v Kamer sluit wijziging pan spreiding niet uit 'Vierde tijdsruimte' van Ton Orth is erg fascinerend Rijk moet bij crèches bijspringen Personalia oogland komt ij Amersfoort Frans Molenaar met modellen kinkel-perikelen in Monster WIILIEBERICHTEN MET AIS DE SCHADUWEN 1MER WORDEN Verhuur van fietsen in hele land? Arbeidsmarkt vrijwel constant Mr. J. J. L. de Soeten direkteur internaat Craeyenburch i.o. Expositie Pompeii in Den Haag En dan nog Eindhoven maakt studie van nieuw soort railvervoer Onderminister terughoudend over economie Auto over de kop: dode tAV/KW.AiRTiET W0ENSUMÏ 12 SKlfl'liMBER 1973 foff/K \en Haag mag geen groen meer missen )0,- m onze parlementsredactie jN HAAG Nieuwe ontwikkelingen, onder meer in de Haagse agglomeratie, en nieuwe inzichten kunnen een aanleiding zijn om het jeid voor de spreiding van de rijksdiensten te wijzigen. Dit staat in de motie-Peijnenburg (KVP), die de Tweede Kamer gisteren aan nk j glot van het debat over regionale problemen met grote meerderheid van stemmen aannam, rs. ze ,deze motie wordt weliswaar uit- de iickelijk gesteld, dat in de periode BINNENLAND Kil de (Ï985 alle beloofde arbeidsplaatsen het rijk naar het noorden van het d en Zuid-Limburg moeten gaan, ar aan de andere kant wordt, even- fminister Gruijters (ruimtelijke or- jing) dit had gedaan, de tweede fa- van de spreiding van rijksdiensten de tocht gezet. Ook wordt in deze ie uitgesproken, dat rijksdiensten ;en de Haagse agglomeratie in de dstad eveneens voor overplaatsing aanmerking moeten kunnen ko- Tweede Kamer is van mening, dat beleid inzake de werkgelegenheid )en Haag en de aangrenzende ge nten evenwichtig moet zijn, zodat prettig wonen blijft in de Haagse lomeratie. In de motie-Keunings '70), die met de stemmen van de A tegen werd aangenomen, wordt der de uitdrukkelijke wens uitge- iken dat het groen, dat nog bin- Den Haag aanwezig Is (de duinen oren hier ook toe) en het 'groene t' van Holland niet verder mogen den aangetast. In een tweede mi- -nota (die van de heer Keunlng, algemene stemmen aangenomen), •dt aan de regering gevraagd er r te zorgen, dat bij de uitvoering de plannen voor het noordon de ddenzee niet wordt geschonden. Het debat over de Zuidlimburgse pro blemen had als resultaat de motie- Bremen (KVP), met grote meerder heid van stemmem aangenomen, waar in werd aangedrongen op overleg met de betrokken Duitse en Belgische in stanties over de industrialisatie in de grensstreken. De WD-motie, waarin in het algemeen wordt gesteld, dat het investeringsklimaat in Nederland niet zo gunstig is (dit zou de oorzaak zijn van de Limburgse problemen) haalde het niet. Voor deze uitspraak stemden behalve de WD, de Boeren partij, het GPV, de SGP, de CHU en de rechtervleugel van de KVP. De motie van de heer Tolman (CHU) over de voortzetting van de ruilverka veling in het noorden van het land werd na een spannende stemming met 66-68 stemmen verworpen. onze parlementsredactie N* HAAG De gemeente Hoog- d zal worden opgeheven en worden jevoegd aan Amersfoort. Tot grote lurstelling van tientallen bij het at aanwezige Hooglanders besloot Eerste Kamer met 39 tegen 22 nmen de gemeente op te heffen, ogland zal verdwijnen om Amers- rt meer armslag te geven bij de ei tot een regionaal centrum 0.000 inwoners in 2000). Amers- rt zelf kampt ernstig met ruimte- rek, waardoor zij niet of nauwe- l kan groeien. Dit zou slechts mo- lijt zijn in noordelijke richting, •Is op eigen en deels op Hooglands Jndgebied. Aanbiedingen van Hoog- id om enkele delen aan Amersfoort jte staan voor industrie en woning- »w werden door minister De Gaay rtman (binnenlandse zaken) giste- l als voldoende beschouwd. Frans Molenaar toont met enkele modellen creaties uit