Aziaten in Kenia vrezen uitwijzing I 1 I België wil leger in tweeën delen Onderwij sf ederatie heeft vele wensen Uit de weekbladen Eduard Flipse (77) Breda overleden Marokkaan in brandend huis omgekomen Geen 'apartheid' bij verzekeraars Hinderwetvergunning voor Hercules Zeeland Record-woningbouw gevolg van slapte in de andere sectoren Tweede dag gedeeltelijke leerplicht werkende jeugd Congres PvdA Tegen racisme Suriname 'Jus' en aardgas Jongeren Zuid-Afrika wil graag betere relaties met Nederland Arts (in opspraak door declaraties) werkt gewoon door )UV/KWABTBT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND Kil ^IROBI Onlangs maakte zich opnieuw een lichte paniek van de iatiscke bevolking van Kenia meester in de overtuiging dat de gering generaal Idi Amins voorbeeld op het punt staat te volgen liaar de deur wijst. 'Is het nu de beurt van de Aziaten Kenia?' Nairobi - Onlangs maakte zich op- euw een lichte paniek van de Azia- che bevolking van Kenia meester in overtuiging dat de regering gene- al Idi Amins voorbeeld op het punt at te volgen en haar de deur jst Hoe de zwarte bevolking van Ke- a verder ook over de Oegandese ge- raal denkt, zij staat als een man liter diens aanpak van de Aziatische estie ruim twaalf maanden geleden de regering in Nairobi komt steeds >er onder druk te staan om haar ei- 'Afrikaniseringspolitiek' te be- oedigen. Althans naar buiten toe heeft de gering van Kenia geen verandering innonceerd in haar plan van het eidelijk overnemen van de zaken Aziaten in samenwerking met En- land, dat 1.500 Aziatische gezins- ofden per jaar als dragers van een its paspoort, toelaat. Maar de Aziaten vertrouwen het sondanks niet. En, zou men geneigd a te zeggen, terecht. De regering onlangs enkele maatregelen die geruchten over een op handen nde uitwijzing a la Am in alleen ar versterkten. De regering bracht de bal aan het llen door duizend Aziatische zaken- Op 4 augustus 1972 zette president Idi Amln van Oeganda ruim 30.000 Aziatische burgers het land uit in zijn zogeheten economische oorlog te gen buitenlanders. De weerslag van dit besluit wordt nog altijd in Oost- Afrika gevoeld, vooral in Kenia, dat een grote Aziatische bevolking heeft. Raymond Wilkinson van U.P.I, heeft de situatie in Kenia een jaar na da tum aan een onderzoek onderworpen. lieden aan te zeggen dat ze zich dit jaar moeten uitkopen. Hierdoor is het aantal opzeggingen aan het adres van Aziatische winkeliers die geen burger van Kenia zijn, gestegen tot 1.500, te gen 304 in 1972. Overal in Kenia is het weggaan van de Aziaten te merken. Op winkels aan de Kenyjatta Avenue in Nairobi leest men opschriften zoals 'Uitver koop', 'Opheffingsuitverkoop', 'Alles moet weg' en dergelijke. De regering heeft gewaarschuwd dat men de voor raad niet mag opslaan en de prijs van te koop zijnde bedrijven niet mag op drijven. Herdoopt De 'kenianisering' is intussen al zover voortgeschreden, dat de Bazaar ITP yd-dirigent Rotterdams Philharmonisch REDA De bekende Neder- andse dirigent Eduard Flipse is insdag in bet Ignatiusziekenhuis i Breda op 77-jarige leeftijd verleden. Het grootste deel van jn leven is hij dirigent geweest an het Rotterdams Philharmo- üch orkest, waarvan hij in 1928 taade en in 1930 eerste dirigent mi De laatste jaren trad Eduard Flipse, padat hij zich van uit Rotterdam had (ruggetrokken in Etten-Leur, nog en- fele keren op als dirigent van de Ant- prpse Philharmonia, waarvan hij de jatste twee jaar ook adviseur was. jduard Flipse was o.a. officier in de 's van Oranje Nassau en officier het Franse legioen van Eer. In S kreeg hij de Culturele Prijs van i provincie Zeeland. Üuard Flipse werd 26 februari 1896 I het Zeeuwse Wisse-Kerke geboren, jn muzikale opleiding kreeg hij van jn vader: Otto Lies; A. B. H. Verhey n mej. C. J. Reijtz. In 1916 slaagde ij voor het diploma van de Konink- jke Nederlandse Toonkunstenaars- ereniging, waarna