Leidse volkstuinders willen 35 mille schadevergoeding Leiden krijgt geen veemarkt-monopolie lllensen niet geholpen net tuinen Vlietpark' Nieuw hotel gepland in de Noordduinen Bedankt voor de tegenwerking Cultureel Centrum gaat open Suriname-dag op Oud-Poelgeest Koster Groene Kerk jubileert (25) Oude lantaarns vervangen Vleesfabriek aan Morsweg Prof. Dankmeijer (65) overleden Marcel van Dam 21 september in Leiden Bondsbestuur: 'Wij zijn kw aad, echt kwaad' KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN .DIRECTIEKAMERS KANTINE INRICHTINGEN MAGAZIJNKASTEN Merkwaardig Hiermee is het gehele Leidse vee- marktgebeuren op losse schroeven ko men te staan. Immers, de destijds in gestelde werkgroep Groenoordhal kwam in een adviserend rapport tot de conclusie, dat overname van de Rotterdamse veemarkt essentieel is voor het voortbestaan van de Groen oordhal. Zowel de sport als de evene menten kunnen het grote jaarlijkse exploitatietekort bij lange na niet dekken. In verband hiermee ontston den enige tijd geleden ook al (gegron- ADVERTENTIE)' ALLE VERZEKERINGEN PENSIOEN-ADVISEURS. Firma J. GROENEVELD JR. MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM - SEDERT »31 ADVISEREN INZAKE BRANDPREVENTIE r2/|LÏ', KAYAKTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973STAD EN REGIO L3 Men schrijft ons LEIDEN De kans dat Leiden door overname van de Rotterdamse veemarkt per 1 januari 1974 liet veemailktinonopolie zal krijgen, is verkeken. De Kroon heeft liet Uitrchts raadsbesluit, om de veemarkt naast die maandag en de dondeTdiag ook op dinsdag open te stellen, goedgekeurd. ADVERTENTIE Met deze goedkeuring gaat Utrecht vanaf 1 januari zijn veemarkt op maandag, dinsdag en donderdag open stellen en zal daarmee trachten een groot deel van de Rotterdamse markt, die gaat siluiten, over te nemen. En dat terwijl zowel de Leidse ge meenteraad als GS van Zuid-Holland er altijd op hebben gestaan, dat Lei den na 1 januari het monopolie zou moeten krijgen. Zou dat niet gebeu ren, dan behoefde men ook niet te re kenen op de bouw van een extra hal (kosten ruim één miljoen) die nodig is voor de opvang van de Rotterdamse handel. De Leidse raad heeft die eis onlangs uit wanhoop maar laten val len, maar GS hielden er aan vast, en zullen het raadsbesluit tot de bouw van de extra hal vrijwel zeker niet goedkeuren. de) geruchten over een eventuele ver koop van de hal aan Albert Heijn, die interesse toonde om er een zelfbedie- nings-warenhuis te stichten. De kans bestaat dat de Kroon ook het Leidse raadsbesluit tot openstelling van de veemarkt op maandag en dins dag goedkeurt, maar gezien de beden kingen tegen het liberaliseren van de veemarktkalender ('vrijheid, blijheid') zowel bij de Leidse raad als bij GS, is openstelling van de Leidse veemarkt voor de Rotterdamse handel dan wij- wel ondenkbaar, omdat de daarvoor vereiste voorzieningen toch zullen uit blijven. Een merkwaardige ontwikke ling, omdat het afgelopen jaar her haaldelijk is gebleken, dat vrijwel de gehele veehandel de voorkeur geeft aan 'verhuizing' naar Leiden. Einde dat ih staat is de gehele Rotterdamse veemarkt zonder veel problemen op te vangen. De moderne veemarkt, geheel overdekt biedt voldoende outillage, zodat investeringen voor Utrecht niet of nauwelijks nodig zijn. Met de toezegging van de Kroon aan Utrecht, bestaat de kans dat Den Bosch en Gouda en wellicht ook Leiden binnenkort dezelfde mede deling krijgen, zodat de Rotterdamse markters zelf hun nieuwe handels plaats kunnen kiezen. Dat zou tenzij de raad zijn standpunt totaal herziet het einde van de Leidse veemarkt