zijn nieuwe collectie voor het komende seizoen: v.l.n.r. een grijs flanellen tail leur met opossum-garnering; de ontwerper in een vrije tijdspak van grijs flanel en een autocoat van muisgrijze bouclé met zilvervos als garnering. )NSTER Gedeputeerde Staten polder Zwartenhoek te projekteren. want momenteel moet hij zijn pro- dukten in een noodwinkel aan de man brengen. >ben het gemeentebestuur gezegd overkomelijke (planologische) be- aren te hebben tegen het bouwen 1 een winkelcentrum bij de molen, plannen voor de bouw ontstonden in een winkelier aan de Molenweg n bedrijf wilde uitbreiden, maar t ter plaatse niet kon doen. Toen tek dat er bij de molen óók geen okelcentrum zou komen, overwogen en W. een dergelijk centrum in de Ook dit voornemen kon echter niet gerealiseerd worden en wel omdat de Studiegroep Structuur Monster-Ter Heyde de gemeente adviseerde de winkels in het dorpscentrum gecon centreerd te houden. Een klein aantal winkels in de Zwartenhoek is overi gens wel gewenst. Niet in de laatste plaats door genoemde winkelier, die hoopt dat een dergelijk mini-winkel centrum snel gebouwd zal worden, BREDA Tijdens het vissen in de Boeimeersingel te Breda is de 68-jari- ge heer N. Douwes uit Breda vanaf de kant in het water gevallen en ver dronken. De man is vermoedelijk on wel geworden, waarbij hij zijn even wicht verloor. Andere hengelaars wil den hem te hulp komen maar de heer Douwes was reeds onder water ver dwenen In het huis mijns Vaders zijn vele woningen. Johannes 14 2. Heden nam de Here tot Zich na een langdurig jeduldig gedragen lijden mijn innig geliefde Man, onze lieve en zorgzame Vader en Opa Lijsbertus Minnee op de leeftijd van 66 jaar. Uit aller naam: S. Minnee-Morriën 's-Gravenhage, 8 september 1973 Goeverneurlaan 510 De overledene is opgebaard in de rouwkamer 'Atropos', Van Boetzelaeriaan 292. Bezoek aldaar lag van 57 uur. Op woensdag 12 september zal door de Wel eerwaarde Heer Ds. A. C. van Beek de rouwdienst worden gehouden om 1 uur in de Laakkerk, Isingstraat 165a, .waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben om ongeveer 2.30 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, Laan van Eik en Duinen 38. „De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets". Zondagmiddag is ingegaan in de vreugde van zijn Heer onze lieve Man en Vader Albertus Everbardus van Eerten op de leeftijd van 57 jaar. A. van Eerten-van der Sluijs Wim en Veronica Alexandra Renger 's-Gravenhage, 9 september 1973. Winterkoninglaan 2. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Fred. Hendriklaan 7. Bezoek aldaar woensdag van 19.0020.00 uur. Geen toespraken De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den donderdag 13 september om 12.30 uur in de aula van „Westduin", Ockenburghstraat 27 te 's-Gravenhage-Loosduinen, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. In plaats van kaarten Heden ging nog vrij onver wacht van ons heen, onze beste Broer. Zwager en Oom Piet van Egmond op de leeftijd van bijna 60 jaar. Amsterdam: J. van Egmond J. van Egmond- van Osnabrugge Bloemendaal: N. van Egmond Nichten en neven. Leiden, 9 september 1973. Langebrug 55. Correspondentieadres Amsterdam, Oosterpark 50bv De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Haagweg 31, Lelden. Bezoek woensdagavond van 7.30 uur. Thuis geen bezoek. De begrafenis is bepaald op donderdag 13 september a.s. om 12.30 uur op de begraaf plaats „Rhljnhof" te Leiden. Vertrek van het Rouwcen trum om ca. 12 uur. Heden is. na een langdurige ziekte, toch nog onverwachts, van ons heengegaan, onze geliefde, zorgzame Moeder. Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Johanna Hendrika Klip weduwe van Klijs WiUemstijn, in de ouderdom van 86 Jaar. Dordrecht: M. Turk-Willemstijn J. Turk St. Odllienberg: C. J. Schoones-Turk J. J. Schoones Hans en Marjan Dordrecht: J M van der Gracht-Turk J. W. van der Gracht Jolanda, Johnny Dordrecht. J0 september 1973. Kmmastraat 19. Geen bloemen. De overledene ligt opge baard in het rouwcentrum, Kon. Wllhelminastraat 48. Gelegenheid tot bezoek al daar donderdag a.s. van 18.45 tot 19.30 uur. De begrafenis zal plaatsheb ben vrijdag 14 september a.s. op de Algemene Be graafplaats. om 13 uur van uit de aula. Vertrek vanaf het woonhuis om 12.45 uur. AS. J. VAN DEN BLINKl DAGBOEK VOOR PERSOONLIJKS MEDITATIE Schriftwoorden, overden kingen en gebeden; een kostelijk boek voor het eigen geloofsleven. Verkrijgbaar In dt boekbandal f 14.50 ZOMER El KEUNINQ WAGENINGEN Ds. J. van den Blink Meditatieboek voor ouderen Het persoonlijk verkeer met God In de stilte van de levens avond. Bijbelgedeelten, over denkingen en gebeden. Eenvoudig en een leder direct aansprekend. Een bemoedigend boek Een gewaardeerd geschenk Verkrijgbaar in de boekhandel gebonden f 12.50 ZOMER tb KEUNING WAGENINGEN Raad Arbeidsmarkt: Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De regering zal een wezenlijk deel van de kosten van de oprichting en instandhouding van kin dercentra voor haar rekening moeten nemen en er bovendien voor zorgen dat de werkende gehuwde vrouw voor de kosten, die zij maakt om haar kin deren in crèches onder te brengen, via de inkomstenbelasting op de een of andere manier een fiscale tege moetkoming krijgt. De Raad voor de Arbeidsmarkt, een commissie van de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft dit nogal bitse ad vies aan de regering gisteren vastge steld. De raad vindt het onjuist dat de regering haar taak kennelijk als beëindigd beschouwt door ervoor te zorgen dat de bestaande kinderdagver blijven aan bepaalde normen voldoen. Oud-staatssecretaris Vonhoff (CRM) heeft hierover in april van dit jaar een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer ingediend. Hoe goed deze normering op zichzelf ook is, het effect zal volgens de raad averechts zijn. Gevreesd moet worden dat een aantal crèches op grond van de nieuwe regeling zal moeten ver dwijnen en de stichting van nieuwe crèches belangrijk wordt bemoeilijkt. De kosten zullen immers hoger zijn om aan de nieuwe nonnen te voldoen. De raad gelooft er ook niet in dat de gemeenten, gezien hun krappe beurs, zullen bijspringen. Het rijk zal daar om moeten helpen, meent de raad. In zijn advies constateert de raad dat er in ons land te enen male onvol doende crèches zijn. Dit terwijl er sprake is van een vergroot aanbod van gehuwde vrouwen en ook de vraag naar deze categorie toeneemt. Het ontbreken van kinderdagverblij ven vormt daarop een belemmering voor de individuele en sociaal-econo mische ontwikkeling. De raad vindt het daarom uitermate teleurstellend dat de regering volstaat met het stel len van kwaliteitseisen waaraan kin dercentra moeten voldoen en met het regelen van de controle daarop. De raad vreest dat de centra zonder rijkssubsidie zoveel duurder zullen worden, dat verscheidene gehuwde vrouwen in het bijzonder die met de laagste inkomens van arbeid buitenshuis zullen afzien. Daardoor zou het hebben van kinderen voor een groot aantal vrouwen een belem mering blijven ondanks de aanwezig heid van goede kindercentra, of hen ertoe brengen hun toevlucht te zoe ken tot minder verantwoorde oplos singen. Plan Arnhem slaat aan Van een onzer verslaggevers HEELSUM Het fietsplan van de Zuid-Veluwe is waarschijnlijk zo goed geslaagd, dat thans besprekingen gaande zijn tussen de WV en de ge- zamenlijkè fletsenfabrikanten in Ne derland om te proberen de verhuur van fietsen