dichtbij Een nationale feestdag als slot van de zomer Commentaar weerrapporten het weer ntspanning Jeneraal-majoor Wijting topman fan krijgsmacht TV-oog gaat al vroeg open schoolhaar vrijheid verboden Het weer, het werk en nog veel meer pleiten ervoor: Prinsjesdag meest geschikt? Industriebond NKV weigert cao Hoogovens Lector vraagt om vervolging van boycotters Septemberzomer '4/ JOW/KWAR/TET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T5/K7 onder redactie van loessmil Als' een koe melk drinkt, gaat hij dan meer melk govern, denk Je?' indskanselier Brandt heeft deze :ek een paar opmerkingen over de pstduitse ontspanningspolitiek ge- aakt, die sommigen niet van hem Hen hebben verwacht. Deze politiek in er, zo zei Brandt, niet toe dienen ft1 n invloed te oefenen op de binnen- L ndse toestand in communistische nden. Haar doel bestaat uitsluitend normale betrekkingen met fest-Duitslands oostelijke buurstaten scheppen. Of de inwoners van die aten onderdrukt worden, en in welke ite, doet er dus althans in dit izicht niet toe. Om dit te bena- ukken, liet Brandt zich zelfs ontval- n, dat zijn regering haar ontspan- ngspolitiek zou voortzetten, zelfs als alin nog heerser in het Kremlin zou u"- at regeringen zich bij hun streven aar handhaving en verdieping van dc ede niet kunnen laten leiden door opvattingen over het binnenlandse "idrag van andere regeringen, is een ijdverbreide mening. Zij steunt meest- op de gedachte, dat buitenlandse ölitiek uitsluitend de belangen van eigen land moet dienen. Zeker in ederland wordt deze stelling soms j rtstochtelijk bestreden, zij het zel- in op regeringsniveau. Sommigen ïkken daarbij zelfs de indruk, dat t de hoofdtaak van een minister van litenlandse zaken zou moeten zijn n, ongeacht het effect, de handel en ^Jandel van buitenlandse regimes te 'J. itiscren. Ij eer. van beide opvattingen lijkt ons ist. Door de niet-inmenging in an- iu, rmans binnenlandse zaken te verhef- M n tot een onaantastbaar principe Setgeen Brandt deze week leek te in), kan een regering zich te ge lief akkelijk afmaken van de vraag, of door politieke pressie wellicht het van onderdrukten elders zou kun- n verlichten. Dat zulke pressie soms fect kan hebben, heeft de houding het Amerikaanse Congres jegens !t Russische emigratiebeleid voor Jo- de r. bewezen. Uitspraken van Sacha- wijzen in dezelfde richting. iderzijds mag men de kansen die ér liggen, niet overschatten. Het zou 'erstandig zijn, naar het middel van lütieke druk te grijpen, wanneer er sn reden is om te vermoeden, dat beoogde effect kan worden be- ikt. Met een buitenlandse politiek -T t zich door morele overwegingen J it leideïi zonder acht te slaan op het l/tig resultaat, is niemand gediend, t de pleitbezorgers van zo'n beleid arvoor altijd voldoende oog hebben, |u een iets tc boude bewering zijn. :t de opmerkingen van Willy Brandt :reft. moet ten slotte worden ge ld, dat de praktijk bij hem blijkbaar aler is dan dc leer. Zo is ook de 4|estduitse regering van plan om op Europese Veiligheidsconferentie, volgende week in Genève wordt irvat, met kracht te streven naar een rijere uitwisseling van mensen en leeën tussen Oost en West. En als at geen poging is om de b'nnenland- zSI| toestand in Oost-Europa te verbete- :ikJn, wat is het dan wel? igan onze Haagse redactie HAAG De ministerraad is •en akkoord gegaan met de be aming van generaal-majoor A. J. V. Wijting van" de Kon. Luchtmacht —ut voorzitter van het comité Verenig- le chefs van Staven. Generaal Wijting e(?