i Angela': zuiver naar niet sterk Filmweek Arnhem bood veel keus en veel afwisseling Geer tsema en V an Agt bij rechtszaak 'Rode Jeugd'? 'Amnesty' in actie tegen martelingen ILM PREMIÈRES VAN DEZE WEEK 'La grande Bouffe'; walgelijke lucht PPR en scholieren bejaarde dame teeft zichzelf tan bij politie La nuit Americaine What? Tilburgse hogeschool Amerikaans bedrijf gaat hier kunstlongen maken Bosarbeiders kunnen voorlopig nog voort MetDunlopAquajets onder uwduto vertellen alleen uw ruitenwissers m ««v»- zoj'\u STERBAND TS-RANDENSEKVICE Hollandscheveld restaureert kerk Naarden en ACF in chemische hitlijst UW/KWARTET VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 BASKENLAND K13 tolai van der Heyde heeft met zijn Angela niet gemakkelijk gemikt op de winstgevende nieuws- riglieid van Nederlandse bioscoopbezoekers naar de zelfkant. Hij maakte gewoon een mooie, zuive- zeer eigen film, die daardoor, wat gehalte betreft, beter is dan de meeste Nederlandse films van laat9te jaren. gela is een Amerikaans meisje, dat t haar stiefvader in een Fries dorp- terecht komt. Hij is daar voor zijn, ing getrouwde, meisje-van-vroeger, gela past daar niet. Zij staat naakt r het raam, zij is nog zwanger ook, doet waar zij zin in heeft, en zij pt tenslotte zomaar weg. Bloot- ts. En Harm, de in Delft gesjeesde n van de zuivelfabrikant, gaat met ir mee. Ze zwerven door het mooie d, maar de plattelanders nemen niet. Die gaan van gluren tot af- affen over. Wat romantisch en met nor begon eindigt met geweld. :olai van der Heyde zette de onge- iden, naïeve, eerlijke liefde van de e mensen tegenover de onver- lagzame bekrompenheid van, overi- is ook nog schijnheilige, dorpelin- i. Hij bracht die botsing terug naar jaren twintig, toen het verzet te- ouderwetse verstarring begon, t de mode en de autootjes van toen hij die achterlijkheid ook een dig eigen sfeertje geven. Stijve vi es, geroddel in de dorpskroeg, ont- ltenis over nieuws uit de verander- le wereld, en over de jongelui, ift van der Heyde met humor ver- nd. n spelers, Kitty Janssen als de eder. Ward de Ravet als de vader, no Molenkamp als dominee, en ve- goedgekozen plaatselijke types, en daar grappig aan mee. Het heeft s van de oubolligheid van een, ein- lijk kritisch geworden, Dik Trom. ïgela, gespeeld door de levendige, nke, frisse Barbara Seagull, en irm, sloom gedaan door Sandy van r Linden, lopen er dus uit, een ïijnbaar onbezorgde, al te idyllisch orgestelde, vrijheid tegemoet. Zij erven door de Friese weiden, en ar van der Heyde Jörgen Persson 'an Adalen, Joe Hill en zo) achter camera had, is het een vreugde ar het landschapsschoon te kijken. aar daarbij dwalen de, nauwelijks ;er vastgehouden gedachten toch af ar allerlei kleinigheden, an valt het op, dat het jonge paar •m mensen van de jaren twintig maar een matig hip stelletje van u- En dat ze daar soms maar dwars >or dat gras lopen terwille van het jooie plaatje. En dat de glurende, okkcnde boeren toch een Tseetje op - (ADVERTENTIE) Duizenden scholieren hielpen ons bij vorige kamerver kiezingen. En waarom zouden ze ons niet opnieuw willen helpen bij het opzetten van informatie- en aktiecentra op de scholen? Bloemstraat 59 - Amsterdam Tel. 020 - 227342 (OTTERDAM De 71-jarige Char- ptte S.,.die verdacht wordt van vrij ittige oplichting, heeft zich gisteren pijwillig gemeld op een politiebureau n Rotterdam gemdld. &e politie was al maanden naar de ejaarde dame op zoek. Dit jaar en orig jaar zou ze zakenfamilies voor en bedrag van meer dan een ton ebben opgelicht. harlotte S., die ook wel 'omaatje', of ante Charlotte' werd genoemd, heeft p een slimme manier het vertrouwen an diverse zakenfamilies weten te rinnen. Ze deed het voorkomen alsof e belangen had in de scheepvaartsec- or, en slaagde er steeds in families te