kost ergernis en soms geld Nieuwe' school op puinhopen van oude iscriminatie vaak vastgelegd in wetten, cao's en reglementen Meisjesnaam geeft moeite jipW/CTAiRTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BINiNENIiAiND T17/K17 p- jr Cisca Dresselhuys 5TERDAM Dat de tegenwoordige maatschappij de vrouw op gebieden anders behandelt dan de man, is geen nieuws. Dat "andere behandeling' soms zonder overdrijving met het woord Uminatie' kan worden betiteld, is al evenmin nieuws. Maar wat allien weinig mensen beseffen- is het feit, dat deze andere be- leling oftewel discriminatie in heel wat gevallen niet voortvloeit ncidentele onwilligheid van de man, maar gewoonweg is voor- ïreven door wetten, c.a.o.'s, pensioenfondsen, reglementen en re officiële stukken, die zowel het maatschappelijke- als liet idsleven in Nederland in bepaalde banen leiden. lieer een vrouw ergens ontslag krijgt of een bepaalde uitkering kan bemachtigen, is dat soms gewoon het gevolg van het keurig ipt uitvoeren van deze officiële bepalingen. e kunnen beoordelen in hoeverre ons land nog sprake is van offi- geregelde discriminatie van de f, hebben wij een speurtocht ge- door allerlei wetten, c.a.o.'s, «inenten van pensioenfondsen, narenreglemen ten en andere f meer officiële paperassen. Of- n we hierbij waarschijnlijk nog een bepaald deel van het geheel •'kt hebben, kunnen we toch wel Studeren, dat, hoewel er de laatste heel wat voor de vrouw discri- ende regelingen zijn geschrapt ordt de man in de wet niet lan- s het gezinshoofd aangemerkt en de vrouw volledige handelings- lamheid, wat betekent, dat zij gd is contracten te sluiten en ijke) er nog heel wat minder ge voorschriften zijn blijven be- die soms alleen maar kwetsend maar soms ook betekenen, dat •zijn gewoon geld kost. Omdat chter betaald wordt voor gelijke of omdat ze voor bepaalde al- 1e uitkeringen, zoals bijvoor- bij werkloosheid, niet in aan- ng komt iling in de eerste, opvallend discrimi- !e bepalingen ten aanzien van iw, hebben we gevonden in de op zichzelf al geen staaltje aangepaste wetgeving, lat hier in het tweede hoofdstuk gesproken wordt over de troons- ging in artikel 11, dat de kroon fopvolging overgaat op de nako- ;en van de laatstoverleden ko lt waarbij zonen voorrang heb- oven dochters en dat in een lat al verscheidene generaties •ouwen geregeerd wordt, burgerlijk wetboek, artikel 246 gesproken over de ouderlijke t. Hier staat te lezen, dat de ou de ouderlijke macht ovèr hun ïrjarige kinderen samen uitoefe maar dat bij verschil van inzicht de opvoeding de wil van de va- .^eslissend is. In artikel 247 staat, i»|e vader het bewind voert over jLventueel vermogen, dat een min- ^•ig kind bezit en dat eveneens der het kind vertegenwoordigt le burgerlijke handelingen (de ?r komt hier pas ten tonele m eval dat er geen vader is). In fde burgerlijke wetboek staat in dat echtgenoten verplicht )t samenwoning en dat de plaats ie samenwoning in onderling moet worden vastgesteld en brek aan overeenstemming door stemming kan worden bereikt, geen beslissingsbevoegdheid geven. Dan komt de man en spreekt het verlos sende woord. Ook in verschillende collectieve ar beidsovereenkomsten (c.a.o.'s) zijn nog aardige staaltjes van discrimina tie van de vrouw te vinden. Het meest sprekende voorbeeld is natuur lijk wel de nog steeds bestaande onge lijke betaling voor gelijke arbeid. Wanneer een man en een vrouw pre cies hetzelfde werk doen, krijgt de vrouw er toch minder voor betaald. Waarom? Alleen omdat ze een vrouw is. Officieel mag dit soort ongelijke beta lingen voor gelijke arbeid al sedert juli 1972 niet meer bestaan, toen een \erdrag dat het jaar daarvoor onderte kend was, kracht van -wet kreeg. Toch staan in de nieuwe door de verschil lende partijen al goedgekeurde confec- tie-c.a.o., die nog verbindend verklaard moet worden door de minister, nog steeds aparte tabellen voor vrou wenarbeid. Nog steeds is er verschil in beloning voor gelijke arbeid. Op het ogenblik bedraagt dat verschil in de textiel-industrie nog maar liefst elf pet. In december 1974 moet dit ver schil zijn weggewerkt- En zo zal dan (nadat in 1951 door de Internationale Arbeidsorganisatie, waarvan Nederland ook lid is, een conventie werd opgesteld, waarvan Nederland de ondertekening heeft we ten uit te stellen tot 1971) 23 jaar la ter die gelijke betaling voor gelijke arbeid hopelijk een feit gewor den zijn. In een andere c.ao. die van de KNSM tegelijk de eerste c.ao., die dit be drijf kreeg, staan nog speciale tabel len voor mannelijke en vrouwelijke werknemers, die dan wel worden ver dedigd met de opmerking, dat 't om on gelijke functies gaat, maar de onder scheiding blijkt niet gemaakt op func ties, maar op geslacht. In de c.a.o. van de betonmortelindustrie, die van 1971 tot 1973 gold, bestonden zelfs nog he lemaal geen vrouwelijke werknemers. Hier werd in de aanhef, waar het be grip werknemer omschreven werd, ge steld, dat een werknemer is, iedere mannelijke werknemer in dienst van de werkgever. Hoewel er toch wel wat vrouwen, met name als laborante, werkzaam waren in de betonmortelin dustrie. (In de nieuwe c.a.o.. die voor 1973 en 1974, is het woordje 'manne lijk' nu trouwens verwijderd). Ontslag voor stuk allemaal bepalingen, i vrouw op een tweede plan zet- ie haar wel inspraak geven maar aar, wanneer er geen overeen- Een bepaling die ook in bepaalde ar beidsovereenkomsten nog wel voor komt. met name in die van kleuter leidsters, is die van het ontslag bij huwelijk en/of zwangerschap. Hoewel er wettelijk nog nooit iets geregeld is omtrent een verbod op ontslag om deze redenen (een wetsontwerp hiero ver is ail lange tijd in de maak), is het tegenwoordig wel zo, dat huwelijk en zwangerschap voor een gewestelijk arbeidsbureau (waar voor elk onitslag een vergunning moet worden aange vraagd) geen redenen meer zijn om deze vergunning te geven. Iets anders is het, wanneer een dergelijke bepa ling vast ligt in een bepaalde arbeids overeenkomst, zoals bijvoorbeeld die van sommige kleuterleidsters, waar van beide partijen van tevoren op de hoogte zijn van het bestaan van deze bepaling. Overigens is zij al jaren ge leden officieel geschrapt uit het rijks ambtenarenreglement. Een wet. die ook nogal wat verschil kent in behandeling van man en in dit geval getrouwde vrouw, is de Wet Werkeloosheids Voorziening (de WWV). Wanneer een man of vrouw onvrijwillig werkloos wordt dus wordt ontslagen krijgt zowel man als vrouw gedurende een half jaar WW (een uitkering van de werk loosheids wet). Daarna treedt de WWV in werking, die mannen nogmaals twee jaar een uitkering garandeert. En deze wet maakt wel degelijk verschil in de be handeling van man of getrouwde vrouw, die wèl heide belastingen heb ben betaald, waaruit dë wet gefinan cierd wordt. Een getrouwde vrouw krijgt namelijk geen enkele uitkering op grond van deze wet op één uitzon dering na: de vrouw moet als kostwin ner aangemerkt worden, dat wil zeg gen zij moet tenminste de helft van het minimumloon verdienen en dat moet tenminste driekwart van het in komen van haar echtgenoot zijn. Heel wat getrouwde werkende vrouwen, die part-bime werken voldoen niet aan de ze voorwaarde, en krijgen dus geen verdere werkloosheidsuitkering meer. Dat dit onredelijk is wordt op het ogenblik steeds meer ingezien. Het verwijderen van deze beperkende be paling en het gewoon onderbrengen van de getrouwde