Beter contact met zwakzinnigen nodig KVP: handhaaf defensiebudget op huidige peil eoeo s iaffa Weinig ruimte voor reële verbetering van inkomens Pronk beslist spoedig over besteding van miljoenen voor Vietnam i i i Thema film van Vrijman oj) congres: sprktgt erfris vat Ochtend vrij op 26 scholen na bom-telefoontje ivdiets beter dan de ivsfrr datweten jullie best'. Verdwenen fresco van graf uit kerk duikt plotseling op Versterken van radiozenders lijkt mogelijk Juliana1948- 197a -:h Journalisten boos: mogen niet bij koninklijke picknick Italiaan die met prins Bernhard botste, op de bon W. L. J. Spit enige kandidaat voor voorzitter NKV Vijftig miljoen voor investeringen in het noorden Middenstand boos over prijsbeleid TROOT/K.WARTET DONDERDAG 6 SEPfTEMBER 1973 BINNENLAND Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zwakzinnigen zijn niet zielig, niet tragisch. Het is merkwaardig dat de samenleving alle mogelijke menselijke tekort komingen zonder veel moeilijk heden aanvaardt, maar met zwak zinnigheid grote moeilijkheden heeft. Zwakzinnigen worden als minderheidsgroep apart gezet en bij voorkeur midden in de bos sen (dus achter erg veel bomen) in instellingen opgeborgen. Daar doen we niet alleen hen maar ook onszelf mee tekort. Dat is het centrale thema van de film 'Een andere kijk op zwakzinnigheid' van Jan Vrijman, die dinsdagmiddag in première ging bij de opening van een internationaal congres over dit onderwerp in D~n Haag. De film laat geestelijk gehanuicapten zien als me demensen die er recht op hebben, als mens aanvaard te worden, met wie contact mogelijk is, ook al kost dat soms een eindeloos lijkend geduld. Vrijman maakte het zichzelf en zijn publiek niet gemakkelijk, door zich vooral op de omgang met ernstige zwakzinnigen te concentreren. Maar daardoor is het een aangrijpende film geworden. De opdrachtgeefster de stichting Nationaal orgaan zwakzinni genzorg (NOZ) is met het resultaat bijzonder gelukkig, vertelde na afloop de heer D. W. Dondorp van de NOZ- filmcommissie. 'Een andere kijk op zwakzinnigheid' is bedoeld om over het onderwerp In gesprek te komen met bijvoorbeeld groepen jongeren op vormingscentra. Wij hopen hiermee begrip voor en omgangsbereidheid met zwakzinnigen te bereiken, aldus de heer Dondorp. Omgang De film laat zien hóé je met ze kunt omgaan, en dat is juist het punt waarop de goedwillende 'buitenstaan der' zich vaak onzeker voelt en zich dus terugtrekt. De NCRV-televisie is van plan de film. die ook in het ka der van de beroepskeuzevoorlichting gebruikt zal worden, op 25 september uit te zenden. Het derde congres van de Internatio nale vereniging voor de wetenschap pelijke studie van zwakzinnigheid werd dinsdag door staatssecretaris J. Hendriks van volksgezondheid geo pend. Hij gaf de bijna duizend des kundigen uit 33 landen een beknopt overzicht van de Nederlandse instel lingen waar zwakzinnigen geholpen of verpleegd worden. Daarmee had hij een van de belangrijkste redenen te pakken waarom het congres in ons land wordt gehouden. Internationaal gezien beschikken wij over vele geode voorzieningen, die zorgvuldig zijn afgestemd op moge lijkheden en behoeften van mensen met verschillende graden van zwakzin nigheid. Die variëren van dagverblij ven voor kinderen en volwassenen die wel in het gezin (of in een pleegge zin) kunnen blijven opgenomen, tot instellingen waar diep zwakzinnigen permanent verblijven. En dan zijn er nog de sociaal-pedagogische diensten, voor licht gehandicapte kinderen die alleen een aangepaste vorm van on derwijs nodig hebben. Dat betekent intussen niet dat de con gresgangers, voor wie ook werkbezoe ken aan de instellingen op het pro gramma staan, een beeld van rozen geur en maneschijn krijgen voorgezet. Het NOZ had 29 pagina's nodig om hen een overzicht te geven van hoe onze zwakzinnigenzorg ongeveer werkt, onder verantwoordelijkheid van maar liefst vijf ministeries die 'geen algemeen beleid op grond van een aantal centrale beginselen voeren'. Over dat onderwerp gleed staatssecre taris Hendriks in zijn openingstoe spraak wat soepeler heen: 'het is vaak een ingewikkelde zaak'. Hij kwam trouwens maar tot vier betrokken de partementen. (Volgens de NOZ-bro- chure heeft behalve Volksgezondheid, Onderwijs, Sociale zaken en CRM ook Justitie nog een vinger in de pap en is de wetgeving een lappendeken met gaten De heer Hendriks legde de nadruk op de noodzaak van zo vroeg mogelijke opsporing van zwakzinnigheid, waar door aangepaste hulp ook zo vroeg mogelijk kan beginnen. Daarmee deed hij voorzitter dr. H. A. A. Gresnigt van het Nederlandse organisatiecomi té van het congres een bijzonder ge noegen. Dr. Gresnigt promoveerde on langs op een onderzoek waarin hij aantoonde dat aan die vroege opspo ring in de praktijk nog veel ont- an onze Haagse redactie DEN HAAG Het KYP-bestuur vindt dat het defensiebudget voor 1974 op het huidige peil moet worden gehandhaafd. Het bestuur zegt dit in een verklaring, waarin de aanbevelingen in het, vorig jaar door het KVP Centrum voor Staatkundige Vorming uitge brachte rapport 'Defensie in de jaren 70', worden aanvaard. In dc verklaring zegt het partijbe stuur dat. in afwachting van de resul taten van het overleg tussen Oost en West over wederzijdse troepenvermin- dering en van het overleg binnen de NAVO over betere taakverdeling, een eenzijdige drastische vermindering van de defensieinspanning moet wor den afgewezen. Het KVP-bestuur heeft deze verklaring in overleg met de KVP-tweede kamerfractie opge steld. Uit de verklaring valt op te maken dat de KVP wel akkoord zal gaan met het budget dat het kabinet-Den Uyl in 1974 aan de defensie wil besteden. Naar wij vernamen zal dit budget met (ADVERTENTIE) m meuwe, kloeke hele literfles koel meenem-blik of beker oftetrapak^J Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE (N.H.) De leerlingen van alle 26 scholen van Heemstede moesten dinsdag morgen om half tien in op dracht van de politie de scholen verlaten na een bommelding. Omstreeks kwart over negen kreeg de politie een anoniem telefoontje met als enige mede deling: 'Bij meerdere scholen zijn bommen neergelegd. 'Om dat 'meerdere' alle scholen kon omvatten werden alle school hoofden gewaarschuwd. Volgens de richtlijnen van de politie moesten de kinderen bij het verlaten van het gebouw hun tassen meenemen, maar hun fietsen achterlaten. Het risico dat paniek in fietsenstallingen vaak in kelders onder de scholen zou ontstaan werd te groot geacht. Om half een 's middags sloot de politie het onderzoek naar eventuele bommen af: er was niets gevon den. Vermoed wordt dat een scholier die een dagje vrij wil de hebben, verantwoordelijk is voor de bommelding. Overleg over kanalen nog niet afgerond Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) zal op korte termijn een beslissing nemen over de besteding van der tig miljoen gulden die bestemd zijn voor de wederopbouw van Indo- Cliina. Van dat bedrag dat nog door liet vorige kabinet ter beschik king werd gesteld- is tot nu toe geen cent uitgegeven. Zwakzinnigen zijn medemensen, met behoefte aan menselijk contact. Een beeld uit de nieuwe film van Jan Vrijman, die laat zien hoe dat ook mogelijk is. breekt, evenals aan de voorlichting van de ouders over de handicap van hun kind. Het congres in Den Haag duurt nog tot 12 september. De organisatoren hebben het euvel van zoveel andere grote congressen willen vermijden, dat het her en der houden van zeven lezingen tegelijk de feitelijke informa tie-uitwisseling alleen