akbeweging wil lelft verhoging oon in centen Conflict dreigt over sluiten Oosterschelde Arabieren gijzelaars landen met in Koeweit In deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Koningin juicht op balkon paleis Voorhout NVV wil vrijheid ingels vliegtuig teergestort Stankgolf in Rotterdam Honderdduizenden zagen Watergate Rijkswaterstaat zou er zelfs haast mee maken Bijna tién mille buit bij bankroof in Eindhoven Géén driekoloms kop Nieuwe Leidse Comramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanar 08.30 uur tn onze sociaal-economische redactie MSTERDAM De drie vakcentrales staan op het standpunt dat in »t kader van het streven naar een rechtvaardiger inkomensverde- ïg alle loonsverhogingen in 1974 voor de helft in centen moeten jrden gegeven. jaar aan stringente regels worden ge bonden. larnaast vragen NW, NKV en CNV n minimumcompensatie voor de ge- egen prijzen van 160 gulden per ocent prijsstijging. Het geld dat Instemming larvoor nodig is, zal van de lonen r beter gesalarieerden moeten wor- n afgeroomd. ;ze kerneisen heeft het overlegor- ian van de drie vakcentrales gisteren ïpubliceerd in de nota arbeidsvoor- aardenbeleid 1974. Gepoogd zal wor- £n op basis van deze nota en van het rntieprogramma 1974 opnieuw tot centrale overeenkomst met de erkgevers te komen. CNV-voorzitter J. Lanser verklaarde gisteren namens het overlegorgaan dat blijkens de discussies met de vak bondsleden de leden instemmen met het nu geformuleerde beleid. In dit beleid staan een rechtvaardiger verde ling van de inkomens, macht en ken nis centraal. Andere punten voor de vakbeweging zijn: een 40-urige werkweek, een ba sisvakantie van 20 dagen, uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot alle werknemers en concrete afspra ken met de beoefenaars van vrije be- De gehele koninklijke familie bracht gisteren een bezoek aan Den Haag. Een stralende konin gin stak beide handen omhoog op het balkon van het paleis aan het Voorhout. ken met de beoefenaars van vrije oe- j roepen en zelfstandigen over de voor tcUlClcirtS611 DGPGrKGIl 1974 toelaatbare inkomensstijging. De Lanser j'adrukkelijk zeggen de vakcentrales at zij bereid zijn de looneisen te ma gen de laagstbetaalden zullen in ider geval een reële verbetering ioeten krijgen maar die bereid- eid wordt afhankelijk gesteld van de late waarin de overheid aan de vak- ondsverlangens tegemoet komt. Mati- fng van de looneisen zal ten goede loeten komen aan de collectieve oorzieningen en niet aan de onderne mingen, vinden de vakcentrales. De jrijsvorming zal daarom voor volgend jOERMOND Bij het Limburgse jcht is gisteren een vliegtuig van de Jngelse luchtmacht neergestort. De lieger kon zich met de schietstoel in jeiligheid brengen. Het vliegtuig, een minister dient de Stichting van de Arbeid op de hoogte te stellen van de gemaakte afspraken, alsmede de vraag of en de mate waarin deze afspraken worden nageleefd. Zie verder pagina 9 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse wijk Schiebroek heeft gistermiddag en avond een van de ergste stankgol- ven van de laatste jaren beleefd. Oor zaak van de extreme stank was het destructiebedrijf van Gekro. De meld en regelkamer van Rijnmond werd overspoeld met klachten. Tot negen uur belden 160 mensen de meldkamer met de mededeling dat er een ver schrikkelijke stank heerste. Rijnmond, de provincie en de directie van Gekro zelf zijn in spoedberaad bijeen gekomen om te trachten de stankexplosie het hoofd te bieden. Be keken zou worden of door het terug draaien van het verbrandingsproces de stankgrehs mogelijk teruggedron gen zou kunnen worden. De stankgolf is een direct gevolg van de hoge tem peraturen van de laatste dagen. Later op de avond heeft de directie van Gekro besloten nieuwe zogenaam de 'stankwassers' in gebruik te ne men. Via deze door het instituut TNO te Delft aanbevolen methode zou een deel van de stank 'gewassen' kunnen worden waardoor de onaangename reuk verminderd. Het is voor het eerst dat het bedrijf