|>lgt in deze functie lt.-generaal W. x. sn Rijn op. die ontslag heeft geno- "aen, omdat hij het niet eens was met .Jet beleid van minister Vredeling enjtefensie). generaal Wijting die met ingang van november zijn nieuwe taak in de van luitenant-generaal aanvangt, in de nieuwe defensie-structuur de inctie van chef van de defensiestaf rijgen. De reorganisatie van de dc efensiestructuur, die nader uitge- k erkt zal worden in de defensienota •el ie begin volgend jaar verschijnt, be- ogt een grotere samenhang tussen m' et beleid van de verschillende krijgs- lacht-delen te bereiken. In de nieuwe rganisatie zal de chef defensiestaf op lkaar afgestemde adviezen aan de po- tieke leiding moeten voorleggen ter opbouw en uitrusting van de "jgsmach't-delen. éigens de normale procedure had in laats van lt.-gen. Van Rijn de huidi- e chef-luchtmachtstaf, generaal J. H. fnoop, benoemd moeten worden. Mi- ister Vredeling heeft de normale iërarchieke opvolging echter bewust oorbroken, omdat generaal Wijting onger is en dus langer in zijn nieu- "fre functie kan blijven, waardoor de I ontinuïteit van het beleid wordt be- v brderd. 'De beste man op de beste "•jaats was bij deze benoeming mijn II ftgangspunt', zei minister Vredeling isteren. Hij benadrukte dat de be- in oeming in nauw overleg met gene- I ®al Knoop is voorbereid. Minister 'redeling zei niet de indruk te i lebben dat deze verbreking van de w üërarchieke lijn ontstemming bij de nUitaire top van defensie zou veroor aken, maar zeker kun je daarvan na- II uurlijk nooit zijn, voegde hij daaraan ep oe. jen.-maj. Wijting is 48 jaar en mo- 51 öenteel commandant van het com- jp »ando taktische luchtstrijdkrachten, n 1942 begon hij zijn militaire car- 'ère op 17-jarige leeftijd als leerling- 'Pitfire-piloot in Engeland. Vroeg of laat zal iedereen vandaag wel even de televisie aanzetten. Want dat kan bij hoge uitzonde ring: héél vroeg oj héél laat. Van- wege z'n vijftigste verjaardag mag de AVRO om zeven uur al zijn te levisie-oog opendoen en Willem Duys goeiemorgen laten zeggen en nog veel mèer. Om tien over zeven volgt het vroegste NOS-journaal en om kwart over zeven het eerste echte (kinder-)programma: Bibele- bons.En i'anaf dat moment doet de televisie tot 's nachts half én geen oog meer dicht en wie van te levisie houdt, kan dus zijn hart ophalen. Wie gaat er om zeven uur 's mor gens op de vrije zaterdag al voor zijn toestel zitten? Zomaar wat te lefoontjes links en rechts in het land leverden dit resultaat op: De heer Van Zijtveld (niet AVRO's pop figuur Cees) uit Utrecht: 'Dat ben ik zeker niet van plan. Misschien xoel af en toe, maar niet- de hele dag. Mijn zoon zou wel naar het sportpanorama willen kijken, maar die is pverdag niet thuis. Er zal hier maar een zeer geringe belangstelling zijn.' Mevrouw Moraal (niet van Jan Moraal) uit Amsterdam: 'Zoveel tijd zal ik wel niet hebben en ik vind het trouwens zonde van het mooie weer. Ik ben een werkende vrouw en deze zaterdag ben ik maar toevallig vrij. Bovendien ga ik naar mijn zieke dochter, dus ik zal m'n handen vol hebben aan de kleinkinderen.' Achttienjarige Sietze Bremer (heeft niets tc maken met Televi- ziers Ria) uit Groningen: 'Mijn zusje van twaalf is wel van plan naar de kinderprogramma's te kij ken, ikzelf naar sport en m'n ou ders misschien naar Wie van de drie.Of zijn vader omtien over zeven naar het nieuws gaat kij ken? 