{ijk en arm gaan praten >ver vrijere wereldhandel .andel van China in flink gestegen Cornf eld maakt het goed in gevangenis Bezig bedrijf conomische groei Japan il worden gehalveerd Nieuw beleidsorgaan voor wisselkoerscorrecties "litwikkelingslanden willen zich niet laten afschepen Omzet woningtextiel neemt jaarlijks tien procent toe Centraal stikstof verkoopkantoor bestaat 25 jaar IFC investeerde recordbedrag Dollar lager Revaluatie in Nieuw- Zeeland en Australië WALL STREET GEDRUKT '/KWARTET DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 myo KIO De ministers van rond tachtig rijke en arme landen maken zich op om morgen in Tokio te innen aan een conferentie, die de wereld in de komende twee jaar meer vrijhandel moet brengen, icht op meer en beter verdeelde welvaart. FLNANGIëN EN ECOXOM1E TPNOUS13/KHL15 kio zullen de ministers een geza- jke verklaring opstellen over de ;eilingen van de nieuwe ronde in ader van de Algemene Overeen- inzake Tarieven en Handt'1 T) en een commissie van des gen instellen, die in Gènève ver- nderhandelt over de uitwerking Ie beginselverklaring van Tokio, onderhandelingen zullen zo verwacht op z'n vroegst in afgelopen zijn. 1ATT werd in 1947 door de geïn- jaliseerde landen opgericht met oei economisch nationalisme en itionisme uit te bannen. De ge engang hierachter was, dat een wereldhandel tot meer economi- groei zal leiden. iderhandelingsronde, die morgen t, is de gevende van het GATT. was het doel de verlaging of ijk de afschaffing van de invoer en. Mede door het GATT zijn de /en sinds de tweede wereldoorlog daad met ongeveer 50 procent rompen. kegels ijeenkomst in Tokio pretendeert te zijn dan de vorige ronde, de edy-ronde, die van 1964 tot en 1967 duurde. Niet alleen willen inisters de invoerrechten te lijf, ook de spelregels volgens welke ireld handel drijft, wil men her- Aan de orde komen ook de ande- tvoerbelemmeringen, de uitvo'tlr landbouwprodukten en speciale echten voor de ontwikkelingslan- iet president Nixon de handels besprekingen en de daarmee parallel lopende besprekingen over de herzie ning van het wereldgeldstelsel als stappen in de richting van 'een nieu we economische orde, die rekening houdt met de gewijzigde economische patronen in de wereld sinds de twee de wereldoorlog.' Eenvoudig zal dat niet zijn, zoals al bleek uit de voorbereidende bespre kingen. Desondanks blijven Ameri kaanse functionarissen erop vertrou wen, dat de onhverp-beginselverkla- ring, zoals die in Genève door de voorbereidingscommissie werd opge steld, vrijwel unaniem door de minis ters in Tokio zal worden aangenomen. Twee controverses zullen evenwel in Tokio uit de wereld moeten worden geholpen. De eerste betreft het vraag stuk of de handelsbesprekingen moe ten worden gekoppeld aan die over de herziening van het wereldgeldstelsel. Het anderd meningsverschil ligt in de bijzondere voorrechten voor ontwikke lingslanden. Zoals bekend maken de Amerikanen bezwaar tegen de pógin- gen van enkele Europese landen, met name Frankrijk, om het slagen van de GATT-conferentie voorwaarde te laten zijn voor de besprekingen op mone tair gebied. Ontwikkelingslanden Tijdens het overleg in Tokio zal Ame rika opnieuw bezwaar aantekenen te gen de preferentie-verdragen van de EEG met de Afrikaanse ontwikke lingslanden. Deze landen krijgen van de Europese Markt een voorkeursbe handeling