goede Graham-congres resultaten, slechte organisatie F /IlSlllallI Kerk in de wereld Patijn: Eenzijdigheid wereldraad schande Eén AR-stem in senaat vóór wet op kansspelen Vandaag Raad van kerken bezig met Deense Jezus-film Westduitse liberale Trouw Kwartet Brigalia Bem Bevrijding van zwarten gaat voor emancipatie van de vrouw 'Bromfietsbataljon past bij het nationale karakter' Beroepingswerkj Zondag 'Medische collecte' Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 KERK/BINNENLAND T2/K2 mo door Hans Eschbach LONDEN Ondanks een organisatie die op vele punten rammelde is de massale trainingsconferentie voor evangelisatiewerk Spre-e 73 een groot succes geworden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. dr. Cliristiaanse heeft zich dinsdag als enig ARP-lid voor de legalisering van de roulette uitgesproken. Het initiatiefvoorstel van de Tweede-Kamerleden Geurtsen (WD) en Van Scha ik (KVP), werd met een meerderheid van 44 stemmen voor en 19 stemmen tegen aangenomen. Tégen stemden, op één na, de ARP, de CHÜ, de SGP en de PSP. Ook de KVP-er Van der Maden en de PvdA-senatoren Nederhorst, Troostwijk, Zoon, Maaskant en Mater verklaarden zich tegen. Dr. Billy Graham ren, vertelde, dat tachtig procent van de middelbare scholieren in Engeland op een of andere wijze in kontakt is of is geweest met okkultisme. Was iedereen er vijf jaar geleden van overtuigd, dat de tijd voor massale christelijke bijeenkomsten voorbij was, het tegendeel blijkt waar te zijn. Jezusfestivals komen steeds meer in trek en ze worden druk bezocht. Billy Graham sprak onlangs in Korea zelfs voor ruim een miljoen mensen. En ook in Londen was deze tendens duidelijk waar te nemen. Twaalfdui zend deelnemers uit twintig landen waren een week lang intensief bezig met training en toerusting voor evan gelisatiewerk. Mede door het in de praktijk brengen van het geleerde in de middaguren liep het bezoekersaan tal op tot ruim 25.000. Klimax was de grote slotsamenkomst op Engelands heilige grond: het Wembley Stadion. Zestigduizend bezoekers luisterden naar de zang van sterren als Johnny Cash en hoorden de prediking van Billy Graham. Graham Iedere avond wist Graham zijn pu bliek te boeien met zijn prediking. Velen gaven gehoor aan de uitnodi ging, die bijna elke avond op zijn toe spraak volgde. Ook in gesprekken met de congresgangers, bleek duidelijk, dat er een enorme inspiratie uitging van Grahams woorden. De juistheid van de kritiek, die vaak op de persoon van dr. Graham wordt geleverd, dient zeker in twijfel ge trokken te worden. Te vaak blijkt dit soort kritiek ten diepste voort te ko men uit een bepaalde vorm van broodnijd. De zegen op het werk van Graham is onweerlegbaar. Anderzijds blijkt hij inderdaad dc 'Jezus is koning', een affiche van het congres in Londen. kunst te verstaan om op een onvoor stelbaar oppervlakkige manier over de grootste problemen en de meest ver schrikkelijke toestanden heen te stap pen, op weg naar zijn doel: de uitno diging. Het lijkt soms veel op een wedren met de tijd: 'Ik heb vanavond maar vijftien minuten om te spreken'. Misschien ligt hier wel het grootste gevaar bij evenementen zoals Spre-e 73: het individu gaat verloren in de massa. Typerend hiervoor was het plastic bandje dat deelnemers omkre gen bij inschrijving en dat niet meer verwijderd mocht worden. (Over een paar jajfr dragen we misschien alle maal zo'n bandje met ons 'persoons nummer'?). Ook de eigen inbreng van het