dichtbij Foto's van een warm feest weerrapporten afetariahouder doodgestoken het weer Feestelijk weer Vj iOUW/KWAMTET DOtMDERIDAG 6 SEPTEMBER 1973 onder redactie van loessmit Ene wekker is de andere niet redding russisch wild Besluit Rozenburg inzake vergunning Gulf vernietigd ^(OTTERDAM Na een vechtpartij oor een cafetaria op de Nieuwe Bin nenweg in Rotterdam is in de nacht an dinsdag op woensdag omstreeks alf drie de 34-jarige eigenaar van het iafetaria 'Dorris' B. J. Sandee overle- r Jen door messteken in rug en buik. [ij stierf aan inwendige bloedingen fi het Dijkzigtziekenhuis. )e fatale steken zijn volgens de poli- ie toegebracht door de 24-jarige kei- er R. E. Hij had samen met twee rienden de 19-jarige zeeman E. W. n de 26-jarige zeeman E. B. met de igenaar onenigheid gekregen over de ekening. (ADVERTENTIE) menu 'vada' Zarzuella (Spaanse vissoep), Valenciaanse paella. Spaanse meloen- Als gloedvolle finale 'n Vada. Een stevige senoritas met stijl en allure. Ook in naturel. Hoewel, v -g u beleeft Vada J minstens zoveel 27 Ct J rookplezier aan een Duet. Grand Luxe, Succes of een Nostra. Stuk voor stuk sublieme sigaren invan Van onze weerkundige medewerker De natuur heeft gisteren mee feest ge vierd. De hoge middagtemper at uur, samen met de bijna windstilte, bete kende voor sommige feestgangers te veel van het goede. In het zuiden van het land (Maastricht) werd het 31 graden Celsius. In Rijnmond xvas de sfeer bedompt. In Duitsland was het haast nog warmer dan in Frankrijk: Neurenberg, Frankfort en Tempelhof 32 gr.C., Kassei 33 graden. De lucht vochtigheid was er zeer gering: zo gaf Frankfort gisteravond om 7 uur bij een temperatuur van 29 gr.C. een dauwpunt van 10 graden. Nantes (dauwpunt depressie niet meer dan 6 gr.) meldde 's middags onweer. Ukke gaf dit verschijnsel enige uren later, toen ook het vliegveld Meisbroek bij Brussel donder rapporteerde. Ook in de hogere niveaus heerste de zomer. De temperaturen om 1 uur gistermid dag boven De Bilt waren: 100 meter 25 gr., 200 meter 23, gr., 300 meter 24 gr., 3.000 plus 5 gr. (normaal 1,2), 3.930 meter 0 gr., 5.500 meter 13,5 gr. (normaal 15,5). Let op de in versie (temperatuuromkering) op 300 meter: een stijging in plaats van een daling. Door 'terugkaatsing' van de tv-straling tegen dit plafond kon gis teren onder meer de BBC-televisie zeer duidelijk worden opgevangen. Het plezierige bij een situatie als de ze is, dat het mooie weer zich niet di rect laat wegblazen. De luchtdrukver- schillen zijn gering, waardoor import van slecht weer niet goed mogelijk is Lokale storingen doen zich wel voor De vooruitzichten wijzen dan ook op aanhouden van het gunstige septem berweer met deze restrictie, dat de middagtemperaturen in de tweede helft van deze week geleidelijk aan wat lager worden: vandaag tussen 20 en 26 graden, morgen wellicht nog en- zonnig Amsterdam onbewolkt 24 0 De Bilt onbewolkt 26 0 Deelen onbewolkt 27 0 Eelde mist 23 0 Eindhoven onbewolkt 29 0 Den Helder mist 20 0 Luchth. Rtd. onbewolkt 24 0 Twente onbewolkt 27 0 Vlissingen onbewolkt 26 0 Zd. Limburg onbewolkt 30 0 Aberdeen zwaar bew 22 0 Barcelona onbewolkt 27 0 Berlijn licht bew 25 1 Brussel onbewolkt 28 0 Frankfort onbewolkt 31 0 Genève onbewolkt 27 0 Helsinki zwaar bew 15 0 Innsbruck onbewolkt 29 0 Kopenhagen zwaar bew 19 0 Lissabon licht bew 24 0 