üimaat in Oranje niet ideaal wemrevolutie in Belgrado SP John Newcombe viert grootse come-back v niet in EC finale hts drie Ajacieden in basis opstelling Gegronde scepsis rond duo Fadrhone-Van der Hart Sparta erlagen voor eybalteams Opstelling ccesvolk aanval van DDR op suprematie van Verenigde Staten HENKESSENEFELDER ét j/KWlARTET DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 SPORT T9/K13 (ze speciale verslaggever 1— Kort nadat de poules voor de voorronden van liet wereldkampioenschap waren gevormd, Stoptimisme van het Nederlandse voetbalvolk samengeperst in één prognose: Nederland zou de eindronde van het wereldkampioenschap, halen. Dat gold als een gegeven. Omdat IJsland Noorwegen niet meer dan dwergen zijn in het milieu van de topvoetlballers en omdat België elijk toch de kwaliteiten mist om te verrassen. Zo werd toen» nog maar ruim een jaar geleden, Nu, bij de ontmoetingen tegen Noorwegen en België in het vooruitzicht, is Oranje in zijn groep eis de belangrijkste favoriet voor het eindtoernooi. Na winst op Noorwegen heeft Nederland op 18 november tegen België voldoende aan een gelijkspel om zich te kwalificeren. Een haal- ak, zo op het oog. Maar toch blijven de twijfels, die zich in Oslo nadrukkelijker dan ooit open laat in de selctie is niet meer als in de afgelopen maanden jesohetst. En dat ondanks de elijke uitgangspositie, waarin male team zich door de dub- st op IJsland (5-0 en 8-1), de doorwegen (9-0) en de remise elgië (0-0) heeft gemanoeu- )e sfeer, die dankzij dr. Fah- cameraadschappelijke houding forse geldinjecties gezuiverd n alle troebelen, is bekoeld, i wijzen het uit. Er is binnen korps van Fahdronc en Van niet meer dat rotsvaste ver in eigen kunnen. Er is zelfs ngst voor de onaanzienlijke atie, die Noorwegen in feite k veel veranderd rond het na- team de afgelopen maanden, it van Cor van der Hart na c als de man met de adefcwa- gdheden lijkt geen succes. De die het tweemanschap om- ijkt niet ongegrond. Over die invloed op het klimaat rond ater meer. Indirect spelen er nog andere zaken. Zijn het Ajax-problemen die de in- lals beïnvloeden. De bonds- hebben zich daarover zelfs na- jk laten leiden bij het samen- van het elftal, dat morgen foorwegen op moet. Slechts jacieden, Hulshof, Krol en hebben zich gehandhaafd in nje-shirt. Suurbier, Haan, en betalen voorlopig de 'presti- in het falen van hun équipe, bijvoorbeeld Arie Haan: 'Dat ltrekt zich onbewust. We pie- JURG Zowel het meisjes- als igens volleybalteam is gisteren tjd in de finalepoule voor het fes kampioenschap begonnen pnederlaag. De meisjes waren 'Mand volstrekt kansloos. Met standen 215, 215, 715 werd 'and in korte tijd aan de kant gens konden het tegen Tsjecho- ge ook niet bolwerken, al was puel de krachtsverhouding iets scherp. De setstanden in dit foren 11—15, 15—10, 15—7, OSLO Het Nederlands elftal speelt morgenavond in de vol gende opstelling tegen Noorwe gen: Jan van Beveren (PSV); Dick Schneider (Feyenoord), Barry Hulsboff (Ajax), Epi Drost (FC Twente), Ruud Krol (Ajax); Wim Jansen (Feyenoord), Wim van Hanegem (Feyenoord), Ger- rie Mühren (Ajax); Renee van de Kerkhof (PSV), Johan Cruijff (Barcelona), Willy Bro- kamp <MW). Wisselspelers zijn: Plet Schrij vers (FC Twente), Wim Suur bier, Piet Keizer en Arie Haan (allen Ajax) en Jan Jeuring (FC Twente). keren over onze vormtenigval'. En Wim Suurbier: 'Juist daarom komt deze rust me ook niet eens ongelegen. Zo komen we na alle gebeurtenissen weer wat op verhaal misschien'. En Ruud Krol: 'Wij hebben een geweldi ge opkikker nodig. Misschien is dat tegen NAC dit weekeinde te reali seren, maar misschien ook kunnen we dat met het nationale team tegen Noor,vegen regelen'. De vorm van de dag is