Echec van Spelen uitgewist Poule-indeling helpt jeugdteam aan plaats in volleybal-finale '73 Europa Cup weer voor Russische atleten Gehalveerde zwemploeg toont in Belgrado licht herstel :Waterpoloërs even Vriend $e plaats ls afscheid ■rerrit Wolsink :ross-kampioen Twee recordlijsten op sprint-nummers Prinses Anne bijt in het zand een begrip in sport en in verzekeringen delta lloyd PROUW/KWuWTET MAIAmdaig 10 SEPTEMBER 1973 SPORT Tll/Kll Van onze speciale verslaggever fi! BELGRADO Het echec van de Olympische Spelen is uitgewist. Met een ploeg die bijna de helft kleiner was, ls Nederland tijdens het eer ste wereldtoernooi zwemmen in Belgrado de afgelopen week met aan zienlijk meer succes opgetreden dan vorig jaar in München. Twee ^medailles van Enith Brigitha (zilver op de 200 meter rugslag en brons - op de 100 meter vrije slag) plus in totaal tien finaleplaatsen markeer den de weg naar een licht herstel. Meer illusies hoeft de Koninklijke iSederlandse Zwem Bond zich voorlopig niet te maken. Haar afvaar- -diging is, en dan nog alleen wat de dames^betreft, niet meer dan een >armantige dwerg tussen de reuzen. -^Nederland is met een bescheiden af vaardiging naar Belgrado gereisd. Te tonbescheiden wellicht. Want nu zijn 0 jwemsters in Nederland gebleven, die in het wereldtoernooi wel degelijk een plaats in de finale hadden kun- _nen claimen. Het harde selectie- u iysteem, gebaseerd op internationaal IELGRADO Het Nederlands wa- >lo-zevental heeft de vertrekkende ondscoach Harry Vriend toch nog en enigszins waardig afscheid aange- lo' oden. Dit gebeurde tijdens de slotda gen van het wereldkampioenschap in elgrado, in de vorm van twee goed -(espeelde wedstrijden, die overtuigen- - e overwinningen op West-Duits- - and moet Vriend op de valreep van - jn carrière als bondscoach goed ge- - aan hebben. Een jaar eerder name- ijk had juist dat West-Duitse team de -1 lederlanders uit de finale-poule van -•iet Olympisch tournooi in München - ehouden. Het betekende toen een - ittere ontgoocheling voor de forma tie. -Hoewel 'Belgrado' bij Vriend nooit E, eel verwachtingen gewekt had, leek ei ok dit toernooi aanvankelijk een de ceptie voor de Nederlanders te wor- en. De nederlagen in de voorronden egen Olympisch kampioen Rusland n4n gastland Joegoslavië werden ^erwacht, maar bleken achteraf onno- ïeig. Toen daarop in het troosttoernooi og verlies tegen Roemenië volgde, -! ras een roemloos einde voor de - lederlanders nabij. Het herstel kwam - chter juist op tijd. Eerst werd West- - hiitsland door een uitstekend spelend - lederland volledig ingepakt, gisteren -(ebeurde hetzelfde met het zwakke -< riekenland. De ploeg eindigde daar- -; oor op de achtste plaats. Vriend: -! Bie klassering hadden we verwacht. - Ais we niet onnodig van Roemenië - hadden verloren waren we zelfs - levende geworden. In de laatste twee 'edstrijden waren een aantal bijzon- er goede momenten. De verschillen let de voorgaande duels waren ge- roon frappant. Maar dat geldt voor et gehele waterpolotoernooi. Bij de 1 iting werden de verschillen al zicht- aar. Dat Cuba en de Verenigde Sta- >n samen in een poule hebben ge deeld, is al onvoorstelbaar. Uitgaande "an een normale loting was voor ons ïeer dan een zevende of achtste laats niet haalbaar geweest. Maar ie het toernooi gevolgd heeft weet, j at wij evenveel of meer dan Cuba en "1 merika recht hebben op een plaats 1 de finalepoule hadden'. riend heeft, voor een belangrijk deel oodgedwongen tijdens het door Hon garije voor Rusland gewonnen toe- ooi, de jeugd een kans gegeven. 