Locarno onbewolkt 27 0 Londen licht bew 27 0 Luxemburg onbewolkt 31 0 Madrid onbewolkt 32 0 Malaga onbewolkt 28 0 Mallorca onbewolkt 30 0 München onbewolkt 29 0 Nice licht bew 25 0 Oslo geheel bew 20 0 Parijs onbewolkt 33 0 Rome onbewolkt 29 0 Split onbewolkt 30 0 Stockholm half' bew 19 0 Wenen onbewolkt 31 0 Zlirich onbewolkt 30 0 Casa Blanca onbewolkt 25 0 Istanboel onbewolkt 28 0 Las Palmas onbewolkt 31 0 New York licht bew Tunis onbewolkt 30 0 SNEEUW ONWEER Hoog water 7 september Vl'.sslngen: 9.42- 22.21, Haringvllctslutsen: 11.25--. Rotterdam: 12.29c c. Schevenlngen: 11,00-23.08. IJmuldcn: 11.46--, Den Helder: 1.56-14.27. Harllngen: 4.23-17.01, Den Helder: 6.57-19.48. Tilburg werd de plaats waar de koninklijke familie het regeringsjubileum vierde. Op de foto kijken van links naar rechts prins Carlos, prins Claus, prinses Beatrix, de koningin en prins Bernhard naar het op laten van een luchtballon. De voltallige koninklijke familie was aanwezig bij de nationale viering van het regeringsjubileum in de Amsterdamse RAI. Koningin Juliana krijgt tijdens de Mies Bouwman-quiz van de winnaar een cadeau en een gedicht aangeboden. kele graden lager, bij een uit zuid west of west opkomende wind. Het Nederlandse weerschip Cumulus dat de post Kilo inneemt voor de Golf van Biskaje, meldde gisteravond een krachtige noorden wind en een baro meterstijging van 2,6 millibar in drie uur. Het iveerschip 1 ten zuiden van IJsland daarentegen een daling van 4 mb. Vooruitlopend op het zomer over zicht kan alvast worden vermeld, dat het in De Bilt tussen 1 juni en 1 september in totaal 69 uur geregend heeft tegen 108 normaal. Augustus nam daar 20 uur van voor zijn rekening tegen nor maal 39. het podium slaan prinses de koningin en prins ■oiernhard de verrichtingen van de gade in Til- aWg- Sen opname bij de viering van het regeringsjubileum in de RAI: prin sjes Beatrix en prins Claus hebben dolle pret. Een feestelijk versierde zijstraat van de Looiersgracht in de Jor- daan. Door het mooie weer zet ten sommige café's tafeltjes bui ten. In Tilburg was de belangstelling van de fotograferende pers buiten gewoon groot. BINNENLAND T5/K7 Uit de Wekker: 'Jazz.Hoe moei lijk het fenomeen jazz ook te om vatten is, vaststaat, dat jazz aan vankelijk een sociaal gekleurde muziek was, evenals de blues'. 'Aangezien tegenwoordig, in West- Europa althans, de sociale misstan den zijn opgeheven of beter gelijk getrokken, is de jazz toch een mu ziek van een min of meer revol terende minderheid, hoewel die rol tegenwoordig schijnt te zijn over genomen door de rock, waarbij we het woordje minderheid gevoeglijk kunnen vergeten, wat te wijten is aan het feit dat de pop en rock door een eenvoudiger structuur en wijze van spelen gemakkelijk ge meengoed zijn geworden'. Uit de Wekker: 'Het nieuwe lied boek: Er is op gewezen dat de kerken voor het eerst eendirect beroep op de dichters gedaan hbben voor de berijming van de psalmen en ook voor deze liederen. Dat is dan het unieke van deze psalm- en liederenbundel'.'Het zal dan ook wel de vraag zijn of de gewone kerkmensen in Ergens- en in Nergenshuizen die toch, krachtens de opzet uiteindelijk deze liederen in de eredienst of thuis of op hun schip zingen moe ten, de zegging van deze dichter- profeten kunnen 'overnemen' en als ze uitting van hun hart, dat behoefte heeft God