werkende vrouw onder de WWV is één van de eisen van de vakbondsnota arbeidsvoorwaar denbeleid 1974. Ook de SER consta teert in een advies van februari 1973: 'wel wil de raad bepleiten, dat de ge huwde vrouw in geval van werkloos heid onder dezelfde voorwaarden als mannelijke werklozen uitkering van de Wet Werkloosheidsvoorziening en de Rijksgroepsregeling Werkloze Wer- nemers kan ontlenen'. Huishouding Een ander weerhaakje aan de werk loosheidsuitkering aan werkende ge trouwde vrouwen is het feit, dat vrou wen, die na hun werkloos worden, weer een 'normale' dagtaak in het huishouden vinden, geacht worden niet langer werkloos te zijn en dus geen uitkering meer krijgen. Latere jurisprudentie gaat hoe langer hoe meer betekenis toekennen aan de duur van de naast de huishoudelijke taak verrichte werkzaamheden. Wan neer deze werkzaamheden buitenshuis langere tijd hebben geduurd, wordt de belanghebbende thans dikwijls wel (gedeeltelijk) werkloos geacht. Degenen die part-time arbeid verrich ten (en dit zijn op het ogenblik in ons land bijna alleen vrouwen) en daaruit werkloos worden, moeten op straffe van verlies van uitkering een volledige dagtaak aanvaarden, indien zij daartoe zonder al te grote bezwa ren in staat moeten worden geacht. Wanneer zij dit weigeren, omdat ze persé part-time willen blijven wer ken, wordt hun werkloosheidsuitke ring stopgezet. Hoewel dit natuurlijk geen maatregel is, die speciaal discri minerend ten opzichte van vrouwen is, maar wel van part-time werkers, komt het in dit geval toch op hetzelf de neer, omdat in ons land bijna alle part-time werkers vrouwen zijn. Het zou aardig zijn eens te zien of deze regeling gehandhaafd zou blijven, wanneer het percentage part-time werkende mannen opeens enorm zou toenemen En nu we toch terecht gekomen zijn bij de vrouwen, die maar een gedeel telijke werkkring hebben, is het aar dig eens te zien hoe deze behandeld worden door het bedrijfsleven. Gecon stateerd moet worden, dat er 'n enor me chaos heerst in de regelingen ten behoeve van part-time werkers. Nergens bestaan bindende voorschrif ten van overheidswege over de rechts positie van de part-timer. Elk bedrijf kan en mag zijn eigen voorwaarden stellen en eigen arbeidsovereenkom sten opmaken. Heel vaak zitten de part-timers niet in de c.a.o.'s en niet in pensioenfondsen. Al met al leiden ze een enorm onze ker arbeidsbestaan. Dat komt vooral naar voren bij eventueel ontslag. De meeste bedrijven, die part-timers in dienst hebben, denken deze maar on middellijk te kunnen ontslaan, wan neer inkrimping van personeel nodig is. Maar al te vaak gebeurt dit inder daad. omdat de part-time werkende vrouwen geen tegenspel bieden. Ze denken, dat ze inderdaad van de ene dag op de andere op straat gezet kun nen worden, hoewel ze in ieder geval altijd protest kunnen aantekenen bij 't gewestelijk arbeidsbureau, dat voor elk ontslag ook dat van een part timer een ontslagvergunning moet geven. Dat nalaten om te protesteren heeft een dubbele negatieve uitwer king: ten eerste is de parttimer dan zijn baan kwijt en ten tweede krijgt hij geen werkloosheidsuitkering, omdat hij niet geacht wordt 'onvrij willig werkloos' te zijn. Er is immers niet geprotesteerd tegen het ontslag? Dat part-time werkende vrouwen ook bij grote instellingen met een goed omschreven personeelsbeleid als eer ste op de keien staan, wanneer er ont slagen moeten vallen, bleek enkele ja ren geleden bij de Sociale Verzeke ringsbank in Amsterdam. Hier viel in 1967 een stuk werk weg, waardoor dus mensen overbodig werden. Bij be schikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid moest de af vloeiing toen als volgt worden gere geld: eerst degenen, die