'Ke- Tian heeft behoorlijk aangepast, bepelman was niet onvoldoende en iandeweerd was erg wisselvallig. Hij ad het in ieder geval nog een stuk eter kunnen doen'. lit wereldkampioenschap betekende ■i en afsluiting van de vijf jaar duren- e carrière van Vriend. Jan Bultman, arenlamg trainer van het jeugdteam n sinds dit jaar ook begeleider van iet seniorenzevental, zal hem vermoe- elijk opvolgen. Vriend: 'Wie er ook omt, die man zal als full-professional loeten gaan werken. De plannen iervoor zijn dan ook zo goed als ond. Maar Nederland komt niet ver- er, als het niveau van de clubs niet eranderd. Het systeem moet nu ein- elijk eens van de grond. De knuppel loet nu maar eens in het hoenderhok egooid worden. Met een of twee keer •er week trainen komen we er niet. lat aantal zal tot vijf of zes keer op- evoerd moeten worden. Anders ilijven we op dit niveau'. Indstand: 1. Hongarije, 2. Sowjet Unie, 3. oegoslavlë, 4. Italië, 5. Verenigde Staten, Cuba, 7. Roemenië, 8. Nederland, 9. Mex- co, 10. Spanje, 11. West-Duitsland, 12. riekenland, 13. Bulgarije, 14 Australië, 15. Iroot-Brittannié, 16. Israël, ANLO In het Drentse Anlo is Ger it Wolsink in de vijfde en laatste kampioenswedstrijd Nederlands kam- uoen 500 cc motorcross geworden, /oor 9000 toeschouwers heeft de 'liegende tandarts er geen twijfel over aten bestaan wie de sterkste motor crosser is op dit moment. Wolsink ver rok als grote favoriet want aan een 'ijfde plaats uit twee manches van 28 ninuten plus twee ronden, die ieder 'oor zich voor het Nederlands kam- •ioenschap meetelden, had de Henge- oër genoeg om zijn vierde Neder- andse titel binnen te halen. Deson- lanks bond hij het duel aan met de nelste starters Peter Willems en '"rans Sigmans. Wolsink eindigde met 'oorsprong als eerste. Als kersverse kampioen vertrok Wol- ink in de tweede manche zonder de nentale druk van te 'moeten' winnen, let resulteerde direct in een mooie Voorsprong die hij niet meer afstond. *0 cc: eerste manche (28 min. en 2 ron- l«n): 1. Gerrlt Wolsink met Malco, 2. Frans ■gmans met Yamaha, 3. Peter Willems met amaha, 4. Tinl van Erp met Malco, 5. Jo toelofs met Maico. Tweede manche (28 min. '1 2 ronden): 1. Wolsink, 2. Sigmans, 3. w>elofs( 4. Coby Hiemstra met Malco. 5. *n Erp. Eindstand Nederlands kampioen- cnap; 1 Wolsink 240 punten, 2. Sigmans 28. 3. Willems 211, 4. Karsmakers 185, 5. olsvoort 178. 6. Roelofs 176. scherpe limieten, maaide deze zomer als een zeis dóór de kandidatenploeg. Sommigen kregen het voordeel van dé twijfel. Alie te Riet en Annette Segaar bijvoorbeeld werden later alsnog aan de ploeg toegevoegd om als schakels in de estafette-ploeg voor de wissel slag te acteren. Beiden, maar vooral Alie te Riet, deden op het beslissende moment meer dan aanvankelijk van hen verwacht werd. De estafette-ploeg verraste niet alleen met een vierde plaats en een Nederlands record, Alie te Riet zwom zich even opmerkelijk in recordtijd op de 200 meter naar een achtste positie. Het Utrechtse meisje, beter uitgerust met ijver dan met talent, heette bijvoorbaat ^wakste schakel. Wat voor een belang rijke trainings-motivatie deelname aan de wereldstrijd kan zijn, heeft zij dit keer zeer duidelijk bewezen. Zoals Annette Segaar 'heeft aangetoond, dat de KNZB ten onrechte getwijfeld heeft met de aanwijzing van de esta fette-ploeg. Bondstrainer Bert Sitters: 'Er waren hier in Belgrado genoeg landen, die het met de selectie van de ploeg niet zo nauw hebben genomen. Achteraf kunnen we misschien zeg gen, dat we in