'Zeker voor die vijf minuten uit bed en dan er weer in! Dan kan ie net zo goed om tien uur op staan en naar de radio luisteren.' Mevrouw Keyzer (niet de vrouw van de AVRO-voorzitter) uit Rot terdam: "s Zaterdags heb ik wel wat anders te doen. M'n drie kin deren zullen wel wat kinderpro gramma's bekijken, maar om kwart over zeven slapen ze nog. En mijn man houdt wel van sportmaar als het mooi weer is gaat ie liever vis sen clan voor de televisie zitten.' Het spijl mel rouw Emmink (geen familie van Herman) uit Amster dam wel een beetje dat ze net voor deze zaterdag al kaarten voor een concert in Monwckendam heeft.' Dat laat ze niet lopen, maar 'an ders hebben we zoiets wel vaak aan staan.' De heer Duys uit Venlo zit in elk geval niet om zeven uur al naar naamgenoot en meer ook niet Willem te kijken. Hij is met verlof thuis, want 'ik ben zeeva rend en oo zee kan ik niet uitsla pen.' Vandaar dat hij het deze och tend beslist wèl zal doen. De rest van de dag kijkt hij alleen tv 'als het interessant is. Sport, dat zit er wel in.' De AVRO zelf is intussen 'zo'n beetje op alles voorbereid. Er zijn al mensen geweest die gezegd heb ben: dal willen we meemaken, die 17'4 uur tv. Te zijner tijd gaan we de cijfers over kijkdichtheid en waardering in elk geval naar bui ten brengen.' En dan rullen we pas weten hoeveel kijkers deze ma rathon uitgezeten hebben. De Bibelebonse kinderen zijn er vanmorgen in het jubilcum-AVRO-pro- gramma al vroeg bij: om kwart over zeven probeert presentatrice Mar- greet Heemskerk ze al onder de douche te stoppen, maar daar zijn niet alle Bibelebonse kindertjes even dol op (zie ook: 'tv-oog gaat al vroeg open'). Engelse scholieren hebben er iets op gevonden om hun schoolvakan ties zelf te verlengen. In navolging van de Verschrikkelijk Vurige Voetbalfans in hun land, die hun haar in de kleuren van hun gelief de club laten verven, heeft een aantal schoolkinderen het popidool David Bowie als lichtend hoofd voorbeeld gekozen. Lichtgevend zelfs soms, als je de veertienjarige Andrew Sharp neemt. Net als voor al zijn leeftijdgenoten hield ook voor hem deze week helaas de gro te vakantie op en moest hij weer naar zijn Londense school, waar hij arriveerde met paars geverfd en gepiekt haar, k la David Bowie - vindt hij zelf tenminste. 'Je komt maar terug als je er weer normaal uitziet', kreeg hij te horen en hij mocht naar liuis. Vijftienjarige Va lerie Crawford zag haar David Bo wie weer heel anders en verscheen in Bournémouth op school met fel geel en blauw geverfde lokken. Ook zij mocht onmiddellijk op nieuw met vakantie. Dc ouders van de kinderen zijn het allerminst eens met de beslissing van de schooldirectie. Mevrouw Crawford liet verontwaardigd we ten dat zij haar dochters hoofd 'erg mooi en modern' vond. De militair is vrij in de keuze van zijn haardracht, lezen we in het Algemeen Marineweekblad. Niet dat hij daarin volledig vrij zou zijn, want regels moeten er in het leger zijn. De militair moet in elk geval, al dus volgt uit het leerzame bericht, voldoen aan persoonlijke en be- drijfsveiligheidseisen, aan groeps- hygiënische eisen en operationele eisen. Dat komt er op neer, dat 'de haardracht schoon en goed onder houden' dient te zijn. wat nog enigszins begrijpelijk uit de verf komt als 'groepshygiënische' eis. Maar nu de rest: 'Noch de persoon lijke, noch de bedrijfsveiligheid wordt geacht te worden bedreigd bij het dragen van bakkebaarden, baard of snor, of een kapsel dat dicht aansluit aan het hoofd en dat niet over oren, ogen of boord of kraag valt'. In