rweederde noet op z'n van bevolking hart passen Boerma bepleit wereld-voedselvoorraad Weer confectiebedrijf in Groningen in financiële problemen \i Nederland wil zaak Chili niet in de VN brengen Jj^rankzinnig dat overheid weinig doet' ÏE KERK SN DE OMMUNiSTISCHE LANDEN srkloosheid in liabant nog eds 't grootst WINKLER PRINS AT Nü bij- de boekhandel Eén geheel bepleit bij reorganisatie V redestein concern Aantjes: afschuw over geweld Chili 'Onderwijs in de erfelijkheidsleer is achtergebleven' Overvallers roven zeventig mille uit bank in Amsterdam Maandag gesprek over toestand bij Kwatta Vrouw in auto verbrand Een geschenk van de natuur, ter ere van de jarige La Paz: de Coronita de la Fiësta, zeldzaam van vorm, rond en rank en natuurgedroogd,38 ct. PvdA-congres Om tekorten in ontwikkelingslanden te kunnen dekken: 0UiW/K"WAMTET 2ATEMXAC 15 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T3/K.5 ederland dreigt binnen afzienbare tijd koploper te worden an een onzer verslaggeefsters Tweederde van de Nederlandse bevolking heeft waarschijnlijk een hartafwijking (va- voïNHAAG rend van zeer gering tot vrij ernstig) waar iets aan gedaan moet worden. Tot deze conclusie komt de le )PIH (Commissie opsporing en preventie ischemische hartziekten) na het onderzoeken van tiendui- iden werknemers van aangesloten bedrijven. rel its bij éénderde van de onder- te mensen werd het hart volledig gekeurd. De rest moest worden p renvezen voor een doktersadvies ,ro en bezoek aan de specialist. Dit 3zg tide ons gisteren dr. F. H. Bon- iajj leider van het COPIH-project. n lemische hartziekten zijn de afwij- ;te[en die veroorzaakt worden door m(j nmerde bloedtoevoer naar de pier; in het ernstigste geval leidt <je it een hartinfarct). project dat in 1971 is begonnen, Bjj n initiatief van een aantal grote eri ijven, waarvan de bedrijfsgenees- jav ,ige diensten zich aaneengesloten e ien tot een deskundige commissie. q0] ecialiseerd in hartziekten. Aange- ve, a zijn onder meer de Rotterdam- id iven, zestig bedrijven in Oost-Gel- 'j ind, de Amro-bank, de Shell, de smijnen, de bedrijfsgeneeskundi- liensten in Tiel en Deventer, de het marineopleidingskamp in ium, de spoorwegen en de rijks- ■egjersiteit van Utrecht. es ingehaald? «Cgjde lijn zich zo voortzet is Neder- volgens dr. Bonjer binnen af- iarc tijd de koploper in het aan- ^^art- en vaatziekten. Amerika, dat nog nummer één staat, zal ibeidig worden ingehaald. De risico kin iren die in ons land een grote rol vjn zijn een hoge bloeddruk, het cholesterol in het bloed en het m. Dat deze risicoverzwarende fac- C i opeens bij veel meer mensen ïialeerd worden heeft volgens dr. raa er verschillende oorzaken. Zo ns it hij het wegvallen van zware li- i Ifielijke arbeid door de mechanisa- 'Maar dat de mensen in plaats de fiets of de benenwagen nu de of het openbaar vervoer naar ob werk nemen speelt een nog veel ■d'®e rol', aldus dr. Bonjer. hebben de sterk gestegen in- n; (fiis er in ons land voor gezorgd 1 'e mensen veel meer eieren, vlees -h vet en boter eten dan vroeger. zwaarder lichaamsgewicht is lpl het gevolg. Bovendien zorgt groeiende autopark voor een toe- :nd aantal stresssituaties. Tegen- het verschijnsel van een afne- L roken door de bevolkingsgroep d middelbare leeftijd staat het feit veel meer jongeren en vrouwen roken en we lin die mate dat uit- ilijk het aantal rokers nog steeds Hieruit kan ook voor een deel ADVERTENTIE ATERDAG 22 SEPTEIVIBER "FORMATIE-INSPIRATIEDAG Sprekers: ANNE VAN