Jewapeningswedren yordt voortgezet Top in Algiers moeilijk op gang Onzekerheid kenmerkt voor het eerst parlementsverkiezingen in Noorwegen Britse premier gaat aar Ierse Republiek Vixon liet ook zijn roer afluisteren Boek Solsjenitsyn in beslag genomen Beschrijving van kampleven CHEESE UIT HET VUISTJE Vakbondsbons van moord beschuldigd Gijzeling Luikse arbeiders bezetten bedrijf UW /KWARTET VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 stituut voor Strategische Studies meldt: 5N HAAG (ANP) Ondanks de Russisch-Amerikaanse interim-overeenkomst over beperking van offensieve kern-raketten zijn er in liet afgelopen jaar weinig bewijzen van matiging bij de super-mo- idlieden geweest. Beide regeringen schijnen vastbesloten de vastgestelde grenzen zo spoedig mo- ijk te bereiken en het maximum aan kwalitatief vermogen te behalen. één van de terreinen waar de ireenkomst nog geen beperkingen legt, dat van de strategische bom- nwerpers, wordt de nadruk eerder egd op ontwikkeling dan op uit- edding en op het gebied van de it-strategische wapens ligt het ac- op kwalitatieve verbetering voor- van nieuwe gevechtsvliegtuigen en rlogsbodems. zeggen de samenstellers van het ndaag te publiceren jaaroverzicht i de internationale militaire ver- udingen, van het in Londen geves- de International Institute for Stra- ;ic Studies, een gezaghebbende niet- ;eringsinstelling. merika hun streven naar perfectionering 1 het kemwapenarsenaal hebben de renigde Staten nu de beschikking er 350 Minuteman-3 Intercontinen tale Ballistische Raketten (ICBM) met elk drie kernkoppen (MRV), die vanuit de ruimte onafhankelijk van elkaar op afzonderlijke doelen kunnen worden afgevuurd. Tegen 1975 zal dit arsenaal zijn uitgebreid tot 550 raket ten met 1650 van deze kernkoppen. De Amerikanen hebben voorts 320 Po- seidon-raketten op 20 onderzeeboten. Elke Poseidon met 10 tot 14 MIRV's. Het instituut verwacht dat tegen 1978 de Trident-l-raket operationeel kan worden met een bereik van 4.600 mijl. De Sowjet-Unie is voortgegaan met de ontwikkeling van drie nieuwe types ICBM, de SS-16 (een verbeterde SS- 13), de SS-17 (een verbeterde SS-11) en de SS-18 ('n verbeterde SS-9). Men is blijkbaar begonnen met de ontwik keling van een SS-19. De SS-17 en de SS-18 worden blijkbaar klaargemaakt voor volledige MIRV-systemen. In de Sowjet-Unie zijn in de afgelopen peri ode enkele onderzeeboten van de Y- klasse te water gelaten en drie van de nieuwe D-klasse, die elk zijn uitgerust met 12 ballistische raketten met een bereik van 4.600 mijl. In de Sowjet- Uhie zijn nog geen proeven genomen met MIRV's op raketten die van on derzeeboten worden afgevuurd. Verdediging iSHINGTON (UPI, Reuter, iAP) President Nixon heeft zelfs eigen broer, F. Donald Nixon, door de Geheime Dienst laten af- jteren. Dit heeft het blad Washington Post uit 'vier uiterst be- iouwbare bronnen' vernomen. Jd Nixons telefoon werd ruim jaar lang afgeluisterd tijdens de rste ambtsperiode van Nixon. Vol- ns de Post was de president waar- li juli jk bezorgd dat Donalds finan- éle transacties zijn regering in ver- genheid konden brengen. Voor zo- ir bekend kan bedreiging van de 'na- male veiligheid' geen reden zijn io r het afluisteren en is het dus on- ittig. esident Nixon zou met name be- eesd zijn geweest voor Donalds be- ekkingen met de multi-miljonair oward Hughes. In 1956 leende Hug- Donald Nixon 205.000 dollar om ens slecht lopende keten van restau- nts in Califomië van de ondergang redden. Sinds 1970 is Donald Nixon ce-president van de Marriott Corpo- tion. Directeur William Marriott is ;n vriend en donateur van president ixon. luniddels groeit de steun voor het El om de Watergate-commissie senaat in tweeën te splitsen, i groep moet zich dan gaan be- ghouden met de 'gemene streken' en e andere met de financiering van lixons verkiezingscampagne. Drie van zeven leden zijn voorstander van iet plan. Als het voorstel wordt aan- |enomen, zal dat waarschijnlijk ook (et einde betekenen van de live-tv-uit- indingen van de hoorzittingen. In- liddels heeft senator Robert Dole een resolutie ingediend om de hoor zittingen in het vervolg achter geslo ten deuren te laten plaats vinden. 