Nieuwe DSM-topman bekent zich tot groei Pad in Tokio geëffend voor vrijere wereldhandel Bezig bedrijf •rime rate' in VS u 10 procent Genemuidens bedrijf heeft gunstige ervaringen met medezeggenschaps- experiment Resultaten in opgaande lijn "{ivo bouwt in VS In 2e kwartaal groot overschot betalingsbalans Wedden om 'n fles whisky, datu VAT 69 lekkerder vindt? Wall Street vast gestemd K OüW/KWAiRTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 FIN'ANCrëN1/ECONOMIE T27/K27 )rs. Bogers volgt dr. Rottier op iULPEN (Zuid-Limburg) 'In onze planning voor de komende aren is heel duidelijk groei verdisconteerd. Die groei is een wezen- jk onderdeel van ons beleid'. Aldus drs. W. A. J. Bogers (51), die p 1 oktober a.s*. het roer bij DSM (Staatsmijnen) zal overnemen an dr. A. C. J. Rottier, die dan met pensioen gaat. 'Als onderneming moet men ade quaat regeren binnen het thans be staande bestel van vraag en aanbod, ,van kwaliteit en prijs. Een en an der onder eerbiediging van het maatschappelijke en wettelijke ka- der. Schiet men hierin tekort, dan gaat uiteindelijk de onderneming ten gronde en mèt haar niet alleen een stuk welvaart maar ook een stuk welzijn', zo meent de nieuwe DSM-topman In één van de zalen van het Zuid limburgse kasteel Neubourg in Gul pen geeft drs. Bogers zijn visie op de toekomstige ontwikkeling van DSM, zoals hij deze ziet. Met een welhaast niet te stuiten woorden stroom verklaart hij, dat de mutatie in de top van DSM geen breuklijn zal betekenen'in een beleid, waarin gestreefd wordt naar integratie van waarden'. In het hoogste bestuurs college van Staatsmijnen', zo zegt hij, 'hebben sinds tal van jaren nog andere maatstaven gegolden dan al leen maar die van financiële en eco nomische aard. Ze hebben betrek king op de mens in de onderneming en op de maatschappij waarin wij leven'. foor een aantal van onze produk- >n kunnen we momenteel bij lange niet aan de vraag voldoen. Het at zich aanzien, dat die situatie Dg geruime tijd kan voortduren, et laatste is een prikkel om onze odukties te vergroten', zo zegt drs. ogers. ij is van mening, dat het voor heel ederland evenals voor West Euro een vereiste is, dat de Industriële ■oei doogaat. 'We moeten ml. vol lende draagvlak behouden voor al at we aan sociale verworvenheden •zitten en nog wensen. groei is geen heilige koe. roei mag niet autonoom verlopen. moet wel degelijk rekening wor- >n gehouden met andere waarden als bijv. het milieu', rs. Bogers is ervan overtuigd, dat leidelijk steeds meer een optimaal mengaan mogelijk is. Waar dat oeilijk is zal de techniek oplossin- n moeten bieden. heistellingen vindt dat de doelstellingen van n onderneming dienen té worden 'estemd op landelijke doelstellin- n, die op hun beurt met internati- ale tendensen rekening moeten uden. Hierover bestaat nog veel duidelijkheid hetgeen de formule- van maatschappelijk verant- lorde ondernemingsdoelen erg be- oeilijkt. Democratisering Over de mens in, de onderneming gesproken, 'Ik kan wel zeggen, dat wij ernaar streven in .onze onderne ming te komen tot een systeem van beslissen, waarbij ook de betrokke nen de kans krijgen van hun inzich ten blijk te geven. Deze nieuwe aan pak zullen we echter moeten leren. Een zekere democratisering in het bedrijf ontstaat nu eenmaal niet van vandaag op morgen. Er zal een hele mentaliteitsverandering voor nodig zijn van hoog lot laag', aldus drs Bogers. 