Nederland wat soepe ler hadden moeten zijn. Maar wat heb ik aan zwemsters en zwemmers, die een te zwakke basis meenemen. Als je zo'n stel erbij hebt, die' het maar net heeft gehaald, moet je maar afwach ten hoe dat uitpakt. Nu wisten we in feite voor het wereldkampioenschap al, dat we een mentaal sterk team hadden. Ik houd niet van vakantie gangers, van twijfelgevallen. Om de sfeer optimaal te krijgen, was de zwemploeg in Belgrado dan ook ge scheiden van de kunstzwemsters en de waterpoloëers. Dit was een goed ge motiveerde ploeg. Alie te Riet zwom toch zo maar bij de eersten mee, An nette Segaar was sterk in de estafette en Enith Britgitha is internationaal definitief doorgebroken. Nu weten ze allemaal, dat ze het kunnen'. HERSTEL Het evenement in de Joegoslavische hoofdstad heeft de in München opge lopen 'schade' voor een groot deel hersteld. Terwijl een jaar geleden de stemming in de ploeg door het uit blijven van sucoessen en een matige begeleiding met de dag troebeler werd, fleurde de equipe dit keer Kornelia Ender, die gisteren ook de 100 meter vrije slag in een nieuwe wereldrecordtijd won, na afloop van haar serie. Rechts de Westduit- se Jutta Weber. beograd Gerrit den Ambtman steeds duidelijker op. Sitters kreeg door een goede start op de eerste dag de wind in de zeilen, maar bleef de realiteit voortdurend in de hoogste po sitie houden. Ook en vooral in de be geleiding. De succesvolle Oostduitsers zijn ook op dat punt een duidelijk voorbeeld voor hem. Sitters: 'De Oost- Stephen Holland wordt gelukge wenst nadat hij een nieuw wereld record op de 1500 meter vrije slag heeft gevestigd. Holland zwom met enkele andere zwem mers overigens 100 meter te veel, omdat ze niet merkten dat de 1500 meter reeds voltooid waren. duitsers zijn met een doodernstige zaak heel ontspannen bezig. De om standigheden zijn met een nationale ploeg in een vreemd land nu eenmaal anders. Als je daar niet tegen kunt, moet je maar thuisblijven'. De jeugdige ploeg heeft de lakonieke houding van Sitters overgenomen. Jo se Damen, met dertien jaar de jongste deelneemster in Belgrado, kwalificeer de zich zowel op de 400 meter wissel slag (record) als de 200 meter vlinder slag in de eindstrijd. Op dat laatste nummer kreeg ze gezelschap van Yo- landa Aggenbach. De Eindhovense Veronica Stel zwom wisselvallig, met een meevaller op de 200 meter en een teleurstelling op de sprint. Ook Jo- zein Elzerman reikte naar een finale (op de 200 meter rugslag) maar ze moest daarin en op de 100 meter (tiende) teveel prijsgeven om een po sitieve score te bereiken voor Linda Faber en de enige manlijke vertegen woordiger Karim Ressang was 'Belgra do' vooral bedoeld om de sfeer te proeven. De prestaties van Ressang bleven evenwel duidelijk ondermaats. Treffender had hij de malaise in het herenzwemmen dan ook niet kunnen illustreren. EEN VERVOLG De afgang van München heeft geen vervolg gekregen. Toch blijft Neder land niet meer dan een figurant in het grote spel, dat met name de Vere nigde Staten en Oost-Duitsland opvoe ren. De kloof is niet meer te over bruggen. Nederland kan slechts stre ven naar een bijrolletje. Sitters, de realist, weet dat beter dan wie ook. 