u .oongrens ziekenfonds ïlk jaar tóch iets hoger J» fllslllalll fff I IWMUm 11 Nieuwe boeken uw probleem ook het onze U)L W/KWARTET Z.VTERiDAG 8 SEPTEMBER 1973 BINOTNLAND T19/K17 (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT NAJAABSBEURS zondag 9 sept. 10-18 uur overige dagen 9-18 uur INTER DECOR waarin;opgenomen TAPIJTMANIFESTATIE 73:. zondag 9 sept 10-18 uur ma. 10 t/m do. 13 sept. 9-18 uur vrijdag 14 sept. 9-14 "uur NAJAARSBEURS INTER DECOR/TAPIJTMANIFESTATIE '73 voordelige trein-toegangsbiljettgn op ca. 180 stations verkrijgbaar - de Graaf niet erg teleurgesteld over verwerpen van voorstel b onze sociaal-economische redactie RECHT iDe definitieve verlanglijst, die de vakcentrales aan regering zullen aanbieden' is min of meer verrassend door de bondsleden zelf met tenminste één wens uitgebreid: optrek- g van de ziekenfondsgrens. newel de vakcentrales al geruime tijd ijveren voor een extra 10ging van de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzeke- willen de leden de resultaten van die pogingen kennelijk niet achten. De financiële pijn, die met name werknemers met ge ien moeten lijden wanneer ze moeten overstappen van de zieken- [Isverzekering naar de veelal duurdere particuliere ziektekosrten- tekering is te groot. van de vakbondsbestuurders, die ;e week nog heeft geprobeerd leden voor het ziekenfonds te luden is de nieuwe tweede voor- r van het CNV, L. de Graaf. Als ■dvoerder van de werknemers in Iiekenfondsraad deed hij een po- de loongrens van de ziekenfonds- kering met 500 gulden extra te ogen tot 23.500 gulden. Die po leed schipbreuk. zegt De Graaf, ik ben niet zo erg teleurgesteld over deze mis ing. Ons voorstel de regering te leren de loongrens extra te verho- is met slechts achttien stemmen i zestien stemmen verworpen. Ge- de huidige politieke verhoudin- hopen wij nu dat het kabinet met minderheidsstand, gesteunt door eweging en ten dele door zieken- sen en kroonleden. rekening zal en.' maal te vergeefs bleven de pogin- van de vakbeweging om meer le- binnen het ziekenfonds te houden niet. De raad besloot met een rui- meerderheid de artsen waren de ministers van sociale za- en volksgezondheid te adviseren oongrens voor de ziekenfondsver niet langer jaarlijks aan te len aan de hand van de gemiddel- k%ing van lonen en prijzen, maar grtan alleen de gemiddelde loon- "ig als uitgangspunt te nemen nellere stijging van de loongrens, hiervan het gevolg is zal er toe n dat minder werknemers het infonds zuLlen moeten verlaten, it ze 'te veel' dat wil zeggen dl januari 1974 méér dan 23.000 en verdienen. Globaal genomen de loongrens per jaar met één int meer stijgen dan tot nu toe luikelijk was. Stap uit 'fonds' komt gezinnen duur te staan Behalve de druk van de leden, al thans de groep die zo langzamerhand boven de pakweg 20.000 gulden komt, is er voor de vakbeweging nog een re den om de loongrens sneller dan tot nu toe gebruikelijk was te laten stij gen. Immers het «teeds kleiner wor den van de kring van ziekenfondsver zekerden zal uiteindelijk gevolgen hebben voor de financiële armslag van die verzekering. Het kleiner wordende draagvlak maakt het uitsmeren van de financiële risico's steeds moeilijker. Het solidariteitsprincipe een van de belangrijkste pijlers van het socia le verzekeringsstelsel komt er door in het gedrang. L. de Graaf: soms wel een zwaar beroep op solidariteit Draagkracht are druk Iraaf: 'In de Ziekenfondsraad heb op gewezen dat de vakbeweging haar leden oaider zware druk It gezet. Uit de discussies over urgentieprogramma 1974 het inglijstje van de vakcentrales zeer spontaan de wens om de grens extra te verhogen naar vo- Uiteraard hebben wij deze wens genomen in het definitieve