deze installatie inzet. UTREDCHT 'Het is de vraag, of het volkomen vrije ondernemerschap van de tandarts nog wel strookt met het belang van de volksgezondheid'. Aldus 'De vakbeweging', het officiële orgaan van het NW, in een beschou wing over de tandheelkundige zorg in Nederland. Volgens het NVV zijn- vooral de ziekenfondspatiënten het slachtoffer van het gebrek aan tand heelkundige mogelijkheden in het be staande systeem. Een oplossing van de problemen wordt, aldus 'De vakbeweging', mede bemoeilijkt door de vrijheid van de tandarst om zich te vestigen waar hij wil en om zelf te bepalen welke pa tiënten en hoeveel patiënten hij wil nemen.I n dit verband noemt het blad Den Haag, dat als noodgebied bekend staat, terwijl het gemiddeld aantal pa tinten per tandarts er toch bijzonder laag ligt (een tandarts per 2680 inwo ners). Aan de discriminatie van ziekenfond spatiënten kan een eind worden ge maakt als er een volksverzekering te gen ziektekosten kokt, aldus het blad. HILVERSUM Een kwart tot een half miljoen kijkers hebben van mei tot en met augustus gekeken naar de reportages van de verhoren van getui gen in de Watergate-affaire door de Amerikaanse senaatscommissie, die door de NOS-televisie werden uitge zonden. Dit is gebleken bij twee on derzoeken die de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS inge steld heeft. De indruk is volgens de NOS gewettigd, dat de reportages een vrij selectief en geïnteresseerd pu bliek wist te trekken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De coininissie-Klaasesz. belast met het uitbrengen van een bindend advies aan de re gering over liet ai dan niet afsluiten van de Oosterschelde, is bijzonder boos op het kabinet-Den Uyl. Dc uit//„;y.-ii 1 ii bestaande commissie meent, dat aan de geloofwaardigheid van haar handelen af breuk wordt gedaan, nu de regering niet van zins is de bouwwerken in de Oosterschelde te tempo riseren of lijdelijk stop te zetten. In haar eerste vergadering heeft de commissie besloten zich niets aan te zullen trekken van het feit. dat er el ke dag weer opnieuw voor vele tien duizenden guldens aan materiaal wordt besteed voor de bouw van de Oosterscheldedam, terwijl het helemaal nog niet zeker is of die Oosterschelde wel afgesloten zal worden. Volgens de commissie, vernamen wij lijkt het er voor buitenstaanders op, dat de regering met twee maten meet. Aan de ene kant stelt het kabinet ge tuige een verklaring van de minister president zelf, dat de vraag of de Oosterschelde al dan niet afgesloten moet worden 'weer voor honderd pro- euigneia orengen. Het vliegtuig, een a j n 7 i erticaal startende Harrier gr-3, kwam Adit gevangenen UI rai'lJS LOS geldt en erecht in een weiland. Er is verder o o een schade aangericht. Het toestel taakte deel uit van een formatie van er vliegtuigen die een trainings- lucht maakten. Zij horen thuis op de juitse RAF-basis Wildenrath onge- jeer dertien kilometer ten oosten van e plaats van het ongeluk. iogezegd pit de lucht ziet Nederland er ietjes en geordend uit. Maar we fijn meer dan ooit vervreemd van |nze directe omgeving. Prof. dr. F. M. Maas Warm Droog weer. Na optrekken van de mist later op de dag perio den met zon. Weinig wind. Ma ximum-temperaturen van 20 gra den aan zee tot omstreeks 25 gr. C. in het oosten van liet land. Morgen en overmorgen: droog en in het algemeen zonnig; vrij warm. Morgen zon op: 06.03 onder: 19.12 maan op: 17.16 onder: 01.13 RITA 'We gaan even ringen gooien. Straks hang ik ze weer op.' BAHRAIN. PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPD De Arabieren die woensdag de Parijse ambas sade van Saoedi-Arabië binnen drongen en er lange tijd gijze laars hebben vastgehouden zijn gisteren met een Syrisch vlieg tuig vertrokken en later in de Perzische Golfstaat Koeweit aan gekomen. De Arabieren hebben vier tot zes gij zelaars uit Parijs meegenomen. Het zijn vermoedelijk allemaal Saoedi-ara- bieren. Het vliegtuig was eerst in Cairo geland. Na het innemen van brandstof werd verder