hij nog studeerde ij Albert Roussel en Louis Aubert in arijs. legonnen als koordirigent, werd Edu- rd Flipse in 1926 dirigent van het Jiloderne Hongaarse fcinst in Utrecht 1TRECHT In het cultureel cen- rum 't Hoogt' in Utrecht begint op iS'118 september een manifestatie van 11 noderne Hongaarse kunst, bestaande uit een filmweek, een filmsymposion |UJ foor in het Westen levende hongaarse unstenaars en intellectuelen (een be- loten bijeenkomst) en een expositie 1 van moderne beeldende kunst. Tijdens de filmweek worden 17 speel- Jj; Rims en een groot aantal korte films be; vertoond. Enkele Hongaarse filmregis- Pri kurs komen naar Utrecht. De exposi- n, he omvat werk van 19 kunstenaars, oet Het is de eerste keer dat in Neder- V land zo'n grote manifestatie van Hon- (i faarse kunst wordt gehouden. Gedenkplaat Van Gogh HAAG Vincent van Gogh van 1869 tot 1873 als bediende de kunsthandel Goupil Cie in |l)E\ m *erkte ■m 5et pand Plaats 20 in Den Haag. Een blijvend aandenken zal.de bronzen ge- denkplaat zijn, die op 27 september lan de gevel van het pand, waarin se dert 1971 een modezaak is gevestigd, jjvrordt onthuld. [Het initiatief voor een gedenkplaat jverd genomen door de architect Ben «oritz in Den Haag, die voor zijn Plan de financiële steun kreeg van de 'emeente Den Haag en enkele parti- loulieren. Uit de Haagse burgerij ont leg de heer Moritz honderden adhe- "lebe tuigingen. Speelpoppen in Tilburg TILBURG Vanaf 19 september zal er in het Nederlands Textielmuseum Tilburg een expositie te zien zijn van speelpoppen en marionetten. He expositie zal tot stand komen in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van het Poppenspel. Be halve van het Toneelmuseum te Am' sterdam, het Museum van het Poppen spel van mevrouw Felicia van Deth- Heck te Den Haag, zullen ook van P°ppenspeelsters en poppenspelers, zo- wel uit de professionele als niet-pro- tessionele sfeer, collectie ontvangen ;*orden. Er zullen ook voorstellingen demonstraties gegeven worden. De tentoonstelling zal duren tot 16 de cember. Street sinds zo lang 't symbool van de Aziatische bedrijvigheid in Keni- ais herdoopt in Biashara Street, wat zaak betekent in het Swahili. President Julius Nyerere van het buurland Tanzania goot tijdens de on langs in Ottawa gehouden gemenebest conferentie, olie op het vuur met zijn opmerking dat de Aziaten van Kenia 'kickable' zijn, dat wil zeggen dat ze eruit gezet kunnen wor den. Volgens Nyerere is Engeland er voor verantwoordelijk dat de Aziaten in deze situatie zijn komen te verke ren. De Aziaten in Kenia hielden het zich voor gezegd, en hun verontrus ting werd nog gevoed door een be richt in de Londense Daily Express, volgens hetwelk Engeland met Nairo bi tot overeenstemming was gekomen per jaar meer Aziaten toe te laten ora de overneming van de zaken van Azia ten in Kenia te bespoedigen, en daar mee de Afrikanisering. Een zegsman van de Britse Hoge Commissie (Ambassade voor lid-staten van het Gemenebest) in Nairobi ver klaarde snel dat er 'terzake geen nieu we ontwikkelingen' waren, maar geen Aziatische zakenman die het geloof de. Sultan Jcssa, een Aziatische jour nalist niet-ingezetene van Kenia die I op het punt staat te emigreren naar Canada, zei: 'De Aziaten in Kenia le ven in een wereld van spanning, onze kerheid en verlamming. De animosi teit tussen hen en de plaatselijke be volking neemt toe'. BRUSSEL (UPI, ANP) De Belgische*regering heeft een in grijpend hervormingsplan voor de strijdkrachten goedgekeurd, dat de diensttijd van 12 tot 6 maanden zal terugbrengen en het leger splitst in parate en steunende strijdkrachten. Het plan moet nog worden goedge keurd door de NAVO en het parle ment', zei minister van defensie Paul vanden Boeynants gistermor gen, 'maar ik ben ervan overtuigd dat de NAVO geen bezwaren zal hebben omdat het ongetwijfeld leidt tot een versterking van de Belgische