betekenen. De huidige situa tie biedt in ieder geval geen enkel perspectief voor een financieel gezon de toekomst van de Groenoordhal. ÜOOGMADE Vandaag wordt het Cultureel Centrum Hoogmade, op de plaats waar voorheen de oude RK school stond, geopend door burgemeester D. Brouwer de Koning. Met de bouw van dit centrum is in februari een begin ge naakt. Het geboiiw is 25 meter lang, 17.50 meter breed en de hoogste nok ligt 8.60 meter boven de vloer. De totale bouw- en inrichtingskosten bedragen circa 250.000. ^'OORDWIJK Nu de Noordwijkse Golfclub naar elders is verhuisd, •higt de gemeente zich over een nieuw plan voor de Noordduinen. }it zal een recreatiegebied bij uitstek worden, waarbij de mogelijk- leid zich voordoet een hotelcomplex te bouwen. n samenwerking met Staatsbosbeheer tin iedeën ontwikkeld, die in totaal ngeveer 48.100 zullen vergen. Hier- n hjn echter nog geen bedragen op enomen voor speeltoestellen. Binnen bet gebied komen wandelpaden en zal eet aandacht worden geschonken aan ""terpaden. De geprojekteerde 'zee- ïe§' met parkeerterrein aan de noordzijde, zal niet als autoweg wor- Jen uitgevoerd, maar uitsluitend als "ets en wandelpad. Voor recreatie is 'uimte gereserveerd in het midden ïan het gebied. Hier bevinden zich al jen trimbaan en een zgn 'maanlan der'. Staatsbosbeheer is het geld al aan lig. B. en VV. stellen de raad voor 'en krediet van 22.500 beschikbaar stellen voor de aanleg van paden, het uitzichtpunt en de aan te brengen afrasteringen. Daarnaast is nog 25.600 nodig. (ADVERTENTIE) LEIDEN/OEGSTGEEST Op zater dag 22 september staat het Koetshuis van Oud-Poelgeest vanaf 14.00 uur open voor iedereen die over de tóe komst van Suriname wil praten met Nederlanders en Surinamers. Om 15.30 en om 19.30 uur wordt de Suri naamse film 'Gebri Doro' vertoond, met na afloop gelegenheid tot napra ten. Surinaamse muziek, foto's en in formatie-materiaal lichten de bezoe kers voor. Advies: Geref. Kerk Leiden van 5 naar 4 predikantsplaatsen LEIDEN De kerkeraad algemene zaken van de geref. kerk te Leiden zal nog deze maand een beslissing nemen over het advies van de structuurcom missie om de vijfde predikantsplaats, na de emeritering van dr. Dronkert, niet te vervullen. Als het aantal pre dikantsplaatsen naar vier wordt terug gebracht, zal de geografische indeling van de gemeente moeten worden aan gepast. Een spec'ale commissie heeft al een plan voor een nieuwe indeling in vier wijken. [DEN De wereld van de Leidse amateurtuinders is een beetje beroering. Nadat al eerder enige complexjes volkstuinen van de ,rt waren weggevaagd, is het nu weer zo ver. Omwille van de aan- van de Gooimeerlaan (ontsluiting Merenwijk) wordt andermaal brok akker vervangen door asfalt. Twintig tuinen moeten het d ruimen. En om nog maar niet te spreken van de morele schade, it deze ingreep de betrokkenen zo'n 35.000 kosten. Ziezo, dat weten die volkstuinders dan maar in één avond! De Leidse raad boog voor wethouder Kret! Dus geen vergoeding voor de groep van minst draagkrachtigen. De Leidse volkstuinder is net een nomade, maar dan een nomade die men steeds laat bouwen en beginnen, en dan een pennestreek of een raadsbesluit en hij is niet meer. Ja hij mag weer op nieuw beginnen. Hoe lang moeten we nog zo doorgaan, waneer zal de tijd aanbreken dat alles wettelijk en lan delijk geregeld zal zijn. Dat we niet aan de politiek overgeleverd zijn. Of moet er dan toch eerst een andere sa menstelling van de raad en de kamers komen. Voor de beslissing volkstuim nog geen avond, maar als er mr. voor de naam staat is de raad het na een jaar nog