dat laatste geval voldoet de haardracht kennelijk niet aan de persoonlijke of be- drijfsveiligheidseisen en dan moet de persoon in kwestie 'bij de ver vulling van de functie een doelma tige beschutting* - volgens voorge schreven model - dragen. En hoe bepaal je nu wanneer je zo'n be schutting wel of niet moet dragen? Dat bepaal je helemaal niet: 'De minister wijst de commandanten of de functionarissen aan. die ge rechtigd zijn te bepalen bij welke werkzaamheden of dienstverrich tingen het dragen van een derge lijke beschutting overbodig is'. Die vrijheid heeft de militair zelf dus ook niet. evenmin als in een over zees gebiedsdeel of in het buiten land, waar 'de vrijheid van haar drachtkeuze wordt beperkt door de ter plaatse geldende normen'. En de beperking gaat nog verder: 'Bij een internationale staf wordt de haardracht bepaald door de in die staf geldende voorschriften' In hoeverre mag je dan als mili tair dus je eigen haardracht kie- zen? Gooi dat maar in je dienstpet. Een boek, getiteld 'Geboorterege ling', dat te Bombay in Ind'ia werd uitgegeven, bevat de volgende waarschuwing van dc uitgever: 'El ke vermenigvuldiging ten strengste verboden zonder onze schriftelijke toestemming'. Aldus een citaat in Quo Vadis, een blad voor zeevaren den en vrienden van de zee. max. neer- temp. slag Amsterdam De Bilt Deelen Eeldc Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Tnnsbruck Kopenhagen Lissabon Locarnn Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Tstanboel Las Palmas New York Tunis ,H.°?5 september: Vlissingen: 3.53- 16.03: Harlngvlletslulzen: 5.33-17.56; Rotter dam- 6.66-18.51; Sehevenlngen: 5.00-17.22; IJ- mulden: 5.37-17.59; Den Helder: 10.P5-22.12; Harllngen: I2.12-; Delfzijl: 1.59-14.09. 17 SEPTEMBER: Vlissingen: 6.28-16.61; Ha- rlngvlletslulzen: 6.10-18.36; Rotterdam: 7.23- 19.33; Sehevenlngen: 5.37-17.58; IJmulden: 6.17-18.38; Den Helder: 10.36-22.66: Harllngen 0 36-12.68; Delfzijl: 2.39-16.50. onbew 18 0 motregen 0 onbew 19 0 mist 21 0 onbew 18 0 onbew 17 0 mist 18 0 onbew 20 0 onbew 20 0 onbew 19 0 geh bew 16 0 licht bew 26 0 licht bew 0 licht bew 16 0 onbew 25 0 onbeW 20 0 onbew 19 0 zwaar bew 22 0 zwaar bew 11 0.4 mist 22 0 zwaar bew 18 0 regenbui 24 15 regen 24 0.1 onbew 20 0 onbew half bew 28 0 licht bew 30 0 mist 31 0 onbew 18 0 geh bew 26 0 zwaar bew 17 0 licht bew 23 0 half bew 28 0 onbew 26 0 licht bew 12 0 ZAvaar bew 17 0 licht bew 20 0 onbew 25 0 zwaar bew 23 0 onbew 26 0 zwaar bew licht bew 31 0 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De viering van het regeringsjubileum van konin gin Juliana op 5 september, is tct nu toe misschien wel het beste 'pleidooi' geweest voor het vie ren van een nationale feestdag aan het eind van het zomersei zoen. Een nieuwe discussie over de ontkoppeling van de verjaar dag van de koningin en de na tionale feestdag lijkt daarom zinvol en gewenst. Koningsgezinde en republikeinen én de massa daartussen die alles om het even is, zullen het eens moeten zijn met de constatering dat op 5 septem ber een geslaagd feest gevierd is. Niet alleen het mooie weer was daaraan debet, andere factoren beïnvloedden de feestelijkheden evenzeer gunstig: Ze zijn belangrijk genoeg om bij een keuze van het tijdstip voor de natio nale feestdag gewicht in de schaal te leggen. Een pleidooi voor ontkoppe ling van de verjaardag van het staats hoofd en de nationale feestdag is nog urgenter, nu Nederland in de (nabij- e?) toekomst geconfronteerd kan wor den m'dt