BANKRIJK EN ITALIË HILI'S IN DE POP? Derde wereld wil rijke landen voor het blok zetten toW/KWARiTEfT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1973 BOTTENLAiND Tll/Kll de Franse socialistische leider Mitterrand een tweede Allende worden? Zou de Italiaanse commu ische leider Berlinguer, eenmaal aan de macht, even zorgvuldig de grondwettelijke regels respecteren, de Chileense communisten? Biedt Chili misschien een voorbeeld voor andere communistische partijen aan de macht te komen? Met name in Frankrijk en Italië, waar deze partijen een grote aanhang heb- n en waar, zoals in Frankrijk, de communisten een brede coalitie hebben gevormd met socialisten en dere linkse partijen? zijn vragen, die de ontwikkelin- in Chili onmiddellijk hebben op- epen. En ondanks de gewelddadi- fzetting van de Chileense presi- deze week zullen de Chileense ■ingen ook in de toekomst wor- gebruikt als argumenten pro en ra de mogelijkheden van de Fran- Italiaanse linkerzijde, iet is evengoed waar, dat de ver ingen van de Chileense commu- n in de Unidad Popular-coalitie grote mate, waarin zij zich heb- gehouden aan hun belofte de Ivvet te zullen respecteren, een te invloed hebben op de reputa- »n de toekomstmogelijkheden van aliaanse en Franse zusterpartijen, al, omdat alle drie partijen rede- lauwe relaties onderhouden met rote Russische moederpartij. jaar wijdde de universiteit van ■hester een studiebijeenkomst aan nderwerp, waaraan Britse en Chi- e economen en sociologen deel- m. De discussie werd daarbij toe- itst op de vraag in hoeverre het g is de situaties in Chili, Italië rankrijk te vergelijken. Vitaliteit kwam daar onder meer tot de im, dat de vitaliteit van het. [wettelijke systeem kenmerk is le drie landen. Vooral de politie- istellingen van Chili hebben de open eeuw blijk gegeven van een stabiliteit. Chili doorstond tot de's afzetting op dit punt niet met glans een vergelijking met crijk, maar heeft zelfs heter ge- dan Italië, dat lange tijd opge- pt zat met dictator Mussolini, 'ir blijkt in Chili, Frankrijk en de werking van de politieke in- ïgen te worden beïnvloed een aantal verschijnselen, die worden toegeschreven aan de se politiek. Zo zijn personen er belangrijker dan programma's, pder verschijnsel is de aanvaar- san een zekere mate van pater- le, wat in Frankrijk en Chili 'eels samenvalt met de ontwikke laar een krachtig presidentieel waar één man grote macht i Italië kent nog het minder ro le parlementaire systeem, maar jolitieke perikelen in dat land jn een toekomstige overschakeling FERRY VERSTEEG IX LATIJNS AMERIKA een presidentieel systeem aller- denkbeeldig. lysteem vergroot de kansen van b coalities om via de vreedzame het socialisme te installeren. Zo de bekende Franse politicoloog ice Duverger onlangs liet weten: Chileense voorbeeld toont aan, ien bij algemene verkiezingen ge- i president beter dan een almach- arlement in staat is het socialis- p te bouwen. In een zuiver parlo- air stelsel zou Allende's experi- al veel eerder zijn beëindigd. rolmachten van de president in krijk en het feit, dat hij het wer- ke hoofd van de regering is, kan evenwicht in een linkse coalitie ifeeren' Katholiek krijk, Italië en Chili zijn al- i in naam overwegend roöms- 'Iieke landen, waar de kerk een 'tige invloed heeft uitgeoefend op bevolking. In Frankrijk is dit namelijk een historisch feit, want hristen-democratische beweging is P sterven na dood en de christe- hebben. al naarde interpretatie hun geloof, onderdak gevonden iiverse andere partijen. in Italië staat de kerk nog mld- in de politiek. Het Vaticaan is vaste klant op het politieke to en veel geestelijken werken in Fristen-Democratische Partij. Ook Fiji is dc invloed van de Chris- ^emocratische Partij groot maar •eeft in het recente verleden her- gelijk haar linkervleugel verlo- i wat de linkse kandidaat Allende |?70 onder meer in staat stelde de identsverkiezingen te winnen, in Italië zijn de machten van 5 zich er van bewust, dat hun gro ens ligt in splitsing en verkic- sverlies van de christen-demoqra- Maar daarvan is het tot dusver gekomen. De Italiaanse christen- ocraten wisten zich als spil van rum-rechtse of centrum-linkse co- es te handhaven. de drie landen is alleen Italië lid een