tol BVD in zaak tegen tode-Jeugdlid Van H. tog steeds onduidelijk I Opel overtroeft VW op autoshow in Frankfurt autobiografie- Ir. C. Staf overleden Leen een extra portemonnee. PORION ICHAROF ÉN HET WESTEN Weer enquête naar rij- en drinkgedrag Op loon gekort wegens schuld van een kennis In Rotterdam geen controle collegekaarten Vakcentrales willen een rechtvaardiger zuiveringsheffing Kamerleden vragen beperking transport zware bouwelementen 'Zonder auto geen toekomst' zegt de VW Algemene Bank Nederland Wonderlijk vulmiddel voor Kalmeringsmiddelen in Amerika aan banden Jff/KWA'RTEfT DO'NlDBBDAG 13 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND Til K13 pterieuze auto blijkt onvindbaar een onzer verslaggevers IRQSGH De met spanning tegemoet geziene confrontatie met de Binnenlandse Veiligheids - st (BVD) voor liet gerechtshof in Den Bosch is gisteren uitgebleven. De man met de kikkerogen, UVD-ambtenaar schuilgaand onder de naam J. de Roo, die een onmisbare getuige lijkt in de zaak liet Rede-Jeugdlid Lucien van H., bleef de grote mysterieuze afwezige. om werd de hoger-beroep-zaak te- Lucien aangehouden tot vrijdag iktober, om de verdediging de te geven de onbekende sleutelfi- op te sporen. De president van Bossche gerechtshof, mr. W. van endaal. zei dat het hof het ver- de raadsman van Luciën on- eunt om de BVD-ambtenaar op loren en als getuige te dagvaar- 'Nu wc zijn foto kennen, zou ook zocht moeten worden wie en hij is', aldus de president, die •lig bleek voor het argument van 's verdediger mr. P. H. Bakker t, 'dat de geloofwaardigheid van tie en politic op het spel staan', igens wilde het hof gisteren niet in op het verzoek van Bakker om Luciën die begin dit jaar de rechtbank tot drie jaar gevan- straf werd veroordeeld omdat vingerafdrukken voorkwamen op zakje poedersuiker onmiddcl- vrijheid te stellen, hangende ervolg van de zaak. leimzinnige auto besluit om de hoger-beroepzaak te houden, word genomen, nadat een verrassende wending voor bij het horen van de getuigen, er Schut had de eigenaar gedag- van een auto met het kenteken i-AM, het nummer van een rode waarmee de BVD-ambtenaar J. loo zijn geheime besprekingen in se Brabantse etablissementen een dubbelspion van de Rode d placht te bezoeken. De eigenaar die auto bleek te wonen in de ner Visscherstraat 103 in Haar- Bij een buurtonderzoek van le- van de Rode Jeugd, die met fo- zan De Roo de buren van het egeven huis afgingen, werd perti- bevestigd dat de gekiekte man iet bewuste nummer woonde. in plaats van de corpulente, on- •er 55-jarige man 'met de kikkero- verscheen voor de balie een zich gens zijn zeggen) van geen schuld uste Haarlemmer programmeur. in een auto te rijden met bewuste kenteken, overigens een ene Opel, woont in de Roemer Vis- hertat 183, terwijl zijn auto gere fereerd staat op nummer 103. De Aafende op de hoogte te zijn van ii/fieve registratie, maar zei nooit znoeite te hebben genomen die te laten herstellen. Wat het klap- van de hoger-beroepzaak had en worden werd nu de oorzaak verbijstering voor Bakker Schut, ta versteld', zei hij, De program- bleek 27 jaar oud en vertelde zijn vader in 1964 overleden was verigens beklaagde hij zich bitter deze 'mystificatie' en het betrok- zijn in een BVD-Rode Jeugd-aan- genheid. inbekende BVD-er De Roo werd Bakker Schut van zoveel gewicht ht, omdat hij tijdens maandenlan- ontacten met de Rode Jeugd-dub- pion Danny Mulders (18) die als getuige optrad een lal malen gezegd zou hebben 'dat en efbij gedraaid was'. Lucien ten we te grazen, de anderen ko- ook nog wel', zei de BVD-er, ali- eRoo. iy Mulders moest daarbij hei onder meer een pistool in bn zien te krijgen met de virager- ïkkein van de secretaris van de Ie Jeugd in Breda, Evert van de g. De BVD chanteerde daarbij ny die ontslagen was wegens z'n neende aandeel in een brandstich- en dit financieel slecht bij kas 'Evert moet gepakt worden', zei Roo tegen Danny. Toen deze zich beetje beangst toonde dat bij de dracht