'Verder is het zaak, dat er identitteit bestaat tussen dat wat je buiten ,de onderneming zegt en binnen doet. Dat is een belangrijk iets en voor ons een beleidspunt voor de toe komst,' zo zegt de nieuwe president directeur van DSM op wiens schen ders straks niet de last zal drukken van zijn voorganger, dr. A. C. J. Pottier, die met de topleiding van DSM was belast in een periode, dat dealgehele omschakeling van mijn bedrijf naar chemisch bedrijf plaats vond. Volgens dr. Rottier (63) is dot een geslaagd proces geweest, al verheelt hij niet dat er zeker problemen en teleurstellingen zijn ontstaan met name in het persoonlijke vlak onder de afgevloeide personeelsleden.' Ook wij aan de top', aldus. dr. Rottier, 'hebben de persoonlijke problemen wel degelijk gevoeld en gedeeld, doch het moest. Er was nl. geen en kele kans meer om nog een toe komst voor onze mijnbouw te schep pen. Volgende maand wordt de staatsmijn Emma-Hendrik definitief gesloten en dan is het met de kolen- produktic bij DSM gebeurd. Dr. A. C. J. Rottier Overbrugging JLPEN Het ziet ernaar uit, dat resultaten van DSM over 1974 nmerkelijk beter zullen zijn dan over 1973, aldus drs. W. A. J. igers. Er wordt naar gestreefd de stigingen in de Ver. Staten, Engc- n-id en België in de komende jaren rder uit te bouwen. arnaast zal ook binnen Nederland stuk spreiding worden venve- nlijkt. Het gebied van de bouwac- 'iteiten zal intensiever worden bc- irkt, doch DSM is niet van plan n van de grote bouwers in Neder- ld te worden. Wel wil zij komen een grotere toepassing van duur* ne plastics in de bouw. sk ligt in het voornemen van DSM «were relaties aan te knopen met Japan. Drs. Bogers is onlangs terug gekeerd van een reis naar dit land. Tot. dusverre bestonden de banden van DSM met Japan in hoofdzaak uit het aan elkaar verkopen van kennis. Het is niet uitgesloten, dat er in de toekomst sprake zal zijn van samenwerking met Japanse in dustrieën, mogelijk in de vorm van 'joint-ventures'. De grondstoffenvoorziening is voor DSM nog steeds probleem no. 1. Ve le chemische produkten vinden hun basis in de aardolie. Vandaar ook, dat DSM zeer geïnteresseerd is bij de oliewinning in de Noordzee, waar wordt samengewerkt met Shell en Esso.in de NAM. Op 1 oktober als hij 'met overbrug ging' gaat, heeft dr. Rottier er 11 jaar als president-directeur op zit ten. Daarvoor maakte hij al 14 jaar deel uit van de hoofddirectie. Terug blikkend zegt hij, dat de nieuwe verschijningsvorm van DSM (chemie) een welbewuste keuze is geweest. 'We hebben zekere risico's aanvaard, maar ondanks al deze risico's heb ben we succes gehad'. DSM is thans een internationaal ge oriënteerde onderneming met een omzet die dit jaar boven de 4. mrd zal uitkomen en waarvan tegen 1980 ca. 2/3 buite nNederland zal worden behaald. Van de totale produktie zal dan ruwweg l/,4 buiten Nederland plaatsvinden. Het is echter niet allemaal zo maar gegaan. 'De top van DSM heeft om- beurten het stuurwiel, het gaspedaal en de rem (op zijn tijd) moeten ge bruiken. Zou uit dit beeld worden afgeleid, dat een onderneming iets zou zijn dat je zelf helemaal kunt Drs. W. A. Bogers sturen, niets is minder waar"1, aldus dr. Rottier. 'Ondernemingsbeleid komt tot stand in nauwe samenhang met het bui- tengebeuren. Daarvoor zal men men taal open moeten staan. Het gaat om een regeren in nauw contact met het buitengebeuren, zoals provinci aal bestuur, gemeentelijke overhe den, vakbonden en niet in de laatste plaats met de leefgemeenschap rond om het bedrijf. Door ons beleid te voeden met wat rondom ons was zijn we er in geslaagd DSM te ma ken lol wat zij thans is' Op 24 oktober beginnen echte besprekingen TOKIO (Reuter, UPI) De 102 lidstaten van de GATT, de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel, hehben in Tokio formeel beloofd besprekingen te openen, die ten doel hebben internatio nale handelsbarrières op Le ruimen, in een slotcommuniqué zijn de besprekingen officieel voor geopend verklaard en zijn de richtlijnen neergelegd, die met algemene stemmen zijn goedgekeurd na de drie daagse G ViTT-ronferentie in Tokio. Een onderhandelingscommissie, waar van ieder land