strijdkrachten'. Het plan werd tijdens een speciale sabinetszitting goedgekeurd en het vervangt een eerder voorstel, dat de woede van de studenten opriep, om dat het geen uitstel van de dienst plicht meer wilde geven om studie redenen. In het nieuwe plan is deze bepaling komen te vervallen. De diensttijd zal in vijf jaar worden te ruggebracht van 12 tot 6 maanden. Het kabinet overweegt nog andere hervormingen, zoals het oproepen van slechts één gezinslid voor mili taire dienst. Volgens het plan zal een deel van het leger ten dienste staan van de NAVO, zoals België verplicht is te doen. Deze parate strijdkrachten zullen voornamelijk bestaan uit goed geoefende en vakbekwame be roepsmilitairen, die twee tot negen jaar moeten dienen. Na het versgriji ken van deze periode mogen de be roeps bijtekenen. De parate strijd krachten zullen voornamelijk in Duitsland gelegerd worden. KORTER De 'steunende strijdkrachten' wordt voornamelijk gevormd door dienst plichtigen, die de Belgische bevol king moeten beschermen en de stra tegische punten en verbindingen moeten bewaken. Omdat deze taak minder specialisatie vereist, kunnen de dienstplichtigen in een periode van zes maanden voldoende getraind worden. Voor vrijwilligers is er de mogelijkheid 15 maanden te dienen als parachutist en 11 maanden als aspirant reserve-officier. Tweestrijd Eduard Flipse harmonie-orkest van het Rotterdams Philharmonisch genootschap. Een jaar later verbond hij zich aan het Rotter dams Philharmonisch Orkest en te vens kreeg hij de leiding van de Ko ninklijke Zangvereniging Orpheus in Schiedam. Vier jaar later richtte hij het Philharmonisch koor op. Op de opbouwdag, 28 mei 1966, stond Flipse bij de opening van de Doelen in Rotterdam voor het laatst voor 'zijn' orkest, waarvan hij een jaar te voren officieel afscheid had genomen. Toen was hij geroemd als een uitzon derlijke stimulerende figuur voor het gehele Nederlandse muziekleven. Zijn orkest maakte hij tot een instrument bij uitstek voor eigentijdse muziek, in het bijzondere Nederlandse muziek, en tot een instelling met een goede ma teriële basis. Hij bracht 101 werken in wereldpremière, waarvan 83 Neder landse. Ook bracht hij 181 werken voor het eerst in ons land tot uitvoe ring. Eduard Flipse kreeg vele onderschei dingen, waaronder de 'van Oldenbar- neveldt-penning*, de hoogste van de Stad Rotterdam. Hij maakte vele con certreizen onder meer naar Duitsland, België, Frankrijk, Hongarije en Polen. Na zijn afscheid van het Rotterdams Philharmonisch Orkest bleef Flipse actief. Hij voerde vele gastdirecties in Nederland en in België. In het voor jaar van dit jaar leidde hij een Van Beethoven-cyclus met het Noordhol lands Philharmonisch orkest in Haar lem. DEN HAAG Bij het afsluiten van verzekeringen (voor motorrijtuigen) door gastarbeiders is geen sprake van discriminatie. Dit zeggen de ministers Westerterp en Boersma in antwoord op vragen van de Kamerleden Heijmans en Hermsen (beiden KVP). De beide Ka merleden hadden vragen gesteld over een 'apartheidsbehandeling' van buiten landse arbeiders. De beide bewindslie den wijzen er op dat veel categorieën weggebruikers hogere premies moeten betalen, daar ze - naar de ervaring van de verzekeraars - een hoger risico lopen. Dergelijke verhoogde risico's worden ingecalculeerd voor jongeren met sportwagens, hoogbejaarden en invaliden, gasthoogleraren, mensen van Afcent, rijksgenoten uit de west en buitenlanders die in ons land werkzaam zijn voor buitenlandse In stellingen. De Aziaten verkeren in tweestrijd. Vele® zouden willen vertrekken, maar niemand staat te trappelen om ze op te nemen. Een hunner is accountant J. M. Patel, die in afwachting van een inreisvisum voor Engeland, al meer dan een jaar werkloos is. Hij heeft al dertien keer gesolliciteerd, maar hij krijgt nul op het re quest. 