van zo'n pistool dat hij ADVERTENTIE pe week in Hervormd Neder land o.a.: P Het Westen moet Sacharof I antwoorden p Dr. Buskes en ds. Van- der Veen I over de open brief p De vrede bij u thuis F Godsdienst-sociologen: Wij le ven in een tijd van geloof Persvrijheid in gevaar pAM: DRES: 'OONPLAATS: IRONUMMER: bonnementsprijs 19,— per half- o 38,per iaar- Abonne- kunnen elk ogenblik in- fcp ingevuld in BLOKLET- Jr in envelop (zonder post- «el) verzenden aan: tovormd Nederland. Ktooordnummer 1776, Den Haag. I)e BVD-er, alias 'de man met de kikkerogen', alias J. de Roó: het hof in Den Bosch ondersteunt het verzoek van de raadsman van Lu ciën van H. dat hij moet worden opgespoord. in Antwerpen zou kopen, aan Evert zou tonen en compleet met diens vin gerafdrukken aan de BVD zou over handigen ook zijn vingerafdrukken geregistreerd zouden worden, zei De Roo: 'Dat geeft niks, want de man die Luciën er bij draaide loopt ook nog vrij rond'. De getuigenverklaring van Danny Mulders gaf meer grond aan de ver klaring van Luciën van H. voor het gerechtshof die hiermee voor het eerst sprak. Het 22-jarige Rode Jeugd lid getekend door de 9 maanden gevangenisstraf nam half december vorig jaar twee pakken mee naar Eindhoven, die hij van een hem be kend Rode Jeugd-lid in Amsterdam in ontvangst had genomen. Luciën wist niet wat in de pakken zat (Rode Jeugd-leden zijn vaker transportscha kels, zonder dat ze weten wat ze ver voeren) en meende dat ze bestemd waren voor de Griekse verzetsbewe ging. Luciën: 'Ik dacht dat er onder delen in zaten voor een illegale druk kerij voor het Griekse verzet. Als ik geweten had dat er wapens, of onder delen voor wapens in hadden gezeten had ik ze niet zo maar meegenomen'. VOORBURG De stichting we tenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid (SWOV) gaat in de weekeinden van september, oktober en november 's nachts enquêtes houden onder automo bilisten. Het doel is meer te weten te komen over o.a. kilometerafstanden, reisdoe len alcoholgebruik en algemene rij-er- varing. De gegevens die de deelnemers verstrekken zullen anoniem blijven. De gegevens zullen worden vergele ken met vroegere uitkomsten, die de SWOV in voorgaande jaren verzamel de. Men wil hiermee nagaan of er wij zigingen optreden in rij- en drinkge woonten. Gemeentelijke politiekorpsen zullen meewerken. Willekeurige automobilis ten zullen volgens een bepaald systeem verwezen worden naar een enquétepost. Het gaat om vrijwillige medewerking. In de posten zullen de gegevens worden genoteerd en zal een ademmonster worden afgenomen en, zo daar geen bezwaar tegen bestaat, tevens een bloedmonster. Ook de monsters blijven anoniem. De mede werking van automobilisten bij vorige nachtelijke enquetes was groot. EINDHOVEN De Vervoersbond NKV heeft het Eindhovense verhuis bedrijf Versfeit een brief gestuurd waarin geëist wordt dat aan een werk nemer van het bedrijf binnen twee weken 116 gulden wordt betaald. Vol gens de werknemer en volgens de bond heeft het bedrijf dit bedrag gekort op het loon van de werknemer, omdat een kennis van hem het schul dig was aan Versfelt. Directeur Vers feit zegt nergens van te weten, maar de vervoersbond zegt al eerder slech te ervaringen met het bedrijf te heb ben gehad. ROTTERDAM Het college van be stuur van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam ziet binnen de huidige 1000 gulden-wet geen mogelijkheden con trole op de collegekaarten uit te voe ren. Tijdens een vergadering gisteren, besloot het bestuur af te zien van con trole totdat het wetsontwerp op de in- schrijvings- en collegekaarten door de Tweede Kamer is behandeld. Vandaag heeft minister Klein in Gro ningen een gesprek over deze kwestie. UTRECHT De vakbeweging wil een rechtvaardiger regeling voor de heffing wegens watervervuiling door particuliere huishoudens. Het overleg orgaan van de drie vakcentrales pleit bij minister Westerterp van verkeer en waterstaat voor koppeling van de heffing aan het