Prijzen voor Herman Ridderbos en Barend de Ronden 'IlSlllallI Uit de kerkbladen Verklaring minderheid van Kairos Vandaag f Trouw Kwartet Rahner: conflict Kiing-Rome moet doorgaan Nieuwe boeken Children of God krijgen een rapport Paus verdedig nuntiatuur Anglicanen en r.k. eens over ambt TROUW/KWARTET DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 KERK/BINNENLAND door A. J. Klei Elke ochtend nam ik teleurge steld de post door: weer geen open brief! Och ja, er was wel eens een kleintje bij, over een verkeerd afgezaagde kastanje boom of zo, maar nooit meer zo'n echte, grote open brief, berstensvol problematiek en met klinkende namen er onder. Tot voor kort was dat anders, toen bracht de post bijna elke week zo'n stuk. Vooral hervormden waren zeer bedreven in het schrijven van open brieven, in elke hoek van hun kerk was wel iemand doende om op deze manier aan zijn misnoegen lucht te geven. Maar ook daar is het stil ge worden en Ik vroeg me al bezorgd af: is er in ons land dan niemand meer die ergens de pé over in heeft en dat in de krant wil hebben? Ik overwoog een kleine handleiding te publiceren: hoe maak ik een open brief? Ik zou er dan op wijzen dat je de zaken die je niet bevallen, zo breedsprakig mogelijk op papier moet zetten, met een royaal gebruik van stadhuiswoorden en mode-taal (dus denk er om: je maakt geen op merking, maar je stélt wat). Je moet er vooral in zetten, dat je de brief eigenlijk liever niet schreef, maar dat je ertoe gedróngen werd. Is het verhaal klaar, dan pak je de tele foon om professor Dinges te bellen, van wie je aan kunt nemen, dat-ie ook niet bar gelukkig is met de af faire, die jij in de brief aanpakt. Wil de professor deze brief mee on dertekenen? Hij met zijn néém, nietwaar? Na enig tegenstribbelen zegt professor Dinges dat het goed is, hij zal zijn grote naam geven! De rest is een koud kunstje, je belt een aantal mindere goden op, die stuk voor stuk door de knieën gaan als ze van je horen dat professor Dinges er ook bij is. Vervolgens stencil je de hele boel en douwt het in enve loppen: voor de kranten en voor de omroepverenigingen. En jawel hoor, je komt in de krant (professor Din ges heeft zich samen met andere vooraanstaande personen in een open brief...), je komt voor de ra dio (we hebben in de studioen je komt op het scherm (rechts van mij ziet u zitten...). Zo krijg je de boel aan het draaien. Gelukkig kon ik me de moeite be sparen, ik hoefde het recept niet te geven. Het goud is nog niet verduis terd, de ware opstellers van open brieven bestaan nog, want verleden week lag er opeens weer zo'n echte open brief op ons bureau: een stel flinke foliovellen, keurig met een groen omslag er omheen, gericht tot de wereldraad... kijk es aan! Het spul kan weer beginnen. Wie uit het bovenstaande conclu deert dat ik niet erg op open brie ven gesteld ben, heeft gelijk. De op stellers zetten de ander ongevraagd voor 't blok, hij moet nu wel reage ren. Maar zo bevorder je een open en democratische discussie. Onzin, je bevordert alleen maar, dat bepaal de kopstukken zich voor de zoveel ste maal in een stevige discussie storten. Hete hoofden en koude har ten, zeiden onze vaderen dan. En wat de bijdrage van de goe-gemeente betreft, die bestaat In de regel uit applaus voor de een en boe-geroep voor de ander. Dat gedoe met mede-ondertekenaars zit me ook niet lekker. Neem de open brief aan de wereldraad van Prof. dr. Herman N. Ridderbos verleden week. Een druk beklant ochtendblad zette boven het bericht over deze brief: Dr. Buskes mede-on dertekenaar. Met andere woorden: als zelfs zo'n notoire rooie dominee iets tegen de wereldraad heeft, dan zal het daar inderdaad wel een mis