AARKT REAGEERT NA JAREN OP E WONINGNOOD Pop op de plaat 'Belang van sport gaf doorslag' Ustige schoenen bij ata International J®iaMI>uck Qeweldige prijzen te winnen: P Ieder kind mag meedoen! door Willem-Jan Martin Eerste plaat van Mayfly is zeer redelijk Ter gelegenheid het 50 jarig Disney jubileum - in het weekblad Donald Duck een grote jW/lK\VAKTET ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BINiNiENLAiND (T13/1K13 (ADVERTENTIE) |or Willem Breedveld HAAG De boer, geconfronteerd met snel stijgende prijzen het varkensvlees, zal hierop graag reageren met een opvoering de varkensproduktie. Een klein jaar later als de varkens op- ikt zijn blijkt tot zijn ontsteltenis dat meer boeren er zo ovfer ben gedacht. De prijzen kelderen als gevolg van het grote aanbod Ie boer gaat in arren moede maar weer over tot vermindering zijn produktie, net zolang tot het varkensvlees weer schaars |kt, de prijzen omhoog gaan en het hele zaakje weer opnieuw kan wnnen. In de economie staat dit verschijnsel bekend als de var- Icyclus. -:f'è Ier bekend is het dat eenzelfde hijnsel waargenomen kan worden e woningbouwproduktie, met al- dit verschil dat de cyclus geen jaar, maar twintig tot dertig omvat. Het verschijnsel is inte nt genoeg omdat het ruw ge- st verklaart, dat de woningnood tte ig duurt, wanneer de markt iaj de vrije hand wordt gelaten, aafdeze sombere visie geen werke- lid behoeft te worden, ondanks od nog voortdurende woningnood, omdat de overheid zich actief de volkshuisvesting bemoeit. Het daarom vooral interessant na te in hoeverre de ovérheidsbemoei- ien effectieve bijdrage levert tot ifwending van deze dreigende ebben deze vraag voorgelegd aan van den Doel, tot voor kort wo- ouwspecialist van de tweede ka- 'actie van de PvdA en thans eraar in de bestuurskunde aan liversiteit van Nijmegen. Onlangs leen van hem in Beleid Belicht, son, deel II) een bijdrage waarin de aandacht werd gevraagd voor |joor het eerst in 1944 door de no- "ge. ijswinnaar prof. Tinbergen ont- cyclus-verschijnsel, als een analyse van het overheidsbeleid inza ke de volkshuisvesting. ^e cyclus in de woningbouw komt er volgens dr. Van den Doel op neer dat het zeker vijf jaar duurt voor een wo ningbouwer reageert op de toen ge constateerde vraag naar woningen: 'Een woning is wat anders dan een luchtballonnetje. Zo wil een woning bouwer er absoluut zeker van zijn dat de woning die hij bouwt gedurende haar hele levensduur verhuurd zal blijven. Hij wil voor hij een besluit neemt er dus absoluut zeker van zijn, dat de vraag die zich op een bepaald moment voordoet, geen tijdelijk maar een blijvend verschijnsel is. Het duurt daarna nog eens ruim vijf jaar voor de plannen rond zijn, de grond aangekocht is en de woning gebouwd. Bij elkaar duurt het al gauw vijftien jaar voor de woning er staat waarom vijftien jaar geleden werd gevraagd. Het verklaart ook, zij het zeer glo baal, waarom de woningbouwproduk tie pas in de begin jaren van I960 goed opgang is gekomen. Pas toen re ageerde de markt op de gesignaleerde woningnood van kort na de oorlog'. Zonder bemoeiing van de overheid zou deze situatie er volgens dr. Van den Doel al gauw toe leiden dat de wo ningbouwers na die vijftien jaar hun doel ver voorbijschieten (het aanbod wordt te groot, de produktie wordt af geremd en vijftien jaar later is de wo ningnood weer zo groot dat er. uit dien hoofde een nieuwe impuls ont staat om de produktie weer op te voe ren enz. 