bleek door niets te verstoren Fel conflict over Winterswijkse beken 'We zijn meer dan ooit vervreemd van de eigen omgeving' Vakcentrales willen beter betaalden meer laten matigen PORION Botsing tussen kampbewoners en rijkspolitie Wonderlik vulmiddel voor vakinau en gezin V/atergraaf wil 'Leidse' werkgroep niet meer bij overleg hebben BINNENLAND T3/K5 rg-l an onze Haagse redactie DEN HA AG Hoewel er het een en ander misging tijdens de massale koffiemaaltijd die Kamer-. Staten- en raadsleden gistermiddag met de koninklijke familie op liet Binnenhof genoten, is liet toch een alleraardigst feest geworden. Voor de duizenden gasten was het natuurlijk het leukst dat de ko ningin en haar familie, zo goed en kwaad als het ging in de geweldige, drukte, rondging langs de kleurige zitjes waar de mensen een kopje soep en een broodje zaten te eten. Tijdens de rijtoer door Den Haag werd het koninklijk paar gezel schap gehouden door zeven van hun kleinkinderen. De vorstin had een van de heertjes op schoot ge nomen toen hij al te zeer in het nauw dreigde te komen. Het slot van de Haagse dag was een rijtoer van de koninklijke familie door het centrum. De tienduizenden toeschouwers stonden vele rijen dik. Maar men zag de drie koetsen slechts in volle vaart voorbij gaan. In de eer ste calèche zaten de koningin en de prins en zeven kleinkinderen, die zo als gewoonlijk overal opklommen en triomfantelijk van dit bijzondere tochtje genoten. In de tweede calèche zaten prinses Beatrix, prins Claus, prinses Irene en prins Carel Hugo. De prinsessen Christina en Margriet en de heer Van Vollenhoven zaten in het laatste rijtuig. Rijtoer Dat een dergelijke tocht niet zonder risico's is bleek al meteen bij het be gin toen de koningin een hoek omliep en daar plotseling oog in oog kwam te staan met enkele rijpaarden van de Haagse politie die met hun berijders de orde stonden te bewaken. De ko ningin deinsde, zichtbaar geschrok ken, terug voordat de politierruiters, niet minder geschrokken, ruimte maakten. Even later liet een serveer ster die met drankjes rondging, vlak voor de voeten van koningin en prins Bernhard haar blad met gevulde gla zen in scherven vallen. De koningin en de prins wisten door een spronge tje achterwaarts de rondvliegende spetters jus d'orange en sherry te ont wijken. Het heeft allemaal niet de minste inbreuk op de plezierige sfeer gemaakt, evenmin trouwens als de re giefouten die senaatsvoorzitter De Niet ten zeerste hinderden bij het huldigen van de koningin. Om te be ginnen was zeer vermakelijk dat de microfoons op het bordes van de Rid derzaal, vlak voordat ze gebruikt zou den worden, niet bleken te werken. Grote onsteltenis bij de grijsgepakte officials die men onophoudelijk de Ridderzaal in en uit zag lopen, eerst om de versterkers binnen te bevinge ren, dan weer om de microfoons bui ten te beblazen en bekloppen. Het was alles vergeefs: de geluidsinstalla tie was en bleef dood. Het toespraakje van De Niet bij het aanbieden van een foto-album en van de redevoeringen die waren gehou den, ging verloren voor wie verder dan vijf meter uit zijn buurt stond. Ook het dankwoord van de koningin was niet te volgen. Hoogstens hoorde je bij flarden woorden als: 'onvergete lijk' en 'overweldigende indruk' en dat was voor de bezoekers van het Binnenhof meer dan voldoende om verscheidene 'kerèn op het 'hiep hiep' van De Niet luidkeels 'hoera' te roe pen. Alleen De Niet zelf had het zo nu en dan niet meer. Hij was af en toe zo zenuwachtig als een dorpsbur gemeester bij hoog be/oek. Toen hij dan ook de jarige Claus met een ca deautje wilde bedenken bood hij het prins Bernhard aan. De Haagse burgemeester doelde op de toespraken, die prof. Van Peursen in de Grote Kerk, Prof. Maas in de Tweede Kamer en mr. Langman in de Ridderzaal over de actuele problema tiek zouden houden (zie elders deze pagina). Na de bijeenkomst in de Grote Kerk volgde aan het Binnenhof de ontmoe ting met d e circa 