'Ik teer op het ogenblik op mijn spaarcenten, maar die zijn over een paar maanden op. Als het zover is zal ik mijn vliegticket voor Engeland niet eens kunnen betalen', zegt hij. Hoewel de klap al lange'tijd te voorzien was, zijn er toch nog Aziati sche zakenlieden die zich in de vin gers gesneden hebben. 'Ik had net extra voorraad besteld voor de kerstdagen', zegt P.K. Shah, handelaar in kruidenierswaren en eet gerei. 'Ik heb mijn leverancier in Enge land een telegram moeten sturen waarin ik de order afbestel. Als ik mijn huidige voorraad niet voor kerstmis kwijtraak, houd ik een vei ling'. Misschien is de vrees van de Azia ten voor een massale uitwijzing onge grond, maar met vooruitzicht op de verkiezingen van volgend jaar is de verwachting gewettigd dat meer aan zeggingen tot winkeloverdracht zullen afkomen. De Keniase minister van handel en industrie, Julius Kiano, zegt: 'Wan neer wij een land kunnen leiden, kunnen we ook een bedrijf leiden'. En een andere regeringswoordvoerder zei het nog duidelijker: 'Volgend jaar zal nog maar een handvol Aziatische winkeliers met Brits paspoort in Ke nia werkzaam zijn'.-. MIDDELBURG GS van Zeeland hebben besloten aan Hercules NV te Middelburg op grond van de hinder wet en van de wet inzake de luchtver ontreiniging, vergunning te verlenen tot het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek op het groot industrieterrein te Middelburg door het bijplaatsen van een fabriek tot het vervaardigen en in opslag houden van koolwaterstofharsen. Aan de hin derwetvergunning hebben GS 90 voor waarden verbonden, aan de vergun ning op grond van de wet luchtver ontreiniging 15 voorschriften. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De nieuwe Nederlandse Federatie van Onderwijsvak organisaties NFO (honderdduizend leden) wil spoedige éénwording van kleuter- en basisschool, experimenten met de middenschool en minder sterke salarisverschillen in het onderwijs. Het illegale Utrechtse pension voor gastarbeiders tijdens het blus werk. Nadat de brand was geblust trof men het verkoolde lichaam van een Marokkaan aan. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij een brand in een pension voor buitenlandse werk nemers is gisterochtend de 43-jarige Marokkaan Mohammed Hajji om het leven gekomen. Twee landgenoten van hem werden vrij ern stig gewond toen zij uit een raam op de eerste verdieping van het brandende huis sprongen. De brand in het pension aan de Am sterdamsestraatweg 338 werd tegen half vijf gistermorgen ontdekt door een passerende taxi-chauffeur. Het huis stond toen al geheel ln brand. Bij het onderzoek is gebleken dat de acht Marokkanen die op het moment dat de brand uitbrak aanwezig waren (in totaal wonen er dertien Marokka nen in het pension, maar bijna de helft was afwezig omdat ze nacht dienst hadden) eerst hebben gepro- HAARLEM Onder het thema 'Oe cumene in het geding' zal er zondag 16 september in de Begijnhofkapel te Haarlem een dienst worden gehouden, voorbereid door de Oecumenische Werkgroep Haarlem. Medewerking wofdt onder andere verleend door de Haarlemse predikant ds. J. Borghardt. Na de dienst, die om 11.30 uur be gint, is er gelegenheid koffie te drin ken en te discussiëren. beerd zelf de brand te blussen. Over de oorzaak van de brand is niets be kend. De politie stelt een onderzoek in. Het vermoeden bestaat de de be woners aan het koken zijn geweest. Het huis is bijna geheel uitgebrand, zodat een onderzoek erg moeilijk is. Het pension was bij de politie niet als zodanig bekend. Er zijn echter aan de Amsterdamse straatweg veel van dit soort pensions, die de eigenaren een goede bron van inkomsten geven. ROTTERDAM In de loop van deze maand zullen werkgevers en werkne mersorganisaties in de kleine handels vaart het vastgelopen overleg over een nieuwe cao voortzetten. De vereniging van werkgevers in de kleine handels vaart en de Groninger Eendracht heb ben hun leden geadviseerd met de werknemersorganisaties weer rond de onderhandelingstafel te gaan zitten# Dit zijn drie belangrijke punten uit het gisteren gepubliceerde beleidspro gramma van de federatie. Alle kleu terleidsters. onderwijzers en leraren, die in de federatie vertegenwoordigd zijn, krijgen een speciale N.F.O.