bij hun export naar de Nc«- gen in ruil voor een gemakkelijker belangrijkste oorzaken van deze 'gans in groei noemde hij: a. - verschuiving van overheidsuitga- iaar het volgende fiscale jaar zal raag worden ingetoomd; b. de geld-maatregelen van de overheid de investeringslust van het be leven vermoedelijk doen vermin- en c. een verdere groei van de ïse export lijkt niet waarschijn- gezien de maatregelen ter bestrij- van de inflatie in de voornaam- fnemer-landen van Japan. )ai-Ichi Kangyo Bank is met 300 kantoren in Japan en een istotaal van ruim 80 mrd de ste industrie- en handelsbank Japan. In de wereld komt de qua grootte op de vierde plaats, ingang van 21 september a.s. zul- ter beurze van Amsterdam wor- verhandeld continental depositary pts (CDR's) aan toonder in de chi Kangyo Bank, elk vertegen- digende 100 aandelen van 50 ven. KIO De handel van de Volksrepubliek China met het buiten- jfl is in het afgelopen jaar met bijna een kwart toegenomen ten "jichte van 1971. Naar schatting was met de handel een bedrag gj nominaal 5,71 miljard Amerikaanse dollars gemoeid. til iorrectie van de normale groei we de zwevende wisselkoersen be id S de reële waarde van de Chinese nsdel in 1972 in totaal 5,3 miljard ;r T, 24,7 procent meer dan de 4,6 beprd dollar in het voorgaande jaar. heeft het Japanse ministerie van enandse zaken vrijdag meege- d. De cijfers werden samengesteld grond van gegevens die werden angen van de Japanse ambassade eking. van China steeg in het met 27 procent tot naar schatting «J miljard dollar en'de 'invoer met ^procent tot 2,78 miljard. Er was alve in 1972 sprake van een ex- overschot van 152 miljoen dollar, tandel met de vrije wereld, in het inder met Japan, groeide opmer- ik, terwijl de handelsbedrijvigheid de communistische landen iets af handel van de Volksrepubliek Chi- net de 'vrije wereld' bedroeg bijna •rocent van de totale Chinese han en ruim 62 procent kwam voor re- •ng van de handel met de meer B'ikkelde landen. De handelsactivi- met 'de geïndustrialiseerde landen toe met 26 procent tot 2,76 mil- dollar, die met de ontwikkelings- len met 27 procent tot 1,67 mil- Japan bleef de grootste handels eer van China. Die handel verte- woordigde een waarde van ruim - 1 miljoen tegen ruim 901 miljoen - 'ar in 1971. Tweede op de lijst van apgrijke Chinese handelspartners Hong Kong met meer dan 707 joen dollar, gevolgd door Canada. st-Duitsland. dc Sowjet-Unie, ot-Brittannië, Frankrijk. Singapore Italië. Japanse gegevens geven een op- gelijke toeneming te zien van de lese uitvoer van voedingsmiddelen n us 24 procent) en textielgoederen 57 procent). Bij de invoer van toegang van de Europese industrie op de Afrikaanse markten. Dit laatste prikt de Amerikanen, omdat zij door deze preferenties moeilijk met de EEG kunnen dingen om de gunst van de Afrikaanse consument. Amerika wil daarom de wederkerigheid in de preferentieverdragen van de met de EEG geassocieerde landen afschaffen. De voorkeursbehandeling zoals die momenteel in de ontwerp-beginselver- klaring is opgenomen, gaat sommige ontwikkelingslanden niet ver genoeg. Zij willen verder reikende en meer gedetailleerde toezeggingen van de rij ke landen dan de weinig zeggende formuleringen in het ontwerp. In de Kennedy-ronde werden de lan den van de derde wereld gouden ber gen beloofd, wat gegeven werd, waren in feite