Prof. Berkhof: betekenis van Christus opnieuw verwoorden fllmlIulÉ i: Tegenstanders kinderdoop mogen ambtsdrager zijn Vandaag Trouw Kwartet Nieuwe boeken ?r Beroepingswert Studentenbeweging in Ceylon ontbondei" TROUW/IKWcVRITET VRUDAG 7 SKPT1AUJWR 1973 KERK/BINNBN1LAM) Europees congres i an Hervormde Wereldbond Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met een poging, om in deze tijd een antwoord te geven op de vraag van Christus 'Wie zegt gij, dat Ik ben?' heeft de Leidse theoloog prof. dr. H. Berkhof gisteravond de conferentie van de Europese afdeling van de hervormde wereldbond geopend. Christus' vraag is het thema van deze conferentie, die 150 deelnemers ui t22 Europese landen tot dinsdag samen brengt in het gebouw van de Vrije Universiteit. Vanmorgen spreekt rab bijn dr. J. Soetendorp. Prof. Berkhofs inleiding liep uit op de volgende persoonlijke belijdenis: •'Gij zijt de ware Mens, zoals God U van den beginne bedoeld had: de wa re, gehoorzame Zoon, de mens van liefde, de ene, die tot in de volle kon- sekwenties bereid was, zijn leven niet te behouden maar te verliezen voor anderen, en die door dat uitzonderlij ke leven van liefde en gehoorzaam heid in onze wereld de tegenbeweging van opstanding begonnen is. En als de ware Mens zljt Gij de Mens van de Toekomst. Gij zijt niet maar een vreemde uitzondering, die alleen een aanklacht jegens ons zou beteke nen. God heeft U gegeven als de Baanbreker en Voorbode, als de Waarborg, dat door uw offer, uw op standing en uw geest de toekomst ge opend wordt voor ons, hardnekkige en verslaafde mensen'. Uniek Hoe kunnen wij duidelijk maken, dat Jezus Christus een persoon en een ge beuren is van zo'n buitengewoon ka rakter, dat wij in Hem verzekerd zijn van Gods levende en reddende werke lijkheid, zo stelde prof. Berkhof aan het begin van zijn inleiding de vraag, die op deze conferentie centraal staat. Waarom zeggen wij. dat Hij meer is dan mensen, dat Hij op een unieke wijze de Zoon is door wie wij de Va der zien? Dikwijls heeft men een antwoord ge geven op de wijze van de analogie. Je zus wordt dan het summum van een menselijk ideaal: grote leraar, gods dienststichter, zedelijk voorbeeld, soci aal profeet, bestrijder van de esta blishment, verdediger van de verdruk ten. Maar Hij gaat al deze menselijke begrippen te boven. De eerste gemeente in Palestina heeft met de vraag geworsteld. Passages uit het nieuwe testament (met name Mar cus 8 2733) exegetiserend conclu deerde prof. Berkhof, dat Jezus vele titels in het nieuwe testament gege ven worden: Zoon des mensen, Messi as, Zoon van God, Heer, Woord, maar dat ze stuk voor stuk toch onvoldoen de zijn om alles te zeggen. Jezus biedt geen christologie. Hij biedt zichzelf. En Hij nodigt ons uit, de naam te zoeken, waardoor wij kunnen belij den, wat Hij voor ons betekent. Dat gaat niet zender risico, aldus prof. Berkhof. Concilie Enkele eeuwen later, toen het chris tendom in de hellenistische wereld gekomen was, gaf het concilie van Chalcedon in 451 antwoord op de vraag: Wie zegt gij, hellenistische mensen, dat Ik ben. Het antwoord van Chalcedon verduurde de eeuwen, maar wij kunnen er nu niet meer op teruggrijpen, als nu aan ons gevraagd wordt: wie zegt gij, christenen van de twintigste eeuw in een geseculari seerd Europa, dat Ik ben? Twee redenen gaf prof. Berkhof, waarom het antwoord van Chalcedon niet meer ons antwoord kan zijn. Het antwoord van Chalcedon is alleen re levant in een filosofisch klimaat, dat zich concentreerd op het begrip 