irandt: Bonn blijft streven naar goede relaties met Moskou GEWELDDADIG EINDE VAN EEN VREEDZAAM MAN springt er fris uit! Spijt en bezorgdheid overheersen reacties op Chileense coup Chili Chef van EEG-commissie start overleg in Londen leer bom in Zonden ontploft sky|ab 2 niet verlengd Overeenkomst in Laos Conferentie Cairo zonder resultaat wel iets beter dan de raC dat weten jullie best! Staatsverdrag over godsdienstgesprek kW/KWARTET DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND T7 K9 kppositie in Kremlin tegen Breznjew? (ONN (AP, DPA, UPI) De Westduitse bondskanselier -Willy Brandt beft verklaard dat hij zal blijven streven naar goede betrekkingen met loskou, hoewel in de Sowjet-Unie dissidenten worden onderdrukt. (ADVERTENTIE) Igens Brandt moet het onderhou- van internationale betrekkingen sen landen worden afgezonderd houdingen jegens binnenlandse •en. 'Ik zou zelfs voor een vermin- nng van de spanningen tussen Oost West zijn in het belang van de zekering van vrede als Stalin nog eerste man in de Sowjet-Unie zou i', zo verklaarde Brandt gisteren op persconferentie in Bonn. Brandt arschuwde voor een 'onjuiste uit- van de ontspanningspolitiek van i regering. Brandt is de afgelopen weken zwa- druk uitgeoefend zich openlijk uit spreken tegen de hetze die in de ajet-Unie wordt gevoerd tegen dis- ente intellectuelen, zoals Andrej charow, Viktor Krasin, Pjotr Jakir de schrijver Alexander Solzje- syn. Brandt heeft onlangs zonder sidenten met name te noemen kri- k geleverd op de onderdrukkingspo- iek jegens dissidenten in de Sowjet- lie. Brandt deed dit echter met de jotste behoedzaamheid, andt heeft gisteren verklaard dat niet van plan is de kerngeleerde idrej Sacharow voor te dragen voor vredes-Nobelprijs 1974. Brandt es erop dat hij in 1971 als Nobel- ijswinnaar had verklaard nooit ge- uik te maken van zijn recht een ndidaat voor te dragen. Sacharow is middels door twee Britse Lagerhuis- len voorgedragen. reznjew Moskou 'is vernomen dat er teke- zijn die erop wijzen dat enkele fi- iren in het Kremlin krachtige oppo- voeren tegen de West-politiek n partijleider Leonid Breznjew. ilgens Chinese diplomaten in Mos- iu verkeert Breznjew nu al in zulke ote moeilijkheden dat hij wellicht t volgende jaar niet meer tot partij- ider zal worden herkozen. De oppo- ie tegen Breznjew wordt onder eer in verband gebracht met de eeds fellere campagne tegen de Rus- iche dissidehten. Zo wordt erop ge- ezen dat de tijd en wijze waarop het oces tegen Pjotr Jakir en Viktor rasin is gehouden tot gevolg had dat Westerse pers hierdoor werd gea- Breznjew: moeilijkheden larmeerd juist op het moment dat Moskou het Westen nodig had om de besprekingen in Helsinki en Genève over Europese veiligheid en ontwape ning zo gunstig mogelijk te doen ver lopen. Ook de acties tegen Sacharow zijn op een ongelegen moment geko men. Volgens waarnemers wordt de opposi tie tegen Breznjews streven naar toe nadering tot het Westen aangevoerd door de geheime politie, de KGB en het leger. Leiders van KGB en leger zijn in april gekozen tot leden van het politburo, het hoogste uitvoerende orgaan van de Russische partij. De Russische dissidenten zijn meestal aangepakt door de KGB, die in de Sowjet-Unie steeds tamelijk autonoom heeft kunnen opereren en zich zelfs onttrekken aan de rechtstreekse con trole van de partijleider. Andere aanwijzingen die worden ge noemd voor het bestaan van felle op positie tegen Breznjew zijn: uitvoerige uiteenzettingen in de Russische pers over wat ontspannings politiek inhoudt, waaruit wordt afge leid dat nog velen van de noodzaak van ontspanning moeten