molshoopjeè. Ook nu, in Toki- o, ziet het er naar uit, dat de ontwik kelingslanden veel verlangens zullen moeten inslikken, want in de besluit vormende organen van het GATT ma ken de rijke landen de dienst uit. Intussen kraait in de derde wereld steeds luider het oproer. Duidelijk bleek dat in Algiers, waar de staats hoofden van de niet-gebonden (arme) landen zich opmaakten voor de con frontatie in Tokio met de geïndustria liseerde landen van het westen. Men weet zich, geruggesteund door de vuist van de OPEC (de olieproduce rende landen) en het dreigend grond- stoffentekort, in een sterke positie ge bracht. De arme landen hebben n.l. in hun bodem de grondstoffen, die de geïndustrialiseerde landen zo nodig hebben om rijk te blijven. Een andere kwestie, waarin de Tokio- gangers zich kunnen verslikken is het landbouwprobleem. Amerika, naarstig speurend naar afzetmogelijkheden voor zijn produkten, wil met name de export van zijn landbouwprodukten naar de EEG uitbreiden. Maar de EEG beschermt zijn boeren als geen ander land ter wereld en is nïdt be reid hieraan të sleutelen. Pleitend voor een opener Europese landbouwmarkt, reed vrijhandelskam pioen Amerika zichzelf in de wielen door in de afgelopen zomer de export van sojabonen en andere landbouw producten te beperken. De handelson derhandelaar van Nixon, William Eberle, gaf tijdens een persconferen tie de vorige week al schoorvoetend toe, dat het Amerikaanse standpunt door deze maatregel moeilijk te verde< digen is. Volgens Eberlr* heeft Amerika zeker oog voor de wens van Brussel de Eu ropese boeren tegen landbouwimpor- ten te beschermen, maar heeft het land bezwaar tegen de exportsubsidies en de .hoogte van de invoertarieven. Eberle "maakte duidelijk dat president Nixon van plan is te schermen met het wereldvoedseltekort om andere landen te dwingen de grenzen voor Amerikaanse landbouwproduktente openen. i-Ichi Kangyo Bank verwacht: 1TERDAM De economische groei van Japan zal, naar verwach- in het komende halfjaar (oktober/maart) worden gehalveerd, zal don nog omstreeks 5 pet. bedragen, tegen 11 a 12 pet. in de )de april/september. Aldus, de heer Shuzo Muramoto, deputy- ident van de Dai-Ichi Kangyo Bank tijdens een persbijeenkomst. Op basis van de slotnotering van de beurs van Tokio dd. 4 september j.l. ad 397 yen, zal de prijs van één CDR ca. 410 bedragen. Ook in Amsterdam Het ligt in de bedoeling van de bank in Nederland (Amsterdam) in de na bije toekomst een dochterbedrijf te vestigen. Ook in andere landen be staat met het oog op verdere ont plooiing van internationale activitei ten een dergelijk voornemen. Het depositobestand van de bank be draagt ca. 57 miljard. De waarde van de kredietportefeuille is 51 mil jard. Besloten is tot uitbreiding van het uitstaande aandelenkapitaal met 31 pet tot 71 min yen. Bijzonderheid: Dai-Ichi Kangyo Bank heeft de exclu sieve behandeling van loterijen van regionale en lokale overheden in Ja pan. China werd een groei waargenomen bij granen, staalprodukten, non-ferro- metalen, kunstmest, rubberprodukten en, in het bijzonder, bij ruwe katoen. De invoer van ruwe katoen steeg met 68 procent, kennelijk om de vermin derde Chinese katoenopbrengst in 1972 op te vangen. De Chinese invoer van machines daarentegen nam in het jaar iets af. UTRCHT De groei van de omzet in woningtextiel bedroeg sinds 1969 gemiddeld 10 procent