150 provinciebe stuurders, die, streng gescheiden van hun dames, plaats hadden genomen in de banken, waar gewoonlijk de leden van de Tweede Kamer zitten. De ko ninklijke familie zat aan de regerings tafel. De stoel van de voorzitter van de Tweede Kamer was voor mr. Ch. J. M. A. van Rooy, de commissaris der koningin in Limburg, die de leiding van deze vergadering had. Tijdens de regeringsperiode van ko ningin Juliana is eindelij keen nieu we en moderne provinciewet van kracht geworden. Vroeger stond bij voorbeeld in de wet, zo bracht mr. Van Rooy in herinnering, dat de com missaris der koningin ook als taak had toezicht te houden op de provin ciale staten. Op de plaats van de ste nografen zat het Pleyel kwartet (le den van het Residentie-orkest), dat Nederlandse (hof)muziek uit de acht tiende en negentiende eeuw lieten ho ren. De derde bijeenkomst gistermorgen, die in de Riderzaal met de Staten- Generaal, werd geopend door mr. N. de Niet, voorzitter van de Eerste Ka mer. 'Het is nu een heel erg echt feest. Want nu voeren we samen ons eigen jubileum. Als volksvertegen woordigers hebben wij een eigen jubi leum. omdat wij het voorrecht hebben 25 jaar door onze koningin geregeerd te worden. Dat is uniek. Geen ander volk valt dit ten deel', zo zei de se naatsvoorzitter. Voorzitter J. Lachmon van de staten van Suriname en voorzitter F. L. Ma- duro van de staten van de Antillen brachten de gelukwensen over van de volken van hun rijksdelen. Ook in de gezamenlijke vergadering van de le den van de Eerste en Tweede Kamer en hun dames zorgde een groep leden van het Residentie-orkest voor een stijlvolle muzikale begeleiding van het zilveren feest. Op het Binnenhof, waar vervolgens de koffiemaaltijd werd gehouden, zorg den om beurten de marinierskapel en het Haagse draaiorgel 'De Bloemen- meid' voor een passende muzikale achtergrond van het gebeuren. Op het Lange Voorhout, waar de rij toer eindigde, doorbrak de laaiend en thousiaste menigte (de koningin zal in lange tijd niet zo toegejuicht zijn) de afzetting voordat dat de bedoeling was. Even later verscheen de konink lijke familie op het bordes van het paleis aan het Voorhout om de ova ties in ontvangst te nemen. De twee ling van prinses Irene, die de rijtoer niet had meegemaakt, was er toen ook bij. De rijtoer verliep overigens zonder moeilijkheden. De 750 politiemannen die de route bewaakten hadden het nergens moeilijk. Daarvoor zorgden ook de zeven kilometer dranghekken, die de Haagse politie voor een deel uit Amsterdam betrokken had. De dag was begonnen inet een rit van de koninklijke familie van Huis ten Bosch naar de Grote Kerk. Overal stond het publiek rijen dik langs de route. Mensen hingen uit de ramen om de stoet goed te kunnen zien. De enorme verkeersdrukte was de oor zaak dat de koninklijke stoet een half uur later dan was bepaald door het Bezuidenhout trok. Hier stonden in gereserveerde vakken de deelnemers aan het erefront (volgens verscheide ne schattingen ruim vijfduizend men sen). Hierbij waren ook tweeduizend leden van gilde-verenigingen en ven- delzwaaiers en veel vrouwen in kle derdracht. Het verkeer liep overal vast, omdat het publiek de afgezette straten opdrong om de koninklijke fa milie beter te kunnen bekijken. Van onze correspondent WAALRE Een aanhoudingsactie gistermorgen op het woonwagenkamp van Waalre even ten zuiden van Eind hoven, is uitgelopen op een groot scheepse vechtpart ijtussen de rijks politie en de woonwagenbewoners. De politie zegt ervan overtuigd te zijn, dat deze uitbarsting van geweld het gevolg is van het kleine aantal politie-ambtenaren tien in totaal dat bij de actie was betrokken. 