Grote vraag naar huizen, maar de bouwers aarzelen dichtbij lommentaar Blijvende teruggang van woningbouw lijkt mogelijk trechtse les ïoed voorbeeld het weer Beetje warmer 'wekker' is een soortnaam shimon en zijn bejaarden vervanging mammismo T4 SOU'S' KWARTET DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND TS K7 gemeente Den Haag is bereid in te gaan met de Utrechtse bouwon- rneming en ontwikkelingsmaatschap- j Bredero, die vólkomen onverwacht Lt Scheveningse bezit van de EMS eft overgenomen. Er komt een of dcre vorm van samenwerking tot jd tussen dezeparticuliere maat- jiappij en de gemeente om op Sche- lingcn een nieuw en levensvatbaar ntrum te stichten. en kan het betreuren dat een ge- leente van de omvang van Den Haag jet (meer) in staat is dergelijke pro- den zelf te ontwikkelen en te laten ML itvoeren; het is waarschijnlijk wel re- istisch om gegeven alle omstandighe- de ontwikkelingsmaatschappijen iet bij voorbaat uit te sluiten. let is dan overigens wel te hopen dat c gemeente Den Haag lering trekt 1 it wat andere gemeenten, dikwijls iet schade en schande, hebben ge- Yl eerd van de samenwerking met ont- rikkelingsmaatschappijen. De Haagse i\L utoriteiten zouden bijvoorbeeld eens unnen onderzoeken hoeveel leergeld I en gemeente als Utrecht heeft moe- in betalen aan deze ontwikkelings- laatschappij Bredero bij de uitvoering an het plan Hoog Catharijne en "wel- jjgb teleurstellingen Utrecht heeft moe- en ondervinden, met nam% bij de ont- rr~ wikkeling van een cultureel centrum ip het Vredenburg. 'J )e gemeente Den Haag zal tenminste noeten bedingen, dat er in het con- ract met Bredero bepalingen worden ipgenomen om tussentijdse wijziging van het bestemmingsplan (met het aaraan verbonden tijdverlies) moge lijk te maken. Dat is in Utrecht." door et strikte en contractueel vastgelegde jijdschema, niet mogelijk gebleken en laarom heeft de plaatselijke overheid noodgedwongen taken moeten laten liggen die zij zeker tot haar opdracht en liendc te rekenen. nin! Er is moed en tact nodig een niet ge- üvraagd en niet verlangd geschenk te ogbi wcjgcren. Moed om in de altijd wat tQ opgewonden sfeer van het feestelijk g« geschenken geven en ontvangen zich- tei zelf te blijven en voor de eigen me- V'' ning uit te komen en tact om daarbij toch niet de goed bedoelende gever voor het hoofd te stoten. Of de scheidende voorzitter van de Eerste Kamer, mr. M. de Niet aan de laatste voorwaarde heeft voldaan toen hij het afscheidsgeschenk van de Suri naamse en, Antilliaanse parlementen Ipf" weigerde, weten wij niet. De zuiver- hcid van zijn argumenten om het ge- schenk te weigeren, is echter zo groot dat daar tegenover heel wat kan wor- den weggestreept. II De heer De Niet kreeg van de staten van beide rijksdelen een rondreis door Suriname en de Antillen voor hem en lijn vrouw aangeboden. De heer De Niet weigerde met het argument dat zijn verdiensten als parlementsvoorzit ter niet in verhouding tot de waarde van het cadeau stonden en bovenal dat het uit een krappe beurs moet [worden betaald (zowel Suriname als de Antillen hebben gróte financie- iringsmoeilijkheden). Als de weigering van de heer De Niet hier en daar in Den Haag opschud ding heeft gegeven, is dat ten onrech te. Immers: echte bescheidenheid be hoort geen opschudding te veroorza ken en ten tweede heeft de heer De Niet door op deze wijze te handelen een niet onbelangrijke aanwijzing ge geven hoe de stijl van het politieke le ven kan worden