ïoeo Uitbreiding academische ziekenhuizen onder vuur Vooral belangstelling voor plannen kabinet Meester Max de beste in avondkleding rechtpartij in paleis an justitie: gewonde Jongeren uit Afrika met charmant zang-programma Gewapende overval: buit 24.000 gulden Extra vergoeding Solzjenitsyn: Nobelprijs voor vrede voor Sacharow Gewonden bij hevige rellen in Helmond Nagek. familiebericht PPR: met werken aan Oosterschelde zo niet doorgaan !kka '73-Liedjesfeest ITERDAM Onder de naam ;ka '73 wordt er op zaterdag 22 tember in Rotterdams Lantaren kleinkunst-folkfestival gegeven, araan werken mee Trotto, uit Rot- dam, met oude liedjes en instru- nten, Pitchweel uit Utrecht, met wenoude boerendansen en balla- Jules de Corte met eigen liedjes, de Wilde en Zjef Vanuytsel, uit gië, met zelfgeschreven balladen, 't ekske, met doedelzak, draailier, unelpot, klompviool en andere ou- instrumenten, en de Vlaamse ksgroep Rum. pans harp-orkest STERDAM Het Mimura All Harp Orchestra uit Tokio, be-, ande uit eenentwintig harpistes, Handel, Mozart, Saint Saëns, mo- ne en Japanse composities spelen, Ier leiding van Tsutomu Mimura nt, op een Europese tournee, op 21 'ember in Amsterdams Concertge- ria Callas is, na jaren onderhan- len, gecontracteerd voor een con- t, met Giuseppe di Stefano, in Am- dams Concertgebouw op 4 okto- Charles Aznavour komt op 26 sep- nher in Amsterdams Cóncertge- 'i/tren op de 28e in de Stadsschouw- te Tilburg. Het Schafttijdtheater in Utrechts •gadoor met net opgeven omdat zonder subsidie, niet meer uit- t, maar hoopt dat het in Haarlem wel zal gaan, voor het komende :oen. DEN HAAG Het jeugdensemble Chem Chem Yetu - 'Onze Bron' - uit Zaïre in Centraal-Afrika kwam gister avond in het kerkgebouw aan het Stadhoudersplantsoen in Den Haag en zondagavond in de Groote Schouw burg in Rotterdam-Zuid met een char mant programma. Het eerste deel was gevuld met een Afrikaanse musical: een soort operette in zang, dans en muziek. Na de pauze werden allerlei iij Afrika populaire liederen gezon gen. De jongens en meisjes toonden heel wat virtuositeit. Een merkwaardigheid: in de musical was de mannelijke hoofdrol een vol wassene, hetgeen met het meisje in de vrouwelijke hoofdrol een wat 'an- derhalve-cent-idee' gaf. Tweede merk waardigheid: de vrouwelijke hoofd rolspeelster moest op een bepaald mo ment de reuzen te hulp roepen. Die reuzen werden gespeeld door volwas- Waar blijft de tijd? AMSTERDAM Willy Walden en Piet Muyselaar gaan voort met hun oude successen en beste nummers uit hun vijfendertig revuejaren in een music-hall-programma. waaraan wordt meegewerkt door Ase Rasmussen, Louis Dusée, Mieke Bos, Mini en Maxi, een kcor-ballet en een combo geleid door Richard Schweitzer. Het heet 'Waar Blijft de Tijd' en gaat op 14 september in 't Spant te Bussum in première. .vechtpartij gebeurde tijdens de be- ^ïdeling van een civiele procedure de rechter-commissaris, mr. A. Ro- lar. Daarbij moesten onder meer n van de moordenaars van Piet lidt uit Harderwijk, een van de ge- oeders K., en diens vader gehoord rden. jdens" het overbrengen naar de ka- ir van de rechter-commissaris rong de broer van de vorig jaar rmoorde Piet Smidt naar voren. Hij sprong een man van wie hij dacht 1 het een van de moordenaars van broer was. Geholpen door een ntal woonwagenbewoners uit het mp Harderwijk, tuigde hij deze par twachter op bloedige wijze af. Ook weduwe van de vermoorde man horizontaal in: 1. veger, 2. ge- ïtskleur, 3. verzekeringsbrief, 4. tor, hoofddeksel, 6. medeklinker, 7. me- klinker, 8. vertragingstoestel, 9. irkse titel, 10. spijker, 11. schoen- 12. reeks. j juiste oplossing leest men verti- al 13 de naam van een Amerikaanse iger. plossing van gisteren: orizontaal verbolgen ader-Eelde leges-voor klera-TEE-Mo kolk-end-la alt-orkaan dieet-oase eg-riool-at ertlcaal valk-kader edel-oligo regel-tere brem-koe-iM oester-toe leven-koor gloed-aalt Edom-las-ar Nero-Aneta. Zandloper senen, wat tegenover de jongens en meisjes op het toneel een fraai effect van werkelijke reuzen te weeg bracht. Volgens het PPR-bestuur doet het on verminderd voortgaan de afsluitings werkzaamheden ernstig afbreuk aan de geloofwaardigheid van de opdracht van de commissie. Het PPR-bestuur zegt vernomen te hebben dat de werk zaamheden niet alleen 'onverkort' (wat minister Westerterp nodig had genoemd) maar zelfs versneld uitge voerd worden. Het PPR-bestuur doet een beroep op het kabinet de werken te 'temporiseren' of stop te zetten. 