voor de bonds- coaches beslissend geweest bij de teain- bepaliiing. Cor van der Hart: 'Ik heb Feyenoord een grandioze wedstrijd zien spelen tegen FC Utrecht, terwijl Ajax duidelijk in de versukkeling zit. Moet ik daar mijn ogen dan voor slui ten?' En Fahdronc: 'Dat grootse van Ajax is tot stilstand gekomen5. En Keizer: 'Dat is terecht, daarom kan ik mijn taak op de wisselspelersbank ook best accepteren'. Consequentie van dit alles is wel, dat Fahdroncs concept opnieuw drastisch is gewijzigd. Met name op het mid denveld, waar Wim Jansen en Wim van Hanegem voor 'het eerst sedert lang weer samen In Oranje spelen. Door de nood (Neeskens geblesseerd) gedwongen, dat wel. Maar ook, omdat Arie Haan als spits niet de vorm eta leert, die nodig is om te schitteren. Daarom vooral dringt Ajax' problema tiek zo nadrukkelijk door in Oranje. Al zegt Wim Suurbier: 'De sfeer lijdt er niet onder. Dat is opmerkelijk'. Be wust herleiden de Ajacieden hun zor gen niet tot het vertrek van Johan Cruijff.Ruud Krol: 'We moeten er voor waken, dat Johans vertrek geen obsessie voor óns wordt'. En Arie Haan: 'Natuurlijk speelt het vertrek van Cruijff. Op kritieke momenten zoals tegen FC Twente en NEC kan hij dat beetje extra geven, dat je no dig hebt om te winnen'. Eerder speelt voor Ajax in dit stadi um evenwel de vermoeidheid. En niet alleen door de vloed van wedstrijden, waardoor de Ajacieden zich in de af gelopen weken moesten worstelen. Haan: 'Ik heb momenteel een gevoel alsof ik met lood in de benen loop. Dat nekt ons. Het fnuikende zijn niet die wedstrijden, maar het is de overgang in training. We zijn momen teel weer even intensief bezig als in de dagen van Michels. Daar moeten we aan wennen. Ik wil Kovacs geen trap na geven, want kwaliteiten had hij, alleen niet op het trainingsveld'. Veel directer evenwel dringen de consequentie die de tweemansleiding van Oranje geven. Nu al, nadat er nauwelijks veel voetbalklussen zijn opgeknapt, botsten Fahdronc en Van der Hart enkele keren keihard. De laatste keer gebeurde dat gisteravond, toen 'Oorrie' zijn baas tijdens de pers conferentie kapittelde, omdat Fah dronc zijn spelers verzuimd had in te lichten over de opstelling Van het Nederlands elftal. Daarvoor openbaar den zich andere verschillen van in zichten, die tot enkele 'binnenbrand jes' leidden. Fahdronc en Van der Hart zwijgen in het zicht van de sleu tel voor München daarover begrijpe lijk. Rakelen de verschillen ook niet meer op. Maar er was in dat kader voor de wedstrijd tegen IJsland al een twist over het spelen van Gerrie Mühren en Wim van Hanegem. Er was meer, Terwijl Van der Hart Epi 'Drost weer een plaats in de selec tie garandeerde liet Fahdronc de Twentse libero vallen. FC Twente laakte niet ten onrechte daarom het gemanipuleer van de technische staf en eiste zelfs een consequentere aanpak van het tweetal. Zo was er ook Willem van Hanegems veronder stelling, dat Van der Hart 'hem wilde pakken', die tot een verkilling van de banden leidde. Op een vrije zondagmiddag nota bene moest Fahdronc Feyenoords 'Kromme' overtuigen van de goede bedoelingen van het tweetal. Zelfs op het trai ningsveld kwam het tot een contro- Het Nederlands elftal vertrok gisteren al vroeg van Schiphol op weg naar Oslo. Op de foto lijken Wim van Hanegem, Frantisek Fadrhone en Johan Cruijff zich nog niet zo bezig te houden met de problemen die er rond het team zijn. verse, toen Van der Hart en Fahdronc ieder op hun wijze de training van hun spelersgroep leidden. Op aan drang van Johan Cruijff, de aanvoer der, is daarop meer uniformiteit in het trainingsschema aangebracht. In Deventer kwam het op de spelersbank tot een geschil tussen Fahdronc en Van der Hart, toen de dokter, zoals