'Het is tijd om de tv-lampen uit te draaien', meende hij. De hoorzittingen zullen op 17 of 18 september hervat worden. David Young en Egil Krogh, twee zogenaam de 'loodgieters' van het Witte Huis zullen dan gehoord worden. Dit twee tal is, samen met oud-adviseur John Ehrlichman en een derde 'loodgieter' Gordon Liddy in Los Angeles, in staat van beschuldiging gesteld in verband met de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg (de uitlekker van de Pentagon documenten). De vier ver dachten riskeren gevangenisstraffen van één tot veertien jaar. Hun proces kan een bedreiging vor men voor president Nixon. John Dean heeft verklaard dat de opdracht voor de inbraak van Nixon afkomstig was, hetgeen nadrukkelijk door de presi dent wordt ontkend. Maar zijn ont kenningen spreken elkaar tegen op het punt, wanneer hij voor het eerst over de inbraak hoorde. Op 22 mei zei Nixon dat hij in april van de inbraak vernam, maar op 15 augustus zei de president al een maand eerder ervan te. hebben gehoord. De senaatscommis sie en de. jury in Los Angeles zullen ongetwijfeld willen horen van wie Young en Krogh hun opdracht had den gekregen. Het lijkt minder zeker dat de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten de mo gelijkheden volledig zullen uitbuiten, die de overeenkomst ter beperking van de strategische kernwapens (SALT) hun biedt voor de bouw van raketverdedigingsstelsels. De Amerika nen zijn bezig met de voltooiing van één Safeguard-installatie, voor de ver dediging van Intercontinentale Ballis tische Raketten en zij werken aan een nieuw systeem, Site Defence genaamd. Zij hebben echter geen stappen geno men voor de bouw van een tweede ra- ketverdedigingsstelsel voor de hoofd stad. De Russen hebben de ontwikkeling van een doelmatiger verdedigingsra ket voor het gebied van Moskou voortgezet, maar er zijn geen bewij zen, dat zij bezig zijn met de bouw van een verdedigingsgordel rond een lanceerinrichting voor ICBM's. De Russen hebben hun eerste vlieg- dekschip van stapel laten lopen en ontwikkelen nieuwe kruisers en ja gers. Amerika heeft fondsen bestemd voor zijn vierde vliegdekschip met kernaandrijving en bouwt nieuwe klassen jagers, fregatten en aanvalson- derzeeboten. Beide supermogendheden ontwikkelen nieuwe gevechtstanks. MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische schrijver en No belprijswinnaar Alexander Sols jenitsyn heeft gisteren bekend gemaakt, dat de geheime politie in Leningrad het manuscript van zijn ongepubliceerde werk over stalinistische arbeidskampen in beslag heeft genomen. De schrijver zegt in zijn verklaring, die hij in handen wist te spelen van een aantal Westerse corresponden ten, dat het stuk in beslag werd ge nomen, nadat een vrouw na vijf da gen onafgebroken ondervraging de bergplaats had onthuld. De vrouw heeft zich, volgens Solsjenitsyn, na haar vrijlating van het leven be roofd. Het boek, dat 'Archipelag Gu lag' heet, maakt kennelijk deel uit van het literaire testament van de schrijver. Eerder verklaarde hij in een vraaggesprek metWesterse jour nalisten, dat het werk zou worden gepubliceerd, als hij gevangen zou worden genomen of zou komen te overlijden Het boek beschrijft de toestanden in een keten van kam pen, waar veroordeelden in het Sta- Alexander Solsjenitsyn lin-tijdperk gedwongen tewerk wer den