Bisschoppen: 'Niet gelukt polarisatie te voorkomen' eoeo lilsillal Atóantmdefles! Rond op de tong I Vandaag Gevolg van aanleg tot groepsvorming Trouw K wartet Beroepingswt Nieuwe boek TROIjW 'KW\RTET DONlDERiDAG 13 SEPTEMBER 1973 KERK/BINNENLAND DEN HAAG 'Wij betreuren het zeer, dat wij er, ondanks onze pogingen, in deze periode niet in zijn geslaagd een polarisatie in de Nederlandse ge loofsgemeenschap te voorkomen of tenminste tot staan te brengen'. Dat zeggen de Nederlandse r.k. bisschoppen aan het slot van het boek'Vijf jaar kerkontwikkeling in Nederland 1967/1971', dat bij De Horstink in Amers foort is verschenen. Het boek bevat een situatieschets van de kerkontwikkeling, samengesteld door het katholiek sociaal kerkelijk instituut (KASKI) te Den Haag. In hun slotwoord wijten de bisschoppen de polarisatie, die als een rode draad door het boek loopt, deels aan de Ne derlandse aanleg tot groepsvorming. Zij betreuren daarbij 'de onbuigzaam heid van extreme groeperingen, die hun medewerking aan de dialoog ont houden. Daarbij lijken ervaringen erop te wijzen, dat bepaalde extreme groe pen buiten ons om rechtstreeks com municatiekanalen met Rome hebben gevonden, waarbij hun informatie on juist of slechts ten dele juist tot Ro meinse instanties is doorgedrongen. Hierdoor wordt ons beleid niet in een juist daglicht gesteld.' De bisschoppen zeggen, dat hun gezag hierdoor veel heeft geleden. Constant Ondanks alle problemen en ontwikke lingen van de laatste jaren blijkt het percentage rooms-katholieken in Ne derland in de laatste tien jaar bijna constant te zijn gebleven. Nog steeds noemt 39 procent van de Nederlanders zich rooms-katholiek. Relatief weini gen hebben de kerk de rug toegekeerd. Maar de kerksheid van de Nederlandse rooms-katholieken neemt wel af. Het aantal kinderen, dat gedoopt wordt, is beduidend afgenomen. De persoonlijke biecht is als teken van kerksheid praktisch verdwenen. Tot sleur geworden kon dit sacrament uit de sociaal-kerkelijke werkelijkheid verdwijnen, toen de hechte kerkelij ke integratie werd aangetoost en norm en zondebesef aan sterke veranderin gen onderhevig werden', aldus het KASKI. Het constateert ook overal een daling in het aantal kerkgangers. Men moet aannemen, dat circa 2,5 De redactie behoudt rich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geren. BIJ pu- blikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Dupuis (3) Als verloofden maar wat raak mogen leven, waar blijven we dan? Een ver loving kan verbroken worden, dan maar weer met een ander beginnen zeker. De pil kon 'n zegen zijn, maar ook 'n vloek. Ik heb nooit een paartje veroordeeld dat moest trouwen, ik heb ze eerder beklaagd omdat ze zo veel moois missen. Maar in zonde val len is anders dan in zonde leven. Het zevende gebod is er altijd nog en het is nog van kracht. Zaandijk W. v. Dijk de Nuls kunt: dat heet gewoon trouw. En al zou ik er tegen kunnen om me vrijhe den te veroorloven dan zou ik het nóg niet mogen om die medemensen, die dat niet kunnen en die zonder vaste normen, hun ongelijk tegemoet lopen. Gorcum P. A. de Hoon Roolvink B. Roolvink roemt het feit dat China voor 750 milioen chinezen een be staansmogelijkheid heeft geschapen, maar hij gooit met een harde slag de deur van het gastvrije China dicht als hij zegt blij te zijn niet dn China te hoeven wonen. Geen enkele ambassa