deel uitmaakt, dat dit wil. zal zijn eerste bijeenkomst hou den op 24 oktober in Genéve, maar naar verwacht wordt dan alleen over procedurekwesties gesproken. Men houdt er rekening mee, dat de eigen lijke besprekingen ten minste twee jaar zullen duren. In het slotcommu niqué zeggen de deelnemende landen van plan te zijn de onderhandelingen te beëindigen in 1975. maar de meeste delegaties achten dit in feite onbe reikbaar. De vorige grote handelsbesprekingen, de 'Kennydyronde' duurden drie jaar cn waren aanzienlijk minder ambi tieus van opzet dan de komende on derhandelingen. Voor de eerste keer zullen de onder handelaars niet alleen dc verlaging van de tarieven bespreken maar ook het veel ingewikkelder onderwerp van de andere belemmeringen dan tarie ven. Belemmeringen, die bestaan in een veelvoud van soorten, zoals ex portsubsidies, douaneprocedures, vei ligheidseisen en beperkingen van de hoeveelheid te importeren goederen. Een ander verschil met de Kenne- dyronde is, dat Landbouwprodukten nu in dc onderhandelingen betrokken zullen zijn. ONTWIKKELINGSLANDEN In tegenstelling tot de Kennedyronde (die van 1964 tot 1967 duurde) spelen Ip-f YORK Het Zweedse autocon- Volvo zal in de Amerikaanse I Virginia een autofabriek gaan en. Volvo wordt daarmee de eer- uitenlandse autofabrikant in de ïigde Staten. de bouw van de autofabriek, die tesapeake wordt gevestigd, is een ig van meer dan 100 miljoen eid. De jaarlijkse produktie geraamd op 100.000 auto's. Er werkgelegenheid voor driedui- personen. Alle in de Verenigde a te bouwen automobielen zullen Ait land zelf worden afgzet. er deze week maakte het West- 1 e autoconcern Volkswagen be- dat een team van deslaindigen Verenigde Staten gaat onderzoe- S of de bouw van een Volkswagen- H efc aldaar mogelijk is. Sb JTENKOERSEN AVONDVERKEER ERDAM in liet telefonisch avondver- kwamen vrijdagavond de volgende 'n tot stand (tussen haakjes de offi- slotkoers van dezelfde dag). (69.70). Hoogovens (66.50). Kon. 105-105.40 (104.90). Philips 52.60-52.70 Unilever 125.80-126.20 (125.80). .50). RDM neemt deel in Rotterdam Nucleair ROTTERDAM De onderhandelin gen tussen de Rotterdamsche Droog dok Mij, deel uitmakende van de Rijn-Schelde-Verolme Groep, en de Amerikaanse bedriiven General Elec tric en Chicago Bridge and Iron be treffende de oprichting van een nieu we vennootschap, waarin de drie on dernemingen hun activiteiten op het gebied van de kernenergie zullen on derbrengen worden n. ar verluidt bin nenkort afgesloten. Begin oktober zal door de partners een nieuwe vennootschap worden op gericht onder de naam Rotterdam Nu cleair. De RDM zal hierinparticipe ren voor 51 pet, terwijl General Elec tric en CBI elk voor 24^ pet deelne men. De RDM heeft, zoals bekend, grote er varing op het gebied van de bouw van ieactoren. General Electric zal in V YORK Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde en is de 'prime rate' de rente die Amerikaanse banken bere- en voor leningen aan belangrijke klanten op 10 procent ge ien. IVells Fargo Bank in San Francis- eeft als eerste Amerikaanse bank verhoging van 0,25 procent aan- idigd. In bankkringen wordt ver- t, dat volgende week andere ban- in de Verenigde Staten deze stap i volgen. loon reeds lang werd verwacht ie 'prime rate' op 10 procent zou in, kwam de verhoging toch nog en verrassing De dubbele cijfers en gezien als een psychologische ère. Deskundigen zijn verdeeld He vraag wat er in de nabije toe- t met de basisrente gaat gebeu- Volgens bepaalde voorspellingen net percentage tegen het einde het vierde kwartaal 10,75 bedra- Maar het merendeel van de des kundigen houdt rekening met 10 tot 10,25 procent als uiterste limiet. Sinds de Federal Reserve Board twee maanden geleden 'groen licht' gaf is de 'prime rate' voortdurend