urgen- ■ogramma. meer leden maken er bezwaar dat zij bij het gedwongen ver uit het ziekenfonds hun loonsver- - als ze er al niet op achter- laan kwijt raken aan een par- ïere verzekering. Bovendien kost particuliere verzekering méér dan in de premie. Je betaalt vaak een n risico, de huisarts, de tandarts een deel van de geneesmiddelen. een gezin kan dat gauw in dc lerden guldens lopen.' iei' De Graaf: 'De ziekenfondspremie wordt inderdaad naar draagkracht ge neven De premies voor de particulie re ziektekostenvèrzeering niet. De vakbeweging is een voorstander van heffingen naar draagkracht en de eni ge solidariteitskring die je als zodanig kunt aanspreken is- naar onze mening het gehele Nederlandse volk. Vandaar dat we ook steeds de invoering van een volksverzekering tegen ziektekos ten hebben bepleit.' Ook in het verleden heeft de tweede voorzitter van het CNV herhaaldelijk gepleit voor de invoering van een al gemene volksverzekering. Het huidige versnipperde systeem roept volgens hem nogal wat bezwaren op. De pre mie is niet op de financiële draag kracht afgestemd, de fonds- en parti culiere patiënt voelen zich soms gedis crimineerd, er zijn geen ingebouwde garanties voor een zo goed mogelijk functioneren van de gezondheidszorg en er ontbreekt een effectief systeem van planning, coördinatie en kosten bewaking. Kostenstijging Met name de kosten dreigen de pan uit te rijzen. Het prijs-indexcijfer voor de gezinsconsumptie was in '64 bijvoorbeeld 100, in '72 153.5. Een stijging dus van 53.5 punten. De stij ging van de kosten van de medische zorg bedroeg over dezelfde periode evenwel 156.5 punten. Met andere woorden: er moet voor de geneeskun dige verzorging steeds meer geld op tafel worden gelegd. Op zichzelf hoeft is de vraag of er op het vlak van de kostenbewaking niet meer zou kunnen worden gedaan. Overigens geeft De Graaf toe dat er in het kader van het draagkrachtprin cipe op sommige mensen wel een groot beroep op solidariteit wordt ge daan. Er wordt nu solidariteit ge vraagd 1 van ongehuwden voor gehuw den, van kleine gezinnen voor grote gezinnen en van hoger betaalden voor lager betaalden. Vooral ten aanzien van de vrijgezel, die ook al fiscale na delen van zijn ongehuwde staat onder vindt. is er sprake van een probleem. Onderzocht zou moeten worden of er op deze groep niet een (te) groot be roep op solidariteit wordt gedaan. Eerst de grens Uiteraard zullen uiteindelijk kabinet en parlement de knoop moeten door hakken. In de eerste plaats zal het ka binet een beslissing moeten nemen over de hoogte van de loongrens per 1 januar, '1974. De Ziekenfondsraad adviseert een grens van 23.000 gulden. De vakbeweging wil, zoals gezegd ho ger gaan zitten.' Daarna komt de vraag aan de orde of en zo ja wanneer de algemene volks verzekering tegen ziektekosten moet worden ingevoerd. In de Sociaal-Eco nomische Raad wordt aan dit pro bleem al geruime tijd gedokterd, maar zoals het er nu uitziet zal er dit najaar een hopeloos verdeeld advies uit de bus komen. Bovendien zijn er op het vlak van de sociale verzekering nog wel meer wensen. Er ligt bijvoor- edactie behoudt zich het recht voor ons opname in deze rubriek ontvangen me- tultingen verkort weer te geven. Bi) pu- ilie wordt met de naam van de Inzender riekend. Brieven kunnen worden ge- td aan het secretariaat hoofdredactie «/Kwartet, postbus $59. Amsterdam. meesmiddelen maatregel van 14 artsen in Meppel om patiënten niet schriftelijk te i waarschuwen tegen de gevaren Iheid, e.d.) van bepaalde genees- delen achten wij niet juist en vol- kt niet verantwoord. De ANP Wu- eist dat alle geneesmiddelen wor- begeleid door schriftelijke infor- ie ter voorkóming van ongevallen. mondelinge voorlichting