een koninginnedag in het hartje van de winter de verjaardag van prinses Beatrix op 31 januari. Waarom een nationale feestdag aan het eind van het zomerseizoen? Qnze weerkundige medewerker heeft bij een vluchtig onderzoek over de laatste twintig jaar uitgerekend dat de datum van eind augustus een gemiddelde temperatuur had van 16.2 graden Cel sius tegen 30 "april 9.6 graden Celsius en 31 januari twee graden Celsius. Neerslag van .betekenis kwam achttien maal op 31 januari voor, vijftien keer op 30 april en veertien maal op 31 au gustus. De klimatologische voordelen zijn dus duidelijk. Maar het tijdstip van 31 augustus is vooral van belang in een omgeving die voornamelijk beheerst wordt door een agrarische samenleving. Ondanks verstedelijking en industrialisering is dat in Nederland altijd nog het geval. De boeren vormen in feite de belarig- rijkste schakel in de produktiehuis- houding, wat zij voortbrengen is van vitaal belang voor de primaire behoef te van de mensen. Dat wordt wel eens onvoldoende onderkend. Een goede vijftig jaar geleden deelde bijna heel Nederland nog in de vreug- UTRECHT De Industriebond NKV zal de cao bij Hoogovens niet teke nen. Dit omdat de Hoogoven-directie op het punt van de prijscompensatie 'al net zo halsstarrig blijkt te zijn als de metaalwerkgevers van de FME'. Zoals bekend heeft dc Industriebond NKV, in tegenstelling tot de indus triebonden van NVV en CNV de lan delijke metaal-cao ook niet getekend. Bij Hoogovens heeft de bond onge veer 3000 leden. Evenals op landelijk niveau verspeelt de katholieke bond door het niet on dertekenen van de cao ook bij Hoogo vens de vakbondsbijdragen, die in dit geval ongeveer 150.000 zouden heb ben bedragen. Hoogovens heeft zich wel bereid verklaard de Industriebond NKV de faciliteiten te geven die de bond in staat, moeten stellen 'construc tief' deel te nemen aan het overleg over de volgende cao: studiemogelijk heden voor leden en kaderleden, faci liteiten voor het bedrijvenwerk e.d. Zoveel mensen zijn er op de been als er aan het eind van de zomer een nationaal feest gevierd wordt opname op de Dam in Amster dam op 5 september j.l.). de van het oogstfeest zo ontroe rend mooi beschreven door vooral Vlaamse schrijvers als Stijn Streuvels en Felix Timmermans. In Vlaanderen had je na het binnenhalen van het laatste hooi het zogenaamde 'wafelen- fee'st', nadat het koren binnen was werd het oogstfeest gevierd en kwa men de duizenden 'pikkers', boerenk nechts en boerenmeiden bijeen om met burgers en buitenlui te plezieren. In veel dorpen in de Betuwe wa ren voorbeelden te over zag je dat op 5 september het regeringsjubileum werd aangegrepen om dat oogstfeest te vieren. De spanning bij de boeren of ze alles wel op tijd binnen zouden krijgen, was geweken. Er waren boe renwagens beschikbaar om mee te doen aan soms uitbundige optochten. Toeschouwers werden erbij betrokken, bij het feest en bij de oogst die bin nen gehaald was. Er is daarom alle reden om rekening te houden met de 'boerenhuishouding' bij een tijdstips- bepaling voor de nationale feestdag. Prinsjesdag Het zou een gelukkige combinatie zijn als de nationale feestdag zou samen vallen met prinsjesdag. Twee jaar ge leden is daarvoor in de commentaar kolom van Trouw-Kwartet een plei dooi gevoerd. De aanleiding was toen de (inmiddels afgestemde) grondwets wijziging prinsjesdag voortaan niet meer op de derde dinsdag in septem ber te houden, maar op de laatste dinsdag in augustus en natuurlijk niet