'Omdat er meer kampbewoners waren dan politiemannen, probeerden eerst- genoemden de actie van de politie te dwarsbomen. Eerst door intimidatie en later door daadwerkelijke hulp aan de verdachte', aldus de rijkspolitie. Inzet van dit alles was de aanhouding van de 23-jarige A. P. Half augustus stond zijn naam op de lijst van ver dachten die zouden moeten worden aangehouden bij de massale invallen in een viertal woonwagenkampen. A. P. was toen echter onvindbaar. In verband met de storm van kritiek die losbarstte na eerstgenoemde invallen en die met name gericht was .tegen het grootscheepse karakter daarvan er werd gesproken van razzia's be sloot de rijkspolitie de aanhouding van P. zo geruisloos mogelijk te laten verlopen. Er werden tien politiemensen inge schakeld, waarvan er vijf buiten het .kamp bleven. Op het moment dat de politie om 10 uur het kamp binnen ging. was dit nog in volle rust. De ge zochte man heeft vermoedelijk de po litie wel zien aankomen en is ge vlucht in een maisveld, waar hij even wel door twee agenten is ontdekt en gearresteerd. Inmiddels waren de andere kampbe woners ontwaakt. Een groot aantal stortte zich op de politiemannen en ontzette de zojuist gepakte A. P. Hier bij werden onder meer stokken ge bruikt. Hij probeerde met een auto weg te komen. Zes schoten brachten de auto tot stilstand. De kampbewo ners probeerden opnieuw P. tegen de politie te 'beschermen'. Een politie hond pakte vast in een arm van P. en dit bracht hem en de anderen tot zelf beheersing. P. ontving eerste hulp van een EHBO-post in het kamp. Er werden geen verdere aanhoudingen verricht. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten. ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul"' zonder afbrokkeling. Dat zag u'op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betoneruaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN. AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN. PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpast3 met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas.' Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit. scheurt niet. buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar. dus geen restenverlies. 2 kg ƒ15,60 5 kg ƒ30,50 AMSTERDAM 'Het verwondert mij dat zich verhoudingsgewijs nog steeds zo weinig vrouwen tot het rechtcrsambt geroepen voelenr zij ma ken landelijk nog lang geen tien pro cent van de sterkte uit'. Dit zei de nieuwe president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gisteren bij de installatie van een nieuwe vice-president onder wie mevrouw mr. J. Groeneveld-van Baak, die voordien rechter was in Maas tricht. Prof. Maas in Ridderzaal: DEN HAAG Pprof. dr. ir. F. M. Maas van de Technische Hoge school in Delft heeft gisteren tijdens de ontmoeting van de jubileren de vorstin met de provinciebestuurders een somber en kritisch re laas gehouden over de toestand van ons milieu. De hoogleraar in de landschapskunde kwam, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, de balans opmakend van 25 jaar regering, tot een negatief resultaat. De welvaart is weliswaar' toegenomen. Uit de lucht bezien ziet Nederland er netjes en geordend uit. Maar we zijn meer dan ooit vervreemd van onze di recte omgeving. Een belangrijk punt van het program ter verbetering, dat prof. Maas in zijn toespraak 'De Ne derlander in zijn ruimte' ontvouwde is een grotere aandacht voor de eigen woning en directe omgeving. Deze in teresse kan worden gewekt door ie dereen weer een ambachtelijke oplei ding te geven. De zware welstandsei- sen doden echter vaak het initiatief om iets in de eigen omgeving tot stand te brengen. Prof. Maas adviseerde om weer leven de bouwmaterialen te gaan gebruiken als hout en baksteen in plaats van het dode en koude asfalt en beton. De conclusie va.i de Delftse hoogleraar was, dat er een andere koers moet worden uitgezet, want de afgelopen periode heeft alleen een buitensporige groei gegeven van het autopark, we gen, havens, chemiebedrijven, ener gieverbruik, ruimteconsumptie, infla tie en milieuvervuiling. De wereld In de Ridderzaal sprak mr. H. Lang man, oud-minister van economische zaken, over 'De wereld in Nederland'. Hij betoogde, dat het zwaartepunt van de politieke