zonder t door de arts is geen oplossing het probleem van de verkeersvel- leid en is bovendien oncontroleer- f bijv. door een medisch tuchtcol- Realisering van ons goede doel t niet tot vermeende paniek of HU wrring bij patiënten, wel tot min- frustraties en veel minder slacht- rs en tot beter persoonlijk wei- sociale gerechtigheid en bijge- tot meer dankbaarheid. Haag K. R. Oosterhuis ANP Wuvua Statenvertaling (2> 1. Uit oogpunt van schoonheid is de Statenvertaling een juweel, ze heeft \oor het Nederlands enorme taalvor mende kracht gehad. Nieuwere verta lingen zijn vaak houterig. 2. Het is een fabeltje dat uit oogpunt van verouderd Nederlands de Staten vertaling afkeur verdient. Eén voor beeld: in Hoogl.: 4:4 staat in de NV. beukelaar. In de Statenvertaling vindt men het 'moderne Nederlands'; schild. 3. De Statenvertaling is ta.v. het He breeuws zeer nauwkeurig. Het argu ment van betere kennis van de grond talen door de N.V. gaat vaak niet op. De Dode Zee rollen geven vaak ver rassende steun voor de Statenverta ling. 4. De N.V. zit vol dogmatische voor oordelen. De vertaling van 2 Tim. 3:16, die niet met het Griekse klopt, suggereert dat er schriftwoorden zijn die niet door de Heilige Geest zijn geïnspireerd. De vert, van Rom 5:6 is Remonstrants. In 1 Cor. 7:27 is het woordje 'meer' gewoon maar toege voegd. 5. De Statenvertaling is ge maakt in een tijd van bijzondere godsvrucht. Sommige teksten zijn mij zeer dierbaar geworden, terwijl dezelf de teksten in de NV. kil overkomen. 6. Het is altijd de gewoonte ontzag te hebben voor het oudere bóven het nieuwere, en dit laatste slechts in te voeren als het oudere overbodig is. Altijd is de Statenvertaling een kracht geweest, voor de oude schrij vers, voor Bavinck, voor Kuyper. Uit oogpunt van uniformiteit is zij dus ook te verkiezen, mede omdat uiter aard de belijdenisgeschriften haar ge bruiken. Tenslotte dit: ook in de meest verminkte vertaling blijft Gods Woord doorwerken en kan zij het hart bekeren. Ik heb dus niet ontkend dat bij de heer Beishuizen het geloof verdiept is door het lezen van een an dere (m.i. minder verkieslijke) verta ling. Oostzaan J. H. Boeker jr Abortus (2) Mag ik aannemen, dat de heer Alblas, die met een stortvloed van kritiek los komt wat betreft de abortus, ook aan de andere kant een wijdopen hart heeft voor degenen die in de noodsi tuaties verkeren? Dat hij met hart en hand helpt bij moeilijkheden van an deren? Over het algemeen zijn chris tenen mensen van het woord, maar wanneer het op de juiste daad aankomt, gaat het wat stroever of gaat het gewoon helemaal niet meer. En wanneer de Moeder er geen ver antwoordelijkheid voor kan dragen om welke reden clan ook, dan behoort die verantwoordelijkheid te worden overgenomen. En dan in de eerste plaats door mensen die 't zo weten als de heer Alblas. In de tweede en beste plaats door hen die zo heel graag een kindje zouden willen adopteren. Er moet een oplossing bestaan ook voor dit probleem. Zonder mensen-in-nood maar in nood te laten. Drachten E. A. H. II. Jamoël Schakel Wat de heer Schakel vertelt over het leger, dat voor een deel uit zwarten bestaat (volgens hem de helft) is geen nieuws. Een bezoek aan Mozam bique was daarvoor niet bepaald no dig. Wel nieuws is wat hij zegt: Ieder een heeft daar dezelfde plichten maar ook dezelfde rechten. Dat vind ik een enormiteit! Portugal zelf is een poli tiestaat. wat inhoudt dat er geen vrij heid is van spreken, schrijven, verga deren, vakorganisatie, politieke activi teiten enz. enz. Dit kan ook de heer Schakel bekend zijn. Maar dat moois zou dan allemaal wel in Mozambique te vinden zijn? Rotterdam C. P. van Renssen dat niet bezwaarlijk te zijn, maar het beeld ook nog een urgent pensioen plan (iedereen zeventig procent van het laatstgenoten inkomen, inclusief AOW) op behandeling te wachten. 