indivi du werd minimaal gehouden. Deelne mers kregen een boekje met een sa menvatting van het evangelie, dat men op straat, na het houden van een enquête, aan de geïnteresseerden moest voorlezen. Het gebed om christen te worden kompleteerde het geheel. De organisatoren hebben dit gevaar van massificering wel onderkend en getracht het op te vangen, door het aanstellen van 'aktie-groep-leiders'. Deze groepsleiders waren verantwoor delijk voor groepen van twaalf tot twintig personen. Gezamenlijk beslo ten zij de dag met een evaluatie en gebed. Naast de genoemde training voor per soonlijk evangelisatiewerk werden les sen gegeven over de meest uiteenlo pende onderwerpen, gegroepeerd rond de thema's 'de sociale implicaties van het evangelie' 'het werk van de Heili ge Geest'. Ook konden de deelnemers kiezen uit sociale onderwerpen zoals okkultisme. kerkelijk evangelisatie werk. jeugdleiding enzovoorts. Unaniem bestond bij de deelnemers groot enthousiasme over deze trainin gen. Met name de lezingen over het okkultisme betekenden veel voor de bezoekers. In Engeland is een enorme opkomst van spiritistische spelletjes, hekserij en dergelijke. De spreker, ds. George Tarleton, zelf in Burma gebo- Nederland Enkele leden van de Nederlandse de legatie (honderd man) vroegen wij om hun ideeën over de konfecentie en de toepasbaarheid van wat geleerd is: Ik heb wat moeite met de evangelisa tie-methode, zou het meer willen zoe ken in een 'samen zoeken'. Wat de toepassing betreft zal het vooral be langrijk zijn, niet buiten de kerk om aan de slag te gaan. Anders kan het gauw een met zichzelf ingenomen club je worden'. 'Het programma was wat overladen, maar ik heb enorm veel geleerd. Zo iets zou ook in Nederland georgani seerd moeten worden*. 'Ik geloof dat vooral bij alle training niet vergeten moet worden, dat het gaat om echte 'bewogenheid' met an dere mensen'. ik nog op de vlucht voor mezelf. Ik verstopte m'n problemen door op te gaan in transcendentale meditatie en dergelijke. Deze week heb ik Christus leren kennen. Ik ben plotseling veel meer naar buiten gericht. Alles is nu anders'. Zoals bekend kan door aanvaarding van dit wetsontwerp, behalve de casi no. ook de lotto worden ingevoerd. Het grootste deel van de opbrengst hiervan gaat naar de sportorganisa ties. Prof. Christiaanse, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Ned. Chr. Sport Organisatie, zei het wets- UTRECHT De Nederlandse raad van kerken heeft aan de wereldraad van kerken in Genève gevraagd of de ze iets onderneemt tegen de Deense film 'Het liefdesleven van Jezus'. Dit heeft de voorzitter van de Nederland se raad, dr. A. Kruyswijk, maandag gezegd. Daarna kan de raad van kerken be zien of hij er bij de Nederlandse rege ring op moet aandringen de versprei ding van de film in ons land te ver bieden. Ook de Nederlandse hervorm de kerk heeft zich over deze rolprent tot de wereldraad gericht. Het mandaat van dr. Kruyswijk als ontwerp te steunen omdat men dit ontwerp de financiële belangen van de sportorganisaties ook die van chris telijke huize zozeer worden ge diend dat die bij hem de doorslag ge ven boven zijn afkeer van casino's. De bestaansmogelijkheid van een aantal van deze organisaties hangt zelfs van dit wetsontwerp af, merkte hij op. Belangrijkste wijziging in het ont werp is de uitvoering van de motie (Kaulingfreks KVP) waarin werd ge vraagd om een onafhankelijke ver- deelinstantie die bepaalt waar een groot deel