Van der Hart hem pleegt te noemen, de wens van een uitgeputte Arie Haan om gewisseld te worden, negeer de. Dat alles heeft er direct toe ge leid, dat de situatie rond het Neder lands elftal minder florissant is dan werd gehoopt. Daarom ook zegt Fah dronc: 'Wij zijn door deze zaken ge waarschuwd. Zoals we ook gewaar schuwd zijn voor de op revanche voor de 9-0 nederlaag belustte Noren. Daar om kunnen we ons dit negativisme niet veroorloven'. POUL ANNEMA FOREST HILLS (Rtr) Na een jaar, waarin hij vrijwel niets pres teerde, heeft de Australiër John Newcombe (28) een bijzonder fraaie 'come-back' gemaakt door internationaal kampioen van de Verenigde Staten te worden. De drievoudige Wimbledonkampioen (1967, 1970 en 1971) zegevierde in Fo rest Hills over de Tsjech Jan Kodes, die dit jaar bij ontstentenis van de meeste profs de Wimbledonkroon veroverde, in vijf sets: 6-4 1-6 4-2 6-2 en 6-3. wize speciale verslaggever RADO Nog steeds blijkt een periode van slechts een jaar inde om een nieuwe revolutie in de zwemwereld te ontketenen. ;e wereld-records, nieuwe namen en nieuwe grenzen hebben ijdens het eerste toernooi om de wereldtitels gemanifesteerd n manier alsof de Olympische Spelen in München nooit gehou- ijn. 'Belgrado' heeft aangetoond, dat de ontwikkeling van de sport zich nog steeds in een stroomversnelling bevindt en dat maanden geleden in feite alleen de verrichtingen van een man waarde zijn beoordeeld. Dë toptijden van Mark Spitz, inmiddels zijn ondanks de massale aanvallen in Belgrado nog steeds itastbaar gebleken. imwereld mag blij zijn, dat niet ereldrecords omver zijn geke- Spitz heeft via zijn zeven gou- ledailles in München de weg fplwassenheid aangegeven. Al- et Oostduitse rugslag-fenomsen Matthes blijkt hem serieus te volgen. Samen beheersen ze reldrecords. Zij zijn de afgelo- Ceek onbereikbaar gebleven, at geldt niet voor het gehele wemmert. De Australiër Step- illand bewees dat door in gezel van Rick Demont op de ener- e 1500 meter ruimschoots on- !t wereldrecord te blijven. En estatie werd nota.ben.e geleverd en 15-jarige jongen, die in zijn leven deze zware afstand nog Wjf keer officieel heeft gezwom- Ook dat is nog de zwemsport, nieuwe talenten als repen cho- over de toonbank worden ge- n. Langzamerhand lijkt de situ- ich bij de heren enigszins te seren, bij de dames is het even- og steeds stamppot. VAL nerikanen hebben tot hun eigen stering moeten ondervinden, dat un suprematie tijdens de Spelen 5l geen spaan is heel gebleven, istduitse machientjes zijn hun in azend tempo voorbij geraasd. On- Ifeld zal de machtsovername van osteuropeanen zeer bewust en geprogrammeerd gebeurd zijn. DR, gretiger op succes dan welk land ter wereld ook, heeft op als te verstane wijze geprofi- van de wankele prestatie-basis, 'P het dames-zwemmen nog s steunt. 'München' bracht de luitse meisjes geen noemenswaar- uitschieters, in ieder geval niet [ouden medaille. Australië en de Bigde Staten verdeelden daar de kluif. Maar terwijl die zwemna- *ich in hun successen koesterden, opende de DDR de aanval. Oost-Duits- land heeft na München niet terugge nomen, maar is in tegendeel als een bezetene doorgegaan. Het gunde zich geen tijd voor een Olympische kater. Nog nooit is onder supervisie van professor dr. Rudi Schramme zo hard getraind als in het afgelopen jaar. De Oostduitse kampioenschappen waren een voorbode en de strijd om de Eu ropa Cup een duidelijker teken van het geweld, waarmee'deze ploeg de re- cordlijsten heeft aangevallen. De cij fers maken de triomf compleet. Tien van de veertien keer zette Belgrado een Oostduitse wereldkampioene op het podium. Vijf keer stond een land genote direct naast haar. Van de ove rige vier titels waren