ederatie bouwbonden lekelt bouwbond CNV Kansen terugdringen zwakzinnigheid Oproep tot actie tegen misstanden in het wegvervoer 'Koningin Juliana rechtlijnige dame' mm Onderzoek aar metro msterdam rV en NKV in één gebouw re 1 van den burg Den Uyl is sterk geïnteresseerd in Belgische defensie Op kruispunt geschept Twee Eindhovense röntgenologen in dienst ziekenhuis Kosten van actie groot; kosten van niets doen groter Organisaties van maatschappelijk werk gaan samen boü'W/KWARTET DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T3 K5 (ADVERTENTIE) onze sociaal-economische se iactie MOERDEN Bij de officiële ki (ening van het gemeenschappe- e" ke kantoorgebouw van de fe- ratie bouwbonden NW en is CV in Woerden hebben de voor op ters van deze werknemersorga- [Jsatie fel geageerd tegen de wei- ring van de hout- en bouwbond tei IV mee te doen aan de federa te samenwerking. t name keerden zij zich tegen de irzitter van de hout- en bouwbond FV, de heer D. van Commenée, di'd keie weken geleden het NW onder aanwakkering van de klassen- ™e,ijd verweet. 'Het was weer een de- instratie van de hokjesgeest, die ten de Nederlandse vakbeweging welig tiert en waarvoor de werk- aers het gelag moeten betalen', zei voorzitter van de federatie, de r A. Buys, tijdens de opendngs- ,res ditigheid, die door minister Gruy- iaiJ van volkshuisvesting en ruimte- ordening werd verricht. ;uitval van de heer Van Commenée volgens de heer Buys opnieuw aanwijzing dat er binnen de vak- reging nog steeds krachten aan het ;k zijn, die ervoor ijveren te voor- nen, dat er wegen ingeslagen wor- ter 1 die op den duur tot één ongedeel- 1 jj vakbeweging zouden kunnen lei- ;rei aflang voorzitter van de bouw- en hout- d NKV en tevens waarnemend rzitter van de federatie, de heer L. (uwer, benadrukte dat de snelle na (ADVERTENTIE) piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13077 Minister Gruyters tijdens zijn speech in Woerden. 'esterterp belooft: onze parlementsredactie HAAG Minister Wester- (verkeer en waterstaat) laat Nederlands Economisch Insti- een onderzoek instellen naar [oor- en nadelen van de vol- ig van de Amsterdamse me- ijn. Hij verwacht dat deze zo- jiaamde kosten-baten-analyse r een half jaar klaar kan zijn. basis van de resultaten van deze lyse zal het kabinet beslissen over verzoek van Amsterdam voor eidpr financiële steun bij de metro- jleg. - minister zei dit gisteren tijdens tionale en internationale ontwikkelin gen het nodig maken over een sterke, eensgezinde en slagvaardige vakbewe ging te beschikken. Hij noemde het daarom in het belang van de leden, de nadelen van de driedeling van d't« Nederlandse vakbeweging op te hef fen door het scheppen van grotere or ganisatorische eenheid. Hij wees erop dat ook de katholieke bouwbond er prijs op stelt zijn eigen karakter en uitgangspunten in te brengen in de federatie, die nu gevormd is. Ook acht de bouwbond, zich gebonden aan het NKV-standpunt ten aanzien van de eigen identiteit, dat menings- en besluitvorming in de eigen kring over principiële zaken en het contact met de r.k. kerk inhoudt. De heer Brouwdr voegde hier onmid dellijk aan toe, dat hij het niet als ideaal ziet dat één van de federatie- partners contact onderhoudt met één bepaald kerkgenootschap. Hij is daar om voorstander van het vormen van een interlevensbeschouwelijk adviesor gaan, waardoor het voor beide organi saties mogelijk is contacten te' onder houden met vertegenwoordigers van de verschillende levensbeschouwingen, kerkelijk en niet-kerkelijk. De voorzitter van de NKV-bouwbond wees erop, dat de nieuwe federatie, voor wat de werknemers betreft, zal gaan domineren. Vooral omdat de fe deratie meör dan 80 procent van hfet aantal georganiseerde werknemers in de bouw- en houtnijverheid omvat. 