gesteld. De auteur verklaarde gisteren, dat het manuskript, dat de periode tus sen 1918 en 1956 beslaat, 'slechts fei ten bevat, alsmede de namen van meer dan tweehonderd overlevenden uit de kampen'. Als een van de re den voor zijn verklaring noemde Solsjenitsyn zijn angst, dat de Russi sche geheime politie op basis van de gegevens uit zijn boek 'al degenen gaat vervolgen, die tien jaar geleden informatie hebben verschaft over de ontberingen, die zij hebben door staan in de stalinistische kampen'. SACHAROW De perscampagne tegen de Russische kerngeleerde Andrei Sacharow, die vorige week is begonnen, is gisteren voortgezet met het publiceren van brieven van lezers, die de verklarin gen vanv Sacharow tegenover wester se journalisten veroordelen. De Prawda, heeft gisteren een brief gepubliceerd, die door achttien ge leerden was ondertekend en waarin 'de handelingen van Sacharow die tegen de belangen van het Sowjet- volk gericht zijn, krachtig worden veroordeeld. De krant publiceerde tevens een brief van een groep schilders, die de geleerde verwijten 'de reactionai- kaart re anti-Sowjetkrachten in de te spelen'. Het blad Sowjetskaja Rossia citeerde de directeur van een kolchoze, die 'verontwaardigd is, dat een academi cus de meest reactionaire imperialis tische krachten steiunt'. De algemeen secretaris van de West- duitse Christen-Democraten Kurt Biedenkopf, heeft kritiek geuit, op het feit dat bondskansalier Willy Brandt zich tot nu toe niet tegen de vervolging van Russische schrijvers en intellectuelen heeft uitgesproken. Biedenkopf verklaarde gisteren in Bonn, dat Brandt met de Nobelprijs voor de vrede niet alleen voor zich zelf, maar voor het gehele Duitse volk een verplichting op zich heeft genomen die onlosmakelijk met deze onderscheiding verbonden is. 'Juist het verleden van ons volk verplicht ons, niet medeschuldig te worden door te zwijgen'. Hij wees er op, dat de socialistische bondskanselier van Oostenrijk, Bru no Kreisky, 'ongeacht de bijzondere positie waarin zijn land zich be vindt', het tijdstip gekomen achtte openlijk tegen de vervolging van Russische schrijvers en intellectue len stelling te nemen. I311N3XH3AQV) Europa Bom richt ravage aan in Belfast DUBLIN, BELFAST (Reuter, AFP) De Britse premier Edward (leath gaat op 17 september de Ierse Republiek bezoeken. gij zal met de Ierse premier Liam jsgrave besprekingen voeren over de stie Ulster en andere zaken. Dit is «ren in Dublin en in Londen be kendgemaakt. Het wordt de tweede r sinds de zelfstandig wording van ïidelijk Ierland dat een Britse pre bier naar dit land gaat. In 1948 be kocht de Britse Labourminister Cle- pent Attlee de Ierse Republiek om ten handelsakkoord te ondertekenen, dat gebeurde toen tijdens zijn vakan tie in westelijk Ierland. In Ulster is het bezoek van Heath aan de Ierse Republiek met instemming ontvangen door de rooms-katholieke minderheid. Gerry Fitt, de leider van de katholieke SDLP (Sociaaldemocra tische Labourpartij) noemde het aan staande bezoek het begin van een lieuw tijdperk in de Brits-Ierse ver houdingen. Protestantse woordvoer ders reageerden gereserveerd of af keurend op de aankondiging. Nelson Elder, woordvoerder van de protes tantse Unionistische Partij noemde het bezoek een ongelukkig voornemen. In Belfast heeft een bomexplosie in een opslagplaats met flessen gas een grote ravage aangericht. De explosie ontketende een kettingreactie, die een blok van 15 gebouwe^i aan de rand van Belfast verwoestte. Er vielen geen gewonden omdat de Wijk voor de explosie was ontruimd. Men was een kwartier van tevoren ge waarschuwd. Eerder op de dag hebben sluipschut ters een politiebureau in Magherafelt aangevallen en pogingen gedaan poli- tie-agenten te doden. In Dundalk in de Ierse Republiek