waterverbruik. In het nieuwe stelsel zouden bovendien de lagerbetaalden naar verhouding min der zware offers moeten brengen dan nu het geval is Hiermee stelt de vakbeweging zich achter enkele van de bezwaren van het Milieu-actiecentrum Nederland (MAN), dat in verscheidene streken campagnes voert tegen de heffingen. Op het ogenblik geldt een vast tarief per huishouden, dat geen rekening houdt met de feitelijke hoeveelheid vervuiling en evenmin met de draag kracht. Anders dan het MAN, erkennen de vakcentrales dat een heffing in begin sel redelijk is, omdat ook particuliere huishoudens watervervuiling veroorza ken. Het actiecentrum stelt dat dat vroeger geen problemen opleverde en dat dus de achteruitgang van de wa terkwaliteit aan de industrie te wijten zou zijn die dan ook maar moet beta len. Wel meent het overlegorgaan der vak centrales dat het voor de geloofwaar digheid van de bedoelingen van de overheid nodig is, op korte termijn krachtige maatregelen te nemen tegen met name de chemische watervervui ling. Een strikte controle op naleving van de zuiveringsbepalingen .voor be drijven moet worden verzekerd, en op overtreding zullen scherpe sancties moeten staan. door Sicco de Jong Bij een inval van de politie in de ou derlijke woning van Luciën in Eind hoven werden de pakken gevonden en bleken ze een revolver te bevatten, onderdelen waarmee eventueel staaf- bommen gemaakt zouden kunnen wor den en een zakje poedersuiker waarop de vingerafdrukken van Lu ciën voorkwamen. Achteraf denkt Lu ciën nu dat een provocateur, mis schien een verrader in de Rode Jeugd-beweging, eerst een zak bij Lu ciën weggehaald heeft om die later gevuld met poedersuiker in de bewus te pakken te stoppen. Luciën heeft een vermoeden wie die provocateur kan zijn, weet ook de naam van het Rode Jeugd-lid van wie hij de pakket ten in Amsterdam in ontvangst nam. Maar hij weigerde de naam te noe men. 'Misschien is hij wel een loyaal lid en ik wens hem niet dezelfde be handeling toe als ik nu onderga'. Ook Bakker Schut's mening was dat als dan die naam van de provocateur moet vallen, die Lucien 'erbij draai de', de BVD daar dan maar mee te voorschijn moet komen. Daarom acht hij het van zoveel belarng dat behalve de BVD-er met het pseudoniem De Roo, ook het hoofd van de BVD drs. A. Kuiper 'verschijnt als getuige (zijn dagvaarding kwam onbestelbaar te rug). Verder wil Bakker Schut dat de Eindhovense politiecommissaris C. Vringer en de rechercheur van de Bredase politie J. van Dongen als ge- tutgen werden opgeroepen. 'Vakantie' Beide politiemannen lieten gisteren verstek gaan en waren officieel met vakantie. Omdat een getuige de plicht heeft te verschijnen, wordt aan de twee op 26 oktober bij de voortzetting van de zaak een nieuwe gelegenheid gegeven te komen. Met name de heer Van Dongen is van belang omdat hij de BVD-er De Roo een aantal malen gesproken heeft. Ex-minister Geertse- ma en minister Van Agt konden niet komen wegens 'verplichtingen' De president mr. Van Roosendaal vond het 'nutteloos' en 'overbodig' om nog langer op hun komst te hameren. De hoger-beroepzaak voltrok zich in een opmerkelijk tolerante sfeer, waar bij de president handgeklap en op merkingen van het massaal opgeko men publiek, zonder ingrijpen accep teerde. DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Albers en Van den Doef hebben mi nister Westerterp (verkeer) gevraagd beperkende maatregelen in te voeren voor de transporten van grote en zwa re bouwelementen over de weg. In het bijzonder zouden deze maatregelen moeten gelden voor dergelijke trans porten over wegen met een beperkte capaciteit en met een grote verkeers intensiteit. De maatregelen zouden kunnen bestaan in het aangeven van vervangende routes, in een verplichte begeleiding en of in het laten plaats vinden van dit vervoer gedurende uren met een verminderde verkeersintensi teit. De Kamerleden verwijzen in gisteren gestelde schriftelijke vragen naar het verkeersongeluk, dat op 3 september