Shrlichman door Grand itury in staat van beschuldiging gesteld Campagne tegen Sacharow gaat onverminderd door Seirankai - nieuwe pressiegroep bm Japan naar rechts te stuwen Duizenden Italianen werkloos door cho lera Noodtoestand in Soedan ■ia verzet tegen regering Derde Wereld begon overleg in Algiers Massale pro-Allende betoging bnge parlementariërs beschuldigen Tanaka van slapheid Inzameling voor Anne wekt woede Schandaal bedreigt Westduitse minister Nixon waarschuwde Arabische landen lOW/CT VRTET DOiMDEKiDAG 6 SEPTEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 de ™j)S ANGELES (Reuter, UPI, AP) De Grand Jury van Los Angeles heeft Citeren John Ehrlichman ex-topadviseur voor binnenlandse zaken van esident Nixon in staat van beschuldiging gesteld terzake van poging tot fl£ waak en het plegen van meineed, zo is van betrouwbare zijde in Los ,te igeles vernomen. ien met Ehrlichman zijn wegens leende organisatie van de inbraak iet kantoor van de psychiater van •jar iel Ellsberg in 1971, drie leden Rott het 'loodgietersgilde', dat in ge- usti Tid jaar door Ehrlichman werd op- ;ht cht om lekken te dichten, in staat is tri van beschuldiging gesteld. Het zijn Egil Krogh, David Young en Gordon Liddy. Laatstgenoemde drie zijn al leen beschuldigd van poging tot in braak en niet van meinedigheid. Krogh heeft de verantwoordelijkheid voor de inbraak op zich genomen. b IRO (Reuter, UPI, AFP) Op strategische punten in de Soeda- e hoofdstad Chartoem zijn gisteren eenheden met machinegewe- opgesteld, nadat voor geheel Soedan de noodtoestand was afge- idigd. >rns^ ris Men hoopte in het kantoor van de psychiater gegevens te vinden over Ellsbergs 'gevoels- en morele proble men'. Ellsberg was de man, die gehei me documenten over de oorlog in Vietnam uit het Pentagon wegnam en liet publiceren. De Grand Jury heeft haar besluiten ter kennis gebracht van rechter James Kolts in Los Angeles, die later heeft meegedeeld, dat de namen van de be trokkenen formeel geheim zullen wor den gehouden tot tenminste een van hen zich heeft gemeld bij de autori teiten. Kolts zei, dat voor maandag geen arrestatiebevelen zullen worden uitgevaardigd om de aangeklaagden de gelegenheid te geven zich vrijwil lig te melden. Hij heeft een borgsom gesteld van vijfhonderd dollar voor ieder van hen. jens in de Egyptische hoofdstad aiigen berichten bewaken leger beden belangrijke regeringsge- wen, benzinestations het vliegveld Chartoem en de bruggen van de •ma Het afkondigen van de noodtoe- te(. d houdt verband met onlusten de afgelopen dagen en tegen de ring gerichte betogingen, gens het Soedanese blad Al Ayyam in de provincie Chartoem onge- 250 arrestaties verricht. De af- vrajdiging van de noodtoestand ge- 'irde door de eerste vice-president Soedan, generaal Baghir Achmed. .president el Nimeiry vervangt, die et het ogenblik in Algiers is, waar topconferentie wordt gehouden niet-gebondcn-landen. in Cairo verder verluidt is de |USt in Soedan vorige week begon- en,i op de universiteit van Chartoem. en groeide uit tol betogingen op lat, waarbij een politieman en een dent werden gedood. Daarna dreig de machtige bond van Soedanese ir jJorweglieden met een staking en n ^je, dat de regering enkele politieke l0we|angenen zou vrijlaten. Deze eis d een van de hoofdredenen geweest iiscH voor het afkondigen van de nood- maaptan(i- u-didi Libanese officier en twee burgers ten. i gedood bij een schietpartij, die i om dinsdagmorgen vroeg afspeelde ecte het centrum van Beiroet Het et göffgwecht brak uit nadat de offi- lizent die een militaire patrouille aan- en L'rde, een taxi aanhield, de drie in- tie Jendcu gevangen nam en een pis- ettiril afpakte. en. t incident heeft grote opwinding in prol Libanese hoofdstad veroorzaakt. heVsdagochtend kwam het Libanese tig iinet in spoedzitting bijeen. De bot- Rozg is het eerste incident sinds de vaiedige gevechten tussen leger en (eeirrilla's, die Beiroet in de maand twefi lamlegden. Het Palestijns verzet "L 4ft echter gezegd dat zij niets met Is li incident