'Het is jammer en langzamerhand ook verbazingwekkend dat de hout- en bouwbond CNV er buiten blijft staan en zodoende beduidend aan invloed zal inboeten', aldus de heer Brouwer, die hieraan toevoegde dat hij ook nu nog hoopt op een toekomstige samen werking met de CNV-bond. Raad Tenslotte ried hij de drie vakcentrales aan, niet bij de ontwikkeling achter te blijven. Minister Gruyters zei dat de regering zich zorgen maakt over het feit dat het allang in de pen zijnde structuur onderzoek van de bouwnijverheid nog steeds niet van de grond is gökomen. 'Wij willen doortastender optreden en als het nodig is, zullen we als over heid zelf een deel van het onderzoek voor onze rekening nemen uiteraard in overleg met het bedrijfsleven', al dus minister Gruyters. Over het on langs aangekondigde bouwprogramma zei de minister dat velen de plannen tot 'vernieuwbouw' ambitieus hebben genoemd. 'Het gaat evenwel om hon derdduizenden te renoveren wonin gen'. Als er slechts enkele tienduizen den per jaar aan bod komen, is dat gemeten naar de behoefte niet ambi tieus', aldus drs. Gruyters. In een reactie op de uitlatingen van NW en NKV in Woerden verklaarde de heer J. J. Dassel, voorzitter van de christelijke bond van vervoersperso- neel, dat de felle reacties aan het adres van de heer Van Commenée die overigens de laatste weken ook al te horen zijn geweest een kunstma tig karakter hebben. Het CNV heeft fundamentele opvattingen die men in het NW en deels in het NKV niet heeft, en men moet het CNV niet over vragen, zo voegde hij hieraan toe. Hij vreest dat er door een dergelijke houding naar de CNV-partners minder samenwerking gaat ontstaan en daar door een stuk verlies in de gezamen lijke opzet van de vakbeweging. Dat zou de heer Dassel betreuren want, zegt hij, wij zijn voorstanders van een federatieve samenwerking. interpellatie, die op initiatief van PSP-Kamerlid Van der Lek in de sede Kamer over de Amsterdamse deflro-affaire werd gehouden. Minister 3-fl sterterp maakte voorts bekend dat een stuurgroep is ingesteld die, r verwachting binnen twee jaar, irj] plan zal opstellen voor het gehele en railvervoer in een om Amster- jeJa. In deze stuurgroep zitten verte- Awoordigers van rijk, provincie en nd gemeente Amsterdam, terwijl ook Nederlandse Spoorwegen aan het aad zullen deelnemen, aanleg van de metro stelt Amster- n voor grote financiële problemen, spronkelijk was de begroting ruim miljoen. De werkelijke kosten rden thans officieel op 815 miljoen officieus al meer dan een miljard ichat. Amsterdam heeft het rijk ge- lagd de toegezegde bijdrage van 195 joen drastisch te verhogen om die i^jgere kosten te kunnen betalen. Ver zijn er problemen over de route de metro moet volgen. Voor de irojecteerde oostlijn moet een aan- huizen in de Nieuwmarktbuurt rdwijnen, hetgeen op heftig verzet de buurt stuit. heer Van der Lek wilde, in ver- nd met deze problemen, dat de rege- g Amsterdam zou verzoeken in af- :hting van de nadere studies over metroproject, geen werkzaamhe- i meer te verrichten die mogelijke ernatieven voor de oostlijn zouden luiten. Hij diende hiertoe een mo- in, die echter door minister Wes- terp en staatssecretaris Polak (bin- ilandse zaken) van de hand werd rezen. Minister Westerterp wees er- dat de gemeente Amsterdam toch mair verantwoordelijk is voor het eid. Hij wees er oók op dat het voortgaan get de metro-aanleg door Amsterdam get automatisch tot verhoging van de gjkssubsidie zal leiden. 'Onafhanke- Pik van het stadium waarin de aanleg i de metrolijn is gekomen, zal het H toet over een half jaar beslissen L~er het al of niet verhogen van de anciële bijdrage', verzekerde drs. SSterterp. Hij zei bereid te zijn deze slissing te zijner tijd ter beoorde- g aan de Kamer voor te leggen. ™orgen zal de kamer over de motie- n der Lek stemmen DEN HAAG Koningin Juliana is een 'uitzonderlijk onhandelbare en rechtlijnige dame', zo weet een Zuidafrikaans blad nijdig te mel den. Dit blad, de 'South African- Financial Gazette' doet behalve op de koningin ook een duit in het zakje ten aanzien van het kabinet Den Uyl. De krant is nijdig over de 'onvoorwaardelijke hulp' aan wat genoemd worden 'terreurbewe gingen' in Zuidelijk Afrika. Voor de Afrikaners, zo schrijft het blad, is het meest ontstellend ge weest de gift van koningin Juliana in februari 1971 aan de Nederland se pressiegroep 'Betaald Ant woord'. Dit bedrag was bestemd voor overdracht aan de wereldraad van kerken ten behoeve van de vrijheidsstrijders, zo licht het blad zijn lezers voor. Het bedrag was niet officieel bekend, maar de Ga- zette schrijft dat het 30.000 rand is geweest (ongeveer 150.000 gulden). 