'we zen'. Chalcedon trachtte het wezen van Christus te vertolken door te spreken van 'één persoon, twee natu ren'. Wij denken nu vooral functio neel en missen daarem in de uit spraak van Chalcedon Christus' werk voor ons. Ook bevredigt het antwoord van Chalcedon ons niet vanwege zijn dualistisch karakter. Hoe kunnen wij ons Christus voorstellen, als samenge steld uit twee elkaar uitsluitende wer kelijkheden: goddelijk en menselijk? De klassieke chalcedonische christolo gie is- dan ook sinds de zestiende eeuw ondergraven. Daardoor zijn de christenen uiteen gegaan. Enerzijds neigde men ertoe, te kiezen voor de analogieën (Christus de volmaakte le raar, het zedelijk voorbeeld, de kli- max van de menselijkheid enz.). An derzijds bleven de orthodoxe christe nen staan bij de traditionele formule van Chalcedon. Zo ontwijken beide groepen de vraag: Maar gij, wie zegt gij, dat Ik ben, nu voor deze tijd? Prof. Berkhcf noemde het bijna of ge heel onmogelijk, om een antwoord te vinden, dat zowel aan de uniekheid van Christus, als aan de eis van rele vantie voor de eigen tijd volkomen recht doet Machteloosheid Wel haalde hij npg enkele noties uit het Marcus-evangelie naar voren, die op weg kunnen helpen om een ant woord te zoeken in onze eigen taal. zoals, dat wij Christus' persoon erva ren in en door zijn werk, dat Jezus één is en dat Hij een menselijk per soon is, dat Hij gekenmerkt wordt door dienst, machteloosheid en lijden en dat Hij nog op weg is, nog niet is wat Hij eens zal zijn. Vijf deelnemers aan het congres van de bond. V.l.n.r. prof. dr. G. E. Meuleman (hoogleraar theologie en con-rector magnificus aan de VU), prof. dr. D. Vidal (Madrid), prof. dr. A. Molnar (Praag, werkzaam aan de Comenius faculteit), ds. N. Giampiccoli (Italië, voorman Waldenzer kerk) en ds. E. Perret (Ge- nève). De beide laatstgenoemden zijn respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris van de Europese assemblee. Juist vanwege deze, de moderne mens aansprekende elementen van herken ning en inspiratie waarschuwde de Leidse hoogleraar voor het gevaar. Hem te zien als symbool van eigen beste inzichten en idealen. En een laatste notie uit zijn inlei ding: Jezus is een vreemdeling in on ze existentiële, intellectuele, sociale en politieke wereld. En Hij maakt zijn volgelingen ook vreemdelingen. Als ons antwoord op zijn vraag echt en authentiek is, zullen wij ervoor moe- ten betalen: onszelf moeten verlooche nen, ons kruis moeten opnemen en Hem volgen. De eerste volgelingen merkten gauw wat hun belijdenis be tekende: conflict en vervolging. een farce te maken. Zij menen te moeten bepalen welke koffie ik wel of niet mag drinken zonder dat ik als mondig mens iets heb in te brengen. Eens te meer blijkt dat deze groepe ringen besmet zijn door marxistische ideologieën, waar de partij uitmaakt, wat mijn mening en opvatting dient te zijn. Een mondig mens dient deze betutteling af te wijzen. Kampen J. L. Posthumus Boycot (2) De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deie rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. bij pu- bllkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Boycot (1) In een tijd, die bol staat van 'mondig heid', blijken groeperingen, die zeg gen pal te staan voor demokratie, zelf beschikking etc., van deze mondigheid De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag. dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A. Fibbe. Rot terdam: J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma. Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den: Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag, J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huljsen. Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens. Naarden; ds. F. H. Lands man. Den Haag; H. de Moolj, Rijnsburg; H. Ottevanger. Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers, N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Het Angola Comité heeft met ont steltenis kennis genomen van het be sluit, dat A. Heijn weer Angola-koffie zal verkopen. Ook heeft dit comité A. Heijn en andere bedrijven geprest geen Outspan-sinaasappelen te impor teren. Doet men dat toch dan wordt er gedemonstreerd, geboycot en ge post bij de winkels. Deze situatie doet denken aan andere 'idealisten', nl. de NSB-ers; deze lieden hadden eveneens de straat gekozen voor hun terreurak- ties. Het wordt hoog tijd, dat de rech ter gaat ingrijpen, daar deze terreur methode schadelijk is voor de bedrij ven en de werkgelegenheid, maar bo vendien een groot gevaar is voor de orde en veiligheid in ons land. Zwij gende meerderheid wordt wakker! Den Haag P. van Dijk Boycot (3) Tot mijn grote verwondering las ik dat Albert Heijn Angola koffie op de markt gaat brengen. Het moet nu toch wel aan iedereen bekend zijn, dat een groot gedeelte van de winst op Angola koffie besteed wordt aan de Portugese oorlogsvoering in de kolo niale gebieden. Ik hoop daarom van harte, dat velen met mij deze nieuwe koffie zullen gaan boycotten. Oegsgcest F. A. Oskamp-v. d. Berg Ik durf haast niet (2) De heer Donker uit Alkmaar durft haast niet met zijn buitenkerkelijke buurman van krant te ruilen. Onder getekende is ook buitenkerkelijk en leest Tr/Kw door ruil met de buur man. En ik heb daar geen spijt van. In de eerste plaats is Trouw/Kwartet een goede krant en mag dus door ie dereen gelezen worden. Ten tweede is het erg naief om te denken dat buur man er geen weet van heeft dat er tussen de gelovigen en groepen en kerken afkrakende meningen zijn als hij dat niet in Tr/Kw zou lezen. Er is toch geen godsdienstige beweging, geen politieke of maatschappelijke be weging zonder onderling gekrakeel. En gelukkig maar. Door bv. het ge krakeel rond mgr. Gijsen en de rest van de r.k. kerkgemeente in Neder land komt er toch een betere oplos sing uit voort, alsdat men zich maar slaafs achter de paus Gijsen schaart Ik zal mijn buitenkerkelijkheid niet veranderen door het lezen van Tr/Kw of door de meningen die in dat blad botsen. Integendeel, door die verschil lende meningen blijft het zoeken naar het ware geloof juist levendig. Apeldoorn H. Bosman Ik durf haast niet (3) Gaarne mijn volle adhesie met het sympathieke stuk 'Dtd urf haast niet" (S. J. Donker). Jammer dat we in een Heiliging' christelijk blad telkens weer ge confronteerd worden met artikelen, waarin christenen hun medechristenen op zo'n onbarmhartige, vaak sarcasti sche wijze zo liefdeloos benaderen! Veenendaal J. J. van Laar-Wiersni» waar een vrienden- of kennissenkring samenkomt telt een hartelijke hand druk en zelfs, 'hoogstens een zoen' als zijnde onvoldoende eigenlijk nauwe lijks meer mee. Neen, 'een streling van het lichaam' moet er bij komen, echter 'zonder dat het nu gelijk genitaliën zijn'. Neen, niet gelijk, maar bij die voorafgaande streling be- hoeft het dus niet op te houden. De rest mag volgen. En dat alles 'zonder de ene eigen partner kwaad te doen'. Zo'n partner moet er dan wel weinig eergevoel op na houden, hoogst onver schillig leven ten opzichte van