te maken heeft. officier hield de taxi aan. vlakbij politiepost langs de uitvalsweg g! Ir de Palestijnse vluchtelingenkam- 51 1. De militair arresteerde de drie g§ ïttenden, nam op de achterbank ij lats en gaf opdracht naar de mili- r:| 1-e rechtbank te rijden. Tijdens die tocht probeerde de taxi te ontsnappen en de officier te ontvoeren. De offi cier trok zijn pistool, hetgeen lot een vechtpartij leidde. Er werd toen een schot van buiten de auto gelost, dat de officier trof. De militair beant woordde het vuur. Tijdens het vuur gevecht, dat daaorp volgde, raakte twee inzittenden van de taxi gewond. Zij en de officier overleden later in het ziekenhuis, aldus mededelingen van het leger. Volgens het dagblad al Hayat waren de inzittenden van de taxi waarschijn lijk leden van de al Saiqa guerilla- groep, die door Syrië wordt gesteund. Het Libanese leger controleert 's nachts het verkeer in en rondom Bei roet, sinds Israëli's in april bij een overval op de Libanese hoofdstad drie Palestijnse commandoleiders hebben gedood. ALGIERS (Reuter) De vierde con ferentie van niet-gebonden landen is gisteravond geopend tijdens een mas sale bijeenkomst van koningen, presi denten en andere heersers in een con ferentie-complex ten westen van de Algerijnse hoofdstad Algiers. De con ferentie begon twee uur te laat. Het topoverleg heeft tot doel de invloed van de niet-gebonden landen en hun onderhandelingspositie ten opzichte van de rijke wereld te versterken. De ministers van buitenlandse zaken van de 76 niet-gebonden landen kozen dinsdag India tot hoofd van de poli tieke commissie en Chili tot hoofd van de economische commissie ter conferentie. BLACKPOOL (Reuter-UPI) De Britse vakcentrale TUC heeft de con ferentie in Blackpool besloten de top- onderhandelingen met de Conserva tieve regering over economische kwes ties voort te zetten. Het Trade Union Congress, dat ongeveer tien miljoen werknemers vertegenwoordigt, heeft echter duidelijk gemaakt dat de be sprekingen met hardheid zullen wor den gevoerd. Compromis De leider van de Democratische meer derheidsfractie in de Amerikaanse Se naat, Mike Mansfield, heeft er giste ren bij de Senaatscommissie voor Wa tergate en president Nixon op aan ge drongen om elkaar te ontmoeten en een nieuwe poging te doen om een grondwettelijke botsing te voorkomen over de kwestie van de geluidsbanden. In een interview kort voor de ope ning van het Congres zei Mansfield te hopen op een compromis, waarbij Nixon de geluidsbanden aan de Wa* tergate-commissie zal overhandigen, die de inhoud daarvan vertrouwelijk moet behandelen. Hij stelde een soortgelijke regeling voor tussen Nixon en de openbare aanklager Ar chibald Cox, wiens acties al hebben geleid tot een bevel van rechter Sirica aan Nixon de banden beschikbaar te stellen. Nixon is tegen deze eis in be- roep gegaan. Deze gehelmde arbeiders namen dins dagavond deel aan een massa-betoging in de Chileense hoofdstad Santiago- ter viering van de derde verjaardag van het aan de macht komen van de linkse Unidad Popular van president Allende. Het was een van de grootste demonstraties, die Santiago ooit heeft beleefd. Honderdduizenden leden en aanhangers van linkse politieke partij en vakbonden en andere arbeidersor ganisaties trokken urenlang onder het roepen van leuzen en het zwaaien van vlaggen door de straten van het cen trum naar het Moneda-plein voor het presidentiële paleis. Het kwam niet tot incidenten. Op hel balkon van het paleis sloeg Allende met de voornaamste ministers en leiders van linkse organisaties de betogers gade. In een korte toespraak zei hij 'zeer bewogen' te zijn door de ze demonstratie van aanhankelijkheid van het volk.' Hij waarschuwde 'waak zaam, zeer waakzaam te zijn, omdat wij geconfronteerd worden met een ernstige samenzwering. Onze voor naamste taak is deze dreiging te weer staan.' Gisteren werden in Santiago twee de monstraties van vrouwen gehouden: een tegen de regering en een voor Al lende. Het nationaal verbond van Chi leense detaillisten heeft