maar moeilijker maakt Een groot aantal voordrachten ligt in de vorm van korte samenvat tingen op een soort open markt, waai de auteur aan mensen die echt be langstelling hebben, nadere inlichtin gen kan geven. tweehonderd miljoen worden ver hoogd, hetgeen overigens toch op een iets lager percentage van het natio naal produkt zal neerkomen. Het ver schil met het percentage van dit jaar, dat ongeveer 3,68 is, is echter zo ge ring dat dit voor de KVP niet een on- overkomenlijke struikelblok zal vor men. Het bestuur dringt aan op de opstel ling van een meerjarig defensieplan. Daarin zal speciale aandacht moeten worden besteed aan de bezuinigingen in de exploitatiekosten ten gunste van het bedrag dat voor de aankoop van nieuwe wapens kan worden gebruikt. Volgens het KVP-bestuur zullen de Starfighters en NF-5 jagers, waarover de luchtmacht momenteel beschikt, vervangen moeten worden door een nieuw type vliegtuig, dat geschikt is voor een beerkt aantal taken. De KVP heeft al eerder laten blijken het eens te zijn met uitstel van de vervanging van de Starfighter in afwachting van het overleg binnen de NAVO over de taakverdeling. Verkorting Het bestuur vindt dat minister Vrede- ling op korte termijn maatregelen moet nemen die een verkorting van de dienstplicht tot twaalf maanden in gaande uiterlijk per 1 januari 1975 mogelijk maken. Ook bepleit de KVP het aantrekken van aanzienlijk meer vrijwilligers en bestudering van de voor- en nadelen van handhaving van de dienstplicht, waarover de regering haar inrichten op korte termijn be kend moet maken. DEN HAAG De afdeling museum zaken van het ministerie van CRM stelt een onderzoek in naar de her komst van het beschilderde grafge deelte, dat is opgedoken tijdens de kunst- en antiekbeurs in 'Het Prinsen hof te Delft. Het stuk, dat door een antiquair werd aangeboden voor 42.000 gulden, is afkomstig van een in 1948 uit de 'St.-Baafskerk' in Aarden burg verdwenen graf. Het is het hoofdeinde. Het fresco stelt de kruisi- gingsgroep voor. Dr. T. Meijer, hoofd van genoemde af deling van CRM heeft, hangende het onderzoek, besloten te adviseren het stuk uit dc expositie te nemen. Men veronderstelt, dat er in het verleden iets onrechtmatigs mee is gebeurd, al dus de heer Meijer. Het stuk is af komstig uit collectie van wijlen F. Smoorenburg, die in 1948 een groot aandeel had in de restauratie van de beschilderde graven in Aardenburg. Van een verslaggever AMSTERDAM Enkele buurlanden van Nederland blijken geen bezwaar te hebben tegen het vergroten van het vermogen van AM-radiozenders op de 298 en 402 meter. Dit is aan de PTT gebleken, die met het overleg over eventuele versterking van de AM-zenders is begonnen. Aanleiding tot dit overleg rijn klach ten over slechte ontvangst van de bei de zenders in de randgebieden. De zaak kwam aan de orde bij een ge sprek dat minister van Doorn met de NOS en de omroepen voerde vóórdat de Kamer debateerde over het ver dwijnen van de zeezenders. Het ver slag van dit gesprek is nu gepubli ceerd. Voorzitter M. J. Keyzer van de Avro pleitte voor een nieuwe midden golflengte waarbij hij dacht aan die van Marseille. Daarvoor zal de PTT echter weer overleg met de buurlan den moeten plegen en de levering van een nieuwe zender zal zeker twee jaar in beslag nemen. Over de hoogte van de kosten van de nachtuitzendingen was meningsver schil drs. C. H. E. van der Ploeg, fi- nancieel-economisch commissaris van de NOS kwam op twee- en een half miljoen per jaar, mr. J. A. H J. van der Dussen, regeringscommissaris voor de omroep, op zes miljoen. Bij de begroting van 2.5 miljoen is men uitgegaan van een minimum: groten deels op de band opgenomen grammo foonplaten, afgewisseld met nieuws, verkeersberichten maar geen actuali