per jaar. Daar mee bleven de bestedingen in deze sector achter bij de ontwikkeling van de totale consumptieve bestedingen, die in diezelfde periode van 100 tot 138 (omzetwaarde-index) stegen. Gezien ook het achterblijven van de bestedingen in niet-duurzame artike len lijkt het erop, dat de Nederlander meer geld over heeft voor andere duurzame consumptiegoederen en diensten als buitenlandse reizen, dan voor woningtextiel. Dit zei de waarne mend directeur-generaal van industrie en handel van het ministerie van eco nomische zaken, de heer J. A. M. Mol- kenboer, maandag tijdens de opening van de vakbeurs voor woningtextiel 'Inter Decor' in de Utrechtse jaar beurs. De nederlander verbruikt momenteel 3 vierkante meter textiel vloerbedek king per jaar per hoofd van de bevol king. Dat is iets minder dan in de VS. maar belangrijk meer dan in de andere EEG-landen. Zo verbruiken wij twee keer zoveel zachte textiel- vloerbedekking als de Belgen en zelfs drie keer zoveel als de Fransen. Ex IOS-baas beschuldigt Vesco GENÈVE 'Beste vrienden ik ben niet zo ongelukkig als ik venvacht had of dat U mis schien denkt dat ik ben. Het leven in de gevangenis is niet zo slecht. Het eten is goed, bijna een ster waard in de Mi chel in-gids'. Dit schrijft Bernie Cornfeld, de voormalige baas van het ingestorte IOS-beleggingsimperium in een brief aan aandeelhouders over zijn verblijf in de Geneefse St. Antoi- negevangenis. Cornfeld werd in april op beschuldiging van finan ciële malversaties gearresteerd., Cornfeld zegt zich met de gedachte te troosten, dat hij 'eerlijk met het leven en met de mensen is omge gaan'. Volgens hem was de IOS on der zijn leiding een eerlijke en lo nende zaak, ondanks het tragische einde. Als ik ergens schuldig aan ben', schrijft Cornfeld, 'dan zijn de belangrijkste internationale finan cieringsinstituten dat eveneens. Toen ik de IOS leidde was de Cré dit Suisse (een van de grootste Zwitserse banken, red.) zaakwaar nemer voor IOS-gelden. De bank kende iedere transactie, waar de IOS bij betrokken was. Daarbij komt nog, dat Crédit Suisse, even als tientallen andere banken IOS- aandelen verkocht. 'Niemand dacht er toen aan, dat de IOS zeven maanden later in een crisis terecht zou komen en in handen zou val len van gewetenloze lieden'. In zijn brief speekt Cornfeld de on schuld zelve. Hij schrijft zijn voor- maligp aandeelhouders niet om zichzelf te verdedigen, nee, hij doet dat allemaal ten bate van de IOS. Cornfeld heeft het kennelijk erg goed bedoeld, zo niet zijn op volger Robert Vesco. Deze heeft, zo meent Cornfeld, niet alleen de IOS geplunderd en naar de onder gang gedreven, maar ook heeft hij SEC (toezichthoudend lichaam voor de New Yorkse beurs) gepro- Cornfeld in betere tijden toen nog met baard. beerd om te kopen door 200.000 dollar in Nixon's herverkiezings fonds te storten. Dat zou best heb ben kunnen bijdragen tot Nixon's eventuele val. Cornfeld besteedt zijn tijd goed in de gevangenis. Hij staat om half zeven op en werkt tot elf uur 's a- vonds. 