'Ook via onze partijgenoten in het ka binet zullen wij de kwestie aankaar ten', aldus een woordvoerder van de PPR gisteren. Van een verslaggever HAARLEMMERMEER Een gewa pende man met een nylonkous over het hoofd, heeft gistermorgen bij de Rabobank in Rijsenhout (Haarlem mermeer) 24.000 gulden buitgemaakt. Op het moment van de overval was alleen de kassier in het niet beveilig de bijkantoor van de bank aanwezig. De man vluchtte, geholpen door zijn maat die de wagen bestuurde, in een Fiat die de dag tevoren in Amstel veen was gestolen. Gisteravond had de politie nog geen spoor van de overval lers. Zaterdag sluit de minister van bin nenlandse zaken in een verenigde ver gadering van Tweede en Eerste Ka mer het zittingsjaar. Het is een ver waterde plechtigheid, die door niet veel Kamerleden zal worden bijge woond. Denk nu niet, dat de geachte afgevaardigden de kantjes er af lopen, of in ieddr geval willen genieten van een ongestoorde vrije zaterdag. Het komende weekeinde wordt er name lijk achter de schermen hard gere kend, gestudeerd, geconfereerd en ge commentarieerd. Een legertje van uit verkorenen (fractieleiders, gespeciali seerde Kamerleden, vakbondsbestuur ders, allerlei vertegenwoordigers van belangrijke organisaties en journalis ten) beschikken reeds over de miljoe nennota, die pas de derde dinsdag in september officieel verkrijgbaar is. Maar voor de derde zaterdag bestaat er al een geheime editie. Tot aan de derde dinsdag wordt aan sub-politiek gedaan. Wanneer de troonrede met de plannen van het ka binet is uitgesproken en de miljoe nennota officieel bestaat, is de eerste politieke discussie al gevoerd. Dit al les verklaart, waarom de krant van volgende week woensdag niet alleen volstaat met het beleid van het nieu we kabinet, maar ook al de eerste buiten-parlementaire en parlementaire discussie vermeldt. De politici in de PvdA krijgen het dat weekeinde extra druk. Zij moeten op het partijcongres, dat vrijdag en zaterdag in de RAI wordt gehouden, vertellen hoe de coalitie met de con fessionele partijen bevalt en uitleg gen, dat Keerpunt'72 nog steeds het uitgangspunt van het beleid is. Het wordt een wat moeilijk verhaal, want op grond van de miljoenennota kan alleen duidelijk worden gemaakt wat van Keerpunt terecht is gekomen. Maar de miljoenennota is zaterdag nog geheim. Misschien is dat wel goed voor het congres. Afscheid Vandaag zal de Eerste Kamer het lot van Hoogland bezegelen. Dt' gemeente wordt opgeheven om Amersfoort meer ruimte te geven voor haar woning bouw. Het ziet er niet naar uit. dat de senatoren het plan hebben om de gemeente te redden. Trouwens, de vergadering zal vandaag niet zo lang duren, want voorzitter mr. M. de Niet zal voor het laatst zijn functie bekle den. Hij wordt in het nieuwe zittings jaar opgevolgd door een KVP-er, om dat aan de overkant van het Binnen hof in de Tweede Kamer de PvdA-er Vondeling na de verkiezingen voorzit ter is geworden. Na de beslissing over Hoogland hoopt voorzitter De Niet zijn afscheidsspeech te houden. De Tweede Kamer begint vandaag mdt het stemmen over de zeventien moties, die zijn ingediend over het noorden van het land, Zuid-Limburg en de Haagse agglomeratie. Verder staan op de agenda 't wetsontwerp om Shell Venezuela te laten voortbestaan als een Nederlandse vennootschap, de wijziging van de leerplichtwet in ver band met de schooldagen voor de wer kende jeugd en de deelneming van Nederland aan een systeem van finan ciële bijstand op middellange termijn aan andere EEG-landen. De regeling betekent een stap op de weg naar de Europese monetaire unie. Metro Woensdag is er tijd uitgetrokken voor een interpellatie van de PSP-er Van der Lt'k over de doortrekking van de Amsterdamse metro naar het centraal station. Hij