gisteren een algemene winkelsluiting van 48 uur afgekondigd om te protesteren tegen het optreden van de politie in de stad Leyda. Tijdens een botsing met sta kende vrachtwagenbezitters werd daar een chauffeur doodgeschoten. De Chileense minister van binnen landse zaken, Carlos Biones, zei dins dag, dat van de 48.000 vrachtwagens, die aanvankelijk als gevolg van de staking niet reden thans meer dan de helft al weer op de weg is en dat de gevolgen van de staking daardoor 'dragelijk' zijn geworden. Verbod Dezelfde rechter John. Sirica in Was hington heeft gisteren de Watergate- verdachten Jeb Stuart Magruder en James McCord toestemming gegeven te reizen, maar niet om lezingen te geven. Sirica zei, dat het hem niet juist leek Magruder en McCord geld tp laten verdienen aan hun vergrij pen. Het verbod op het houden van lezingen noopt McCord tot het annu leren van een reeks lezingen op ze ventien plaatsen in de loop van sep tember. Magruder heeft dinsdag in een brief aan de rechter geschr even, dat hij slechts voornemens was in september en oktober 'een beperkt aantal lezin gen' op middelbare scholen te geven. Sirica verwierp een suggesgie van McCords advocaat Fensterwald, dat zijn cliënt althans toegestaan zou wor den lezingen te houden voor religieu ze groeperingen en de honoraria te geven aan liefdadigheidsinstellingen. McCord heeft er volgens hem behoef te aan zijn 'boodschap' uit te dragen. Nixon heeft dinsdag William Colby als de nieuwe directeur van de inlich tingendienst CIA beëdigd. Colby heeft van 1968 tot 1971 de pacificatiepro gramma's in Zuid-Vietnam geleid. Bekende iviskundige steunt kerngeleerde MOSKOU (UiPI, AP, Reuter) In de Sowjet-Unie duurt de felle campagne tegen de dissidente kern geleerde Andrei Sacharow onverminderd voort. Toch heeft een corresponderend lid van de Russische Academie van Wetenschappen, de bekende wiskundige Igor Sjafarewits], Sacharow dinsdag openlijk verdedigd. In een open brief die hij aan westelij ke correspondenten heeft versterkt zegt de wiskundige, dat alle mensen Sacharow zouden moeten verdedigen. 'Hij is een groot geleerde en een van de beste vertegenwoordigers van de mensheid', zegt hij. Sjafarewitsj is hoofd van de afdeling algebra van het wiskundig instituut. Hij vergelijkt de huidige campag ne tegen Sacharow met het optreden te gen leden van de academie in het Sta- lin-tijdperk. Sacharow wordt aangeval len, omdat 'hij de misdaden en wan toestanden van onze maatschappij he kelt met de volharding en onbaatzuch tigheid, die typerend zijn voor de bes te vertegenwoordigers van het Russi sche volk. Zijn geweten doet hem spreken. Hij kan niet zwijgen. Moeten wij soms geloven, dat wij in een para dijs leven waarin geen wantoestanden of misdaden voorkomen?' Sjafarewitsj zegt dat Sacharow groot gevaar loopt. Hij is door het partij blad Prawda al beschuldigd van het 'belasteren van de sociale structuur van de Sowjet-Unie'. Dezelfde woor den staan in artikel 70 van het wet boek van strafrecht, dat daar zeven jaar gevangenisstraf op stelt. De Westdultse Nobelprijswinnaar voor literatuur Heinrich Böll, die te vens voorzitter is van de internationa- bor Yuko Nakamikado >KIO Een nieuw gevormde pressiegroep, bestaande uit felle ti-commiuiistische leden van de Japanse regeringspartij, is met ies begonnen op een breed front. De oppositie vreest het begin n een fascistische beweging. LONDEN (Reuter) Een anti- royalistisch lid van het Britse Lagerhuis heeft zich bijzonder kwaad gemaakt over het bevel van het leger 17.000 pond ster ling (bijna 130.000 gulden) op te halen onder de militairen als een huwelijkscadeau voor prin ses Arme. William Hamilton zei dat hij het ministerie van de fensie zou vragen het bevel in te trekken. Volgens kranteberichten moeten officieren 30 pence 2.50) bij dragen en Ltgere militairen on geveer 40 cent In de desbetref fende mededelingen, die overal in de kazernes zijn opgehangen, worden de soldaten gevraagd de dienstorder niet te laten uitlek ken aan de pers. Hamilton verklaarde: 'Om dienstplichtigen in Noord-Ier- land te vragen bij te dragen aan het huwelijkscadeau voor deze vrouw is een ongekend schandaal. Ik hoop dat de mees ten de lef zullen hebben om te zeggen: donder op. Ik ben zeer geschokt dat zoiets kan gebeu ren. De volgende stap zal zijn dat de gepensioneerden worden gevraagd hun pensioenuitkerin gen te besnoeien om haar een huwelijkscadeau te geven'. Prinses Anne zal op 14 novem ber trouwen met de cavalerie- officier Mark Philips. Zij zullen gaan wonen in een buitenhuis met vijf slaapkamers, dat ver huurd wordt voor 60 gulden per week. 