gestegen. Doel was het verschil met de andere rentetarieven op de geldmarkten weg te werken. Volgens deskundigen is door de nieuwe verhoging van de ba sisrente de positie van het Ameri kaanse bankdisconto zeer kwetsbaar geworden. De verwachting is dan ook dat de centrale bank van de VS zeer spoedig het disconto zal optrekken tot 7,75 of zelfs 8 pet. Het merendeel van de grote banken in Canada heeft het percentage van dc 'prime rate' verhoogd van 8,25 tot 9 procent. (ADVERTENTIE) N.V.SLAVENBURGS BANKl HOOFDKANTOOR ROTTERDAM Alle bankzaken 70 vestigingen in Nederland Affiliatie te New York de nieuwe onderneming haar know how en marketing inbrengen. CBI is in de VS gespecialiseerd op de pro duktie van reactorvaten. De activitei ten van Rotterdam Nucleair zullen in eerste instantie op de Europese markt worden gericht. Tedeco (plastic bekers) wellicht naar Canadezen DEVENTER Thomassen en Drij- ver-Verblifa vöert besprekingen met de Canadese onderneming Polysar Ltd. over de volledige overneming van Tedeco in Deventer en Brussel. Tedeco Verpakking te Kamp Lintford in Duitsland en Tedeco Sari in Parijs. De Amerikaanse onderneming Illinois Toll Works uit Chicago en Thomassen en Drijver bezitten elk 50 pet van het aandelenkapitaal van Tedeco. Tedeco vervaardigt en verkoopt va- cuumgevormde plastic bekers en een malig serviesgoed. Bij Tedeco zijn ongeveer 270 werknemers in dienst, van wie er circa 135 in Nederland werkzaam zijn. Polysar is een internationaal werken de onderneming. Zij heeft haar hoofd kantoor in Sarnia in Canada en ook fabrieken in Europa. De voornaamste produkten zijn plastic artikelen, synthetische rubber en latex. Beter resultaat bij Lindeteves-J acoberg; AMSTERDAM Lindeteves- Jacoberg heeft over het eerste halfjaar van 1973 betere resultaten behaald dan in het eerste halfjaar van 1972. De winst na belastingen steeg van 2.0 min tot. 3.2 min. De gunstige gang van za ken was te danken aan een stijging van de omzet met 35 pet van 183.6 min tot 247.7 min. De omzetgroei was voor 12 pet een gevolg van groe< door acquisities. Valutawinsten- en verliezen zijn in het halfjaarresultaat verwerkt. Op basis van de thans bekende gége- vens verwacht de raad Van bestuur dat de resultaten over het tweede halfjaar van 1973 niet veel zullen af wijken van die over het eerste half jaar van 1973. Porceleyne Fles plaatst nom. ƒ22.000 aandelen DELFT Ter afronding van het uit staande aandelenkapitaal op .800.000' heeft de Koninklijke Delftsche Aarde werkfabriek 'De Porceleyne Fles anno 1653' voorheen Joost Thooft én La- bouchere nominaal 22.000 aandelen tegen ongeveer de beurskoers ge- - plaatst, aldus een mededeling van de directie. Petroland boort weer in Nederlands deel Noordzee DEN HAAG Het booreiland Ocean Tide, eigendom van Petroland BV, de Nederlandse dochteronderneming van dc Franse staatsoliemaatschappij Elf- Erap, gaat zeer binnenkort voor de vierde maal naar olie of aardgas bo ren in het blok L-7 in het Nederland se deel van het Continentale Plat van de Noordzee. PAPENDRECHT De resultaten welke Bos Kalis Westminster Group heeft behaald over de eerste zes maanden van dit jaar overtreffen die van het eerste halfjaar 1972. De or derportefeuille is gedurende deze pe riode met ruim 280 min toegeno men en bedraagt thans circa 1 mil jard. De raad Van bestuur verwacht dat de omzet aan opgeleverde werken over- geheel 1973 enigszins lager zal zijn dan de omzet van 560 min over 1972. Ondanks de fluctuaties in de wisselkoersen en stijgende kosten zal naar verwachting de netto winst over geheel 1973 die van 1972 20.2 min) overtreffen. Deze verbetering vloeit in hoofdzaak voort uit verwachte betere resultaten van enkele werken en ho gere bezetting van de vloot de ontwikkelingslanden ditmaal een hoofdrol in