wil, dat het werk wordt stilgezet in afwachting van het resul taat over een nadere studie over de kosten en baten van de oostlijn. Woensdagavond interpelleert de com munist Van het Schip over de door voering van de huurharmonisatie op grond van, zo stelt hij, een circulaire van.oud-minister Udink. Donderdag wordt PPR-er Waltmans in de gelegenheid gesteld mondelinge vragen te stellen aan de staatssecreta ris van buitenlandse zaken en de mi nister van volksgezondheid over de vestigingen van industrieën op de lin- ker-Schelde-oever bij Antwerpen. Er is sprake van een t'norme ophoping van petro-chemische industrieën en van vermoedelijk vijf kerncentrales. De heer Waltmans wil, met het oog op de gevaren voor het milieu, weten wat er aan de hand is en dringt aan op internationaal overleg. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Uitbreiding van de academische ziekenhuizen tot 1040 bedden elk, zoals het ministe rie van ouderwijs wil, en liet bouwen van een nieuwe reus van dezelfde afmetingen in Zuid-Limburg, betekent schadelijke nieuwvorming. Deze voor medici krasse taal gebruikt geneesheer-directeur E. B. M. Dillmann van het Zeehospitium in Katwijk in het maandblad Het Ziekenhuis. (Nieuwvorming is de vakterm voor gezwellen amilie van vermoorde man zou wraak willen INHEM De 42-jarige parketwachter W. Hietbrink is gistermor- n bij een bloedige vechtpartij in het Arnhemse paleis van justitie ernstig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden ge acht. Dokter Dillmann had toch al zo zijn twijfels over de plannen van het mi nisterie, maar na terugkomst van een congres van de Internationale zieken huisfederatie in Canada maakt de toe stand een 'wat onwezenlijke indruk'. Internationaal blijken de gedachten namelijk precies de andere kant op te gaan. Zijn bezwaar is dat er toch al teveel ziekenhuisbedden zijn, terwijl juist de andere vormen van gezondheidszorg met tekorten kampen. En de tendens dat ziekenhuisopname korter gaat du ren zal zich ongetwijfeld doorzetten, waardoor het teveel aan bedden nog groter wordt. In de directe praktijk zal dat mis schien niet eens zo blijken, omdat zie kenhuisbedden, als ze er een keer zijn, op niet helemaal duidelijke ma nieren ook altijd wel vol komen. Te veel bedden leiden dus tot een te lan ge verpleegduur, met alle gevolgen van dien: 'sociaal-psychologische be zwaren voor de patiënt (vooral de ou dere patiënt), inefficiëpt gebruik van het medisch-technisch apparaat enz Waarom vindt het ministerie dat een academisch ziekenhuis 1040 bedden moet hebben, vraagt dokter Dillmann zich af. Dat blijkt een eenvoudig re kensommetje te zijn. Men vindt dat zo'n ziekenhuis een opleiding tot alle bestaande medische specialismen moet bieden. Dat betekent dat er een groot aantal afdelingen moet zijn, met elk een bepaalde minimum omvang. En dan komt het totaal uit op 1040. Maar de uitgangsstelling klopt niet, aldus de heer Dillmann. 'Blijkbaar is de betekenis van academische zieken huizen voor opleiding en voor het le veren van gezondheidszorg een andere dan tot op lieden in academische krin gen en op het departement wordt ver ondersteld. Opleiding, wetenschap, kan evenzeer plaatsvinden in algeme ne ziekenhuizen waarmee de universi teit zich affilieert. Het academisch ziekenhuis hoeft dus niet alle specia lismen te omvatten in de omvang zo als nu in de plannen is bedoeld.' Die affiliatie, waarbij een deel van de praktijkopleiding van artsen wordt uitbesteed naar ziekenhuizen in de omgeving, mag volgens de regerings plannen niet verder gaan dan 50 pro cent. Ook dat noemt dokter Dillmann, gesteund door zijn verse internationa le ervaring, een verouderd standpunt. In Canada werd juist gepleit voor zo ruim mogelijke affiliatie. De universi teit is weliswaar huiverig voor het peil van opleiding en wetenschapsbe oefening als die voor een belangrijk deel buiten de centrale instelling plaatsvinden, maar in de praktijk blijkt het omgekeerde. De algemene ziekenhuizen gaan na affiliatie op een hoger, beter niveau werken, en er blijkt een goede opleiding en weten schapsbeoefening mogelijk. Uit de tijd