'De woningproductie zou weldra zover in elkaar ploffen dat er jaarlijks nog geen vijftigduizend wo ningen meer gebouwd zullen worden. De woningnood zou altijd blijven voortduren en dat alleen omdat de woningbouwers reageren op de koop krachtige vraag en niet op de werke lijke behoefte. Paniekreacties zouden de woningbouw beheersen en er zal eenzelfde situatie ontstaan als in de crisisjaren, namelijk armoede temid den van rijkdom, kortom het falen van de kapitalistische maatschappij zou in al zijn grimmigheid worden aangetoond'. Nu is de situatie in Nederland zo dat alleen het principe van de vrije markt gehandhaafd is gebleven. Voor de rest is het al overheidsbemoeienis wat de klok slaat. Dr. Van den Doel maakt, de huidige situatie duidelijk met een vergelijking met de auto. Stel bijvoor beeld dat de consument nog afgezien van de grote hoeveelheid merken au to's, ook nog,zou kunnen kiezen tus sen een woningwetauto, een gesubsi dieerde particuliere huurauto, een ge subsidieerde particuliere eigen auto, een vrije auto of een auto met of zon der aanvullende individuele subsidie. Doelstellingen l van den Doel Financiering VISSER In de schoenenmo- Bata en Bata International dolle dingen te zien. Voor seizoen blijft alles rus schoenen voor vrouwen blij- slankere leest te hebben en illemaal vrij elegant te noe- hakhoogten variëren van vijf centimeter. Plateauzolen ren en de kleurcombinaties die ook slank gesneden zijn maar wel een ho gere hak hebben. Weinig laarzen de komende winter, uitgezonderd de sportieve, warme winterlaarzen die er vorig jaar ook al waren. Nog steeds probeert men het kuitlaarsje 'er in te krijgen'. Mis schien dat het deze winter lukt, nu de mode wat meewerkt met kuitvrije rokken. (Op de foto: uit d'd serie Ba- talure een bandschoen in de kleur zwartlak, dunne plateau en zeven cen timeter hoge hak, 39,90, maten 36- 41). !fflw3>iSNirs ©10 Agfa Movector filmprojectors met een 8 mm Disneyfilm ©250 Donald Duckpoppen ©250 sets van 2 Disney place-mats C 250 Mickey Mouse opblaaspoppen #250 Disney auto's Bovendien voor iedere deelnemer een troostprijs Zorg dat uw kind ook deze Donald Duck met de fantastische wedstrijd krijgt. Donald Duck met de Pretpet-wedstryd is vanaf zaterdag 15 september a.s. overal verkrijgbaar: Bij de bladenmankiosk, boek- en tijdschriften- handel, warenhuis en supermarkt. Centraal in Van den Doels artikel staat daarom de vraag of deze vèrsnip- pering van beleidsmaatregelen inder daad effectief genoeg is om drie be langrijke doelstellingen van het volks huisvestingsbeleid te realiseren, name lijk het opheffen van de woningnood, het scheppen van evenwicht in de bouwpröduktie (continuïteit) en het verhogen van de woonbevrediging. Het blijkt dan volgens dr. Van den Doel dat al deze maatregelen onvol doende in verband zijn gebracht met de doelstellingen. Uit een in 1965 door de Vrije Universiteit gehouden enquête onder 130 woningbouwdes- kundigen bleek bijvoorbeeld dat men het in grote mate oneens was over de vraag met welk doel de overheid al deze maatregelen heeft ingevoerd. Het overheidsbeleid zoudaarom vol gens Van den Doel meer afgestemd moeten 'worderi op de doelstellingen. Zo zal volgens hem de woningnoöd bestreden moeten worden door subsi dies en/of doostromingsmaatregelen. Vooral over deze laatste maatregel, ze ker wanneer die in een vorm van huurbelasting worden gepresenteerd bestaan nogal wat aarzelingen, 'ten onrechte omdat krotbewoners wel ver plicht worden door te stromen en waarom zou je de beter gesitueerden dan buiten schot laten. Het kan ook zonder doorstromingsmaatregelen, maar dan zullen de subsidies opgevoerd moeten worden in plaats van afgebro ken. En dat kost al gauw twee mil joen op jaarbasis'. Het evenwicht op de wonirigbouw- markt kan volgens hem het beste ge handhaafd worden door ruime finan cieringsmogelijkheden voor de wo- ningwetbouw. Wanneer de markt in elkaar dreigt te ploffen zullen er veel woningwetwoningen moeten worden gebouwd en omgekeerd. Opvoering van de woonbevrediging ten slotte kan het best bereikt worden, door in voering van de dynamische