'Mijn gewicht is wat terug gelopen en ik zie er heel goed uit', vertelt Cornfeld, die zijn lezers ook nog kond doet van het feit, dat hij zijn baard heeft afgescho ren. Hij ondertekent de brief met 'jullie vriend Bernie'. IHC Holland gaat dc produkiie en verkoop buiten Nederland en België ver zorgen van baggermachines, die door Konijn Machinebouw in Hoorn zijn ont wikkeld. Aan apparatuur, zoals de amfibische baggermachine bestaat met name in ontwikkelingslanden grote behoefte. De apparaten, die zichzelf kunnen voort bewegen zijn geschikt voor landverbetering en irrigatie op kleine schaal. Minister Schmidt over monetaire hervorming BONN Een nog op te richten internationaal beleidsorgaan moet binnen een hervormd monetair wereldbesteld de hoofdrol spelen bij het proces van toekomstige wisselkoerscorrecties. Dit idee wordt ge opperd in een rapport van de Westduitse minister van financiën, Hel mut Schmidt. Ieder land moet worden verplicht tot handhaving vhn een evenwicht op de betalingsbalans, gemeten naar kwanti tatieve maatstaven. Overeenkomstig het standpunt van de EEG meent Schmidt echter, dat sancties niet auto matisch in werking mogen treden maar eerst moeten worden goedge- DEN HAAG Het Centraal Stik stof Verkoopkantoor bestaat deze maand 25 jaar. In 1948 besloten de drie toenmalige Nederlandse producenten van stikstof meststoffen. de Staatsmijnen, de Mij. tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) en de Nederlandse Stikstof Mij. (NSiM) om het reeds bestaande Centraal Stikstof Verkoopbureau om te zetten in het Centraal Stikstof Ver koopkantoor. Dit was een logische consequentie van de reeds jarenlang bestaande samenwerking op verkoop- gebied tussen deze drie maatschappij- De basis voor de Nederlandse stikstof- meststoffenindustrie werd gelegd in de jaren 1929 en 1930, toen de boven genoemde bedrijven werden opge richt. Zij gingen synthetische ammo niak vervaardigen uit stikstof uit de lucht en waterstof afkomstig van kooksovengassen. Thans wordt de be nodigde waterstof uit aardgas verkre gen. Een tweetal aandeelhouders van het CSV is in 1972 een fusie aangegaan door de samenvoeging van de stikstof- bindingsbedrijven van de Staatsmij nen (DSM) en de Ver. Kunstmestfa- brieken Mekog/Albatros, in welke maatschappij de Mekog inmiddels was opgenomen. Door deze fusie werd dc Unie van kunstmestfabrieken te Utrecht (UKF) de nieuwe aandeel houdster van het CSV, naast de oude deelneemster, de NSM. VERBRUIK Het binnenlandse verbruik is gedu rende het 25-jarig bestaan van het CSV gestegen van 117.000 ton tot 380.000 ton stikstof. Dat is met meer dan het drievoudige. Van dit verbruik heeft het CSV tot op heden steeds het grootste gedeelte geleverd. Nederland is één van de belangrijkste exporteurs van stikstofmeststoffen in West-Europa. India, Pakistan, Egypte, Indonesië, Brazilië en Turkije zijn be langrijke afnemers, terwijl het laatste jaar ook de export naar de USA meer op gang is gekomen. De export ge schiedt momenteel naar ca. 60 landen, waarbij de afzetgebieden in volgorde van belangrijkheid zijn: het Verre Oosten, de USA en het Nabije Oosten. keurd door het Internationale Mone taire Fonds. Alle landen zullen een zodanig econo misch en monetair beleid moeten voe ren dat hun betalingsbalans in even wicht blijft. Als de betalingsbalans van een land uit zijn evenwicht raakt, moet het betrokken land de nodige maatregelen treffen om een en ander te corrigeren. Het IMF dat de maat staven hiervoor (o.a. de monetaire re serves) moet hanteren, zou een con trolerende taak moeten krijgen bij dit proces. Sancties WASHINGTON —De Internationale Financieringsmaatschappij (IFC). een dochterinstelling van de Wereldbank, heeft in het boekjaar per 30 juni jl. 28 investeringen in achttien landen tot een bedrag van 146.7 miljoen dol lar gedaan, zo wordt in het jaarver slag mev.