-krant waarin de doelstelling van de nieuwe mammoet-organisatie uit de doeken wordt gedaan. Andere punten van het programma zijn: Onderwijs waarin elke leerling tot zijn recht komt; medezeggenschap van onderwij zend personeel, ouders, niet-onderwij- zend personeel, en waar mogelijk ook van leerlingen; DEN HAAG Voor zowel het aantal gereed gekomen woningen (152.272) als het aantal in aanbouw genomen huizen (156.211) is '72 een recordjaar geweest. Dit staat in hdt jaarverslag van de Centrale directie van de volks huisvesting en de bouwnijverheid. Volgens het verslag heeft de woning bouw vooral geprofiteerd van de slap te in de andere bouwsectoren. Boven dien maakte de ruime arbeidsmarkt, dat de tijd tussen het afgeven van subsidiebeschikkingen voor de vrije sector bouwvergunningen en het feitelijk beginnen met de bouw korter werd. Ook werd de bouwtijd korter. Tenslotte werkten ook de maat regelen ter bestrijding van de werk loosheid gunstig. Zoals al werd aangekondigd in de no ta volkshuisvesting wil deze regering het voor wat betreft de nieuwbouw voor de komendd jaren wat kalmer aan doen, om meer het accent te ver schuiven naar de 'Vernieuwbouw'. Daarom wordt het ook niet als erg negatief ervaren dat het bouwpro gramma van 1973, 133.750 woningen, hoogstwaarschijnlijk niet in diezelfde mate zal worden overschreden als dat van 1972. Volgens het CBS is aan het aantal be woonbare woningen dat leegstond van oktober 1969 tot april 1972 toegeno men met ongeveer elf een half duizend woningen tot 50.833 al eerder bewoonde woningen en 6.149 nieuwe nog niet eerder bewoonde huizen. (De cijfers van de eerste maanden van 1973 wijzen op een veel grotere leeg stand, red.). In Zuid-Holland bleken de meeste woningen leeg te staan op de voet gevolgd door Noord-Holland. Drenthe staat in de rij onderaan. Het jaarverslag geeft niet een onderverde ling in de leegstand naar huurhoogte. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen ingestemd met de invoering per 1 augustus van het volgend jaar van de tweede dag partiële leerplicht voor 15- jarige werkende jongeren. Het desbe treffende regeringsvoorstel was in de plaats gekomen van het ten tijde van het kabinet-Biesheuvel ingediende voorstel om per 1 augustus jongstleden regionale invoering van de tweede dag leerplicht mogelijk te maken. De Nieuwe Linie Gerard van den Boomen laat in De Nieuwe Linie zijn licht schijnen over het komende PvdA-congres, de plan nen voor een progressieve volkspartij en de positie van Den Uyl. Zijn con clusie: 'Den Uyl redt het wel voorlo pig, al houdt het PvdA-bestuur reke ning met 'nachten van Andriessen en Aantjes', de Progressieve Volkspartij Nederland is nog ver weg, de PvdA moet er nog aan wennen actiepartij te zijn. Het wordt geen juichend, en thousiast congres. Een beetje trots op het beetje macht, dat de PvdA weer heeft, een beetje berusting dat het niet méér is, een beetje drift om er iets van te maken'. Theun de Vries gaat wat dieper in op de vonnissen tegen Jakir en Krasin, Bas de Gaay Fortman vindt China ei genlijk een groot moreel herbewapend land en vor de special over CRM had Ben Bos een gesprek met minis ter Van Doorn, die vindt, dat de 'de mocratisering en de ontwikkeling van de medezeggenschap veel te langzaam gaan'. Hervormd Nederland Hoe bestrijden we het racisme. Deze vraag legde Bert van Duyn van Her vormd Nederland voor aan ds. Buskes en ds. Van der Veert. Dit naar aanlei ding van de Open Brief aan de Wereld raad. Buskes: 'Ik vind het niet leuk, dat De Telegraaf zich hiervan heeft meester gemaakt. Dat spreekt vanzelf. Daarom wil ik nog eens duidelijk zeg gen, dat