defensie-organisatie, waaraan de VS deelnemen. Frankrijk eft naar een zelfstandige militaire nt en heeft slechts vrijblijvende l'ngen met de NAVO, Chili onder: zoals de meeste Latijnsameri- nie landen, traditionele vormen samenwerking met de Amerikaan- Nrijdkrachten. In alle drie landen roouwt de linkerzijde het als één Francois Mitterrand: uitzicht op presidentschap? van haar belangrijkste taken, de Ame rikaanse militaire invloed te beper ken. Vooral in Italië en Chili wordt dit beschouwd als een middel om het rechterkamp te verzwakken. In Italië hebben de communisten herhaaldelijk laten weten, dat zonder de NAVO en het gevaar van een NAVO-inter- ventie om een in gevaar verkerende Ita liaanse regering te 'steunen', de inter ne politieke verhoudingen anders zou den zijn. Zelfs in Frankrijk waar de Gaulle destijds de formele scheiding tussen Parijs en de NAVO uitsprak, beschou wen de communisten tegenwoordig de Franse toenadering tot Engeland in EEG-verband als een gevaar, omdat daardoor de NAVO.-invloeden weer sterker zouden worden. In Chili heeft de Unidad Popular steeds ingestemd met handhaving van de militaire relaties met de VS. Al lende heeft voortdurend geprobeerd de strijdkrachten zoveel mogelijk te vreden te stellen en aan zijn socialis tische experiment te binden. Maar toen de Chileense revolutie in een kritieke fase kwam, nam de twijfel aan de militaire loyaliteit sterk toe. En, zoals deze week gebleken is, te recht. Waarnemers menen, dat de Franse en Italiaanse militairen zich in geval van een socialistisch experi ment van begin af aan veel vijandiger tegen èen Volksfront zouden opstel len. Verschil Chili, Frankrijk en Italië mogen op een aantal punten belangrijke over eenkomsten vertonen, op het terrein van de economie bestaat een wezen lijk verschil. De Franse VolksfrontJei- der Frangois Mitterrand heeft hier ook herhaaldelijk op gewezen, blijk baar uit vrees, dat de economische chaos in Chili ook afbreuk zou doen aan zijn toekomstmogelijkheden. Het is inderdaad een feit, dat Frankrijk en' Italië zich hebben ontwikkeld tot hoog-geïndustrialiseerde rijke landen, terwijl Chili nog altijd een ontwikke lingsland is met een achterlijke land bouw, een zwakke stagnerende indus trie en een grote afhankelijkheid van de rijke wereld, die de afgelopen hal ve eeuw grote fortuinen aan het land onttrok. Het probleem van Chili is dan ook zich economisch te emanciperen door een snelle ontwikkeling en industria lisatie, zonder nog afhankelijker te worden van het buitenland. Anders gezegd: de nationalisatie van talrijke bedrijven en het opnieuw inrichten van de economie vereist grote bedra gen aan schadeloosstelling en voorzo ver de Chileense leiders aan deze vooral van Amerikaanse zijde vaak onredelijke eisen niet toegeven, wordt geantwoord met een economische wurgingspolitiek. Maar tezelfdertijd vragen de Chileense ontwikkelings plannen veel geld. Hier is dus duide lijk sprake van een vicieuze cirkel, die in landen als Frankrijk en Italië veel minder aan de orde is. De bekende Chileense econoom Oswal- do Sunkel wijst er op, dat deze fatale cirkelgang alleen maar is te doorbre ken door in eerste instantie voorrang te geven aan politieke oplossingen bo ven economische remedies. Wat in- zeer goed mogelijk zonder oorlog.... De werkende klasse, gesteund door de meerderheid van het volk kan de an ti-volkskrachten verslaan met een soli de meerderheid in het parlement.' Toch wordt de gewenste vreedszaam- heid van de opmars naar het socialis me enigszins afgezwakt: 'Maar in wel ke vorm zich de overgang van het ka pitalisme naar het socialisme ook vol trekt, deze overgang kan alleen tot stand komen door revolutie'. 