kostprijs- huur, waarmee dan wordt bedoeld dat de woningbouwer zijn aanvangshuur drastisch zal moeten laten zakken. Zijn geringere rendement in de eerste jaren wordt later dan wel weer goed gemaakt door de inflatiewinst en de jaarlijks stijgende huur. Veel meer mensen zijn dan in staat de woning te huren, die afgestemd is op hun beurs omdat dan aan allerlei kunstmatige toestanden een eind zal zijn gemaakt. Dit is het tweede van vier artikelen over de woningbouw. Het eerste arti kel verscheen in Trouw/Kwartet van 13 september. Het is precies zoals de vorige week al aarzelend kon worden geconstateerd: het circus begint weer te draaien. In een paar dagen tijd plofte een dik dozijn platen op de recensie-desk van Trouw/Kwartet, waaronder - enkele uren voordat we ons aan de vervaardiging van deze aflevering zetten - de jongste produkten van Frank Zappa. The Rolling Stones en Ian Matthews en de debuutelpee van de beloftevolle Allman Bros-achtige groep The Marshall Tucker Band. Eindelijk dus weer eens genoeg stof om er flink tegen aan te gaan. Niet dat gezeur over wel of geeii rubriek, maar gewoon elke week de handen uit de mouwen. Prima. Deze keer gaat het dan natuurlijk ïiog niet over genoemde coryfeeën. Een bezonken oordeel vergt meer tijd dan een dagje ofzo. Richten we de kijker derhalve op het stapeltje gevarieerde klanken dat al langer in huis is. Als eerste verschijnt dan in beeld de Bergense formatie MAYFLY met een gelijknamige debuutplaat (Ariola 86952 IT) En een van de betere. Het enige dat me echt tegenstaat is het geforceerde krukkige tekstwerk uit de koker van Ide Min, de teehnikus van 'het gezelschap. Voor de rest geen v kwaad woord over Mayfly. De composities (meestal van de hand van gitarist Gustaaf Verbürg) zijn zeer oorspronkelijk (jammer, dat producer Martin Duiser soms wat al te nadrukkelijk in een commerciële, McCartney-achtige richting stuurde) en hebben dezelfde broze melancholieke sfeer als de muziek van de niet toevallig uit dezelfde streek afkomstige, veel té vroeg opgeheven formatie Tortilla. In tegenstelling tot deze werkt Mayfly echter vooral akoestisch: de gitaren Spirit, in de laatste samenstelling, voor de definitieve opheffing. van de gebroeders Gustaaf en Onno Verburg klaren het meeste werk, terwijl de accenten en 'speciale effecten' worden opgeknapt door zulke onverwachte instrumenten als cello (Huub Nijhuis), sax (Rinus Groeneveld) en viool (Arie de Geus). De zang tenslotte is; ook zeer fraai verzorgd, af en toe valt misschien wat aan te merken op de Engelse diktie maar dat wordt ruimschoots goedgemaakt door - vooral - het uitstekend gebruik van' achtergrond- vokaien. Kortom, een geslaagd debuut. Verder met de afdeling Heren VokaaL Drie platen met. het soort jonge duizendpoten in de hoofdrol, dat er niet 'tegen op ziet zo ongeveer alle werk aan een plaat op te knappen, dat er maar te doen valt Ze zouden hem nog wel zelf willen persen en bij je thuis bezorgen ook. Gekheid natuurlijk, al zou het laatste in geval van bijvoorbeeld LEE MICHAELS een van de drie waarom het hier gaat, nog zo'n slecht idee'niet wezen: vrijwel geen mens haalt het in zijn hoofd om eigener beweging een elpee van Lee Michaels aan te schaffen. Het waarom daarvan is niet duidelijk, maar het is minstens zo moeilijk een reden te bedenken om deze muziek wèl in huis te halen. Nice Day For Something (CBS S 65651), de zevende of achtste van de desondanks onverdroten Lee, maakt de patstelling wederom in alle hevigheid duidelijk: eigenlijk niet meer. Van Bata we nu over de extra dikke De lakcombinaties zijn en de veterschoen is op z'n de kleurcombinatie bij Ba- veel schoenen werd gebruik van één kleur in verschillen- Die kleuren zijn: zilver, bruin en groen. Tijdens de Bata was er niet zóveel te de organisatoren