i orsters politie doodt lf zwarte mijnstakers Allende-aanhangers bieden nog verzet In deze krant Stroom van reacties in ons land Het Kwartet Papadopoelos kiest nieuwe premier Zelfmoord afgezette president officieel bevestigd Oranje schoot tekort T' Echtpaar beroofd en neergeslagen Galeries Modernes gaat verdwijnen Londen en Parijs gaan voort met Kanaal-tunnel welke winkels winnen de strijd? C.H.U. C.H.U. De machinezetters Nieuwe Leidse Courant ihristeluk dagblad voor leiden en omgeving itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 54st.c jaargang no. 139 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,55 Afd. Bezorging vanat 08.30 uur chietpartij op stakende, zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika heeft opnieuw alle aandacht gericht op chrijnende inkomensverschillen tussen blanken en Afrikanen in dit schatrijke land. Afrikaanse ners van Johannesburg lezen in de krant de toedracht van het drama in Carletonville. lie reacties op drama in Carletonville LETON (AP, Reuter, UPI) In Zuid-Arfrika is hevige politieke deining ontstaan over liet dood- ten van 11 Afrikaanse mijnwerkers in Carletonville in westelijk Transvaal door de Zuidafrikaanse ichietpartij vond dinsdagavond tijdens ongeregeldheden op het In van de Deep Level-goudmijn. jan de bekendste en rijkste Zuid- jansé goudmijnen, die in bezit is rde Anglo-American Corporation h Brits-Amerikaans concern, iiding tot de onlusten was het af- van looneisen van Afrikaanse j Verkers, die eerder al in staking J I gegaan. Afrikaanse mijnwerkers door de Anglo-American groep s 128 gulden per maand uitbe- plus kost en inwoning, terwijl lanke collega's maandelijks 1600 in hun loonzakjes on vangen, irenigde Partij, die in de opposi- heeft gisteren een officieel itelijk onderzoek geëist naar de icht van het drama ii. Carleton- In Johannesburg hebben onge- studenten de kantoren bezet Anglo-American groep. Op span- stond: 'de hebzucht van de evers was de werkelijke moorde- ereldraad van Kerken in Genève het doodschieten van de Afrika- :en tragische daad' genoemd, en goed kan doen aan de zwarte >J<» it* e of blanke gemeenschap in Zuid-Afri- ka. Dr. Paulus Potter, de secretaris generaal van de raad zei dat de schietpartij verdere motieven geeft voor de mening dat de politiek van de Wereldraad investeringen uit Zuid- Af rika terug te trekken, juist is. Het feit dat dergelijke daden als antwoord op de eis tot hogere lonen werden on dernomen onderstrepen slechts het standpunt dat geïnstitutionaliseerd ra cisme (zoals de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika) met geweld doordrenkt is, aldus Potter. LOONCONFLICT De onlusten in Carletonville vormden het hoogtepunt van een loonconflict tussen Afrikaanse mijnwerkers en de directie, dat al sinds vorige week aan de gang was. De moeilijkheden begon nen toen het grootste deel van de on geveer duizend Afrikaanse mijn werkers, die de machines in de mijn bedienen, weigerden de mijn in te gaan als zij geen loonsverhoging kregen. Volgens de lezing van de mijndirectie deden ongeveer 75 tot 100 stakers dinsdagmiddag een poging werkwilli ge Afrikaanse mijnwerkers te beletten aan het werk te gaan, nadat de loon eisen door de directie definitief wa ren afgewezen. Volgens de directie werd de politie gewaarschuwd toen de stakers blanke mijnwerkers begonnen \i zelfs voor een ontspanning n Oost en West zijn als Sta- Ir. C. Staf Overleden Dg de eerste man in de Sow- nie zou zijn. Willy Brandt*. ezegd roog oog weer met vooral aanvan- ijk in het noordoosten van land veel bewolking. Weinig ld. Maximum temperaturen bd 19 graden Celsius. >RGEN EN OVERMORGEN: oog, vrij zonnig en overdag gevcer normale temperaturen. irgen zon op: 06.12 onder: 18.58 maan op: 19.05 onder: 08.33 •odprijs moet nog Ier verhoosd ARNHEM Ir. C. Staf, oud-president- directeur van de Ned. Heidemaatschap pij en oud-minister van defensie, is in de leeftijd van 68 jaar te Arnhem overleden. -Zie het levensbericht en het In memoriam op pagina 13. ATHENE (UPI) President George Papadopoelos van Griekenland heeft de historicus en politicus Spyros Markezi- nis uitgekozen als premier van de eer ste Griekse burgerregering sinds de militaire machtsoverneming in april 1967. Dit heeft het dagblad Eleftheros Kosmos, gemeld. Vlogens het doorgaans de mening van de regering weergevende blad, zal de nieuwe ministersploeg van Markezinis op 3 oktober worden geïnstalleerd. De voornaamste opdracht van het nieu we kabipet zal het voorbereiden en uit voeren van nieuwe algemene verkiezin gen zijn, aldus Eleftheros Kosmos. 