se troep zijn. Zondagavond was er een radiodebat (voor IKOR/CVK) over deze open brief en tot mijn verbazing deed dr. J. P. Feddema (als ik het goed heb, de opstellers van de brief) hetzelfde als de ongenoemde krant, nl. leuren met de naam van dominee Buskes. Op de toon van een verongelijkte schooljongen riep hij al in 't begin van de uitzending: maar Buskes is er ook bij en die is toch altijd tegen alles wat rechts is! Als ik dominee Buskes was, zou ik me afvragen of ik soms als vlag gebruikt was om een bepaalde lading te dekken. Zulke aanbevelingen van: hij denkt er ook zo over, vertroebelen de dis cussie over een punt (en dat dient ook gezegd te worden) dat de moei te van een discussie waard is, al had die. wat mij betreft, niet via een open brief op gang gebracht be hoeven te worden. De man die naar mijn gevoel de zaak waar het ten slotte om draaide, het helderst onder woorden bracht, was de Kamper pro fessor Herman Ridderbos. Hij zei in dat radiogesprek zich te kunnen voorstellen dat je op een gegeven moment tot economische boycot (van Zuid-Afrika) besluit, maar de vraag is: ligt daar een roeping voor de kerk? De kerk komt met het evangeliewoord en geeft de kerk, als zij met dergelijke acties op de prop pen komt, eigenlijk niet te kennen dat zij er met het Woord ook geen gat meer in ziet? -Zo ongeveer de vraag over en het bezwaar van pro fessor Ridderbos tegen wat het cen taal comité van de wereldraad van kerken besloot inzake investeringen in Zuid-Afrika. Het radiogesprek van zondagavond was behoorlijk levendig. De deelne mers zaten elkaar goed in de haren en gespreksleider Barend de Ronden (van het IKOR) moest ze regelmatig uit elkaar plukken. Hij deed dat verdraaid goed: éventjes liet hij ons mee genieten van het geplukhaar en dan greep hij in: hoho!, zo verstaan Barend de Ronden de mensen (zo bestempelde Barend ons hartelijk) er niks van. In de we reld van radio en t.v. worden vaak prijzen uitgedeeld. Als ik wat weg te geven had, zou er een prijs gaan naar Barend de Ronden voor zijn goedmoedig-strenge leiding. Een an dere prijs, daaraan gelijk, ging dan naar professor Ridderbos omdat hij het eigenlijk probleem ontdaan van alle poespas van woorden, zo helder neerzette èn omdat hij normale taal gebruikte. Déérover gesproken zou je wensen dat de heer Feddema iets opgesto ken had van deze mede-onderteke naar van zijn brief. Professor Rid derbos heeft geen dikke formulerin gen nodig en spreekt niet tobberig over marxistisch-leninistisch, zoals dr Feddema deed. Trouwens, ook ande re gesprekpartners zou je iets wil len gunnen van de, zeg naar, ont spannen ernst waarmee de Kamper theoloog zijn bijdrage leverde. Deze mijn hartelijke wens vloeit voort uit het feit dat dr. H. M. de Lange soms een geluid opzette, alsof hij voor zijn geloof de brandstapel opgejaagd werd en dat ds. R. J. van der Veen op ijzige toon alsmaar bijbelteksten citeerde en verder ook nogal kwaai- erig sprak. Natuurlijk mag je je kwaad maken, ik weet uit eigen er varing dat professor Ridderbos dat ook doet, maar dan hoef je toch niet meteen vervélend te doen. Het gevolg van al die verongelijkte toontjes was dat de vraag: ligt hier wel een roeping voor de kerk?, niet of nauwelijks besproken werd. Ter wijl een tegenvraag voor 't grijpen lag: hoort het wel tot de roeping van de kerk om te investeren, waar dan ook? Ik hoop dat deze vragen, los van alle rimram met en rondom een open brief, nog eens behandeld zullen worden, met Barend de Ron den aan het hoofd en Herman Rid derbos als een van de gespreksdeel nemers. De redactie behoudt rich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- bllkatie wordt met dc naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Alcohol Het stukje van drs. F. de Vries (Tr/Kw 28 augustus) heeft mijn volle instemming. De kerk moet niet met een café concurreren. Wat een ver wereldlijking nu het al zo ver geko men is dat sommige gereformerde kerken er de voorkeur aan geven een koster te benoemen met horeca-be- voegdheid en ervaring o.a. ook in Sid- deburen. Toen ik daar per brief tegen protesteerde was het antwoord dat er bij de kerk gebouwen zijn voor verga deringen, verenigingsleven, trouwe rijen enz. Mijn antwoord heeft daarop geen wederwoord ontvangen. Een an der geval. Hier ter plaatse werd ook in een bijgebouw alcohol geschonken. Toen ik er op wees dat zoiets niet te pas kwam (men deed dat zonder ver gunning) had dat een averechtse uit werking: men vroeg en kreeg een ver gunning, zodat er nu een blauw bord prijkt met de kennisgeving en vergun ning tot het schenken, van zwak al coholische dranken (schijnheilig). Ede F. Bruijn de toezegging van de WD-rainister van defensie krijgt om het militaire apparaat voor zijn zaak te spannen. Het lijkt mij zinniger dat de WD eens een bezem door eigen huis haalt. Hoe moet de voorlichting over de Portugese 'Koloniën' van de WD-er Waalkens genoemd worden? 'In fla grante strijd met de feiten' is een veel te zwakke uitdrukking hiervoor. Zwolle Oegstgeest G. Vrolijk jr. Bailey-brug De heer Wiegel heeft vragen gesteld aan minister Vredeling over de bouw van een baily-brug waarover 'in fla grante strijd met de feiten' (volgens mijn zeggen) een antwoord kwam. Het is voor het eerst in mijn leven dat ik een zekere sympathie voel voor een minister van defensie en daarom verzoek ik dhr. Vredeling deze zaak eens goed uit te zoeken. Hoe is het mogelijk dat een VVD-kamerlid. zijn de bestuurslid van een hockeybond. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na een verklaring van de meerderheid van de werkgroep Kairos over de open brief tegen de wereldraad van kerken is nu ook de minderheid van Kairos met een stand punt in de openbaarheid verschenen. De minderheid maakt duidelijk dat zij even fervente tegenstanders van de apartheid zijn als de meerderheid, doch dat druk moet worden uitgeoe fend op het buitenlandse bedrijfsle ven om in de geest van de vreedzame revolutie bij te dragen tot een snelle economische en politieke emancipatie van de Afrikanen. Zij meent, dat de emancipatiestrijd der Afrikanen door het bedrijfsleven wezenlijk kan wor den gesteund niet door zich terug te trekken, maar door zich actief in te zetten voor de gerechtigheid via ont manteling van apartheid van binnen uit. Tot de minderheid van de werkgroep Kairos behoren onder anderen: Jkvr. C. Baronesse van Heemstra, E. H. van Eeghen, dr. J. P. Feddema, drs. H. M. Fransen. L. Kisjes. MUNCHEN (KNA) Prof. dr. Karl Rahner vindt het niet nodig, dat het conflict tussen de Tlibingse theoloog dr. Hans Kting en de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer reeds nu wordt opgelost. In het jongste nummer van het jezuï- tentijdschrift 'Stimmen der Zeit' wijst Rahner erop, dat er blijkens de ver klaring 'Mysterium Ecclesiae' van de congregatie voor de geloofsleer aan Romeinse kant begrip leeft voor de problemen der theologie. Bij Küng zo zegt hij bestaat 'een duidelijk waarneembaar respect voor het kerke lijk leerambt'. Karl Rahner meent daarom, dat de kerk er niet onder be hoeft te lijden, wanneer de controver se tussen Küng en de congregatie voor de geloofsleer voorlopig nog voortduurt. Karl Rahner gaat in zijn bijdrage in 'Stimmen der Zeit' uitvoerig in op 'Mysterium Ecclesiae'. Hij spreekt daarbij de wens uit, dat Küng dit do cument met het nodige respect behan delt zoals hij dat principieel