gevlogen. In Cairo werd toestemming gevraagd naar Libië te gaan. Maar daar kregen de Arabieren te horen dat de vlieg velden Tripoli en Benghazi gesloten waren. Daarop werd koers gezet naar Damascus. Verwacht werd dat het vliegtuig er zou landen maar het toe stel passeerde Syrië en vervolgde zijn tocht naar Koeweit. De Arabieren hadden eerder ook nog overwogen in Amman in Jordanië te landen. Inmiddels is vast komen te staan dat de actie in Parijs door vijf Arabieren is ondernomen. De groep, die zich le den van Al Icab (bestraffings-organi- satie) noemt, heeft gisteren in totaal acht andere gijzelaars vrijgelaten. Eerst werden vijf Francaises en een Tunesische losgelaten en vervolgens kwamen een Egyptenaar, een Soeda- nees en een Joegoslaaf op vrije voe ten. Eerder op de dag was een ambas sadefunctionaris met een beenwond uit het ambassadegebouw gezet. In het vliegtuig bevinden zich naast dc vijf Arabieren en de vier gijzelaars zes Syrische bemanningsleden. De ge zagvoerder is Mohammed al-Chair. Vlak voor het vertrek uit Cairo vroe gen de Arabieren via de boordradio aan de controletoren: 'Wat is aan on ze eis Aboe Daoed en zijn collega's te bevrijden gedaan?' De vrijlating van Aboe Daoed was een der eisen van de Arabieren. Aboe Daoed is een Pales tijnse verzetsleider, die in Jordanië gevangen zit en daar ter dood is ver oordeeld. Aanvankelijk waren ook twee stewar dessen aan boord. Zij zijn na aan komst in Cairo uitgestapt en met een ander toestel naar Damascus doorge vlogen. Onderhandelingen De aftocht per vliegtuig van de Ara bieren, die zeggen voor de Palestijnse zaak te strijden, was het resultaat van urenlange onderhandelingen die woensdag en gisteren in Parijs zijn gevoerd door Franse regeringsfunctio narissen in samenwerking met Arabi sche diplomaten. Vijf keer verstreek een tijdslimiet van de Arabieren, die dreigden de ambassade met alles erin op te blazen. De Arabieren gingen tenslotte ak Duizenden Fransen hebben gisteren via een rechtstreekse tv-reportage de Arabieren met hun gijzelaars uit het ambassadegebouw naar het vliegveld Le Bourget zien vertrekken. Zwaarge wapende politiemannen moesten machteloos toezien dat dc groep in een geblindeerde bus wegreed. koord met vrije aftocht naar het vliegveld en een ongehinderd vertrek per vliegtuig mits zij bij de ambassa de de vier vrouwelijke gijzelaars zou den achterlaten. In hun plaats zou de Iraakse ambassadeur in Parijs, Nema al-Nema, als gijzelaar meegaan. De groep vertrok in een met zwart Zie ook pagina 5. cent open ligt'. Tegelijkertijd voert Rijkswaterstaat volgens ingewijden in versneld tempo, de werken uit. Begin deze maand zal de Deltadienst van Rijkswaterstaat met de bouw van twaalf torens, bestemd voor de kabel baan, beginnen. Begin volgend jaar, wanneer de commissie haar werk nog niet geheel zal hebben afgerond, wordt een aanvang gemaakt met de bouw van een fabriek voor duizenden betonblokken, die het belangrijkste bestanddeel van het dijklichaam zul len vormen. Op het ogenblik is reeds voor tweehonderd miljoen gulden (van in totaal een miljard gulden die voor de werken zijn uitgetrokken), voor de bouw van de Oosterschelde uitgegeven. De commissie -Klaasesz heeft minister Westerterp (verkeer- en waterstaat) laten weten bij haar advies geen reke ning te zullen houden met de reeds uitgegeven en de nog uit te geven gelden. De zeven leden van de com missie staan geheel onbevangen tege nover de Oosterschelde-kwestie. Ze zullen begin februari 1974 een duide lijk advies uitbrengen en zich niet be zig houden met kleine Correcties op de bestaande plannen. Nadat de commissie advies heeft uit gebracht zal de raad van waterstaat zijn mening over het advies geven. Vervolgens neemt het kabinet een be slissing. Indien tengevolge van deze beslissing de Deltawet veranderd zal moeten worden, zal het parlement de zaak in behandeling nemen. Al met al zal het zeker nog een jaar duren, voordat een duidelijke beslissing over de toekomst van de Oosterschelde 'is genomen. De werken aan de zeven kilometer lange Oosterscheldedam zullen dan ver ge vorderd zijn. Rijkswaterstaat wil het karwei voor 1979 klaren. Ontevreden Bij de Deltadienst, de afdeling van Rijkswaterstaat die belast is met de uitvoering van de Deltawet, is men bijzonder ontevreden over het huidige beleid. 