deur kan zich zulk een uitspraak ver oorloven, wetend dat hij zijn land daarmede geen dienst bewijst In hoge mate geldt hier het Schriftwoord 'de kinderen der wereld zijn voorzichtiger dan de kinderen des Lichts', hetwelk niet als een excuus wordt bedoeld, maar als een ernstige aanklacht. Rotterdam P. C. van Wijk Dupuis (4) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Schakel (2) Het is een slechte zaak, elke zonde bij voldoende deelname tot een deugd te verheffen en elke dwaling tot een leerstelling. Onze tijd blinkt daarin uit. Misbruik is onzedelijk en gevaar lijk: gevaarlijk in hogere graad wan neer men de Heilige Schrift gaat aan passen bij gangbare misvattingen. Den Haag A. Maan Dupuis (5) Als dr. Dupuis in oen vorig boek zegt dat sexgemeenschap van verloofden veel voordelen heeft, maar om de mo gelijke gevolgen niet gewenst was, dan is zijn omzwaai nu de pil de ge volgen voorkomt inderdaad niet groot. Maar dan was hij te voren al hele maal mis. Ook die meerdere lichame lijkheid van vriendschap der gehuw den is kolder. Je moet toch al een er ge droge zijn. lichamelijke streling geen sexueel verlangen wekt. Hij weet niet waar precies bet christelijke van zijn boek begint. Ik ook niet: het is gewoon zoek. De Heere Jezus verbiedt ons het aanzien met erotisch begeren van iemand die niet de onze is. Weet dr Dupuis het beter dan Hij. 'Geniet van het leven?'. Wel we hebben hel meest genoten als we ons correct ge droegen: onder ons beiden openheid, jegens de anderen oprechte vriend schap en correcte afstand. Wie zou kunnen aanzien dat een ander z'n vrouw zit aan te halen, houdt niet echt van haar: erotische liefde is ja loezie liefde. Zo niet dan verslapt de liefde tot enkel sex. De vreugde zit in de toewijding, beheersing en blijde zelfverloochening: en dat van weers kanten: de heerlijke zekerheid dat je in alle omstandigheden op elkaar aan De heer Schakel heeft bij zijn terug keer uit Afrika de situatie in Mozam bique met Nederland in 1944/45 ver geleken. We stellen ons voor hoe het zou zijn geweest in 1944. Een buiten landse parlementariër zou dan moeten hebben gezegd: 'De Duitsers hebben mij heel Nederland rondgereden. Ner gens bleek de illegaliteit te regeren, ïk heb wel slachtoffers van ze gezien. Ik heb ook met terroristen gesproken, in de gevangenis. Er woedt in Neder land een burgeroorlog, waarbij ook aan Duitse kant Nederlanders mee vechten (er bestaat daar dus geen 'a- partheid'). De verzetsbeweging heeft onder anderen de duidelijke steun van het communistische Rusland. Zon der buitenlandse steun kan zij het niet van de Duitsers winnen. Aan de ze strijd zitten aspecten die tot naden ken stemmen, dus wij moeten ons er niet te veel in mengen. De problemen moeten door overleg worden opge lost'. Als zoiets in 1944 zou zijn ge zegd! Soest ds. mr. J. van der Pol ARJOS Aan uitspraken van het ARJOS-be- stuur wordt door Trouw/Kwartet gro te aandacht besteed; zij bereiken op vallende plaatsen in de krant. Nu wSs ARJOS eens de grootste politieke jon gerenorganisatie van ons land. Nu echter worden die radikale uitspraken namens nauwelijks 1000 betalende le den gedaan, zodat in het jaarverslag van verleden jaar te lezen stond: als op deze weg doorgegaan wordt is het een aflopende zaak met de ARJOS. De animo en het enthousiasme van de le den is zeer gering. Maar nu heeft Trouw/Kwartet