'Dit paar trekt niet van de steun', zei Hamilton. 'Zij zijn goed af met 35.000 pound 265.000) per jaar. het meeste belastingvrij. Ik neem dit prin ses Anne en Mark kwalijk. Zij zouden moeten zeggen, stop dit, we zouden slechts een geluks- boodschap van het leger op prijs stellen'. groep werd gevormd in juli, toen parlementsleden van de regerende •erale Democratische Partij (LDP), wie de meesten van middelbare ftijd waren, ieder met een scheer- s een snee in him pink maakten en terden: 'Met inzet van ons leven, zegelen wij hierbij in bloed het bond van Seriankai (Jonge Maat- appij Storm) om de politiek en de P te vernieuwen'. ceremonie deed denken aan de jl van de ultra-nationalisten van de tweede wereldoorlog. De iep beschuldigt de elkaar op vol- ide LDP-regeringen van compro- ssen met de oppositie en van het lelijk toezien hoe de oude zeden af- elen. Zij staat kritisch tegenover buitenlandse politiek, die erop uit de betrekkingen met de Volksrepu- ek China en de communistische we- d te verbeteren. ar communistische en socialistische positie-woordvoerders zien de groep een rechtse stoottroep voor de re- ring van premier Kakuei Tanaka en LDP-leiders. De LDP achttien geleden ontstaan uit een fusie Ben twee conservatieve partijen sft sindsdien met succes het Diet irlement) beheerst. Zij was ook het mis voor een aantal georganiseerde tties. ftakeling iehi Nakao, woordvoerder van Sei- rankai en onderminister van land bouw, heeft in een interview beweerd dat LDP-regeringen begonnen zijn met de oppositie samen te werken tij dens het kabinet van wijlen premier Hayato Ikeda in het begin van de ja ren zestig. De regering-Ikeda bracht Japan welvaart, zo zei hij, maar stuur de het land ook in de richting van 'geldaanbidders' te zijn 'zonder mo raal of een gevoel van verantwoorde lijkheid'. Hij verklaarde ook dat uit gebreide uitwisselingen met de com munistische landen Japan meer kwaad clan goed zal doen en dat de betrek kingen met dergelijke landen niet on beperkt moesten zijn. 'Wij zijn allen voor de normalisering van de betrek kingen met China. Wat wij niet kun nen toestaan is dat de regering Tai wan, onze traditionele bondgenoot, in de steek laat', aldus Nakao. De Seirankai slaagde erin LDP-leiders zo onder druk te zetten dat ze een voorgenomen bezoek van 'duiven' uit de partij aan Noord-Korea afzegden. De groep waarschuwde ook de rege ring voor het schaden van de betrek kingen met Zuid-Korea met het inci dent, waarbij de Zuidkoreaanse oppo sitieleider Kim Dae-jung in augustus uit een hotel in Tokio werd ontvoerd en geblinddoekt vijf dagen later in Seoel terugkeerde. Aftreden De waarschuwing werd gegeven nadat minister van justitie, Isaji Tanaka, in vriendelijk land. 'Zij zijn niets anders dan communisten-vrienden. De toon van hun artikelen is gelijk aan die van voor het uitbreken van de oorlog tegen de Verenigde Staten', zo be weerde Nakao. De 43-jarige Nakao viel ook de Japan se televisie-programma's aan, omdat ze immoreel en ongeschikt voor kin deren zijn. Een studiegroep van Sei- ranka heeft besloten manieren uit te werken om op te treden tegen de linkse Japanse bond van onderwijzers, zo zei hij. Nakao meende dat de ideo logie van iedere partij buiten het on derwijs moet worden gehouden en hij voegde eraan toe: 'Wij twijfelen ook aan de wijsheid om door communis ten beïnvloede universiteiten te laten bestaan'. Strijdkrachten i Katuei Tanata het parlement verwees naar de opvat