'We moeten gewoon zorgen, dat we bij de eerste drie komen. En om dat te be reiken, klinkt weer het oude liedje. Geld en andere faciliteiten zijn ge woon noodzakelijk. Het trieste is, dat Nederland niet van zwemmen houdt. Vooral tegenover de topsport, met al die zware trainingen, staat men kri tisch en sceptisch. Maar ik verzeker je, dat ze allemaal heel gezond bezig zijn en dat het echt geen schande is om hard te werken'. Sitters volgde het duo Van Dam- Schreurs op 1 januari van dit jaar als bondsadviseur en trainingscoördinator op. Het eerste seizoen is hem meege vallen. pe prestaties steunen hem hierin. Ook tijdens de Europese jeugdkampioenschappen kwam de Ne derlandse afvaardiging vorige maand in Leeds tot soms uitstekende pres taties. Sitters: 'Ik heb het afgelopen seizoen zonder meer prettig kunnen het hier in Belgrado niet zo goed was gegaan. De samenwerking met de clubtrainers is me meer dan meege vallen. Dat is een positieve steun voor me geweest. Over veertien dagen wil ik via een rapport de balans van dit eerste seizoen gaan opmaken. In okto ber volgt dan een bijeenkomst met de trainers, daar zullen we alle zaken kritisch gaan bespreken'. De oud-topzwemmer Sitters wil onder meer naar een vastere manier van be geleiden streven. 'Hoe weet ik nog niet. Of dat nu gebeurd door de trai ners voor een jaar af te wijzen of voor een bepaald aantal interlands, is in feite niet belangrijk. Maar er zal wat meer lijn in de totale begeleiding van de vertegenwoordigende teams moeten komen. Daarbij zal het niveau van de clubtrainers omhoog moeten. Straks zullen alle coaches, die met een nationale ploeg meewillen, een diplo ma moeten tonen. De verbetering van de zwemsport zal bij de clubs moeten beginnen. De competitie en de jaargangwedstrij den hebben een stimulans nodig, en komen vermoedelijk aparte clubkampi oenschappen. De kalender voor vol gend jaar is al gevuld. We streven naar drie interlands in de winter en drie in de zomer. Ook voor de klein tjes'. In het selecte gezelschap van Sitters ontbrak Hansje Bunschoten. Zij had de ploeg door haar deelname op de 400 en 800 meter en als schakel in de estafette-ploeg (zesde) wat meer breedte en inhoud kunnen geven. Hansje Bunschoten liet evenwel ver stek gaan 'uit medische overwegin gen'. Sitters wenst daar vraagtekens achter te zetten. Maar ook zonder er kende namen als die van Anke Rijn- ders en Hansje Bunschoten behoeft een Nederlandse ploeg op wereldni veau niet per se af te gaan. En dat is een belangrijke winst, die in het laat- werken. Dat had ik ook gezegd, als ste jaar geboekt is. Met name Oost-Duitsland en Roemenië het sla chtoffer van organisatie Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Nog nooit zijn bij een Europees of wereldkam pioenschap volleybal de finalp- poules zo in strijd met de werke lijke' krachtsverhoudingen ge weest als dit keer bij de Euro pese jeugdkampioenschappen. Natuurlijk streelt het de natio nale trots, dat beide Nederlandse teams de grote finales hebben be reikt. De meisjesploeg bevindt zich daarbij in gezelschap van Rusland drievoudig jeugdkam pioen Hongarije, Polen, West- Duitsland en Tsjechoslowakije. Bij de jongens kwamen naast Ne derland in de finale Rusland ook hier 3 achtereenvolgende ke ren steeds eerste Italië, Po len, Bulgarije en Tsjechoslowa kije. Men zou echter de ogen voor de wer kelijkheid sluiten, door hieruit de conclusie te trekken, dat het vader landse jeugdvolleybal zo'n hoge sprong heeft gemaakt dat het regel matige finalisten als Roemenië, Bulga rije en Oost-Duitsland kwalitatief ach ter zich kan laten. De Nederlandse Volleybal Bond heeft op zeer duidelij ke wijze profijt getrokken van het predikaat organiserend land. Met name Roemnië en het in alle sporten op jeugdkampioenen jagende Oost-Duitsland zijn hier duidelijk het slachtoffer van geworden. Het was zaterdagavond in de sporthal 'De