nagelaten wereldkun dig te maken dat de ARJOS een af vaardiging heeft gestuurd naar het Communistisch Jeugdfestival in Oost Berlijn, en dat ze meemarcheerden in het défilé, aangevoerd door een paar in soldatenpak gestoken Afrikaanse vrijheidsstrijders. Nu kan het zijn dat die ARJOS-leden als ijveraars voor de doorbraak naar links zich geroepen voelen daar het evangelie en AR-prin- cipes in de discussie van het commu nistische festival te brengen, in dat geval zou ik gaarne uit deze krant vernemen of het starre, strenge regi me van Walter Ulbrlcht hen daartoe de ruimte liet. Hoe denkt de AR-lei- ding over het gebruik van haar subsi die aan de ARJOS? Alleen al uit de landelijke kas van de ARP bijna 60.000,- daarna nog subsidies van de kampcentrales, uitgerekend naar de situatie in Zuid-Holland minstens 5000,- Meer dan 60,- per betalend lid. Sassenheim W. Bamhoorn NS-service Op 6 september ging ik per trein van Gorinchem naar Utrecht op ziekenbe zoek bij mijn vrouw. Treinvertraging. De bezoektijd in het ziekenhuis haal de ik niet. Toen ik m'n pech mede deelde aan het treinpersoneel, werd onmiddellijk contact opgenomen met de stationschef te Geldermalsen. Re sultaat: ik mocht meerijden met een lege trein die van Geldermalsen naar Utrecht zou gaan, zodat ik toch nog om 7.30 u in het ziekenhuis wal. Hul de. Gorinchem G. Pierhagen Kansspelen Boterberg Boycot (7) miljoen rooms-katholieken niet ker ken. Het aantal beschikbare priesters blijft dalen. Was er in 1956 nog een priester beschikbaar voor 1000 gelovi gen, in 1971 was er een voor 1500. Het KASKI verwacht een toenemende vermindering van het priesterbestand. Jongeren zijn wil niet aan anderen op. Nie mand is verplicht aan de kansspelen deel te nemen. Prof. Christiaanse heeft de kloof tussen kerk en wereld overbrugd! Rotterdam P. C. van Wijk Boos op Gruyters In een bericht op 1 september las ik 'Huurders woedend op drs. Gruyters'. Zou men ook niet eens met grote let ters in de kranten en op de televisie laten zien, dat de huiseigenaars woe dend zijn? Is het niet bedroevend, dat men geen baas meer is over 'eigen be zit' dat in ongeliberaliseerd gebied staat, waar men zelfs zijn eigen kinde ren niet in kan laten wonen? Men ontvangt verhoudingsgewijs veel te la ge huur, terwijl toch vooroorlogse huizen meestal veel onderhoud en ho ge belasting vragen. Heiloo mevr. R. Solleman Meimes VVDM U bericht, dat de WDM in drie maanden van de regering Den Uyl al meer bereikte dan tijdens de hele pe riode van ex-minister van defensie De Koster. Hiervoor verdient De Koster mijns inziens een eresaluut. Het be richt zegt tevens, dat onder het be wind van het kabinet Den Uyl de WDM met name bij de rode drie in dit kabinet een willig oor vinden in zake hun eisen. Voortgaande aftake ling van de begrippen gezag, orde en reinheid bij onze defensie. Oldebroek H. Boevc Het KASKI houdt zich ook bezig met de motieven van hen, 'voor wie het kerkelijke niet meer hoeffHet wijst op vele jongeren, voor wie de kerk zelfs igeen ergernis meer is en voor wie binnenkerkelijke praktijken ach terhaalde zaken zijn. Toch dragen zij kruisen, sieren hun kamers met de beeltenis van Christus, beoefenen yo ga en andere oosterse meditatietech nieken en luisteren zij naar religieuze liederen. Mag men daarachter een au thentiek zoeken vermoeden of is het snobisme? Een diepgaande studie