vrijwllig weg wilden en ten tweede de mensen, die er part-time werkten (ongeacht hoe lang of kort ze er werkten). Dat bete kende dat ongeveer vijftig getrouwde part time werkende vrouwen ontsla gen werden. Ook in het Rijksambtenarenreglement staat nog altijd een bepaling, waar door de getrouwde vrouwen er in tij den van ontslag als een van de eerste groepen uit vliegen. Hier staat name lijk in artikel 96: dat eerst ontslagen moeten worden, zij die dat wensen, dan degenen, die 35 of meer pensioen jaren hebben opgebouwd, dan dege nen die 35 jaar of jonger zijn, waarbij degenen, die geen kostwinner zijn het eerst weg moeten. Geen kostwinner: dat zijn natuurlijk de meeste gehuw de werkdende vrouwen, vooral wan neer ze part-time werk doen. Nu kan gezegd worden: het is toch re delijk, dat er bij ontslag eerst gedacht wordt: wie heeft er financieel het minst last van. Dat zijn dan inder daad de vrouwen, die een man met een inkomen hebben. Maar hierbij wordt arbeid dan alleen maar gezien als een middel om geld te verdienen en niet als een bezigheid, die plezier, voldoening en kans op zelfontplooiing biedt. Bijstandswet Een heel andere wettelijke regeling, waarbij de getrouwde werkende vrouw er soms niet best afkomt, is de algemene bijstandswet. Onlangs was er het geval van de Utrechtse juriste Dorelies Yrizarry (getrouwd, werkloos na voltooiing van haar studie), die ook in hoger beroep een uitkering als kostwinster geweigerd werd. Er waren verschillende redenen, waarom zij niet voor deze uitkering in aanmer king kwam, maar al waren die er niet geweest, dan had ze de uitkering toch niet gekregen op grond van een won derlijk Koninklijk Besluit dat als na dere uitwerking dient van een artikel uit de Bijstandswet. In het KB num mer 19 van 8 februari 1972 staat na melijk te lezen, dat een vrouw pas als kostwinster voor de bijstandswet kan worden aangemerkt, wanneer zij 'voorafgaande aan het tijdstip van de indiening van de aanvraag om bij- *1 erl onze onderwijsredactie TERDAM De onderwijsge- aschap 'De Vrije Wentelwiek' it een paar weken. Het is nog M'oeg om te juichen, maar de d van de Vrije Wentelwiek oi ient wel extra aandacht. Het )i urt niet alle dagen dat leer- 's$n en ouders een school be- n en dan van de staatssecre- van onderwijs toestemming en op de puinhopen van de (door het bestuur af ge- even) school een nieuwe 'on- 'ijsgemeenschap' te stich- ns de bezetting van de Rotter- huishoudschool aan de Noor- 'nvenkade (vlak voor de vakantie) een der moeders dit gedicht ge- c 'In de hoofden en in de lijven die kinderen is het een chaos. 5 hebben de dingen geleerd •r te weten waarom. Hun han- m verkeerd gegroeid. Ze heb- dles los van elkaar geleerd en an de grond, los van het leven. ,nK- dat ouwe onderwijs begonnen 't, het dak; wij moeten bij de fun- nten beginnen'. bezoek aan de Wentelwiek leert ht laatste niet gemakkelijk is. De e klas van vorig jaar heeft exa- gedaan en is van school af. De Fe aanwas meegerekend zijn er Ot leerlingen. Als de school vol- jaar weer subsidie wil hebben t|i] minstens 125 leerlingen moeten De huisvesting is verre van De helft van de lessen wordt 'en in het noodgebouw aan de uerhavenkade, de andere helft kilometer verder in een aftandse fe school aan de Bergsingel. Het uw aan de Bergsingel is verve- u ongezellig. Zelf opverven mag Jar niet: dat moet lang van tevo- begroot worden en dan nog is zelf doen iets wat zich maar moeilijk laat begroten. De schooldag begint gemoedelijk. Of ficieel begint de school om half ne gen, maar het duurt nog wel een kwartier voordat de lessen op gang komen. Bij het nalopen van de pre sentielijst blijken er nogal wat leer lingen afwezig te zijn. Ria van Dam, lerares of misschien moeten we zeg gen 'begeleidster', erkent dat het ver zuim een probleem is. Het gebeurt ook dat leerlingen vertrekken voordat de school is afgelopen. 