Kloet' in Grootebroek voor de 800 toeschouwers natuurlijk een geweldig groots moment dat zij na afloop van de met 31 door de Nederlandse jon gens van Frankrijk gewonnen wed strijd trainer-coach Piet Swieter op de schouders van zijn juichende disci- plen zagen zitten. Het publiek onder steunde deze niet geringe prestatie met een gul applaus. Daarmede kon den de Grootebroek-gangers zich dan ook meteen ontladen voor de enorme inspanning die ze hadden meege maakt. Frankrijk, dat uiteindelijk via de cijfers 14-16, 15-12, 15-9 en 15-12 1en onder ging, leek nameijk hele maal niet bereid te zijn mee te wer ken met de formateurs van de wel bijzonder opvallende poule-indelingen. Het gevolg van deze poulesamenstel lingen is, dat van de vaste finalisten bij de meisjes slechts Rusland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije zich konden plaatsen. Naast Nederland, dat in Venlo de beslissende wedstrijd te gen België met 3—1 (15-6, 15-12. 5-15 en 15-10) versloeg, is ook West-Duits land - in één poule met Italië en Oos tenrijk en dus evenals Nederland geen Oosteuropees land erbij - een vreemde eend in de bijt. Bij de jongens soortgelijke toestan den. Een directe giller was poule M, waar liefst 3 Oosteuropese landen - Oost-Duitsland, winnaar Tsjechoslowa kije en Hongarije - in een met name voor de altijd hoog aanvallende Oost- duitse ploeg nog veel te lage sporthal in Winterswijk waren ingedeeld. Goed, in Grootebroek had men daar geen weet van. Men zal er daar alleen nog jaren over napraten hoe de Ne derlandse jongensploeg in de vierde set vanuit een hopeloze situatie - de Fransen stonden gegeven moment met 10-1 voor - prachtig terugkwam en on danks allerlei incidenten er toch nog voor zorgde dat via een 1215 setzege de 31 eindwinst werd bereikt. Een sfeervol resultaat, dat het gebrek aan grote kwaliteiten duidelijk deed ver geten. 'Deze ploeg moest het hebben van teamgeest en vechtlust', had Piet Swieter al eerder verklaard. De Drentse coach kon nu met voldoening na afloop constateren: 'Frankrijk was individueel technisch beter. Bij ons moest het van' de gehele ploeg ko men. Ondanks alle tekortkomingen hebben ze zich echter enorm ingezet. Bovendien hebben een aantal jongens echt de ambitie hoger op te willen en hun gemis op sommige punten te wil len wegwerken'. Swieter liet zijn vechtploeg starten In de formatie: Harry Berben (Petrus Paulus) George de Jong (SFC), Peter van Velzen (Lyceum Breda) Erik van Dijk (EAW), Pim Uyterschot (He- vok) en Ruut de Wit (DTS). Enkele maanden geleden nog was deze forma tie bij een toernooi in Friesland dui delijk de mindere van de rondom en kele spelers van Montpellier opge bouwde Franse ploeg. De Nederlandse netverdediging had het al direct erg moeilijk met vooral de linkshandige Renaud Viguier. Met uitzondering van de eindfase was deze student niet te houden. 'Uiteindelijk hebben we hem met onze serve klein gekregen', aldus Swieter. De vierde set werd de meest bewogen periode. De Nederlandse ploeg raakte door overmoed duidelijk uit de con centratie, zodat er in een minimum van tijd tegen een 09 achterstand werd aangekeken. Pas nadat de Corbolo-speler Kool basisspeler Berben en Peter Peters van Valuas Ruut do Wit hadden vervangen wijzigde zich het spelbeeld. De Fransen zagen hun tot 110 uitgelopen voorsprong als sneeuw voor de zon wegsmelten. Bij 1011 moest de Franse coach vertwij feld in een time-out vluchten. Het werd de inleiding tot de bewogen mo menten. Eerst maakten de Fransen een opstellingsfout waardoor ze wel een punt afgetrokken zagen, maar vreemd genoeg hun serve mochten be houden, daarna kreeg de Stade Fran- cais-speler Cohen wegens bemoeien met de leiding de gele kaart voorge houden door de Russische scheids rechter Vinogradov. 