activiteiten zich van het werk binnenlands moet verleggen naar het werk in de wereld. Dat is het gevolg van de ontzagwekkende problemen, als het aanpakken van de ellende in het arme gedeelte van de wereld en van de milieu- en grond- stoffenpolitiek. waarvan de oplossing alleen op wereldniveau is te bereiken. Een klein land als Nederland kan de wereld op twee manieren benaderen: op de wijze van een dominee en op de wijze van een koopman. Beide rol len liggen ons vrij goed. In deze tijd krijgen vooral de schaduwzijden de aandacht. De dominee krijgt meer het oor dan de koopman. Toch zijn vooral in -de komende jaren de koopmans kwaliteiten nodig, zo meende mr. Langman. In de Haagse Grote Kerk, waar 600 gemeenteraadsleden bijeen waren sprak prof. dr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wijsbegeerte te Lei den over 'De Nederlander en zijn wel zijn'. 'Dat thema houdt, als daarover ge sproken wordt bij het zilveren rege ringsjubileum geen terugblik in. Het moet juist de bewegwijzering voor morgen gaan vormen', aldus de hoog leraar. Prof. Van Peursen trok een vergelijking met het streven naar wel vaart van kort na de tweede wereld- oorlog enhet huidige streven naar welzijn. 'Menselijk geluk kan men niet organi seren, maar je kunt wel de hindernis sen opruimen. De vraag naar de in houd van menselijk welzijn is de voorwaarde van iedere beleidsvor ming. op wereldschaal, zowel als op plaatselijk niveau. In dat verband is welvaart geen besmet woord', zo zei prof. Van Peursen. Van onze sociaal.economische redactie AMSTERDAM De bijzondere aandacht, die de vakcentrales ook voor 1974 willen besteden aan de positie van de laagstbetaalden, zal moeten worden opgebracht door de werknemers met een salaris van omstreeks 32.500 gulden per jaar. Deze uitspraak deed de vice-voorzitter van het NW, A. de Boon gisteren bij de presentatie van de nota arbeids voorwaardenbeleid 1974 en het urgen tieprogramma 1974 van de drie vak centrales. De definitieve tekst van beide nota's is vastgesteld naar aanlei ding van een reeks gesprekken me' de vakbnndsachterban. De heer De Bonn gaf te kennen dat de vakcentrales zich in dit tadium nog niet willen binden aan exacte percentages. 'Het is voor mij lood om oud ijzer hoe hel matigingsschema voor de hoger gesalarieerden er precies uitziet, als hel geld voor de mini mumprijscompensatie van 160 'gulden maar op tafel komt', zei hij. Dit uit gangspunt is volgens hem "een harde zaak". De vakcentrales volgen wat dit punt betreft in grote lijnen het zogenaam de Haagse akkoord. Dit akkoord, dat zoals bekend eerst na de grootste na oorlogse staking tot stand kwam. kent geen maximum in de prijscompensa tie. Afgesproken is toen dat de inko mensgroepen tot 28.000 gulden de vol ledige prijscompensatie ontvangen, de inkomensgroepen tussen de 28.000 en de 34.000 krijgen de halve prijscom pensatie over de laatste zesdui :end gulden. De groepen boven de 34.000 gulden, krijgen een kwart procent over wat zij meer dan dit bedrag ver dienen. Ook het nu voorgestelde systeem van prijscompensatie kent geen maximum. De omvang van de verbetering van de arbeidsvoorwaarden dient volgens de drie vakcentrales te worden vastge steld op grondslag van de te verwach- mensbeleid maatregelen moeten tref- ten stijging van de macro-economi sche arbeidsproduktiviteit. De daaruit voortvloeiende reële verbetering kan lager zijn naar mate van overheidswe ge meer wordt tegemoet gekomen aan de in het urgentieprogramma van de vakcentrales opgenomen verlangens. Ter compensatie van de prijsstijging dient volgens de vakbeweging de loonsom voor alle werknemers samen te worden verhoogd met hetzelfde percentage als de stijging van de prijs index voor de gezinsconsumptie. Samenwerking Te laat De ontmoeting van de jubilerende vorstin en de volksvertegenwoordigers was 's morgens ruim een kwartier te laat begonnen in de Grote Kerk, waar 600 gemeenteraadsleden bijeen waren. De reden van de vertraging