Jeter betaalde banen oor al in Randstad Plotseling herstel Pond na sterke duikeling Bezig bedrijf V ereldvoedselprodu ktie rerminderde vorig jaar iod Scholten-Honig »p CSM accepteren Arabische steun voor Libische stap Wereld toerisme groeide 9 pet Actiecomité: Volop iverk in strokarton Ned. Antillen met begrotingstekort van bijna 5 miljoen Staten akkoord met overeenkomst van Suriname/Bruynzeel New York goed prijshoudend bw /KWARTET VRIJ DAG 7 SEPTEMBER 1973 FINANCIËN en ECONOMIE T21/HRL23 iider geschoolden 'in de provincie' onze redactie economie 1TERDAM Des te beter :nemers geschoold zijn, des te Ier zijn zij over het land ge- id. Ongeschoolden werken verhouding veel in dochter gingen in de provincie, maar 'erknemers met de betere op- ngen hebben hun bezigheden al in de hoofdvestigingen en Randstad. stelling is nu cijfermatig bevve- door een onderzoek van drs. A. >n, wetenschappelijk medewerker iet Economisch Geografisch Insti- van de Universiteit van Amster- Het opnieuw gesignaleerde ver- nsel is bijvoorbeeld met name [baar in de provincie Friesland, inks allerlei stimuleringsmaatre- kreeg deze provincie vooral t of ongeschoolde banen, terwijl tater betaalde (kader-)functies in landstad gecentraliseerd bleven, irovincie kampt daarom met een vlucht van 'afgestudeerde' scho- met eenzijdige werkgelegeii- en met een gemiddeld inkomen ijftien procent beneden het lan- gemiddelde ligt. drijven Jansen ging voor zijn onderzoek [ruimtelijke gangen' na van een (al grote Nederlandse bedrijven, r de ondernemingen met minder 20.000 werknemers werden DAF, vnzeel en Fokker-VFW genomen, deze bedrijven is in de loop der n een gestage achteruitgang van percentage ongeschoolden te zien, uitzondering overigens van DAF, veel buitenlandse werknemers rok. De uitbreiding van het perso- sbestand ging gepaard met een ke decentralisatie. Vooral onge- )old personeel werkt in de nieuwe ugingen, los van het moederbe- jrmate de scholing van de werlcne- js hoger wordt gaat naar verhou- g ook het aantal geschoolde perso- Jsleden dat in de dochterbedrijven 'kt achteruit. Bij DAF bestond de •kgelegenheid in probleemgebieden r 1 procent upit hooggeschool- voor 58 procent uit geschoolden voor 41 procent uit ongeschoolden, ir Bruynzeel waren deze cijfers p. 3, 52 en 45 procent en voor Fok- f-VFW 3, 59 en 38 procent. DEN HAAG In 1972 is het wereldtoerisme ten opzichte van 1971 met negen procent geste gen, aldus een bericht van de internationale unie van officiële nationale toeristenbureaus, wel ke unie de UNO-status heeft. De unie heeft bij zijn conclusie gebruik gemaakt van de gege vens van 76 nationale toeristen organisaties, en daarbij die landen gebruikt, wier inkom sten uit het toerisme meer dan 250 miljoen gulden in 1972 heb ben bedragen. In de gehele we reld is in 1972 aan inkomsten uit het toerisme 62,9 miljard gulden ontvangen. Het aantal toeristenaankomsten heeft in datzelfde jaar bijna 200 miljoen bedragen. Het aantal toeristenaankomsten in ons land heeft in 1972 2.594.339 bedragen tegen 2.393.501 in 1971, wat een ver hoging van 8,4 procent inhield. De Nederlandse Antillen heb ben in 1972 126.683 aankomsten gehad tegen 108.413 in 1971, een toename van 16,9 procent. Suri name wordt in het bericht van de internationale unie niet ge noemd. Op basis van de Amerikaanse dollar heeft de internationale unie verder becijferd, dat over de twaalfjarige periode van 1960 tot 1972 de ontvangsten in de wereld uit het toerisme 3,6 maal zo hoog zijn geworden bij een toegenomen groei van de wereldhandel met 3,2 keer. De groei in de genoemde twaalf jaar is 11.1 procent geweest, hetgeen een procent meer is dan wat de zichtbare wereld handel wordt genoemd. Spreiding bij Philips: een montage-atelier in Gorkum, waar motoreu voor grammofoons worden vervaardigd. Engeland garandeert Sterlingreserve LONDEN Het Engelse Pond heeft zich gisteren krachtig hersteld, na de eerder deze week sterk dalende koers. Ook gistermorgen kel derde de notering aanvankelijk zeer sterk. De openingskoers van 2,38 dollar lag 4 cent beneden het slot van gisteren en voor het eerst sinds zeven maanden beneden de 2,40 dollar. Bij het scheiden van de markt hadden de valutahandelaren echter weer 2,4220 dollar over voor het Pond. Oorzaak voor het plotselinge herstel was het ingrijpen van de Bank of England in de markt. Maar ook een belangrijke rol speelde een medede ling van minister van financiën Bar ber, dat Engeland zijn sterlingreser- ves met zes maanden zal verlengen na 24 september, de datum, waarop de huidige overeenkomst afloopt. De verlening is in de eerste plaats van belang voor landen van het Ster ling blok, inclusief Hong Kong. Wel is de landen van het blok verzocht hun sterlingreserves ongeveer op het huidige peil te handhaven. De garan tie houdt in, dat Engeland tenminste 2.4213 dollar geeft aan landen van het blok, als die hun Ponden in Londen kwijt willen. OOK ELDERS VOORUIT Ook in andere landen ging het Pond sterk vooruit. In Frankfort steeg het Britse betaalmiddel gedurende de dag van DM 5,76 tot 5,90 en verder meld de Parijs een licht herstel. Daarnaast was de dollar eveneens vriendelijker gestemd dan de laatste dagen, toen voortdurend lichte koersverliezen ge leden werden. In Frankfort steeg de Amerikaanse munt van DM 2,40 tot 2,4375 en ook in Zilrich werd vooruit gang geboekt. Na een opening op S.frs. 3,01 werd h<*t eerst 2,99, maar bij het slot weer S.frs. 3,02. Aanvan kelijk werden in Zürich veel ponden in dollars omgezet, waarmee dan weer sterke Europese valuta's werden ge kocht. Volgens geruchten hielden vooral Arabische landen zich hiermee actief bezig. Het Pond zakte aanvanke lijk van S.frs. 7,30 tot 7,16, maar steeg toen weer tot 7,27. Nu het Pond en de dollar wat beter op dreef waren, was het goud weer la ger. Het gele metaal verloor 75 cent in Londen en kwam op 105,75 dollar. In Zilrich werd eenzelfde verlies gele den, maar in Frankfort en Parijs kwam het goud beter uit de bus. De aanvankelijk sterke daling van het Pond in Londen vond zijn oorzaak in belangrijke verkooporders, afkomstig van het continent. Dit, naar aanlei ding van de allesbehalve gunstige cij fers inzake de Engelse buitenlandse Opvallend zijn de^ percentages naar scholingsgraad voor de bedrijven als geheel: Bij DAF was gerekend over alle vestigingenin 1971 3 procent van de werknemers hooggeschoold, 68 pro cent geschoold en 29 procent onge schoold. Voor BruynZeel en Fokker- VFW waren deze cijfers achtereenvol gens 4, 58 en 38 procent en 8, 70 en 22 procent. Verhoging Bij Philips signaleerden de onderzoe kers aan het einde van de zestiger ja ren een niveau-verhoging van arbeids plaatsen. Tegelijkertijd vond bij Phi lips een vrij sterke decentralisatie plaats. Ook daar blijkt de categorie ongeschoolden per jaar een grotere spreiding te zien te geven dan het ge middelde, terwijl de geschoolden en hooggeschoolden beneden de gemid delde spreiding blijven. 