-gedeeld.De investeringen wa ren de grootste sedert de oprichting van de IFC in 1956 en kwamen 31 miljoen hoger uit dan het record dat in het voorgaande ja%r werd bereikt. De transacties van de IFC in het boekjaar 1973 brachten het totaal van haar investeringen sedert de oprich ting op 848,1 miljoen dolaar in 203 ondernemingen in 51 ontwikkelings landen. Van dit totaal is 576,3 miljoen dollar, of ongeveer 68 procent, geïn vesteerd in de laatste vijf jaar. Opgemerkt wordt, dat in 1972/73 het economisch en investeringsresultaat van zowel de ontwikkelde als de ont wikkelingslanden blijk heeft gegeven van verrassende kracht en veerkracht. De wereldhandel is in 1972 met bijna 10 pet. reëel toegenomen, terwijl de toevloed van geldmiddelen (kredieten in Euro-valuta's niet meegerekend) nominaal 7 pet. groter werd en reëel iets minder toenam. De investerings middelen die naar de ontwikkelings landen gingen bedroegen verleden jaar meer dan 19 miljard dollar, waar van naar schatting 8,3 miljard dollar aan particulier kapitaal. AMSTERDAM De dollar heeft maandag op de valutamarkten in Eu ropa weer terrein moeten prijsgeven. Een ontwikkeling, die o.m. werd toe geschreven aan het feit, dat er verle den week door de deskundigen van het IMF weinig vooruitgang is ge maakt op het stuk van monetaire her vorming. In Frankfort werd de dollar verhan deld tegen DM 2,41, tegen vrijdag bij het slot DM 2,4175. Het Britse pond moest in Londen eveneens een klein verlies incasseren. Gepoteerd werd nl. 2,41 dollar, tegen vrijdag 2,42 dollar. De goudmarkten waren gunstig. In Londen gold evenals vrijdag een prijs van 105,25 dollar per oun- Zodra de indruk ontstaat dat een land zich niet aan de verplichtingen betref fende corrigerende maatregelen houdt, zou een systeem van bijzonde re raadpleging in werking moeten tre den. Het directoraat van het IMF moet vervolgens bepalen of het be trokken land de bepalingen al dan niet heeft overtreden, waarna het IMF een oordeel zal vellen over het betreffende land. In zijn rapport zegt minister Schmidt, dat dit stelsel weliswaar vooronder stelt dat de landen zich aan dt regels zullen gouden, maar dat de mogelijk heid van het opleggen van sancties aanwezig moet blijven. Het directo raat van het IMF zou niet de be voegdheid moeten krijgen bepaalde maatregelen af te dwingen. Dat zou de taak moeten worden van een inter nationaal beleidslichaam. Schmidt denkt hierbij aan een nieuw Comité van Twintig, gelij kend op het comité dat momenteel de hervorming van het monetaire stelsel voorbereidt. Het allesoverheersende probleem van het verstoorde even wicht op de betalingsbalans kan, vol gens Schmidt, echter niet alleen wor den opgelost door middel van een re gulerend mechanisme, zoals automati sche pariteitswijzigingen van kleine omvang. Het is noodzakelijk dat Alle landen aan het evenwicht op de beta lingsbalans evenveel belang hechten als aan binnenlandse beleidsdoelein den. NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren $4)34-42 (41%- 42%). Unilever 47%-% 47>k-487/8Philips 19%-% .,-34en KLM 36% (onv.). Opgave DuPont Wulston CANBERRA-WELLINGTON Au stralië en Nieuw-Zeeland hebben hun valuta's gerevalueerd. De Australische dollar is met 5 procent, de Nieuwzee- landse dollar met 10 procent opge waardeerd. De revaluatie is een on derdeel van een grootscheeps anti-in- flatiebeleid. De nieuwe pariteit is'nu- 1,4875 US dollar per Australische dol lar, vergeleken met 1,4167 US dollar voorheen. De revaluatie van Nieuw- Zeeland brengt de koers op 1,478 US dollar per Nieuwzeelandse dollar. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende kner sen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkocrs van overdag). Akzo 70.40-70.50 (71 00). Hoogovens 1(19.00). Kon. Olie 104.00-104.30 (104.70). Philips 52.30 (52.50). Unilever 126.10 (126.50). KLM (97.00). DOW JONES INDEX Induat. Sporen 11 (II. Obi. Mods 6 sept. 901.04 162.49 99.66 71.91 638.9 7 sept. 898.63 162.88 100.84 72.07 661.8 10 sept. 891.33 162.18 100.08 72.00 633.6 Aand. Obi. Tot. U. L. 6 sept. 15.670 19.900 1.793 949 505 7 sept, 14.930 20.670 1.766 787 618 10 sept. 11.620 16.860 1.765 541 863 Koersen in Montreal i Tar 4 Chem 2.05 23% 25% Meneba had goed le halfjaar RIJSWIJK De geconsolideerde net towinst van Meelfabrieken der Neder landse Bakkerij Meneba is in de eer ste 24 weken van 1973 in vergelijking met dezelfde periode van 1972 met bijna 43 pet. gestegen van 3.06 min. tot 4.37 min. De omzet nam met ruim 20 pet. toe van 195.1 min. tot ƒ234.6 min. De nettowinst per aan deel kwam uit op 18.2 pet. tegen 14.9 pet. Ondanks de onbevredigende situatie op de binnenlandse broodmarkt en ondanks de onzekerheid over het toe komstige verloop van de tarweprijzen, zie de hoofddirectie de uitkomsten van het tweede halfjaar met vertrou wen tegemoet, zo blijkt uit het half jaarbericht. In de eerste 24 weken van dit jaar vertoonde de omzet van de meeldivi- sie in het binnenland een bevredigen de stijging, terwijl het exportvolume bijna verdubbelde. De aldus bereikte uitstekende bezetting van de meelfa brieken van Meneba leidde tezamen met de zeer goede uitkomsten van de graanhandel tot gunstige resultaten in deze sector. De uitkomsten van de brooddivisie waren daarentegen teruglopend. Wel iswaar toonde de winstgevende ex port van brood een aanzienlijke stij ging doch de felle prijzenconcurrcntie in het binnenland had tot gevolg dat enkele broodsoorten beneden de kost prijs moesten worden aangeboden om de marktpositie te verdedigen. De winst op deelnemingen vertoonde opnieuw een verbetering. Schokbeton reorganiseert: ontslag voor 30 man ZWIJNDRECHT De directie van Schokbeton heeft besloten dc organi satie van de onderneming aan te pas sen aan de gewijzigde situatie op de bouwmarkt. Het zwaartepunt van de aanpassing zal in het bedrijf te Kam pen liggen, aangezien aldaar de gevol gen van de onderbezettingen het dui delijkst voelbaar zijn. Voor een 30-tal medewerkers, voornamelijk in de in directe sfeer zal een en ander onmid dellijke consequenties hebben, zo heeft de directie van Schokbeton be kendgemaakt in aansluiting op de mededelingen in de jaarvergadering. De ondernemingsraad, waarmee ern stig overleg heeft plaatsgevonden, acht de voorgenomen maatregelen, ge let op de omstandigheden, aanvaard baar, aldus de directie. Met de betrok ken vakbonden zijn besprekingen gaande over een sociaal plan. De di rectie verwacht, dat door deze maatre gelen, die zullen leiden tot kostenbe- ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Elecir Power Am Meial Climax Am Motors Am