van de lotto-gelden heen gaan. Volgens het ontwerp zou dit door de Ned. Sport Federatie gebeu- ïen, maar daartegen bestond -bezwaar omdat deze organisatie zelf een van de belanghebbende is. Verder nam de Eerste Kamer de col portagewet aan. Hierdoor is het moge lijk geworden een afkoelingsperiode in te voeren van acht dagen, waarbin nen een zogenaamde huis-aan-huis- aankoop ongedaan gemaakt kan wor den door de koper. Wel moet het dan om produkten gaan van meer dan honderd gulden. mensen xacl luajiuddL >aii ui. mujowijh <uö 'Het is ongelofelijk. Vorige week was Y^tter loopt 31 december a s. af. C^pni VOOF SChei(lin£ ik nog od de vlucht voor mezelf. Ik Hij kreeg van de vergadering vol- symooui van ue uicuwe ua5 macht voor het moderamen, een bre- fiiccpr| tprt pn STflJlt standing als signalement van hel de voordracht, waarop ook een niet- IU&ÖCII IVCIIV CIl SUltf L christendom ziet. Ik geloof dat deze HET KRUIS In het verleden is er steeds verzet ge weest tegen het kruis als uitsluitend signalement van het christendom. Sommigen verzetten zich tegen de toe nemende kruisbeelden in de protes tantse kerken. Nu geschiedde dat meestal op grond van anti-roomse tendenzen. Een kruis in de kerk rooms. Ik herinner me dat iemand daarop placht te vragen of de spreker op vrijdag wel eens vis at. Een m.i. goed antwoord op een dwaze stelling. Ds. Paisley zal ook wel alles met het argument 'rooms' afhandelen, maar dat moet hij weten. Als vredesmodel blijkt het duidelijk niet te werken, gezien de bomaanslagen en sluipmoor den. In een dissertatie die volgende week vrijdag door drs. Klapwijk ver dedigd zal worden luidt één van de stellingen: Het kruis als signalement van hett christendom werkt mis leidend. De promovendus gaat dus in zijn bezwaar tegen afbeeldingen van het kruis als beslissend signalement voor een christelijke kerk verder dan vroegere bezwaarden. Hij ziet in het gebruik van dat kruis zelf een be zwaar. Zijn proefschrift draagt tot ti tel 'Sociaal Masochisme en Christelijke Ethos' en het onderwerp ervan zal dus niet vreemd zijn aan deze stel ling. In het Amsterdams Kerkblad spreekt ds. Nagel dan ook al uit dat hij wat dat betreft de haan als symbool van de nieuwe dag en de op- de voordracht, waarop ook een niet- lid van de raad, op te stellen. Als se cundus voor ds. Jörg heeft de Neder landse hervormde kerk ds. G. Spilt aangewezen. De redactie behoudt zich hel recht vuur ons ter upnume in drze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc geven. Bl) pu- blikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aao hel secretariaat hoofdredactie intens geestelijk lijden aan is vooraf gegaan: 3) De zinloosheid van het menselijk bestaan heeft o.a. drugmis bruik ten gevolge). Deze 3 punten heb ben vaak uitputting tei gevolge waar aan de mens manisch kan worden en door kan gaan slaan. Daar er in de doorsnee-inrichting niets aan de oorza ken wordt gedaan, gaat de mens weer terug naar dezelfde omstandigheden, die hem/haar ondermijnd hebben. Heropname is niet denkbeeldig en zo kunnen we wel aan de gang blijven. Of de mens blijft in de inrichting en is gedoemd de sleur, de tredmolen die hem/haar geenzins kan bekoren in doffe gelatenheid te ondergaan en er is grote kans op zelfmoord. Zon en Schild, Amersfoort M. H. H. Zijlstra-Meijcr Discipline Het eerste slachtoffer is dan gevallen, door het spelletje spelen met de disci pline in de krijgsmacht. Bij een stren ge handhaving van de orde