1976? De Graaf: 'Ik hoop dat aan het eind van deze kabinetsperiode de voorbe reidende arbeid zo ver zal zijn gevor derd dat de volksverzekering in het parlement kan worden behandeld. Het beleid is gericht op invoering op z'n laatst in 1976. Het is de vraag of de aanvullende pensioenverzekering om streeks die tijd ook kan worden inge voerd. Ik ben daar zeer pessimistisch over. In ieder geval is de discussie in de Stichting van de Arbeid over het pensioenplan in een impasse geraakt. Invoering van een volksverzekering tegen ziektekosten is ook gemakkelij ker omdat alle geneeskundige risico's al verzekerd zijn. Het systeem is al leen te versnipperd om doeltreffend te kunnen zijn. Er is te weinig kos tenbewaking, te weinig coördinatie en planning. Je kunt toch een systeem dat er toe leidt dat een particulie re patiënt gemiddeld drie keer zo veel moet betalen voor een bezoek aan een specialist als een ziekenfondspatiënt niet handhaven. Dat is toch absurd.?' J. Kooiman Van Juliana tot Julia na Uitgave: De Vuurbaak Gro ningen. Prijs: 4,50. Gevat in een oranjekleurige kaft en voorzien van uitstekende foto's geeft de auteur in vogelvlucht een schets van het Oranjehuis, die begint met Juliana van Stolberg en eindigt met koningin Juliana. De schrijver bepaalt zich niet alleen tot geschiedschrijving alle Oranjes passeren, al dan niet nadrukkelijk de revue maar duidt in zo'n slotbeschouwing twee ont wikkelingen aan. In het verleden zijn er perioden geweest, waarin de dynas tie aan een zijden draad heeft gehan gen. Thans zijn er andere gevaren, die ons vorstenhuis bedreigen, met name pogingen om de invloed van de vorstin te verkleinen. Hij wijst op de aanwezigheid van het koningshuis als een groot goed en op de nu zilveren vorstin als de hoogste draagster van een gezag, dat van God is. De ruim 50 pagina's tellende bundel besluit met de vermelding van de verjaardagen der konimklijke familie en een stam boom van Oranje Nassau. Rfs F. J. Lammers: 'Juliana Regina'. foto kroniek van september 1972 - 1 sep tember 1973. Uitgave Hollandia B.V. Baarn. Prijs: 6,90. Het 25ste kijk-leesboek in de serie Ju liana Regina is voor een groot deel gewijd aan de kleinkinderen van do jubilerende vorstin. De uitgave bevat een aantal kostelijke, vertederende en vermakelijke foto's van alle jonge na zaten. Na de voorplaat in kleur, de vorstin met doorzichtige paraplu tij dens een regenbui op Soestdijk (hel bloemendefilé van dit jaar) leest men in kriebelschrift een gedistingeerde tekst van de secretaris-generaal van de Navo, mr. Luns, die 19 jaar minis ter van buitenlandse zaken is geweest. Juliana Regina is een kwalitatieve uitgave in de huidige stroom van pu- blikaties over het vorstenhuis. Rfs Vraag: Kan ik mijn toekomstige werk gever, een schoolbestuur, vragen de verhuiskosten en een deel van de in richtingskosten van mijn nieuwe wo ning te vergoeden? Antwoord: De zaak waar u over inge licht wil worden is uitvoerig geregeld in het Rechtspositiebesluit Onderwij zers, dat op iedere school, ook de uwe ter inzage behoort te liggen. U kunt zich ter plaatse, dus oriënteren en zo nodig het hoofd der school nadere in lichtingen vragen. Als u georgani seerd bent of zich wilt organiseren, kunt u zich ook wenden tot uw orga nisatie: Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, Bankaplein 3, Den Haag, tel. 070-514051, waar ook het secretariaat gevestigd is van de Christelijke Onderwijzersbonden. Aanvulling van abonnee: Enige tijd geleden gaven we advies inzake een reeds gecastreerde kater, die hardnek kig steeds weer plasjes op bepaalde