de Here te lo ven, aanvaarden. Gebeurt dat niet, dan is toch eigenlijk de opzet van deze bundel mislukt en blijft ze voor het merendeel een zaak voor poëtisch en liturgisch gevoelige geesten'. Oproep in de Wekker: 'Boikot kol- legegeld; alleen bereik je niks'. Oproep in de Wekker: 'Bezoekt de schooldag te Apeldoorn op zater- 'Er zijn geen gedocumenteerde ge vallen in Canada van het doden van een mens door een wolf. Elk jaar kamperen en kanoën duizen den kinderen en het centrum van het Algonqumpark, waar het we melt van de wolven'. Dr. James Pimlott uit Toronto, die voor deze uitspraak zijn hand in het vuur durft te steken, vindt dat het do den van wolven door niets, maar dan ook door niets wordt gerecht vaardigd. Hij zat een internationa le vergadering in Stockholm voor, waar plannen opgesteld zijn om de wolf te redden. Het dier loopt na melijk gevaar uitgeroeid te worden en dat komt, verklaarde het Wereldnatuurfonds in Genève, doordat iedereen altijd maar denkt dat die wolf zo'n gevaarlijk dier is. en dat terwijl niemand bang voor hem hoeft te zijn. Daarom zijn de deskundigen uit veertien landen ook in Stockholm bij elkaar gaan zitten, want de ideeën over de wolf moeten veranderen: niemand mag meer denken dat hij een- bloeddorstige doder is, maar ieder een moet weten dat de wolf een sterk ontwikkeld sociaal dier is, dat zeker voor de mens geen be dreiging vormt. Vooropgesteld na tuurlijk, dat een wolf niet ram melt van de honger, als ie plotse ling voor je staat. Sowjet-ambassadeur J. Romanow heeft het eerste exemplaar al in handen van een nieuw Nederlands landbouwperiodiek, dat maar voor weinigen in ons land leesbaar is, omdat het in het Russisch is ge schreven. Het is dan ook de bedoe ling dat dit 'agrarisch panorama van Nederland' zes keer per jaar belandt bij minstens drieduizend instellingen in de Sowjet Unie, die iets met landbouw te maken heb ben en daarin puur technische ar tikelen kunnen lezen over wat hun beroepshalve moet interesseren. Het blad telt minimaal acht pagi na's, waarvan in elk geval ons ei gen ministerie van landbouw een stukje mag volschrijven of laten volschrijven. De rest van de ruim te is voor Nederlandse bedrijven gereserveerd die hulpmiddelen voor de landbouw leveren of voor industrieën die met de landbouw te 'Oké, jongens, nu weer aan het werk.' dag 15 september in de Grote Kerk aan de Loolaan'. Advertentie uit de Wekker: 'blikje leverpastei van 53 voor 43'. Advertentie uit de Wekker: 'Avond- maalserviezen in zilver, pleet en tin. Speciale serviesjes in draag- koffertjes voor zieken- en bejaar- denbezoek.' Het is duidelijk: de ene Wekker is de andere Wekker niet. De Wek ker van de jazz, de boycot van het collegegeld en het blikje leverpas tei is niet de Wekker van het nieuwe liedboek, de schooldag en de avondmaalserviezen. De laatste Wekker is het officiële orgaan van de christelijke gereformeerde kerken in Nederland dat, begon nen als het 'Stichtse Wekkertje' (voor Utrecht), ma het Wekkertje nu als de Wekker zijn 82ste jaar gang beleeft. De andere Wekker is het eerste nummer van een nieuw 'onafhankelijk opinieblad' van de technische hogeschool Twenthe Zoiets heet plagiaat en hoofdredac teur prof. dr. B. J. Oosterhoff van de oude, eerbiedwaardige wekker is daar dan ook niet dicrect gelukkig meer, hoewel hij de nieuwe Wekker nog niet onder ogen heeft gehad en er zich ook bepaald niet verschrikkelijk over kan opwinden. 