in het le ger is het onmogelijk dat er een ko gel in de kamer van een dienstwapen kan achterblijven. Mocht bij het 'af schieten' van het wapen bij over dracht. warabij geen kogel in de ka mer van het wapen aanwezig mag zijn. deze dan toch per abuis in te recht gekomen is, dan dient de baan de van de kogel recht omhoog te lo pen, waarbij ongelukken praktisch uitgesloten zijn. De verantwoordelijke persoon voor een dergelijk ongeluk is de minister van defensie, die met zijn slap en onkundig beleid een chaos te weeg brengt, waarvan het enige nog niet in zicht is. Moge de minister van justitie, de minister van defensie aan klagen op grond van dood door schuld wegens wanbeleid in het de fensie apparaat, voordat er nog meer slachtoffers vallen. Poeldijk J. C. Kohier UTRECHT Professor dr. C. Patijn, lid van de sectie internationale zaken van de raad van kerken, vindt het een 'vrij groot schandaal' dat het centraa1 comité van de wereldraad van kerken vorige week wel de geweldpleging door de Verenigde Staten, maar niet door de oosteuropese regimes aan de kaak heeft gesteld. maand juli van de delegatie van de raad aan de kerken in de Sowjet-Unie toonde prof. Patijn zich met de ge hele raad evenwel zeer voldaan: 'Het bezoek is een bijzonder nuttige penetratie geweest. Uit een 40-jarige ervaring in buitenlandse betrekin gen, ook in kerkverband, kan ik zeg gen dat dit behoort tot het beste wat ik ooit heb gezien.' Namens de raad bracht de voorzitter, de gereformeerde dr. A. Kruyswijk. zeer veel dank aan de delegatie, 'die de broeders in de Sowjet-Unie een enorme dienst heeft bewezen binnen de grenzen van het koninkrijk Gods.' De delegatie zal nog overleggen over de vraag hoe het reisverslag het best openbaar kan worden gemaakt Prof. Patijn-heeft dit gezegd tijdens de vergadering die de Nederlandse raad van kerken deze week heeft ge houden. Dr. H. de Lange van de sectie sociale vragen was het met de ziens wijze van prof. Patijn niet eens. De secretaris van de raad, prof.dr. H. A. M. Fiolet, die als waarnemer in Gene ve was, herinnerde er echter aan dat ook prof. Berkhof, lid van het cen traal comité de 'onverkwikkelijke ta boetoestand' tegenover Oost-Europa had betreurd, maar dat deze er in Ge nève er tevens op had gewezen dat de wereldraad geen document mag publi ceren, 'waarvoor anderen de prijs moeten betalen.' Over het tiendaags bezoek in de Boterberg (ADVERTENTIE) Wanneer een fabriek de produktie niet meer kan afzetten, wordt to: slui ting overgegaan. Echter niet alzo onze nationale melkfabrieken, de Koeien. Boeren werken 70 uur per week. heb ben bijna nooit vakantie, cn de beruch te boterberg groeit gestadig. Mijn idee (als leek) is het volgende: De boeren gaan een flink deel van hun melkkoeien geleidelijk aan verkopen voor de slacht. Resultaten (nog steeds naar mijn leken-idee): 1) De boeren ontvangen langzamerhand een aardig kapitaal (plm. ƒ2.500,: per koe. 2) Zij behoeven niet meer zo lang te wer ken. 3) Er komt meer rundvlees in de verkoop, waardoor 4) de prijs van het rundvlees zal dalen. 