'Het knappe in die periode vond ik, dat ze niet alleen van die enorme ach terstand terugkwamen', vond Swieter, 'Maar dat ze daarna niet meer terug vielen'. Via 12-12 en 13-12 werd met 15-12 de finaleplaats zeker gesteld. Een omstreden finaleplaats. Verschil lende officials vroegen zich namelijk af, of de Nederlandse ploeg er com mercieel niet beter aangedaan had zich door de Fransen te laten ver slaan. In de eerste verliezerspoule had den er dan beslist enkele overwinnin gen ingezeten. Swieter was het daar niet mee eens. 'In feite heb ik ander half jaar met die jongens voor deze overwinning getraind. Toen bleek, dat ze conditioneel tekort kwamen, heb ben we ze bij schaatstrainer Geserm een circuittraining laten volgen. Dit is ook voor de jongens de hoogste be loning'. KOOS HAMER HEREN 100 meter vrije slag: 1. James Montgomery (VS) 51.70; 2. Michel Rousseau (Fra) 52.08; 3. Michael Wenden (Aus) 52.22; 4. Wladlmir Boere (SU) 52.52; 5. John Mu-rphy (VS) 52.73; 6. Klaus Steinbach (Wdl) 52.82; 7. Ro ger Pyttel (Odl) 53.25; 8. Ruy Aqulnho Oli- veira (Bra) 53.70. 1500 meter vrije slag: 1. Stephen Holland (Aus) 15.31.85 (nw wereldrec) 2. Rick De- mont (VS) 13.35.44; 3. Brad Cooper (Aus) 15.45.04; 4. John Ktnsella (VS) 15.58.70 5. Bengt Glngsjoe (Zwe) 16.06.1 (Nieuw Euro pees record) 6. Mark Treffers (Nw-Zoeland) 16.09.33; 7. anders Bellbring (Zwe) 16.12.01; S. Valetïürn Parlnow (Su) 16.18.24. Stephen Holland verbeterde tevens het wereldrecord op de 800 meter vrije slag. HIJ noteerde een tijd van 8.18.27. Het oude record stond reeds op zijn naam met 8.17.6. 100 meier vlinderslag: 1. Bruce Robertson (Can) 55.69; 2. Joe Bottom (VS) 56.37; 3. Ro bin Backhaus (VS) 56.42; 4. Hartmut Flock- ner (Odl) 58.75; 5. Ross Seymour (Aus) 57.33; 6. Jorge Delgado (Ecu) 57.41; 7. Neil Rogers (Aus) 57.58; 8. Folkert Meeuw (Wdl) 57.81. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. VS (Stamm, Hencken. Bottom, Montgomery) 3.49.49; 2. Oost-Duitsland (MatUies. Glas, Floeckner, Pyttel) 3.53.24; 3. Canada (Mac kenzie, HdrUtschka. Robertson, Philips) 3.56.37 4. West-Duitsland 3.56.38; 5. Sowjet- Unie 3.58.09; 6. Australië 3.58.59; 7. Groot- Brittannië 3.59.04; 8. Hongarije 4.01 64. Torensprlngen (10 meter platform) 1. Klaus Dibiasi (It) 559.53 pnt. 2. Keith Russell (VS) 523.74; 3. Falk Hoffmann (Odl) 492.15; 4. Gi orgio Cagnotto (It) 492.06; 5. Nikolai Mikhai- lin (SU) 484.05; 6. Tim Moore (VS) 484,02; 7. David Arabartoezmijan (SU) 479.97; 8. Scott Graham (Can) 470.88. DAMES 100 meter vrlje slag: l. Kornelia Ender (Odl) 57.54 sec (wereldrecord) 2. Shirley Babashoff (VS) 3. Enith Brigitha (Ned) 58 87; 4. Andrea Elfe (Odl) 58.93; 5. Guyiai- ne Berger (Fra) 59.51; 6. Jutta Weber (Wdl) 59.58 7. Kathy Heddy (VS) 59.90; 8. Francol- se Monod (Zwi) 1.01.25. 800 meter vrije slag: (er werd geen finale gezwommen, de snelste drie zwemsters over de drie series ontvingen de medailles): 1. Novella CalUgaris (Ita) 8.52.97 (wereldre cord) 2. Jo Harshbarger (VS) 8.55.96; 3. Gu- drun Wegner (Odl) 9.01.82; 4. Angela Franke (Odl) 9.09.67; 5. Narelle Moras (Aus) 9.09.93; 8. Keena Rothhammer (VS) 9.15.72; 7. Elsa Gunstsson (Zwe) 9,22.12; 8. Sandra Yost (Aus) 9.22.49. 