versoberd. Kortgeleden verschenen in onze krant berichten over alarmerende ontwikkelingen op de woning bouwmarkt. De Nationale Woningraad sprak in zijn jaarverslag de vrees uit dat de woningbouw markt op korte termijn min of meer in elkaar zou zakken omdat in de nieuwbouw het record van 152.000 opgeleverde huizen in één jaar werd be reikt, wat in feite een 'voorschot' op de officiële bouwprogramma's hetekende. Kort daarop bood het Algemeen verbond bouwbe drijf (AVBB), de vroegere Raad van bestuur bouwbedrijf, aan minister Gruyters een uit de rapporten van vijf op het gebied van de bouwnij verheid werkzame wetenschappelijke instituten bestaande studie aan, waaruit af te leiden valt dat een blijvende, een 'structurele' teruggang in de woningbouwproduktie een zeer reëele mogelijk heid is. Sinds het einde van de oorlog heeft Nederland ge worsteld met het probleem van de vvo ingnood. Het is niet onbegrijpelijk dat alle enerige gericht is geweest op zo omvangrijk mogelijke nieuw- bouwprogramma's om daar een einde aan te ma ken. Nu er een 'leegstand' is van ruim zeventig duizend bewoonbare woningen, terwijl er aan de andere kant honderdduizenden krotten zijn, waar in een groot deel van de stadsbevolkingen van ons land in omstandigheden leven, die naar de tegen woordige maatstaven gerekend als onvoldoende ge kenschetst moeten worden (de zogeheten kwalita tieve woiiingnood), lijkt het nuttig eens wat die per in te gaan op de problematiek van de woning bouwmarkt in ons land. Willem Breedveld en Frans Janse spraken met een aantal deskundigen op het gebied van de bouwnijverheid. Hun indrukken zullen in enige artikelen worden neergelegd. door Willem Breedveld DEN HAAG De opgewekte glimlach van de oud-minister Udink (Volkshuisvesting) lijkt het slot te zullen worden van de zeven vette jaren in de woning bouw: een periode van ongeken de groei, waarvoor de energieke minister Bogaers de basis legde, waarop minister Schut (ondanks enige aarzelingen) stevig voort bouwde en waarvan drs. Udink de record-cijfers oogstte. In 1972 werden er maar liefst 152.000 woningen gebouwd. Nog nooit was de woningbouwproduktie zo hoog geweest. 1973 voorspelt in dit opzicht het keer punt te zullen worden. De woningbou wers (particuliere geldbeleggers, de woningbouwverenigingen en de ge meenten) wellicht geschrokken van de duizelingwekkende hoogte zijn lichte lijk in paniek geraakt en overal blij ken er nu barrières te zijn, die voort gang van dit tempo in de.weg staan: De leegstand liep in de periode april 1972 tot april 1973 op tot negen tig duizend waaronder maar liefst 18.000 nieuwe nog nooit bewoonde woningen. Het CBS herzag zijn voorspellin gen over de bevolkingsgroei. In 1965 voorspelde dit bureau twintig miljoen inwoners in het jaar 2000 en begin dit jaar luidde de voorspelling circa vijftien miljoen. Het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid (EIB) kwam tot een nog lagere raming. Het aantal bewoners per huis daalde tot 3,2 en er is weinig reden om te veronderstellen dat dit cijfer nog veel verder zal dalen, zodat uit dien hoofde de vraag naar nieuwe wo ningen ook af zal nemen. Het is mode geworden oude wo ningen op te knappen in plaats van te vervangen door nieuwbouw. Het zijn deze verschijnselen die de woningbou wers nogal in verlegenheid hebben gebracht, een houding die prompt werd vertaald in een terugloop van het aantal aanvragen voor bouwver gunningen. Minister-president Den Uyl baseerde onlangs hierop zijn