worden over tuigd; tegenstrijdigheden in verklaringen SflMTYFTVT AD\ Tr, nr.r> T nnrlünca INDEN (AP) In een Londense irenmodezaak in Oxford Street is steren weer een bom ontploft. Zes insen werden gewond, bom was, volgens de politie, achter laten in een boodschappentas vlak de lift in het gebouw waar de zaak is gevestigd. Op de eerste verdieping ivindt zich het kantoor van een ver- [keringsmaatschappij. Engeland zijn de afgelopen drie we- in 40 bomaanslagen gepleegd, waar- 4 ongeveer 30 mensen zijn gewond., HOUSTON (UPI) De ruimtevlucht van de tweede Skylab-bemanning, die de laatste tijd zonder problemen ver loopt, zal niet langer duren dan de voorgenomen 59 dagen. Commandant Allan Bean had eerder deze maand gevraagd, er nog vijf of tien dagen bij aan te mogen knopen, maar de NASA- leiding heeft dat verzoek afgewezen. De achterstand in het programma die was ontstaan door de beginmoeilijkhe- den van de vlucht is intussen voor een groot deel ingelopen. van de Russische leiders. Zo liet Breznjew zich op 15 augustus 1972 op timistisch uit over toename van ideo logische en culturele contacten met het Westen. Drie weken later nam het partijdagblad de Prawda een zeer verdedigend standpunt in ten aanzien van contacten met het Westen en wordt ook nu krachtig geprobeerd de vrije uitwisseling van informatie met het Westen tegen te gaan. de rel tegen de Israëlische basket- balploeg tijdens de onlangs gehouden wereld-universiteitsspelen in Moskou. Deze rel had alle tekenen van een ma noeuvre van het leger om Breznjew en zijn beleid in diskrediet te bren gen, zo is uit Moskou gemeld. VIENTIANE (AFP, Reuter) - In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane heb ben premier Soevanna Phoema en vertegenwoordigers van de pro-com munistische Pathet Lao-beweging gis teren een akkoord geparafeerd. Het akkoord zal vrijdag worden onderte kend. Het akkoord bekroont zeven maanden van moeizame onderhande lingen, die begonnen, nadat op 21 fe bruari een wapenstilstand was geslo ten. Hiermee kwam een einde aan de burgeroorlog, die de afgelopen twintig jaar in Laos heeft gewoed. Het ak koord voorziet onder meer in de te rugtrekking van alle' buitenlandse eenheden uit het land en in de vor ming van. een coalitieregering onder Soevanna Phoema, die zal bestaan uit vijf aanhangers van Soevanna en vijf vertegenwoordigers van de Pathet La- o. Verder zullen twee onafhankelijke vertegenwoordigers van de Pathet Lao. Verder zullen twee onafhankelijke feitelijke tweedeling van het land. De Pathet Lao heeft ongeveer tachtig procent van het'land in handen, waar eenderde van de bevolking woont. CAIRO (AP) Na het overleg in Cairo tussen de staatshoofden van Egypte, Syrië en Jordanië, dat drie dagen heeft geduurd en gisteren be sloten werd, is een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat ko ning Hoessein en de presidenten Sa- dat en Assad 'het er over eens zijn geworden, dat ze voort zullen gaan met hun samenspraak en contacten om dé voorgestelde oplossingen te be reiken, die thans nog bestudeerd wor den'. Er werd niets gezegd over het herstel van de onderlinge diplomatieke be trekkingen, waarvan gistermorgen melding was gemaakt in het semi-offi- ciële blad Al Achram. LONDEN (Reuter, AP, UPI) Spijt en bezorgdheid over de mo gelijkheid van een burgeroorlog beheersten gisteren in de wereld de reacties op de militaire staatsgreep in Chili en de dood van Salvador Allende. in nieuwe, kloeke hele literfles of handig koel meeneem-blik of beker of tetrapak^T Belangrijk gesprek tassen Ortoli en Heath LONDEN, BONN (AP, Reuter, UPI) Frangois-Xavier Ortoli, de voorzitter van