in Vaassen heeft plaatsgevonden, waar bij vier mensen in een personenauto onder van een vrachtwagen vallende betonplaten werden verpletterd. De Volkswagen Passat-Audi 80-serie geeft opnieuw tie introductie van een speciale uitvoering te zien: de Audi 80 GT met een 100 Din-pk-motor. FRANKFURT Opel brengt vandaag op de Frankfurter autotentoonstelling onverwacht veel nieuws. Behalve de aangekondigde Kadett introduceert het Duitse merk van General Motors de sportcoupé Manta GT-E met injectiemotor, de Rekord Caravan met dieselmotor en een geheel nieuwe peperdure dróomwagen, de Opel CD. Simca. Tevens komen in Frankfurt nog andere niet-Duitse merken met nieuwtjes, zoals de DAF 66 Marathon 1300, de Lancia Bega Coupé, de Dat- sun 120 en een door Frua gestileerde Roljs Royce, die een kwart miljoen mark moet kosten. Deze auto is de grootste van de tentoonstelling en heeft een 6,2 1. motor. De wagen moet een rijke doch weinig milieubewuste Zwitser prestige geven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ir. C. Staf, die in de kabinetten-Drees acht jaar lang minister van oorlog en ma rine was, is op 68-jarige leeftijd te Arnhem overleden. Hij is gis teren in alle stilte gecremeerd. Behalve als minister van defensie, is ir. Staf bekend geworden als land bouwkundige. Hij was onder meer ja ren lang president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij en maakte als bekwaam organisator naam op allerlei gebied. Als minister van oorlog heeft hij veel betekend voor de integratie en organi satie van de NAVO. Bij zijn collega's in het buitenland stond hij in hoog aanzien. Dat was niet altijd het geval in Den Haag, waar hij nog al eens botste met de Tweede Kamer. Meer dan eens werd na een moeilijk debat zijn aftreden verwacht, maar in de Kamercommissie voor defensie kon al les weer worden rechtgepraat. In de laatste jaren van zijn ambtspe riode werd ir. Staf geconfronteerd met de zaak van majoor K- en de helmen affaire. De minister, die voor de CHU in het kabinet zat, bleef over eind na de vele aanvallen van rechtse zijde. Hij zei in de Tweede Kamer de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen. Zijn staatssecretaris mr. F. J. Kranenburg, speciaal belast met aan koopzaken, moest echter aftreden. Tijdens de lange kabinetsformatie in 1956 speelde ir. Staf een belangrijke rol en wist hij de CHU ervan te over tuigen, dat het vormen van een rechts kabinet zonder de PvdA niet in het belang van het land zou zijn. Niet lang daarna barstte het, rumoer los rond de ondeugdelijke helmen, die door de Nederlandse industrie waren geleverd. Opvallend waren de aanval len, rechtstreeks gerichtop de minis ter Het falende aankoopbeleid, zo schreef Het Parool later in 1959, heb ben extreme socialiste"vreters aange grepen om te pogen e politieke fi guur Staf uit te schakelen. Dat was niet gelukt. Opel loopt in de verkopen steeds meer uit op Volkswagen en staat nu veruit nummer een in Duitsland. GM onderschrijft dan ook met de meeste overtuiging de slagzin van de auto show 'Met de auto de toekomst, in', die overal an Frankfurt met grote letters te lezen is. Wanneer bondspresident Heinemann vanmorgen de tentoonstelling zal ope nen, is het vier jaar geleden dat de vorige gehouden werd. In 1971 werd de Duitse autosalon afgelast om kos ten te drukken. Maar dit jaar wilde het Duitse verbond van autofabrikan ten de gelegenheid niet laten voorbij gaan, temeer nu de industrie betere zaken doet. Ook in de Duitse Bondsrepubliek bezaaid met autowegen tussen de grootste bevolkingscentra bestaat veel kritiek op de toenemende motori sering. Frankfurtse straten worden bovendien thans op vele plaatsen op gebroken voor metrowerken. Voor de komende dagen zal de auto-chaos er dan ook zeer groot worden. Maar de autofabrikanten gaan de discussie niet uit de weg en houden tijdens de ten toonstelling lezingen en bijeenkom sten, waar de confrontatie auto - openbaar vervoer, stadsverkeer e.d. hete hangijzers besproken