'Ik ben komende zaterdag het einige meisje op Tommy's ver- jaarsfeestje.' te bekogelen met stenen. Volgens Algy von Holdt, de directeur van de mijn, werd de menigte steeds groter en agressiever. Een groep van onge veer 20 politiemannen kwam daarop in actie me ttranagas en de wapenstok. Maar zij maakte gebruik van vuur wapens toen de 'opstandelingen' ook de politie met stenen en bijlen begon nen aan te vallen, aldus" de lezing van de mijndirectie. Bij de onlusten zijn in totaal 12 Afri kanen gedood, van wie volgens de po litie één door bijlslagen van een colle ga. In totaal 27 Afrikanen raakten ge wond. Eén sergeant van de politie werd eveneens gewond, zo is meege deeld. De Zuidafrikaanse onderminister van justitie James Kruger heeft verklaard dat de politie uit zelfverdediging heeft gehandeld. Gatsha Buthelezi, de leider van de Kwazoeloe Bantoestam, heeft meegedeeld dat de schietpar tijen aantonen dat 'het leven van een zwarte in Zuid-Afrika als erg goed koop wordt beschouwd'. Volgens Bu thelezi moeten andere methoden wor den gebruikt om opstandelingen tot bedaren te brengen. SHARPVILLE De schietpartij in Carletonville, dat op 96 km. ten westen van Johannes burg ligt, is het ernstigste incident tussen blank en zwart sinds 1960. Toen werden in Sharpville, een boe rendorp, 69 Afrikanen door de Zuid afrikaanse politie doodgeschoten omdat zij in opstand kwamen tegen de pas- jeswetten. Deze op de apartheids-poli tiek gebaseerde wetten verplichten Afrikanen speciale identiteitsbewijzen bij zich te dragen. De Western Deep Levels-mijn, waar het drama zich heeft afgespeeld, is één van de nieuwste en modernste mijnen in Zuid-Afrika. De faciliteiten voor de tienduizenden mijnwerkers liggen boven het gemiddelde niveau in Zuid-Afrika. De mijn van de Ang lo-American groep is één der rijkste ter wereld. Anglo-American maakte over het afgelopen jaar een winst van 46.3 miljoen rand (ruim 100 miljoen gulden). Het bedrijf keerde 20 mil joen rand (80 miljoen gulden) aan di videnden uit. Binnenland Onrust wegvervoer 5 Vraag naar huizen 7 Buitenland Oppositie in Kremlin tegen Breznjew 9 Kerk 'Polarisatie niet voorkomen' 2 Economie Vrijere wereldhandel 19 Nieuwe boeken 2 Men schrijn ons 2 Puzzel 2 Radio en tv r, Recept 6 Strips, reulllcton c Commentaar 7 Weer 7 Dichtbij cn verdér 7 Weekbladen 11 Autonieuws 13 SANTIAGO (Reuter, AFP, UPI, AP) In de straten van Santiago klonken gisteren schoten, ont ploffingen en geratel van tanks, ruim een dag na de afzetting van president Allende door de Chileense militairen. De militaire junta bevestigde gisteren officieel, dat Allende zelfmoord heeft gepleegd, toen militairen zijn paleis bestormden. De afgezette president is gisteren in aanwezigheid van enkele familie leden al begraven. Een politie-officier zei, dat Allende zich heeft doodgeschoten met de auto matische karabijn, die hij als ge schenk had ontvangen van Fidel Cas tro. Hij voegde eraan toe, dat de ka rabijn naast het lijk van de 64-jarige president lag. Zijn perschef Olivares zou zichzelf in een ander vertrek heb ben gedood. Elders in Latijns Ameri ka opgevangen berichten van Chileen se radio-amateurs meldden echter, dat Allende is doodgeschoten door een ka pitein van zijn lijfwacht. Een dag na de schokkende gebeurte nissen. waarbij volgens onbevestigde berichten al ongeveer duizend mensen het. leven hebben verloren, was er gis teren nog steeds een uitgaansverbod van kracht en ontbrak elke lijnverbin ding met het buitenland. Op de hoe ken van de lege straten zag men slechts militairen en tanks, die het vuur van sluipschutters vanaf de bo venverdiepingen van flatgebouwen be antwoordden. Volgens de politie van