minder het sombere perspectief van de viering van een koninginnedag in het jartje van d'd winter op 31 januari. Om praktische redenen (de korte tijd die het parlement heeft om voor oudjaar alle begrotingsstukken af te handelen) zijn er in Den Haag nog heel wat voorstanders van ver vroeging van de grondAvettelijk vast gelegde datum van prinsjesdag. Als dat zou gebeuren en de suggestie van deze krant van twee jaar geleden zou worden doorgevoerd, zou dat een kans zijn alle stromingen in Neder land de kans te geven de nationale feestdag op de eigen wijze te interpre teren en te vieren. De koningsgezin- den zouden op die dag het bestaan van de monarchie kunne vieren, de 'republikeinen' zouden een nieuw de mocratisch jaar inwijden, de mensen die van de parlementaire democratie houden zouden meer inhoud gegeven zien aan het instituut van de staten- generaal en op het platteland zou het. oogstfeest meer inhoud hebben en de boeren zouden meer waardering krij gen. Voor de bestuurders die de leer der repressieve tolerantie huldigen moet het tijdstip uitermate gunstig voorko men, omdat veel actiegroepen wind uit de zeilen genomen wordt te de monstreren 1 en 5 mei Er zijn nog een paar redenen waarom dt' nationale feestdag losgekoppeld zou moeten worden van de verjaardag van het staatshoofd. Op die manier krijgen namelijk bevrijdingsdag (5- mei) en de dag van de arbeid (1 mei) weer heel wat meer inhoud. De laat ste vijfentwintig jaar zijn die dagen door de viering van de nationale feestdag op 30 april naar de achter grond geschoven en eigenlijk is dat toch een beetje een vorm van intole rantie tegenover 'andersdenkenden'. Er zijn nu eenmaal veel mensen die 5 mei, de dag van de arbeid of prinsjes dag belangrijker vinden dan koningin nedag. Door een nationale feestdag te verschuiven naar de eerste dinsdag in september laat je iedereen in zijn waarde. Ook de koningin zelf trou wens, mag je veronderstellen. Want 't moet toch een aardig en prettig idee zijn je verjaardag te vieren, zonder te moeten voldoen aan allerlei represen tatieve verplichtingen. Een défilé voor het bordes van Soestdijk is na tuurlijk een mooie vorm van aanhan- kelijkheidsbetuiging. Maar dc konin gin wordt er wel een hele morgen mee uit de familiekring gehaald. Op dc nationale feestdag op de eerste dinsdag van september ,zal volop gele genheid voor dat défilé zijn en zal het voor de koninklijke familie heel wat aangenamer wezen enkele uren op het bordes te moeten doorbrengen. Volgens dc rijksvoorlichtingsdienst is het nog nooit voorgekomen in de Ne derlandse monarchie, dat de verjaar dag van het regerend staatshoofd ook geen nationale feestdag was. In Enge land is het al tijdenlang gewoonte dat op de eerste zaterdag in juni nationa le feestdag wordt gevierd in de vorm van 'trooping the colour', of 'the Queen's official birthday' (de konin gin haar officiële verjaardag). Maar met de verjaardag van koningin Elisa beth heeft dat feest niets te maken. Die viert haar verjaardag in alle be slotenheid in april. Misschien dat ko ningin Juliana yel jaloers op haar is. Van een verslaggever DELFT Lector dr. ir. A. Verruijt van de afdeling weg- en waterbouw kunde van de TN in Delft heeft de officier van justitie in Den Haag in overweging gegeven een vervolging in te stellen tegen studenten, die vorig jaar onderwijs gevolgd hebben, zonder collegegeld betaald te hebben. Bij zijn brief voegde de lector een lijst met namen van studenten die zich aan deze overtreding