in heel Nederland moge lijk te maken. Dat heeft de adjunct-directeur van de VW-Arnhem, de heer J. C- van Dal- sen gisteren gezegd op een bijeen komst met journalisten uit de Bene lux. Het voorbeeld van de Zuid-Veluwe staat model voor het nieuwe plan. In Arnhem en in het zuidelijk deel van de Veluwe waren het afgelopen sei zoen twintig verhuurders van fietsen bij het plan betrokken. Die twintig verhuurders hebben samen met- de VW's Arnhem en Zuid-Veluwe een contract gesloten met een in de buurt gevestigde fietsenfabriek (Gazelle in Dieren). Volgens dit contract hebben de verhuurders zich verplicht geza menlijk duizend fietsen per jaar af te nemen. Afhankelijk van de kwaliteit van de ingekochte fietsen mogen de tweewielers een of twee seizoenen worden verhuurd. Daarna worden ze door de verhuurders tweedehands ver kocht. Op die manier zijn de huur ders van fietsen ervan verzekerd al tijd nieuwe of nagenoeg nieuwe fiet sen te huren. De huurprijs is ook vastgelegd in het contract. Bovendien hoeven de huurders van de fietsen niet naar hun uitgangspunt terug te keren. Zij kunnen bij andere verhuur ders, die in het plan zijn opgenomen hun fiets inleveren. Voor dit systeem is zoveel belangstelling dat boven de genoemde twintig al meer verhuur ders zijn toegetreden. Het plan is nu voor het seizoen 1974 het systeem uit te breiden tot de ge hele Veluwe en mogelijk in 1975 voor het gehele land. Ton Orth: Transfiguratie door G. Kruis AMSTERDAM Ton Orth deed, koud van de Rotterdamse Acade mie en voor het eerst, mee aan een groepstentoonstelling. Van de zes schilderijen, die daar van hem hingen, werden er drie verkocht. Hij kreeg drie maal de koninklijke subsidie, een Talensprijs; hij werd ge selecteerd voor de eerste jeugdbiennale in Parijs in 1959 en deed ja renlang mee aan tentoonstellingen zoals de 'start' en 'salon van de Maassteden'. ta was tot ongeveer 1967. Toen een hele tijd niets meer en nu, de latste twee jaar weer exposities. In Amster dam nu, tot 28 september bij Asselijn in de Lange Leidsedwarsstraat 131. Jarenlang is Ton Orth in de stille be slotenheid van zijn atelier bezig ge weest, denkend en werkend aan de problemen, waarvoor hij zich gesteld wist, buiten de publiciteit en vooral ook buiten de heersende mode. Jaren, waarin hij zich intens heeft be ziggehouden met het begrip 'ruimte'. Ruimte, dus toch, zou je kunnen den ken, een modieus science fiction sfeertje. Maar zo is het niet. Orth zelf noemde het eens 'ultra-realisme', het uiterste realisme dus eigenlijk. Zijn tekeningen 4e tijdsruimte' zijn bele venissen in wonderlijke ruimten, ein- Directeur mr. J. J. L. de Soeten te Oegstgeest is benoemd tot directeur van het zwakzinnigeninternaat Crayenburch i.o. te Nootdorp. Hij was plaatsvervangend directeur van het bureau van de faculteit der genees kunde van de rijksuniversiteit te Lei den en algemeen directeur van de Prof. Jan Mulder-Kliniek te Leiden. Mr. de Soeten werd in 1940 in Den Haag geboren. DELFT Het percentage werkelozen handhaaft zich in Delft op 2 pet maar dit wil niet zeggen dat er geen muta-fi ties op de arbeidsmarkt plaatsvinden. Vooral de jongere werkkrachten, met name de schoolverlaters hebben de af gelopen maand een plaats in het ar beidsproces gevonden. Problemen ge ven vooral de werkelozen van 40 jaar en ouder voor wie mo'dilijk een baan is te vinden. Ook de ongeschoolde ar beidskrachten geven zorg. Voor de ou dere werkkrachten heeft de 30 pet re geling (gedurende het eerste jaar krijgt de werkgever 30 pet van alle brutoloonkosten gesubsideerd) wel verlichting gebracht. Het algemene gevoelen bij het Gewes telijk Arbeidsbureau is, dat de con junctuur heel langzaam opwaarts gaat. Een indicatie hiervoor is de