'De bedrijfs- )ME De wereldvoedselproduktie is vorig jaar voor het eerst ids de tweede wereldoorlog verminderd, terwijl de wereldbevol- tig met 71 miljoen is toegenomen. Dit blijkt uit een voorlopige ra- Ing van de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver- igde Naties. cent. De bosbouwproduktie steeg ech ter met twee procent. Het voornaamste verschil tussen 1971 en 1972 is gelegen in het feit dat de vermindering van de produktie in de ontwikkelingslanden samenviel met een daling in de ontwikkelde landen. Dat was voornamelijk, maar niet ge heel, het gevolg van rampzalige weers omstandigheden in de Sowjet-Unie, aldus dr. Boerma. In 1971 ging een aanzienlijke toeneming van de pro- duktie in de ontwikkelde, landen ge paard met een geringe vermindering in de ontwikkelingslanden: dit resulteer de in een 'vrij gunstige' toeneming van de wereldproduktie. In verband met de voortdurende groei van de wereldbevolking zijn de jong ste ontwikkelingen uiterst verontrus tend, aldus dr. Boerma. Over het ge heel gezien is de voedselproduktie per hoofd van de bevolking in de dntwik- kelingslanden teruggevallen op liet peil van 1961-65. In het Verre Oosten ligt liet produktiecijfer acht procent onder het recordniveau van 1970. In geen enkel ontwikkelingsland, is de produktie echter meer dan drie pro cent boven het niveau van 1961-65. Igens de directeur-generaal van de iO, de Nederlander dr. A. Boerma, de voedselsituatie in de wereld dit |r moeilijker dan ooit het geval is iveest na de tweede wereldoorlog, gunstige weersomstandigheden het bijzonder droogte hebben vele landen (zowel ontwikkelings- lieden als hoger ontwikkelde lan- tot magere oogstresultaten ge il. De vermindering van de produk- in de Sowjet-Unie, het Verre Oos- en Oceanië werd niet goedge- lakt door een grote toeneming in Nabije Oosten en evenmin door 1 stijging van de produktie in La- ns-Amerika en Afrika. In Noord- nerika en West-Europa was de pro- ktie vorig jaar even groot als in 71. imingen van de FAO wijzen uit, dat vermindering van de landbouw- en edselproduktie vorig jaar één pro nt bedroeg. In 1971 nam de land- uwproduktie met drie procent toe, rwijl de voedselproduktie in dat ar een stijging van vier procent te sn gaf. De vlsserijproduktie vermin- rde in 1972 met ongeveer één pro bevolking van Philips conformeert zich aan de algemene regel, dat sprei ding van de bedrijfsbevolking afneemt naarmate de scholingsgraad toeneemt', aldus drs. Jansen. Óok bij Unilever vond een kwaliteits verhoging plaats, maar daar was even eens de spreiding van de groep arbei ders ook weer groter dan het gemid delde. Het concern gaf deels eenzelfde beeld te zien als DAF, Bruynzeel en Fokker-VFW: ook hier bleek naar 'ver houding een geringe spreiding van de groepen administratie, inkoop/ver- kocp en research en ontwikkeling en een grotere spreiding van het perso neel, dat direct bij de produktie be trokken is. (Jansen gebruikt deze in» deling, naast de scheiding onge schoold, geschoold, hooggeschoold). Ander geval VMF tenslotte vormt een ander geval omdat dit bedrijf vooral groeide door overnemingen, waardoor vestigingen in buitengebieden naar verhouding aanvankelijk minder afweken dan an dere bedrijven. Bij de VMF is echter duidelijk een voorkeur waarneembaar om kwalitatief hoge functies en het westen te lokaliseren. Daarmee ver toont het concern uiteindelijk dezelf de tendens als 'autochtone' groeiers: naarmate de afstand tot de hoofdvesti ging toeneemt, neemt de kwaliteit van de bedrijfsbevolking af. Concluderend stelt drs. Jansen, dat de grote industriële concerns een belang rijke rol hebben gespeeld in de werkgelegenheidsontwikkeling van probleemgebieden. De vraag is echter hoeveel zij daaraan kwalitatief bijdra gen. Jansen bepleit een meer verfijn de regionale politiek. Ervan uitgaande dat nationale en niet-regionale bedrij ven de sleutel vormen voor regionale groei moeten adekwate vestigingsvoor waarden worden vervuld voor het niet direct bij de produktie betrokken personeel. 