de partner en ontbloot zijn van alle na tuurlijke jaloezie. Een fraai huwe lijksleven! Delft A.Kerst Israël (5) Verschillende ingezonden stukken over Israël hebben mij versteld doen staan. Gelukkig is iedereen van me ning dat het kwalificeren van joden als inferieure mensen een verschrik kelijke fout is (geweest), maar nu zijn er ook al mensen die de joden als superieur beschouwen, want ze zijn toch 'Gods uitverkoren volk'? Het nieuwe testament betoogt juist dat in deze wereld het oudtestamentisch beeld van Israël op de hele mensheid betrekking heeft. Natuurlijk is het fijn dat de diaspora-joden nu weer een eigen thuis hebben, maar als dat ten koste van de vrijheid van vele Arabieren is gegaan, moet men ook de gevolgen onder ogen durven zien, want de getto's uit '40-'45 lijken sterk op de vluchtelingenkampen uit '48-73. Velp S. Zwart Israël (6) Waar haalt de heer Binnerts het recht vandaan het eigendomsrecht van Israël op dat land te betwisten daar God het aan zijn volk heeft gegeven. Alleen Israël komt het toe en zal het ook eenmaal geheel bezetten en bezitten als Christus, hun Messias zal gekomen zijn. Zie Zach. 12 tot en met 14. Scheveningen N. D. Dijkhuizen Outspan Het oud-strijderslegioen heeft bij monde van zijn voorzitter, -de heer Ego, zich beklaagd bij Albert Heijn over 'het door de knieën gaan voor de boycotakties van drs. S. Bosgra van het Angola-comité'. Graag maak ik hierbij enkele kanttekeningen: 1. Al lereerst heeft AH zijn beslissing geno men op naar eigen zeggen com merciële gronden. De ethische vraag van onjuist of juist was volgens AH niet in het geding. AH ontwijkt dan ook een principieel debat. Voorts kent m.i. elke beslissing bijv. de beslis sing van de konsument om outspan te kopen en van AH om die te verkopen een ethisch moment. Deze 'gela denheid' van het menselijk handelen maakt dat men aanspreekbaar wordt voor zijn medemens. Deze heeft het recht, en volgens sommigen ook de (christelijke) plicht, om degene die de beslissing nam te confronteren met de gevolgen daarvan voor anderen. 3. Voorzitter Ego trekt een parallel met boycotakties in nazi-Duitsland te gen joden. Een onjuist en onzindelij ke vergelijking. Waar immers Hitiers waan van het superieure Germaanse ras tot volkerenmoord leidde, dreigt nu diezelfde waan een (zwart )volk tot een mens-onwaardig bestaan te verdoemen. Daartegen verzet zich het boycot outspan aktiecomité terecht Heemstede drs. Ron Rote Wereldraad 'Jezus Christus bevrijdt en verenigt', luidt het thema van de assemblee van de wereldraad in Djakarta, 1975. Men zal zich o.a. bezighouden met 'eenheid en gemeenschap in kerk en wereld', 'vorming voor bevrijding en gemeen schap' en 'het zoeken van eenheid met aanhangers van andere godsdien sten, ideologieën en culturen'. Vooral dat laatste heeft mij scherp getroffen, want is het zoeken naar een dergelij ke eenheid niet lijnrecht in tegen spraak met het centrale thema van de assemblee, of is dit thema maar be doeld als evangeliserende vlag voor een seculariserende lading? Jezus Christus bevrijdt, zeker, want er is ook onder de hemel geen andere naam aan de mensen gegeven, waar door wij moeten behouden worden en Hij verenigt, maar welke gemeen schappelijke grondslag heeft de tem pel Gods met afgoden? Kollum R. Ferwerda Hervormd-gereformeerde commissie: Van een onzer verslaggevers. UTRECHT Een kerk, die werkelijk kerk van Christus is in deze wereld- moet de kracht hebben ook hen, die ernstige bezwaren hebben tegen het dopen van kleine kinderen, in