uit spraak dat de bouwproduktie in el kaar dreigt te storten want een terug loop van het aantal aanvragen bete kent onverbiddellijk dat er straks minder woningen zullen worden ge bouwd. In dit eerste verhaal over de dreigende terugloop van de woning bouwproduktie zal globaal de vraag aan de orde worden gesteld of deze reactie van de woningbouwers terecht is. Met andere woorden of er van een gezonde aanpassing aan de nieuwe si tuatie sprake Is. Bovendien zal glo baal het antwoord van de nieuwe re gering op deze ontwikkeling worden weergegeven aan de hand van' de pas verschenen nota 'De woningbouw in de jaren 1974 tot en met 1977'. Behoefte De voor het eerst sinds de crisisjaren weer op de ramen verschijnende plak katen met 'woning te huur' werpen een nogal bedrieglijk licht op de wer- Vier 'bouwministers'. Boven van links naar recht: minister Gruijters en diens voorganger Udink. Onder de oud-ministers Schut en Bo gaers. kelijke behoefte aan woningen. Blij kens de nota die op jaarbasis als volgt worden weergegeven: 1 Dertienduizend nieuw ta bouwen woningen, omdat een even groot aan tal wordt vernietigd door brand, ver- keersdoorbraken, rampen en dergelij ke. 2 85 tot 90.000 nieuw te bouwen wo ningen om zowel de bevolkingsgroei op te vangen als de gezinsverdunning. Dat de bevolking nu minder hard groeit dan in het verleden speelt daarbij geen rol. De nu geborenen hebben pas over 20-g.5 jaar een wo ning nodig, terwijl de woningbouw produktie van nu is gebaseerd op het aantal geboorten van pakweg twintig jaar geleden. Dit aantal van 85/90.000 zal volgens de nota zeker de eerste tien jaar blijve., bestaan. 3 Nieuw te bouwen en/of op te knap pen woningen wegens verkrotting. Vooral uit dit derde punt blijkt de werkelijke behoefte aan goede wonin gen. Ons land telt ongeveer 400.000 krotten, waarvan aangenomen wordt dat ze niet meer op te knappen zijn. en nog eens ruim 200.000 slechte wo ningen .die dringend moeten worden verbeterd, volgens de Nationale Wo ningraad. Bij elkaar dus bijna een derde van onze totale woningvoorraad. Het opknappen en/of vervangen van deze woningen is van groot belang. Slecht wonen heeft blijkens onderzoe kingen negatieve invloeden op de prestaties op scholen en het werk. Bo vendien blijkt dat de werkloosheid.in de grote steden vooral in de verkrotte wijken het hoogst is. Het ontbreekt de bewoners van deze wijken kenne lijk aan veerkracht om, werkloos ge worden, een nieuw baantje te Zoeken of zich om- of bij te laten scholen. Zij voelen zich de underdog en het lijdt geen twijfel of de woonomstandighe den.spelen daarbij een belangrijke rol. Aarzelen tegen de achtergrond van deze enorme behoefte doet de aarze ling van de woningbouwers nogal vreemd aan. Je vraagt je bijna af of de mensen liever in een krot willen blijven wo nen dan wel als woningzoekende of in wonende geregistreerd wil blijven staan. Maar dat is natuurlijk onzin. De conclusie kan daarentegen zijn dat a) de huren van de beschikbare, meestal nieuwe woningen te hoog zijn en h) er te weinig krotten worden op geruimd. Volgens de meeste woning- bouwdeskundigen zijn dit precies de kernproblemen van de volkshuisves ting. namelijk: in welk tempo kunnen en moeten krotten worden opgeruimd door hetzij afbraak, hetzij vernieuwing en hoe bereik je dat er voldoende goede en goedkope woningen beschik baar komen (doorstroming). Uit de nota Gruyters blijkt dat er jaarlijks in ieder geval 100.000 nieuwe woningen moeten worden gebouwd, Van