smell C Kef Am Tel 4 Tel Ampex Anaconda A rib co Sleel Atlant Richfield Bendix Bet hl Sleel BneitiK Burlinulon Ind C3n Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chessie System Chrysler 71 'ti 71% 33% 36 30% 30% 23 24% 25% 25":, 33% 35% 7% 7% 22% 22 19% 19% 90% 89% sparingen de positie van de onderne ming duidelijk zal verbeteren. Akzo breidt uit in Amerika ARNHEM De Mexicaanse maat schappij Fibras Quimicas, een joint cities'service venture van AKZO en Celulosa y Der- coijjate paimoiive 32% 31% ivados (Cydsa), bouwt momenteel een commonw* Edison 3a 29% nieuwe fabriek voor elastomeergarens Cons Edison in de Mexicaanse plaats Montery. Noordelijker in de Verenigde Staten, curiiss wriuht heeft Armak, één van de zes werk- Curttss wrixiu a maatschappijen van de tot de AKZO- Deere'and co groep behorende Amerikaanse AKZO- Dow chemical NA, een terrein van ca. 40 ha. ge- D" f""' "S" kocht in de plaats Bayport in Texas. In dc te bouwen fabriek wil Agmak hils,niil1' K"(li,k zijn activiteiten op het gebied van rirst Nat city speciale chemische produkten uitbrei den. 1 27% 26% 17% 17% 28 28% 17% 17% 33% 32% 52% 51% 43", 43% 23% 23% 44% 4+-'' 20% 20 24% 134'V 133% 47% 45 Gen Foods Gen Motors Gen Pu bi Ut II Gen Tel 4 Tel Gelly (UI Gileile Glmhel Brothi Goodyear 1 ai Gulf oil Illinois Central Ind. Insilco lni Bosin Mach Intern Harvester Nick of Car. 55% 54% 25% 25% 58% 57% 26 26 64% 64% OJ) 29 122 60% 60% ■rs 21% 21% d B 23% 23% 22% 21% 20% 29% 123' lol I aper lni tel 4 Tel 18% 18% 10'.4 10 296% 293% 32% 32% 33 32% 45% 44% 31% 31 44% Llng-l.entco Votigh 10'4 Lltlnn Ind 8% Lockheed Aircraft 6% Al 96,5 procent aandelen Delta Lloyd aangemeld Amsi'èd Ind AMSTERDAM Tot op heden 96.5 pet. van het aandelenkapitaal van Del- |ait ,,,hl° 1a-Lloyd Verzekeringsgroep aangemeld Bavuk ter overneming door de Britse maat schappij Commercial Union Assurance ££,r]nBrewer,es Company in Londen, zo is medege- - deeld op een buitengewone aandeel houdersvergadering. Aandeelhouders die hun stukken nog con""telephone niet hebben aangemeld kunnen dat nog tot en met 19 september doen. Fluor Corp 10% 10% 19% 19% 23% 24% 14% 14'i Chadhourn Golh Chase Select Fd Columbia Gas Comlr Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Pougla Mohi) Oil Corp Nahlsco Nel Cash Heelster Mal Distillers Mal l'ypsum Nal Sleel Nat l.ead Ind Int Hai.k fur Kec Int Flav Ktag Int Paper IS 4) t Star Cenit-nl 56% 56% 43% 43 35% 5% ex 14 13% 12'. 12-, 34% 34 13% 13% otln. 14% 14% Pac Gas and El 27% 27% Penn Central 1% PepsIco 81% 82 Phelps Dodce ■19 48 Philip Morris 111% lOex Philips Petr 54% 52% Procter 4 Gambl 97% 90 RCA 24% 24% Repuhllc Sleel 22% 22% Reynolds Ind 45% 45% Royal Dutch Petr 42% 41% Santa F0 Ind 24% 24% Sears Roebuck 97% 95 Shell Oil 53 55% Southern 18% 18% Southern Pacific 29% 29", Railway 33% 33% Sperr.v Rand 51% 50 Stand Oil Calif 62% «2% Stand Oil Indiana 83 84% Exxon Corp 87", 87% Studebaker Worth 36% 36 Sun Oil 48% 46% Texas Gulf 29% 29% Texas Inst 109% 108''. Transamertca 12% 12% Unilever Union Carbide 37% 37V, Unl Rnyal 12% 12 United Aircralt 28% 29 United Brands 8 7% US Steel 3 29% West Union Tel 16% 16% WesllitKhtiuse El 33% 33 Woolwurlh 22-% 22% 11% 11% 19 18% 15% 15% Nat Can NY Cenir a North West H N am Philips Co Occidental Petr laridard Brands Western Bancorp 28'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15