de EEG-Com- misssie is gisteren besprekingen begonnen met de Britse premier Edward Heath. Het overleg wordt van groot belang geacht omdat in Engeland de ontevre denheid over het Britse EEG-lidmaat- schap sterk is toegenomen en Britse bladen zelfs hebben gemeld dat En gelse EEG-ambtenaren in Brussel zich pessimistisch over de resultaten van het EEG-lidmaatschap voor Engeland hebben uitgelaten. Ortoli zou vooral met Heath spreken over het versnel len en vereenvoudigen van een reeks maatregelen die de EEG voor eind 1973 moet hebben genomen. Londen is vooral geïnteresseerd in de snelle totstandkoming van een nieuw regionaal ontwikkelingsfonds en een gemeenschappelijk sociaal beleid van de negen EEG-landen. De baten van deze maatregelen zouden onder meer de lasten moeten compenseren van de Britse bijdragen aan de Europese landbouwpolitiek. Voor Londen is dit van groot belang, nu de Britse econo mie nog niet de verwachte groei heeft doorgemaakt die van het EEG-lid maatschap was verwacht. Ortoli zou ook de totstandkoming bepraten van de Europese Monetaire en Economi sche Unie, waarvan de tweede fase per 1 januari 1974 moet ingaan. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren tijdens een in terview verklaard dat de eerste fase van de monetaire en economische unie niet voor 1 januari afgesloten zal kunnen worden. 'Wij zullen een con- solidatie-fase moeten overeenkomen', aldus Brandt. Hij wees er echter op dat de politieke samenwerking tussen de EEG-landen vooruitgang heeft ge boekt. Brandt doelde daarmee onder meer op de overeenstemming die deze week in Kopenhagen is bereikt over de houding van de EEG jegens de VS. KAIRO (KATHPRESS) Oostenrijk en Egypte hebben een overeenkomst geslotdn, die de systematische theolo gische gesprekken tussen islamitische en rooms-katholieke theologen regelt. Artikel vijf van de overeenkomst legt vast, dat de verdragslanden de directe samenwerking tussen universiteiten en faculteiten, zoals die momenteel tussen faculteiten voor islamitische theologie en islamitisch recht der Al* Azhar-universiteit enerzijds en de r.k. theologische faculteit van de universi teit van Innsbriick reeds bestaat, on dersteunen. De landen laten de de tails dezer samenwerking overigens aan de betrokkén faculteiten over. Hoogleraren van de Al-Azhar-universi- teit willen gastvoorlezingen geven in Oostenrijk over het islamitisch recht, met name over het huwelijksrecht. In heel Oost-Europa was de veront waardiging algemeen, maar Washing ton wilde geen officiële reactie geven, omdat het hier 'een binnenlandse Chi leense aangelegenheid' betrof. Hoewel Nixon Allende vijandig gezind was, verwachten diplomatieke waarnemers in Washington, dat de Amerikaanse regering behoedzaam te werk zal gaan en het militaire bewind pas over eni ge tijd zal erkennen om een te directe vereenzelviging met de junta te voor komen. Men verwacht in Washington, dat de VS toch door velen verantwoordelijk zullen worden gesteld voor de staats greep tegen Allende. Regeringsfuncti onarissen wilden wel wijt, dat de toekomst van de Amerikaans-Ghlleen- se relaties in de eerste plaats afhanke lijk zal zijn van de mate, waarin het nieuwe regime de eenheid iri de Chi leense maatschappij zal wetep te her stellen, zodat een ordelijk economisch herstelprogramma mogelijk wordt. Kort nadat Allende in 1970 zijn ambt aanvaardde werd de Amerikaanse steun aan Allende en die van de door Amerika beheerste internationale bankinstellingen stopgezet. BRANDT De Westduitse bondskanselier Willy Brandt drukte gisteren zijn 'diepe spijt' uit over Allendes val en zei be zorgd te zijn over het