inkomens al op gang gekomen Mogelijkheden genoeg voor beter milieu 4 In HAAG Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau is er de loop van de tijd in Nederland wel degelijk een zekere nivellering van "K inkomens opgetreden. Prof. dr. J. Pen, hoogleraar van de rijksuniver- 4it te Groningen, vermeldt enige uitkomsten van deze berekeningen in een lïh de inkomensverdeling gewijd nummer van 'Commentaar', orgaan van [Centrale van hogere functionarissen bij overheid en onderwijs. Journaliste in gijzeling S3 blijven bij l annen voor lëjgere snelheid jnd christelijk npperspersoneel ar Industriebond Kunstgebit? Sonneveld filmt op Amsterdamse Prinsengracht Nederlandse militairen op oefening Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Ingenieurs schreven drie rapporten over tegengaan vervuiling Boete geëist voor ongeluk met vliegtuig Staatssecretaris: Kni'ffahripk moet sluiten jn Muiden Bii oversteken gedood W/KWARTET DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND K5 f Slgens berekeningen Centraal Planbureau: streek s '79 01 (ECHT De Nederlandse Spoor- or n zijn niet van plan hun voorne nt om een paar trajecten met snel- ehn van 140 tot 160 kilometer te rijden te wijzigen, poorwegen willen deze snelheden reeks 1979 invoeren op enkele or eten met weinig tussenliggende opjins. Tegenstanders van de snel- erhoging menen dat de kosten in iuding tot de voordelen veel te et zijn. Een snelheid van 160 kilo- jr tussen Den Haag en Amster- zou ongeveer drie minuten tijd- t Opleveren maar de meerkosten en dertig procent bedragen. Die ze)re kosten betreffen niet alleen g groter energieverbruik maar ook reien baanvakken, seinstelsel, over- èveiliging, en rijtuigen aan de - ,re snelheden aangepast worden, traject Utrdcht-Arnhem is al voor ogere snelheid geschikt gemaakt: jz, poorwegen laten de periodieke -w rnisering van baanvakken samen- v n met eventuele aanpassing aan re snelheden. Als volgende tra- komt Zwolle-Groningen in aan- ing. volgens de NS komt uitvoe- van de plannen niet eerder in m dan eind 1979, wanneer de NS r eschikking hebben over het nieu- itercity-materieel dat nu nog op kentafel ligt. Het Tweede Kamer- D C. van der Doef, vervoersdes- lf ige in de PvdA-fractie vindt dat t ering van treinsnelheid op een ei trajdeten de kwaliteit van het baar vervoer kan verbeteren. Hij het dari ook in hoge mate betreu- als door het werk van de commis- iinoud (die maatregelen moet ad- i tot beperking van de spoor wezen) de geplande kwaliteits kringen van de spoorwegen zou- Worden verlamd. 'De hogere snel- moet natuurlijk geen doel op •if zijn maar passen in een sche- an verbeteringen. 1-Iet zou on- zijn daarbij de pas te gaan in- len', aldus de heer Van der Doef. Prof. Pen voert deze uitkomsten aan naar aanleiding van het door hem bij 'links' geconstateerde vooroordeel dat de inkomensongelijkheid in ons land zou toenemen. In 1952 bedroeg de verhouding voor alle Nederlandse in komenstrekkers (dus inclusief de in komens van de zelfstandigen) vóór af trek van belastingen, 8.5. Deze groot heid was in 1967 gedaald tot 7.1. De inkomens kwamen dus dichter bijeen, zulks in tegenstelling tot wat vaak door linkse waarnemers wordt be weerd, merkt prof. Pen op, die de ni vellering overigens nogal bescheiden vindt. (ADVERTENTIE) nAet Dentofix zit het steviger Vofix vormt een zacht, beschermend e en houdt het kunstgebit veel vaster liliger op zijn plaats. Het zit prettig en kan rustig eten, lachen, niezen en 'en, in vele gevallen even gemakkelijk >net een natuurlijk gebit. Dentofix ver ier! de voortdurende angst voor los- ptn