200 meter vlinderslag: 1. Rosemarie Kother (Odl) 2.13.78 (nieuw wereldrecord) 2. Roswi- tha Beier (Odl) 2.16.77; 3. Lyn Colella (VS) 2 19.53; 4. Jose Damen (Ned) 2.21.90; 5. San dra Yust (Aus) 2.22.32; 0. Nlna Mclnis (VS) 2.22.57: 7. Uta Schutz (Wdl) 2.3.50; 8. Yolan- da Aggenbach (Ned) 2.25.68. 4 x 100 meter vrije sag estafette: 1. Oost- Duitsland 3 52 48 nlouw wereldrecord) 2. Vor. stalen 3.53.52; 3. Wost-Dultsland 3.58.88; 4 Canada 4.00.20; 5. Zweden 4.02.01; 6. Ne derland 4.02.16 7. Itall 4.06.59; 8. Frankrijk EDINBURGH (Reuter) Met ingang van volgend jaar zullen in de atletiek voor de korte afstanden (100 yards en meter t/m 400 meter/440 yards) twee recordlijsten worden gevoerd: één met elektronisch gestopte tijden en één met tijden, die met de hand zijn opge nomen. Het bestuur van de internatio nale amateur atletiek federatie (IAAF), dat zaterdag in Edinburgh vergaderde, zal dit besluit volgend jaar in Rome voorleggen aan het con gres. Fred Holder (GB), secretaris van de IAAF, verklaarde dat de maatregel een gevolg is van de 'toenemende on vrede' inzake de tijdwaarneming op de korte loopnummers. KIEV (AP) De Britse prinses An ne is zaterdag met haar bruine ruin 'Goodwill' ten val gekomen tijdens de strijd om het Europees kampioen schap military. Van Britse zijde is verklaard dat een arts een gebroken sleutelbeen heeft geconstateerd. Röntgenfoto's moeten echter nog ze kerheid verschaffen. De prinses heeft ook haar rechterbeen bezeerd en was na haar val danig in de war. De prin ses verdedigde op de derde dag van de Europese kampioenschappen haar individuele titel in de military. De Rus Alexander Yevdokimov legde daar later met Jager beslag op. Hij had net als de Westduitser Herbert Blöcker een totaal van 100 punten, maar het betere resultaat van Yevdo kimov in de uithoudingsproef gaf de doorslag. EDINGBURGH (Reuter) —De heren- atletiekploeg van de Sowjet-Unie heeft zich dit weekeinde in Edin burgh, na een onderbreking in 1971, weer opgeworpen als de sterkste van Europa. De Russen, die de strijd om de Europa Cup in 1967 en 1969 in hun voordeel beslisten, rekenden af met Oost-Duitsland, dat twee jaar ge leden de macht leek te gaan overne men. Het verschil was evenwel slechts vier punten. Kort na Oost-Duitsland (78.5) volgen West-Duitsland (76) en Groot-Brittannië :71.5). Het is in het Meadow-Bank-stadion een open strijd geworden, zonder dui delijke favoriet. Alleen Frankrijk viel uit de toon met 45 punten en slechts één overwinning ,van zilveren Olym piër Guy Drut op de 110 meter hor den (13.70). Voor de rest ging het er bij de verdeling van""eerste plaatsen erg eerlijk aan toe: vijf voor de Sow jet-Unie, vijf voor Groot-Brittannië en drie voor zowel Oost-Duitsland. West- Duitsland en Finland, dat op de loop nummers (Villen, Paivarinta, Viren) niet uit de verf kwam. De Sowjet-atleten, die zaterdag hun estafette-ploeg op de 4x100 meter het stokje zagen verliezen, hebben hun uit eindelijke zege te danken aan de kracht van de 'technische mensen'. Hoewel speerwerper Loesie een ver rassende nederlaag leed tegen de weer eens uitschietende Olympische kampi oen en wereldrecordhouder Wolfer- mann (84.48 tegen 90.68 meter), haal den Bondartsjoek (kogelslingeren), Gavrilov (hoogspringen), Podloezjni (verspringen) en Sanejew (hinkstap- springen) een belangrijk kwantum punten binnen. Vooral Podloezjni was goed op dreef met 8.20 meter, naast de 45.2 van Karl Honz op de 400 me ter wel de beste prestatie van de eer ste dag. Honz behaalde een afgeteken de overwinning op de Brit Jenkins (46 rond), en meende na afloop: 'Als het minder hard had gewaaid, was mijn Europese record van 44.7 eraan gegaan'. De 100 meter was zaterdag verrassend voor de Oostduitser Sieg fried Schenke, die quickstarter Alek- sander Korneljoek (SU) op de laatste meters voorbijstoof. 