groeiende vraag naar arbeidskrachten in de zo conjuktuur gevoelige metaalsector. Er is zelfs sprake van tien lichte span ning op de arbeidsmarkt. De gestegen vraag naar buitenlandse werknemers is groter geworden. De werkeloze academici blijven een moeilijk punt, ruim een kwart hier van is werkloos in de bouw en nog eens een kwart in de metaal. De che mici vormen een grote groep. De overige van de totaal 80 werklozen academici in Delft zijn zeer gescha- digen oneindig tegelijkertijd en door een, hoekige constructies, stukken wa zige, organische materie. Ton Orth: 'Ik benader de ruimte hele maal niet wetenschappelijk, maar vol komen gevoelsmatig. Het zijn impul sen. Vormen, die steeds transforme ren, die niet stil blijven hangen, maar die weer overgaan in een andere vorm en uit die vorm komt weer een vorm: continuïteit. Ik schilder en te ken dingen, die de waarheid kunnen zijn, dingen, waarover we ver in de toekomst misschien wel meer zullen weten, maar die er nu toch al zijn'. Visionaire landschappen. De in Am sterdam getoonde tekeningen zijn ruimte, beweging, geluid. Wonderlijke werelden, waarin een eeuwige de structie en een harmonische groei, een onuitputtelijke wording, samen gaan. Rustpunten zijn er niet. Als je denkt iets van vastigheid te hebben gevonden, dan is er weer die peilloze diepte, die nooit eindigt. En het vreemde is, dat al dit eigenlijk toch zo volkomen vreemde, niet echt vreemd is. Dit zegt Ton Orth ervan: 'Hier moeten we leven naar de nor men van de materie, die we hier ken nen. Maar er is nog zoveel onbekende materie (die toch bestaat). Een mens is abstract in zijn denken, hij kan heel ver weg 'denken'. Maar het heel al is altijd nog 'verder', dus het klinkt misschien vreemd wat ik nu ga zeggen daar zou je uit kunnen af leiden, dat alles wat een mens denkt, bestaat, omdat het heelal letterlijk al les omvat. En je kan het zo gek niet uitdenken: iedere vorm, die door de mens geschilderd, getekend of anders zins vervaardigd werd, bestond al'. keerd. Ook Naaldwijk is vrij constant gebleven. Alleen in de land- en tuin bouw is een kleine toename van het aanbod, maar daar tegenover ook van de vraag. Dit is zuiver seizoensmatig, omdat de ene tdelt afloopt, terwijl de andere een aanvang neemt. NOOTDORP Mr. J. J. L. de Soeten te Oegstgeest is benoemd tot direc teur van het zwakzinnigeninternaat 'Craeyenburch' in oprichting te Noot dorp. Hij was plaatsvervangend direc teur van het bureau van de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversi teit te Leiden en algemeen directeur van de Prof. Jan Mulder kliniek te Leiden. Mr. de Soeten werd in 1940 in Den Haag geboren. Huize 'Craeyenburch', waarvan de bouw drie jaar zal duren, is een inter naat voor ongeveer 450 geestelijk ge handicapten, dat wordt gesitueerd op een terrein van ongeveer 35 ha tussen de Brasserskade en het vliegveld Ypenburg. DEN HAAG Meer dan 200 jaar ge leden werd een begin gemaakt met de opgravingen van de steden Pompeii, Herculaneum en Stabiae, die in 79 na Chr. door de uitbarsting van de Vesu vius onder de lava waren bedolven. De vondsten zijn - enkele uitzonderin gen daargelaten - in het Museo Nazio- nale te Napels en enkele regionale museua ondergebracht. liet is voor de eerste maal, dat aan deze zijde van de Alpen, eerst irt Parijs, daarna in Es sen en nu binnenkort - van 26 sep tember tot eind van het jaar - in het Haagse Gemeentemuseum kunstwer ken en gebruiksvoorwerpen uit deze steden worden tentoongesteld. Behal ve de Italiaanse musea hebben ook verschillende instellingen uit andere landen belangrijke stukken in bruik leen willen afstaan. Dat allemaal bij elkaar geeft een in drukwekkend beeld van de Romeinse cultuur. Kunstwerken van de