DER BIJL 's middags lend als evangelist achter het IJze ren Gordijn. Michael bourdeaux 's avonds 7.30 uur 'gllcaanse predikant en directeur van centrum voor studie van godsdienst i communisme in Londen, vvendien zal er een nieuwe film wor- "J 'ertoond over christenvervolging in ,j asiand. ,n ??VanE: 3 uur. Het programma zal lv?e.veer 9 uur afgelopen zijn. iats: Bergkerk te Zeist, Bergweg 92. dag wordt georganiseerd door Jmstochten". adres: postbus 47. Er- *k uw predikant of voorganger attent aeze dag en probeer zoveel mogelijk ensen mee te nemen. verklaard worden dat het aantal hart en vaatziekten onder jonge vrouwen schrikbarend toeneemt', aldus dr. Bonjer. Meer onderzoek Volgend jaar hoopt het COPIH zijn onderzoek uit te breiden tot twintig duizend werknemers. Voor het eerst zullen er dan ook ambtenaren onder zocht worden en wel in Tiel en Am stelveen, twee gemeenten die 'hierom hebben verzocht. Het kapitalen ver slindende onderzoek (voor de tiendui zend dit jaar moest 900.000 gulden worden neergelegd) wordt voor het grootste deel gefinancierd door het bedrijfsleven zelf. De overheid gaf dit jaar voor het eerst een subsidie van 2000 gulden. Dr. Bonjer noemde het 'ronduit krankzinnig' dat de overheid zo wei nig aan de preventie doet in de ge zondheidszorg. 'Met name in de be strijding van hart- en vaatziekten werkt een preventieve zorg niet al leen levenbesparend maar ook sterk kostenbesparend', meent hij. Hoewel er bij de regering al tijden een advies ligt van de gezondheidsraad, waarin wordt aangedrongen op een bevol kingsonderzoek, is er tot nu toe niet méér van de grond gekomen dan een proefonderzoek onder tweehonderd man overheidspersoneel. Personeelste kort bij de rijksgeneeskundigedienst wordt als hoofdoorzaak hiervan ge noemd. Bovendien is een gebrek aan opvangmogelijkheden na gebleken hartafwijkingen een grote moeilijk heid, aldus dr. Bonjer. Bezoekers van het Vondelpark ontkwamen niet aan een politiecontrole na de overval op de Amster damse Willemsparkweg. (DA Noord Brabant blijkt nog Is de provincie met naar verhou- de meeste werklozen. Eind au- is stonden bij de Brabantse ge melijke arbeidsbureaus 13.240 man- tr; ke werkzoekenden ingeschreven; .is 3,2 procent van de mannelijke jpsbevolking tegen een landelijk ddelde van 2,5 procent Ook de ist gelegenheid voor vrouwen ont- elt zich in Brabant zeer ongun- Hun aantal bedroeg eind vorige id 3.669. ep dan de helft van de mannen dlwas al langer dan een half ■eh werkloos. De marge is vooral on- tig in de bouwsector, hoewel de g naar geschoolde bouwvakarbei- wel groot is. Ook zijn er veel loze handels- en kantoorbedden- Het dieptepunt in de metaalsec- lijkt echter voorbij te zijn. De g naar metaalarbeiders is in Bra- gestegen. d ategorie 'minder geschikten' is in spv lant minder groot dan elders. Het s i elijk percentage minder geschik- bedraagt 23 procent van het aan- terwijl dat in Brabant slechts ien procent is. GRONINGEN Opnieuw is er een confectiebedrijf in Groningen in ern stige moeilijkheden geraakt. De Zwa- con confectie-industrie heeft surséan ce van betaling aangevraagd. Het be drijf telt 121 werknemers, waarvan 46 part-timers. Gisteren is het personeel ingelicht. Er is een aanvraag ingediend voor opne ming in de speciaal voor de werkgele genheid in de Groninger confectie-in- ADVERTENTIE) v LO Op de rijksweg Roermond- 19 in de gemeente Belfeld is de .arige mevrouw E. Mommers-Wint- uit Belfeld bij een verkeersonge- om het leven gekomen. Zij stak haar