was de dichte mist, die boven de rijksweg naar Den Haag hing en de werkzaam heden die aan de weg bij Nootdorp werden uitgevoerd. Voor het vele ver keer richting Den Haag was maar één rijstrook beschikbaar. In zijn woord van welkom zei burge meester Marijnen van Den Haag: 'Het heeft ons getroffen, dat op deze dag niet op de oude wijze feestredenaars zullen opstaan om ons te confronteren met het koningsschap, maar dat het zo gi •'geld is, dat we het in uw ge zelschap, majesteit, zullen hebben over die andere pool van het verlichte koningsschap: ons land en onze land genoten in dit tijdsgewricht'. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHEND'AM - De werkgroep milieubeheer aan de Rijksuniversiteit in l.ei- uen ligt overhoop met de watergraaf van het Waterschap van de Berkel, ir. J. Baas. De walergraaf heeft onlangs le kennen gegeven geen prijs meer te stellen op de aanwezigheid van de werkgroep bij het overleg over de werken aan de itiler»- wijkse beken. Bovendien heeft ir. Baas, die tevens Eerste-Kamerlid en fractievoorzitter van de VVD in de Gelderse Staten is, de werkgroep meegedeeld een on derzoek te zullen instellen naar de status en de middelen van de groep. De watergraaf vermoedt, dat de groep op rijkskosten actie voert. De werkgroep, bekend gewor den door de geslaagde actie tegen de Leidse Baan, is dui delijk gepikeerd door het optreden van de heer Baas. 'Wij gebruiken geen cent van de universiteit', zegt de heer W. J. ter Keurs. 'De werk groep milieubeheer is een in formele werkgroep van hoog leraren, stafleden en studenten, die zich voor eigen verant woordelijkheid met de proble men van ruimtelijke ordening en milieubeheer bezighoudt'. Dat de watergraaf de groep in diskrediet probeert te brengen, vinden de leden van de werkgroep minder prettig, maar nog spijtiger vinden /ij het, dat het waterschap het nu daidelijk op een conflict heeft aangestuurd in de kwestie van de Winterswijkse beken. Het waterschap is al jarenlang bezig met het verbreden en verdiepen van deze beken, waardoor het indrukwekkende houtwallenlandschap ver regaand wordt aangetast. Doel van deze werken is het voor komen van overstromingen. Bovendien zullen later de ka vels van de landbouwbe drijven gereorganiseerd wor den, waardoor de boeren over grotere bedrijven kunnen be schikken. Met deze herverka veling zal een groot aantal boeren 'weggesaneerd' worden (zeventig procent). De werkgroep is het funda menteel met deze werken on eens. Volgens haar moeten niet de waterstaatkundige werken centraal staan, maar het behoud van het cultuur landschap. In enkele rappor ten heeft de werkgroep boven dien aangetoond, dat deze wer ken totaal achterhaald zijn. De grote koppelleiding, die het waterschap wil aanleggen, is overbodig geworden, nadat het waterafvoer-systeem in het aangrenzend Duits gebied de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd is. Voor de land bouw zijn de peperdure wer ken nauwelijks rendabel. Tenslotte vindt de werkgroep de eenzijdig waterstaatkundige werken in dit waardevolle cul tuurlandschap niet verant woord. Evenals bij de Leide Baan, is de werkgroep ook hier met een alternatief komen aandra gen. Maak van de Winters wijkse beken een land schapspark. vergroot de boe renbedrijven in dit gebied niet. en voer de waterstaat kundige werken uit in het b 'lang van het landschapsbe houd' en de kleine boeren, oh reef de w,erkgroep. Stop bo vendien de werken, zodat de zaak nogeens in studie kan worden genomen. Gewipt Deze fundamentele benadering werd de werkgroep niet in dank afgenomen. Tot begin dit jaar had het waterschap al leen met milieugroepen te ma ken gehad, die van het stand punt 'redden wat er te redden valt' (in de geest van 'kunt u deze boom alstublieft laten staan') uitgingen. Toen de werkgroep van de RU in Lei den voor het eerst aan het overleg deelnam, botsten de meningen al vlug. De werk groep wenste in het openbaar te werken en de in de verga deringen