worden. Re den voor pessimisme meent de auto industrie nog niet te hebben, temeer gezien een nieuw rapport van het IFO-instituut voor matktonderzoek uit Miinchen. Daarin wordt een aantal au to's van 1 op 3 k 2y2 inwoners als grens aangegeven, waarboven het au tobezit weinig meer zal uitbreiden. Thans nadert het officiële cijfer voor Duitsland de 1 op 3H>, terwijl juist in grote steden als Miinchen en Frank furt de 1 op 3 bereikt is. In deze ste den zijn de verkeerscongesties het ergst, maar zal ook het autobezit voortaan minder strikt toenemen. Concurrentie De groei van de verkoop is dit jaar in de Duitse Bondsrepubliek al gring: drie procent in de eerste helft van 1973. Daardoor is de ccncurrentie nog heviger geworden. De verkopen van Volkswagen liepen met 8% terug tot 223.000 eenheden, die van Opel namen met 5% toe tot 275.000. Op de ten toonstelling komt het verschil tussen beide merken duidelijk tot uiting. Opel heeft juist iets meer standruim te dan VW. VW heeft na de Passat in Frankfurt weinig nieuws meer te pre senteren. Op basis van de Audi 80 is er alleen een 80 GT gekomen met meer motorvermogen en sportieve ac cessoires. De kleine VW zal eerst vol gend jaar verschijnen. Opel heeft met de introduktie van de nieuwe Kadett gewacht tot vlak voor de tentoonstelling en brengt daar nu de Sedan, de Combi en de Coupé er van uit. De nieuwe Manta GT-E heeft een Bosch inspuitsysteem, waardoor het vermogen van de 1,9 1. motor op 105 DIN-pk komt Ook deze wagen heeft de zwarte streep langszij, die in Duitsland zeer populair is, getuige de Audi 80 GT en de VW K70 L. De nieuwe Opel CD is een kasstuk: afge leid van de Diplomaat, met speciale carrosserie en met de prijs van rond 50.000 DM. De metor voor de CD is een 230 pk V8. Mercedes heeft een stand ingericht uit combinaties van historie en veilig heid. Het merk met de ster geeft er een brochure uit onder de titel 'Waarom de auto toekomst heeft'. BMW is behalve met een 6 cilinder versie van de 520 de 525 in Frank furt verschenen met een supersnelle 2002 TI onder de naam Turbo. De grote 6 cylinders van BMW kregen een 3,3 1. topmodel: opnieuw met in- spuitmotor, nu van 195 DIN-pk. Ford, het derde merk op de Duitse automarkt, brengt een nieuw vier- systeem uit voor de Taunusserie. Ver der is de Taunus van enkele detailwij zigingen voorzien. Het voornaamste nieuws op de Foird-stand is echter een Amerikaans model, de Mustang II, die 47 centimeter korter is dan het vorige model. De lijn is meer up to date, maar de motoren zijn nog altijd de Duitse 4 en 6 cilinders. Rotors Ook GM brengt een interessante Ame rikaanse primeur: de Chevrolet Cor vette 2-rotor. Het is de eerste wagen van GM met Wankelmotor; de carros serie is van Pinin Farina. De wagen is nog experimenteel, maar volgend jaar kan volgens GM de Chevrolet Ve ga met Wankelmotor in kleine serie- produktie gaan. Ook de Citroen GS Bi-motor heeft een tweeschijfs wankelmotor. Van dit mo del is nu echter de produktie van kleine series al begonnen. Het benzi- neverbuik van de 107 DIN-pk motor is volgens Citroën 1 op 7 of 8, wat voor dit Franse merk zeker niet zui nig is. Uit Frankrijk zijn er verder nieuwe versies van Renault, Simca en Matra FRANKFURT Rudolf Leiding pre sident van VW heeft gistermiddag op een persconferentie ter gelegenheid van de Frankfurter autotentoonstel ling gezegd de auto niet als probleem te zien. 