aan de verklaringen van het Romeinse leerge zag toekent. Dit betekent volgens Rahner echter niet, dat Küng nu zo maar zijn theorieën moet afzweren. Prof. Rahner merkt op, dat hij zo'n vertrouwen heeft in de innerlijke kracht van de katholieke leer en de mogelijkheid 'in een voorwaarts ge richte ontwikkeling der theologie tot een consensus te komen', dat hij dis ciplinaire maatregelen hier en nu, welke noodzakelijkerwijs primitief zouden moeten uitvallen, niet wense lijk vindt. Bij 'alle erkenning van een positieve verplichting van Mysterium Ecclesiae' geeft Rahner als zijn opvatting, dat ook in Mysterium Ecclesiae dwalingen niet van te voren onmogelijk zijn cn dat deze kwestie dan ook onbevangen door de katholieke theologie dient te worden onderzocht. Harry Mulisch. Het sexuclc bolwerk. Amsterdam, De Bezige Bij, 1973 (BB Literair). 216 blzz. 16.50. In hoeverre de visie die Mulisch in dit boek geeft op de figuur van Wil helm Reich bekend psychanalyti- cus, leerling van Freud juist of houdbaar is, weet ik niet. Daarvoor ken ik Reich te slecht. Misschien is het ook minder belangrijk. Mulisch biedt zijn essay over Reich immers aan als een persoonlijke visie op deze veelomstreden man. Reich wordt voorgesteld als degene die aan Freuds aanvankelijke theorie van het primaat van de sexualiteit tot ln het absurde volhield en dat deed op grond van een aantal jeugdervarin gen die het stramien van zijn leven vormden. Het is duidelijk dat Mulisch naast enorme bewondering voor de originaliteit van Reich, veel bezwaar heeft tegen Reich's sexuele bolwerk. Heel expliciet spreekt hij zich daaro ver uit vlak voor het eind van zijn boek. Daar stelt hij Jung tegenover Reich: waar Reich onveranderlijk vast hield aan een theorie die Freud nota bene allang genuanceerd had, ging Jung een confrontatie aan met aller lei mythologieën om zo een massa 'ar chetypen' te vinden. Volgens Mulisch werd het bolwerk van Reich dat deze opwierp als dam tegen 'de zwarte moddervloed van het okkultisme', op zijn beurt zélf een gevaar (zie de er barmelijke loop van Reichs leven). Bolwerken en dammen zijn uit angst ontstaan en lopen altijd gevaar opge blazen te worden, terwijl wie zich be geeft in de zwarte moddervloed met het doel die in te polderen de juiste methode kiest: in het gevaar stappen om het van binnenuit te beheersen, te begrijpen. Men ziet het, Mulisch kiest weer te gen het gevestigde, het bolwerk. In zijn epiloog over Fort Douaumont is de clou van het boek in de vorm van een anecdote gevat. Fort Douaumont was een onneembaar geacht bolwerk van de verdedigingsgordel rond Ver dun. Toch was er maar één man no dig, sergeant Kunze, om het fort te nemen. Zo gaat het met bolwerken. Uit z.o'n slot blijkt hoe goed Mulisch kan vertellen. Hij bezit het talent om gebeurtenissen grote implicaties te ge ven. Dat toont ook het begin van dit boek. Die eerste vijftig bladzijden, waarin Mulisch één dag van zijn le ven beschrijft (de dag waarop hij o.a. met Reich kennismaakte omdat hij diens 'The function of orgasm' kocht), die bladzijden zijn schitte rend. Knap .legt Mulisch daar verbin dingen tussen heden en verleden, geeft hij gebeurtenissen reliëf en daarmee een bondige introduktie tot zijn eigen bestaan. Zulke stukken alleen al maken dit boek erg lezenswaard. Ze doen verlan gen naar meer geconcentreerde anec- dotiek, zoals Mulisch die helaas nog maar spaarzaam produceert Hij is als Het is een foute boel bij de Children of God, constateert het Youth for- Christ-blad Aktie, Hans Eschbach zet vijf pluspunten en vier minpunten van de Children achtereenvolgens op een rijtje. 