liaar midden als ambts dragers te aanvaarden. Dit zegt de gemeenschappelijke liervormd-gereformeerde commissie ter bestu dering van de vragen rondom de doop in een 'Concept pastoraal advies over de heilige doop,' dat zij aan de synodes van beide kerken heeft aangeboden. Elia Kazan Het gewelddadige leven. Uitgave: Meulenhoff - Baarn. Prijs 18,90. De gevierde Amerikaanse auteur Ka zan heeft een kloek boek gewijd aan wat kan worden genoemd vormen van mentale verwording, die bij belangrij ke groepen in de Amerikaanse samen leving te bespeuren vallen. De schijver heeft daarbij ingepast het generatieprobleem, dat voor be schouwingen en analyses onuitputte lijk blijft. Hoewel de kdrnen van z'n onderwerp in het algemeen niet ver rassend zijn, heeft dit tijdbeeld de verdienste, dat het met allure wordt weergegeven. Kazan koos voor z'n thema een lucht machtsergeant als hoofdpersoon en als plaats van handeling een kleine lucht machtbasis, nabij de Mexicaanse grens. De fanatieke modelsoldaat, ser geant Cesario Flores, met z'n vrouw Elsa en hun vier kinderen keert zich fel tegen de samenleving der hippies, wanneer blijkt, dat z'n oudste dochter en oogappel Juana, het ouderlijk huis verlaat en een hipp'ie.met de hippies wordt. Dit conflict de militair er vaart het als zodanig leidt tot een moord op den jongen, van wie Flores meent, dat die z'n'dochter belaagt. Een groot deel van de roman is ge wijd aan het proces, waarin Cesario als dader centraal staat Z'n vrijspraak wekt terecht veel beroering en levert nog een tragedie op: de hippieleider doodt ten onrechte de vertrou wensman Alan Kidd, de idealistische officier, die als tussenpersoon is opge treden. Een triest verhaal, dat de le zer wel een scherp inzicht geeft in de denk- en gedragswereld van een deel van het Amerikaanse volk. De Neder landse vertaling is van J. P. Slieker. Rf _BERG EN DAL Het was stil in de ziekenkamer op I ze zijvleugel van het grote hospitf Het ging niet goed met haar, die h| lag. Het was me verteld. Een dagL tien geleden had ik haar nog aai» troffen vol hoop en moed, nu was 1 anders. Haar bewegingen waren laf zaam en spraken van de pijn diefei leed. Er waren allerlei symptomL vertelde ze me, dat ze er niet op ver uit ging. integendeel. We spraken g men wat. Over allerlei en ging daarbij de grote drukkende werkel^at heden van pijn, lijden en dood im i voorbij. Op een bepaald ogenblik pgj ze: kijk het gaat op en neer, zo zittlli op een berg en zo zit ik in een daljri begreep wat ze bedoelde. Het was rpn origineel wat ze zei, maar wie is lap wel in of aan een ziekbed? Wel»' bruiken vaak de woorden en begjd pen tot de zinswendingen toe diefk die ziekenkamers al zo vaak, somsri ren lang vernomen hebben. En ibb hoort bij ons leven. De gewone jn spraken, de gewone vragen en zelfslnj gewone troostwoorden, de 'Allenvfai trost'. Het gaat op en neer. Ze 'bed«L de niet alleen de pijn en haar lid 1 melijke toestand, ze had wel degebg ook haar geestelijk leven op 't oog. dacht aan haar geloof. En afgezien mensen met een gelijkmoedige of cies andersom juist met een heel gelijkmoedige aard, hoort dat ook et het geloof dat het wat heen en wL( gaat, dat 't vandaag alles is en mlf gen bijna niets. Dat een mens vJq, daag verheugd is over de nabijheid^ morgen moet klagen over de il. vreemding. Dat hoort bij een levf j geloof. Ongeloof of alleen maar g< vigheid hebben daar geen last V,'tl Daar zijn alle dagen hetzelfde. \r dezelfde grijze kleur. Maar gelj^ kent 'ups and downs. De bergen en„( dalen, het licht en het donker. Mfr 't geloof kent ook iets bestendigs, jr( dat Hij blijft dragen, die ons eens L, nam. jjn )r NED. HERV. KERK Intrede te Witmarsum: kand. G. mer uit Utrecht. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Tubbergen: A. W. Waardenburg te Waal, Koog en E Hoorn; te Hulzen (NH): J. C. Schu man te Putten; te Waalwijk (toe} B. Duisterhof te 's-Gravenzande. Aangenomen naar Berlicum-Rosmal (tdez.): H. S. Wassink te Geervli het beroep door de generale synd als zendingspred. te Kameroen: drs. M. Rosbergen, kand. te Oegstgeest. Benoemd tot pastoraal verzorg 'Lytenrode' te Leiderdorp: H. Perdc em. pred. te Oegstgeest. Afscheid op 9 september van Ni speet: J. W. van Barneveld, weg< emeritaat; van Besoyen: F. J. Siri: wegens emeritaat; van Gorinchem: G. S. van Hoogstraten, beroepen Pijnacker; van 's-Gravenhage: J. ser, ber. te 's-Gravenhage-Loosduine /ri De commissie heeft echter bezwaar te gen het mogelijk maken van vervan gende vormen voor de kinderdoop, zo als het opdragen van de kinderen in de eredienst De herdoop noemt zij voor de kerken onaanvaardbaar. tijk, waarbij vaak gedoopt wordt 'alles wat in het doophuis gebracht wordt' noemt de commissie niet alleen volko- men begrijpelijk, maar ook vanuit de Predikanten Schriften gerechtvaardigd. durend met hun geweten in conflict zullen komen. Daarom dringt de commissie aan op een zorgvuldig pastoraat van de ge meente rondom de kinderdoop en een waken tegen gewoonte en bijgelovig heid. In 1968 kwam in de synodes van bei de kerken de kwestie aan de orde 'welke plaats in de kerk dient te wor den toegekend aan gelovigen, die de kinderdoop afwijzen.' Besloten werd, dat de beide ingestelde commissies Emst maken hun werk gezamenlijk zouden doen. In haar concept dat nu na vijf jaar gereed gekomen is, kiest de gemeen schappelijke commissie haar uitgangs punt in het goed recht van de kin derdoop op grond van de Schrift Dr. Dupuis (2) Hoe kunnen bij iemand die normaal denkt en dus ook konsekwenties door ziet, zulke ideeën in het brein als bij dr. Dupuis opkomen? Stel u voor: De commissie erkent echter de ernst van hen, die de kinderdoop afwijzen op grond van de nadruk, die zij leg gen op de persoonlijke geloofsaanvaar ding van het door God in de doop verzegelde heil. Veel bezwaren tegen het dopen van kleine kinderen komen voort uit het ernstig nemen van de oproep der Schrift tot bekering en heiliging van het leven van gemeente en enkeling. De kritiek vanuit deze ernst op een onzorgvuldige doopprak- Het ernst maken met de overtuiging van hen die bezwaar hebben tegen de kinderdoop heeft als konsekwentie, dat de kerk hen ook als ambtsdragers moet kunnen aanvaarden. Maar de kerk mag dan ook van hen verwach ten, dat zij eveneens geduld en begrip zullen opbrengen voor de keuze van de kerk in zake haar opkomen voor het goed recht van de kinderdoop. De bezwaarden dienen dit belijden en het daarop gegronde beleid niet te door kruisen door een wijze van spreken en handelen, waardoor een eenheid van de gemeente in gevaar zou wor den gebracht. Indien zij dat niet kun nen. mag van hen venvacht worden, dat zij de liefde en de wijsheid zullen hebben, om in de gemeente niet een taak te aanvaarden, waarbij zij voort- De commissie noemt het dan ook 'veel moeilijker' voor predikanten, die op grond van hun geweten de doop niet kunnen bedienen aan kleine kin deren. 