waren zo om de mannequins vrij- in lange broeken het plan- sturen. Maar goed, na de we de schoenen zelfs en zeer opvallend is de nannenschoen, groot van zool en aardig hoge is nieuw de verhoogde vrolijk in de lucht steekt. )ortieve herenschoen mtft en crèpe-zolen is er ook m de klassieke hoek: traditi- slanke leest in effen kleu- Prof. dr. J. H. Christiaanse, Eerste- Kamerlid voor de ARP schrijft ons: Een hoofdartikel in Trouw/Kwartet van 7 september 1973 vertolkt ver moedelijk vrij goed de eerste reactie van velen op mijn stemgedrag in de Eerste Kamer bij het initiatiefomt- werpvan de Tweede-Kamerleden Geurtsen en Van Schaik tot wijziging van de Wet op de Kansspelen. Toch be rust de gedachtegang van het artikel op enige misverstanden. Het grootste misverstand is wel dat de opbrengst van de casino's ook voor een deel aan de sportorganisaties ten goede zou komen, zoals het artikel ten onrechte suggereert. De netto-op brengst ervan vloeit in de schatist. Ik heb dus bepaald niet deze 'redelijk verwerpelijke bezigheid' geaccepteerd ter wille van de opbrengst ervan. Anders ligt dit ten aanzien van de op brengst van de lotto. Deze vloeit in een aparte pot, dezelfde waarin nu reeds toto-opbrengsten vloeien. Deze pot zal inderdaad ten dele aan de sport organisaties ten goede komen. Velc- christelijke organisaties, waaronder die op het terrein van het maatschap pelijk werk, profiteren reeds nu van deze pot voor hun werk via een ver deelsleutel. Ook vele gemeenten, veel al met instemming van de protestan ten christelijke leden in .die gemeen teraad, genieten uitkeringen uit deze pot voor de bouw van sportaccommo daties. Indien de schrijver van het ar tikel het spelen in de toto of de lotto ook als 'zedelijk verwerpelijke bezig heden' beschouwt, hetgeen naar ik meen uit het artikel volgt, treft zijn opmerking over doel en middelen ook deze christelijke organisaties en ge meenteraadsleden. Toto Toen ik nog voorzitter van de Neder landse 'Christelijke Sport Unie was, heb ik mij altijd op het standpunt ge steld dat het aan het zedelijk oordeel van de lokale sportverenigingen moet worden overgelaten of zij wel of niet van de toto wilden profiteren. Mij is thans gebleken onder meer uit een rekest aan de Staten-Generaal dat de Christelijke sportbeweging in Ne derland minder bezwaar tegen de lotto opbrengst heeft dan tegen de toto-op brengst, omdat de laatste aan de zon- dagsport is gekoppeld. Uit dit rekest blijkt zelfs dat de bestaansmogelijk heid van deze organisaties mede ten gevolge van een tekortschieten van de subsidiërende overheid zonderdeze opbrengsten ernstig in gevaar; koipt. Het lijkt mij juist het aan het oordeel van deze organisaties over te laten of men van de opbrengst wil profiteren. Ook de hoofdredactie.. van Trouw/Kwartet zal het aan. de lezers willen overlaten of men de verslagen over de zondagsport al dan niet leest. Het is verre van mij de doel- en mid delentheorie hier toe te paSsen! De le galisering en kanalisering van de toto door de wetgever verkreeg indertijd reeds de steun van A.R.-leden, waar onder van mijn collega in de Eerste Kamer, prof. Diepenhorst Een tweede misverstand van het hoofdartikel lijkt mij te zijn dat stem men vóór de legalisering van toto en lotto waarbij de zedelijke gevaren overigens minder groot zijn als bij het casino zoals Diepenhorst terecht schetste in de Kamer ook zou bete kenen een oproep om maar van de op brengsten gebruik te maken. Men opent dan alleen de mogelijkheid daartoe en legt de zedelijke beslissing (vaar zij hoort Door het feit dat in het recente wets ontwerp tezamen waren gebracht zo owel de toto en de lotto als de casino's werd een afweging nodig. Voor mijn mede-leden in de Eerste Kamer bij monde van Diepenhorst woog de af keer van de casino's