1. Elk lid van de Children of God kommunes stelt zijn hele leven in dienst van Christus. Veel andere christenen kunnen aan hun toewij ding een voorbeeld nemen. 2. Nog steeds is de Bijbel het boek voor de Children. 3. Vooral drop-outs van de maat schappij worden echt door hen opge vangen en geholpen. 4. Hun sobere leefwijze is een voor beeld in onze konsuinptiemaatschap- pij. 5. Door het kontakt met de Children zijn duizenden jongeren tot het geloof gekomen, zonder direkt lid van de kommune te worden. En nu de minpunten: 1. Ze preken maar één ding: lid wor den van de kommune. Een voorbeeld hiervan: een getrouwd man die zich bij de Children aansloot, liet hiervoor zijn vrouw en kinderen achter. Die moesten het zelf maar uitzoeken. De kommune gaat voor. 2. Steeds meer komt de vraag boven wie nu eigenlijk de grote leider van de Children of God is: Jezus, of Mozes (David Beng). Volgens de lezing van de Children is hun Mozes de door God geroepen herder. Zoals het volk Israël door Mozes naar het beloofde land werd geleid, zo leidt Moses de Child ren naar het beloofde land. Geestelijk leiderschap is inderdaad een bijbelse zaak. Maar als Moses David op grond van profetieën nogal tendentieuze uit spraken meent te kunnen doen over de kerk: 'De kerk? Ha.een absolute giller. Statussymbool voor de zichzelf rechtvaardigende farizeese schijnheili gen'; of over de politiek: 'Nitler is de naam die wij willen geven aan Hit ler's hedendaagse volgeling, de Ameri kaanse president!'; wat moet je dan van dit soort uitspraken denken? Als één van de leden van de Children voor de televisie zegt: 'Als Moses mij de opdracht zou geven iemand te ver moorden, dan zou ik dat doen, ook al begreep ik er niets van. Hij is immers 'Ze kennen alleen kommune-christenen' mijn leider, die ik vertrouw'? wordt het dan niet levensgevaarlijk? Zelf schrijft Moses (zijn ware naam is Da vid Berg) in het 'Revolutionary Con tract' dat alle nieuwe leden van de Children moeten tekenen: 'Je moet gehoorzamen, snel en zonder vragen doen wat je leider in de Heer je vraagt, als je lid wilt blijven van het team.' En ergens anders schrijft hij: 'gehoorzaamheid is niet genoeg.je moet je lichaam, ziel en geest volledig onderwerpen aan de geest van God die in je leider is.' Nog een citaat uit één van Mozes rondzendbrieven (MO- letters): 'De Bijbel leert dat je je ou ders in de Heer moet gehoorzamen (dit zijn je leiders, niet je goddeloze, vleselijke ouders). Er staat dat je ze in alles moet gehoorzamen, zelfs als ze verkeerd zijn. Als een leider je vraagt om iets te doen dat niet goed is, ben je gerechtvaardigd voor God als je het doet, omdat je je leider ge hoorzaamt.' Wat is het verschil met 'Befehl ist befehl'? 3. De Children of God verlaten Ame rika. Volgens de moeder van Moses (naar aanleiding van een profetie) zou er geen president meer worden gekozen tijdens de verkiezingen van vorig jaar. Voor die tijd zou er al een anti-christelijk totalitair systeem zijn, dat het de Children of God onmoge lijk zou maken door te gaan met hun werk of zelfs maar- Amerika te verla ten. Vele Amerikaanse Children zwer ven nu door Europa of de rest van de wereld. Zal het totalitaire systeem ko men nadat Nixon ten val is gebracht? 