werd een politie man door de hand geschoten. Volgens de politie zou dit kunnen betekenen dat extremisten het nu gemunt heb ben op politiepersoneel in Ulster en de Ierse Republiek. den. De UFF waarschuwde vorige week dat katholieke café's en kerken zullen worden opgeblazen. In Europa is weinig verandering in de balans gekomen. Het numerieke overwicht op het gebied van perso neel, tanks en vliegtuigen van het Warschau-Pact is gebleven. In het be perkte gebied waarop de onderhande lingen over wederzijdse troepenver mindering betrekking hebben, is niet zoveel verschil in personele sterkte. De NAVO heeft daar 719.000 (met de officieel niet deelnemende Franse troepen 777.000) tegen het Warschau- Pact 871.000 man. De Amerikaanse en Sowjet-troepen in dit gebied tellen respectievelijk 190.000 en 430.000 man. Op het gebied van de tanks zijn de verschillen echter veel groter. De NA VO heeft daar 6.400 tanks (plus evt. 400 Franse) en het Warschau-Pact 13.800. De Sowjetrdivisies in Oost- Duitsland hebben 1.000 nieuwe tanks ontvangen, maar de oude zijn niet te ruggetrokken. De ingebruikneming van nieuwe wapensystemen, in het bijzonder geleide anti-tankwapens, kunnen het tankoverwicht van het Oostblok gaan verminderen. China Volgens het jaaroverzicht van het Londense instituut zet China de ont wikkeling van zijn kernwapens voort. Sedert 1964 zijn vijftien proeven ge nomen. China heeft ongeveer 50 ra ketten voor middelbare afstand opera tioneel en mogelijk 15 tot 20 met een iets groter bereik en wel van 3.500 mijl voldoende om Moskou en de meeste delen van Azië te bereiken. China is bezig met een raket, die doe len in de VS kan bereiken. China heeft ongeveer 100 middelzware bom menwerpers van het Sowj,et-type TU- 16 operationeel, die kernwapens kun nen vervoeren. De binnenlandse wa- penproduktie van onder meer jagers, bommenwerpers, tanks en gepantserde voertuigen is stijgend. China bouwt ook een nieuwe klasse onderzeeboten en met raketten uitgeruste jagers. ALGIERS (Reuter) De topconferentie van niet-gebonden landen bleef gisteren, 24 uur na de opening van de conferentie, nog altijd steken in formele toespraken, terwijl nog geen serieuze politieke discussie op gang was gekomen. Dertig leiders betraden gisteren het spreekgestoelte, waarbij veelvuldig werd opgeroepen tot economi sche en politieke gerechtigheid in een door grootmachten beheerste wereld. Hoewel de toevloed buitenlandse toeristen weer langzaam begint af te nemen, is er nog menig leuk plaatje te schieten. Op de kaasmarkt in Alkmaar trof onze fotograaf twee wel heel typische Amerikaanse reizigers aan. Op het verzoek Say cheesegrijnsden de beide yankees breed en toonden - niet eens zo verbazingwekkend want wie lust het niet - elk een fors stuk kaas uit het vuistje. Very good! (NZB-foto) WASHINGTON (DPA, UPI). De vroegere president van de Bond van Amerikaanse Mijnwerkers, Tony Boy le, is gisteren door de politie van de staat Permsylvanië beschuldigd van moord op de Amerikaanse vakbonds functionaris Joseph Yablonski en diens vrouw en dochter. Eveneens van moord beschuldigd is de vakbondsfunctionaris William Tumblazer uit Midddlesboro in de staat Kentucky. Yablonski werd in 1969 als tegenkan didaat benoemd van Boyle voor het voorzitterschap van ae mijnwerkers- bond. De als progressief bekend staan de Yablonski werd niet gekozen. Drie weken later werden hij, zijn vrouw Margaret en hun 25-jarige dochter Charlotte in hun huis in de buurt van Clarksville in Pennsylvanië vermoord. In een lange reeks processen zijn tot dusver vier mensen wegens mede plichtigheid aan de drievoudige moord veroordeeld. Drie andere heb ben totnogtoe medeplichtigheid toege geven. De Algerijnse president Houari Bou- medienne waarschuwde gisteren, dat