nteresseren. In het begin betaalde ze jeleende bedragen steeds met winst erug. Als ze op deze manier het ver- rouwen had gewonnen, volgden de irotere bedragen, maar na die kredie- en verdween ze. 2e zou een vishandelaar in Rotterdam 10.000 gulden afhandig hebben ge maakt, een juwelier 9000 gulden en le eigenaresse van een huwelijksbu reau 15.000 gulden. Voor de politie begon de zaak te rollen toen de juwe- ier niet alleen aangifte deed van de vermiste 9000 gulden, maar ook van verduistering van sieraden tot een be drag van 55.000 gulden. De politie, die sedert mei naar haar heeft ge zocht, weet nog steeds niet waar de vrouw heeft vertoefd. Adressen die ze aan vrienden opgaf bleken niet te be staan. Barbara Seagull m 'Angela' z'n Oeteldonks zijn verkleed. En hun kwaadaardige overval, een soort ritue le moord, komt erg onverwacht, en overdreven, want je voelt het, in dat lyrische middendeel, niet dramatisch aankomen. Nikolai van der Heyde doorschoot het stomme geweld nog met beelden van een feestje, dat feestelijk had kunnen zijn, als de mensen maar wat ruimer en verdraagzamer waren geweest. Die boodschap zit er dus wel in, maar het filmverhaal had wel wat dwingender, minder anekdotisch, kunnen zijn. Het lag aan zijn eigen scenario dat van der Heyde wel een aardige, en mooie, en hier en daar grappige, maar geen sterke, indrukwekkende film heeft ge maakt. Bert Huising Amsterdam-Tuschinsky, Alkmaar-Cine ma, Groningen-Palace, Leeuwarden-Tl- voli, Rotterdam-Thalia. Sneek-Amiciti- a, a.I.). La Nuit Américaine is een Franse uit drukking voor bij dag opgenomen 'nacht'-opnamen, en Francois Truffaut is met deze speelfilm geheel in de technische sfeer van het filmmaken gebleven. Hij speelt zelf, als acteur dus, de regisseur die in Nice een speelfilm maakt. En dat is, zoals hij met humor toont, geen eenvoudige zaak. Want er zijn moeilijkheden met de speler. Jean-Pierre Leaud is het verwende jonge acteurtje dat door 'n script-girl in de steek wordt gelaten, en daarom wil hij weglopen. Jacqueline Bisset is de actrice, die, net door een zenuwcrisis heen, hem weet over te halen toch maar te blij ven. Waardoor zij weer moeilijkheden krijgt met de arts, die haar man werd. Valentine Cortese doet, heel ko misch, de al oudere ster, die te veel drinkt en te veel vergeet. Alexandre Stewart, aangenomen voor een jonge rol blijkt voor een zwembadscène al iets te zwanger te zijn. De hoofdrolspeler, Jean-Pierre Au- mont, die moeilijk bezig is met een vriendje, komt om in een auto-onge luk voor zijn rol is uitgespeeld. Er zijn technische storingen, het loopt telkens anders dan werd bedoeld, de film wordt dan ook niet zoals zij werd opgezet. En in al die verwarrin gen en tegenslagen moet zo'n regis seur het hoofd er maar bij houden. Frangois Truffaut heeft deze ingewik kelde toestand, een film in een film- over een film, met een bewonderens waardig gemak in elkaar gezet. Alles loopt natuurlijk, iedereen is wat hij moet zijn. De geheimen van het film maken, de trucs, de nep-sneeuw, het eindeloze geduld dat filmmakers moe ten hebben met een onwillig poesje, en met acteurs, het werk van een stuntman, de decortjes die een heel huis, of een Parijse wijk moeten ver beelden, kortom de hele kijk in de filmkeuken is vermakelijk en, vooi wie wel eens wil weten hoe het alle maal gaat, nog leerzaam ook. La Nuit Américaine, een goede afsluiting van de Arnhemse Filmweek, wordt met een voorgezet in: Amhem-Rembrandt Luxe). B. H. De vraag Wat? waarmee Roman Po- lanski zijn film typeerde blijft een onbeantwoorde vraag. Hij maakte zo maar wat zonder andere bedoeling dan een film maken. Over zonderlin ge, decadente mensen. Zij leven, of liever zij hangen rond, in een dure villa bij zee, in Italië, en daar ver schijnt dan een reizende Amerikaanse, die op de weg