onze weerkundige medewerker De zon is ér gisteren lang niet overal aan te pas gekomen. Een uitloper van een 1.000 millibar-depressie bij Lenin grad, die in noord-Zuaeden en noord- Finland de eerste sneeuwbuien van het naseizoen bij 2 tol 4 graden Celsius heeft gebracht, voerde wol kenvelden van de Noordzee aan. De temperatuur werd daardoor ge drukt. Om 4 uur ivas het in Eelde en Leeuwarden niet warmer dan 15 gr. C. Ramspol 14 graden. Wij moesten naar noord-Schotland uitwijken om een eken lage waarde te vinden. Dee- 'eii gaf op dat moment 17 gr. C. Rot terdam en Maastricht 18, maar daar was de bewolking dan ook geheel of gedeeltelijk verdwenen. Op de Britse eilanden had men, uitge zonderd in een kuststrook in het ui terste oosten, geen hinder van Noord- zee-wolkenvelden. Verscheidene stati ons meldden voor 100 procent zonne schijn en de temperaturen waren dan ook zeer redelijk: Bristol en Birming ham 20 gr. C., op het vliegveld Shan non 21 graden. Mede onder invloed ven een kleine depressie van 1008 mb. ten zuiden van Ierland, daalden de barometers vrijwel overal op de Brit se eilanden, maar de daardoor aan trekkende oost- tot zuidoostenwind gof het weer juist een wat zomerser karakter. Ook in ons land zal de ivind vandaag iets ruimen, waardoor wij over het al gemeen meer zonneschijn en iets ho gere middagtemperaturen tegemoet mogen zien. Het kwik zal in het bin nenland de 20 graden nu wel halen. Ret hogedrukgebied van 1029 mb. ver andert weinig in intensiteit. Een uil loper tot de Noordkaap zwenkt in zuidoostelijke richting over Scandina vië. Het maximum zal ook vandaag en morgen het weer in ons land. afgezien van een enkel verspreid buitje in het noordoosten, stabiel en droog houden met gematigde middagtemperaturen. v/eerrapporten max. neer- temp. slag 31^0 "ij®:© y» "ANP/KNMI 12-j-73 O uur )~>-A OPKLARINGEN laan houdend droog «'ri 18 O-v I BEWOLKING 10 MAX.TEMP. tO MIN. TEMP. WINDRICHTING i Amsterdam zw bew 18 0 De Bilt zw bew 19 0 Deelen zw bew 18 0 Eelde geh bew 17 0 Eindhoven licht bew 19 0 Den Helder zw bew 17 0 Luchth. R'dam zw bew 18 0 Twente zw bew 18 0 Vlissingen onbew 18 0 Zuid-Limburg onbew 19 0 Aberdeen geh bew 16 0 Athene licht bew 27 0 Barcelona geh bew 27 0 Berlijn regen 15 1 Bordeaux geh bew 26 0 Brussel onbew 19 0 Frankfort onbew 20 0 Genève onbew 22 0 Innsbruck onbew 22 0 Kopenhagen onbew 20 0 Lissabon zw bew 24 0 Locarno licht bew 25 0 Londen onbew 21 0 Luxemburg onbew 21 0 Madrid zw bew 28 •0 Malaga half bew 30 0 Mallorca zw bew 30 0 MUnchen onbew 17 0 Nice onbew 27 0 Oslo onbew 15 0 Parijs onbev 22 0 Rome licht bew 27 0 Stockholm onbew 11 0 Wenen onbew 19 0 Ziirich onbew 19 0 Is tanboel regen 22 10 Las Palmas onbew 26 0 Tunis onbew 33 0 Het centrum ervan wordt volgens de prognose van I.A.C. (International Analysis Code) met 1028 mb. vanmid dag nog altijd boven zuid-Schotland verwacht, om precies te zijn op 57 c/raden N.Br. en 4 gr. W. L HOOG WATER 14 september: Vlissingen: 2.19—14.54: H arlngvl tetsluizen4.22—16.45; Rotterdam: 5.31 17.34; Sclievenlngen: 3 56 16.17; IJmuldcii: 4.29—16.50; Den Heider: S.57—20.59: Harllngcn: 11.0123.20; Delfzljl: 0.50—12.56. om te kunnen voldoen aan de vraag die voortvloeit uit bevolkingsgroei, ge zinsverdunning en afbraak van wonin gen, tengevolge van rampen, brand, verkeertdoorbraken en dergelijke. Daarenboven nog eens 8000 nieuwe woningen, omdat er jaarlijks evenzo veel krotten werden opgeruimd. De werkelijke bouwproduktie lag de laatste jaren echter aanzienlijk hoger. In 1972 werden 152.000 woningen vol tooid en dit jaar zal dit niét zo gek veel minder zijn. De aarzeling van de woningbouwers blijkt uit de terug loop van het aantal aanvragen voor bouwvergunningen (in 1972. 