allereer ste orde: marmer- en steensculpturen, bronzen en allerlei vormen van kunst nijverheid zoals glas, sieraden, zilver, aardewerk. En een tachtigtal wand schilderingen, waaronder de belang rijkste, die menigeen bekend zullen voorkomen door de vele reprodukties in de kunstboeken. Maquettes en foto's ronden de zaak af, zodat de bezoeker alles bij alles een uitstekende indruk zal krijgen van het leven in Pompeii. De cantor-organist van de Wester- kerk te Amsterdam, Simon C. Jansen gaat binnenkort een tournee van on geveer vier weken maken door de Verenigde Staten en Canada. De tentoonstelling 'Tavenraat, een vergeten romanticus is van Hoorn verhuisd naar 'Het Weefhuis', Zaan dijk waar zij van 15 september tot 8 oktober te zien zijn. Van een verslaggever EINDHOVEN Het gemeentebe stuur van Eindhoven gaat samen met DAF bekijken of in de stad kan wor den overgegaan tot de invoering van het 'transurban-systeem', een vrijwel volledig geautomatiseerd openbaar railvervoerssysteem. In eerste instantie zal worden bezien wédr een eerste 'transurban'-verbin- ding ln Eindhoven het beste zou kun nen worden verwezenlijkt. Ook zullen de financiële consequent'os ten aan zien van investeringen en exploitatie nader worden bekeken. Een projectgroep van DAF houdt zich bezig met de bestudering van nieuwe verkeers- en vervoerssystemen, die ontwikkeld zijn door het Westduitse concern Krauss-Maffei. Eén van deze systemen ('Transurban') is bestemd voor vervoer in stad en regio. Een commissie van vertegenwoordi gers van de gemeente Eindhoven, de agglomeratie en DAF is in een nota tot de slotsom gekomen, dat er ver schillende «verwegingen zijn die de aanleg van transurban in Eindhoven bepleiten. Een daarvan is het feit dat het in de lichtstad mogelijk is oude en nieuwe stadsdelen door middel van •transurban' met het centrum te ver binden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en water staat) vindt dat de gedachte, ons huidige economische beleid voort te zetten» 'met enige terughou dendheid moet worden bena derd.' Daarmee sprak voor het eerst een lid van de regering duidelijk twijfel uit over het mogelijk en geoorloofd zijn van ongeremde verdere groei, een kwestie die sinds het 'rapport van de Club van Rome' sterk in discussie staat. Het departement van économi sche zaken gaat er bijvoorbeeld nog steeds van uit dat groei goed voor ons is. De staatssecretaris gaf gisteren twee redenen voor zijn twijfels. De econo mische groei in de rijke landen heeft nu al geleid tot een gebruik van na tuurlijke hulpbronnen dat buitenspo rig is in verhouding tot de bekende reserves. En de inspanningen van de rijke landen op het gebied van de ver achter op de doelstellingen van het 'tweede ontwikkelingsdecenniura'. Dr. Van Huiten sprak bij de opening van een internationale studiebijeen komst over het verzamelen en verwer ken van gegevens over zeetransport ten behoeve van marktonderzoek en ontwikkeling.Hij hield een kleine honderd deskundigen voor dat hun statistische gegevens misschien niet alleen gebruikt moeten worden voor het doortrekken van de lijnen van be staande en 'misschien wat versteende' ontwikkelingen. Het onderzoek kan onze kennis vergroten van de voor- en nadelen van het bestaande systeem van vrachtmarkten voor de samenle ving als geheel. Het kan bijdragen tot verantwoorde beleidsbeslissingen met betrekking tot een rechtvaardiger in ternationale werkverdeling, aldus dr. Van Huiten. Van een verslaggever BREDA In het Ignatiusziekenhuis is overleden de 23-jarige Jan Vorsten- bosch, die met zijn auto enkele malen over de kop geslagen en tegen een boom beland was. Een mede-inzitten de werd vrij ernstig gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11