werd aangerand en na genoeg zonder kleren komt binnen wippen. Veel opzien baart dat niet, want elke gast denkt dat zij erbij hoort. Maar zij is, hoewel niet on schuldig, toch heel wat argelozer dan de verwende uitgeleefde nietsnuten. Daar is Marcello Mastroianni bij als een lusteloze verleider. Roman Po- lanski speelt zelf een raar rolletje van een uitvretertje, dat een harpoen als voornaamste bewijs van zijn manne lijkheid beschouwt. Sydne Rome is het meisje en verder zitten villa en film nog vol vreemde figuren, die niet normaal zijn of doen. De bedoe ling is, dat er om dit rare stel wordt gelachen. Polanski heeft ze grotesk willen zien, en verfilmen. Dat doet hij dan goed, Polanski is nu eenmaal een opmerkelijk bekwaam filmer, maar hij maakte wel eens beter werk. What? was een van de films van de Filmweek Arnhem, en werd daardoor al kort in ons blad besproken. o B. H. (Amsterdam-Calypso, Den Haag-Asta, 18 j.). TILBURG De katholieke hoge school in Tilburg blijft streven naar een letteren-faculteit. Gisteren is een rapport verschenen, waarin de kandi datuur van Tilburg opnieuw verde digd wordt. Tilburgs aanspraken op een letteren faculteit zijn al enkele jaren oud. De meest serieuze concurrent voor Til burg is de Erasmus-universiteit in Rotterdam. In de toelichting op het wetsontwerp tot stichting van een rijksuniversiteit in Rotterdam is uit gesproken, dat Rotterdam de eerste gegadigde is voor nieuwe faculteiten. Toen de hogeschool in Tilburg daarop verontrust reageerde, heeft de toen malige minister-president Biesheuvel verklaard, dat de definitieve beslis sing genomen zou worden op onder wijskundige en financiële gronden. Ook regionale spreiding van studiemo gelijkheden zou een rol spelen. Het rapport dat nu verschenen is stelt dat op al deze punten Tilburg de voorkeur verdient. Een van de belan grijkste argumenten die worden aan gevoerd is dat de oude M.O.-opleiding en de nieuwe lerarenopleiding van het Möller-instituut een goede moge lijkheid tot samenwerking bieden. Zo wel onderwijskundig als financiëel heeft dat voordelen, aldus het rap port. UDEN De Amerikaanse fabrikant van medische apparatuur Bentley La boratories is begonnen met de bouw van een Europese vestiging. Het eer ste grondwerk im het Noordbrabantse Uden werd verricht door de nog steeds werkloze Eindhovense hartchi rurg dr. P. van der Schaar. Bentley gaat in eerste instantie lunstlongen fabriceren, de apparaten die tijdens een open hartoperatie de functie van de longen tijdelijk overnemen. DEN HAAG Voor het opruimen van omgewaaide bomen in Drente is een extra bedrag van 400.000 gulden beschikbaar gesteld. Dat heeft minis ter Boersma besloten om daarmee te voorkomen dat vandaag de 160 man nen die met de opruimingswerkzaam heden bezig zijn zouden worden ont slagen. Het bedrag is voldoende om gedurende enkele weken de werkgele genheid van deze mensen te garande ren. Naar een fundamenteler oplos sing van het probleem wordt gezocht. Op 20 september zullen de betrokke nen een gesprek hebben met de dirc- teur-gneraal van ede arbeidsvoorzie ning. door Ber Huising Er waren goede films te zien in de Filmweek Arnhem, en dat is het voornaamste. De keuze was groot, belangwekkend en afwisselend. En ook buiten het 'alternatieve' programma waren vele speelfilms niet alleen maar een werkelijkheid en problemen ontvluchtend vermaak. Het bezoek was redelijk tot goed, al heb ik het enige theatertje Rembrandt Luxe, met de genoegelijke stoelen en de bijzondere films niet vol gezien. Zo'n filmstad is Arnhem nu ook weer niet. Arnhem gaat- filmweek of geen filmweek, zijn gewone gangetje maar. Opwindende gebeurtenissen, buiten de films om, zijn er dan ook niet geweest. Het grappigste stuntje was van Pim Wim (de la Parra en Verstappen) die als jury voor hun eigen prijs