en verschuiven van het gebit en voor at verwonding von het gehemelte. Den- a houdt ook de adem fris. Geen onaan- tme smaak, of hinderlijk gevoel. Vastnagelen Prof. dr. J. Tinbergen zegt in zijn bij drage, dat nivellering door het vastna gelen van de inkomens van boven af (door regeringsvoorschriften) niet lang kan worden volgehouden. De Sowjet-Unie en Israël hebben daarmee ervaring opgedaan. Wil men toch, dat de inkomensverschillen minder klein worden, dan moet men de oorzaak van de verschillen aanpakken, dat wil zeggen de relatieve sehaarsteverschil- len minder groot maken, bijvoorbeeld het aanbod van goede arbeidskrachten vergroten om dichter bij de. vraag te komen. Dit proces is in de meeste ontwikkel de landen al lang aan de gang. In Ne derland passen de salarisschalen zich veelal niet snel genoeg aan de relatie ve schaarste aan. In de Verenigde Sta ten gaat dat sneller, vooral in de technische vakken. Terwijl in ons land de laatste tien jaar het aanbod van geschoolden en hoger gekwalifi- ceerden snel is toegenomen, is er toch maar weinig van de inkomensnivelle ring terechtgekomen. Dit komt door dat ook de vraag naar steeds bekwa mer mensen sterk is toegenomen. Er is eigenlijk een soort wedstrijd aan de gang tussen de technische en bedrijfs ontwikkeling aan de ene kant en de opleidingsfaciliteiten aan de andere kant. Om tot een gezonde nivellering van de inkomens te komen, zal bij de ze wedstrijd door de opleiding moeten worden 'ingelopen'. Zij zal meer moe ten worden verbeterd en op de toe komst gericht moeten zijn. De laatste jaren heeft de opleiding maar net het tempo van de technische ontwikkeling kunnen bijhouden. Prof. Tinbergen wijst er dan verder op. dat al sinds lang door belasting heffing en door overheidsvoorzienin gen wordt bereikt, dat een vrij belang rijke nivellering wordt doorgevoerd. Hierbij is een evenwicht mogelijk op de arbeidsmarkt, maar dit is een evenwicht, dat niet te sterk moet wor den verstoord door het nastreven van een verdere nivellering. Prof. Tinber gen wil daarmee niet zeggen, dat ér geen verdere mogelijkheden zijn om door herverdeling tot meer nivelle ring te komen. Elke voorgestelde maatregel vereist echter onder meer onderzoek naar de invloed op dat evenwicht. De opnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Op de Hollandse toer' met als hoofdrolspelers Wim Sonneveld, Adèle Bloemendaal en Joop Doderer, zijn gisteren begonnen. De film gaat met kerst in vijftien steden draaien. Foto: opname gisteren op de Amsterdamse Prinsengracht bij de Leidsestraat. Wim Sonneveld als verzamelaar van gekke zaken in eert scène met een pop. Rammen bij IJsland LONDEN (Beuter) —Op dertig mijl uit de kust van IJsland is gistermor gen het Britse fregat Jaguar in aanva ring gekomen met de IJslandse ka nonneerboot Thor. Volgens een woordvoerder van de Britse marine in Londen zat de Thor een Britse treiler achterna om diens netten te kappen. Plotseling verander de de kanonneerboot van koers en voer op een afstand van zeven meter op de Jaguar af. Het Britse fregat liep geringe schade aan de boeg op. Naar de woordvoerder meedeelde, had de Thor dit weekeinde al tweemaal eerder geprobeerd de Jaguar die ter bescherming van de Britse vissers schepen in de omstreden IJslandse wateren aanwezig is, te rammen. Het fregat had iedere keer kans gezien de kanonneerboot te ontlopen. Scheepsramp Kanaal LONDEN (DPA) Tien slapende matrozen hebben gistermorgen de dood gevonden toen hun schip, de 887 ton metende Griekse vrachtvaarder 'Kondor', na een aanvaring met een Portugees schip de 'Capelo' (10.931 ton), in het