fiets de weg over en werd hij gegrepen door een personen- dustrie opgerichte, stichting Herplaat sing Werknemers Confectie-industrie. In laatste instantie beslist de minis terraad daarover. De bedrijfsleiding kan niet garande ren dat volgende week de lonen zul len worden uitbetaald. Het personeel heeft zich echter al bereid verklaard wel door te blijven werken. Er zijn nog orders voor ongeveer een maand werk. Ook de bedrijfsvereniging is op de hoogte gesteld. Aangenomen mag wor den dat de werknemers hun loon wel betaald krijgen, ook als het bedrijf daartoe zelf de middelen niet meer heeft. De bovengenoemde stichting heeft onlangs tijdelijk Mol in Nieuwe- schans onder haar hoede genomen en thans is dat met Van Dam nog het ge val. De vakbonden zullen pleiten dit ook met Zwacon te doen. Dit biedt de gelegenheid een oplossing te zoeken. Het bedrijf is gespecialiseerd in da- mesconfectiemantels. Met de zomer mantels gaat 't niet zo goed door de ge weldige buitenlandse concurrentie en aldus directeur W. M. Veenkamp als gevolg van gebrek aan kooplust voor de zomermantel in het algemeen. Daardoor zit het bedrijf met een voor raad onverkochte mantels en onder- produktie. Het aantrekken van loon- confectie bleek geen oplossing te brengen. Dit was zelfs verliesgevend. EINDHOVEN Belgische en Neder landse vakbondsbestuurders dringen er bij de raad van bestuur van Vre- destein Europa op aan hun 'waar schijnlijke onvermijdelijke reorganisa tie' voor de diverse vestigingen als één geheel door te voeren en niet in verschillende onderdelen. In een telegram aan de raad van be stuur wordt, los daarvan, dringend verzocht de beslissing over de vesti ging in het Belgische Gent, waar 144 man werken, op dit moment in ieder geval nog niet te nemen. De raad van bestuur van Vredestein bevindt zich momenteel in Amerika, waar de Europese problemen worden besproken met de top van het Good- rich-concern. Eind oktober 1971 werd Vredesiein door Goodrich overgeno men- HENGELO AR-fractieleider Aan tjes heeft gisteren er zijn afschuw over uitgesproken dat het marxistische experiment in Chili op gewelddadige wijze de grond is ingeboord. Hij ver geleek de dood van president Allen- de met de moord op de Kennedy's en op Martin Luther King. Door een man uit de weg te ruimen kun je een hele beweging de grond inwerken, aldus mr. Aantjes. Hij zei dit op een verkiezingsbijeenkomst met kiezers in Hengelo bij een werk bezoek van twaalf AR-kamerleden aan noordoost-Overijssel en Twente. UTRECHT De mogelijkheden om erfelijke ziekten te ontdekken, te ge nezen of te voorkomen zijn de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. Maar het onderwijs in de erfelijkheidsleer is achtergebleven, en daardoor ook de toepassing in de praktijk, schrijft prof. dr. S. J. Geerts in Metamedica. het tijdschrift van de Katholieke art senvereniging. Actieve opsporing van patiënten of mogelijke lijders is bij infectieziekten al gemeengoed, maar vindt bij erfelij ke ziekten nog nauwelijks ingang, al dus de Nijmeegse hoogleraar. De ac tieve toepassing van de huidige ken nis wordt volgens hem bovendien be lemmerd dcoT het 'solistisch' optreden van veel artsen, terwijl de erfelijk heidsleer juist in samenwerking met anderen moet worden beoefend. Voor een deel van de nu bekende erfelijke ziektebeelden acht hij opsporing drin gend noodzakelijk, evenals opsporing van de 'dragers' die een ziekte aan hun kinderen kunnen overdragen zon- dèr er zelf aan te lijden. Informatie op dit punt