plaatsen blijft deponeren. Wij noem den het afweerspray Bogena. Echter past een onze lezers in een dergelijk geval een ander heel eenvoudig mid del toe: hij wrijft de plaats in met de schil van een sinaasappel. Vraag: Heeft iemand die 25 jaar bij het onderwijs is geweest recht od een gratificatie? Antwoord: Volgens de onderwijsdes kundige van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel (Bankaplein 3. Den Haag. tel. 070-514051) wordt bij een 25-jarig jubileum een maand gra tificatie verleend. Bij moeilijkheden dienaangaande kunt u zich met boven genoemde bond in verbinding stellen. Reacties van lezers: Over Julia Haus- mann. de dichteres van het bekende lied, waarvan de Nederlandse verta ling is: 'Houd Gij mijn handen bei de'. werd in 1825 in Kurland gebo ren. Tijdens een verblijf in St. Peters- burg leerde ze haar verloofde kennen, die haar vooruitging naar zijn zen- dingsveld op Groenland. Het vervolg van het verhaal hehben we reeds ver meld. Vraag: Op welke tijd moet ik hier een telefoongesprek aanvragen zodat het in Singapore om 10 uur in de morgen aangenomen kan worden? Antwoord: Aangezien het tijdsverschil 6Vfc uur is, moet u om half vier 's morgens bellen. Volgens onze gege vens is de aansluiting in die uren zeer vlot. Wij raden u aan met tele foonnummer 0016 dit persoonlijk even te regelen. Vraag: Is het mogelijk effecten (man tels en couponbladen) zonder risico bij een bank in beheer te geven. Of is het beter (natuurlijk niet gemakkelij ker) zelf de mantels in een safe te be waren en de bank alleen de coupon bladen te laten verzorgen? Antwoord: Volkomen veiligheid kan memand in deze of welke tijd dan ook garanderen. Onze ervaring is, dat particulieren op enkele uitzonderin gen na deze en dergelijke zaken zelf niet kunnen behandelen. Er zijn gelukkig banken genoeg in ons land, waar u uw effectenbezit in bewaring kunt geven. In de filialen van deze banken zal men u desge wenst gaarne uitleggen waar en hoe het met de verantwoording van de nummers staat. Wat de voorkeur voor het bewaren in een banksafeloket be treft: onz inziens maakt het niet zo veel verschil. Vraag van een lezer "in de polder'-1 Wij vangen regenwater op in een plastic regenton, die regelmatig wordt schoongemaakt. Het wordt gezeefd door een noritfilter en flink doorge kookt en dan gebruiken we het voor consumptiedoeleinden. Nu maakt men ons bang voor 'vervuiling en voor kerndeeltjes. Wilt u daarover iets schrijven? Antwoord: In en na deze droge, dus stoffige zomer ligt het voor de hand dat uw dak heel erg vuil is. Er moet dus wel eerst een flinke bui van een halve dag over dat dak gegaan zijn oim al dat stof, zand, vogel- en ander vuil weg te spoelen. Daarna kan men in het schoongemaakte vat van de vol gende hoeveelheid beginnen. De me thode van reinigen, zoals u die toe past, lijkt ons heel goed. Wat nu die kerndeeltjes en radio-ac tieve neerslag betreft, die komen tocb wel terecht in alle vergaarbekkens van de waterleidingen. Zolang men van die kant geen alarm slaat (en re ken maar. dat het leidingwater onder goede controle staat) hoeft u zich ook niet bang te laten maken. Het spreekt overigens vanzelf dat men slechts dan gebruik kan maken van op deze ma nier vergaard regenwater, als men het geluk heeft verre te wonen van mi lieuverontreinigende factoren: indus trie, verkeer, enz. Vraag: Wij wonen als ongetrouwde vriendinnen samen in een huis, dat gemeenschappelijk eigendom is. Ons pensioen is heel klein en niet waarde vast. Nu alles duurder is geworden en ook het onderhoud van het huis moei lijker valt, staan we voor de moeilijke beslissing een hypotheek op ons huis te nemen, waarvan de verplichtingen niet door ons gedragen kunnen wor den. Antwoord: Wij raden u aan contact te zoeken met de ambtenaar bijstandswet in uw woonplaats. Als u in de termen valt, hebt u recht op deze bijstand. Wanneer u allebei over een paar jaar aow ontvangt, is een groot bezwaar opgeheven. Volgens onze zegsman op het ministerie van CRM zal de betref fende ambtenaar in uw woonplaats de uiterste discretie betrachten en u ook van advies dienen in verband met maatregelen die u nu zou kunnen treffen ter voorkomen van ongerief als een van u beiden zou overlijden. 