er drie voor de Verenigde Staten. De Amerikanen zul len op korte termijn ondervinden, dat juist zij de zwakke punten van de Oostduitsers hebben aangegeven. Dit is voor de sportleiders in de DDR on getwijfeld het sein om extra aandacht aan die nummers te gaan besteden. FACILITEITEN De Verenigde Staten zal zeker niet fluitend over deze vrij vernietigende nederlaag heenstappen. Een verlies, dat overigens niet als een verrassing komt. De ploeg is in vergelijking met een jaar geleden sterk uitgedund en het is bekend, dat vooral de Amerika nen na een voor hen als hoogtepunt geldend Olympisch toernooi wat meer ontspannen gaan ademhalen. James Councilman (52), de toonaangevende coach van de zwemsport in Amerika, heeft de overvleugeling door de DDR al veel eerder zien aankomen. Hij was een van de eerste topcoaches die al jaren geleden een pleidooi hield voor ruimere faciliteiten voor de damestop. Daar is nu twee jaar geleden op be scheiden schaal een begin meege maakt. Keena Rothammer, zilver op de 400 meter, maar ontgoocheld op de 800 meter vrije slag, kreeg een specu- Jim Montgomery gaat te water. De Amerikaan die in Belgrado vijf gouden medailles won, wordt gezien als de opvolger van Mark Spitz. ale studiebeurs om haar opleiding met een optimale zwemtraining' te kunnen combineren. Councilman: 'Dat scolarship moeten we verder gaan uit breiden. Het dames-zwemmen is nog niet volwassen, nu kunnen we de za ken nog ordenen. Maar bij ons in Amerika is dat een moeilijke zaak. Voorlopig moeten de ouders alles be talen. En dat is een zeer kostbare af faire. Als de meisjes op de high- school met topzwemmen willen door gaan, dan is dat voor eigen rekening. Daarnaast moeten ze vaak ver reizen voordat zij in het trainingsbad zijn. Voor de heren ligt dat anders. Het zwembad en de coaches bevinden zich op een steenworp van de universiteit. Alle mogelijkheden zijn aanwezig. De problemen van Amerika en Nederland lopen op d»it gebied parallel. Er zijn niet voldoende banen, er is niet vol doende geld en er is geen regering, die de topsport zoals in Oost-Duits- land tot het uiterste wil steunen. Dat verschil ln mogelijkheden is in Bel grado sterker dan ooit tot uitdruk king gekomen'. De Verenigde Staten springt slordig met zijn talent om. Councilman weet dat en verwijt zijn medecoaches een gebrek aan interesse voor dat manco. 'We hebben een enorm reservoir, maar in feite weinig talent Omdat er zoveel kandidaten voor een paar plaat sen aan de top zijn, is de concurren tie automatisch enorm. Dat gegeven redt ons. Maar optimale omstandighe den worden voor de besten ook nau welijks gecreëerd. Ik ben daarom blij, dat langzamerhand ook de faciliteiten voor de meisjes uitgebreid worden. Dit alles doet echter niets af van het feit, dat de Oostduitsers fantastisch gezwommen hebben'. TALENT Councilman, trainer van onder meer Mark Spitz, John Kinsella, Garry Hall en Jim Montgomery, hanteert voor zijn succes in de zwemsport de formu le: 'De basis is het opsporen van ta lent. Daarna moet je de mogelijkhe den van de zwemmers en zwemsters en van de training gaan onderzoeken en vervolgens moet je hen en de ou ders gaan motiveren. Alleen met een inzet van honderd procent kunnen ze slagen. Deze drie-eenheid is het fun dament voor het succes. Oost-Duits- land hanteert die formule optimaal'. De Oostduitsers, die zelf de Amerika nen nog geen twee jaar geleden onbe reikbaar noemden, hebben een uitste kend selectie-systeem, afgestemd op en begeleid door de wetenschap, be schikken over optimale mogelijkheden voor training en begeleiding en creëe- ren allerlei faciliteiten (school, maat schappelijke begeleiding, voeding, rei zen naar het buitenland) om voor de motivatie te