schuldig ge maakt hebben, mét een opgave van de practica en oefeningen waarbij de overtreding geconstateerd was door enkele docenten. Een paar van deze docenten hadden een dag vóór deze brief aan de officier van justitie de minister van onderwijs schriftelijk ge vraagd een besluit van het Delftse college van bestuur te schorsen of te vernietigen om niet-ingeschreven stu denten die een registratieformulier hebben ingevuld, te beschouwen als examenstudenten. Ook het besluit dat alle op deze manier geregistreerde studenten actief en passief kiesrecht hebben, zou volgens de docenten ge schorst of vernietigd moeten worden. Lector Verruijt verwijt het college van bestuur dat het eerst inlichtingen bij de afdeling weg- en waterbouw kunde heeft ingewonnen om niet-beta- lers te kunnen vervolgen en dat het bestuurscollege later op dit voorne men Is teruggekomen. Inmiddels is één van de genoemde docenten, prof. ir. W. C. Bischoff van Heemskerck, dekaan van de afdeling wee- en water bouwkunde overleden. Zoals in een deel van onze vorige op lage gemeld vindt staatssecretaris Klein dat er voor studenten geen ar gumenten meer zijn om geen college geld te betalen. Wie niet betaalt, zal later toch moeten betalen. Dr. Klein heeft dit tegen het Groningse college van bestuur gezegd Van onze weerkundige medewerker Dit weekeinde blijft de natuur door feesten, De zon vervult een hoofdrol en de kans op regen blijft uitermate klein. De middag temperaturen berei ken in het binnenland waarden van 20 tot 23 graden. Dat de zomer nog steeds kerngezond is, komt door de bestendigheid van een hogedrukzone ven Schotland tot de Zwarte Zee, waarvan het zwaarte punt zich van de Noordzee naar de Balkan verplaatst. (1026 millibar). Dit maximum slaagt er met veel suc- den. Er zijn minima die via Noord- Scandinavië naar Rusland gaan en ver der is er een lagedrukgebied ten wes ten van de golf van Biskaje dat lang zaam in noordoostelijke richting op dringt. In zuidwest-Frankrijk, ivaar het an ders, bij een Atlantische icind, koeler is dan elders in Frankrijk, werd het gistermiddag bij zuidoostelijke wind voor de afwisseling eens tropisch. In de Vendée, Saintonge en Les Landes steeg de temperatuur tot 30 d 32 gra den met een topper in Chassiron Dit. station meldde gisteravond een chaoti sche onweerslucht, overigens zonder dat het ergers nog tot donder of blik sem was gekomen. Tot op dit moment heeft De Bilt twee officiële zomerse dagen van 25 graden of warmer gemeten, juist normaal De vliegbasis Twerte staat op vier zomer se dagen (normaal 3) evenveel als in Beek, waar het op 5 september j.l. 31.3 graad C. werd. We moeten tot 1964 teruggaan om meer zomerse da gen in een septembermaand te vin den: Twente toen 5, en Limburg 7. In september '59 kwam Gemert op 8 en in september 1949 registreerden De Bilt en Maastricht respectievelijk 8 en 9. Superzomers was september 1947 met De Bilt op 10, Maastricht op 13 en Gemert op 14 zomerse dagen. Tenslotte even een antwoord op de vraag hoe het er in onze zomer in Groenland eigenlijk voorstaat. Hier enkele temperaturen van vrijdagmid dag 4 uur: Danmarkshavn op 77 gra den noorderbreedte aan de oostkust: minus 2 graden bij een krachtige west-noordwesten wind en drift- sneeuw. Holsteinberg op 67 graden noorderbreedte aan de zuidwestkust: plus 9 graden en de Amerikaanse ba sis Thule op 77 graden noorderbreed te aan de noordwestkust minus 5 gra den C. aanhoudend droo

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7