'Dat gebeurt wanneer je de leerling meer vrijheid geeft. Officieel is iedereen natuurlijk verplicht op school te zijn. Maar we passen geen sancties toe om ze ertoe te verplichten'. Misschien zijn het aanloopmoeilijkhe den. Het kan zijn dat de leerlingen eerst wat moeten wennen aan die vrijheid en dat ze tenslotte zichzelf meer verantwoordelijk gaan voelen. Overigens is op traditionele huishoud scholen het verzuim ook een pro bleem. 'Dan is het ook vaak zo dat ie mand thuis moet blijven als moeder ziek is of als het druk is in de win kel', zegt Ria van Dam. Op de lesrooster staan voor vanmor gen 'maatschappijgroepen'. Twee we ken geleden zijn al ideeën verzameld voor mogelijke projecten: piratenzen ders (tochtje naar Veronica, waarom hebben bepaalde politieke partijen Veronica de das om gedaan?); drugs; Jehova-getuigen; milieuvervuiling; oorlog; schoolkrant. Nu moeten de leerlingen In groepjes verder met die onderwerpen. Veroni ca is onbetwist het populairste onder werp. Besloten wordt dat twee groep jes naar het stadhuis aan de Coolsin- gel zullen gaan om leden van de PvdA-fractie in de gemeenteraad te vragen waarom hun partijgenoten in de Tweede Kamer hun favoriete zen der het zwijgen wilden opleggen. Voordat de leerlingen op stap gaan wordt eerst gepraat over de vragen die ze willen stellen. Verder moeten ze natuurlijk weten wat een politieke partij eigenlijk is. Wie kent een poli tieke partij? VVD, weet een van de leerlingen, en een ander weet zelfs wat dat betekent: veel vrije dagen. Nog meer partijen? Schoorvoetend volgen anderen: PvdA, CHU, AR, KVPWat doen die partijen dan? Tegen Veronica stemmen, zegt ie mand. Goed, zegt Ineke (alle docenten worden bij de voornaam genoemd), maar waar stemmen ze dan? Op het Binnenhof. En dan volgt een summie re uitleg van ons parlementaire systeem: Het lijkt op de verkiezingen die pas op school gehouden zijn. Al leen ging het daar dan niet om pira tenzenders, maar om de verkiezing van een schoolbestuur van leerlingen, ouders en mensen van buiten de school. In de gangen hangen nog verkiezings leuzen: 'Er moet geverfd worden. Jo ke zorgt ervoor'. Kijk, zegt Ineke, dat doen politieke partijen nu ookf de een wil hogere lonen, de ander wil meer geld voor defensie, enzovoorts. Op die manier wordt de belangstelling voor popzenders gebruikt voor het opwek ken van politieke belangstelling. Het is niet makkelijk meisjes van veertien jaar (die paar jongens laten we rnaar even buiten beschouwing) uit te leg gen wat onze volksvertegenwoordiging uitspookt Wanneer de Veronica-groep een half uur weg is gaat de telefoon. Niemand op het stadhuis blijkt iets te weten van een afspraak met fractieleden. Even duurt de verwarring. Tenslotte wordt er toch nog iemand gestrikt om de socialistische aanval op de piraten te verdedigen. Ook een tweede maatschappijgroep heeft de nodige pech. Zij zouden een gesprek hebben met iemand die ad junct-directeur van een centrum voor drugsverslaafden is geweest. Maar op het laatste moment laat deze het af weten. Een vervanger is er niet en de thema-groep Drugs moet maar wat an ders verzinnen. Een derde groep is bezig met een ver kenning van het ziekenhuiswezen. Ze stropen vooral kraamafdelingen af. En ze bestoken de zusters met vragen De Vrije Wentelwiek zal nog heel wat problemen moeten oplossen over het knippen van de navelstreng, de beste voorbehoedsmiddelen en de duur van de barensweeën. De bezich tigde babies wekken groot enthousias me. Het zijn schatjes. Ineke doet een voorzichtige poging om enige