het gesprek. Zij zijn er nl. in geslaagd van de rijke geïndus trialiseerde landen de belofte los te krijgen dat met hun speciale belangen rekening wordt gehouden. In het slot communiqué staat dat het doel van de besprekingen is een wezenlijke toena me van het inkomen uit buitenlandse handel en export voor de ontwikke lingslanden. Het communiqué meldt verder, dat de rijke landen geen we derkerigheid van de ontwikkelingslan den verwachten, wanneer zij hen be paalde preferenties geven. Een ander punt in de verklaring be treft de economisch minst ontwikkel de staten (voornamelijk Afrikaanse landen) Zij krijgen een gunstiger be handeling dan de ontwikkelingslanden in hun totaliteit. Dd landen van de derde wereld hebben deze voorkeur voor de armsten onder hen zelf gere geld. Tijdens de conferentie in Tokio werden zij het eens, zij het met oppo sitie van Brazilië, Colombia en Mexico, landen die al een eind gevorderd zijn op het pad van de economische groei. KLAAR IN 1976? Ondanks het pessimisme over een af loop van de onderhandelingen in 1975, gelooft men in het algemeen toch niet, dat het zo lang zal duren als de Kennedyronde. Deskundigen zeggen, dat de voorbereidingen dit- Het booreiland is momenteel op terug reis van het Noorse deel van het Plat waar het een boring heeft uitgp voerd voor de Noorse maatschappij Elf Norge. Als het huidige mooie weer aanhoudt zou de boring reeds dit weekeinde kunnen beginnen. Tot nu toe h(?eft Petroland bij haar drie vorige boringen in het blok L-7 steeds aardgas aangetroffen. De gevon den reserves bij de tweede boring ge ven aanleiding tot het aanvragen van een winningsvergunning bij het mi nisterie van economische zaken. Tot op heden is nog geen toestemming ontvangen. Limburg- Airlines vliegt van Beek naar Londen BEEK De nieuwe luchtvaartmaat schappij Limburg Airlines op het vliegveld Zuid-Limburg in Beek bij Maastricht, zal op 1 oktober officieel starten met de eerste lijnvlucht naar bet vliegveld Gatwick bij Londen. Voorlopig zal Limburg Airlines alleen op werkdagen vliegen, maar daarnaast wordt ook gedacht aan toeristische chartervluchten in de weekeinden. De belangstelling voor de vaste vluch ten op Gatwick is groter gebleken dan een marktonderzoek heeft uitgewezen. Wij zijn, aldus de directie van Lim burg Airlines, verrast door de belang stelling van particuliere zijde. Dat hadden we niet verwacht; Vooral het bedrijfsleven in Limburg legt voor de vluchten, die tweemaal daags worden gehouden, grote belang stelling aan de dag. Limburg Airlines heeft inclusief de bemanning van de twee Fokker Friendships 24 mensen in dienst. Fokker-VFW opent verkoopkantoor in VS SCHIPHOL Teneinde het contact in Amerika te vergemakkelijken met potentiële kopers van de F 28, de VFW 614 en de F 27 heeft Fokker* VFW in Washington een eigen ver koopkantoor geopend. Bovendien is opgericht de VFW-Fokker Amerika als dochteronderneming van 'de Duits Nederlandse combinatie. Deze firma heeft haar domicilie in Arlington, in de buurt van Washington DC. Beter eerste halfjaar b;i Bos Kalis-groep ZWOLLE Het loodgieters-électro- en verwarmingsbedrijf Breman Be heer in Genemuiden heeft goede erva ringen opgedaan met de realisering van medezeggenschap en winstdeling. Het personeel van de acht dochters van Breman Beheer (in totaal 275 man) kan sinds enkele jaren meebe slissen over een aantal zeer wezenlij ke zaken. Woordvoerders van het bedrijf 'vertel den gisteren in Zwolle, dat het perso neel medebeslissingsrecht heeft bij de benoeming respectievelijk het ontslag van een directeur, de vervreemding en/of liquidatie van een onderne ming, de samenstelling van de raad van commissarissen en een aantal be leidszaken. Wat de winstverdeling be treft, is vekozen voor het principe, dat één-derde naar de