162.000 en dit jaar waarschijnlijk nog maar 126.000. raming van het Centraal plan bureau). Wat er meer werd gebouwd diende globaal gezegd om de bestaan de woningnood terug te dringen. Er zijn op dit moment nog altijd 150.000 woningzoekenden en/of inwonenden. Uit de nota blijkt dat minister Gruy ters over de dreigende ineenstorting van de woningmarkt in tegenstelling tot minister-president Den Uyl nogal licht denkt. De nota mikt op een nieuwbouwprogram van 135-140.000 in 1974, teruglopend tot 125/130.000 in 1976. Tegelijkertijd kondigt hij aan dat het aantal op te knappen wonin gen drastisch zal worden opgevoerd, namelijk van 17.000 in 1974 tot 45.000 in 1976, zodat ruimschoots voldaan zal zijn aan het regeerprogram van de progressieve drie. De krotopruiming zal jaarlijks met drieduizend worden opgevoerd. Zijn deze doelstellingen in staat de aarzelingen bij de woning bouwers weg te nemen? Nóg minder? Aangenomen mag worden dat opvoe ring van het aantal af te breken krot ten stimulerend zal werken op de vraag naar nieuwe woningen. Het aan gekondigde 'vernieuwbouwprogram' daarentegen doet dit niet, maar komt wel tegemoet aan de grote vraag naar goede en goedkope woningen. Minis ter Gruyters lijkt er daarom verstan dig aan te hebben gedaan het nieuw- bouwprogramma geleidelijk terug te schroeven. De vraag is echter of er in- werkelijkheid niet nog minder nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Woningbouwdeskundigen menen dat dit zeker het geval zal zijn, wanneer tegelijkertijd het wapen van de door- stromings-heffing in werking wordt gesteld. Het is opvallend dat minister Gruyters daarover in de nota met geen woord rept. Doorstroming is volgens sommige po litici (de ARP fractievoorzitter mr. Aantjes en het oud PvdA-kamerlid dr. Van den Doel) de crux van het wo- ningbouwvraagstuk. Merkwaardig ge noeg draagt ook de nota-Gruyters stof aan voor deze stelling. Uit een woningbehoefte-onderzoek is namelijk gebleken dat 880.000 mensen een an dere woning willen betrekken. Reke ning houdend met dc huur die zij willen en kunnen betalen zouden 482.000 mensen binnen de bestaande woningvoorraad aan goede woningen kunnen worden geholpen. Vooral c(e vraag naar goede en goed kope woningen is groot. Dat de ver schuiving niet plaats vindt komt ken nelijk omdat nog teveel mensen in verhouding tot hun inkomen te goed koop wonen. Een doorschuiving naar de duurdere woningen, waarmee de nieuwbouw enorm gestimuleerd zou worden, vindt kennelijk nog onvol doende plaats. Een poging van minis ter Schut om hierin verandering te brengen sneuvelde destijds in de Eer ste Kamer. Het effect van deze poging was echter wel dat de vraag naar nieuwe woningen er direct of indirect enorm mee werd gestimuleerd. Ook eigenaar-bewoner De invoering van een doorstromings- heffing(huurbelasting) leeft vooral sterk in de PvdA. De gedachten gaan uit naar invoering van een huurbelas ting waarbij iedereen, ook de eige naar-bewoner bijvoorbeeld tien pro cent van zijn belastbaar inkomen be hoort te verwonen. Iedereen die min der verwoont, zal het ontbrekende be drag in de vorm van belasting bij moeten betalen. Met deze maatregel zou niet alleen de doorstroming wor den bevorderd en daarmee direct of indirect