kanaal zonk. De scheepsramp voltrok zich 's mor gens om half zeven in dichte mist op 10 mijl ten noordwesten van het Brit se kanaaleiland Guernsey. Van de twaalf opvarenden konden er twee uit het water worden gered. Ondanks een intensieve speuractie van de Britse kustwacht, die werd bijgestaan door een Franse helikopter, waren aan het einde van de ochtend geen overleven den meer aangetroffen. Het zicht in dit deel van het kanaal was toen nog zeer slecht. Onlusten Calcutta CALCUTTA (Reuter) Tijdens een staking voor het afdwingen van hoge re beloning hebben arbeiders in een automobielfabriek in Calcutta dertig nieuwe auto's in brand gestoken. Tien wagens liepen zware schade op. Enkele gebouwen op het fabriekster rein werden ook in brand gestoken. De politie herstelde de orde met traangas en hield vijftig arbeiders aan. De fabriek, producent van India's eigen wagen in samenwerking met General Motors uit de Verenigde Sta ten, wdrd na het incident gesloten. Bij het bedrijf werken tienduizend man. onze soc.-economische redactie TERDAM —De bij het CNV [esloten vakbonden zullen naar j, en een veel gecoördineerder be- moeten voeren dan tot nu toe. bonden dienen op essentiële pun- van het te voeren beleid alles te pa wegen opdat één lijn kan worden tikken. Dat kan echter alleen als lis londen bereid zijn hun zelfstandig- eb ter discussie te stellen en ge- w kte afspraken in een gecoördi- pd overleg na komen. opmerkingen maakte- de voorzit- van de Industriebond CNV, de öijr C. van Dijk, gisteren in Rotter- op de algemene vergadering van Christelijke bond van kappersper- iel. De CBK, die het 25-jarig be- n vierde, besloot zich gisteren op heffen en tot de Industriebond- V toe te treden. heer Van Dijk zei dat de bonden intern een stuk van autonomie zullen moeten geven met betrek tot hun apparaat. Hij dacht daar aan een gemeenschappelijke admi- ratie. propaganda, ledenservice en efficiëntere opzet van alle publici- smiddelen. De bereidheid daartoe volgens hem medé bepalend zijn r de vraag of er een sterk CNV of n CNV zal zijn. voorzitter van de CBK, de heer B ppenburg, onderstreepte in zijn ju- umrede dat het hoofdbestuur van CBK er van overtuigd is dat de be- gen van de leden in de Industrie- id CNV nog beter kunnen worden artigd. Vooral omdat het door de wezigheid van districtsbestuurders gelijk wordt in elk district proble- n en moeilijkheden aan de orde te len en zo mogelijk op te lossen, heer Kloppenburg wees erop dat ook na dit jubileum en na de op- fing van de CBK voor alle leden I belangrijke taak en roeping over ig. Wij leven in een wereld waarin ieder vecht voor eigen positie- en irisverbetering. Op zichzelf zou dit 1 zo erg zijn als daardoor niet de gstbetaalden, de weduwen en de ider validen in het gedrang kwa- n en de dupe van dit streven wer- aldus de heer Kloppenburg. Vervolg van pagina 1 Bediijfsleider J. Loek van de NV Randstad Publicaties, waartoe de Aalsmeerder Courant behoort, waar schuwde direct de politie. Ongeveer twintig politiemannen omsingelden het gebouw. Een kwartier later begon majoor Stok- reef de onderhandelingen met de da der. 'Ik bevond mij op nog geen twee meter van hem af. De deur van de hoofdredactionele kamer stond open. Door het matglas kon ik hem en me vrouw Steenstra zien. De man hield de punt van het mes voortdurend in de hals van mevrouw Steenstra. Toen zij een keer aan de hals kiabbelde kreeg zij een jaap van het mes'. Majoor Stokreef kon K. niet overman nen. 