Arabieren: Aboe Daoed moet vrij pak de kans die u nooit had! R j§ Ziekenfondspremie moet omhoog na foutieve raming urnen irogen uit tn deze krant Na vergeefse zwerftocht weer in Koeweit geland 1 V Treinbotsing in Kopenhagen Vrouw uit Marokko doodt haar kind in wanhoopsdaad VADÉMO studeer nu savonds voor drs/mr economie-accountant- rechten coupon Politieman in R'dam betrokken bij hasj-handel? ALGEMEEN ZiEKENVERVOER BROEDER DE VRIES - AMSTERDAM ENKELE VERPLEGERS Sacharow vraagt steun van Brandt Leven vijf procent duurder in acht maanden avondstudie rechten economie rag* accountant Twaalf op één kolom Marine zocht tevergeefs naar vissersschip Nieuwe jLeidse Courant ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1»/3 54ste jaargang no. 135 „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Meer keus in Tpassende i-omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanar 08.30 uur ragen in Kamer fan een onzer verslaggevers MSTERDAM De daling van de ondwaterstand in sommige duinge- eden en onder de Utrechtse Heuvel- ug heeft - nog bevorderd door de roge zomer - geleid tot verdrogings- Brschijnselen. Hierdoor heeft onder leer de vochtige duinflora in de in 125 geopende heemtuin Thijsse's Hof i Bloem endaal het loodje moeten ggen. et Tweede-Kamerlid dr. J. C. Ter- uw van D'66 zal maandag op grond m de informatie (over onder meer onttrekking van grondwater door aterleidingmaatschappijen) in een tikel dat wij vandaag publiceren, •agen stellen aan de ministers van jlksgezondheid en milieuhygiëne, m verkeer en waterstaat en van ndbouw en visserij. [et Kamerlid, dat op 21 maart de mi- jsters al vroeg naar oorzaken van de aling van het grondwater, vraagt de ewindslieden of zij van oordeel zijn jat maatregelen noodzakelijk zijn te en de minstens plaatselijk ontoelaat- are daling van het grondwaterpeil, (ok vraagt de heer Terlouw onder »eer in hoeverre de daling van het rondwaterpeil in verschillende stre len moet worden toegeschreven aan ferbeterdc' afwatering, zoals het echttrekken van beken. liologen hebben deze zomer geconsta- eerd dat in een deel van de Kenne- ierduinen, waar grondwater wordt pgepompt, en in de duinen van Goe- ee tientallen soorten planten sterven por verdroging. Op de vraag of de Idling van het grondwaterpeil veront- iistend is antwoordde drs. F. Walter, oofd van de afdeling Grondwaterver- enning van het TNO te Delft ons, at dit plaatselijk zo is, maar regio aal of landelijk nog niet. De dienst Irondwaterverkenning blijkt vrij ver p zijn gevórderd met een landelijk (nderzoek naar de factoren die het rondwaterpeil beïnvloeden. Met be- [ulp van de resultaten hiervan en ian onderzoekingen van het Rijksin- tituut voor Drinkwater wil het mi nisterie van verkeer en waterstaat een 'giondwaterverdelingsplan' opstellen, Ivurbij grenzen aan het onttrekken an water aan de bodem zullen moe ien worden gesteld. Zie ook pagina 13 Bij en botsing van twee forensentreinen bij de ingang van een tun nel in een oostelijke wijk van Kopenhagen zijn gisteren minstens vier mensen omgekomen. Tal van personen werden gewond, van wie een deel ernstig. Enkele vernielde wagons lagen in de tunnel, die daar later met behulp van drie kranen werden uitgetrokken. Veclge- schrokken en licht gewonde passagiers kropen over de rails uit de tunnel. LLPHEN AAN DE RIJN Een Ma rokkaanse vrouw in Alphen aan de lijn heeft bekend dat zij haar vijf naanden oude baby Fatima om het ;even heeft gebracht. Zij stopte het öeisje, een onwettig kind, enkele kno- )en in de mond waardoor het stikte. )e vrouw bracht de dode baby naar iet ziekenhuis Rijnoord in haar woonplaats. De artsen stelden vast dat iet kind met opzet was gedood. Dr. .eldenrust, die de sectie verrichtte, :wam tot dezelfde conclusie. Een wanhoopsdaad, zo zei de politie. De rrouw is in mei naar ons land geko- oen om zich bij haar man te voegen, lij was toen reeds zwanger van het and en kwam in ernstig conflict met laar man en met de Marokkaanse ge- neenschap, die een vrouw met een inwettig kind verstoot. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Makelaardij \#W HOOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 Eenjarige spoedcursus en twoojarige voor het propedeutisch- en kondid; Tweejarige spoedcursus cn Vierjarige voor het doctoraal examen. Halljarigo spoed cursus en eenjarige cursus voor het universitaire toelatingsexamen voor^hen die geen hbs- ol Ons schriltolijk onderwijs Is erkend door do ISO met medowerking van het Mlnlsterlo van Onder wijs en Wetenschappen. Erkenning houdt in dal blijvend wordt toegezien op do betrouwbaarheid van de voorlichting, de bevoegdheid van do leer krachten, de deugdelijkheid van do studielelding en do redelijkheid van de wederzijdse verplich- studieboeken) in een leiding voor universitaire lenumens i Oe maatschappij en het bedrijfsleven pak nu de kans. bel nu! 030 - 94 06 41/ 94 06 42 '/lOO.-per maand (inct. 'en u als reeds over praMiik- civming beschikt on naast r-n werkkring moest studoren. welen te waorderen, torwijl de liscus 30 tol 70% van uw studiekoston betaalt. Combinatie van do voordelen van schriltolijk- en mandoling ondorwijs. Schriltolijk: wekelijkse les- -ludie-opdrachlen, handleidingen, Is. studie- cn evaluatievragen, uitwerkingen. Mondeling: weke lijkse bijeenkomsten waar in studiegroepjes wordt gedemonstreerd, gediscussieerd en gerepeteerd m.b.v. probleemstellingen. examentraining: in- toopassirgsvaardig- aor geheel Nederland itoratuuruitti Kriiisi l lllrecnise 1 Repetitoren b« Veemarktplein 35 bis.Ulrecht 030 - 94 06 41 Warm Weersverwachting morgen cn overmorgen. Na optrekken mist overdag droog en zonnig. In het algemeen wei nig wind. Maximum-temperatu ren ongeveer 24 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Op de meeste plaatsen droog. Eerst nog vrij warm, later lagere temperaturen. Morgen zon op: 06.03 onder: 19.12 maan op: 17.16 onder: 01.13 Overmorgen zon op: 06.04 onder: 19.09 maan op: 17.38 onder: 02.23 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche en de rijksrecherche zijn een onderzoek begonnen naar de rol die een Rotterdamse rechercheur zou heb ben gespeeld inzake handel in Has- jies. Volgens Het Vrije Volk. dat zegt een anonoeme tip gehad te hebben uit de onderwereld, zou een Rotter damse hoofdagent getracht hebben een door de politie in beslag genomen partij hasj te stelen. De man zou hier voor contact hebben gezocht met en kele onderwereld figuren. Het onder zoek is op gang gebracht door de korpsleiding in Rotterdam in overleg met de officier van justitie. Hangende het onderzoek wil de Rotterdamse po litie geen enkele commentaar geven. RITA I J8L 'Als de regering de economie niet in de hand kan houden, moet ik het dan wel kunnen?' (ADVERTENTIE) vraagt Bel eens voor vrijblijvende inlichtingen. Ook zij die dit jaar examen doen worden uitgenodigd voor een vrijblijvend gesprek. TELEFOON 020 - 76 41 41 Binnenland Tijl Uilenspiegel op tv7 Aboe Deoed uur cirkelde de Boeing boven dit land, terwijl werd getracht radiocon tact te krijgen met het vliegveld van Rijad. de Saoedi-arabische hoofdstad. De controletoren bleef zwijgen, ter wijl de luchthavens dicht bleven. Tij- MOSKOU (AP, AFP) De Russische natuurkundige Andrei Sacharow heeft gisteren verklaard dat de tegen hem gerichte campagne in de Sowjet-Unie wordt voortgezet en dat hij het zeer op prijs zou stellen als de Westduitse bondskanselier zich over zijn positie uit zou spreken. 