niet eens. Trouwens als dr. voor jc naam staat heeft men ook wel iets vóór. Ik wil besluiten met een woord van dank aan DS'70 er Zunderman voor de poging om moreel recht te verkrijgen voor een kleine groep. De andere heren bedankt voor de tegen werking over een zaak waar zij blijk baar geen notie van hadden, anders is hun houding niet te verklaren, M. den Hartog, Forinosaslraat 46, Leiden Zorgen in Leiden, vreugde in Utrecht, OEGSTGEEST Op 1 augustus was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Versteeg in dienst trad van dc Her vormde gemeente van Oegstgeest in de functie van koster van de Groene of Wiilibrordkenk en tevens als op zichter van de begraafplaats. Daar de ze datuim in de vakantieperiode viel, heeft het Collego van Kerkvoogden besloten, hem een receptie aan te bie den op woensdag 19 september van 17.00 tot 18.30 uur, in het Gemeente centrum aan de Lijtweg. Willem Versteeg is geboren in Oegst geest. Hij en zijn tweelingbroer Arie waren steeds bekende figuren. Ze le ken zo sterk op elkaar, dat het wel eens moet zijn voorgekomen, dat Arie voor z'n broek kreeg, als Willem het had verdiend. De eerste functie van Versteeg was melkventer. Later trad hij in dienst van de gemeente Leiden als portier van Endegeest. Toen op 1 augustus 1948 de bekende koster van het 'Groe ne Kerkje' en tevens opzichter van de begraafplaats, de heer Van Nieuw koop, na ongeveer 40 jaar zijn functie neerlegde, werd Versteeg benoemd. Versteeg heeft het op voorbeeldige wijze gedaan. Ondanks zijn drukke functie, wist Versteeg ook nog tijd te vinden voor zijn lievelingssport, het voetballen. Vele jaren is hij lid geweest van de voetbalvereniging Oegstgeest, van wel ke vereniging hij tevens voorzitter was. LEIDEN Het actiecomité De Oude Morsch is lievig verontwaardigd over dc gang van zaken, zoals die zich momenteel voordoet bij de vervanging van straat lantaarns in de omgeving van dc Morsstraat. Dc SLF begon enkele weken ge leden de oude lantaarns weg te halen om er kwiklampen voor in de plaats neer te zetten. Het comité vindt dit een aantasting van het buurtbeeld en organi seerde op verzoek van de SLF een enquête, waaruit inmiddels gebleken is dat 65 bewoners tegen zijn en 13 voor. Niettemin heeft de SLF laten weten het werk, dat tijdens de enquêttering was stopgezet, toch te zullen voltooien. De foto (Kruisstraat) toont op de voorgrond de nieuwe kwiklampcu; in de eirkel op de achtergrond het oude type. dat gevoel ds bij de Leidse volks pers zomaar niet weg te schoffe- Ze zijn verontwaardigd. En met het bestuur, waarmee we deze da- een gesprek hadden in het club- iïouw 'Ons Buiten' op het tuinen- :lin iplex in Leiden-noord. Dit stukje 'zijt ">o1 riant gestoffeerd met ro- en bloemkool is een verade lde groenlardering voor de opeen- ft j jkte huizenmassa in het Noorder- ■ajjj rtier, de Kooi en de Merenwijk. iri mensen zijn er blij mee, behalve tgj twintigtal dat weg moet. De sfeer j£» ;r op het ogenblik niet best. Het Ld èlijks bestuur van de Leidse Bond Amateurtuinders verkiést dan ook oetPr l'ever meteen naar het clubge- )0pi te gaan. ethivaad irzitter H. J. Haarlem argumen- 'jjjji rt zijn beweegredenen als volgt: belang van een kleine groep t weer eens wijken voor het alge- en belang. Dat is begrijpelijk, en maken ons daar ook niet kwaad Maar wij zijn kwaad echt ad over het feit dat de mensen i echte schadevergoeding krijgen, gaan twintig tuinen weg, dat zijn ïtig mensen, of liever: twintig ge en. Die zijn belangrijker dan uiltjes. Die mensen zijn jaren niet vakantie gegaan en hebben hun in de tuin gestoken. Van het in af aan