tien briefjes van duizend uit hun schoen haalden voor Renee Daalder, die ze om zeer uiteenlopende redenen de beste veelbelovende jonge filmer noemden. Zo verdiende Daalder, ex pres overgevlogen van California, ach teraf toch nog wat aan zijn Blanke Slaving, en hadden Pim Wim wel voor tienduizend gulden publiciteit. Heel gezellig, buiten de organisatie van de Filmweek om. Ook de uitreiikng van de Van der Rijn-prijs mocht nog maar nauwelijks enigszins in de Filmweek passen. De jury gaf 3.500 gulden aan Jacques Verbeek en Karin Wiertz die in hun animatiefilms, Slippery Slope, Time takes a Cigarette en nog een paar rit mische bewegingen en verschuivingen door sterke perspectieftekeningen ook nog een schijnbare derde dimensie ge ven, en daarmee boeiend, origineel en degelijk werk afleveren. De tweede prijs 1.500 gulden ging naar Dick Rij- neke en Hans de Ridder, die een zon derlinge, afwezige, geflipte jongeman moeizaam aan het woord lieten over zichzelf, zijn angsten en zijn moede loosheid, onder de titel Ik Hou het wel voor Gezien. Dat gebeurde op de Nederlandse dag. Angela, van Nikolai van der Heyde, die wij apart bespreken, had in het Rembrandt een warm succes met, vooral in het begin, open doekjes voor elk grapje. Het Dwaallicht, van Frans Buyens, werd 's middags vertoond. Hij ver filmde het verhaal van Willem Els- schot over het burgerheertje (Laar mans) dat drie schepelingen helpt bij het zoeken naar een meisje. Eva Kant in 'Het Dwaallicht' Het melancholieke zwerven door nachtelijk nattig Antwerpen heeft Buyens mooi en stemmig verfilmd. Die Laarmans heeft telkens kens romantische, erotische fantasieën over de onbekende; burgermans- drocmpjes over iets liefs, iets exo tisch, en die zijn, met de mooie Eva Kant, in Buyens' film toch te con creet, en daarmee wat kitscherig, uit gevallen. De werkelijkheid ligt deze documentaire filmer beter. Wat niet wegneemt dat het Dwaallicht een BVD zou 'val' gezet hebben Winst Hagemeyer AMSTERDAM 'In 'het bijzonder door de betere uitkomsten van de overzeese handelsactiviteiten is de winst van Hagemeyer over het eerste halfjaar van 1973 hoger geweest dan die over de overeenkomstige periode van 1972. De raad van bestuur verwacht daarom dat de winst per aandeel over het lo pende boekjaar niet zal onderdoen voor die van 1972 Michel Piccoli, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi, Marcello Mastroi anni in La grande Bouffe. Dat Franse woordje Bouffe heeft te maken met klucht, met schrok ken, schransen, met pafferigheid en winderigheid, met nagenoeg al les waar Ferreri's film over gaat Vier welgedane burgers, zat van het genieten, trekken zich terug in een oud landhuis om zich dood te eten. Dat wordt, hoe smakelijk ze ook beginnen, hoe langer hoe on smakelijker. Temeer daar Ferreri de milieuvervuilende gevolgen het overgeven, de winden, de over lopende wc ook breed uitmeet. Gelukkig ruiken films nog niet. De heren hebben bovendien drie hoertjes gehuurd voor andere lus ten, ofschoon zij op dat gebied ook niet meer gezond hongerig zijn. De meisjes houden het er dan ook niet uit. Een ervan, zedelijk toch niet zo hoogstaand, schreeuwt hui lend uit dat het onzedelijk is om zoveel te eten als je geen honger hebt. Een dikke, moederlijke onderwijze res, die er toevallig bijkwam, heeft er geen moeite mee de meisjes van het vak te vervangen en te over treffen. Ook daarin is Ferreri's film akeiig duidelijk. En daar de vier heren werkelijk doorgaan tot dat zij er dood bij neervallen, kan La grande Bouffe gerust een wal gelijke klucht genoemd worden. Bewust walgelijk gemaakt, met een zeer uitvoerige weergave van wat zich daar allemaal afspeelt. Ferreri is geen fijnzinnige figuur, en wel een sarcast. Als een der heren geen hap puree meer door zijn keel kan krijgen, zeggen de anderen: denk maar dat je een hongerende Indiër bent, dan gaat het wel weer. En als er ten slotte nog een wagen vol vlees wordt gebracht, terwijl de heren al dood zijn, zegt de overlevende on derwijzeres: gooi het maar in de tuin. Zelfs de rijkelui's honden uit de buurt hebben er geen trék in. In onze welvaart, overvloed, ver moeide genotzucht, moet menigeen gewaarschuwd worden dat hij be zig is zijn graf met zijn eigen tan den te graven. Ferreri heeft dat sardonisch, satirisch doorgedacht en hij liet dus als een wrange klucht, vier burgers zelfmoord ple gen in hun overvloed. Dat zijn Marcello Mastroianni, als een pi loot, Michel Piccoli, als een tv- man, Philippe Noiret, een onge huwde rechter, en Ugo Tognazzi, een restaurateur. Vier acteurs die zo'n grove komedie nog beschaafd en met humor kunnen spelen. Tog nazzi geeft onder andere nog even een kostelijke imitatie van Marlon Brando weg. Andrea Ferreol speelt de onderwijzeres. MaVco Ferreri is een regisseur die weet, en ook maakt, wat hij wil. La grande Bouffe werd wat hij bedoelde, en lang niet iedereen zal het willen, of ongeschokt kunnen, aanzien. B.II. (Amsterdam City, Rotterdam Cineac, Beurs Den Haag Rcx, 18jr.) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de lioger beroep zaak tegen bet Rode Jeugd-lid Luciën van H. uit Eindhoven, die woensdag in Den Bosch zal worden behandeld' zijn minister Van Agt, oud-mi nister Geertsema en twee politie mensen uit Eindhoven als getui gen opgeroepen. De verdediger van LuCiën van H., mr. P. H. Bakker Schut, heeft het open baar ministerie verzocht hen te dag vaarden 'omdat zij licht in de zaak van Van H. kunnen brengen en klaar heid in de golf van de zogenaamde bomaanslagen in oktober 1972'. Luciën van H. die nu al sinds december vorig jaar in de gevangenis zit, werd begin dit jaar veroordeeld tot drie jaar. Dit gebeurde 'wegens overtreding van de vuurwapenwet.' Luciën's vingerafdruk ken kwamen voor op een zakje poe dersuiker dat in combinatie met enke le andere onderdelen die in zijn ka der in Utrecht werden gevonden, zou kunnen worden gebruikt voor het construeren van een bom. De officier van justitie in Den Bosch, mr. Peijnenburg, greep de zaak tegen Luciën aan om een felle veroordeling uit te spreken van de marxistische-le- ninistische organisatie Rode Jeugd, die volgens hem in woord en ge schrift gewelddadige acties zou voor staan. Omdat het feit dat Luciën lid is van deze organisatie tijdens de rechts zaak zo zwaar woog, is later door de verdediger van Luciën, mr. Bakker, Schut, gesproken van een 'politieke rechtszaak.' INVAL In een brochure die de Rode Jeugd heeft laten verschijnen, wordt gezegd dat na het rangschikken van allp fei ten in de zaak van Luciën van H., de mening gevormd is dat het veroordeel de Rode Jeugd-lid 'in een politie of BVD-val is gelokt Als Van H. het slachtoffer geworden is van een BVD- provocatie aldus de brochure is dit gebeurd met medeweten van en wel licht met hulp van minister Van Agt en de Eindhovense politie. De zaken, waarop Van H's vingerafdrukken wer den gevonden zouden bij hem ont vreemd zijn en later door de BVD of een uit de RJ-gelederen gerecruteerde provocateur met de 'bomonderdelen' in pakketten gestopt en teruggebracht zijn in de kamer van Luciën. Henk Wubben, landelijk secretaris van de Rode Jeugd, zei gisteren dat de Rode Jeugd nimmer verantwoorde lijkheid heeft genomen voor de veer tien bomaanslagen die in Nederland vorig jaar werden gepleegd en die door ondermeer politie en justitie aan de Rode Jeugd worden toegedicht. Ook is er geen sprake van contacten met de Zwarte Septemberbeweging of de Baad er Meinhoff-groep in Duitsland. Wel sympathiseert de Rode Jeugd met de Palestijnse verzetsbeweging 'maar daaruit mag niet de conclu sie getrokken worden dat wij de ac ties