'De ironie wil dat het grootste deel van de enorme rijkdom van«de Ne derlandse koninklijke familie oor spronkelijk afkomstig is van kolo niale uitbuiting', aldus de Zuidafri- kaanse krant. Het blad meent ver der dat alles erop wijst dat de be trekkingen tussen Den Haag ener zijds en Zuid-Afrika, Rhodesië en Portugal nog verder zullen ver slechteren. Het kabinet van Den Uyl wordt een 'kabinet van verlie zers' genoemd, dat niettemin nog minstens twee jaar aan de macht zal blijven. In die periode 'kan veel kwaad worden aangericht', zo meent het blad. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL-DEN HAAG Premier Den Uyl vindt het jammer dat de Belgische regering niet meer overleg heeft geihad met Nederland over de reorganisatie van het Belgische leger. Dén Uyl vindt de Belgische plannen zeer interessant en heeft met meer dan gewone belangstelling daarnaar gekeken nu ook Nederland een nieu we defensie-nota voorbereidt. De Bel gische reorganisatieplannen houden een sterke omvorming van het leger in meer beroepsmilitairen en het terugbrengen van de dienstplicht tot zes maanden. Nederland zal die plannen en de voor- en nadelen ervan nu pas goed kunnen bekijken als ze in de NAVO besproken worden. De Belgische hervormingsplannen voor het leger kwamen ter sprake bij het bezoek dat Den Uyl en Van der Stoel (buitenlandse zaken) aan het bezoek dat Den Uyl en Van der Stoel (buitenlandse zaken) aan hun Belgi sche collega's Edmond Leburton en Renaat van Elslande brachten. Tij dens het gesprek bevestigde de Belgi sche premier opnieuw dat er overleg met Nederland zal worden gepleegd over de vestiging van een olieraffina derij met petrochemische industrie in de omgeving van Luik. dicht bij de Nederlandse grens. Ook: zonder dat er verband gelegd is tussen het vestigen van die industrie en de aanleg van het Baalhoekkanaal in Nederland heb ben we de Belgen voldoende duidelijk gemaakt welke bezwaren Nederland heeft tegen vestiging van een raffina derij op de grens van een van Neder lands mooiste natuurgebieden', aldus Den Uyl- HUIZEN De 55-jarige mevrouw J. Vlaanderen uit Huizen is gistermor gen om het leven gekomen toen ze op het kruispunt Navenstraat - Gooiland- weg bij het oversteken werd geschept door c'en bus van Centraal Nederland. Deze sigaretten zijn vervaardigd van uitsluitend de beste delen van 30 soorten blonde virginiatabak. Reeds op de plantage door geschoolde vakmensen geselecteerd en vervolgens in onze fabriek door specialisten naar oude vaktradities zonder toevoeging van smaakstoffen gemengd en verwerkt. Ed. Laurens Continental Mild Virginia f 1.65 EINDHOVEN De beide röntgenolo gen, die betrokken zijn bij de declara tiezaak in het Eindhovense ST. Jo- sephziekenhuis, gaan per 1 januari bij datzelfde ziekenhuis in loondienst werken. De overeenkomst zal een tijdelijk ka rakter dragen. 