'Men zou, met andere woor den, een pleidooi kunnen houden voor een verfijning van stimulerings* maatregelen, gekoppeld aan kwalita tieve eisen van werkgelegenheid'. ereniging Effectenbescherming: 'EN HAAG De Vereniging Effectenbescherming adviseert om ver- chillende redenen aandeelhouders in de Centrale Suiker Maatschap- ij uiterlijk vandaag hun aandelen bij Koninklijke Scholten-Honig an te melden. iSH biedt, zoals bekend, 1.000 ach- ergestelde 7,25 pet converteerbare bligaties plus 50 in contanten per andeel CSM van 100. De Vereni- ing Effectenbescherming heeft ge- 'UDE PEKELA Het actiecomité n de strokarton heeft in een manifest He werknemers in deze bedrijfstak Pgeroepen voor een vergadering op 9 september te Oude Pekela. In het nanifest staat, dat de saneringsplan- len van prof. Hellema nadelig zouden ijn voor de hele bedrijfstak. Iet actiecomité zegt, dat het prof. lellema alleen begonnen is om een tantal fabrieken te sluiten en de res- erende fabrieken continu te laten haaien. Hier is het actiecomité in de strokarton het niet mee eens en het al zich daar fel tegen verzetten. 'Wij willen geen vijf miljoen voor sluiting, »aar geld om de strokartonfabrieken in bedrijf te houden', aldus het actie comité. Volgens het manifest zou er in de strokarton volop werk zijn en in de meeste fabrieken wordt overge werkt en overal wordt personeel' ge vraagd. WILLEMSTAD (Curagao) De be groting van de Nederlandse Antillen, die is ingediend bij de Staten (parle ment) in Willemstad, heeft voor het dienstjaar 1974 een tekort van bijna vijf miljoen Antilliaanse gulden (on geveer 7,5 miljoen Ned. gulden). Men hoopt het tekort weg te werken door een geldlening ten behoeve van de fi nanciering van kapitaalsprojekten. De raming van de uitgaven voor de gewone dienst voor 1974 is ten opzich te van vorig jaar toegenomen met 9,3 pet. De personeelsuitgaven met 14,2 pet. De personeelskosten zoals op de begroting geraamd, zullen circa 49 pet uitmaken van de gewone dienst. In een toelichting op de begroting voor 1974 zegt de Antilliaanse rege ring: 'De ontwikkelingen in de üitga- vensector en het daarmee geen gelijke tred houden van de ontvangsten ma ken het niet mogelijk een sluitende begroting aan de Staten aan te bie den. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Antillen dient af- gèweken te worden van het tot nu toe gevolgde systeem, dat de uitgaven van zowel de gewone dienst, als van de kapitaaldienst door de_ normale ont vangsten dient te worden gedekt. De groei van de uitgaven van de gewone dienst is van dien aard dat het ultga- venpakket van deze dienst terauwer- nood door de normale ontvangsten kan worden gedekt.' KOEWEIT (Reuter, UPI) De Arabische olie-producerende landen wier organisatie OAPEC in Koeweit vergaderd heeft, staat volledig .achter de overname door Libië van 51 pet. der bezittingen van de westerse oliemaatschappijen. De Arabische landen hebben hun vol doening geuit over de actie. AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen de officiële slotkoers van donderdag). Akzo - (70.000), Hoogovens - (68.80), Kon. Olie 105.30—105.70 (105.10), Philips 52.30—52.40 (52.50), Unilever 126.00 (126.00), KLM (97.00). In een verklaring zeggen de landen, dat het besluit van Libië volkomen le gaal was. Teder land zou zo'n besluit kunnen nemen.' Van belang is in dit verband dat Koeweit geheel nieuwe onderhandelingen met de westerse oliemaatschappijen, die in dit landje boren, wil beginnen. Doel van deze onderhandelingen zou zijn een 51 pet. belang voor Koeweit in de bezittingen van de westerse maatschappijen. De verklaring van d e OAPEC, die de stappen van Libië goedkeurt, is onder tekend door Saoedi-Arabië, Irak, Aboe, Dhabi, Kwatar, Algerije en Bahrein. Tijdens de vergadering heeft de Saoe- die-Arabische minister van oliezaken, sjeik Achmed Jamani verklaard, dat de overeenkomsten inzake de financië le deelneming van de olielanden