ta, heeft donderdagavond in het bi; zijn van prinses Paolo in Parijs eei roerige gala-première beleefd. Dez opera van Maurice Bejart werd opge voerd in het Theatre Champs-Elysees waar 'tout Paris' zich naartoe had g< rept. Aan het eind van het eerste tc neel en tijdens de 'grote aria' van dl dood na het vierde toneel, klonk kor maar hevig boe-geroep. Het feit, da de Griekse Diva Vasso Papantoniou ii sommige passages de hoge tonen nie haalde, viel bij het publiek in de zaa en op de balcons niet in goede aarde. Zelfs Maurice Bejart werd na afloop der voorstelling enkele malen uitge floten. doch cle overgrote meerderheid van het publiek applaudisseerde luid voor het stuk en de zangers. Turkije vrijer ANKARA (Reuter) De Turkse re gering heeft officieel bevestigd, dat de noodtoestand met ingang van 26 september geheel zal worden opgehe ven. De nationale veiligheidsraad, het hoogste adviesorgaan van militaire en regeringsleiders, had dit al eerder aanbevolen. De noodtoestand werd in april 1971 voor elf Turkse provincies ingesteld om het verzet tegen de rege ring en studentenonrust de kop in te drukken. Sinds ongeveer een jaar heb ben zich echter geen belangrijke inci denten meer voorgedaan. De staat van beleg was al geleidelijk aan opgehe ven en was in feite alleen nog maar in de provincies Istanbul en Ankara van kracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8