geformuleerde ge dachten naar buiten te brengen. Hoewel het water- Ir. J. Baas schap daartegen geen bezwaar maakte, vormde het wel een aanleiding om de werkgroep uit het overleg te wippen. Na enkele rapporten aan de erbij betrokken ministeries te hebben gestuurd wat resul teerde in een aantal, kamervra gen verstrekte de werk groep een hoop informatie aan leJen van provinciale staten van Gelderland, die een excur sie in het bekengebied gingen maken. Het waterschap stootte de werkgroep daarop uit het overleg, omdat 'zij vertrouwe lijke informatie naar de over heid doorspeelde'. Niet gewild 'Wij hebben het conflict niet gewild. Het al sluimerende conflict is domweg naar bui ten gekomen', aldus drs. G. J. Baaijens. De werkgroep schuwt het conflict overigens niet. 'De leidse Baan kwam pas aan het rollen, toen wij in een diepgaand conflict ver zeild raakten', aldus Udo de Haas. De komende maanden zal de werkgroep alles in het werk stellen om de Winters wijkse Beken althans nog voor een deel te redden. Want de bewoners daar, rijk gezegend met natuurgebieden, hebben zich al min of meer verenigd met de afbraak van het hout wallen-landschap. Voor de 'Leidenaren' daarentegen, gaat het zoveelste natuurgebied naar de knoppen op grond van argumenten, die op zijn minst aanvechtbaar zijn. In de nota arbeidsvoorwaardenbeleid wordt in de eerste plaats geconsta teerd, dat algemeen de bereidheid be staat om binnen de vakbeweging tot een gecoördineerd beleid te komen. Op basis daarvan kan geprobeerd wor den tot een centrale overeenkomst met de werkgevers te komen. Lukt dat niet dan blijft volgens de vak bondsleden een intern gecoördineerd beleid toch wenselijk. De doelstelling om lot een rechtvaar diger verdeling van de inkomens te komen kan volgens de nota arbeids voorwaardenbeleid niet door de vak beweging alleen worden gerealiseerd. Zo zullen regering en parlement naar hel oordeel van de vakcentrales bin nen het kader van een algeheel inko- fen, die alle inkomensgroepen omvat ten. Daarbij wordt gedacht aan maat regelen op het gebied van de prijzen, de belastingen, het minimumloon, be heersing van de inkomensontwikke ling, van de vrije beroepen, uitbrei ding van de werkingssfeer van de ca o's en dergelijke. De prijsvorming van werkingssfeer in 1974 moet volgens de vakcentrales aan stringent- regels worden gebonden. Tesamen moeten deze een zo groot mogelijke waarborg bieden, dat de prijsstijging in 1974 beperkt zal blij ven tot een nader te bepalen percen tage ten opzichte van 1973. In geen geval zullen de prijsaanpassingen op de binnenlandse markt mogen leiden tot een verhoging van de gemiddelde winst per eenheid produkt. In het kader van de democratisering van de onderneming vragen de vak centrales onder andere publicatie van een sociaal jaarverslag per onderne ming. publicatie van lonen eu salaris sen van alle werknemers, commissa rissen en externe adviseurs, en uit breiding van de faciliteitein voor hel bedrijvenwerk. Over de jongere werk nemers worden o.a. opgemerkt dat werknemers van 17 jaar in de gele genheid moeten worden gesteld een cursus of opleiding te volgen geduren de één dag per week met behoud van salaris. Aard en inhoud van het vor mingswerk zijn ter vrije keuze van de werknemer. Ten aanzien van de belastingen hand haven de vakcentrales hun meningen dat er in 1974 geen inflatiecorrectie dient plaats te vinden. Het bespaarde bedrag moet worden besteed aan de optrekking van de belastingvrije voet en het terugdraaien van de nadelen voor bepaalde groepen die zijn ont staan bij de invoering van het sehij- ventarief. De vakcentrales bepleiten opnieuw een onderzoek naar de invoe ring van een maximum in de fiscale aftrekbaarheid wegens persoonlijke verplichtingen van rente'asten op schulden. Zij willen voorkomen, dat onredelijk hoge rente-verplichtingen van onder andere de eigen woning op de fiscus worden afgiwenteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5