is gezegd dat het een nament complex zou zijn. Dus heb- zeventien van de twintig er een sje neergezet. De kosten daarvan ëren van 250 tot 8000 gulden. Dat 1 nu weg'. bestuur heeft overigens al eens der het hart vastgehouden. Secreta- J. van der Zwart: 'In 1968 werd end dat er ee'n weg naar de Me- p» prijk zou worden aangelegd. De nixstraat zou worden doorgetrok- j'* i, maar dat is gelukkig later veran- d, anders waren er 60 tuinen ge- -J Rad'. er is nu toch vervangende ruim- het Vlietpark toegezegd? der Zwart: 'Ja, wethouder Kret ft mij veertien dagen geleden op- eld, dat er minstens twintig tui- langs de Vlietweg worden aarige- bij het jeugdbuitencentrum. ar ik geloof dat er wel ruimte is honderd tuinen. Het recreatie- Vlietpark heeft zelfs gesproken 1000 volkstuinen'. 'Maar daar zijn deze mensen Het zijn. voor het oudere mensen, die al 35 hetzt'lfde stukkie tuin zitten, niet dat die zo'n eind zullen verhuizen. Het zullen er hoog- twee of drie zijn, die aan de DlOO Vlietweg weer opnieuw willen begin nen'. Informatie U zei daar straks, dat de sfeer er nog al heet is. Wat bedoelt u daarmee? Haarlem: 'Nou, ze zijn altijd van de gedachte uitgegaan, dat ze te zijnder tijd schadevergoeding zouden krijgen. Dit lot treft die mensen. Ze leven van een AOW-inkomen'. Het raadslid Amptmeijer heeft maan dag in de gemeenteraad gepleit voor doorberekening van deze schadepost in de aanlegkosten van de Gooimeer laan. Haarlem: 'Daar heeft-ie gelijk in. Overigens stonden wij versteld dat die zaak maandag in de raad aan de orde kwam. Ons was gezegd dat er niet meer over gesproken zou worden. Het budget was beschikbaar gesteld, zeiden ze. Hadden we dat geweten, dan hadden we de raadsleden beter kunnen informeren over de grootte van het schadebedrag. Dat is 35.000 aan huisjes en beplanting. Nu hebben we met niemand contact gehad. Maar zodadelijk, als u weg bent, houden we een spoedvergadering om te proberen de raad alsnog van informatie te. voor zien en de schadevergoeding alsnog te laten geven'. De bond staat verder machteloos, waar het gaat om onttrekking van de tuingrond. In 1967 is h'dt contract met de gemeente voor het complex in noord verlengd 'tot- wederepzeggens'. Van een opzegtermijn is geen sprake. Merkwaardigerwijs -bestaat die wel in het contract tussen de bond en de tuinders (twee maanden). 'Maar we kunnen ons altijd beroepen op over macht', meent Haarlem. Wachtlijst De boosheid is een beetje voorbij. Het bondsbestuur lacht weer even. Tijd voor andere zaken. We hebben het over de mogelijkheid om zich aan te melden als kandidaat-amateurtuinder. Penningmeester N. Regter weet er al les van. De' kosten zijn niet zo hoog. Voor een bedrag, dat varieert tussen de 45 en 145 gulden per jaar, kan men een volkstuin betrekken. De doorsnee grootte is veelal 300 m2. Maar men moet zich er wel van be wust zijn dat er een wachtlijst van 300 man is. Bij de verschillende tuin- groepen kan soms hier en daar wel eens een gaatje vrijkomen, maar men moet het toch meer hebben van een nieuw complex, zoals die o.m. in het Vlietpark en het Morskwartier in het vooruitzicht zijn gesteld. LEIDEN De Wassenaarse vlees wa- renfabriek Van der Berg heeft nu met de N.V. Nieuwenhuizen overeen stemming bereikt met betrekking tot de overneming van de gebouwen aan de Morsweg. Het plan van de vleesfa briek is, volgend jaar met de produk- tie in Leiden te beginnen. Het bedrijf in Wassenaar ipoet weg in verband met werkzaamheden aan de rijksweg. De fabriek Van den Berg bestaat 45 jaar. Er werken momenteel tachtig man. LEIDEN Maandag om 2 uur wordt in de Groene Kerk