aan de Perzische Golf in de buitenlandse maatschappijen die reserves exploite ren niet noodzakelijk als definitief be hoeven te worden beschouwd. Saoedi- Arabië geloof in onderhandelingen met de oliemaatschappijen en is van mening dat de participatie-overeen komsten, die de olielanden een eerste belang van 25 procent in het kapitaal van de maatschappijen verschaft 'niet het einde' zijn. In een telefoongesprek met een Ame rikaans televisiestation heeft Jamani later echter gezegd dat Saoedie-Arabië niet van plan is ook tot nationalisatie over te gaan. Dit ondanks de beslui ten van Libië. Het station had eerder een interview met koning Feisal van Saoedi-Arabië uitgezonden waarin de vorst te ken nen gaf de olie-uitvoer naar de Vere nigde Staten op geen enkele wijze te constateerd, dat het vertrouwen in een zelfstandig voortbestaan van de CSM de afgelopen weken is vermin derd. Bij het bod van de Suiker Unie krijgen aandeelhouders CSM pas op zijn vroegst in december zekerheid, terwijl zij tot die tijd niet vrij over hun aandelen kunnen beschikken. Door haar bod in convertibles stelt KSH ^aandeelhouders CSM in de gele genheid ook voor de toekomst in de resultaten van KSH-CSM te delen. De onvoorwaardelijkheid van het bod van KSH impliceert voor aandeelhouders CSM een belangrijke zekerheid op korte termijn. Uiterlijk 14 september zal KSH bekendmaken of zij haar bod gestand zal doen. De Vereniging Effectenbescherming is van mening, dat de door KSH op kor te termijn geboden zekerheid en het feit dat aandeelhouders CSM ook voor de toekomst in de resultaten van de nieuwe combinatie kunnen blijven de len, opwegen tegen de extra eenmali ge winst die bij een eventueel hoger bod van Suiker Unie verkregen kan worden. Suiker Unie heeft met betrekking tot het aangesneden overleg met CSM en de vakbonden de verwachting uitge sproken, dat dit overleg tot goede re sultaten zal leiden, aldus een commu niqué. Kwartaaldividend Akzona ARNHEM De tot de Akzo groep behorende Akzona Inc. in de VS heeft oen kwartaaldividend vastgesteld van 27,5 dollarcent per aandeel, aldus Ak zo. Bankgroep Abecor opnieuw uitgebreid AMSTERDAM Nadat enige maan den geleden de Osterreichische Landerbank uit "Wenen als geassoci eerd lid tot de internationale Abecor- bankengroep toetrad, heeft thans ook de Banque Internationale k Luxem bourg de groep verzocht als geassici- eerd lid te worden opgenomen, aldus een mededeling van de ABN, De Abecor-bankengroep werd in 1971 opgericht door Algemene Bank Neder land, Bank van Brussel, Bayerische Hypotheken- und Wechsel-Bank en Dresdner Bank. De Banque Internationale k Luxem bourg is de eerste handelsbank van Luxemburg en sedert jaren zeer actief op internationaal gebied. De bank on derhoudt nauwe betrekkingen met de Bank van Brussel, die een belangrijk aandeelhouder is. Meer winst Naarden ondanks valutaprobleem NAARDEN Berekend volgens de valutakoersen per 30 juni heeft Naar den International (producent van reuk- en smaakstoffen in de eerste helft van het lopende boekjaar een omzetstijging behaald van 11,1 pet. De nadelige invloed van de internationale monetaire verhoudingen blijkt aldus het bedrijf, uit het feit, dat berekend tegen de koersen aan het eind van 1972 de omzetstijging op 15,5 pet. zou zijn uitgekomen. Aangezien de stijging van de omzet vooral plaats vond in de produkten- groepen met de hoogste toegevoegde waarde, heeft de procentuele toene ming van de nettowinst over het eer ste halfjaar die van de omzet ruim schoots overtroffen. De onzekere situatie op monetair ge bied weerhoudt de directie er evenwel van momenteel al verwachtingen uit te spreken over de toeneming van de nettowinst over het gehele boekjaar 1973, alhoewel de