Santiago wordt ook strijd geleverd met 'zelfmoordgroepen' van linkse mi litanten, 'die proberen de gevechten te verhevigen.' Gevechten Eerder was al melding gemaakt van gevechten tussen arbeiders en militai ren in de industriële centra in de bui tenwijken van Santiago. De militaire junta heeft alle Chilenen gisteren 48 uur de tijd gegeven om hun wapens in te leveren. Zij die hun wapens af geven, hoeven niet te zeggen wie zij zijn. De pers is onder strikte censuur geplaatst en het parlemènt is voor on bepaalde tijd met reces gestuurd. Volgens Chileense journalisten heb ben de militairen de woningen van veel linkse politici en arbeidersleiders overvallen. In een militair communi qué werd meegedeeld, dat negentien linkse leiders zich hadden gemeld bij Er is een stroom van reacties losgeko men in ons land naar aanleiding van de militaire staatsgreep in Chili en dc' dood van de democratisch gekozen president Allende. Partijfunctionaris sen als Ruby van de Scheer (D'66). André van der Louw (PvdA) en Dolf Coppes (PPR) bezochten de Chileense ambassadeur en boden een protestver klaring aan. (foto). André van der Louw verklaarde dat de hulp aan Chili niet zonder meer gestaakt moet worden, maar dat afge wacht moet worden of de nieuwe machthebbers zich, evenals Allende zullen inzetten 'voor de armen en de onderdrukten.' Zijn partijgenoten, de Kamerleden Ter Beek en Van der Hek, hebben minister Pronk gevraagd de hulp in ieder geval voorlopig op te schorten. Ook het partijbestuur van de PSP staat op het standpunt dat de hulp moet worden opgeschort. De vakcentrales, de Surinamers in Neder land en de partijbesturen van PvdA, PPR, D'66 en PSP hebben hun af schuw uitgesproken over de bloedige gebeurtenis in Chili en over het feit dat op deze wijze een ruw eind wordt gemaakt aan een democratisch expe riment. Zaterdag zal in Amsterdam een grote demonstratie waarin solidariteit met het Chileense volk wordt betuigd wor den gehouden. Dc demonstratie is ge organiseerd door de ASV de SRVU en de FJG. Het vertrekpunt is het Kwa kersplein (vertrek 14.00 uur) en de slotbijeenkomst wordt gehouden op het Beursplein. Een groot aantal Am sterdamse organisaties en instellingen heeft adhesie betuigd. Acht landelijke organisaties waaron der Sjaloom en CLAT-Ncderland heb ben de regering gevraagd de militaire junta niet te erkennen. De soldaten van een compagnie in Austerlitz wil den gisteren een uur in staking gaan uil solidariteit, maar minister Vrede- ling liet weten dat hij dat in geen ge val kon toestaan, waarna dc soldaten aan liet werk bleven. de politie; zoals hen was bevolen. On der hen bevonden" zich Allende's mi nister van binnenlandse zaken, Carlos Briones, en diens collega van buiten landse zaken Clodomiro Almeyda. Tal rijke andere vooraanstaande linkse Chilenen hebben hun toevlucht ge zocht in buitenlandse ambassades. Al leen in de Mexicaanse ambassade zou- fADVERTENTIE) Zie verder pagina 9 Craijff: doelpunt Van onze speciale verslaggever OSLO Het Nederlands elftal gaat hu het wereldtoernooi in München in zicht komt steeds meer haperen. Nadat het tegen IJsland twee keer geen glanzen de vertoning werd, kon het elf tal gisteravond tegen Noorwe gen niet verder komen dan een benauwde 2-1 overwinning. Pas twee minuten voor het einde van het door Nederland ronduit slecht gespeelde duel viel de beslissing, toen Cruijff die vroeg in de eerste helft het eerste doelpunt voor zijn rekening had genomen, Huishoff in staat stel de de winst te grijpen. Noorwe gen was dertien minuten voor het einde gelijk gekomen, toen Harry Hestad de bal uit de han den van Jan van Beveren trap te. Een overtreding die de be paald niet sterk leidende Noord- ierse arbiter Wright ontging. Hij had even tevoren Van Ha- negem cn Cruijff een gele kaart gegeven. Noorwegen toonde het gehele duel aanmerkelijk meer strijdlust dan de Nederlandse ploeg. Meer over deze interland op de sportpagina. Daar ook meer over dc situatie rond het Nederlands elftal begeleidingsteam. Het bondsbestuur heeft Hcnny van Dalen, lid van het bondsbestuur en lid van het sectiebestuur ver zocht een rapport op te stellen. Dit