te Oegstgeest een sobere plechtigheid gehouden vooraf gaande aan de teraardebestelling van prof dr Johan Dankmeijer, die deze week op 55 jarige leeftijd overleed. Prof Dankmeijer was hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de facul teit der geneeskunde en in de fysi sche antropologie aan de faculteit der sociale wetenschappen van de Leidse universiteit. Hij was ridder in de Or de van de Ned Leeuw en verwierf ook verscheidene buitenlandse onderschei dingen. LEIDEN Op 21 september zal staatssekretaris Van Dam Leiden be zoeken. Op uitnodiging van het dis- triktsbestuur van de Partij van dc Ar beid zal hij in een openbare vergade ring spreken over de troonrede en de miljoenennota. Er zal daarbij ruime aandacht geschonken worden aan het huurbeleid, waarover Van Dam ook op 3 september heeft gesproken. De bijeenkomst heeft plaats in de grote zaal van de Burcht 's avonds om 8 uur. Een lach mag de verontwaardiging van het bondsbestuur niet verhullen. 'Het gaat niet zo zeer om dc tuinen, maar om de gezinnen*. V.l.n.r. Regter, Haarlem eu Van der Zwart, door Willem Schrama Schrikt die wachtlijst nou geen nieu we leden af? Haarlem: 'Jawel, natuurlijk. De vraag naar volkstuinen is daarom veel gro ter dan dat wij kunnen aantonen. Daarom is driehonderd man eigenlijk nog te weinig om pressie te* kunnen uitoefenen. Van der Zwart: 'Als het Vlietpark volgend jaar gereed zou zijn, en er zouden duizend tuinen ko men, dan zijn ze zo vol. Daar hebben we geen enkele moeite mee'. Regter: 'Het nare is, dat telkens als er een tuin verdwijnt, er niets voor te rug komt. Dat hebben we gezien bij het complex langs de voormalige trambaan Leiden-Wassenaar. De tuin- groep De Mul is naar de Vlietweg verhuisd, maar De Slaagh en Zuid- West zitten nog altijd op grond, die door de universiteit is aangekocht. Zo gauw die gaat bouwen moeten ze weg wezen. Hetzelfde geldt voor Nut 'tin Genoegen, die in de Waard zat. Weg gegaan en niets voor in de plaats ge komen. De tuingroep bestaat nog, maar heeft geen grond meer'. Andere noodzaak Wat betekent zo'n volkstuin voor de amateurtuinder? Haarlem: 'Dat is zijn hele leven'. Is dat niet wat veel? Haarlem: 'Nee, hij zit er de weekends en soms de hele zomermaanden. Hele gezinnen blijven hier overnachten'. Vroeger was zo'n tuintje bittere nood zaak. Dat is natuurlijk niet meer zo. Haarlem: 'Nee, de oude hongertuin- tjes bestaan niet meer. Maar er is een andere noodzaak voor in de plaats ge komen. De mens is het contact met de natuur verloren. Dat vinden ze hier weer terug. We hebben meer vrije tijd gekregen, waardoor de be hoefte aan recreatie is toegenomen. Nou, dit is samen met de sport echte actieve recreatie. Het zijn alternatieve groentekwekers. En hier in Leiden probeert men die actieve recreatie aan alle kanten te knotten. De sport ook, maar die is machtiger. Meer le den, en meer geld'. Wat doet die bond nou nog meer dan timmeren op de ruimtenood? Haarlem: 'We geven voorlichtingen en allerlei cursussen in bloemschikken, fruitteelt, algemeen onderhoud en groenteteelt. We kopen ook gezamen lijk zaden in. Elke tuingroep heeft z'n eigen inkoopcommissie. Verder zijn er klaverjasmiddagen voor de buden van dagen en langdurig zieken. En dan natuurlijk het jaarlijkse kindercorso. Dat zijn allemaal randactiviteiten. Het kan ni'dt bij tuinieren alleen blijven. We hebben hier ook een speeltuintje. Je moet de kinderen toch ergens la ten? Vooral voor de jeugd is zo'n tuin trouwens belangrijk. Je drukt ze met hun neus op het mooie; dat voor komt vernielingen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3