de conferentie bij handhaving van het huidige tempo niet op tijd zal kunnen eindigen. De Arabische ministers van buitenlandse zaken kwamen gisteren in Algiers twee keer bijeen om de overval door Arabieren op de Saoedi- Arabische ambassade in Parijs te be spreken. In Arabische kring vindt men de guerrilla-actie zeer storend op een moment, waarop ook afgevaardig den van de Palestijnse Bevrijdingsbe weging in Algiers vertegenwoordigd zijn. Yasser Arafat, de leider van deze beweging, zei in Algiers, dat hij de actie in Parijs afkeurde en hoopte, dat Algiers de commando's geen on derdak zou bieden. Sommige Aziatische delegaties toon den zich gisteren ontstemd over het feit, dat prins Norodom Sihanoek, het afgezette staatshoofd van Cambodja en hoofd van de Cambodjaanse rege ring in ballingschap in Algiers als of ficieel staatshoofd wordt behandeld. Sihanoek zei gisteren, dat Amerika zijn agressie in Cambodja nog altijd voortzet, maar dat de VS het regime van Lon Nol in de steek zullen moe ten laten, als dit politiek en diploma tiek wordt geïsoleerd. Een duidelijke aansporing van Sihanoek aan het adres van de helft van de niet-gebon den landen, die hem nog niet hebben erkend, dit alsnog te doen. Tito President Tito, die gisteren^ als eerste sprak, liet weten: 'Als men vastbeslo ten is zich op politiek en economisch terrein beter te organiseren, zouden de niet-geboden landen een succesvol le invloed op de regeling van politie ke problemen in de wereld kunnen uitoefenen. De samenwerking van de ze landen moet voor alles leiden tot grotere solidariteit en wederzijdse steun in gevallen, waarbij op een van de niet-gebonden landen van buitenaf druk wordt geoefend.' Tito zei verder, dat Portugal de ver betering van zijn positie in Europa gebruikt 'tot voortzetting van zijn ko loniale oorlog in Afrika.' De Joegosla- De ondergrondse protestantse UFF (Ulster Freedom Fighters) heeft gis teren verklaard verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag in Belfast, M06HIJK6 tlJQ die de winkel met gasflessen en vijf tien woningen verwoestte. Een woord voerder van de extremistische UFF liet in een telefoongesprek met een Noordierse krant weten dat de aan slag was gedaan om te bewijzen dat de UFF ernstig genomen moet wor- doc Henry Henriksen OSLO Een algemeen gevoel van politieke onzekerheid, dat in scherpe tegenstelling staat tot de stabiliteit, die jarenlang de Noorse politiek heeft gekenmerkt, maakt de komende algemene verkiezin gen een van de meest interessante van de laatste jaren. ren zeer moeilijk zal zijn. Hoewel de EEG nog steeds een schaduw werpt over het politieke leven in Noorwe gen en uit opiniepeilingen blijkt dat veel Noren hun mening over toetre ding wellicht zullen wijzigen, zou het grete moed vereisen van een partij om zich uit te spreken voor een nieu we lidmaatschapsaanvrage. Zelfs de ferventste aanhangers van een toetre ding tot de EEG menen dat de toe komstige betrekkingen tussen Noor wegen en de gemeenschappelijke markt gebaseerd moeten zijn op een vrijhandelsakkoord, waarover eerder dit jaar in Brussel is onderhandeld. Geen van de groepen, die eerder voor stander waren van het lidmaatschap, hebben echter ronduit gezegd dat dit niet kan veranderen in de komende vier jaar. Zowel economische als de fensieve factoren kunnen dc situatie veranderen. Veel Noren zien de kwes tie van het lidmaatschap als een pro bleem dat de partijgeschillen te boven gaat. Omdat de Arbeiderspartij er niet in slaagde de doorslag aan het referendum te geven, schijnt het ver trouwen in deze partij als geheel ge schokt te zijn. Terwijl de Arbeiderspartij zich voor lopig hersteld schijnt te hebben van haar interne strijd over de EEG, lij ken de conservatieven en de nieuwe volkspartij meer