het zwaarst. Voor mij gaf het belang van de sportorga nisaties de dopTsIag, temeer omdat de aan zedelijke opvattingen te toet sen beslissing of er ergens daad werkelijk een casino komt bij de ge meentebesturen ligt Het is nu eenmaal zo, dat'men moet stemmen, zoals Berghuis mij onlangs als jong Kamerlid leerde, alsof het ge hele wetsontwerp van jouw stem af hangt. Ik zou het niet over mijn hart kunnen verkrijgen de sport in het al gemeen de christelijke sportbeweging in het bijzonder in Nederland in be langrijke mate financieel droog te leg gen. Men denke aan de vele jeugdige sportprs. Ik aanvaard overigens gaar ne de opmerk'ng aan het slot van het artikel dat ook sportliefde soms blind kan maken, maar geenszins de kritiek dat bij mij het doel de middelen hei ligde. De vergelijking in het hoofdartikel van een staatsfabriek voor marihuana of een bordeelbelasting met door de wet in nog zo goed mogelijke banen geleide loterijen zou ik overigens zelfs als scherts niet voor mijn reke ning willen nemen. Naschrift van de hoofdredactie: Om de verwezenlijking van een goed doel hulp aan de sportorganisaties mogelijk te maken, heeft prof. Christi aanse niet alleen een misschien oor baar middel (de lotto) geaccepteerd, ■maar ook de (mogelijke) invoering van speelbanken, die daarmee immers onlosmakelijk was verbonden. Of dit laatste nu, formeel genomen, als (deel van het middel mag worden be schouwd, of niet, is van weinig be lang: het is in elk geval een verwer pelijke zaak, die kennelijk door het goede doel 'geheiligd' moest worden. Onze, kritiek daarop lijkt ons door de toelichting van prof. Christiaanse niet weerlegd. er wordt zeer afdoende gemusiceerd, vooral het toetsenwerk is als vanouds weer verdienstelijk te noemen, maar het is ook liiet méér. Het ontbreekt aan iets om je over op te winden. In positieve én negatieve zin. En eigenlijk geldt hetzelfde voor Michael Kamen en Andy Pratt, de twee andere heren in de serie van drie. Pratt, die als solist debuteert met een gelijknamige elpee van de firma CBS (S 65466), verbaast voor een ogenblik met zijn geavanceerde arrangementen en een virtuoos gebruik van zang- en studiotechniek, terwijl de uit het New York Rock And Roll Ensemble afkomstige Michael Kamen (elpee: New York Rock, Atco SD 7020) blijk geeft er toch weinig over om je druk over te maken. SPIRIT heeft 'het* nu net wel. Dat wordt nog eens een keer goed duidelijk aan de hand van een laaggeprijsde koppeling van de eerste en de derde elpee (Clear) van dezo groep, die ongeveer de enige geslaagde synthese tussen ingrediënten uit jazz en pop tot stand heeft gebracht Daarover is reeds het nodige geschreven (ook door mij) en ik zal er derhalve niet verder over uitweiden. Aangezien het bovendien om ouwe muziek gaat, zou ik het hierbij kunnen laten, maar misschien is het dienstig om nog even melding te maken van de laatste ontwikkelingen aan het - zoals bekend - in diverse splinters uiteengevallen Spiritfront (John Locke, The Staehely Bros., Kaptain Kopter and the Fabulous Twirly Birds, Jo Jo Gunne). Dat betreft allereerst het gegeven, dat Jo Jo Gunne, de groep van Mark Andes en Jay Ferguson, zeer binnenkort hier een paar concerten gaat verzorgen. Voorts is er een elpee op komst van de gebroeders Al en J. Christian Staehely, die Spirit enige tijd hebben versterkt toen Andes en Ferguson hun weegs gingen. Hou ze in de gaten. Tot slot een berichtje voor de vrolijke klanten onder u: onder het motto Laugh Story verzamelde de firma Bovema een serie grappige (althans zeker als zodanig bedoelde) opnamen. Een greep: The Master Singers met Weather Forecast en Highway Code, The Bonzo Dog Band, Mrs Miller en Spike Jones, en dan weten de feestneuzen weer genoeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13