wij helemaal aan de kant van de Wereldraad staan. Daar is geen twijfel aan. Het gaat om een discussie binnen de Wereldraad over de ma nier, waarop christenen do strijd te gen het racisme dienen te voeren. Dat die strijd er moet zijn, is buiten kijf'. En Van der Veen: 'De briefschrijvers denken veel te romantisch en naief over de rol van het bedrijfsleven. Wanneer Je to maken krijgt met grootmachten van het onrecht, dan kom je er niet met de uitoefening van morele druk'. Laurens Hogebrink schrijft over de vredesweek, die dit jaar als thema heeft: 'De vrede bij u thuis'. De Groene Wouter Gortzak Interviewde voor De Groene PvdA-fractlevoorzitter Ed van Thijn. Van Thljn: 'Het is een vreemd kabinet. Er is geen samenwerking met de KVP, dat is wel gebleken. De KVP acht zich zelfs niet gebonden aan de afspraken, die tussen de minis ters onderling zijn gemaakt, tijdens het 'voorberaad Van Agt-Albeda'. Wat dit kabinet in stand houdt is een soort machtsbalans. Alleen al uit de negatieve overweging 'geen vervroeg de verkiezingen' zal men het kabinet graag in stand houden'. In dit blad verder vier pagina's met uitvoerige informatie, gewijd aan de Suriname-aktie '73. Hieruit onder meer: 'Het stellen van de vraag 'Waarom moet Suriname vrij?' is overbodig door de vanzelfsprekend heid van het antwoord: leder volk heeft recht op vrijheid. Voor die Suri- namers, die sinds jaar en dag vechten voor de bevrijding van de alles be heersende en iedereen frustrerende koloniale macht, die Holland vanaf 1667 Is geweest is deze overbodige vraag echter tevens een diepe beledi ging'. Haagse Post In de serie 'Schrijvers' op stap mocht Cees Buddingh' voor de Haagse Post vanaf een balkonnetje kijken, hoe de landsvrouwe op het Binnenhof het Noenmaal gebruikte. Van hem deze notering: 'De in zwarte jurken en wit te schortjes gehulde bediensters rei ken de eerste consumpties uit: een 'jus' voor de koningin, een sherry voor de premier. Even later sneuvelt het eerste glaswerk altijd een goed geluid'. Frans Nypels en Kees Tamboer schrij ven over Den Uyl, het aardgas en het Noorden. Hun voorspelling: 'Het aard gaspotje zal Den Uyl nog heel lang achtervolgen en er moet nog maar blijken of hij ooit aan echte regionale Solitiek toekomt'. Ischa Meijer tekent et portret van Neerlands grootste ac trice: Ida Wasserman. Op zijn vraag of ze het toneel niet mist, antwoordt ze: 'Ik speel nu 's nachts zoveel to neel, ik droom nu meer van het thea ter dan toen ik nog speelde. En ach, dat genante van mensen, die 'het ap plaus missen' dat heb ik niet Ik denk nooit op de dingen zoveel na'. Vrij Nederland In Vrij Nederland deel twee van Netty Rosenfeld en de werkende jon geren. Op haar oproep in een aantal bladen om reacties van deze groep kreeg ze 640 brieven binnen. 'De meeste brieven beginnen met 'Maar laat ik me eerst even voorstellen, ik ben die en die, ik ben zo oud en ik benOnvrede met het werk wordt gekenmerkt door verschillende facto ren: niet met elkaar mogen praten, te hard moeten werken, vermoeidheid, te korte pauzes. Een enkeling maakt kenbaar dat hij er meer dan genoeg van heeft'. In VN verder een gesprek, dat Robert van Waesberg had met bisschop Colin Winter (De blanke praat over mate riële dingen, de Afrikaan over vrij heid). Winter: 'Het Westen spreekt over een communistische dreiging, maar de grootste bedreiging voor de vrede in Afrika zijn Zuid-Afrika, Por tugal en Rhodesië. En waar is die communistische dreiging dan? Het is de politieke propaganda van de ja ren vijftig. Wanneer er een massale opstand komt in Zuid-Afrika en Nami bië, en die zal komen, dan zal het Westen aan de verkeerde kant staan'. meer samenhang tussen de oplei dingen van kleuterleidsters, onderwij zers en leraren; klassen van maximaal 24 kinderen in de leeftijd van vier tot acht jaar en van maximaal 30 kinderen als ze ou der zijn; schoolhoofden zonder eigen klas; verlenging van (gedeeltelijke) leerplicht voor werkende jongeren Hoewel de NFO organisaties van ver schillende levensbeschouwelijke rich tingen overkoepelt, bestaat binnen de federatie grote eenstemmigheid over het te voeren onderwijsbeleid. Vol gens de heer C. Barnhoorn, voorzitter van de PCBO en de eerste anderhalf jaar ook van de NFO betekent dat niet dat de verschillen op het gebied van de levensbeschouwing worden verdoezeld. 