1 3 maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1. kwetsuur. 6 werktuig. 12. meisjesnaam. 14. deel van een for nuis, 16. voorzetsel, 18. water in Friesland. 19. vruchtennat, 21. voor voegsel. 22. lidwoord, 23. doel. 26. eens. 29. meisjesnaam. 30. plant. 32. vreemde munt, 33. en dergelijke (afk). 34. voertuig. 36. vod. 37. fami lielid, 28 welaan, 39. lipharen, 41. ben. 43. muzieknoot. 44. vleesketel (Z.N.), 45. pers. voornaamw, 47. me talen haak. 49 meisjesnaam. 52. deel van de bijbel. 54. voegwoord, 55. loot, 57. meisjesnaam, 58. bevel. 59., rijstdrank. 61. jongensnaam, 63. ach ten. 65. degelijk, 67. werkkracht, 69. maanstand, 70. netto (afk.), 71 bij. 73. lidwoord (Fr.). 74. scheik. ele ment, 75. bloembed, 77. sterk sma kend. 79. vrij veel, 80. mannetjesgans. Verticaal: 2 errors excepted (afk.), 3. schedelboor, 4. teleurstellend, 5. en anderen (afk.), 7. radio omroep (afk.), 8. gelijk, 9. vermaning, 10. voegwoord, 11. staartster, 13. kinder- groet, 15 gezicht, 17. vrijgevig, 19. bij elkaar behorende voorwerpen, 20. vrucht, 22. ritmische beweging, 24. klasse (afk), 25. onbekende, 27. oude lengtemaat, 28. meisjesnaam, 31. kwel ling, 35. verhaal, 37. aardappel, 39. korte kous, 40. teken in de dieren riem, 41. snij werktuig, 43. projectie plaatje, 46. wilde woudezel, 48. cijfe ren, 50. aandoenlijk, 51. specerij, 53. eetlust, 55. zwemvogd. 56. kleverige stof, 58. pret, 60. tot, 61. per expresse (afk), 62. Royal Navy. 64. Rijksgrens (afk.), 66. graansoort, 68. aanloop, 72. rpeds, 75. familielid, 76. volksnaam van de kauw, 77. rondhout, 78. scheik. element. Oplossingen tot en niet woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: weekend puzzel. Oplossing van vorige week: Hor.: 1. speer, 5. top, 7. stern. 11. stee. 12. aar, 14. oot, 16. reek, 18. tak, 20 leest, 23 Lea, 24 er, 25 ram, 27. die, 28. nop. 30. Rr', 31. boter, 33. ratel. 34. na. 36. barak, 38. leder, 39. pt, 40 AK, 42 neder, 44 get, 45 kr., 46 Ares, 48. veger. 50. moot, 52 ras, 53. pedel, 54. lak. 55. mier, 57. deren. 59. peer. 61. el, 62. sek. 63. nevel, 66. re, 67 A.P., 68 leges, 69 tegel, 71, ma, 73. forel, 75. leven, 76. ga, 78. kin, 79. pos, 81 nes, 82. li, 83 Ede. 85 meent, 87 ree, 88. leng, 90. oer, 91. Ier, 93 rail, 94. Reest 95 kat 96 toets Vert.: 1. star, 2. pek, 3. Ee, 4. ra, 5. tred, 6. pose, 7. st., 8 er, 9 rel, 10 Neer. 11. steen, 13. al, 15. O.T., 17. ka ret, 19. satan, 21. eis, 22. motet, 25. rob, 26 merel, 28. nader, 29. per, 32. rad, 33. regel, 35. aar, 37. kever, 39. pro, 41 kerel, 43. reden, 45. koker, 46. alm, 47 sar, 49 genet, 50 map, 51. tor, 53. pekel, 56. iep, 57. degen, 58 regen, 60. Eem, 62. serie, 64. vel, 65 lever, 67. angel, 68 lok, 70 les, 72 Ariel, 74. moe, 77.. ader, 79. perk. 80. snit, 82. leis, 84. ène, 85. me, 86 te. 87 rat. 89. ge. 90 Ot. 92 Rt93. re De prijswinnaars zijn: de heer H. (lostijen, Oosterstr. 