'Ik verkeer op het ogen blik in de moeilijkste periode van mijn leven. Maar ik ben bereid om op alle gebieden wetenschappelijk, politiek en moreel te strijden', aldus Sacha row in een telefonisch vraaggesprek met het Duitse massablad Bildzeitung. Sacharow liet weten dat de publiciteit in de westerse pers voor hem en andere strijders voor mensenrechten in zijn land van grote steun is. Zie ook pagina 9 KOEWEIT (AP, Reuter, UPI) De vijf Arabieren die met vier geland blijven de vrijlating eisen van Aboe Daoed. Daoed is de Palestijnse verzetsleider die in Jordanië een levenslange ge vangenisstraf uitzit, na eerst ter dood te zijn veroordeeld wegens een kom- plot tegen koning Hoesseins regering. Op de luchthaven van Koeweit duurde vannacht de spanning voort na een avontuurlijke dag, waarop de Arabie ren met hun gijzelaars uit de Syrische Caravelle overstapten op een Koeweitse Boeing 707 en met dit vliegtuig een vruchteloze rondvlucht boven Saoedi- Arabië maakten. Zij keerden naar Koe weit terug toen bleek dat zij noch in Saoedi-Arabië noch in Jordanië moch ten landen. Gisteravond probeerden de Arabieren met een truc een bemanning los te krijgen voor hun Boeing 707 om hun rondreis voort te zetten. Zij verklaar den dat de eerste secretaris van de Pa- rijse ambassade van Saoedi-Arabië. een der gijzelaars, was neergeschoten en zwaar bloedend in het vliegtuig lag. Er moest een ziekenauto komen. Met cle auto moest echter ook een vlieg tuigbemanning worden aangevoerd. Kort daarop werd ontdekt dat er hele maal geen gewonde aan boord was. De Arabieren hebben hun dreigement herhaald de gijzelaars te doden als zij met met het vliegtuig kunnen vertrek ken cn als Aboe Daoed niet wordt be vrijd. Gisteravond laat werd een Saoedi-arabisch vliegtuig op de lucht haven Koeweit waargenomen. Het toe stel zou eventueel dienen voor het ver dere vervoer van de Arabieren met hun gijzelaars. Zij zouden nu naar Syrië willen gaan. De Arabieren waren donderdagnacht met een Syrische Caravelle uit Parijs via Cairo in Koeweit aangekomen. In Parijs hadden de vijf overvallers gro te opschudding veroorzaakt door onge- vee; vijftien gijzelagrts nvet de dood te bedreigen, nadat zij"Woensdagochtend al schietend de Parijse ambassade van Saoedi-Arabië hadden bezet. Tenslotte kregen zij toestemming te vertrekken met een door Syrië beschikbaar ge steld vliegtuig mits een deel van de gijzelaars zou worden bevrijd. De Arabieren lieten in twee etappes in totaal acht gevangenen los. Twee wa ren eerder uit het gebouw gezet. Onderhandelingen Na aankomst van het gezelschap in Koeweit begonnen de autoriteiten daar onmiddellijk met de Arabieren te onderhandelen. In gesprekken via de boordradio met de controletoren, waar het overleg werd geleid door de Koeweitse minister van binnenlandse zaken Saad el Abdalla, werd duidelijk dat de overvallers bleven vasthouden aan de eis dat Aboe Daoed uit Jor daanse gevangenschap moest worden bevrijd. In de loop van de nacht kregen de Syrische bemanningsleden van de Ca ravelle verlof uit te stappen, terwijl het vliegveld volledig verduisterd was en gevechtswagens met militairen de wacht hielden. Na enkele uren eisten de Arabieren een ander toestel met een grotere brandstofvoorraad. Door Koeweit werd een Boeing 707, die achttien uur in de lucht kan blijven, geleverd met vier Koeweitse beman ningsleden. Twee aan