'Hoe ge varieerd dergelijke revoluties in de verschillende landen ook kunnen zijn', zo vervolgt het programma, 'ze zullen niet slagen zonder een dicta tuur van het proletariaat, die echte democratie garandeert, democratie van het volk'. Resultaten Als we bekijken hoe deze Russische aanbevelingen die volgens waarne mers mede tot stand gekomen zijn op aandrang van de Chileense, Franse en Italiaanse partijen ruim tien jaar la ter zijn verwerkt, blijken de resulta ten nogal uiteen te lopen. In Italië wisten de communisten door hun voortdurende aanhankelijkheidsbetui gingen jegens het bestaande systeem hun politieke status op te voeren, maar daar bleef het bij. In Frankrijk kwamen de communis ten een stap verder. Samen met de so cialisten van Frangois Mitterand werd een Volksfront gevormd, dat bij de parlementsverkiezingen van maart im poneerde en het pas in tweede instan tie moest afleggen tegen Pompidous gaullisten. Maar in Chili kwamen de communis ten het verst. Er werd niet alleen een volksfront van communisten, socialis ten, radicalen en enkele linkse splin ters gevormd, maar het wist in 1970 bij de algemene verkiezingen zelfs de regeringsmacht te grijpen. Maar aan andere eisen uit het Russi sche partijprogramma van 1961 werd niet voldaan. Rubicon Enrico Berlinguer: betere reputatie. houdt, dat de geprivilegeerde groepen allereerst van hun overheersende macht moeten worden beroofd. Want zij streven naar handhaving van de bestaande banden met de rijke landen en van het traditionele kapitalistische stelsel, dat in Chili onvoldoende blijkt te werken. Pas daarna kan met enige kans op succes naar een sane ring van de economie worden ge streefd. Sunkel wijst er terecht op, dat deze sanering in het huidige Chili slechts ten dele kon worden doorgevoerd, doordat de regering-Allende in het politieke moeras is blijven steken: de politieke oppositie is nog steeds sterk en de Unidad Popular slaagde er niet in de meerderheid van de bevolking achter zich te krijgen. Communisten Dit grote belang van de politieke op lossing leidt direct naar de houding van de communisten in Chili, Italië en Frankrijk. Want zij zijn de voor naamste stuwende krachten achter het streven naar eenheid in het linkse kamp. Bovendien vormden ze de sterkste en een meest efficiënte poli tieke organisatie in de verdreven Chi leense Unidad Popular-coalitie en zal hetzelfde het geval zijn in eventuele toekomstige Franse en Italiaanse coa lities van links. Alle drie communisti sche partijen hebben bovendien ge zworen de bestaande politieke Instel lingen en wetten van hun landen te zullen respecteren. Zonder deze be reidheid zouden ooalities tussen com munisten, socialisten en andere linkse groepen trouwens in geen van de drie landen tot stand komen. Deze vreedzame aanpak van de vroe ger zo militante communisten ontwik kelde zich vooral na het twintigste congres van de Russische partij in 1960. Op dat congres werd officieel vastgesteld, dat 'een socialistische re volutie met vreedzame middelen' niet langer als iets uitzonderlijks moet worden beschouwd, maar als 'de meest waarschijnlijke vorm' van over gang van kapitalisme naar socialisme. In het Russische partijprogramma van 1961 werd dit punt in uitgewerkte vorm geformuleerd. Hierin werd on der meer verzekerd: 'Revoluties zijn Ondanks alle Ingrijpende hervormin gen, dio de regering Allende door voerde, werd de revolutionaire Rubi con niet overgestoken. De vereiste 'dictatuur van het proletariaat' zag nog niet het levenslicht. En voorzover daartoe de afgelopen maanden van ar beiderszijde spontane pogingen wer den ondernomen onder meer door de vorming van autonome arbeiders organisaties, die streven naar 'volks macht' reageerde de Unidad Popular terughoudend, om niet tc zeggen af wijzend. Bovendien wist de Unidad Popular geen meerderheid te behalen in het parlement, zoals het Moskouse pro gramma voorschreef. Daarom gaf het Chileense experiment ook onvoldoen de uitsluitsel over de centrale vraag of een regerende Volksfront-coalitie, gesteund door de meerderheid van de bevolking en het parlement en met hulp van de bestaande wetten, het so cialisme kan invoeren. Dit is het laatste artikel reeds voor Allende's dood vervaardigd en zoveel mogelijk aangepast uit een serie van vier. De vorige artikelen ver schenen op 25 augustus, 1 en 8 sep tember. Zoeken naar een strategie in Algiers door H. Biersteker 'Noem het een ideaal, een prin cipe of een strategie. De niet-ge- bondenheid blijkt op verschillen de manieren te kunnen werken. En we gaan er zeker mee door'. Een jonge man met een grote snor en dromerige blauwe ogen, omringd door een stoet arabi- sche en afrikaanse journalisten, ventileert zijn gedachten. Het is Abdelaziz Bouteflika, minister van buitenlandse zaken van Al gerije. Zijn assistenten willen hem