4. Deze en dergelijke zaken zetten ons aan het nadenken over de vraag of de Children inderdaad alléén uit gaan van de Bijbel als Gods Woord. Toen Mohammed niet klaar kwam met de Bijbel, begon hij die aan te vullen en te korrigeren met privé profetieën. Is Moses ook zoiets aan het doen? Na de dood van Mohammed ontstond de Koran en daarmee één van de felste anti-christelijke gods diensten. Moet dit een 'les der ge schiedenis' zijn?' Doop en tafel essayist handig, maar wel een erge goochelaar met feiten; als schrijver van 'verhalen' is hij ronduit groot. T. v. D. MOMENT Daar stond hij, een jonge dominee, de kerk, waar hij deze zondag beiW tigd werd. Iemand van een oudere neratie legde hem de handen op een gebaar van overdracht van dat gedaan moet worden en ook liet worden. Daar stond hij. Anders c,, vroeger en toch met iets dat aan vrle( ger herinnerde. Misschien min e V vanzelfsprekend enthousiast, d meer terughouding, reserve, inge1011 genheid tegenover wat hem wacht Met iets dat er ook moet zijn. al vanwege de tijd waarin dit evangeroe alsmaar wazer wordt en hij die Üen: brengen moet steeds maar eenzanf" kemt te staan. Hij moet zelfs w<rDe gaan denken over het lijden dat Bnc mee kan brengen. Laat viel de haI door de ramen van de na-oorlojnr kerk. Er was al gezongen en gebet ®nc en gepreekt. En nog stond hij daBze alsof hij aarzelde hoe te begini#n Waar te beginnen? Met wat? beneed hem om dit begin en tegel wist ik dat ik misschien nog meer serves zou hebben als ix opnief11 moest beginnen, maar dat is allem *s niet te vergelijken. Hij stond d; ha met een vreemd licht om hem het nS En ook mensen, die hij in de t< nd komst zou ontmoeten en die hem I e hiertoe vergezeld hadden en gekom e waren om afscheid te nemen. Mensers met allerlei gedachten. Beseften n hoe innig dit moment was? En tegom lijkertijd hoe beslissend en hoe gettui den? Hoeveel hieraan hing, om an mensenmanier te spreken. Hoe belai eic rijk dit alles was. Wat ging hier ok gang kemen of voortgezet worde ooi Hoe zou de naam doorgegeven wi den? Er waren veel tekenen dat hAr goed zou gaan. Tekenen die niet u gezegd konden worden. Maar h ég sterkste teken was de naam zelf, anr een troostende aanwezigheid in o ap midden. Als een licht dat voor o eii uit begon te schijnen. Toen vielen 'ei eerste orgeltonen in de kerk. Het hfcei maar even geduurd. Daar stond hfch; Zoals zo vaak mensen een ogenblen staan en dan is dat gewoon een geu wichtig moment. iee l'g tri tze NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuwe Tonge: E. F. Vergunst te .Capelle aan de IJssel; te Oosterbeek: L. A. Eygenraam te Wor- kum. I GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle: J. Jurjens te De venter. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te IJmuiden: B. Gratz te Steenwijk. GEREF. GEMEENTEN Intrede op 12 sept. te Oostkapelle: kand. J. Driessen te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Broeksterwoude: G. J. Buijs te Vlaardingen. van het avondmaal. In Woord cn Dienst schrijft hij: 'Vaak heb ik er over gedacht de doop (van kinderen of volwassenen) slechts te bedienen als er 'dienst van Schrift en Tafel' is, zodat het dopen in de kring plaatsvindt en aan het avond maal wordt verbonden. Maar dan bedenk 'ik weer, mild en murw geworden, dat men nu eenmaal totaal niet gewend is, de doop te zien in dat verband, binnen die kring, als Tafelgenoten. Toch, het blijft mij ver bazen, dat men zonder bezwaar de kinderdoop accepteert, maar voor het avondmaal dan terugdeinst. Voor mijn gevoel is de doop van kleine kinderen bijna het laatste wat men zou durven doen! Zó beslag te leggen op de levensloop" van kinderen, dat men ze met het geheim van Messiaan se toewijding-tot-het-uiterte van tevo ren kentekent!.Maar men is hele maal niet gewend te denken over 'doop' als een merkteken om iemand toe te wijden aan het messiaanse pel grimsleven men ziet de doop hei melijk nog altijd als een Ausweis, een door de kerk uitgereikte vrijbrief. Men meent nog altijd dat het er om gaat 'in de hemel te komen.' De ongedoopten zouden er dan maar slecht voorstaan...! Daarachter zit na tuurlijk een verwrongen en verziekt idee van wat 'uitverkiezing' in de Schrifttaal betekent. Maar hoe zou