interesse te hebben Hoewel er vele kwesties op het spel staan, als de kiezers zondag en maan dag naar de stembus gaan om de 155 leden van het nieuwe parlement te kiezen uit 14 politieke partijen, is het voornaamste strijdpunt de toetreding tot de Europese economische gemeen schap ondanks het feit dat de No ren zich een jaar geleden uitspraken tegen lidmaatschap bij een referen dum. Het referendum van verleden jaar september, waarbij 53 procent van de Noren tegen het lidmaatschap stemde, leidde tot het aftreden van het be wind van de Arbeiderspartij van pre mier Trygve Brattelli. Sinsdien is Noorwegen geregeerd door een uit drie partijen bestaande mini-coalitie van de Centrum (agrarische) partij, een groep liberalen en de christelijke volkspartij. Met slechts de steun van 38 van de huidige 150 parlementariërs heeft de regering, onder leiding van de voorzitter van dc christelijke volks partij Lars Korvald, slechts een waarnemende rol gespeeld. Bratelli, die weer aan de macht hoopt te komen, heeft onlangs gezegd dat tenzij de kiezers duidelijkheid bren gen in de politieke situatie, democra tisch regeren in de komende vier ja- Trygve Brattellicomeback? de zaak in de komende vier jaar weer ter sprake te brengen. Beide partijen menen dat het vrijhandelsakkoord niet gene eg is en dat het EEG-lid- maatschap noodzakelijk is voor Noor wegen. Zij willen een tweede referen dum. Niet-socialisten Het niet-socialistische kamp schijnt nog steeds met problemen te kampen over deze zaak. De liberalen, die te gen de EEG zijn en de centrum-partij hebben beide uitdrukkelijk verklaard dat zij niet met de conservatieven en de nieuwe volkspartij (een liberale splinterpartij) een niet-socialistische coalitie willen vormen. Niettemin hebben vooraanstaande le den van zowel de conservatieven als het centrum onlangs verklaringen af gelegd, waaruit een verlangen blijkt om de kloof, veroorzaakt door de EEG-kwestie, te overbruggen. Een re cente opiniepeiling toont ook aan dat een duidelijke meerderheid van kie zers in het gebied van Oslo voorstan der is van een of andere toenadering, zodat een stevige regeringsbasis kan ontstaan. Afgezien van de EEG, spelen in de verkiezingsstrijd ock de traditionele kwesties van sociale voorzieningen en belastingen mee. Anders Lange, eige naar van een kennelclub, die een fer vent tegenstander is van alle belastin gen en staatsbemoeienis, dreigde zo veel stemmen te winnen, dat nu alle partijen enige belastingverlichting in het vooruitzicht hebben gesteld. Aan vankelijk waren er aanwijzingen, dat de onder belastingdruk zuchtende No ren massaal zouden overlopen naar Lange's partij, zodat zij de op twee na grootste partij van Noorwegen zou worden. Recente opiniepeilingen heb ben echter een flinke daling in zijn populariteit geconstateerd, maar het is vrijwel zeker dat Lange één zetel zal behalen. Het huidige Noorse parlement telt 150 zetels, die als volgt zijn verdeeld: Arbeiderspartij 73 Hoeire (conservatief) 29 Centrumpartij 20 Christel. Volkspartij 14 Venstre (liberaal) 13 Social. Volkspartij 1 Het nieuwe parlement zal 155 zetels tellen. Inmiddels hebben de communisten, de linkse socialistische volkspartij en de onafhankelijke socialisten, die geen zetels hebben in het huidige parle ment ,een alliantie gesloten, die hun' nu tien zetels kan opleveren. De alli antie, die een totale strijd heeft be loofd tegen iedere poging lid van de EEG te worden, zou eventueel de Ar beiderspartij kunnen steunen in het geval van een minderheids-regering. Ook in de verkiezingsstrijd heeft zich gestort een 'rode verkiezingsalliantie' van marxisten-leninisten en onafhan kelijke socialisten, die echter geen kans op een zetel wordt gegeven. An dere Noorse partijen zijn de Noorse vrouwen-partij, de