zorgen. Oost-Duitsland heeft de rente van de inspanning in Belgrado gekregen. Niet alleen de Verenigde Staten, maar ook Australië werd geconfronteerd met het feit, dat een verslapping na een Olympisch toernooi een funeste uitwerking heeft Gail Naell en Be- very Windeatt, in München nog ver rassend op de hoogste trede van het Olympisch schavotje, reikten in Bel grado niet eens naar de finale. Met het wegvallen van Shane Gould heeft Australië de roes niet kunnen verwer ken. Alleen Holland, Cooper (1500 meter) en Wenden (derde op de sprint) konden de afgang van deze zwemnatie enigszins met eremetaal verbloemen. TROEVEN 'Belgrado* heeft de kaarten in de zwemwereld danig opnieuw geschud en nieuwe troeven uitgedeeld. Jim Montgomery (18 jaar) werd met vijf overwinningen de meest gelouwerde zwemmer. James Councilman, zijn trainer: 'De vergelijking tussen Spitz en Montgomery is frappant. Ik weet zeker dat Jim de nieuwe Mark Spitz wordt. Hij is even serieus, eerzuchtig en ijverig. Een ideale pupil'. Bij de dames verzamelde Kornelia Ender het meeste eremetaal (vier goud en een zilver), maar vooral zij heeft nog eens duidelijk aangegeven, dat de ontwik keling van het dames-zwemmen alleen al tenopzichte van dat van de heren een fikse achterstand heeft goed te maken. De invoering van het wereld kampioenschap, dat over twee jaar op nieuw de aandacht zal eisen, is daar om voor het topzwemmen een duide lijke stap in de goede richting. Niet minder dan achttien wereldrecords (negen gevestigd door Oost-Duitsland) moesten in de Joegoslavische hoofd stad gecorrigeerd worden. De Olympi sche beweging, die zich weinig geluk kig met deze titelstrijd heeft getoond, is een claim kwijt geraakt. Een jaar na München heeft de zwemwereld ge toond ook zelfstandig voor spektakel te kunnen zorgen. GERRIT DEN AMBTMAN Newcombe dankte de overwinning aan vermoeidheid van Kodes, die in de laatste twee spts niet meer opgewas sen bleek tegen de subliem harde op slagen van de Australiër. In de vierde en vijfde set sloeg Newcombe vijftien aces en brak daarmee het ritme van Kodes, die tot dan toe groots had ge speeld. In de tweede en derde set (6-1 64) bereikte Kodes het niveau, waar op hij in de halve finale Stan Smith had verslagen. De Tsjech was daarom ook niet al te somber over zijn neder laag. Hij vond dat hij op Forest Hills genoegzaam had bewezen dat zijn Wimbledon titel geen 'papieren titel was. Allen Heyman, de voorzitter van de Internationale Lawn Tennis Federatie (ILTF), heeft in New York verklaard dat spiders, die een contract tekenen met de nieuwe Amerikaanse tennisor- ganisatie (WTT), waarschijnlijk van deelneming worden uitgesloten aan toernooien, die onder auspiciën van de ILTF staan. De WTT wil volgend jaar een competitie houden tussen Amerikaanse stedenteams. Jack Kra mer, de voorzitter van de vereniging van prof tennissers, verklaarde dat zijn organisatie, de ATP, zijn leden die een contract met WTT tekenen waarschijnlijk zal schorsen. Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Het lijkt nauwelijks meer waarschijnlijk dat landskampi oen Sparta zal uitkomen in, de finale van de Europa Cup tegen de Italiaan se titelhouder Fortitudo Bologna. De CEBA, de Europese Honkbal Federa tie, heeft de protestbrief van de Rot terdammers tegen de wijze waarop de loting voor de finaleplaats is gehou den, naast zich neer gelegd. De CEBA heeft geen enkele aanwijzing gevon den dat er door de Technische Com missie van de Federatie ook maar iets onregelmatigs is gebeurd. Sparta zal nu een dezer dagen meedelen dat zij afziet van de finale-wedstrijden. De voorzitter van de Rotterdamse ver eniging noemde de handelwijze van de CEBA 'ten hemel schreiend': 'Elke motivering om de