belang stelling te kweken voor de manier waarop zo'n ziekenhuis georganiseerd is. Wat zijn de verschillen tussen het ene ziekenhuis en het andere. Hoe is het in het buitenland? In een ander lokaal zit een groep te praten over de eigen school. Gaat het goed zo? Is het beter dan vorig jaar? Er zijn een paar leerlingen die terug verlangen naar de vleespotten van Egypte. Ze zijn nu veel vrijer, de le raren (allemaal nieuw) zijn veel aar diger, maar leren ze wel genoeg? Is het toch niet beter meer met nette schoolboeken te werken in plaats van met stencils? Wat heb je aan al dat gepraat? Geen wonder dat sommige mensen wegblijven De Wentelwiek zal nog heel wat pro blemen moeten oplossen. Staatssecre taris Veerman heeft nu voor een jaar zijn fiat gegeven. Er is een leerplan gemaakt dat het motto draagt: 'je leert niets zonder het te leren'. In dat leerplan wordt van alle vakken kort aangegeven hoe de leerstof wordt aan gepakt. De verschillende vakken (Ne derlands, Engels, geschiedenis en aard rijkskunde, maatschappijleer, wis kunde, kennis der natuur, muziek, te kenen, handvaardigheid, algemene technieken, gezondheidszorg, kinder verzorging, woning-voeding-kleding, naaldvakken) worden zoveel mogelijk in onderlinge samenhang gegeven. Het maken van een verslag over een bezoek aan een ziekenhuis is bijvoor beeld een goede training in Neder lands. Het onderwerp wasmiddelen leent zich voortreffelijk voor een pro ject over milieuvervuiling. En wie weet kan de popmuziek van Veronica weer leerstof voor de Engelse les op leveren. We vrezen alleen wel dat de keurige gekafte boekjes met de veelzeggende titel 'O, hoort het zo' nooit meer uit de kast zullen komen. Niemand zal zich er meer om bekommeren of de leerlingen van de Vrije Wentelwiek zich tjiuis gedragen als Nettie Gans, die géén thee kan schenken zonder voetbad en bij het presenteren de gas ten op de tenen trapt. Een tekenend feit uit de finan ciële wereld. Hoewel de vrouw niet door wettelijke bepalingen gedwongen is haar meisjesnaam op te geven en verder onder haar mans naam door het leven te gaan, is het uiterst moeilijk om als getrouwde vrouw officiële zaken en paperassen op de meisjesnaam gesteld te krijgen. (Artikel 9 van het burgerlijk wetboek spreekt over: de ge trouwde vrouw is 'bevoegd' haar mans naam te dragen, niet 'verplicht'. Vraag aan de juridische afde ling van de AMRO-bank: kan een getrouwde vrouw bij u on der haar meisjesnaam een bank rekening openen. Antwoord: Nou, liever niet. Wij zullen dat beslist niet stimule ren. Uit praktische overwegin gen zullen wij de vrouw probe ren over te halen af te zien van dat plan. Een getrouwde vrouw kan namelijk betalingen krijgen (bijvoorbeeld van de overheid) die op haar mans naam en niet op die van haar gesteld zijn. Kan dus erg veel chaos geven. Vraag: maar als ze er nu op staat, dat kan toch? Antwoord: Ach mevrouw, ik wil ook zoveel wat niet kan. Ik kan ook wel een andere naam willen heb ben. Opmerking: maar het gaat hier- niet om een andere naam, ze wil juist haar eigen naam hou den. Antwoord: Nou mevrouw, zijn er nu werkelijk geen belangrij ker dingen in de wereld om u over op te winden? stand al grotendeels voorzien heeft in het onderhoud van haar gezin'. Hoe kan dat bij een academisch gevormde vrouw, die pas op de arbeidsmarkt komt, wanneer ze afgestudeerd is? Voor de man geldt deze beperkende bepaling niet. Hij wordt so wie so hoofd van het gezin (deze term be staat in deze wet nog) en dus kost- winner genoemd. Pensioen Een heel apart en somber hoofdstuk vormen de pensioenvoor zieningen voor de werkende vrouwen. In de zomer van 1969 is door het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid in samenwerking met de contact-commis9ie bedrijfspensioen fondsen een enquete gehouden naar de positie van de vrouw in deze pen sioenfondsen. Uit dit onderzoek zijn schrikbarende feiten naar voren geko men, zoals dat van de tachtig bij het onderzoek betrokken pensioenfondsen er twintig totaal geen vrouwen opne men. Verder kennen van de overige zestig pensioenfondsen meer dan de helft (33) een hogere toetredingsleeftijd voor vrouwen (wat tot gevolg kan hebben dat de vrouw minder peni- soenjaren maakt en dus later een kleiner pensioen krijgt). Van de tach tig pensioenfondsen hadden maar 27 een gelijke behandeling van mannelij ke en vrouwelijke werknemer. In be paalde gevallen betaalden de vrouwen ook nog een hogere premie dan de man. De bedrijfspensioenfondsen, die ten tijde van dit onderzoek geen vrou wen toelieten zijn: het pensioenfonds voor de dakpannen en siersteenindus- trie, voor de zeevisserij, voor de stro kartonindustrie (werken redelijk veel vrouwen), voor de cartonnage- en de papieren zakken-industrie (werken re delijk $eel vrouwen), voor de bak steenindustrie, voor de schoenmakerij, voor de drankindustrie, voor de klompenindustrie ,voor het bloembol- lenbedrijf (werken veel vrouwen), voor de betonmortelindustrie, voor de porselein- en aardewerkindustrie (werken vrij veel vrouwen), voor de rubber- en thermoplastische industrie, voor de Nederlandse leerindustrie (twee pot. vrouwelijke werknemers), voor de houten emballageindustrie, voor de haven van Zaandam, voor de aardappelmeeindustrie, voor het bitu mineuze dakbedekkingsbedrijf, voor de Federatie van Bonden van Rund- veefok- en Melkcomtrolevereriigingen in Nederland, voor de landbouw (wer ken redelijk veel vrouwen) en het Al gemeen Pensioenfonds voor de schoen industrie (25 pet. van de werkne mers zijn vrouwen) en de lederwaren- industrie (heeft van de werknemers zijn vrouwen). Spreiding rijksdiensten Ook bij de spreiding van de rijksdien sten, waarbij ambtenaren overge plaatst moeten worden, blijkt verschil in behandeling tussen mannelijke en vrouwelijke werknemers. Zo wordt nu gewerkt aan de overplaatsing van een groot aantal CBS-ambtenaren naar Heerlen. Er zijn wel een paar vaste regels over wie wel en niet voor over plaatsing in aanmerking komt, maar deze dekken lang niet alle gevallen. Er komt voor elke dienst, die overge plaatst wordt, een bezwarenscommis- sie die van geval tot geval oordeelt. Uit de praktijk is gebleken welke ar gumenten zwaar tellen bij dergelijke commissies (is gebleken bij bijvoor beeld overplaatsing van Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds). Bezwaren, die gemakkelijk aanleiding geven tot een afvloeiing in plaats van een over plaatsing zijn: ouder dan zestig jaar. en het geval dat een getrouwde vrouw, die bij de overheid werkt, een man heeft, die in Den Haag buiten de de te verplaatsen overheidsdienst werk. Deze vrouw moet in Den Haag blijven vindt men. Iets anders is het met de getrouwde man, die bij de te verplaatsen rijksdienst werk en die een vrouw heeft, die buitenshuis werkt. Aan de baan van deze werken de vrouw wordt in veel minder geval len zoveel waarde gehecht, dat de man een afvloeiingsregeling krijgt aangeboden en in Den Haag kan blij ven. Een disoriminatiefeit bij de Neder landse Spoorwegen: de getrouwde NS- employé heeft vrij reizen voor zich zelf en zijn gezin. De getrouwde vrouw, die bij de NS werkt heeft al leen vrij reizen voor zichzelf, maar niet voor haar gezin. Alleen wanneer ze kostwinster is en haar man een in komen heeft dat kleiner is dan 6640 gulden per jaar (de belasting vrije voet) mag haar gezin delen in het ge not van het vrije reizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17