twee geboeid en bedreigd met pistolen en explosieven verhuis den gijzelaars met de vijf Arabieren naar de Boeing, die vroeg in de och tend opsteeg voor een vruchteloze tocht naar Saoedi-Arabië. Ruim drie gijzelaars uit Parijs in Koeweit zijn dens de tocht werd opgevangen dat de Arabieren dreigden de gijzelaars bo ven de hoofdstad af te werpen 'en als we een tekort aan brandstof krijgen blazen we het vliegtuig op. De Boeing werd ook waargenomen vlak bij de Jordaanse grens in de buurt van Amman. Maar Jordanië had alle Koeweitse vliegtuigen verboden in het land te landen. In een van de radioboodschappen zeiden de Arabie ren ook de vier bemanningsleden als gijzelaars te beschouwen. Maar later werd gezegd: 'Vergeef ons deze fout. Wij behandelen hen als broeders'. Tenslotte keerde het vliegtuig in Koe weit terug waar even na de middag werd geland en later de bemannings leden het toestel mochten verlaten. Gedreigd werd dat het toestel zou worden opgeblazen als met de bevrij ding van Aboe Daoed niet de grootste haast werd gemaakt. Volgens een radiouitzending uit Saoe- Zie vervolg op pagina 9 UTRECHT De ziekenfondspremie zal als gevolg van een foutieve raming van 72 miljoen gulden volgend jaar extra moeten worden verhoogd. Naar de oorzaken van deze tegenvaller wordt een onder zoek ingesteld. Blijkens een mededeling van het Ge meenschappelijk Overleg Ziekenfonds organisaties (GOZ) heeft de tegenval ler voor een klein deel betrekking op de kosten en in belangrijke mate op de premie-ontvangsten voor de ver plichte ziekenfondsverzekering. Uit voorlopige gegevens over 1972 valt af te leiden dat de financiële situatie voor de ziekenfondsverzekering in ie der geval ongunstiger is dan werd ver ondersteld toen het advies met betrek king tot de hoogste van de premie in 1973 werd opgesteld. De totale lasten van de verplichte ver zekering zijn ongeveer 14 miljoen gul den hoger dan in het premie-advies 1973 was geraamd (een verschil van een half procent). Maar de totale op brengsten blijven ongeveer 58 miljoen gulden beneden de raming (een ver schil van 1,8 procent). De gewone premie-ontvangsten vertonen de be langrijkste afwijking: volgens de voorlopige uitkomsten bedragen die 2872 miljoen gulden, terwijl een op brengst van 2933 was geraamd. Voor 1972 moet waarschijnlijk op een nade lig saldo van ongeveer 132 miljoen gulden worden gerekend, ruim twee- DEN HAAG In de eerste acht maanden van dit jaar (van medio de cember tot medio augustus 1973) zijn de prijzen met ruim 5 procent geste gen. Van medio juli tot medio augus tus gingen de prijzen met 0.5 procent omhoog. Dit blijkt uit het gisteren ge publiceerde prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie voor werknemers van het CBS bureau voor de statistiek. Volgens het CBS was deze stijging mede het gevolg van het deels ver dwijnen- van het uitverkoopeffect b kleding en schoeisel. Het indexcijfer van deze produkten, dat in juli door het uitverkopen was gedaald vertoon de medio augustus weer een stijging. Voorts deden zich prijsverhogingen voor bij fruit, vlees (in hoofdzaak varkensvlees), vleeswaren, vis, eieren en woningtextiel. Voor aardappelen en groenten werd een daling waarge nomen. (ADVERTENTIE) door geheel m Kring wredilse Repeffloren Veemar ktplgin 35, Utrgcht 0309406 41 Korte Inhoud van hel voorafgaande: op de avond-redactie van Trouw/Kwartet wordt besloten, een bericht uit Ruri- tanic onder een l-koloms kop op de voorpagina te zetten. Krantekoppen schrijven is een vak voor mensen van weinig woorden. Niet iedere journalist beheerst het dan ook. Een goede kop is als een