gevaar van een burgeroorlog in Chili. In de Scandina vische landen voerde verontwaardi ging de boventoon. Vooral in Zweden, dat steeds heeft gegolden als een van Allendes krachtigste medestanders in het Westen. De Zweedse regering be sloot zelfs een hulpprogramma voor Chili ten bedrage van ongeveer dertig miljoen gulden te bevriezen, in af wachting van de verdere ontwikkelin gen. Ook Denemarken besloot later een lening aan Chili van zeven mil joen gulden te bevriezen. De Franse socialistische leider Fran cois Mitterrand, die bij de laatste Franse verkiezingen een Volksfront met communisten leidde, verklaarde dat Allende hem twee jaar geleden al heeft verteld, dat hij zelfmoord zou plegen als men hem zou afzetten. Toen hij tijdens een poitieke bijeen komst in Rennes over Allendes dood werd ingelicht, zei Mitterrand: 'Dat verbaast mij niets.' De Italiaanse com munistenleider Enrico Berlinguer, die in Italië streeft naar de oprichting van een Volksfront, noemde de staats greep 'een poging van fascistische, rechtse, oproerige militairen om met reactionair geweld de socialistische veroveringen, de vrijheid en de onaf hankelijkheid van het Chileense volk uit te roeien!' Spanje bleek in Europa het enige land, waar openlijk instemming met de militaire staatsgreep werd betuigd. De Spaanse pers sprak over 'een nood zakelijke chirurgische ingreep'. In La- tijns-Amerika was de verontwaardi ging vrij algemeen. De Argentijnse leider Juan Peron noemde de coup een 'zware slag voor ons continent.' Hij zei verder, dat Allende een be sluit moest nemen, 'waarbij er geen andere keuze bestond.' VERZET Emilio Maspei-, de bekende leider van de Latijnsamerikaanse vakbonds organisatie CLAT, verklaarde In Ge nève: 'De Chilenen zijn een van de meest ontwikkelde en volwassen vol ken van Latijns-Amerika.Het ver zet van de Chilenen zal nu gaan toe nemen. Zij zullen een volk worden, dat onregeerbaar is en een onhoudba re toestand zal scheppen voor het nieuwe militaire bewind.' Verder werden in tal van wereldhoofd steden protestbetogingen tegen de staatsgreep in Chili gehouden. Vervolg van pagina 1 den zich al meer dan zestig vluchte lingen bevinden. Brand Brandweerlieden waren gisteren nog steeds bezig met het blussen van de branden in het gebombardeerde presi dentiële paleis. Uit de Argentijnse stad Mendeza werd gisteren verno men, dat militairen het vuur openden op het telecommunicatiegebouw in Santiago. Soldaten, die de bureaus van het Amerikaanse persbureau UPI na bij het Moneda-paleis doorzochten, toonden zich verbaasd en geschokt, toen hun door de aanwezige journalis ten werd meegedeeld, dat Allende dood was. Vliegtuigen van de Chileense lucht macht hebben het Cubaanse vracht schip Playa Larga beschoten ter hoog te van Valparaiso, aldus het Cubaanse persbureau Prensa Latina. De vlieg tuigen probeerden het schip te dwin gen naar Valparaiso terug te keren, maar slaagden daar niet in. Ook de Cubaanse ambassade in Santiago is onder vuur genomen. Verder is de Britse ambassade beschadigd. De nieu we militaire junta heeft dinsdagavond besloten de diplomatieke betrekkin gen met Cuba en andere communisti sche landen te verbreken, aldus de Chileense radio. Afzetting De militaire opstandelingen hebben, voordat zij de macht grepen, blijkbaar twee nieuwe bevelhebbers aangesteld en de voormalige marinebevelhebber admiraal Raul Montero en de com mandant van de carabineros generaal José Maria Sepulveda afgezet. Uit de communiqué's blijkt, dat bij de mari ne thans admiraal Merino Castro aan het hoofd staat en bij de politie gene raal Mendoza Duran. Admiraal Raul Montero verliet on