ting dat spionnen van een 'bepaald land' erbij betrokken waren een duidelijke verwijzing naar de inlich tingendienst van Zuid-Korea. Nakao wees de verklaring van de minister als onverantwoordelijk van de hand en voegde eraan toe: 'We zullen hem tot aftreden dwingen'. Hij beschuldigde de Japanse dagbla den ervan dat zij het incident aangre pen om haat te zaaien tegen een Nakao verklaarde dat zijn groep niet bang was voor de invloed van de com munisten In het parlement (zij heb ben 39 van de 491 zetels in het parle ment), maar voor hun duidelijke in vloed op de gerechtelijke macht, de pers en het onderwijs. De groep wil een wijziging van de Japanse grond wet, die volgens haar een 'gedwongen Japanse vertaling' is, die werd opge legd tijdens de .Amerikaanse bezetting na de tweede wereldoorlog. De wijzi ging moet 'de juiste status geven aan de Japanse defensie-strijdkrachten'. De strijdkrachten moet meer moderne wapens importeren, zodat zij Japan kunnen verdedigen, totdat Amerika volgens het' veiligheidsverdrag tussen de twee landen te hulp schiet. Maar naar zijn mening had Japan geen be hoefte aan kernwapens. De 32 leden van Seiranka maken nog geen tien procent uit van de totale LD P-afvaardiging in beide kamers van het parlement 282 in het lagerhuis en 251 leden in het hogerhuis. De eerste aanwijzingen hoe de groep bij de kiezers aanspreekt komt pas vol gend jaar juni bij de verkiezingen voor het hogerhuis. Maar nu al heeft zij de woede gewekt van de oppositie. De communistische partij zegt dat Seirankai een gevaarlijke rol speelt als de commando-troepen van het ka- binet-Tanaka, dat volgens haar een fa scistische koers is ingeslagen. En één van de leidende communisten zei dat de groep zich kan ontwikkelen tot een belangrijke macht binnen de regering en dat de regering en de LDP-leiders haar. trachten te gebruiken om de op positie mee te dreigen. Gevaar De socialistische partij noemde de groep de lijfwachten van de premier en vergeleek haar met Hitiers garde in nazi-Duitsland. Het veel gelezen dagblad Yomiuri zag in een hoofdre dactioneel commentaar gevaarlijke ontwikkelingen in de situatie. Als het volk het niet eens is met de regering, maar als de oppositie-partijen aan het bekvechten zijn met elkaar en niet in staat zijn de macht over te nemen, dan is de situatie geknipt voor een groep die liever actie dan redelijkheid wil. aldus het dagblad. 'Laten wij ho pen dat de jonge-LDP-leden de juiste richting zullen vinden voor het schep pen van een nieuwe toekomst voor ons land', voegde hij eraan toe. Yuko Nakamikado is correspondent van het Engelse persbureau Reuter in Tokio. Ie PEN-club, heeft zijn verontwaardi ging uitgesproken over het feit, dat de Westduitse ambassadeur in Mos kou, zijn bekende collega-schrijver Giinther Grass heeft verzocht af te zien van een reis door Rusland ln verband met het huidige literaire kli maat. Böll noemde de actie van de Westduitse ambassadeur dinsdagavond voor de Westduitse televisie 'schanda lig'. 'Het klimaat tussen de Bondsre publiek en Rusland kan niet verbe terd worden ten koste van Solsjenitsyn en Sacharow', aldus de boze Böll. De Prawda heeft dinsdag een commu niqué gepubliceerd, waarin twintig le den van de kunstacademie de campag ne tegen Sacharow steunen. Ook pu bliceerde het blad een open brief van zeven bekende uitvoerende Russische musici, onder wie de violisten David Oistrach en Leonid Kogan, waarin Sa charow wordt beticht van 'lasterlijke anti-Sowjet-verklaringen'. Pjotr Yakir en Victor Krassin, die za terdag tot drie jaar gevangenisstraf, gevolgd door drie jaar ballingschap zijn veroordeeld wegens tegen de Sowjet-Unie gerichte activiteiten, heb ben gisteren op een persconferentie in Moskou opnieuw hun schuld be kend. Yakir zei het vonnis juist te achten en om de persconferentie (met westerse journalisten) te hebben ver zocht, omdat hij de 'verzinsels in de westerse pers wilde tegenspreken'. Ya kir en Krassin zagen er goed uit. Tijdens de persconferentie waar schuwde de Russische adjunct-procu