kan bijdragen tot een ver antwoord ouderschap, aldus prof Geerts LEEUWARDEN De veertienjarige Evert van Veldhuizen is door een vraohtwagen overreden. Toen de vrachtwagen hem passeerde viel _hij en kwam onder de wielen terecht. Hij was op slag dood. Van een verslaggever AMSTERDAM Twee mannen met een nylonkous over hun hoofd hebben gistermorgen het filiaal van de spaar bank van de Stad Amsterdam aan de Willemsparkweg beroofd van waar schijnlijk zeventig mille. Toen de 36-jarige G. B. L. Slot, die als plaatsvervanger van de met vakan tie zijnde kassier-beheerder optreedt, gistermorgen het pand binnenging zag hij zich plotseling met de twee man nen geconfronteerd. De mannen bon den hem aan hander. en voeten vast, on'inamen hem zijn sleutels en gjngen naar de kluis. Toen zij de kluis niet open konden krijgen sleepten zij de geknevelde heer Slot mee en op de grond liggend moest deze precies ver tellen hoe de kluis geopend kon wor den Nadat ze het geld bemachtigd hadden verdwenen ze door de voor deur. de geknevelde man op de grond achterlatend. Na een paar minuten wist deze zich gedeeltelijk te bevrij den en alarm te slaan. Hij was daar mee bezig toen het personeel tegen negen binnenkwam. Een intensieve jacht, op de daders leverde gisteren niets op Van een onzer verslaggevers BREDA Over de 'zeer gespannen' situatie bij de chocolade- en cacaofa briek Kwatta in Breda, gaan de vak bonden aanstaande maandag praten met de directie van het bedrijf. Kwatta is een deel van de Amerikaan se onderneming Continental Foods. De teruglopende resultaten bij Kwatta is de oorzaak van onrust onder het 330 man personeel, die vrezen dat een groot deel van de mensen ontslagen zal worden De ondernemingsraad van Kwatta heeft gisteren een gesprek ge had met de voorzitter van het bestuur van Continental Foods. De onderne mingsraad 7al in oktober een beslis sing nemen over de reorganisatieplan nen van het bestuur. CASTRICUM De 47-jarige mevrouw J. W. P. van Baarsen-ten Braak uit Santpoort is gistermiddag op de pro vinciale weg ZaandamCastricum in haar auto verbrand na een frontale botsing met een vrachtauto. De be stuurder van de vrachtauto, die tever geefs probeerde haar uit de in brand gevlogen personenauto te redden, werd met lichte brandwonden in het zie kenhuis in Alkmaar opgenomen. DOETINCHEM De 76-jarige J. T. Dieker uit het Gelderse Wijnbergen (gem. Bergh) is op zijn fiets geschept door een personenauto en overleden. ROERMOND De 64-jarige H. Van neer uit het Limburgse Roosteren is omgekomen toen de auto waarin hij zat slipte en tegen een boom terecht kwam. De bestuurster werd zwaar ge wond (ADVERTENTIE) Cigarros Aufenticos. 'Behandeling zou gevaarlijk precedent zijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Kooijmans (buitenlandse zaken) vindt dat de omwenteling in Chili niet behandeld behoort te worden door de algemene vergadering van de Verenigde Naties die dinsdag in New York begint. Het is nog niet zeker of minister Van der Stoel in zijn algemene speech in New York aandacht aan Chili zal schenken, maar Nederland zal in ie der geval geen initiatief nemen om de zaak ter behandeling op de agenda ge plaatst te krijgen. Nederland stelt zich op het standpunt dat de omwen teling een binnenlandse aangelegen heid van Chili is. Hot handvest van de VN laat niet toe dat deze organisa ties zich in de binnenlandse aangele genheden van lidstaten mengt. Een uitzondering op deze regel wordt ge maakt als er van buitenlandse inmen ging sprake is geweest of als de vrede in het algemeen wordt bedreigd. 