hieromtrent, lijkt het KASKI dringend noodzakelijk. Vragen leveren ook de vele mannen en vrouwen op, die gewoon him werk doen, (trouw zijn aan elkaar in lief en leed, maar wier kerkelijke deelneming nauwelijks waarneembaar ds. Af en toe, als was het per ongeluk, bezoeken zij een kerkdienst. Met Kerstmis bij voorbeeld, of als een van de kinderen gaat trouwen.Wat betekent voor hen de kerk en wat betekenen zij voor de kerk? Misschien hebben zij heel veel te zeggen, maar zijn de vra gen van de kerk nog niet voldoende volkstaal, aldus het KASKI. Een reeks vragen houdt het KASKI ook over bij de grote groepen (gelovi gen, die zich katholiek noemen en die geregeld naar de kerk gaan. Staan deze mensen instemmend of afwijzend, hoopvol of teleurgesteld in het proces van kerkontwikkeling en kerkvernieu wing? Het KASKI vindt het al een Van links naar rechts de zeven r.k. bisschoppen van Nederland: Gij- sen (Roermond), Simonis (Rotterdam), onder hem Zwartkruis (Haarlem). Bluyssen (Den Bosch), Möller (Groningen), Ernst (Bre da) en kardinaal Alfrink (Utrecht). hele opgave om het werkelijke denken lijk na te gaan, wait hen beweegt zich van de meer uitgesproken groepen katholiek te blijven noemen en steeds te achterhalen. Bij de anonieme groe- maar weer samen tdkomen in de eu- pen lijkt het welhaast geheel onmoge- charistieviering. (ADVERTENTIE) Een beroep op de boeren individueel haalt natuurlijk niets uit. Die voelen zich zeer terecht in de eerste plaats verantwoordelijk tegenover hun gezin en het bedrijf. De omstandighe den dwingen hen te doen zoals zij doen. De gehele boterproduktie drijft ondanks mestoverschotten op de aan koop van stikstofmeststoffen. Met de beheersing niet van de hoeveel heid; die geeft distributiemoeilijkhe den van het stikstofgehalte is de boterproduktie in de hand te houden. Een grotere vraag beantwoorden met een evenredige verlaging. Er zal dan tevens weer plaats voor en vraag naar de mest der landbouwveredelingsbe- drijven en compost komen. Het zou zo ook een ernstig milieu-probleem uit de wereld helpen. Hengelo Joh. Luimes Boycot (6) Niemand dwingt in Nederland iemand bepaalde koffie te drinken resp. si naasappels te eten; dientengevolge worden er geen mensen bevoordeeld, hooguit mensen benadeeld. Verder is het niet doenlijk een 'vrije keus' in een 'vrij land' te maken als je niet op de hoogte bent van de achtergronden van artikelen. Door die achtergronden bekend te maken, krijgt men pas de mogelijkheid om zijn keus te bepalen. Kampen J. F. Mos Van buiten naar binnen woorden in vullen die betekenen: 1. soort gebakje, 2. munt, 3. knaag dier, 4. kleurstof, 5. voorteken, 6. lich te bedwelming, 7. pas, 8. kraam, 9. lusthof, 10. verharde huid, 11. klink nageltje, 12. roofvogel, 13. nobel, 14. gemalen schelpen, 15. dnsektenetend zoogdier, 16. oevergewas. Bij juiste oplossing vormen de begin letters van 1 tot 16 de naam van een beroep. Elk woord bestaat uit vier let ters. Cirkel-puzzel Prof. dr. Christiaanse heeft zich voor de legalisering van de roulette uitge sproken. Zijn beslissing vraagt van ons wat incasseringsvermogen. Toch is er nog hoop. Prof. Christiaanse legt Uw commentaar (Tr/Kw 30 aug.) is toch wel enigszins naïef, als gesteld wordt dat de boycot van BOA bestaat uit discussie en overreding. De in structies van de aktiegroepen gaan veel verder. Daarin is sprake van: ver hinderen, veroorzaken