rapport zal ter hand worden gesteld aan het sectiebestuur dat enkele maanden geleden Van der Hart voordroeg als man naast/onuer bondscoach Franti- seb Fadrhonc. DEN HAAG Het echtpaar Seinen, dat in een caravan woont in Den Haag, is gisteren neergeslagen en beroofd van ƒ3250 en een aantal sieraden. De man (68) en de vrouw (54) zijn opge nomen in een ziekenhuis. Drie mannen met nylonkousen over het hoofd zijn de caravan binnenge drongen. De indringers sloegen de be woners met een geweer of geweerkolf neer en haalden het geld uit een por tefeuille en de sieraden uit een doos je. De man kon de caravan nog ver laten, maar zakte op straat in elkaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Galeries Modernes, de warenhuisketen, die in 1968 is ge kocht door Het Koninklijke Bijenkorf Beheerconcern gaat geleidelijk ver dwijnen. Dit heeft als consequentie, dat maximaal 250 van de 850 werkne mers zullen moeten afvloeien. De meeste ontslagen (ongeveer 85) zullen vallen in Groningen, waar het filiaal uiterlijk 1 februari 1974 zal worden gesloten. Het filiaal in Rijs wijk wordt verbouwd tot een grote supermarkt, waar nog maar voor 40 van de huidige 80 werknemers plaats zal zijn. Twee zaken, in Utrecht en Rotterdam-Hoogvliet, blijven voorlo pig bestaan. Zie verder pagina 19 LONDEN (AP) Engeland en Frank rijk hebben beloofd de aanleg te steu nen van een 51 km lange tunnel onder Het Kanaal. Besloten is met de tweede étappe van start te gaan: het laten zinken van tunnelschachten en proef nemingen. Dit is gisteren in Londen en Parijs bekend gemaakt. In een door beide regeringen samen gesteld witboek worden de kosten ge schat op ongeveer 5,5 miljard gulden. Het is de bedoeling de reisduur tussen Londen en Parijs tot ongeveer twee uur en veertig minuten te bekorten. Londen wil bovendien plannen uit werken voor een moderne spoorweg tussen Cheriton en Londen om de tunnel' optimaal te kunnen exploite ren. Volgens Londen is de tunnelbouw de goedkoopste en meest bevredigende oplossing voor het steeds drukker wordende verkeer tussen Frankrijk en Engeland Laten we nuchter zijn. Het gaat vandaag de dag weer om de gunst van koning klant. Een modern, up-to-date winkel interieur is daarbij absoluut onmisbaar. Vraag daarom vandaag nog nadere Informatie en dokumentatie over Nordia winkelinrichtingen, exclusief en toch betaalbaar! Winkels met een Nordia-interieur winnen de strijd! nordia varsseveld tel. 08352 - 8888* de iundia-groep: nordia, lundia, rublo PERSOONLIJKE LENINGEN va» 1000.— tot 10.000,— max, looptijd 5 jaar. Ook eerste en tweede hypotheken. ASS.KANTOOR J. LEEFLANG Cronestein 45 - Gouda Teletfoon: 01820-15947. Radio vanavond 6.20 uur Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaall v. Stoetwegen cn Dr. R. J. H. Kruissinga Gisteren werd op deze plaats onthuld, dat het merendeel van onze redactionele kopij verwerkt wordt door een gezelschap ponstypisten met een computer. Enkele lezers hebben hieruit opgemaakt, dat de rol van de zetter bij Trouw/Kwartet is uit gespeeld. Dit is een pijnlijk misverstand. En een ernstige mis kenning van het noeste werk en overwerk dat 22 gediplo meerde machinezetters voor u en ons verrichten. Wat zou Trouw/Kwartet zijn zonder hen? U weet niet wat u iou missen, en daarom vermelden we het maar even: tal van advertenties, alle overlijdensberichten, alle aanheffen (zoals de uit een groter lettertype gezette inleidingen van sommige berichten, heten) en vele correcties in wat wij met een voor misverstand vatbare term de platte tekst noemen. Dat u dit allemaal wél onder ogen krijgt, dankt u mede aan de beide elftallen achter de zetmachines van Trouw/Kwartet een krant waarin zelfs de platte tekst niveau heeft. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: ..PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRI'. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Opgegeven dour: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (4- briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is'niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: Dc Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1