veronderstelling ge wettigd lijkt dat de groei van de om zet zich zal voortzetten en dat de pro centuele toeneming van de winst ster ker zal zijn dan die van de omet. Eerste halfjaar niet best voor AVIM ROTTERDAM De overproduktie van citrusfruit in alle landen van oor sprong speciaal in de landen rond de Middellandse Zee, en de dientengevol ge veel te overvloedige aanvoer in de eerste zes maanden xan het boekjaar 1972-1973 hebben voor de Algemeene Vruchten Import Maatschappij (A- VIM) aanzienlijke verliezen tot gevolg gehad. De thans lopende tweede helft van het boekjaar heeft een aanmerke lijke verbetering van de resultaten te zien gegeven, zodat een groot deel van de geleden verliezen kon worden Ingehaald. Over het uiteindelijke re sultaat kan, gezien de wisselvalligheid van de zaken, nog niets definitiefs worden gezegd, aldus de AVIM. BB3 Kunststoffabrieken Deen en v. d. Kerke fuseren EMMELOORD-KAMPEN Kunststof verwerkende industrie N. A. Deen in Emmeloord gaat het gehele aandelen kapitaal overnemen van W. J. van de Kerke en Zoon in Kampen. Deen stelt, dat de overneming geen directe gevolgen zal hebben voor het perso neel. Er zijn zelfs plannen daar waar nodig het personelsbestand in de di recte sector uit te breiden. Ondanks de steeds beter wordende re sultaten van Van der Kerke (er werd in het eerste halfjaar 1973 een zeer behoorlijke winst gemaakt) is dit be drijf van mening dat, door de snelle groei en de daarvoor nodige investe ringen en financiering, er een te gro te wissel op de liquiditeit zou worden getrokken. Overneming door een fi nancieel krachtiger bedrijf zal daarom de thans optredende expansie het meest tot haar recht doen komen. Van der Kerke zal naar buiten geheel zelfstandig blijven functioneren, maar intern zullen werkzaamheden als die van de hoofdadministratie, loonad ministratie en inkoop zo nodig in Em meloord worden gecentraliseerd. William Pont draait tot nog toe goed ZAANDAM De in de eerste zeven maanden van 1973 behaalde resultaten van Koninklijke Houthandel William Pont zijn dankzij hogere omzetten en een zorgvuldige kostenbeheersing goed uitgevallen. Zowel in het laatste jaarverslag als in de jaarvergadering was voor 1973 reeds een bevredigende uitkomst in het vooruitzicht gesteld. De voor het concern zo belangrijke sector gezaagd naaldhout had In feite op grond van de sterke marktprijsstij ging in de produktielanden veel hoge re resultaten moeten tonen. De gel dende prijspolitiek van de regering heeft dit verhinderd. Wanneeer de huidige hoge omzetgraad zich echter in de komende maanden handhaaft, zal wellicht het totale beeld voor 1973 ten opzichte van 1972 wat beter uit vallen, aldus Pont. Grote Chinese order voor Kellogg International geldt tot 9 oktober AMSTERDAM Het ingenieursbu reau Kellogg Continental BV in Am sterdam heeft van de Volksrepubliek China opdracht ontvangen voor de le vering van vijf kunstmestfabrieken voor de produktie van ureum. Met het in Peking getekende contract is een bedrag gemoeid van ca. 150 min, aldus het bedrijf. Een half jaar gele den ontving Kellogg Continental van de Volksrepubliek China opdracht voor de levering van drie soortgelijke installaties. Daarmee was toen een be drag gemoeid van ca. 100 min. Kellogg Continental is een joint ven ture van The M. W. Kellogg Company uit Houston in Texas een divisie van Pullman Inc. en het Neder landse VMF-concern. Het bureau werd begin dit jaar opgericht en nam toen o.m. de werkzaamheden over van het voormalige ingenieursbureau Conti nental Engineering. Met inbegrip van de door Continental Engineering ge-, bouwde ureumfabriek heeft het bu-' reau nu in totaal 33 ureumfabrieken in opdracht ontvangen. willen beperken. Dit interview