geldschieters gaat, één-derde naar de werknemers en éénderde naar de fiscus. De indus triebonden zouden, aldus werd meege deeld, welwillend staan tegenover het Genemuidense experiment. Een van de woordvoerders van het bedrijf, de heer R. Breman, liet er geen twijfel over bestaan, dat men hier niet te maken heeft met filantro- pie-zonder-meer. Er wordt niet zozeer harder gewerkt, maar wel met meer DEN HAAG Na een overschot van bijna ƒ900 miljoen iri het eerste kwartaal geeft de lopende rekening van de betalingsbalans op transactie basis over het tweede kwartaal van dit jaar volgens nog zeer voorlopige cijfers een overschot van 1,8 miljard new york te zien. Na globale correctie voor sei zoensinvloeden bedroeg het overschot AireolndUSlr'e in het tweede kwartaal bijna ƒ2,5 Allied chemical miljard nadat het eerste kwartaal een Aium. Cu of Am. overschot van ruim ƒ1,3 miljard had Amer'ican canndS opgeleverd. Am Cyanamid Het overschot (niet gecorrigeerd voor A,n BR-cr ,»liwer seizoeninvloeden) over het tweede kwartaal ad 1,8 miljard was 1 mil- Am smelt c uef jard groter dan over het tweede kwar- Am Te) Tel taal van 1972. Dit kwam doordat zo- Anaconda wel de handelsbalans als het onzicht- Armco sieei bare verkeer een half miljard hogere AOant Hichfieid uitkomst te zien geven. Over de stijging van het (gecorrigeer- Bel'hisieei de) overschot ten opzichte van het Boeing eerste kwartaal van dit jaar zegt het Burlington ind ministerie van financiën, dat dit vrij- Can |.acafic Hy wel geheel een gevolg was van een Cciancse sterke verbetering van de handelsba- Chase Manhaltan lans. Deze vloeide voort uit een ver- c'hrysier!>yslem dere stijging van do uitvoer en een cnies sen lichte daling van de invoer. NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde 3931-40 <404*,)' dollar, Unilever 47%-48 (47%-% Philips 19- (19::-%) cn Kl.M 30' i (SO-Ti). Opgave duPont, Wulston. zorg, zuiniger en efficiënter. Men voelt er zich meer bij betrokken. Eco nomisch kan het gemakkelijk. Het is in het belang van kapitaal en arbeid beide. We hopen nu dat de vakbon den met het door ons gemaakte con cept gaan stoeien'. De heer K. Goudriaan van Christelij ke Industriebond merkte op dat het de medezeggenschap in het systeem- Breman eigenlijk verder gaat dan de Wet op de Ondernemingsraden. 'Er wordt eigenlijk één van de oude doel stellingen van het CNV door gereali seerd. De werknemers kunnen er een rechtvaarige, verantwoordelijke posi tie door gaan innemen. Wel moet het als een aanloop beschouwd worden. Er dienen nog enige stappen te vol gen'. Behalve een centrale ondernemings raad bezit in het Breman-systeem elke dochter drie bedrijfsraden: een perso- neelsraad, een financieel-economische raad en een technische raad. Ze wor den gekozen uit de ondernemingsraad. De verdeling van het werknemersaan deel van de winst is een zaak van de werknemers. De verdeling wordt per bedrijf geregeld. De beslissingsbevoegdheid (o.a. ten aanzien van investeringen) berust zo wel bij Breman Beheer als bij de dochters. Het zwaartepunt ligt even wel bij Breman Beheer. De dochter ondernemingen zijn voor een belang rijk deel in hun groei afhankelijk van Breman Beheer. Een bezwaar dat, zoals gisteren opgemerkt werd, gro tendeels wordt ondervangen door de speciale structuur, waarin de belan gen van de afzonderlijke ondernemin gen zijn vertegenwoordigd. maal veel grondiger zijn geweest dan in 1964 en dat men ervaring heeft op gedaan op het gebied van de onder handelingstechniek. Als meest waar schijnlijk tijdstip van afsluiting van dc' onderhandelingen noemt men be gin 1976. Een van de redenen daarvan zou zijn, dat 1976 in de VS een ver kiezingsjaar is. De Verenigde Staten zien het komen de handelsgesprek in het bredere raam van een nieuw economische we