langs de regering-Allende en bood daarna herhaaldelijk zijn ontslag uit de marine aan. President Allende wei gerde dit echter uit vrees, dat dan de als uiterst rechts bekendstaande admi raal Merino Castro het opperbevel zou krijgen. Generaal Sulpeveda was de enige be velhebber die nog in de regering zat, toen de staatsgreep van dinsdag plaatsvond. De huidige junta bestaat uit: generaal Pinochet Ugarte (leger), generaal Leigh Guzman (luchtmacht), generaal Mendoza Duran (politie), en admiraal Merino Castro (marine). SANTIAGO (Reuter, AFP) De Chineense president Salvador Allende Gossens, die stierf in zijn brandend paleis na te zijn afge zet door het leger, was het eerste democratisch gekozen marxis tische staatshoofd van de westerse wereld. De 65-jarige Allende, die ten val werd gebracht halverwege zijn zesjarige ambtstermijn, zou zelfmoord hebben gepleegd, nadat de militairen een arrestatie bevel tegen hem hadden uitgevaardigd. Onder zijn presidentschap werd Chi li het slagveld van een bitter con flict tussen ideologisch, lihks en rechts. Hij werd in oktober 1970 ge kozen tot president van Chili, nadat het congres hem met 153-35 stem men had benoemd. Een dergelijke stemming was noodzakelijk omdat geen van de drie presidentiële kan didaten de absolute meerderheid had behaald bij de verkiezingen. Dr. Allende heeft voortdurend ge waarschuwd dat militante oppositie tegen zijn regering het land in een burgeroorlog kon storten. Maar toen hij woensdag ten val werd gebracht beschuldigden de opperbevelhebbers van de drie legeronderdelen en de paramilitaire politie, groepen van Al- lende's Unidad Popular coalitie van het organiseren en opleiden van ge wapende groepen, die zich voorbe reiden op een burgeroorlog. Climax De val van Allende was de climax van groeiend verzet tegen zijn rege ring met verlammende stakingen van vrachtwagenchauffeurs, winke liers, zakenlieden en arbeiders. De oppositie eiste het aftreden van Al lende. Zij beweerde dat Allende her haaldelijk de grondwet had overtre den bij het uitvoeren van zijn po gingen Chili op de weg naar het soci alisme te zetten. De kleine^ vastberaden Allende gaf echter geen enkele blijk van twijfel jn zijn laatste radio- en tv-toespraak. ik zal niet aftreden', zei hij vanuit zijn werkkamer in het Moneda-pa- Jeis, dat werd aangevallen en in brand werd geschoten door straalja gers en tanks. 'Ik zal het niet doen. Ik wens mijn onherroepelijk besluit duidelijk te maken dat ik Chili zal blijven verdedigen'. Hij voegde er aan toe: 'Ik wens duidelijk te maken dat ik mij met alle middelen zal verzetten, zelfs ten koste van mijn 'oven om een voorbeeld te stellen tegenover het eerloos optreden van hen die wel over kracht, maar niet over rede beschikken'. Allende verwachtte al geruime tijd een militaire staatsgreep, zo heeft verleden week zijn beste vriend, Augusto Olivares, aan een AFP- verslaggever verteld. Olivares is dinsdag vrijwillig met Allende de dood ingegaan. Allende's voornaam ste vrienden en medewerkers kwa men iedere avond naar het Moneda- paleis om samen met de president de maaltijd te gebruiken. Om de ze nuwachtige stemming niet te beder ven werd tijdehs het eten nooit over politiek gesproken. Na de .maaltijd ging Allende korte tijd rusten en daarna besprak hij met zijn vrien den de belangrijkste moeilijkheden. Eerste hulp In het paleis werden de leden van de regering, de politieke leiders en het personeel van de president de laatste tijd onderricht in het toepas sen van hartmassage en het toedie nen van bloedtransfusies voor het geval van een gewapende aanval op het paleis. Allende keerde zich