44, Emmen; mej. J. Brandsma, Troelstralaan 39b, Gro ningen: mej. R. A. Sneep, Jac. van Lennepkadc 25", Amsterdam. Ter gelegenheid van het huwelijk 3 van prinses Anne en kapitein Mark Philips op 14 no vember zullen be halve Groot-Brit- tannië en de eilan den Guernsey, Jer sey en Man 22 commonwealthlan- den herdenkings postzegels laten verschijnen. Op de zegels zal het por- tret van het jonge fifHTHH WfltAIMN WUS schijnen. Op de Paar te zien zijn. Dc Gemenebest- landen en Jersey wijden twee ze gels aan het feest, de andere volstaan met één zegel. Op 4 september kwa men twee .zegels van het eiland Man uit, gewijd' aan het 50-jarig bestaan van de befaamde Grand-Prinx-races np dat eiland. Voor afbeeldingen nam men de motorrijders Leslie Randies (1923) en Alan Holmes (1957) in ac tie. Op 12 september verschijnt in En geland een tweetal zegels ter gelegen heid van de conferentie van de Com- monwealth-parlementariërs die elk jaar in een van de landen van het Geme nebest wordt gehouden. Dit jaar vindt die plaats in Westminster Hall te London. De zegels tonen een soort blauwdruk van het parlementsgebou wen van de stad. De Duitse Bondsrepubliek geeft 14 september in de toeristische reeks de voorlaatste zegel uit en wel een ge zicht op de bakstenen domkerk van Lübeck, die uit 1173 dateert. Op de zelfde dag verschijnt daar tevens een herdenkingszegel met het portret van de politicus Otto Wels (1873-1939), die van 1920 -1933 rijksdagafgevaardig de en van 1931-1933 partijvoorzitter van de SPD is geweest. Ter herden king 'van het. feit dat Nellie McClung (1873-1951) een eeuw geleden in Onta rio het levenslicht aanschouwde, gaf de Canadese postdienst een bijzondere zegel uit ter ere van deze voorvecht ster van de emancipatie van de Cana dese vrouw in het sociale en politieke leven. Op de zegel staat haar portret met op de voorgrond een rijtje van vier medestrijdsters. In Oostenrijk kwamen de laatste tijd vijf herdenkingszegels in omloop. Nr. 1 is gewijd aan het 39e congres van het Internationaal Instituut voor Sta- tisiek dat gedurende 10 dagen in de Weense Hofburg wordt gehouden. De ze organisatie is in 1885 in Londen gesticht teneinde door internationale samenwerking unificatie van statisti sche begrippen te verkrijgen. Op de zegel de poort tot het congresgebouw in de Hofburg. Verder een zegel ter herdenking van de Noordpool-expedi- tie die 100 jaar geleden leidde tot de ontdekking van een eilandenrijk op 80 N.B. dat later naar keizer Frans Josef werd vernoemd. Als afbeelding koos men een schilderij van dit ge bied van de hand van J. Payer. Voorts verscheen een zegel ter gele genheid van het 13e congres van de internationale unie van Chemici in de leder-industrie. Op de zegel is het em bleem van dc unie te zien op een ge stileerde huid. Het eeuwfeest van de Wereld Meteorolagische Organisatie (WMO) kon niet onopgemerkt aan Oostenrijk voorbijgaan omdat deze or ganisatie honderd jaar geleden in We nen werd opgericht. Op de zegel is een schilderij van Canaletto gerepro duceerd voorstellende d e academie van wetenschappen, waar de stichting van wetenschappen, waar de stichting plaats vond. De vijfde zegel toont het portret van Max Reinhardt (1873- 1943) de beroemde acteur en regis seur die o.a. bekendheid verwierf ddoor de jaarlijkse voorstellingen van 'Jedermann' op het domplein te Salz burg. Deze week geeft Liechtenstein een ze gel van 5 fr. uit waarop het staatswa pen staat afgebeeld omgeven van de wagens van de elf gemeenten die sa men het vorstendom vormen. In Luxemburg komen morgen 5 zegels in de verkoop. Twee er van zijn gewijd aan architectuur van het land en wel met een afbeelding van een kapiteel uit de burcht van Vianden en van een altaarsteen uit de Irminkapel tc Ros- port. Voorts een zegel van 3 fr. ge wijd aan het 50-jarig bestaan van de Arbeidskamer van het land. Verder een zegel met de reproductie van het verzetsmonument te Wiltz dat herin nert aan de algemene staking van 1942. J. J. M. Kiggm 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17