Dokter Dillmann meent dat het nu tijd is om de bestaande plannen als nog te veranderen. De departementen van onderwijs en volksgezondheid zul len volgens hem verouderde plannen en inzichten moeten laten varen. Hij pleit voor opname van de planning van academische ziekenhuizen in een landelijk ziekenhuisplan (onlangs door Onderwijs afgewezen: de coördi natie zou in interdepartementaal over leg met Volksgezondheid geschieden). Een van de wensen van de heer Dill mann is dan ook dat dat overleg tus sen beide ministeries beter gaat verlo pen dan tot nog toe. Medisch onderwijs is een maatschap pelijke activiteit, schrijft hij, die dient te worden afgestemd op de be hoefte van de samenleving. Gezond heidszorg is eveneens een maatschap pelijke activiteit. Beide activiteiten kunnen niet onafhankelijk van elkaar worden georganiseerd. Wat men nu wil, is de soms toch al onderbezette academische ziekenhuizen nog grotpr maken, ten koste van structurele on derbezetting van de overige ziekenhui zen, en tot nadeel van de patiënt. Dat noemt hij schadelijke nieuwvorming. UTRECHT Assistent-geneeskundi gen die tot specialist worden opgeleid en die buitensporig lange werktijden maken, krijgen met terugwerkende kracht tot I januari 1973 een financië le vergoeding voor nacht- en weekend diensten. Het college voor arbeidszaken van de Nationale Ziekenhuisraad en het cen traal bestuur van de Landelijke Vere niging van Artsen in Dienstverband hebben nu een regeling getroffen die inhoudt dat voor nachtdiensten van maandag tot en met vrijdag 50 gulden per nacht extra wordt uitbetaald en voor weekeinddiensten (van zaterdag ochtend acht uur tot maandagmor gen acht uur) 200 gulden. De regeling heeft een tijdelijk karakter in afwach ting van de totstandkoming van een definitieve regeling. was aanwezig. Zij gilde en schreeuwde totdat ze in elkaar zakte. Ook bij de behandeling van de moord zaak dit jaar, waarbij de drie gebroe ders K. schuldig werden bevonden aan de moord, werd, nadat de officier van justitie zijn eis bekend gemaakt had, een ware veldslag geleverd in het Arnhemse paleis van justitie. De familieleden en hun aanhang lieten er ook vanochtend geen twijfel over be staan: ze willen bloedwraak. De broer van Piet Smidt zei huilend: 'Ditmaal heb ik de verkeerde te pakken gehad, maar al kost het me levenslang, krij gen zullen we ze'. De Arnhemse politie heeft behalve Smidt ook een aantal anderen meege nomen naar het politiebureau, ver dacht van mishandeling. AMSTERDAM Max Heymans wil niet meer hebben dat vrouwen een lange broek dragen. Max houdt er niet van en we moeten niet zeuren dat een broek zo handig is met het ramen zemen en fietsen, want de klanten van Max hebben hun personeel voor het zemen van ramen en fietsen doen ze uiteraard ook niet. OSLO (Reuter, UPI) De Russische shrijver Solzjenitsyn heeft de dissi dente kernfysicus Andrei Sacharow voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede, zo meldde gisteren het Noorse avondblad Aftenposten. Solzje nitsyn heeft de voordracht gezonden aan de correspondent van Aftenposten in Moskou, mogelijk, omdat de prijs wordt toegekend door de Nobelcom- missie van het Noorse parlement. Sa charow verklaarde kort na het bekend worden van de actie van Solzjenitsyn, dat hij zijn kandidatuur zou aanvaar den, 'bij wijze van aanmoediging niet alleen van mijzelf, maar voor allen, die met mij strijden voor de rechten van de mens en ,de democratisering van ons volk'. De Nobelcommissie voor de vredes prijs liet later echter in Oslo weten, dat de voordracht van Solzjenitsyn niet geldig is, ook al won hij eens de Nobelprijs voor literatuur. Het recht tot voordracht is onder meer voorbe houden aan winnaars van vredesprij zen, maar niet aan die van anderè No belprijzen Van een verslaggever HELMOND De tot een kleine veldslag tussen politie en burgers uit gegroeide rel van zondagavond in Hel mond is volgens de heer A. Melters, voorlichtingsambtenaar van de politie, niet het werk geweest van de één of andere duidelijk herkenbare bevol kingsgroep. Uit niets blijkt dat er speciaal woonwagenbewoners, Keiezen of buurtbewoners