van de kluit belangstellen den lospellen, maar een fraaie Italiaanse verbijstert alle op rechte Islamieten door te roe pen: 'nee hij moet hier blijven, hij heeft nog niet op mijn vraag geantwoord,..' Bouteflika kijkt haar aan, meer verbaasd dan gecharmeerd, en zegt dan te leurgesteld: 'de moeilijkheid met u is dat u strategie en tak- tiek door elkaar haalt.. Intussen worden tientallen aan het spit gebraden schapen door de gea nimeerde menigte gesjouwd de één plukte er een rib van af, de an der een hele bout. De feestviering aan het einde van de vierde confe rentie van niet-gebonden landen is begonnen. Politiemannen omhelzen elkaar, daarbij gehinderd door hun valhelmen. Zij zijn opgelucht dat géén van de 74 staatshoofden en mi nisters iets overkomen is, want daar voor hebben ze zo ongeveer de hele streek moeten lamleggen. In ruil daarvoor hebben deze staatshoofden en ministers dagen achtereen ellen lange redevoeringen gehouden, die van a tot z door de televisie over het land zijn uitgestraald. Vaak met zoveel vuur dat de toengku van Ma leisië, Abderrazak een spelbreker leek toen hij opmerkte: 'het imperi alisme smelt niet onder onze wel sprekendheid' Maar in de grote nevenzalen van de Club des Pins (het imposantste clubgebouw dat wij ooit hebben ge zien) werkten twee commissies aan de resoluties, een politieke en een economische. Daarbij wisten de Al gerijnse 'managers' van de conferen tie, onder wie minister Bouteflika, de nadruk van deze conferentie vooral naar het economische vlak te halen. De economische commissie werkte een actieprogramma uit waar alleen nog maar de nodige solidari teit achter hoeft te worden gezet om de rijke landen werkelijk aan het schrikken te maken. Het bonte ge zelschap landen dat sinds Tito, Neh- roe en Soekarno het in 1961 voor het eerst bijeenhaalden, aanzienlijk is gegroeid, tooit zich nog steeds met de naam 'niet-gebonden'. Maar dat begrip 'niet-gebonden' heeft in middels door de veranderde tijden een heel andere inhoud gekregen: het is niet meer de politieke neutra liteit ten aanzien van de twee partij en in de koude oorlog. 'Niet-gebon den' wordt nu steeds meer gebruikt in de zin van economische onafhan kelijkheid. Welnu voor het najagen daarvan was geen inspirerender om geving te bedenken dan Algerije, een land waar nauwelijks tien jaar na de vreselijke oorlog tegen de Fransen de soevereiniteit van af straalt, met een sociaal-economisch beleid dat overal respect heeft afge dwongen. Op deze conferentie in Algiers heb ben de staatshoofden hun zegen ge- - Minister Bouteflika geven aan een nieuwe koers sinds de mislukking van drie UNCTAD- conferenties: de weg van 'selfrelian- cè', dat wil zeggen: op eigen kracht vertrouwen van de ontwikkelingslan den. Het betekent echter nog veel meer, zoals een vergroting van de onderlinge handel ten koste van de import uit de rijke landen en een gemeenschappelijk front op het ge bied van belangrijke delfstoffen te genover de westerse maatschappijen en verbruikers. Op dit punt moet de OPEC, de organisatie van olie-expor terende landen, tot voorbeeld die nen. Het economische actieplan dat in Algiers in elkaar werd gehamerd heeft dan ook ongetwijfeld een ver der strekkende betekenis, dan de po litieke incidenten die zich voorde den en waar de internationale pers bureaus zich vooral op hebben ge richt. Zoals het conflict tussen Ca stro eenzame verdediger van het Sowjet-communisme die de Cam bodjaanse prins Sihanoek tegenover zich vond omdat Rusland nog altijd het regime van Lon Nol erkent, maar ook de Libische leider Khad- daffi die de Russen geweldig kwalijk neemt dat zij door de emigratie van Joden toe te staan de staat Israël versterken. Aziatische en Latijns- Amerikaanse landen vroegen de Af rikanen opheldering waarom zij niet geprotesteerd hadden tegen de Fran se kernproeven in de Stille Zuidzee. Daarop wierpen de Algerijnen zich ineens op als verdedigers van de Fransen: als op deze wijze het atoommonopolie van de VS en Rus land doorbroken zou worden zouden ze daar geen bezwaar tegen heb ben Aan de andere kant waren de meeste Aziatische landen, vooral India, Indonesië en Maleisië weer helemaal niet zo happig op de plan nen van de Latijns Amerikanen en veel Afrikanen om een permanent