'We beschikken nog over weinig Informa ties ten aanzien van de toestand in Chili, er zijn nog helemaal geen be wijzen dat een derde mogendheid bij de omwenteling direct betrokken is geweest', aldus de staatssecretaris. Hij meende dat behandeling van de Chi leense kwestie een gevaarlijk prece dent zou opleveren, omdat dan de weg wordt geopend om in de VN al lerlei binnenlandse aangelegenheden van lidstaten aan de orde te stellen. Overigens heeft Cuba de coup in Chi li al voor de veiligheidsraad van de Verenigde Naties gebracht. Dit speci aal omdat een Cubaans schip zou zijn aangevallen. Voor de algemene vergadering zijn nu al 104 agendapunten ingediend. Bui tenlandse zaken verwacht dat de pro blemen in het Midden-Oosten, zoals al eerder het geval is geweest, een zwaar stempel op de vergadering zal druk ken. Belangrijke punten die verder behandeld zullen worden is de situa tie in Noord- en Zuid-Korea, in zuide- lijk-Afrika en een debat over ontwa pening. Uyl om haar eerder uitgesproken sympathie voor de ontwikkeling in Chili nu tot uitdrukking te brengen door een krachtig protest in Was hington en een opschorten van de fi nanciële steun aan Chili die in han den van de junta dreigt te raken en dit nieuwe bewind niet te erkennen. PSP Het partijbestuur van de PSP zegt in een verklaring met ontzetting kennis te hebben genomen van de militaire machtsgreep in Chili. Het doet een dringend beroep op de regering-Den Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De directeur-generaal van de Wereld Voedsel Organisatie van de Verenigde Naties (FAO), de Nederlander dr. A. H. Boerma, is sterk voorstander van de aanleg van mondiale voedselvoorraden om daarmee steeds heviger dreigen de tekorten in de ontwikkelingslanden te dekken. De omvang van deze voorra den zou moeten worden vast gesteld in nauw overleg tus sen de ontwikkelingslanden en de graanexporterende westerse landen. Dr. Boerma, die dit gistermid dag zei op de algemene verga dering van de Heidemaat schappij in Rotterdam, zal het voorstel indienen op de eerst komende FAO-conferentie in november. Hij wil ook, dat de voornaamste graanproduceren- de westerse landen zich ver binden hun produktie op peil te houden, tenminste op het zelfde niveau als dat van de afgelopen jaren. Dat de graan voorraden in de wereld de laat ste jaren (mede door de grote leveranties van de VS aan Rusland) zijn verminderd, noemde hij verontrustend. 'Op het ogenblik zijn de we reldvoorraden van tarwe op het laagste niveau sinds twin tig jaar, terwijl in die tijd de wereldbevolking met vijftig procent is toegenomen. Die af name is nog versneld doordat de voornaamste graanexporte rende landen hun voorraden bewust hebben verminderd omdat deze voor hen een last zijn. Hoe verschrikkelijk de gévolgen daarvan kunnen zijn, is nog onlangs gebleken in grote delen van Afrika, waar door droogte zo'n zes miljoen rechtstreeks met hongersnood werden bedreigd'. De FAO-directeur registreerde overigens meer wanverhoudin gen tussen het westen en de derde wereld: 'het is toch wel een vreemde zaak dat de Eu ropese Gemeenschap de boe ren in haar lidstaten zeshon derd gulden betaalt voor elke koe, die zij slachten om op die manier de produktie van gesubsidieerde melk te verla gen, terwijl het gemiddelde jaarinkomen van een Afrikaan op het platteland minder dan 150 gulden is'. Samenwerking Dr. ir. F. Sonneveld, president van de raad van bestuur van de Heidemij, pleitte