de vraag naar nieuwe wonin gen maar zal dan ook een eind wor den gemaakt aan de scheve verhou ding dat de lage inkomens gemiddeld 22 procent van hun inkomen aan huur betalen en de hogere inkomens scmiddeld zes procent. Het ziet er echter naar uit dat het ka binet-Den Uyl zo een radicale oplos sing niet aandurft. Zo er al een huur belasting wordt ingevoerd dan zal deze beperkt bijven tot de hogere inko mens en lot de categorie huurwonin gen. Maar ook dan blijft het een waagstuk. De KVP en de VVD zullen vierkant tegen zijn en in het uiterst linkse kamn zullen CPN en PSP waarschijnlijk een hetze tegen het wetsontwerp beginnen, omdat hun aanhang voor een groot gedeelte be staat uit de beter betaalde arbeiders, die zich door het wetsontwerp be dreigd zullen gevoelen. Rest de steun van de PPR en de ARP en wellicht D'66. Deze laatste partij is vorig jaar met moeite akkoord gegaan met de opneming van de doorstro mingsheffing ir. Keerpunt '72, het re geerprogram van de progressieve drie. Het is een teken aan de wand dat mi nister Gruyters er in de nota 'De wo ningbouw in de jaren 1974 tot en met 1977' met geen woord over rept. Dit is het eerste van vier artikelen over de woningbouwniarkt. onder redactie van loes smit De samenstellers van de nieuwe 'Wekker' van de technische hoge school Twente zijn niet helemaal gelukkig met de beschuldiging vo rige week in deze rubriek, dat ze met de naamgeving van hun 'onaf hankelijk opinieblad' plagiaat ge pleegd hebben. Dat blad draagt, zoals gemeld, dezelfde naam als het orgaan van de christelijke gerefor meerde kerken al meer dan tachtig jaar. Maar als je zo begint, verde digt TH-Wekker-redactielid Ben Kamphuis, kan ik nog wel een stel letje Wekkers opnoemen. Precies zo heetten ook een Curacao's week blad, een maandblaadje van de hervormde gemeente van St. Jaco- biparochie en Wier, een weekblad voor onderwijs en opvoeding, een Wekker die 'nieuwe bijdragen voor het onderwijsbehelsde en een orgaan van de 'arbeiderspartij in de verkiezingsstrijd'. Heetten, want die zijn intussen allemaal over de kop. Maar nog steeds bestaan er vol gens hem zes 'Wekkers', waarvan die van de Twentse TH de jongste is: dat zijn in de eerste plaats de christelijke gereformeerde Wekker, verder een zo genoemd blad voor onderwijs en schoolwepsti, tï%.Sd- ciaal-democratisch weekblad 'voor Haarlem en omstreken,, eenfpérsp- neelsblad van de ftottefdamse Droogdok en een seheepibinu* maatschappij samen, een propagator dablad van. het Algemeen Neder- landsch Verbond en natuurlijk de nieuwe TH-wekker. Üit ül< dif Wekker- waarover Kamphuisde gegevens uit de Koninklijke bibli otheek in Den Haag haalde Wsto hij de conclusie dat de Wekker al lang niet meer zomaar een naam is, maar verheven is toi een soortnaam van bladen 'metsteedis dezelfde bedoeling: de, lezer wak ker schudden. Als er dus al epmke van plagiaat zo-u zijn, vindt )èij, dan hebben al die atiderè, nd de al lereerste Wekker net so 'goedpla giaat gepleegd. - I'"V Hoofdredacteur prof. dr. S. Jt.Qos- terhoff van de christelijke gerefor meerde Wekker vindt dit best een opwekkend' geluid: 'Er is btj öjö wel eens gezegd dat de Wekker no- dig een andere naam zou moéten hebben, omdat het veel te ouder wets was, maar dat blijkt nu toch niet zo te zijn'. IMl ï:*r Shimon Levy, die twee jaar geleden in Rotterdam «en 'Shfloeat-eafé' opende, heeft aan zijn destijds met veel tamtam aangekondigde verbrei- derings-denkbeclden een nieuwe activiteit toegevoegd: het organiseren van bejaardenmiddagen. Levy, een geboren Israëli, tvilde in 1971 Ari- bieren en Israëli's in zijn zaak bij elkaar brengen. Dat is hem weliswaar deels gelukt, maar iuin'adels hebben andereu zijn idee overgenomen en zijn in Rotterdam nog twee oriëntaalse café's geopend. Eén dfarvu, 'Paddock' op dc Schindamse Vest, maakt zelfs reclame met een keuken volgens de joodse spijswetten: 'kosher' voedsel. Shimon aanschouwt de?e concurrentie voor zijn verbroedcrings-ideeën voor het Midden-Dosten met lede ogen. Vooralsnog heeft hij zich niet uit het veld lateii-slaan en zingt nu op zijn bejaardenmiddagen zelf Israëlische liedjes. Op de foto: Levy als zenger met een van zijn bejaarde gasten. Dr. F. C. Jager uit Maassluis wil 'what is in a name' (wat zegt een naam) om met Shakespeare te spreken jagers en jachtopzie ners vervangen door 'natuuropzie- ners.' Hij promoveerde onlangs tot doctor in de landbouwwetenschap pen te Wageningen met onder meer als stelling: 'Een effectief faunabeheer onder leiding van bio logen is gewenst: in dit kader ver dient verlening van jachtrechten aan particulieren te verdwijnen.' Dr. Jager vindt dat de jachtopzie ner uit de tijd is. 'Ik wil niet tor nen aan het jagen als zodanig, maar het moet gebeuren met richt lijnen van biologen, onder toezicht van de overheid, zodat het roof wild in stand blijft.' Volgens dr. Jager zijn jachtopzieners vaak fi nancieel afhankelijk van het jacht- beheer en dit leidt tct uitroeiing van roofdieren. Hij heeft in zijn jeugd in Drenthe ai geconstateerd dat jonge buizerds (beschermde vogels) vol hagel dood op het nest zaten. Ook volgens Britse statistie ken worden de minste aantallen roofvogels aangetroffen in graaf schappen met jachtopzieners. 'De jachtopziener staat hij moet zor gen dat er voldoende wild is al tijd onder druk van zijn jacht- heer en gaat er van uit dat roof dieren de wildstand schade berok kenen', aldus dr. Jager. De oplos sing is daarom het aanstellen van 'natuuropzieners', die niet afhanke lijk zijn van een jachtheer. Knap, goedgemanierd, stijlvol, zelf verzekerd en óp een Cassmóv^ach- tige manier onweerstaanbaar voor vrouwen. Zo hebben hele genera ties de Italiaanse man altijd beke ken. Maar de laatste tijd laten nog al wat Italiaanse dames en zelfs een paar heren een heel ander ge luid horen: egocentrisch, slap,' neu rotisch en onbetrouwbaar, zo;?)S cie Italiaan van vandaag. Dat'komt al lemaal, verklaart een psychiater, door een overdreven sterke 'moe derbinding, in vakkringen1 daar be kend als 'mammismo'. De moeders gedragen zich als raoederdieren', die hun zoontjes veel te lang' fis baby's blijven behandelen "en be schermen en de jopgetjeS zelf la ten zich niet alleen graag dóór hun eigen mama bewonderen, mair later ook door huh vróuwen. En als ze zelf zoons krijgen, begint het hele spul van voren De mannen van boven dé dèrtig', klaagt een Italiaans meisje, be schouwen zichzelf graag als 'libe raal-denkend, maar ondertussen. Nog altijd verwachten ze eeav60ort vrome maagd te trouwen, die tot haar huwelijk niets anders gedaan heeft dan thuis zitten en van' móe der voornamelijk heeft geleerd hoe ze de man van haar dromen moet behagen. Gelukkig lijkt' 'dé jongere generatie iets reëler óvér zulke zaken te denken,zegt eli Maar daar kunnen de vele Neder landse vakantlegangstérs ,z«lf Wel over oordelen. 'Vond ie dit werkelijk de meest ideale vorm voor een badkamer1?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7