van chaos in winkels e.d. vormen van straatterreur. Bleskensgraaf Hans Moulhaan Onschuldige burgers Het rapport van de wereldraad van kerken over geweld en geweldloosheid veroordeelt ook het doden van on schuldige burgers in een traditionele oorlog. Is de term 'onschuldige bur ger" niet erg verwarrend? Als tegen stelling wordt n.l. direct aan de •schuldige militair' gedacht, waarbij de mogelijkheid van schuldige burger of onschuldige militair makkelijk wordt vergeten. Schuldige burgers (o.a. wapenfabrikanten en diploma ten) blijvens tijdens een oorlog wel buiten schot. In hoeverre mogen gewone militairen (en speciaal de dienstplichtigen onder hen) tot de on- schuldigen gerekend worden. Of is een militair al schuldig als hij de oplei ding tot geweldpleger zonder veel na denken accepteert? Maar dan zijn de ouders en opvoeders die verzuimden zelf over deze zaken na te denken en er met hun zoons over te spreken ook schuldige burgers. Wie is eigenlijk onschuldig? Rotterdam A. P. de Winter 65-pluskaart Nadat de Nederlandse Spoorwegen en kele jaren stug propaganda hebben gemaakt voor de 65-pluskaart en daar voor duizenden bejaarden hebben ge wonnen, gaat men op een wijze die naar kruidenierspolitiek riekt aan de eenmaal gegeven voordelen knabbe len. Dat doet men dan op een geraffi neerde wijze door de advertenties 'u krijgt 'm nog steeds even gemakke lijk'. Maar als men iemand tweemaal per maand gratis reizen geeft nl. heen en terug en men verandert dit door die twee over twee maanden Uit te smeren dan betekent dat dat die tien duizenden de terugrit moeten betalen. Want men maakt geen verre reis op één dag heen en terug, die gratis rei zen worden gemaakt voor een breed weekeinde, voor een week op familie bezoek. Nog nooit is geargumenteerd wéérom men niet op maandag en vrij dag gratis reizen mag omdat daarvoor geen argumenten zijn. Wie denkt dat hij op zaterdag 29 september gratis een heenreis kan maken om op dins dag 2 oktober terug te gaan ziet zich opnieuw de pas afgesneden door de mededeling dat ditmaal ook zaterdag 29 september vervalt. Zuiver wille keur. Als men aan de 65-pluskaart zes gratis reizen verbindt, dan moet men aan de houder van de kaart overlaten welke dagen hij daarvoor kiezen wil. Want bij duizenden abonnees spreidt zoiets zich vanzelf. Men kan hoogstens zeggen: niet op oudejaarsdag en niet Deventer op de dag vóór de chr. feestdagen. Wat men nu doet is tomen aan ver kregen rechten. Den Haag W. C. F. Scheps Da Costa Bij het tweetal artikelen van drs. H. H. van der Laan, gewijd aan Da Cos ta's 'Bezwaren ten den geest der eeuw', mag wel worden aangetekend dat Da Costa's (door drs. Van der Laan vergoelijkt) conservatisme ook hierin uitkwam dat hij een fel tegen stander was van de in zijn dagen op komende beweging voor afschaffing van de slavernij. 'Ik houde het daar voor", schrijft hij in bovengenoemd pamflet, 'dat de afschaffing van de slavernij der negers behoort tot die hersenschimmige menschelijke wijs heid, die de Almacht wil vooruitlo- open en niets uit zal richten ten goe de, maar veeleer eindeloos veel ten kwade'. En een bladzijde verder heeft hij het over 'de neger, wien de door Hem (God) bepaalde orde aan den naar lichaam en ziel verre boven hem verhevenen blanke heeft dienstbaar gemaakt'. Nee, dan houd ik het liever met de Engelse staats- en zendings man William