overleg-orgaan van de nietrgebonden landen in het leven te roepen. Niet alleen omdat zij een nieuw stukje bureaucratie vreesden, maar ook om dat zij liever op regionaal vlak zei den te beginnen dan meteen met iets wereldomvattends. Dat was vooral de Indonesische minister Ma- lik veel te vaag: men moet zich op een specifiek onderwerp toespitsen, zei hij. Welnu, zo'n onderwerp werd de rol van de multinationale ondernemin gen. De staatshoofden besloten een centrum op te richten via hetwelk de niet-gebonden landen elkaar op de hoogte kunnen houden van wat dn grote internationale maatschap pijen in hun land aan het doen zijn. teneinde ook .meer en meer één lijn te kuinnen gaan trekken. In de dve- rigens gematigde toespraak van de Indiase premier mevrouw Ghandi trok haar felle uitval tegen multina tionale ondernemingen de aandacht. Zij sprak van 'subversieve activitei ten'. Het kolonialisme heeft een groot gebrek aan zelfvertrouwen in de ontwikkelingslanden achtergela ten, waardoor deze zich maar al te gemakkelijk laten verleiden tot het binnenhalen van resultaten van techniek en wetenschap die met de werkelijke behoeften van hun vol- Tanzania's leider Nyerere, oudste profeet van de ^self-reliance' het uitsluitend op eigen kracht bouwen van de ontwikkelingslan den. ken niets te maken hebben, aldus mevrouw Ghandi. In principe werd ook besloten tot de oprichting van een 'fonds voor ont wikkeling en solidariteit'. Daarbij keek iedereen natuurlijk naar de rij ke olie-landen, waarvan er enkele, zoals Koeweit, hebben doen weten in zo'n fonds te willen storten. Maar het stelde vele arme landen wel te leur, dat er eerst weer een werk groep voor aan de gang moet. Ver der zijn er weer een aantal eisen ge formuleerd aan de industrielanden, die ook al overvloedig gehoord wer den op de wereldhandelsconferenties nu richten zij zich vooral op de inmiddels begonnen tarieven-rondes van het GATT en op de eerstvolgen de vergadering van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) in Nai robi. Er is ook een resolutie bij die be proefd zal moeten worden bij de ko mende onderhandelingen over asso ciaties tussen ontwikkelingslanden en de Euromarkt. Er staat in dat géén ontwikkelingsland aan de im port uit rijke landen een voorkeurs behandeling zou moeten geven die zij aan de import uit andere ontwik kelingslanden ontzegt. Dat gaat re gelrecht in tegen de huidige associa ties met West-Afrikaanse landen, waarin ook de invoer uit de EEG wordt bevoordeeld in ruil voor be gunstiging van de import van deze landen in de EEG. 'Wederkerigheid van preferenties', heet dat. Al eer der hebben Afrikaanse landen aan de EEG doen weten dat ze die we derkerigheid in toekomstige associa ties niet meer kunnen accepteren. Op die manier wordt namelijk het handelsvoordeel dat ontwikkelings landen zouden moeten hebben weer ongedaan gemaakt. Maar overigens viel het op dat de EEG als econo misch machtsblok met zijn in vloedssfeer nergens genoemd werd noch in negatieve, noch in posi tieve zin. Een studie van de FAO heeft pas nog uitgewezen dat door de vergroting van de EEG de eigen landbouwproduktie zó zal stijgen dat de ontwikkelingslanden er in de pe riode 1970-1980 voor 300-miljoen dol lar minder zullen kunnen invoeren. Reden genoeg tot bezorgdheid, maar de 38 landen die straks met de EEG gaan onderhandelen over nieuwe as sociaties hebben op deze conferentie kennelijk hun kruit droog willen houden. Uit de vertogen van bijna alle spre kers bleek dat ze geen enkele hoop hebben dat er iets van het tweede ontwikkelingsjarenplan van de VN zal terechtkomen omdat de rijke landen ook twee jaar na de start er van zelfs van hun magere toezeggin- ben nog niets hebben terechtge bracht. De enige die nog wat uitzon deringen noemde op deze regel was de Chileense minister van buiten landse zaken Clodomiro Almeyda. Hij noemde Zweden, Nederland, Bel gië en Spanje. Hij en de oude rot in UNCTAD-zaken Santa Cruz hebben een belangrijke bijdrage aan deze conferentie geleverd voordat zij beiden hun gevangenschap tegemoet- reisden. Volgende week wordt de beschou wing over de conferentie van Al giers afgesloten met het artikel: 'Hoe machteloos is de derde wereld?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11