reur-generaal, Mikhail Malyarow, de nog op vrije voeten zijnde kerngeleer de Sacharow, dat hij voor zijn 'anti- Sowjet-activiteit' ook ter verantwoor ding zou kunnen worden geroepen. BONN (AP) De Westduitse minis ter van wetenschap en technologie Horst Ehmke heeft gisteren toegege ven. dat hij een bedrag van ongeveer 50.000 gulden heeft opgenomen van een geheime rekening, een dag voor dat een voormalig lid van het West duitse parlement een zelfde bedrag zou hebben ontvangen als omkoop som. Maar Horst Ehmke ontkende te genover een commissie van onderzoek van het Westduitse parlement, dat het bedrag, dat hij in april van het vorig jaar had opgenomen, ooit in de zak ken terecht zou zijn gekomen van het voormalige christen-democratische lid van het parlement, Julius Steiner. Steiner heeft eerder verklaard, dat hij ongeveer 50.000 gulden had ontvangen als omkoopsom van een functionaris van de Sociaal-Democratische partij, om zich van stemming te onthouden bij een belangrijke stemming over een motie van wantrouwen in ver band met de Oost-politiek. WASHINGTON (UPI, Reuter) —In zijn tweede, door de televisie uitge zonden persconferentie in twee we ken, heeft president Nixon de Arabi sche landen gisteravond gewaar schuwd, dat zij olie-afzetgebieden zou den kunnen verspelen als de extremis ten onder hen de olieprijs zouden ver hogen of buitenlandse oliemaatschap pijen zouden naasten zonder bevredi gende vergoeding. Omdat de Arabische landen het olie- vraagstuk laten samenhangen met hun conflict met Israël, zei de presi dent, 'heb ik dr. Kissinger (zijn advi seur inzake de buitenlandse politiek en kandidaat-minister van buitenland se zaken) gevraagd de grootst mogelij ke prioriteit te geven aan het streven naar een regeling van het conflict'. Nixon zei, dat hij bij gelegenheid van het einde van het reces van het Con gres, de lijst van besluiten van dit jaar eens heeft bekeken en tot de slotsom is gekomen dat zij er van uit het Witte Huis bezien 'erg te leurstellend' uitziet. Toch betrof het volgens de president voorstellen, die niet specifiek 'Repu blikeins' van inslag waren en van vi taal belang voor het hele Amerikaan se volk. Hij deelde mee, dat hij om deze reden een nieuwe 'State-of-the Union'-bood- schap aan de parlementariërs zal stu ren. Epidemie breidt zich niet meer uit ROME (DPA) Door het verbod op de handel in en het eten van mosselen zijn in Italië duizenden mensen werkloos geworden. Het ministerie van volksgezondheid in Rome is van mening dat de cho- lera-epidemie in eerste instanties door het eten van besmette mos selen is ontstaan. De epidemie lijkt zich overigens te stabiliseren. Gisteren werd geen melding gemaakt van nieuwe slachtoffers. In to taal zijn nu 18 mensen aan cholera bezweken. De angst voor het eten van zeebanket dcet veel Italianen ook afzien van het eten van vis. In de havens zijn hele vissersvloten opgelegd en verrotten tonnen vis. In heel Italië en vooral in Napels, zijn mosselen een volksvoedsel. Vorig jaar werd meer dan zeventigduizend ton aangevoerd. Door mosselen loopt per dag ongeveer 200 liter zeewater. Virussen en bacterieën zetten zich hierdoor in het mosselvlees vast. Wat de cholera betreft, dinsdag werd bekendgemaakt dat ook in Milaan een geval is geconstateerd. Een 32-jarige vrouw werd in die 'stad vorige week na een reis naar het Midden-Oosten in een ziekenhuis opgenomen. Pas nu is uitgelekt, dat ze met cholera bleek te zijn besmet. Ze verkeert niet meer in gevaar. In Napels lijkt de epidemie op haar retour te zijn. Van de oorspronkelijk 426 in ziekenhuizen opgenomen pa tiënten zijn er nog 378 over. Het aan tal vaststaande gevallen van cholera bedraagt 83. Van 23 meest recentelijk uitgevoerde analyses, bleken maar drie positief. Het ministerie van koopvaardij in Ro me heeft alle havendirecties opdracht gegeven alle clandestiene mosselen kwekerijen te vernietigen en intensie ver te surveilleren langs de kustgc- deelten waar de visserij verboden Is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9