te gen het voorstel van uiterst links om een volksleger te vormen om een gewapende aanval op zijn rege ring af te kunnen slaan. Hij hield vast aan zijn beginsel Chili vreed zaam naar het socialisme te leien en vreesde bovendien dat het oprichten van eenvolksleger een reactie van de oppositie zou uitlokken. Tijdens de mislukte staatsgreep van 29 juni had Allende wapens aan de bevolking willen uitdelen, maar toen de actie van de militairen niets uithaalde, had hij daar weer vanaf gezien, al dus Olivares. Dr. Allende was getrouwd en had drie dochters. Hij werd geboren in een welgestelde familie op 26 juli 1908 en was actief in de politiek sinds hij medisch student was aan de universiteit van Santiago aan het einde van de jaren '20. Hij werd verscheidene malen gevangen geno men wegens zijn aandeel in studen tenprotesten, nadat de regering van generaal Carlo Ibanez in 1931 ten val werd gebracht. Tijdens één van zijn gevangenschappen stierf zijn va der en de militaire autoriteiten ga ven hem een uur verlof om de be grafenis bij te wonen. Staande bij het graf van zijn vader, beloofde hij: 'Vanaf dit moment zal ik mijn leven weiden aan de sociale strijd'. Hij werkte korte tijd als arts in een gekkenhuis, zei hij eens, omdat andere ziekenhuizen geen socialisten in dienst wilden nemen. Hij was mi nister van gezondheid onder de pre sident van het Popular Front, Pedro Aquirre Cerda in 1939. Hij onder nam drie vruchteloze pogingen om president te worden, voordat hij in 1970 succes behaalde. Hij won slechts 36,3 procent van de stemmen bij de verkiezingen van september, maar de coalitie van Unidad Popu lar, bestaande uit de communisti sche partij en andere linkse roepen, verzekerde zijn overwinning tijdens een tweede stemronde tegen de rechtse presidentskandidaat Jorge Alessandri. Kopermijnen Eén van zijn eerste beloftes was de voornaamste hulpbronnen van het land koper, staal en nitraten te nationaliseren, gevolgd door die van banken en monopolies, waarvan vele in buitenlandse handen waren. Op dat ogenblik was 80 procent van Chili's export afkomstig van koper mijnen, die Amerikaanse eigendom waren. Dr. Allende ging in de eerste maanden van zijn presidentschap langzaam te werk om Chili op het socialistische pad te bfengen. Op 15 juli 1971 nam hij een belangrijke stap door een wet te ondertekenen, die de staat het 'voortdurende en onvervreemdbare recht' gaf op de beheersing van Chili's natuurlijke rijkdommen. Een paar dagen later begonnen vijf commissies de geweldige kopermij nen te leiden, die vroeger eigendom waren van Amerikaanse maatschap pijen. Het nationalisatie-proces ver eiste dat grondwettelijke veranderin gen aangenomen werden door het congres, die toe zouden staan dat de getroffen bedrijven schadeloos zou den worden gesteld. Om de vrees Salvador Allende voor een 'communistische overname 'in de Latijns Amerikaanse repu bliek te bezweren, beloofde Allende dat de persvrijheid, vrijheid van me ningsuiting, de autonomie van uni versiteiten en het meer partijensy steem zouden blijven bestaan. Voordat hij door het congres geko zen werd, had Allende verklaard dat zijn regering 'niet socialistisch of communistisch' zou zijn, maar een volksfront, dat steunt op een brede basis. Hij was niet van plan Chili onmiddellijk in een marxistische staat te veranderen, maar er slechts de weg voor te banen. Hoewel hij een grote bewonderaar van Cuba en een vriend van premier Fidel Cas tro was, legde Allende er de nadruk op dat er in Chili's economie ruimte over gelaten werd voor particuliere ondernemingen, zolang die de econo mische belangen van het land dien den. Hij