men de Schrifttaal ook verstaan, als men de kerk beschouwt als een reli gietapperij, een troostboetiek of een tolhuis aan de grens van het leven, maar per se niet als een leerhuis!' FRASCATI (CIC) —Paus Paul Ir heeft in een toespraak voor pauselijke! diplomaten het instituut der pauselirei ke diplomatie krachtig verdedigd. Hrori noemde het een vorm van echt apc aai tolaat, een geschikt instrument votes de verdediging van de goddelijke f» menselijke rechten, alsmede de ui ra drukking van de collegialiteit, welk oi paus en bisschoppen verbindt pc De paus sprak in de vergadering v lie de ruim dertig pauselijke diplomatie die in Frascati bij Rome bijeen zij^_ Hij beklemtoonde de 'opportuniteit noodzaak' van het werk der pauselijk diplomaten in dienst van de bisschoj pen en de plaatselijke kerken. Via de nuntii en delegaten aid de paus is hij dicht bij zijn bri ders in het bisschopsambt. De pausi lijke vertegenwoordigingen in de wl reld noemde de paus dan ook de drukking der collegialiteit, van binnenkerkelijke liefdesband', alsm« pen 'bevestiging van de wil tot ei heid en katholiciteit der universi kerk' CANTERBURY Na eerder al ove eenstemming te hebben bereikt ove de eucharistie, heeft de international commissie van r.k. en anglicaanse thi oiogen thans eenstemmigheid bereik over het ambt in de kerk. Het communiqué, dat zij aan het ein van een elfdaagsc vergadering uitgs 'ven. zegt niet in details, wat hun ge zamenlijke opinie inhoudt. De theolo gen zeggen wel, dat hun studies ove de eucharistie en nu deze over he ambt van de grootste betekenis zulle: zijn voor de verhouding tussen beidt kerken. Met name verwachten zij, da de erkenning door Rome van de an glieaanse prietserwijding niet meer b de weg staat. De commissie staat nu nog voor een derde en beslissende kwestie, waaro ver zij overeenstemming moeten ziei te bereiken: de kwestie van het kerkw lijk gezag met daarin het vraagstuk van het pauselijk primaat. 1 ADVERTENTIE Dr. W. Barnard zou de doop eigenlijk alleen willen bedienen in het kader Vertrouwen In THHK, het kwartaalblad van de gereformeerde theologische hoge school in Kampen, antwoordt de eme ritus-hoogleraar dr. C. van der Woude op de vraag, wat hij van de toekomst van de kerk verwacht: 'Ik hoop op een reveil. Ik wil niet zeggen dat ik het zie. Maar ik heb toch vertrouwen in de jeugd. Er is een deel dat totaal indifferent is. Er is een nog ander deel dat onkundig maar op zichzelf wel goedwillend is. Maar ik heb vertrouwen dat in deze jeugd een kern is die wel zou willen weten: wat geloven wij nu, wat belij den wij nu. Ik zou willen dat er men sen opstaan in onze kerken die in staat waren om deze kerngroep te or ganiseren zodat deze vol overgave en bezieling en toewijding zal zijn en weer invloed gaat uitoefenen naar buiten, en als dat weer doorwerkt vanuit de jeugd in de kerkeraden en de hele gemeente. Wanneer deze kern steun vindt bij de officiële instanties, dan dacht ik dat wij hoop kunnen hebben voor de toekomst. Ik maak me niet zo bezorgd over de toekomst.' UNIEKE EN EXCLUSIEVE ISRAEL-SINAI REIS 20 oktober 3 november 1973 Van uiterst Noord naar uiterst Zuid. QUMRAN aan de Dode Zee en berg MASSADA. Vliegen met ARKIA. Van Jeruzalem naar berg SINAI. Bezoek aan kloos ter SANTA CATHARI- NA. Vandaar vliegen naar EILAT (2 dagen verblijf). Terugvliegen van Eilat naar Tel Aviv. Geen afmattende woes- tijnrcis per bus. Prijs 1685. Volledige verzorging. Programma's, aanmeldingen, tot uiterlijk 20 september a.s. CHR. STICHTING THACIR (voorzitter Ds. R. Bakker; secr. Dr. N. J. van Eikema Hommes) Schiedamse Vest 52 D, Rotterdam-I. Telefoon 010-125321.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2