Wilberforce, tijdgenoot van Da Costa, die door zijn streven en invloed heeft bereikt dat in 1838 in heel het Britse rijk de slavernij was afgeschaft. En de door drs. Van der Laan zo gesmade Verlichting heeft hiertoe heel veel bijgedragen. J. v. Rossum ht REVOLUTIE ee In Chili heeft een revolutie pla vonden. Salvador Allende, di )E jaar geleden wettig gekozen pn ti£ is vermoord en een militaire (gek, je leest nooit van een on zers-junta of een straatvegers n heeft zich van de macht meestee: maakt. Een complete revolutie i een sledhte ook. Ongetwijfeld nu alle voorstanders van gehoo 'u heid aan wettig gezag zich bra iro ken om dit te veroordelen. Hvej ook aan al die echte en kwasi* re ren die er hele theorieën ove f)a nen geven hoe iedere revolutie keerd is en die zich indertijd t gekeerd hebben tegen het feit ocj al dat de revolutie in de theolo 0gi sproken werd. Zij zullen zich d, getwijfeld opwerpen als rechter^ deze militaire moordenaars!? Injt; behoeft u een en ander niet wachten. Waarom niet? Wel, ei( eenvoudig, Allende was een m e I sohe socialist. Weliswaar wettige zen en sindsdien: ook met i hei middelen opererend, maar eenir list. En tegen socialisten mag ers len tijde revolutie gepleegd t k Waaruit blijken moge dat geilde verontrusten over revolutie in. iel ologie en dergelijke geen b hebben tegen de revolutie, wrfo als die revolutie maar goed ger B. v. tegen iemand als Salvador de, die het bestond om de rei van het Chileense koper in de >s plaats aan de armen van Chi -rl goede te willen laten komen e e aan de aandeelhouders van Ar#^ en Kennecott. De aanstichters vr' geweld moeten ontwijfelbaar ii hoek gezocht worden. Allende c de armen wel helpen (hoewel?),aP het mocht niets kosten. VandaIn? treiterende tegenstand van b. llJ vervoersandememers. Allende ien- moord, ook als hij zelfmoord pl(Ps Een eerlijke poging om de arm v verdrukten een hand toe te ste r daarmee een halt toegeroepen. 1 zullen verder gaan en doen ali van niets weten. Vr OPLOSSING VAN GISTEREN: Hor.: 1. Ems, 3. dek, 6. Epe, 9. na, 10. radar, 12. er, 13. Dakar, 15. renet, 17. sla, 19. nol, 21afkomst, 25. tam, 26. els, 27. bankier, 31. oor, 32. den, 34. steen, 36. lenig, 38. O.T. 39. nagel, 41. Ee, 42. mos, 43. tak, 44. arm. Vert.: 1. end, 2. Maas, 3. dar, 4. ed, 5. kar, 7. Peel, 8. ert, 10. raaf, 11. rens, 14. klamboe, 16 noteren, 18. do, 20. ets, 22. kan, 23. Mei, 24. Ase, 28. aren, 29. ka, 30. edel, 31. Otto, 33. nier, 34. som, 35. nat, 36. lek, 37. gem, 40. ga. Paisley Waar haalde ds. Paisley de euvele moed vandaan, om naar ons land en dat van de naaste buren te komen, om zich op de hoogte te stellen van de evenredige vertegenwoordiging. Hij was de man die jaren geleden reeds de mensen ophitste tegen de roomsen. Had deze ds. Paisley iets van de vrede prediker ds. Martin Lu ther King bezeten, dan was het niet zo'n uitwas van terreur geworden zoals het nu is. Leidschendam M. E. Perdon-Rooy Wolkers Dat Hette Visser Wolkers 'n Interview afneemt,is op zich niet het ergste. Maar dat het zo melig en kritiekloos is, een gratis advertentie van een hal ve pagina! Laat H. V. mij nu niet vra gen of ik recht heb op de eerste steen of over de grotere zonden op de beurs praten. Want al is dat helaas juist, als wij ons 'christelijk dagblad' noemen, is het plicht om een schrij ver, die de eis van Christus, reine trouwe liefde