'Zonder auto is de toekomst niet denkbaar', aldus Leiding. Hij pleitte voor een goede taakverdeling tussen auto en openbaar vervoer. De auto levert wel problemen op, maar do oplossing moet ten bate van het verkeer als geheel komen, met name in de steden, zo meent de VW-top- man. De heer Leiding richtte zich tegen de grote Amerikaanse auto's, die naar zijn mening te veel energie verbrui ken. Juist in Amerika handhaaft VW zich goed, ondanks de devaluatie en dankzij de benzineschaarste. Ook al Is de prijs van de Kever van nog geen f 2.000 tot 2.500 gestegen. Met het oog op de energiecrisis welk woord hij letterlijk gebruikte verwacht Leiding meer belangstelling voor klei ne auto's in de toekomst. Het Volkswagenconcern moet het vooral hebben van Audi-NSU en heeft in de eerste helft van 1973 een omzet- stiigin? van 60 procent geboekt Ver- de- heeft Volkswagen veel nut van de buitenland«e verkopen, waarbii Rrasil 16 procent vooruit ging Volks wagen AG in Duitsland maakte maar 3 p-oeont meer omzet dan in het vori ge eerste halfjaar. De export krijgt het steeds moeilijker, zo kondigde Leiding aan. Maar niettemin zei hij ontimistiseh te ziin cn hij hoopt met name met de nieuwe Passat VW's marktpositie te kunnen handhaven (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Gebruikt u 'm niet, dan kost hij u niets. In de portemonnee zit een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo'n financiële reserve. Op elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over. Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Na gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de In Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, das een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of huiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenvcrlle3. g, 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg 4A5 8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 IN MEMORIAM Op ons verzoek schreef dr. W. Drees Sr. het volgende In Memoriam: In ir. C. Staf verliest Nederland een man die zich op zeer verschillende terreinen grote verdiensten heeft ver worven bij het dienen van de publie ke zaak. Hij was in de eerste plaats een land- bouwman. Ik herinner mij hem dan ook allereerst zoals hij als directeur- generaal het departement van land bouw, visserij en voedselvoorziening vertegenwoordigde bij besprekingen over landbouwvraagstukken en van hoeveel kennis en inzicht hij daarbij blijk gaf. In de moeilijke jaren onmiddellijk na de oorlog is zijn arbeid van grote be tekenis geweest, zowel voor de produ cent als voor de consument. Op een heel andere wijze bewees hij ons land een dienst toen hij zich in 1951 be schikbaar stelde als minister van de fensie. Politiek lagen de verhoudin gen zo, dat het aangewezen was daar voor een christelijk-historisch man te zoeken. Staf werd gevraagd en stelde zich beschikbaar. Hoewel hij geen bij zondere relaties met defensie had en op dat terrein niet als een deskundige kon worden beschouwd, vertrouwden wij dat zijn bijzondere organisatori sche gaven hem tegen zijn nieuwe taak opgewassen zouden doen zijn. Dat vertrouwen is niet beschaamd. Acht jaar lang heeft hij deze functie, die hoge eisen stelt ook bij deelne ming aan internationaal overleg, met ere vervuld. Het einde van zijn deelneming aan het kabinet betekende voor hem geen eind aan zijn actieve leven. Bij de lei ding van de Heidemaatschappij, die voor ons land vele grote werken uit voerden, konden èn zijn organisatori sche gaven èn zijn kennis van de landbouw tot volle ontplooiing ko men. Enkele jaren geleden werd zijn gezondheid ernstig aangetast, waar door hij zich beperkingen moest op leggen. In mijn herinnering blijft hij leven als een goede collega die ook een goede vriend werd en als een uit nemend bestuurder. UTRECHT (ANP) In de Vere nigde Staten is vorig jaar twaalfdui zend kilo valium en tienduizend kilo librium verkocht, wat neerkomt op twintig capsules van deze kalmerings middelen per hoofd van de bevolking. Het wetenschappelijke weekblad Natu- ra meldt, dat de consumptie nu toch wat aan banden wordt gelegd. Tot nog toe konden recepten voor va lium en librium in Amerika onbe perkt worden herhaald. Het is de be doeling, dat men nu met hetzelfde re cept maar vijf keer naar de apotheek terug kan. Over een dergelijke maat regel hebben de Amerikaanse over heid en producent Hoffmann-La Ro che elkaar zeven jaar juridisch in de haren gezeten. Het Zwitserse concern schijnt zich nu bij de beperking neer te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13