reldorde, waarin de hervorming van het wereldgeldstelsel ook een belang rijke plaats heeft. De VS beschou wen een verwijdering van wrijfpunten tussen henzelf en de andere industrie landen als een voornaam onderdeel in het streven naar een tijdperk van 'vrede in internationale betrekkingen. Het slotcommuniqué in Tokio bevat, op aandringen van de EEG een arti kel, dat verband legt tussep de han delsbesprekingen en gelijktijdige po gingen een hervorming van het we reldgeldstelsel te bereiken. Naar de mening van de EG en vooral Frank rijk kan er geen overeenstemming op het gebied van de handel zijn als niet ook de monetaire problemen wor den opgelost. Algemeen neemt men inderdaad aan, dat de wilde koers schommelingen van de belangrijkste geldsoortc'n, zoals we die dit jaar nog hebben meegemaakt, de kans van sla gen van de handelsbesprekingen sterk vermindert. GELDSTELSEL Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz zal een ont- werp-overeenkomst voor een nieuw geldstelsel klaar zijn tegen september 1974, voor de volgende jaarvergade ring van het IMF. 'Niemand kan zeg gen, dat we dan inderdaad klaar zijn', aldus Shultz, maar mijn gevoel zegt me, dat het' kan. In Tokio ging het gerucht, dat de ont wikkelingslanden bij de IMF-jaarver- gadering van dit jaar in Nairobi, eind deze maand, harder zullen aandringen op een verband tussen de schepping van speciale trekkingsrechten en ont wikkelingshulp. Maar uit Amerikaan se en Europese bronnen blijkt, dat de industrielanden vastbesloten zijn zich te verzetten tegen zo'n verband. Achter dit verzet zit de gpdachte, dat de trekkingsrechten, ook wel papier goud genoemd, de basis moeten vor men van het nieuwe geldstelsel. Deze basis zou niet vertroebeld moeten worden door de trekkingsrechten te maken tot instrument van ontwikke lingshulp. (ADVERTENTIE) Colgate Palmolive 32% Colt Industries 14% Commnnw Edison 8%o* Cons Edison 22 DOW JONES INDEX Induct. 9unr«n Kill. will. Muds 12 sept. 881.32 160.05 98.96 72.06 635.9 13 sept 880.57 160.32 98.70 71.99 656.1 14 sept. 886.36 162.57 98.45 71.97 649.1 Deere and Co Dow Chemical Du font (El) Eastman Kodak First Nat City Ren Electric 56% Cen Foods 23% Gen Motors 64 Cen Pub! Utll 19% Gen Tel Tel 28% Getty Oil 124% Gllelle 62 (Umbel Brothers 20% Goodyear I and B 21% Gulf Oil 21% Illinois Central Ind. 17% Insllco 9% Int Busln Mach 292'', Intern Harvester 32% lnt Nick of Car. 32", Int Paper 44% Int Tel Tel 30% Johns Mai elite Lmg-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Aircraft Marcorf Martin Marietta N a In SCO Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsuin Nat Steel Nat Lead Ind 110 113% 52% 55% 95% 96% Pac Gas and El Peon Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gambl RCA 24% 24% Republic Steel 22% 22% Reynolds Ind 44% 44% Royal Dutch Pelr 40% 40 Santa Fé Ind 23% Sears Roebuck 94% 95% Shell Oil 54% 54% Souihern 17% 17% Southern Pacific 28% 28% Railway 33% 33 Sperry Hand 51 51% Stand Oil Calif 61 61% Stand Oil Indiana 85% 85% Exxon Corp 84% 86% Studehaker Worth - 46' 46% 35% 35% 11% 11% land. Obi. lot. 12 sept. 12.040 16.070 1.764 13 sept. 11.670 13.480 1.753 14 sept- 13.760 15.010 1.751 Akzuna 803 Am Standard 663 ',lt' 552 22% 13% 14 39% 80% Koersen in Montreal i Tar Chem Can Breweries Celto Chadbourn Golh 2 10 Chase Select Fd 23% Colombia Gas 22Comlnco 'O'-» Cont Telephone 22% 5.551. 19", Fluor Corp Irit Bank fur Kec »8%b 98%b Int Flav Frag 90 V, 92% lnt Paper (J 4) 46 Texas Gulf Texas Inst Transanierlca Unilever Union Carbide Uril Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Nat Can NY Ciuitr A North West K N Am Philips Co Occidental Pelr Standard Brands 21% 50% Union Electr Untied Corps United Gas Western Rancnrp

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 27