en geen scheiding, aan z'n laars lapt in heel zijn oeuvre, eer lijk èn fel te bestrijden! Gorinchem P. A. de Hoon Dr. Dupuis (7) Het heeft mij zeer verwonderd dat er op het stuk over dr. Dupuis zo weinig reactie is gekomen. Laten we, en ze ker dr. D., zondag 41 van de catechis mus nog eens goed lezen met de daar onder vermelde bijbelgedeelten. Waar blijft de eerbied voor het echte huwe lijk met een hoofdletter zoals het door God ingesteld is, die twee zullen tot een vlees zijn en dat geheimenis is groot. Moet dat nu zo nodig alle maal heel anders? Hoogvliet mevr. C. v. d. Wel NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Herkingen en Soj dijk: kand. W. van Laar te Rhc Barneveld: C. Vos te Amersfoi bedankte voor Ede en Woudenl Nunspeet (toez.): P. Nijenhuis rega. Aangenomen de benoeming tol raai verzorger van Leytenrode derdorp: H. Perdok, em. pi Oegstgeest. Bedankt voor Baarn: E. F. Vi te Capelle an den IJssel; voor*» kapel-Groenekan, Bleskensgraai chem Kerkwijk en Opheusdt Vlietstra te Doornspijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Twijzelerheide: ki L. Posthumus to Kampen die roep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Gouda: D. Grui Huizum; te Beverwijk: kand. Broeder te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam: ChrJ Poel te Yerseke; te Elspeet; C. man te Tholen; te Terneuzen: van Ravenswaay te Arnhem dankte voor Leerdam: te HilvJ G. Schipaanboord te Rotterdar GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Harlingen: A. den Heuvel te Ens (NOP) Hans Bouma: Liedjes van verl Nieuwe 'gemeente- en kinderlii voor in de kerk, op school en (uitg. Zomer Keuning, 63 6,90); Met andere woorden, belijdenissen (uitg. Kok, 51 4,95); In de schaduw van God Kok, 57 blz., 5,90). De jonge dominee Hans Bouma, It sympathiek, woekert met zijn I en schrijftalent ten dienste va eigen 'gemeente en dat van de 1 in het algemeen. Nieuwe lie der n gen is van groot belang en h< mer de keus is, des te meer ds ;m dat de praktijk van het zinigen dJeo een kleiner aantal van meer bli t I waarde selecteert. Het behoeve it allemaal meesterwerkjes te zijitsi het maar oorspronkelijk Nedc n is. De dertig belijdenisser r, prozagedichten, die proberen dalkc waarheden 'met andere woordi te spreken. Hier wordt dus ni kei zongen en ontbeert de tekst den van een melodie. Vanzelf lees rP: nu kritischer, want de gekozen vereist oorspronkelijkheid van l te en verrassende uitspraken. Dit doel wordt benaderd in reg 6£ deze (op blz. 23): 'Wij maken c ee mogelijk, scheppen is er niet trm' scheppen afstanden, wij stichtei v vrede, onheil stichten wij'. Min totaalindruk ds toch, dat hier .0j' makkelijk wordt geschreven en voorgedragen gedachten al te zi ■l0; meengoed zijn. De meditaties n derde boekje zijn fris en leesb eindigen telkens met een lie Voor de radio gelezen of van dy1' sel af uitgesproken doen deze aa denkingen het zonder twijfel, P als de levende verschijning er l en de stem wegvalt, moet het g te proza het alléén doen en "Hit weegt alles zich naar mijn sm veel op een gemiddeld niveau jts mist het smartelijke accent vfem volledige inzet, waaruit alieei 0Q goede stijl en verrassnde opmer/ -] kunnen ontspringen. Wil Boui 0Q aandacht waard blijven, dan i kleinere produktie en grotere c !rv tratie noodzakelijk. [ar 0, J

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2