'De deelnemende organisa ties respecteren eikaars uitgangspun ten. Het ligt ook niet in de bedoeling om tot een volledige fusie te komen.' ABOP-voorzitter E. Steenbergen (thans secretaris van de NFO) voegt daaraan toe dat binnen zijn (algeme ne) bond wel bereidheid bestaat tot zo'n volledige fusie. 'Maar we maken er niet zo'n punt van.' De nieuwe federatie is per 1 augustus tot stand gekomen. Van de ruim 140.000 docenten bij kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs zijn er 117.000 georganiseerd (82 procent). Van die 117.000 zijn nu 100.000 vertegenwoor digd in de NFO. De aangesloten bon den zijn: de PCBO en de VCLBO (protestants christelijk) de KOV en St. Bernardus (rk) en de (algemene) ABOP. De belangrijkste organisatie die bui ten de NFO blijft is het genootschap van leraren bij vwo en havo. Deze vereniging is niet uitgenodigd toe te treden tot de NFO. De verschillen tussen NFO en genootschap zouden te groot zijn. Zo is de NFO (met 33.000 leraren van het voortgezet onderwijs) vóór experimenten in de richting van een middenschool, maar het genoot schap (15.000 leraren) staat hier erg gereserveerd tegenover. Verder behar tigt het genootschap de materiële be langen via de bond van hoger over heidspersoneel. De organisaties van de NFO zijn tegen die scheiding van ho ger en lager personeel. Voorlopig blijft het genootschap dus aan de kant staan, al streeft de NFO wel naar goede relaties, aldus de heer Barnhoorn. PRETORIA De Zuidafrikaanse re gering doet al het mogelijke om de betrekkingen met Nederland te verbe teren, maar 'daarvoor is aan beide zij den goede wil nodig', aldus de Zuidaf rikaanse minister van buitenlandse za ken. Dr. Hilgard Muller. De minister zei dit gisteren in een toespraak tot afgevaardigden op het congres van de nationale partij van Transvaal in Pretoria. Hij antwoordde hiermee op een nota van een afge vaardigde van Nederlandse afkomst, Verbeek, die had gewaarschuwd dat na het recente aftreden van de ere- consul van Nederland in Bloemfon tein de betrekkingen tussen Pretoria en Den Haag zoveel slechter zijn ge worden dat voor een breuk moet wor den gevreesd. De De Nederlandse honorair consul was afgetreden om te tonen dat hij het niet eens is met de houding van de huidige Nederlandse regering te genover Zuid-Afrika. Dr. Muller gaf toe dat de betrekkingen tussen beide lan den niet zo goed zijn als Pretoria wel zou wensen, maar zei te hopen dat de ze wel zullen verbeteren. Van een verslaggever HEERENVEEN —Het bestuur van het algemeen ziekenhuis De Tjonger- schans in Heerenveen vindt geen aan leiding consequenties te verbinden aan de problemen waarin de medisch directeur van het ziekenhuis, de arts G. v. D. is gewikkeld. Het bestuur heeft dat in een commu nique meegedeeld. De arts verricht normaal zijn dagelijks werk. Zoals be kend hebben twee ziekenfondsen een aanklacht tegen hem ingediend en een vordering ingesteld van bijna een half miljoen gulden. Dat laatste zou verband houden met declaraties die ten onrechte zouden zijn ingediend. De arts heeft zich inmiddels bereid verklaard de vordering van de zieken fondsen te betalen. Het bestuur van het ziekenhuis zegt dat de kwestie waarom het hier gaat niets te maken heeft met het zieken huis, omdat de vorderingen een perio de betreffen die voorafgaat aan het dienstverband met het ziekenhuis. Het bestuur wacht de beslissing van de officier van justitie af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11