'Bij onze dienst heerst onrust en onzekerheid. Dat komt het werk niet ten goede. Je doet tenslotte al het werk met het idee in je achter hoofd: misschien is het wel voor niets. Nu de zaak zo onzeker is gewor den, vragen wij ons elke dag af of wij hier niet bezig zijn vele tientallen miljoenen guldens in het water te smijten', aldus een functionaris van de dienst. De voorzitter van de Zeeuwse vereni ging van visserijbelangen (Zevibel), de heer A. L S. Lockefeer, heeft zijn vertrouwen in het door het kabinet gevoerde beleid al goeddeels opge zegd. 'Ik krijg steeds meer de indruk, dat er een spelletje gespeeld wordt. De nota over de Oosterschelde, die het kabinet begin juli gepubliceerd heeft, is oude koek en de werkzaam heden worden niet stopgezet'. Het wantrouwen van de heer Lockefeer zou niet ongegrond zijn wanneer de worden van dijkgraaf Dees van Zuid- Beverland juist zijn. De dijkgraaf zei onlangs: 'Bij de bouw van de Ooster scheldedam is er al een punt bereikt waarop terugkeer niet meer mogelijk De Zeeuwse actiegroepen nemen het de minister van verkeer en waterstaat zeer kwalijk, dat hij in het in juli ge publiceerde rapport 'een stuk manipu latie' heeft bedreven. De minister somt wel alle bezwaren tegen een open Oosterschelde op, maar specifi ceert nauwelijks de gevaren van een afgesloten Oosterschelde. Minister Westerterp laat in de nota ook duide lijk blijken zelf een voorstander van afsluiting te zijn. De actiegroepen zijn teleurgesteld over het optreden van dit kabinet, waarin enkele bewindslieden zitten (Van Hulten en Gruijters) die tijdens de verkiezingscampagne duidelijk te kennen hebben gegeven aan een her nieuwde studie ter stopzetting van de werken aan de Oosterscheldedam voor te staan. Zie ook pagina 5. Van onze correspondent EINDHOVEN Twee onbekend ge bleven mannen hebben gistermiddag een filiaal van de Rabo-bank in Eind hoven overvallen en beroofd van 9.700 gulden. Zij waren de bank binnenge drongen via de achterzijde door ver breking van een ruit. De auto waarin zij vluchtten, werd een uur later na de overval leeg teruggevonden. Binnenland Bellen via Burura7 Koop een helm11 Buitenland Algiers moeilijk op gang 9 Noren stemmen9 Kerk Berkhof: betekenis Christus opnieuw verwoorden2 Sport Wraak van Demont 15 Economie Beter betaalden23 Men schrijft ons Nieuwe boeken Itadio en tv strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Weer familieberichten Puzzel Filmnlcuws Autonieuws Beurs Korte inhoud van het voorafgaande: Op de Reuter-tclex van Trouw/ Kwartet verschijnt 's avonds het bericht, dat de regering van de mini- staat Rurltanlë de marine wil afschaffen. De eerste aan wie de tijding uit Ruritanië wordt voorgelegd, is een van de twee redacteuren die 's avonds het grootste deel van het buitenlandse telexnieuws wegwerpen en dc rest verwerken tot een gezaghebbende rubriek. Het bericht ver vult deze redacteur met ongepaste geestdrift. Hij heeft, als dienstplichtige, zelf bij de zeemacht gediend en maakt sedert dien geen geheim van zijn overtuiging, dat de enige goeie vloot een botervloot is. Zijn voorstel om het nieuws dat hij inmiddels zonder hulp van een woordenboek vertaald heeft onder een driekoloms kop op de voorpagina te zetten, wordt dan ook verworpen. Een éénkoloms kop is mooi genoeg, meent de chef van de avondredactie, die eën jolig bericht weet te waarderen, doch wars is van overdrijving. Hoe wordt nu zo'n kop gemaakt? Vandaag nog een vraag, maar morgen een weet, voor alle lezers van Trouw/Kwartet een krant met koppie koppie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: Dc Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. D DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1