was echter zes weken geleden opgenomen. Op de vraag of er in de tussenliggen de periode een wijziging is gekomen in het Saoediarabische beleid ant woordde minister Jamani dat dit be leid onveranderd is en dal zijn land niet van plan is buitenlandse oliebe- langen te nationaliseren. Minister van olie Achmed Hilal van Egypte heeft verklaard dat zijn land elke buitenlandse maatschappij de kans geeft Egyptische oliereserves te exploiteren als zij maar een goed be lang in het betreffende project aan biedt aan de staat. De Verenigde Staten betreuren de Li bische nationalisatie diep, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De VS overwegen echter geen boycot van Libische olie. Hoge deskundigen op oliegebied uit dd voornaamste westerse industrielan den en Japan komen volgende week in Parijs bijeen om zich te beraden over de gevolgen van de overneming van 51 proCent van de bezittingen der buitenlandse oliemaatschappijen in Libië. Het gaat om een bijeenkomst van de olie commissie der uit vieren twintig landen bestaande Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). De besprekin gen beginnen dinsdag en zullen ver moedelijk niet meer dan een dag in beslag nemen. WENEN Na afloop van de conferentie in Koe weit hebben de zes Arabische golfsta ten en Iran besloten dat zij voor de aanstaande conferentie van de OPEC in Wenen eccst zelf nog in deze stad bijeen zullen komen. Doel van de bij eenkomst zou zijn overeenstemming tussen de zeven landen over een prijs verhoging. De deskundigen van Saoe di-Arabië, Koeweit, Irak, Kwatar, Aboe Dhabi en Iran zullen hun vergadering maandag beginnen, vijf dagen voor de vergadering van de OPEC. handel en de toenemende binnenland se inflatie. ONGUNSTIG Maar ook de Engelsen zelf beoordelen hun economische situatie van het ogenblik niet gunstig. Ook een nogal optimistische rede van premier Heath heeft hierin geen verandering kunnen brengen. Ileath weès er bij de officië le opening van een opleidingscentrum in Gillingham op, dat de regering mo menteel weliswaar op de rdm moet trappen, doch dat Engeland beslist niet op weg is naar stagnatie. 'De eco nomische expansie van Engeland zal voortgang vinden', aldus Heath. 'Wij zullen ons hoofd niet verliezen en ons niet in de war laten brengen zoals an dere regeringen hebben gedaan'. ZAANDAM De Staten van Surina me hebben zich met de tussen Bruyn zeel, de Surinaamse regering en de Participatiemaatschappij voor Surina me (dochteronderneming van de Nati onale Investeringsbank) gesloten over eenkomst inzake een herstructurering van het Surinaamse bedrijf van Bruynzeel akkoord verklaard. Gelijk tijdig werd door het Surinaamse par lement de verlenging van de bijzonde re concessie voor houtkap aan Bruyn zeel goedgekeurd. De overeenkomst voorziet in de op richting van een houdstermaatschap pij, waaraan Bruynzeel haar aandelen Bruynzeel Suriname Houtmaatschap pij zal overdragen. In deze houdster maatschappij zullen Bruynzeel en de Surinaamse regering ieder voor 40 procent deelnemen en de Participatie maatschappij voor Suriname voor 20 pet. Bruynzeel zal de houdstermaat schappij een langlopende,, laagrenten- de lening verstrekken voor de waarde van haar inbreng, waarbij met de Su rinaamse regering is overeengekomen dat de aflossingen zoveel mogelijk in Suriname zullen worden geïnvesteerd. De Participatiemaatschappij voor Su riname verstrekt een lening tot het zelfde bedrag, waarmee de middelen beschikbaar komen om nieuwe inves teringen te verrichten. Door deze op zet wordt een gezonde basis verkregen om het bedrijf in Suriname te conti nueren en de werkgelegenheid voor ca. 1.200 man veilig te stellen. Bruynzeel met de leiding van het Su rinaamse bedrijf belast