'Zij zullen zich met de gemeen te ernstig hebben af te vragen, of zij hun ambt kunnen blijven vervullen.' De commissie heeft bezwaar tegen het bieden van gelegenheid om kleine kinderen in de gemeente aan God 'op te dragen'. Deze liturgische vorm kan betekenen, dat gezocht wordt naar een andere zekerheid. Wie de kinder doop afwijst, moet zijn overtuiging niet vertroebelen door te vragen om een op de kinderdoop lijkende 'sacra mentele' handeling. Ook wijst de commissie herdoop van hen die als kind gedoopt zijn af. 'Door deze daad bedreigt men de ge meenschap, waarin men door de een maal ontvangen doop werd ingelijfd. De commissie bestaat uit J. P. C. Boodt. ds. H. A. van Bottenburg, dr. O. C. Broek Roelofs, prof. dr. J. Firet en prof. dr. G. P. Hartvelt (gerefor meerd) en W. R. van der Heyden, ds W. C. F. Metz en ds. M. J. G. van der Velden (hervormd). (ADVERTENTIE) TJw kind kan nu op de eerste rij bij de goochelaar in de CE f teling Hij kan de wolf en de zeven geitjes bijna aanraken, het kanon van de boekanier eindeloos laten bolderen, zijn neus platdrukken tegen het glas van het diorama, oog in oog staan met de heks van hans en grieve, doornroosje wakker kijken, de papagaai hees praten, op alle dieren in de stoomcarroosel zitten. Speeltuin, kermis en kraampjes zijn Van hem. Want het is nu najaar en lekker rustig. y <=DE CEFTELINQ YJ| t rijk alleen voor drievijftig Open t jn. 7 oktober Kaatsbeovd 20 km.N.W.oV- Tilburg ser, L—- Intrede te IJs9elmuiden; H. Smit Gouderak; te Vaassen (2e prl plaats): kand. G. D. Vosser; te Vrl land: drs. Th. Boas, kand. uit Leidf te IJsselstein op 11 sept.: J. Kooj uit .Werkendam. GEREF. KERKEN Afscheid van Oostvoorne en Tinte: N. Dekkers, ber. te Velp. tt Intrede: te Westmaas: J. Groene\r* uit Oppenhuizen; te Ommen: W.f, van de Berg uit Suawoude; te Brusèj K. Zij'lstra uit Muiden en Muiderbekj te Maartensdijk: E. Verhoef uit R terdam-Heijplaat; te Ouddorp en Ste lendam; kand. J. de Kievit uit K%[ pen; te Oss: kand. P. Verschoor lei Amsterdam; te Gees: kand. L. A.)r) Wolthuis uit Zaandam. 0i GEREF. KERKEN (VRIJG.) EJ Beroepen te Pietersburen-Baflo: den Broeder, kand. te Kampen. jg. GEREF. KERKEN (VRIJG.; BV) fef Afscheid van Leerdam; W. Vis, ber.j Kampen. r EVANG. LUTHERSE KERK in Afscheid van 's-Gravenhage: A. K. der Meij, ber. te Haarlem. fes DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP B{ Intrede te Apeldoorn: D. L. Th. Brcri uit Grouw c.a. U- GEREF. GEMEENTEN t'. Beroepen te Utrecht: P. Honkoopfr- Kampen; te Rotterdam-West: C. HeL man te Tholen; te Rotterdam-IJss monde: W. C. Lamain te Grand II pids; te Slikkerveer: J. van Haarenl' Amersfoort Bedankt voor Hoofddorp: J. C. strate te Meliskerke. Intrede op 11 sept. te Vlaardingen: Rietdijk uit Veenendaal. COLOMBO De aartsbisschop a m Colombo, kardinaal Thomas Coor heeft de katholieke studentenbei ging van Ceylon ontbonden. De bes sing van de kardinaal volgde op schrijven van de studentenbewegi: waarin sprake was van een opge\ van de samenwerking met reaction re instituten, zoals de kerk. Led van de beweging werden aangespoo te strijden tegen de kerk en het ka talistische systeem, waarop de k€ steunt, en zich in te zetten voor boeren en de arbeiders. De leider van de studentenbewegii Ajantha Coorey verklaarde dat z - beweging altijd al gestreden he voor fundamentele veranderingen de kerkelijke structuren. De organi tie wil handelen volgens de leer v Christus en niet volgens de tradit nele reaktifenaire kerk. Als wij grote massa's armen in dit land v len helpen, kunnen wij geen deel i maken van een reaktionair systei als de kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2