'Wanneer ik op hem was ge sprongen, was ik wel net een fractie van een seconde te laat geweest'. Re kening houdende met deze situatie, probeerde de politie het op een gees telijke uitputtingsslag aan te sturen. Majoor Stokreef en mevrouw Steen stra spraken voortdurend met de man. De journaliste: 'Ik vroeg naar zijn fa milie, of hij broers en zusters had. Ik verkeerde in een soort shock-toestand: ik bleef uiterst kalm'. NIEUWE EISEN In de gesprekken liet K. voortdurend nieuwe eisen horen. De politie conclu deert daaruit, dat de man geen vast omlijnd plan heeft gehad. Eerst vroeg K. een half miljoen gulden. Als voorzorgsmaatregel werd een zak geld, door een plaatselijke bank beschik baar gesteld, naar het bureau van de krant gebracht. Ook vroeg hij om vrijlating van de Hagenaar D., één van de daders van de gijzeling in Deil. Vervolgens vroeg hij de politie om een revolver en een auto. waarin hij samen met mevrouw Steenstra wilde vluchten. Na twee uur praten wist de politie de man over te halen het mes op tafel te leggen en samen met mevrouw Steen stra n3ar het hoofdbureau van politie te wandelen. De man accepteerde dat. Op het politiebureau bood hij me vrouw Steenstra zijn excuses aan. 'Ik schrijf u nog wel uit de gevangenis'. Bij fouillering vond de politie nog een mes, dat de man in zijn broeks pijp verstopt had. De 25-jarige N.-A. K., patiënt in de Pompe-kliniek in Nijmegen, verbleef voor een proefverlof in Aalsmeer. Daar had hij een baantje gevonden bij het horeca-bedrijf De Drie Kolom men. De politie vermoedt, dat K. geld- wilde hebben om de vlucht te nemen. K. heeft verschillende vermogensdelic ten gepleegd, maar heeft zich nooit schuldig gemaakt aan een geweldsmis drijf. Een rustige mevrouw Steenstra zei gistermiddag spijtig: 'Nu heb ik eens een mooi verhaal hier, en nu is het niet eens een primeur'. Kennelijk opgewekt vertrokken de manschappen van twee esca- drons tanks gistermorgen van het station Amersfoort naar de Bondsrepubliek voor de oefening 'Big Ferro'. Tot de twintigste van deze maand wordt tussen Bre men, Hannover en Hamburg een militaire oefening gehouden waaraan 40.000 militairen deel nemen, waarvan 20.000 uit Ne derland. Verder worden ingezet 8.800 wielvoertuigen, 1.900 rups voertuigen, 160 vliegtuigen en 40 helikopters. (ADVERTENTIE) an onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Een wrakkenfonds dat de verwerking van autowrakken tot schroot economisch mogelijk maakt zou een toeslag van vijftien gulden per jaar op de we genbelasting vergen. De luchtvervuiling kan met betrekkelijk geringe technische maatregelen, die ook niet zo veel kosten, tot de helft worden teruggebracht. Wette lijke maatregelen moeten de manier aan banden leggen waarop de bio-industrie haar mestoverschotten verwerkt. Het terugwinnen van grondstoffen uit huisvuil is een nogal overschatte mogelijkheid. Dit zijn enkele conclusies uit de laatste twee nnlieurappor- ten van de stichting Toe komstbeeld der techniek. Hier mee is een project afgelopen dat in 1971 begon met de op richting van tien werkgroepen van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, nadat op een Klvl-congres forse gaten in onze technische milieukennis waren gebleken. Het werk werd gecoördineerd door een stuurgroep onder leiding van dr. ir. W. J. Beek. Nadat eerder al het rapport 'Begrensde groei' was versche nen, zijn nu de delen 'Zorg voor zuivere lucht' en 'Kring lopen van materie' beschik baar gekomen. De luchtveront reiniging is breed aangepakt, niet omdat dat nu het belang rijkste probleem zou zijn, schrijft dr. Beek eerlijk in zijn inleiding. Vervuiling van water en bodem zijn wellicht ernstiger zaken. Maar er wa ren flink wat vrijwilligers voor het onderwerp, en