'Dwingende redenen', die van strafrechtelijke, civiele of .me- disch-tuchtrechtelijke aard kunnen zijn, kunnen voor het ziekenhuisbe stuur aanleiding zijn om de overeen komst te beëindigen. Doen die zich niet voor dan zullen de röntgenologen in ieder geval tot oktober 1974 in vas te dienst van het ziekenhuis blijven. Hoe de honorering van deze vaste dienst zal zijn, vormt nog een punt van gesprek met de vier ziekenfond sen. De ziekenfondsen hebben de sa menwerking met beide specialisten met ingang van 1 januari 1974 opge zegd, omdat de vertrouwensrelatie door de declaratiezaak zou zijn ver broken. Omdat het St. Josephzieken- huis door deze maatregel echter voor grote problemen zou komen, te staan, hebben de ziekenfondsen de mogelijk heid van een vast dienstverband niet bij voorbaat afgewezen Van oze sociaal-economische redactie UTRECHT De nieuwe voorzitter van de bedrijfsgroep wegver voer van de vervoersbond NKV, de lieer J. H. Berghout, heeft zijn leden gisteren opgeroepen massaal actie te voeren legen de misstan den in het wegvervoer. ADVERTENTIE Hij ried zijn leden aan: het niet langer te nemen dat vele duizenden beroepschauffeurs veel over uren moeten maken waarvoor zij per saldo minder betaald krijgen dan waarop zij krachtens de CAO recht hebben. De ondernemer moet in zo'n geval gedwongen worden een schuld bekentenis uit te schrijven, die de chauffeurs aanspraak geeft op de ei gendommen van het betrokken be drijf; hun vrouwen te mobiliseren om actie te voeren. 'Te veel chauffeurs ondergaan al zo lang onrecht, dat ze het niet meer zien en niet meer we ten. Ze zijn te veel van huis en ma ken te lange dagen om erg actief in de bond te kunnen zijn. De vrouwen moeten daarom meer gemobiliseerd worden.' Het probleem van het beroepsgoede- renvervoer komt er in grote lijnen op neer, dat veel ondernemers om de concurrentie de baas te blijven be neden de v minimumprijzen werken. Dit gaa tvaak ten koste van de chauf feurs, die de lage opbrengsten van het bedrijf goed mo^en maken met veel overuren tegen te laag loon. .Het probleem vodr de vervoersbonden is weer dat de chauffeurs moeilijk tot actie zijn te bewegen, omdat ze meest al weg zijn en elkaar te weinig zien. Van een onzer verslaggevers DEN HfAAG Wij hebben ons vorig jaar als nationaal doel gesteld, het optreden van zwakzinigheid tegen liet einde van deze eeuw tot de helft terug tc brengen. Deze typisch Amerikaanse benadering van een probleem legde Fred J. Krause voor aan het initernaitioniale congres over zwakzinnigheid dat gisteren in Den Haag werd afgeslo ten. Op de slotzittipg gaf zijn land genoot H. J. Begab een indruk wekkend overzicht van de nu al bestaande ..mógelijkheden om geestelijke handicaps te voorkomen. Verreweg het om vangrijkste probleem is dat van de lichte zwakzinnigheid, waar geen sprake is van aan toonbare hersenafwijkingen. De lage intelligentie van deze mensen wordt naar algemeen inzicht veroorzaakt door een combinatie van erfelijkheid en invloeden van de omgeving. En met name aan die omge ving is veel te doen, aldus Be gab. We moeten ons concen treren op de bevolkingsgroe pen die maatschappelijk het meest in de knel zitten. Het is beslist noodzakelijk dat we de kwaliteit van het bestaan in deze gezinnen verbeteren. Wanneer de kinderen niet te snel na elkaar worden geboren en de gezinsomvang wordt be perkt, drukt er een minder zware last op de ouders en krijgen de kinderen meer kans op de stimulering, gene genheid en begeleiding die zij nodig hebben voor een gezon de ontwikkeling. Ongetelde miljoenen kinderen worden gezond geboren maar groeien niet gezond op. Zij zijn de slachtoffers van hun maatschappelijke omgeving. Vroegtijdig ingrijpen, gericht zowel op het kind als op het gezin, kan het aantal slachtof fers verminderen. Dat vereist een drastische herziening van nationale uitgaven, zei Begab. De kosten van maatschappelij ke actie zijn groot, maar de kosten van stil blijven zitten zijn onmetelijk. Niet volledig Toch zal preventie natuurlijk nooit een volledige oplossing bieden. Fred Krause, directeur van de Amerikaanse presiden tiële commissie voor zwakzin nigheid, noemde nog een tweede nationalé doelstelling: van de 200.000 zwakzinnigen die nu nog in inrichtingen worden verzorgd, eenderde weer in de samenleving terug te brengen. Hij verwacht dat dat in 1980 bereikt wordt. Deze tendens is duidelijk in ternationaal: zwakzinnigen zo min mogelijk als groep apart zetten, ze zó opvangen dat ze. op hun eigen niveau, als on derdeel van de samenleving