militair commando: kort, krachtig en slaapverdrijvend. Het verschil schuilt hierin, dat een krante- kop iets belangwekkends beoogt mee te delen. Zijn functie is, de kern van het nieuws zoveel mogelijk weer te geven in zo weinig mogelijk letters. En dit op onpartijdige wijze. De neiging om boven een Kamerverslag te zetten 'Aantjes deed het weer prima' mag nog zo krachtig opwellen, een koppen maker die zijn vak verstaat, onderdrukt haar volkomen. De grootte van een kranteletter wordt aangegeven in punten. Deze tekst is gezet uit een 8-punts letter; de kop erboven meet 24 punten. Voor het bericht uit Ruritanië wordt hoger gegrepen, en wel naar een kop uit een 30-punts letter, waar van er wij wijzen ook sommige redacteuren er nog even op hooguit 12 op een l-koloms regel gaan. De kop die de buitenland-redactie inlevert ('Regering van/Ruritanië wil/ van marine af') telt twee regels van 13 letters. Hij wordt dan ook afgewezen. Zo gaat dat bij Trouw/Kwartet een krant die geen letter teveel duldt. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: .PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop- pe'n. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Vijver in Thijsses hof valt droog13 Loongrens ziekenfonds hoger17 Buitenland Nieuw-Guinea: goulash-brij 8 Allende zonder steun mili tairen 11 Strijd om kleurlingen 11 Kerk Cor Inja en de dienstweige raars 2 Gelukt door de techniek 2 Kunst maal zoveel als was geraamd (60 mil joen). Op korte termijn veroorzaakt deze tegenvaller geen moeilijkheden, aangezien er per 31 december 1971 een reserve aanwezig was van 279 mil joen gulden. Maar er moet volgens het GOZ wel rekening mee worden gehouden dat het tegenvallend nade lig slado invloed zal hebben op de hoogte van de ziekenfondspremie in 1974. Over de mogelijke oorzaken van de te genvallende premie-ontvangsten is overleg gaande tussen de Ziekenfonds raad. het Centraal Planbureau en de bedrijfsverenigingen. Daarbij wordt onder meer aandacht besteed aan het ziekteverzuim. Omdat over ziekengeld geen ziekenfondspremie wordt gehe ven. veroorzaakt dat een stijging van het ziekteverzuim premie-verlies. Deze factor is wellicht de oorzaak van een tegenvaller van ongeveer een half procent. Voorts is gebleken dat het aantal verplicht verzekerde werkne mers in 1972 met een half procent is gedaald, terwijl deze daling in het premie-advies werd geraamd op slechts 0,2 procent. Zie ook pag. 17. Mooiste antiek op zilveren beurs 15 Het Japanse wonder Gods 15 Sport Petescu eenzaam 19 Zilver voor Enith Brigitlia 21 Radio cn tv Recepten Strip», feuilleton Commentaar Dichtbij cn verder Weer Familieberichten Puzzel Men schrijft ons Probleem Postzcgclnlcuws Nieuwe boeken Dammen cn schaken Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De marineluchtvaart dienst heeft gisteren de hele dag te vergeefs gezocht naar het Scheve- ningse vissersvaartuig Schev. 31, dat sinds woensdagavond wordt vermist. De tweekoppige bemanning, bestaande uit de schipper-cigenaar en een knecht, beide afkomstig uit Scheve- ningen, meldde woensdagavond dat het schip zich voor IJmuiden bevond en dat het de volgende morgen de haven van Scheveningen zou binnenlopen. De vrijdagmorgen te hulp geroepen marineluchtvaartdienst heeft gisteren tot het invallen van de duisternis de zee tussen IJmuiden cn Hoek van Holland afgezocht. Volgens een woordvoerder van de marinevoorlich tingsdienst is het negentien meter lange schip, waarmee de boomvisserij werd beoefend, waarschijnlijk door zijn eigen netten naar beneden ge trokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1