van Zwarte September in Neder land helpen voorbereiden.' Henk Wubben zegt graag te willen dat BVD en politie met bewijzen ko men over de betrokkenheid van Rode Jeugd met gewelddadige acties. Dat is tot dusver nooit gebeurd. De Rode Jeugd wil daarom een algemeen on derzoek waarin ook de vaste kamer commissie voor binnenlandse veilig heid betrokken moet worden, naar de werkzaamheden en middelen van de BVD. In de Rode Jeugd brochure wordt te vens aandacht geschonken aan twee andere 'BVD-provocaties' tegen Rode Jeugdleden. Een zou een met de justi tie in moeilijkheden geraakt lid van de Rode Jeugd betreffen, die door de BVD benaderd zou zijn voor informa ties over de beweging. Een ander ge val zou de contacten betreffen van een BVD-ambtenaar met een lid van de Rode Jeugd over de mogelijkheid van arrestatie van de voorzitter van de afdeling Breda van de Rode Jeugd, Evert van de Berg. Via een Rode Jeugd-spion' dacht de BVD'er de be schikking te kunnen krijgen over een pistool met vingerafdrukken van Van de Berg maar de zaak mislukte door dat de 'spion' een dubbelspion was die de BVD'er erin liet lopen: in- plaats van een pistool kreeg hij een doosje met zakdoeken, aldus de Rode Jeugd. sympathieke, eenvoudige, zuivere film is geworden. Jag heter Stellos, ik heet Stelios, van Johan Bergenstrahle, is een uitnemen de, eerlijk en warm gespeelde docu mentaire over Griekse gastarbeiders in Zweden. Ze leven samen, ze hebben werk, ze hebben het in zekere zin goed, maar zij blijven toch vreemde lingen en zij tellen niet mee. Ber genstrahle heeft ze hun eigen leventje laten verbeelden en dat deden zij zo, dat wij die mensen en hun levensom standigheden echt even leren kennen. Les Blues entre les Dents, van de uit geweken Griek Robert Manthoulis, heeft dat ware, gevoelige werkelijke ook. Hij zocht in Amerika naar de zangers van de blues en naar de ach tergronden, die in hun liederen mee leven. Met een negerfamilie die zich zelf speelde, met gevangenen die van hun leven vertelden, en met echte ou de blueszangers als Bukka White, Brownie McGhee, Sonny Terry, B.B. King, Roosevelt Sykes, wist hij de at mosfeer van de blues die een ge zongen gevoel een uitgeschreeuwde en gespeelde stemming is zuiver te treffen. Zijn, vaak in moeilijke om standigheden gemaakte, opnamen heeft hij bovendien boeiend gemon teerd, zodat hij een samenvloeiende eenheid kreeg van de muziek en zijn bronnen. Electra Glide In Blue van James Wil liam Guercio, dringt ook door de Amerikaanse realiteit. Die van een motor-agent in Texas. Hij is ijverig, klein van gestalte en hij wil graag ho gerop. Het lukt hem ook een moord vast te stellen, maar chefs werken hem tegen, en hij blijft maar motora gent. De film doet, wat stijl en land schap aangaat, denken aan Easy Ri der. Het verhaal, en de dood aan het slot, zijn verzonnen, maar zo'n jonge man met zijn problemen, in dat mi lieu, doen werkelijk aan India Dan was er nog de mooie, poëtische film uit India, Onweer in de Verte, van Satyajit Ray, die van het simpele dorpsleven verrassend overgaat naar de hongersnood: en Rode Psalm, weer een bijzonder werk van Miklós Janc- so, over een boerenopstand; en Mar- joe, een onthullende documentaire over een reizende prediker, die zelf niet meer gelooft; en tot slot La nuit Américaine van Truffaut; films waar om we nog terug moeten komen, want in een paar regels kunnen zij niet worden afgedaan. Zo'n Filmweek biedt te veel. Het Ver enigd Nederlands Film Instituut heeft met zijn bijeenkomsten, conferenties, jeugdvoorstellingen voor wel 10.000 scholieren, nieuwe jeugdfilms en 200 schoolkinderen die zelf filmpjes mochten maken, meer aandacht ver diend dan wij ervoor konden hebben. Daar waren nog nieuwe films ook. En in het Open Doek-programma wa ren zo'n kleine veertig Nederlandse filmpjes te zien. Alle films van Johan van der Keuken, waarover dr. H. S. Visscher een doorwrochte studie schreef, werden ook nog vertoond en nu ja de Filmweek Arnhem is weer druk, belangrijk en vermoeiend geweest Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het kader van de 'Campagne tegen het Martelen' gaat Amnesty International een handtekeningenactie voeren. Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, zal vanmiddag het sein tot deze actie geven, door het openen van een speciale tentoonstelling in Til burg met als thema 'Martelingen? Denk erover na'. (ADVERTENTIE) 1 annnnlsmntv Himl op ccn droog wi /{- Yr>r^r>r>\- VcU'B! En sP°rtief: dic aal l 10X0(11. Aquajet ziet er geweldi uw auto. En wii m Verder merkt u er niets van. slipneigingen, geen aquaplaning. Dunlop was de eerste die dat gevaar (een glijbaan van water tussen wegdek en band) vaststelde... en er wat aan deed. Resultaat: de Aquajet. Die met z'n speciale -i profiel het water opneemt op ccn droog wegdek rijdt. die lage, brede geweldig uit onder uw auto. En wij monteren 'm met gepaste precisie. Ieder z'n vak. Banden is het onze. Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ed# T-mmen Enschedi Gorinchem 's Gravcnhagc Groningen Helmond Kampen Leiden Meppel Middelburg Naaiden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Ter neuzen Tilburg Vlaar dingen Amnesty International heeft 1973 uit geroepen tot het jaar van de 'Campag ne tegen het martelen'. Ter gelegen heid daarvan zal de voorzitter van Amnesty, Sean McBride, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, een ontwerpresolutie aanbieden, waarin de lidstaten wordt aanbevolen om alles in het werk te stellen in hun landen elke vorm van martelen uit te bannen. Op 10 december 1948 werd door de Al gemene Vergadering van de VN de universele verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen. Nu, 25 jaar later, wordt nog steeds overal in de were.d op grote schaal gemarteld. Amnesty International wil deze ont werpresolutie vergezeld doen gaan van de steun van miljoenen handteke ningen uit de gehele wereld. Gehoopt wordt, dat zoveel mogelijk mensen de lijsten tekenen en zich op die manier hOLLANDSCHEVELD Het ziet er- naar uit dat de Nederlands hervormde kerk in Hollandscheveld binnenkort zal worden gerestaureerd. De kerk die al sinds enkele jaren een verwaarloos de indruk maakt, is aan een onder zoek onderworpen door experts van da Rijksdienst voor monumentenzorg. Binnenkort- zal de kerkvoogdij hiero ver een gesprek hebben in het provin ciehuis in Assen. solidair verklaren met de 'Campagne tegen het Martelen'. De lijsten zijn verkrijgbaar bij de Wereldwinkels. Amnesty-werkgroepen, een aantal bi bliotheken en boekhandels en op het secretariaat van Amnesty Internatio nal, Roetersstraat 34, Amsterdam, tel. 020-224674. De actie loopt tot 10 okto ber. De tentoonstelling, waarmee het sein tot de actie zal worden gegeven, wordt gehouden in de Openbare Biblio- otheek. Koningsplein 1 te Tilburg en is te bezichtigen van 10.00 tot 21.00 uur. DEN HAAG Twee Nederlandse be drijven zijn 'nieuw binnengekomen' op de internationale top-tweehonderd van de chemische industrie. Broeder lijk naast elkaar op de plaatsen 191 en 192 staan Naarden Chemie en ACF Holding op de lijst van grootste on dernemingen die het tijdschrift Che mical Age jaarlijks opstelt. Het ge bruikte criterium was de omzet over 1972. Andere heel of half Nederlandse be drijven op de chemische top-200 zijn Akzo (9), Koninklijke-Shell (15), DSM (26), Unilever (twee plaatsen gezakt naar 52), Gist-Brocades (154) en Scholten-Honig (157). De beschei den klasseringen van Shell en Unile ver hangen samen met de omstandig heid, dat alleen de omzet in chemi sche produkten is gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13