teiten. Omschakelen Minister van Doorn vroeg of het mo gelijk is te vermijden dat Hilversum III tweemaal per dag moeten omscha kelen: om zes uur 's avonds naar de 298 meter, om zeven uur 's morgens weer naar de 240 meter. Volgens mr. Landré van de TROS kan dat alleen als Hilversum III alleen op de volle dig op de 298 meter uitgezonden kan worden. Het programma van Hilver sum II moet dan overdag naar de 240 meter (een zwakke zender, wat nade lig is voor de betrokken omroepen) en avonds na zeven uur allen op de FM. Een woordvoerder van minister Pronk reageerde met deze verklaring op de uitlatingen van de PPR-fractie- leider Bas de Gaay Fortman. Deze zei na zijn terugkomst van een bezoek aan Noord Vietnam deze week, dat Nederland allang een ontwikkelings- deskundige naar Hanoi had moeten sturen voor overleg over de wederop- bouwhulp. De woordvoerder verklaar de echter dat dit nog niet is ge beurd omdat het overleg met Noord Vietnam over de kanalen waarlangs hulp moet worden verstrekt nog niet is afgerond. Het PPR-kamerlid heeft voorts bui tenlandse zaken verweten onvoldoen de haast te maken met de vestiging van een diplomatieke post aldaar. In de besprekingen met Hanoi over dit punt zit weinig sfthot. Wij wachten op antwoord uit Hanoi, maar deze zaak heeft daar niet de hoogste urgentie', reageerde een woordvoerder van bui tenlandse zaken. Organisaties Het probleem rond de hulp aan Noord Vietnam is dat Hanoi niet zo positief staat tegenover de inschake ling van internationale organisaties voor <lit doel. De Nederlandse rege ring heeft echter wel een sterke voor keur voor internationale hulpverle ning. Momenteel wordt overwogen de hulp te verstrekken via de Ariatesche ontwikkelingsbank. Nederland heeft hierover al overleg gepleegd met an dere westerse landen. De hulpverlening aan de andere bei- trokken landen in Indo- China, Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja zal min der problemen met zich mee brengen. Naar verwachting zal besloten worden deze hulp te geven via de Mekong- ADVERTENTIE) Unieke langspeelplaat ter gelegenheid van het 25 jarig regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin. Speciaal samengesteld door Wim lbo en Jan van Hillo uit de NOS-documentaire die op dinsdag 4 september werd uitgezonden. ISr Philips 6830 148 Inleidend gesprek over centraal akkoord 1974 an onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De ruimte voor een reële inkomensverbetering zal slechts gering kunnen zijn. Minis ter Boersma (sociale zaken) heeft dit gezegd bij de eerste inleidende bespreking met het bedrijfsleven over het af te sluiten centraal akkoord voor 1974. Dit akkoord zal een belangrijke bij drage moeten leveren bij de realise ring van de beleidsvoornemens van dit kabinet. Deze rijn: 'Reductie' van de inflatie Bestrijding van de werkloosheid Verkleining van de inkomensver schillen Democratisering van het bedrijfsle ven. De regering wilde nog niet meedelen hoe zij deze beleidsvoornemens wil re aliseren en welke bijdrage rij van het bedrijfsleven verlangt. Het gesprek diende in hoofdzaak om de procedure vast te stellen. De partijen werden het erover eens dat op vier oktober over concrete maatregelen zal worden gesproken. De begroting is dan gepre senteerd en de commissie van deskun digen van de SER is dan in staat geweest zijn oordeel daarover uit te spreken. Er zal naar worden gestreefd de besprekingen voor 31 oktober af te ronden. Met deze procedure is de regering in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de bezwaren van het parlement. Vorig jaar namelijk was het centraal akkoord gesloten nog voor het parle ment zich over de begroting had kun nen uitspreken. Het parlement zou zo monddood rijn gemaakt en buiten spel zijn gezet, aldus