Laplanderspartij, de partij der vrijgezellen en de demo cratische partij. Henry Henriksen is correspondent van het Engelse persbureau Reuter In de Noorse hoofdstad Oslo. De Libische leider Khaddaffi liet de conferentie gisteravond weten, dat haar 'mooie menselijke bedoelingen' nooit het licht zullen zienDit is een onmogelijkheid. Ik hoop alleen nog maar, dat de leden van deze groep zullen beloven elkaar niet aan te vallen'. Khaddaffi zou momenteel erg gedeprimeerd zijn door de moeiza me fusiebesprekingen met Egypte. vische leider stelde ook sancties tegen Israël voor om dat land te dwingen tot uitvoering van de VN-resoluties. De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi benadrukte de noodzaak de principes van de niet-gebondenheid opnieuw onder woorden te brengen en de doelen er van duidelijker te stellen. De Soedanese president Ni- meiry vloog gisteren uit Algiers terug naar huis om daar de situatie het hoofd te bieden, die dinsdag heeft ge leid tot de afkondiging in Soedan van de staat van beleg. Vervolg van pagina 1 papier geblindeerde bus naar het vliegveld Le Bourget op 10 km van de ambassade. De gijzelaars werden aan handen en voeten geboeid in het voertuig geladen. Op het vliegveld zijn de Iraakse am bassadeur en drie andere gijzelaars in vrijheid gesteld. Een Caravelle van de Syrische luchtvaartmaatschappij stond klaar voor vertrek. Het toestel was in allerijl in opdracht van de Syrische president Hafez al-Assad naar Parijs gedirigeerd. Met het vertrek van de Arabieren en hun gijzelaars kwam een einde aan een uiterst spannend beleg van de ambassade, die woensdag begon nadat de Arabieren zich schietend een weg in het gebouw hadden gebaand. Vrij gelaten gijzelaars hebben verklaard dat de leider van de Arabische groep vermoedelijk een ongeveer 35-jarige Jordaanse arts is. Nataly Siffre, de 21- jarige echtgenote van de bekende Fransse grotonderzoeker Michel Sif fre, en één der losgelaten gijzelaars, zei dat de gevangenen goed waren be handeld. 'Wij waren erg bang, maar werden goed behandeld en zij hebben ons niet aangeraakt', zo vertelde de 59-jarige Francoise Goussault. een an dere bevrijde gevangene. De regering van Saoedi-Arabië heeft gisteren kritiek geleverd op de Franse autoriteiten. In een bericht van het Algerijnse persbureau werd gezegd dat Saoedi-Arabië Parijs verantwoor delijk stelt voor haar toestemming de Arabieren met gijzelaars te laten ver trekken. Het Franse persbureau AFP heeft gisteren bericht dat het vertrek is bewerkstelligd door de Syrische president Hafez al-Assad, die had aan geboden het Syrische lijnvliegtulg te sturen om de Arabieren naar een 'be vriend' Arabisch land te brengen. Het Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat, die een reeks verzetsgroepen overkoepelt, heeft de aanval van de Arabieren in middels veroordeeld. In een verkla ring werd de actie een 'misdadig inci dent' genoemd, dat op touw is gezet door 'verdachte elementen' met het doel de Palestijnse beweging in dis krediet te brengen. Het Syrische blad El Baath, het or gaan van de regerende Baath-partij in dit land, heeft eveneens de actie afge keurd. Het blad schreef dat zij is uit gevoerd door 'Israël en imperialisti sche geheime diensten' met het doel de topconferentie van niet gebonden landen in Algiers in diskrediet te brengen. Op deze conferentie wordt druk beraadslaagd over acties tegen Israël. LUIK (AP) Arbeiders van een fail liete fabriek van electrische apparaten hebben gisteren het bedrijf overgeno men en laten weten 'tot het uiterste' te zullen gaan met vechten voor hun belangen, zoals dit niet lang geleden is gedaan door het personeel van de Franse horlogefabriek Lip te Besan- gon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9