voor meer samenwerking bij de uit voering van ontwikkelingspro jecten met de lokale bevol king. Als voorbeeld noemde hij het groenteteelt-project van de Heidemij in Senegal, waar op een terrein van 350 hectare nog maar enkele Eu ropeanen werken tegen, in het drukke seizoen, enkele duizen den Senegalezen. Wanneer het project tegen 1980 tienduizend hectare groot zal zijn, zullen er vele duizenden Senegalezen Dr. A. H. Boerma werken voor een inkomen, dat duidelijk boven het gemiddel de in Senegal ligt. Op dit pro ject, waarvandaan de afgelo pen winter twee miljoen kilo groente en fruit via Neder land over West-Europa zijn gedistribueerd (wanneer het project klaar is zullen dat tweehonderd miljoen kilo zijn), zal ook een vakschool voor de Senegalezen tot stand worden gebracht. Om het effect van die ontwik kelingsprojecten zo groot mo gelijk te doen zijn, overweegt de Heidemij nu in de statuten van haar lokale vestigingen de bepaling op te nemen, dat winsten, die ter plaatse wor den gemaakt, voor een flink deel worden bestemd voor herinvestering in het betref fende land. Vervolg van pagina 1. verklaard, dat het beleid-Den Uyl in zet zal moeten zijn bij de raads- en statenverkiezingen van volgend jaar. 'Een goed resultaat voor de PvdA ver groot de kansen van een progressieve politiek, ook landelijk. Geef daarom Den Uyl een steun in de rug', aldus Van der Louw. Overigens had hij op enkele onderde len wel-kritiek op het kabinetsbeleid. Hij waarschuwde dat de plannen ter verdubbeling van de huurwaarde van eigen woningen niet diegenen zullen mogen duperen, die ondanks een laag inkomen door de woningnood naar ei gen woningbezit zijn gedrongen. Op merkelijk was dat Van der Louw uit drukkelijk zijn verontwaardiging uit sprak over de behandeling van Sow- jet-intellectuelen, zoals Boekowski, Amalrilc, Solzjenitsjin en Sacharow in eigen land. Hij riep ook op tot massa le ondersteuning van de actie tegen de verkoop door Albert Heijn van An golese koffie. CHILI Het congres heeft met enkele ogen blikken stilte de omgekomen Chileen se president Allende herdacht. Van der Louw zei dat in Chili weer eens is gebleken, hoe lang de weg is die socialisten moeten gaan, als zij goede democraten willen zijn. Het congres werd gisteravond toege sproken door de Chileense politicus Carlos Parra, die 's morgens uit Lon den op Schiphol was aangekomen. Parra, die tot de radicale Chileense partij behoort en als Europese verte genwoordiger van de regering Allende optrad, pleitte ervoor dat Nederland binnen de EEG het initiatief zal ne men om de nieuwe machthebbers in Chili erkenning te onthouden. Hij gaf Nederland ook de raad de ontwikke lingshulp aan zijn land voorlopig op te schorten. 'Ik zal dit nieuwe fascisti sche regime blijven bevechten zoals de plicht is van iedere socialist in en buiten het land', aldus Parra. Een delegatie van het PvdA-congres zal vandaag in Amsterdam deelnemen aan de protestdemonstratie tegen de gebeurtenissen in Chili. OPSCHORTEN Het congres nam gisteravond een mo tie aan, waarin het zich uitspreekt voor opschorting van de lopende fi nanciële en technische hulp aan Chili. In de motie staat dat de Nederlandse regering de Chileense junta voorlopig niet moet erkennen en dat zij de mo gelijkheden moet onderzoeken de te genstanders van de junta en politieke vluchtelingen hulp te bieden. Het par tijbestuur zal in overleg met de radi cale partij van Chili hetzelfde moeten doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5