100 meter: 1. Schenke (DDR) 10.26, 2. Kor neljoek (Rus!) 10.34, 3. Hlrscht (Wdl) 10.47. 200 meter: 1. Monk (GB) 21,00, 2. Bombach (DDR) 21.05, 3. Kartunen (Flnl) 21.24. 400 meter: 1. Honz (Wdld) 45.20. 2. Jenkins (GB) 46.00. 3. Kartunen (Flnl) 46.26. 800 me ier: 1. Carter (GB) 1.46.44. 2. Arzanov (Rusl) 1.40.70, 3. Fromm (DDR) 1.46.71. 1500 meter: 1. Clement (GB) 3.40.79, 2. Wellmann (Wdld) 3.41.85, 3. Justus 3.42.61; 5000 meter: 1. Foster (GB) 13.54.65, 2. Kuschinann (DDR) 13.55.31, 3. Norpoth (Wdl) 13.57.65, 2. Kuschmann (DDR) 13.55.31, 3. Norpth (Wdld) 13.57.66. 10.000 meter: 1. Svlridov (Rusl) 28.44.08. 2. Uhlemann (Wdld) 28.44.22; 3. Lelterltz (DDR) 28.44.36. 110 meter hor den: 1. Drut (Fra) 13.7, 2. Mosjavill (Rusl) 13.76 3. Munkelt (DDR) 13.77. 400 meter hor den: Pascoe (GB) 50.07, 2. Stoekalov (Rusl) 50.61 3. Laser (DDR) 51.09. 3000 me ter steeple chase: 1. Kantanen Finl) 8.28.45, 2. Maler (Wdld) 8.29.76, 3. Saveljev (Rusl) 8.30.93. 4 x 100 meter: 1. DDR 39.45, 2. West- Duitsland 39.49, 3. Groot-Brittannië 39.85. 4 x 400 meter: 1. West-Duitsland, 3.04.25, 2. Rus land 3.05.11, 3 Groot Brlttannlö 3.06.27. Hoog springen: 1. Gavrilov (Rusl) 2.15 m 2. Peso- nen (Finl) 2.13 m. 3. Poanlewa (Fra) 2.09 m. Verspringen: 1. Podloesjin (Rusl) 8.20 m. 2. Baumgartner (Wdld) 8.12 m. 3. Klass (DDR) 8.03 m. Polsstokhoog: 1. Kalllomaekl (Flnl) 5.30 m. 2. Issakov (Rusl) 5.30 m 3. Kuretzky (Wdld) 5.20 m. HInkstapspringen: 1. Sanejev (Rusl 16.90 m. 2. Drehmel (DDR) 10.80 m, 3. Rin'ne (Finl) 16.18 m. Discuswerpen: 1. Fahma (Flnl) 63.08 m. 2. Pachale (DDR) 60.48 m, 3. Tancred (GB) 59.06 m. Speerwer pen: l. Wolfermann (Wdld) 90.68; 2 Loests (Rusl) 84.48 m 3. Slltonen (Finl) 84.08 m. Kogclsllngcrcn: 1. Bondartsjoek (Rusl) 74.08 m, 2. Theimer (DDR) 72.06 m, 3. Accambray (Fra) 71.90 m. Eindstand: 1. Rusland 82.5 pnt, 2. DDR 78.5 pnt. 3, West-Duitsland 78 pnt. 4. Groot-Brittarrnië 71.5 pnt. 5. Finland 64.5 pnt. 6. Frankrijk 45 pnt. DAMES Met grote overmacht hebben de Oost- duitse dames voor 8000 toeschouwers beslag gelegd op de Europa Cup. Met een voorsprong van twintig punten op de Sowjet-Unie, de naaste concurrent, voor zover daar tenminste van gespro ken kon worden, sloten zij de wed strijden af. Op negen van de dertien nummers ging de overwinning naar Oost-Duitsland, dat als mees succes volle vertegenwoordigsters in de baan had de Olympische sprintkampioene en wereldrecordhoudster Renate Ste- cher .Zij won zowel de 100 als de 200 meter. Veel roem vergaarde eveneens haar landgenote Ruth Fuchs, die haar eigen wereldrecord speerwerpen ver beterde en bracht op 66.10 meter. Zij was echter niet de enige, die tot een recordprestatie kwam. De Russische Faina Melnik wierp de discus verder dan oot: 69.48 meter, wat een verbete ring van haar eigen wereldrecord be tekende van bijna twee meter. Behalve bij het discuswerpen kwam ook op de 1500 meter (de Bulgaarse Tonka Petrova), het hoogspringen (de Bulgaarse Yordanka Blagoeva) en het kogelstoten (de Russin Nadesjda Tsjitsjova) de overwinning niet in Oostduitse handen. Het verlies was nauwelijks merkbaar en bleef boven dien beperkt, doordat op deze vier nummers met twee tweede- en twee derde plaatsen er toch nog voldoende punten aan het totaal konden worden toegevoegd. (ADVERTENTIE) verzekeringsgroep n.v.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11