het bezwaar van velen. Met de nu gekozen procedure kan het parlement zich hij de algeme ne beschouwingen zowel over de be groting uitspreken als over de wensen die bij het bedrijfsleven spelen. Voorbehoud Of dit allemaal zal lukken is op dit moment moeilijk te voorspellen. De vertegenwoordigers van de vakcentra le» maakten nu het nadrukkelijk voorbehoud dat zij .resultaten van het gesprek op 4 oktober uitvoerig willen bespreken met hun achterban. Die be sprekingen zouden wel eens geruime tijd kunnen duren. Men wilde zich daarom niet vastpinnen op de datum van 31 oktober. De algemene beschou wingen beginnen al op 17 oktober, zo dat het parlement slechts zeer ten de le kan oordelen over het centraal ak koord en de compromissen die de re gering mogelijkerwijs zal moeten slui ten om tot dit akkoord te komen. Aan het gesprek gisteren namen ver tegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties deel. De regering werd vertegenwoordigd door minister Boersma (sociale zaken), mi nister Lubbers (economische zaken) cn minister Duisenberg (financiën). Minister Boersma wil ook de categora le organisaties en de organisaties van de vrije beroepen bij het overleg be trekken. (ADVERTENTIE) Brengt verlichting bij verkoudheid, griep en verstopte neus. Bestrijdt rheumatische pijnen, spit, stf|ve nek, spiervermoeidheid en (trainings) stijfheid in de spieren. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Commissie, een internationale organi satie die zich speciaal bezig houdt met de ontwikkeling van de Mekong en haar zijrivieren. Zuid Vietnam, La os en Cambodja zijn lid van deze commissie, in tegenstelling tot Noord Vietnam. Nederland heeft goede con tacten met deze organisatie omdat een Nederlander, or. J. van Oord met de leiding ervan is belast. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft op het laatste ogenblik voor de feestelijkheden be zwaren gemaakt tegen de beperkin gen, die de journalisten vandaag in Den Haag zijn opgelegd. Mr. De Niet, voorzitter van de Eerste Kamer en in die functie verantwoordelijk voor de organisatie van het feest op en rond het Haagse Binnenhof heeft dinsdag een brief van het bestuur van de NVJ ontvangen, waarin onder meer staat: 'Wij kunnen ons geen steekhoudende argumenten indenken op grond waar van aan vertegenwoordigers van de schrijvende pers, de televisie, de radi o-verslaggevers en fotografen de toe gang tot het gebeuren op het Binnen hof zou moeten worden ontzegd. Met dat 'gebeuren op het Binnenhof' wordt bedoeld de massale koffiemaal tijd, waaraan de koninklijke familie en de volksvertegenwoordigers in ra den, staten en Tweede eil Eerste Ka mer deelnemen. De rijksvoorlichtingsdienst heeft hier over bepaald, dat de verslaggevers door de ramen van het Kamergebouw naar het gebeuren mogen kijken. 'Tij dens de koffiemaaltijd kan op het Binnenhof niet worden gefotogra feerd', zo luidt een andere beperking. Alleen het fotopersbureau Stokvis mag op het Binnenhof komen. Van een verslaggever DEN HAAG De Italiaanse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de Italiaanse automobilist die op 19 juli met zijn auto bij Orbetello (in Italië) tegen de auto van prins Bern hard botste. Het proces-verbaal werd gegeven wegens het niet-aanhouden van een gematigde snelheid in een bocht en tevens wegens het niet-on- derwerpen van de auto aan het wette lijk voorgeschreven jaarlijks onder zoek. Dit hebben de ministers Westerterp en Van Agt geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Wijk (PSP). Op de vragen antwoordden de ministers ook dat volkenrechtelijk vreemde staatshoofden in het buiten land volledige immuniteit van juris dictie in strafzaken genieten. Volgens deze internationale, ook in Italië er kende, praktijk strekt