blijven. De totstandkoming van deze samen werking met het land Suriname past, aldus Bruynzeel, geheel in de gekozen ontwikkelingsstrategie van de Suri naamse overheid om bedrijven, geba seerd op de verwerking van locale grondstoffen, te exploiteren in een ge lijkwaardig 'partnership' met het par ticuliere bedrijfsleven. Bruynzeel heeft met volle instemming meege werkt aan de totstandkoming van deze samenwerkingsvorm, mede omdat met de beschikbaar komende nieuwe fi nancieringsmiddelen het Surinaamse bedrijf zich verder zal kunnen ont plooien. DOW JONES INDEX Indult. Sporen IJtll. Obl. Modi 4 sept. 895.39 161.33 96.11 71.73 649.7 5 sept. 899.08 162.33 97.04 71.74 639.1 6 sept. 901.04 162.49 99.66 71.91 638.9 Aand. Obl. Tol. H. L. 4 sept. 14.210 16.300 2.155 1363 459 5 sept 14.580 17.190 1.740 816 549 6 sept. 15.670 19.900 1.793 949 505 Koersen in Montreal Mass Feruusnn Nai. Resources Shell Canada NEW YORK 5/9 6/9 ACF Industrie 43% 43% Alreo 1174 11% Allied Chemical 35', 3574 Alum. Co of Am. 71 70% American Brands 3G", 3534 American Can 30% 30% Am Cyanamld 24'4 24% Am Electr Power 25% 26% Am Metal Climax 34% 35% Am Smelt C Ref 20% 20% Am Tel Tel 48% 49% Ampex 4% 4% Anaconda 22% 23% Armco Steel 19% 19% Atlant Richfield 89% 91% Rondlx 33% 34% Hoi hl Sleel 211% 27 74 Boem» 17% 18% Burllnuton Ind 29% 29% Can Pacaflc Ry 16% 17% Celanese .70% 31", Chase Manhattan 49% 50% Chassis Syatem 42'4 42% Chrysler 23% 25 '4 Cities Service 44 44% Colgate Palmollve 32% 31% Colt Industries 13% 14 Commonw Edison 29% 30% Cuns Edison 21% 23% Conl Can 24% 24% Cont OH 30% 31% Curtlss WrlRht 21% 2174 Curtlss WrlKlU A 26% Dart Ind 26 25 Deere and Co 55% 56 Dow Chemical 57 58%' Du Pont (El) 106 166 Eastman Kodak 137% 36% First Nat City 48% 47% Admiral Corp 10% 10% Allt-nuheny Pow S 19% 19% Akrons 23% 23 Am Standard 14% 14% Amsted Ind 40'.', 40% Balt Ohio 41% 42b Bavuk Cikhts 9% Can Breweries 4% 4% Cello 14 14 Chadhoum Goth 1% Chase Select Fd 9.85 9.86 Columbia Gas 257', 27',:, Comlnco 32", 32% Cont Telephone 207', 21% Fluor Corp 45% 4574 Gen Electric Gen Foods 25% 26", Gen Motors 64% 64", Gen Pub! Utll 20 20 Gen Tel Tel 2974, 29% Getlv Oil 119 123% Gllette 60% 61 Cimbel Brothers 22'4 22% Goodyear 1 and B 23% 24% Gulf Oil 21% 22% Illinois Central Ind. 17% 18% Insllco 10 974 Int Busln Mach 297", 29874 Intern Harvester 32% 32".. Int Nick of Car. 32% 32% Int Paper 43% 46 Int Tel Tel 32% 32 Johns Manvllle 19% 20 Jnnes and t.uuuh Unx-l.emco Vouith 10% Nabisco 39% Nat Cash Reidster 34% Nat Distillers 13% Nat Cypsura 12% Nat Steel 33% Nat head Ind 13% Int Bank for Ree 98',4b 98%b I ril Klav Ff au 92% 92% Iril Paper <S 4) 397', 40 s Cliv Ind «Power 21 22% 36% 60 15% oiin 13% 1474 Pac Gas and El 26% 27% Penn Central 2 1% PepsIco 80% 81% Phelps Dodxe 48% 49% Philip Morris 107 109% Philips Pelr 5674 56% Procler 4 Gambl 99% 99 RCA 23% 24 Republic Steel 22 74 22% Reynolds Ind 44% 45 Royal Dutch Petr 43'A 4274 Santa F« Ind 2474 24% Sears Roebuck 37% 98 Shell Oil 537', 54% Southern 17% 18% Southern Pacific 30 2974 Railway 3374 33% Sperry Rand 51% 51% Stand Oil Calif 637'» 63% Stand Oil Indiana 8274 83% Exxon Corp 87% 87% Studehaker Worth 36 36 Sun 01) 4874 46 Texas Gulf 29% 30 Texas Inst 110% 11074 Transamerlca 11", 1274 Unilever 4774 Union Carbide 38% 38', Unl Royal 1274 12% United Aircraft 27% 27% United Brands 77', 8", US Steel 29% 30 West Union Tel 1674 1674 Westlnuhousa El 34", 3474 Woulwurlh 23 22% 11% 111'. r Cement 17% 19 14% 15% Madison Fund Nat Can NY Ci'iitr A North Weit R N Am Philips Co 24% 24%c Standard Brands 19% 49% Tandy 21% 21% Union Electr 15% 16% United Corps 8"» 8% United Gas 15% 15% Western Bancorp 27% 28%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23