knoopte diplomatieke ban den aan met Cuba en de Volksrepu bliek China. Generaal Prats Allende kon in oktober 1972 een eerste staking van vrachtwagen chauffeurs beëindigen, toen hij de commandant van het leger, generaal Carlos Prats, een persoonlijke vriend benoemde op de belangrij ke post van minister van binnen landse zaken. Generaal Prats wist door onderhandelingen een einde te maken aan de staking, die 27 dagen had geduurd en trad een paar maan den later af om zijn militaire plich ten weer op te vatten. De president overleefde een revolte van het leger op 29 juni van dit jaar, toen een deel van een tank-re giment het presidentiële paleis om singelde en twee uur lang slag le verde met de paleiswacht. Generaal Prats leidde de regeringsgetrouwe troepen, die de overgave van de re bellen afdwongen. Toen op 27 juli de vrachtwagen chauffeurs, die beweerden dat de re gering niet haar- beloften van de overeenkomst was nagekomen, op nieuw in staking gingen en 45.000 vrachtwagens stil kwamen te staan, werden generaal Prats en de com mandanten van de andere legeronde len in het kabinet benoemd in een poging een einde te maken aan de staking. Maar het tweede experi ment met de militairen faalde volko men. Generaal Cesar Ruiz werd uit het ministerie van vervoer gema noeuvreerd, verslagen in zijn pogin gen om met de chauffeurs te onder handelen en verloor het bevel over de luchtmacht, waarvan een deel op- het, punt stond te rebelleren. Allende werd inmiddels gekweld door een onwillig parlement Maar de oppositie miste één belangrijk wapen in haar strijd Allende ten val te brengen: zij kon namelijk niet de meerderheid opbrengen, die de grondwet vereist om het gehele pro gramma van de president te blokke ren of hem tot aftreden te dwingen. Maar wèl nam het parlement een historische motie aan, waarin de president ervan beschuldigd werd onwettig te regeren. Het was de sterkste beschuldiging tegen een Chileens staatshoofd uit de recente geschiedenis. Keerpunt Rechtse officieren oefenden druk uit op hun commandanten uit de rege ring-Allende te treden. Het vertrek van generaal Prats, die zijn com mando opofferde, werd algemeen be schouwd als een keerpunt, aangezien hij de laatste persoonlijke vriend van de president in de strijdkrach ten was. Tegen het einde var. de vo rige maand zat Allende opgescheept met een kabinet, dat gevormd werd door lagere militairen en de com mandant van de politie-troepen. Ondanks Allende's uitgebreide uit voerende machten en de brede steun onder Chili's arbeidersklasse, scheen bijna alles tegen hem te keren. Een golf van stakingen en toenemend ge weld verlamden Chili. De oppositie, geleid door de nog steeds machtige christen-democraten, beheerste beide kamers van het parlement en de meeste dagbladen. De strijdkrachten, eens trots op h&ar professionalisme, zinderden van ongenoegen. Extre misten, zowel van links als van rechts, verklaarden zich bereid Chili in een burgeroorlog te storten en een staatsgreep te provoceren. De toestand bij de strijdkrachten werd zo ernstig dat presidentiële ad viseurs Allende waarschuwden niet de voorgenomen reis naar Algiers te maken, waar hij de conferentie van niet-gebonden landen had willen bij wonen. Hij zegde de reis af en be gon een nieuw kabinet samen te stellen. Op 4 september sloeg Allen de een parade gade van honderddui zenden aanhangers, die de derde verjaardag van zijn presidentschap vierden. Later waarschuwde hij zijn aanhangers in een radio-boodschap: 'We moeten op onze hoede zijn. We worden bedreigd door een ernstige samenzwering

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9