de stuurgroep vond het wel goed om eerst eens te kijken wat men op dit 'relatief eenvou digste gebied' kon bereiken. Dat blijkt aardig wat te zijn. Zo kan het ontstaan van stof bij transport en opslag van vaste stoffen (graan, erts) vrij eenvoudig tot de helft of een kwart worden teruggebracht. Betere constructie van tanks voor aardolieprodukten kan de verdampingsverliezen halve ren. Een verrassende conclusie is dat er eigenlijk geen voor schriften zijn voor de lek- dichtheid van apparaten en constructies in de chemische industrie. De eisen hebben zich om historische redenen beperkt tot de sterkte (om ex plosies te voorkomen). Een typekeuring op lekdichtheid zou heel wat kunnen verbete ren. Verder leiden montage foutjes naderhand meestal tot lekken. De hoeveelheid schadelijke uitlaatgassen van auto's kan ongeveer worden gehalveerd door middel van typekeurin gen en verplichte periodieke controle op de juiste afstel ling. De werkgroep pleit ver der voor bromfietsen met viertaktmotoren, omdat de 'mengsmering' grote hoeveel heden koolwaterstoffen in de lucht brengt. In een hoofdstuk 'Voorbeelden van industrieel beleid' wordt gedemonstreerd dat er wel de gelijk al een heleboel verbe terd is. De meeste soorten ver vuiling nemen in absolute hoeveelheden af; per eenheid produkt nemen ze zelfs sterk af. 'Er zijn nog maar weinig fabrieksdirecteuren voor wie de aandacht bij het fabrieks- hek ophoudt.' Voor het voeren van een luchtvervuilingsbeleid dringt het rapport aan op een meet net voor de uitworp van ver ontreinigende stoffen bij de bron. Deze conclusie, die al bekend was uit een eerder ge publiceerde samenvatting, gaat nogal in tegen het accent dat het overheidsbeleid tot nog toe legt op een landelijk meet net dat de concentraties van verontreinigingen meet nadat ze zich verspreid hebben. Zo'n net, aldus de werkgroep, is tien keer zo duur als wat wij voorstellen, en levert niet veel meer gegevens op. Over de uitworp door niet-industriële bronnen (die je niet per schoorsteen kunt meten) is namelijk al voldoende bekend, zij het dat die gegevens nu op zeer veel verschillende (en soms verrassende) plaatsen be rusten, zodat er geen totaal beeld ontstaat. Maar dat is een kwestie van organiseren. Overschat Het derde rapport, Kringlopen van materie, behandelt vaste afvalstoffen, autowrakken en - banden, de bio-industrie en het industriële watergebruik. De betekenis van terugwin ning en hergebruik van grond stoffen uit afval wordt wel eens wat overschat, aldus de samenstellers. Vooral bij de behandeling van stadsvuil is het afscheiden van bepaalde bestanddelen (metalen, glas, papier) in principe wel moge lijk, maar uitermate moeilijk en kostbaar. Apart ophalen van deze zaken (cn herinvoe ring van statiegeld) lijken eer der aangewezen. Ook over het composteren van stadsvuil laat het rapport geen juichende geluiden horen. 'Het VAM-bedrijf heeft histo risch gezien een speciale plaats veroverd in ons land en in het bijzonder in de provin cie Drenthe. De overheid is geneigd in dit verband wat door dc vingers te zien, daar immers vele gemeenten gehol pen worden en dus ook vele oude stortplaatsen konden worden gesloten.' De werk groep vraagt zich af of er nog plaats is voor een derde VAM- bedrijf naast de bestaande 'a Drente en Noord-Brabant. 