loting niet opnieuw te houden, zelfs elk excuus ontbreekt. Het is duidelijk dat onze brief ge woon niet serieus is behandeld. Maar goed. wij zullen hieruit onze conclu sies trekken. Het antwoord van de CEBA. dat nog schriftelijk zal worden bevestigd, heb ik mondeling van Guus van der Heijden (bondsvoorzitter en lid van de TC, red.) vernomen. Ik zal zo snel mogelijk met het bestuur overleggen.' Sparta's protest tegen de wijze van lo ten geldt met name het feit dat de uitslag ervan (reeds tijdens de Euro pese Kampioenschappen in Haarlem) uitgelekt is in Italië. Dat heeft de on derhandelingspositie van de Rotter damse club met Fortitudo volledig on dermijnd, aldus voorzitter Ignatius. Guus van der Heijden ontkent overi gens een lek in de Technische Com missie: 'Het zijn door-en-door fatsoen lijke mensen.' Ignatius: 'Dat hebben we in de loop der jaren wel ervaren, daar geloven we niets van.' De KNBSB wil in een onderhoud met het Sparta-bestuur haar mening in de hele affaire naar voren brengen. Deze houdt in dat Sparta eigenlijk wel de finalewedstrijden in Bologna zou moe ten spelen. Ignatius: 'Daar is de bond dan rijkelijk laat mee. Die mening mogen ze houden. We hebben langza merhand wel lang genoeg in het onze- De Rotterdamse formatie zal zich nu volledig op de naderende confrontatie met Haarlem Nicols kunnen richten. De eerste wedstrijden om het natio naal kampioenschap worden komend weekend gespeeld: zaterdag in Haar lem, zondag in Rotterdam. Vermoede lijk zal de tweede 'dubbel' het week end erna worden afgewerkt, op de oorspronkelijke data van de Europa Cupfinale. Komend weekend spelen ook HCAW en Storks beslissende wedstrijden. Za terdag in Bussum en zondag in Den Haag wordt bepaald welke van beide ploegen in elk geval uit do hoofdklas se degradeert. De winnaar van deze duels treedt nog een keer voor twee wedstrijden aan tegen de Utrechtse eerste klasser UW voor een plaats in de hoofdklasse. Bij Storks zal Win Remmerswaal zo goed als zeker van de partij zijn. De Hagenaar heeft nog steeds geen bericht uit de Verenigde Staten ontvangen over zijn vertrekda tum naar de Universiteit van Miami, waar hij voor minstens één jaar gaat studeren en honkballen. Remmerswaal speelt in elk geval in de oefenwedstrijden tegen Taiwan, van avond om 8 uur en morgenmiddag om 4 uur in het Haarlemse Pim Muiier- stadion. Verder maken deel uit van de selectie: Boeren, Neuteboom, Urbanus en Vakkers (werpers), Augustinus, Seidel en Paul Smit (achtervangers), Beckers, Horeman, Robert Maat, Post- ma. Frank Smit en Boersma (binnen veld), Wim Crouwel, Eygendaal en Hageman (buitenveld). Taiwan zal zijn toernee door Europa moeten inkorten op last van de nationale bondsvoorzit ter. Vermoed wordt dat de matige prestaties van Taiwan tijdens de Inter continental Cup in Italië (voorlaatste) de oorzaak hiervan zijn. De oefenduels in Haarlem gaan in tegenstelling tot eerdere berichten in elk geval door. Nederland heeft nog geen beslissing genomen of het land uit de wereldfe deratie ÏFIBA) treedt. Binnen het bondsbestuur bestaat verschil van me ning over de voor- en nadelen van het lidmaatschap van de FIBA, een zeer wanordelijke organisatie. HARO HIELKEMA ADVERTENTIE Henkes Senefelder een hypermodern bedrijf... Door capaciteit, kwaliteit en snelheid een van de grootste offsetdrukkers van Europa! 500 pers-fectionisten zorgen ervoor dat wij op het gebied van rotatieve offset, vellen offset e.d. een hoofdrol spelen. Meer weten? B.v. over ons open calculatie systeem? Daarvoor hoeft u alleen maar even ons nummer te draaien. HENKES SENEFELDER B.V. Grafische bedrijven van !Jsendijkstraat150 Purmerend, Tel. (02990) 2 79 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13