bij de ongeregeld heden betrokken waren. De ongeregeldheden ontstonden toen een dancing zondagavond om tien uur een groepje jongelui weigerde binnen te laten omdat er eerder met hen moeilijkheden waren geweest. De groep kwam een uur later versterkt terug, waarna de eerste vechtpartij met de gewaarschuwde politie ont stond. De rellen namen een zodanige omvang aan dat de mobiele eenheid van de Eindhovensd politie te hulp kwam. Er werden acht arrestaties ver richt. De politie venvacht binnenkort nog meer aanhoudingen. Vier politie mannen en een fotograaf werden ge wond door rondvliegende klinkers en glas en er werden zeven waarschu wingsschoten gelost. Ook werd ge bruik gemaakt van traangasgranaten. Daarom heeft couterier Max Heymans de vrouw voornamelijk in het lang gestoken. Gistermiddag liet hij op de najaarsshow zien hoe de dames deze winter naar schouwburgen, theaters, concertgebouwen en party's moeten en dat is niet mis. Heymans is op zijn best als hij ongeli miteerd met mooie rollen stof avond jurken mag maken. Die heten dan geen avondjurken maar hebben na men: 'Place de l'Opéra', 'The black is back in town' en 'L'hdure de Cham pagne'. Hoe laat dat dan precies is, weten we met. want Max vindt dat de vrouwen zich wat meer per dag moe ten verkleden. Voor de ochtend is er wat. voor de lunch, de wandeling, voor tegen vijven, kleren voor het di ner en dan 's avonds ook nog eens iets anders aan. Bij Heymans dus weinig of geen broe ken. Wel veel lange gewaden. De rok ken houdt hij op de knie of er net overheen of bijna slepend over de grond. Nieuw zijn de robes manteaux, waarbij een klein vest wordt gedra gen. Bij één creatie was dat een zoge naamd 'blind vest', dat wil zeggen dat er twee helften van het voorpand van het vest aan dd jas zijn vastgemaakt, waarmee de jas dan wordt gesloten en geopend. Knopen en knoopsgaten ziet Heymans niet meer zo zitten. De meeste van zijn jassen staan op een kier. De mancheten van de jassen en pakjes zijn omgeslagen. Het zit allemaal perfekt in elkaar cn Heymans heeft weer de mooiste stof fen ingekocht. Maar in avondkleding is hij de 'Meester'. Dan gooit hij er tientallen meters stof tegenaan. Veel zijde, terwijl de kleuren en patronen zeer rustig zijn. De decolleté's zijn weer diep. Net zo diep als de gedach ten van Heymans zelf. Heden nam de Heere tot Zich onze lieve Moeder en Oma Jaimigje Maaskant weduwe van H. L. Knoop op de leeftijd van 83 jaar. Nagele: A. Knoop J. G. Knoop-Knoop Hoofddorp: J. van Beem-Knoop G. van Beem De Kwakel: E. C. Biemond-Knoop T. Biemond Dronten: J. Knoop H. G. Knoop-Klaasse Bos Badhoevedorp: J. H. Kamer-Knoop J. Kamer Klein- en achterkleinkinderen Hoofddorp, 8 september 1973 Huize 'Eijkenhove' Correspondentie-adres: Sloterweg 499, Badhoevedorp De overledene is opgebaard in de 'Ingena-hoeve', Sloterweg 499 te Badhoevedorp. Bezoek aldaar dinsdag van 15.0017.00 uur en van 19.0021.00 uur. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op woensdag 12 september a.s. om 13.00 uur op de oude alge mene begraafplaats te Hoofddorp. Ook nog gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in gebouw 'Brandpunt', Hoofd weg 770 te Hoofddorp. /KWARTET DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 BININEiNILAND Kil Van een verslaggever DEN HAAG Het bestuur van de Politieke Partij Radikalen vindt dat de werken voor afsluiting van de Oos terschelde tijdelijk stopgezet of op zijn minst in een trager tempo uitge voerd moeten worden. Het PPR-be stuur vindt dat gewacht moet worden op het rapport van de onlangs inge stelde commissie-Oosterschelde (de commissie-Klaasesz) die sinds kort de zaak in onderzoek heeft. DEN HAAG Het parlementaire gebeuren van deze week wordt eigenlijk al overschaduwd door rijksbegroting en miljoenennota, die volgende week dinsdag op Prinsjesdag aan de Eerste en Tweede Kamer worden aangeboden. Hoewel de agenda's van beide kamers interessante discussiepunten ver melden, gaat de belangstelling deze laatste zittingsweek in de eerste plaats toch uit naar de plannen van het kabinet-Den Uyl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11