kunnen functioneren. Dat ver eist van die samenleving aan passing en begrip op soms on verwachte punten. Daarover vertelde op het congres Dolo res Norley, die in Florida po- litie-agenten tijdens hun oplei ding twee uur voorlicht over speciale problemen waarvoor zij kunnen komen te staan met zwakzinnigen. Zij moeten er op verdacht zijn dat iemand die zij aanhouden en die langzaam of onduide lijk op vragen antwoordt, of zich wat merkwaardig be weegt, misschien niét dronken is of onder de drugs zit, niet opgebracht en ingesloten hoeft te worden, maar alleen maar even geholpen. Dat een man die met kindertjes aan het spelen is misschien géén ze denmisdrijf op het oog heeft, maar gewoon met kinderen speelt. Zulke voorlichting blijkt in een geweldige behoefte te voorzien, zegt mevrouw Nor ley. De politiemensen willen hel fecht goed doen, en er be staat een geweldig gebrek aai) kennis op dit terrein. De vraag die zij het vaakst stellen is, hoeveel kans zij lopen, door een zwakzinnige te wor den aangevallen. En dan leg gen we ze uit dat zwakzinnig heid als zodanig niets met agressiviteit te maken heeft. Alleen als je eimand dreigend nadert of in een hoek drukt zal hij misschien terugvech ten, maar dat geldt ook voor u en mij. Een neveneffect van deze voorlichting is, dat de politie mensen in het algemeen situa ties die er uitzonderlijk uit zien, meer ontspannen benade ren, wat het wederzijds begrip alleen maar ten goede komt. Het initiatief uit Florida ver spreidt zich verheugend snel door de Verenigde Staten, ver telde mevrouw Norley, en ook de internationale organisatie van politie-officieren heeft grote belangstelling getoond. De heer Berghout riep daarom de chauffeurs op, aan deze situatie een eind te maken. OVERWERK 'Rijden er niet vele, vele vrachtwa gens In Nederland die aangekocht en gefinancierd zijn met het verschil tus sen cao-loon en afspraakloon, met on betaald overwerk, met niet betaalde belastingen en sociale verzekerings premies', aldus de heer Berghout. Hij vroeg de chauffeurs daarom meer ge organiseerd op te treden, zich in te zetten voor betere cao's en een betere wetgeving en het akkoordje met de baas af te wijzen omdat het alleen in schijn beter maakt, maar hen feitelijk dieper in de put werkt. Hij vond de tijd rij]) voor een radica le aanpak van het ondernemerspro bleem. 'Wanneer bijvoorbeeld de fir ma Luyt in Oegstgeest blijft stellen dat zij het achterstallige loon en over werk zo'n 2400 gulden per man niet kan betalen, moet er maar eens met het personeel gepraat worden of zij bereid zijn dat bedrag in de onder neming te laten zitten, maar wel te gen afgifte van een ontvangstbewijs. Ten onrechte krijgen we vaak te ho ren dat er niet aan de cao kan wor den voldaan omdat er geen geld is', aldus de heer Berghout. De heer Berghout volgt de heer J. C. van der Doef als voorzitter van de be drijfsgroep op. De heer Van der Doef is sinds mei van dit jaar lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. In zijn afscheidsspeech hield hij een pleidooi voor een verdergaande bedrijfsdemo- cratisering. Hij verweet de vakbewe ging niet geloofwaardig te zijn omdat zij zelf geen enkel bedrijf heeft waar in de democratisering geheel is door gevoerd. 'Die proefboerderij moet er zo langzamerhand wel komen om de vakbeweging geloofwaardig te hou den', meende hij. Van een verslaggever 'S-HERTOGENBOSCH Vijf lande lijke levensbeschouwelijke samenwer- kingorganen zijn een fusie aangegaan. De vijf organisaties zijn: de generale diakonalc raad der nederlandse her vormde kerk in Utrecht, het katholiek landelijk centrum voor maatschappe lijke dienstverlening in 's-Hertogen- bosch. 'Humanitas'. Nederlandse vere niging voor maatschappelijke dienst verlening en samenlevingsopbouw in Amsterdam, de raad voor gerefor meerde sociale arbeid in Utrecht en de vrijzinnig protestantse centrale voor maatschappelijk w<vk ,n Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5