'Hoe zal het er uit -ien, waar moet het komen en wie wil het in zijn gemeente hebben?' Het composteren vergt een groot oppervlak en verloopt allesbehalve reukloos. Ver branding en verantwoorde ma nieren van storten zijn duide lijke favorieten wat het rap port betreft. Wrakkenfonds De verwerking van autowrak ken in gigantische machines die er verwerkbaar schroot van maken, kan blijkens uit voerige berekeningen alleen van de grond komen als er geld bij gaat. Een wrakken fonds zou gevoed moeten wor den met een extra heffing van zeker 15 per jaar op de we genbelasting, of door een beta ling ineens bij aankoop van een nieuwe auto. De bijdrage over het gebruik van water in de industrie doet in weinig nog denken aan het uitgangspunt 'beheerste groei'. Er wordt gewerkt met progno ses van het Rijksinstituut drinkwatervoorziening die er van uitgaan dat de chemische industrie tot 2000 met acht procent per jaar blijft door groeien. Dat leidt tot grafiek jes die ('besparingsmogelijkhe den buiten beschouwing gela ten') erop neerkomen dat de industrie over dertig jaar ajleen al in koeltorens even veel water zal verdampen als zij in 1967 voor alle doel einden samen nodig had. Een mistig vooruitzicht. Toestel viel op Texel: 2 doden AMSTERDAM De procureur-gene raal bij het Amsterdamse gerechtshof heeft zeshonderd gulden boete geëist tegen de 23-jarige vlieger N. J. M. R., die ruim een jaar geleden met een Cessna-sportvliegtuig voor een rond vlucht met vier passagiers van het Texelse vliegveld opsteeg en daarbij door een juist vallende lierkabel werd geraakt. 'Ik ben zeer onachtzaam ge weest', bekende de vlieger. 'Maar ik was ervan overtuigd dat er geen zweefvliegtuig in de lucht was'. Dat bleek er wèl te zijn. Het was juist aan de lierkabel opgetrokken en de kabel kwam van ruim zeshonderd meter aan een parachute naar bene den dwarrelen. Aangezien op het vliegveld van Texel zweefvliegtuigen en motorvliegtuigen parallel naast el kaar met slechts zeventig meter tus senruimte opstijgen, joeg de uit een hoek van twintig graden ietwat schuin over de beide startstroken staande sterke wind de kabel juist over de motor-startbaan-. De kabel sloeg met een enorme klap op de juist optrekkende Cessna. Het toestel raakte onbestuurbaar en stortte van 35 meter hoogte in bouwland naast het vliegveld neer. Het bejaarde echt paar Van Heerwaarden uit Texel werd daarbij zwaar gewond. Zowel de man als de vrouw bezweken enkele dagen later. Twee kleine meisjes en de vlie ger zelf kwamen er beter af, al liepen zij ernstige verwondingen op. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Cessna op het platform bij het restau rant stond op het moment waarop de instructeur met een leerling op de verste startstrook werd 'opgelierd'. Een tekortkoming is het geweest, dat het zwaailicht op de liermachine niet ter duidelijke waarschuwing was aan gezet. Vrijwel op hetzelfde moment begon verdachte met zijn Cessna en zijn vier passagiers over het gras naar de baan te taxiën. Dat hij beter had moeten uitkijken, beaamde de verdachte vol mondig, maar als verweer voerde hij aan, dat hij zich in een ongunstige hoek had bevonden. Uitspraak op 24 september. DEN HAAG Staatssecretaris Ste- merdink (defensie) vindt dat de kruitfabriek in Muiden moet sluiten. Hij is ook niet enthousiast over de si tuering van de kruitfabriek in Am stelveen. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Stoffel en (PvdA). De staatssecretaris zegt in dit antwoord: 'Overigens staan wij ook op het standpunt dat met kracht ge- streefs dient te worden naar verplaat sing van de kruitfabriek in Muiden en eventueel die in Amstelveen'. Van een correspondent DIEPENVEEN De 67-jarige mej. M. H. Hoogstoevenbeld uit Colmscha- te (gem. Diepenveen) is in haar woonplaats, toen zij met haar fiets wilde ovprstehen, geschept door een auto. Zij was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5