'Ze zullen toch wel geweten heb ben dat er al een Wekker bestaat. Prettig vind ik het niet, maar het. blad zal waarschijnlijk in heel an dere kringen gelezen worden'. Boos is prof. Oosterhoff in elk ge val niet. 'Eerst moet ik het gezien hebben en daarna kan ik er dan met de andere redactieleden over spreken wat er aan gedaan moet worden. Daar moeten we eerst even rustug over nadenken'. Zo wild als de cowboys op hun ta melijk tamme mustangs zijn, zo wild worden de overige inwoners van het Engelse plaatsje Chartrid- ge van machteloze woede, als de ruiters met veel lawaai en rokende revolvers onder het slaken van woeste cowboykreten vanaf de Chilternheuvels op hen af komen draven. Niet dat ze veel kwaads in de zin hebben, die namaak- cowboys, maar ze maken veel te veel herrie naar de zin van het be zadigder deel van het ruim 1700 mensen tellende dorp. Niet om aan te horen, vinden ze, en daarom hebben ze een klacht bij hun ge meenteraad ingediend. Onzin, vindt 36-jarige fabrieksar beider Bert George, die plotsklaps in 'Hoss' (Bonanza) verandert zo dra hij op zijn mustang rondrost. 'Er zitten maar veertien volwasse nen en twintig kinderen op onze cowboyclub en langer dan ander half uur zitten we nooit in het za del. En ach, die paar losse flodders en dat geyell, dat valt best mee. We mogen ons stukje 'prairie' nou eenmaal gratis gebruiken, omdat we de hekken en het gras onder houden. Dat laten we niet schie ten, maar 's avonds laat rijden we nooit uit en we kondigen alles nog van tevoren aan ook'. Helemaal in stijl heeft gemeente raadslid Don Strange de boze bewo ners toegezegd dat de raad met de gedachte speelt 'marshall Matt Dil lon' (uit de tv-serie Gunsmoke) er bij te halen, maar dat raadt 'Hoss' ten sterkste af: 'De kinderen van onze club spelen ook graag Indi aantje en dat zou de marshall wel eens zijn scalp kunnen kosten'. ruimte niet voor niets: een pagina 'panorama' gaat ze, inclusief de maken hebben. Ze krijgen die vertaling in het Russisch, zo'n dui zend gulden kosten. En dan mag het nog niet teveel op een adver tentie gaan lijken ook, omdat het Instituut Nederland-USSR (onder wiens auspiciën Veenman en Zonen in Wageningen het blad uitgeeft) zo'n artikel dan onverbiddellijk te rugstuurt. Een beetje reclame voor eigen huis mag natuurlijk wel, want het instituut hoopt dat de agrarische export naar de Sowjet Unie groter wordt door de inhoud van dit nieuwe blad. DEN HAAG De Kroon heeft een besluit van het college van b. en w. van Rozenburg vernietigd, waarbij aan Gdlf Oil raffinaderij nv een voor waardelijke vergunning verleend werd voor uitbreiding van haar inrichting voor het opslaan, bewerken en ver werken van petroleum en chemische produkten aan de Mozelweg In Rozen burg. Het Centraal actiecomité Rijn mond had tegen het besluit van b.e w. beroep ingesteld. De Kroon heeft geoordeeld dat de be wuste inrichting behoort tot een van de categoriëen, bedoeld in artikel 1 van het lnrichtingenbesluit behorend bij de wet inzake luchtverontreini ging. Dit besluit trad op 18 september vorig jaar in werking. In verband daarmee hadden GS van Zuid-Holland op de aanvraag behoren te beslissen. B. en w. waren in deze niet bevoegd, aldus de Kroon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7