deze immuni teit zich ook uit tot de naaste familie van het staatshoofd. Van een verslaggever UTRECHT De enige kandida: voor het voorzitterschap van het Nj| derlands Katholiek Vakverbond is i heer W. L. J. Spit. Zijn benoeming I vrijwel zeker in de verbondsraads-ve! gadering van het NKV op 8 oktobea er zijn binne de daarvoor vastgr stelde periode geen namen van tege j kandidaten ingediend. De heer Spiff volgt dan de heer P. J. J. Mertens oÉ die staatssecretaris van sociale zaken T geworden. De heer Spit begon zijl loopbaan bij de vakbeweging in 194® toen hij in dienst kwam van de kath<f lieke spoorbond. In 1967 werd hij b» noemd tot verbondsbestuurder vafii het NKV. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ontwikkeling! maatschappij voor het noorden vaT het land zal desnoods bedrijven sticll ten, die de eerste jaren niet rendabf voor een beperkt aantal taken. De 1 zijn. Een belangrijke voorwaarde voel de vestiging is vooral, dat zo'n bedrijT de industriële structuur voor het nooi den verbeterd. Minister Lubbers van economische zit ken heeft dit dinsdag bij voortzetting van het debat over de regionale prd, blemen uiteengezet. De oprichting van de noordelijke ont, wikkelingsmaatschappij moet volgent de minister worden gezien als eel aanvullende maatregel naast de verbf tering van de infrastructuur van h» noorden en het verlenen van stimuli ringspremies aan de verschillende bi drijven. De mogelijke bedrijven, die de staal zal stichten, zullen ook moeten dienel om het particuliere initiatief te stei)a nen. Voor 1974 wordt voor de te vei lenen garanties voor investeringen ire het noorden ƒ50. miljoen uitgetrope ken. Dit bedrag is maar willekeuriia gekozen, aldus de minister, en kan aW tijd weer worden aangepast. Van onze sociaal-economische redacti! DEN HAAG De organisaties va* het midden- en kleinbedrijf weigere! mee te werken aan de totstandkoming van een centraal akkoord, wanneer d! regering haar strakke prijsbeleid voortzet. Het is eenvoudig onmogelijl om onder die omstandigheden afspra ken te maken, aldus verklaarde dinsi dag de heer W. Perquin, voorritte van het Nederlands Katholiek Ondeij nemers Verbond (NKOV). De heer Perquin noemde de onlang! door minister Lubbers getroffen prijs maatregel maatschappelijk onrechl vaardig. Het vorig gesloten Centraa Akkoord gaat namelijk uit van d 'nullijngedachte'; de prijsmaatrege van vorig jaar deed de inkomens vai de middenstanders echter teruglopei tot ruim drie procent beneden de nul lijn. Het lag dus voor de hand aan deze scheve situatie een eind zoi worden gemaakt, maar de wijzigini r, die minister Lubbers (economisch zaken) onlangs aanbracht, betekend c weliswaar een lichte verbeterim maar we zitten nog altijd beneden dïT nullijn, aldus de NKCV-voorzitter. Voortzetting van dit strakke prijsbe leid treft volgens hem één van di zwakste groepen in de samenleving Het inkomen van veel middenstander», komt overeen met het minimumloon De middenstandsorganisaties eiseq, daarom dat de prijsmaatregel die pei 1 november aanstaande afloopt, nie opnieuw wordt verlengd en dat dq.' achterstand die de middenstander! hebben opgelopen, moet worden ingef; haald. 'Op vrijwillige basis zijn wi,n' bereid tot prijsafspraken te komen y Dwingt de regering daarentegen eei;( prijsbeleid af, dan rijn wij niet thuis aldus de heer Perquin. >e EVEN PUZZELEN Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. rund, 3. soort, 4 klinknageltje, 5. roofvogel, 6. bewaar der van een kerk. Driehoek-puzzel 3 5 6 Bij juiste invulling vormen de begin letters dc naam van een beroep. Oplossing van dinsdag: 1. protest, 2. termiet, 3. artiest, 4. sleutel, 5. kabinet, 6. salaris, 7. mala ria. PETUNIA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6