5) De boterberg groeit niet meer zo onrustbarend aan. 6) De regering behoeft minder subsi die te geven. Wie heeft een betere op lossing? Voorburg J. C. Schwcig Opname door Aldert Schipper De redenen van opname in een psychiatrische inrichting zijn globaal gezien: 1) Het huwelijk: een groot geestelijk lijden ging er aan vooraf voor dat de mens in elkaar zakte; 2) Eenzaamheid: waaraan ook weer een De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Bij dolle Mina en andere vrouwen groepen in ons land staat over een tijdje miss Brigalia Bam op de stoep. Ze komt twee dingen doen: (1) zien wat het kerkelijk vrouwenwerk kan leren van dc buitenkerkelijke wo- mens' lib-beweging en (2) proberen kerkelijke en niet-kerkelijke bewegin gen mee te krijgen naar het congres over vrouwenemancipatie, volgend jaar in West-Berlijn. Miss Bam stond vorig jaar te dansen, toen dc wereldraad van kerken be sloot op te roepen tot een investe ringsboycot van Zuid-Afrika, 'want de bevrijding van zwarte mensen is be langrijker dan die van de vrouw. De discriminatie verwondt zwarte men sen veel dieper dan vrouwen. Want vrouwen worden over de hele wereld behandeld als tweede-rangs wezens. Er is daardoor een universele solida riteit en een even universele vlucht in het huishouden en het moeder schap.' Miss Bam is in Genève directrice van de afdeling voor vormingswerk onder vrouwen van de wereldraad van ker ken. Zij is afkomstig uit Zuid-Afrika. Miss Brigalia Bam Zij heeft daar eerst als onderwijzeres voor de klas gestaan en studeerde daarna sociaal werk. Vorig jaar deed Brigalia Bam in de Verenigde Staten haar doctoraal in sociologie. In haar werk probeert zij de vrouwen te acti veren ook deel te nemen in het poli tieke werk in de maatschappij. In Zuid-Afrika betekent dit dat Brigalia Bam de vrouwen probeert warm te krijgen voor strijd tegen het racisme. De conferentie volgend jaar in West- Berlijn zal alleen toegankelijk zijn voor vrouwen. 'Pas als we de proble men onder elkaar helemaal hebben doorgepraat, misschien dat we dan mannen toelaten. Het probleem man vrouw is niet zo eenvoudig als het rassenvraagstuk. We willen eerst dis vrouwen van de wereld onze ideeën uitwisselen, de problemen samen on der ogen zien.' Radicale hulp 'Kerkelijk georganiseerde vrouwen zijn niet zo radicaal als vrouwenorga nisaties buiten de kerk. Daarom heb ben we dc hulp van deze radicale groepen nodig, om de problemen hel der voor ogen te krijgen', zegt miss Bam. Zij is er van op de hoogte dat in Nederland enkele vitale vrouwen groepen zijn, die nogal eens met op vallende acties de voorpagina's van de kranten haalden. Ze moet hartelijk la chen dat in Amsterdam een aantal bordjes met 'Herengracht' zijn omge doopt in 'Vrouwengracht'. 'Zoiets lijkt belachelijk, maar dat zijn de dingen, waar mensen door in beweging ko men. Net zoals het woordje 'mankind' (mensheid) dat wij hebben omge doopt in 'humankind'. In dit soort kleine dingen komt een -erandering van de mentaliteit tot uitdrukking.' En die mentaliteitsverandering vindt miss Bam hard nodig. Want de maat schappij kan de vrouw niet missen. 'De maatschappij laat de vrouwen niet toe om er volledig in deel te nemen en daarmee ontzegt zij zich een stuk emotionaliteit die een deel van het ware leven is. Alles hóeft niet te ge beuren op een droge intellectualisti sche manier, zoals mannen doen, om dat de maatschappij dat van hen vraagt. Daarom zijn ze hard, agressief en intellectueel, en niet barmhartig, gevoelig en aanhankelijk." 'Wij vrouwen hoeven niet te verande ren om de wereld vreedzamer te ma ken. De mannen moeten veranderen. Zij hebben de vrouwen nodig om de problemen van de maatschappij op te lossen. Neem het ontwikkelingsvraag stuk. Dat los je niet op langs-de man nelijke weg. Daar is de vrouw bij no dig. De vrouw is zeer verbonden me» vrede, rassen en ontwikkeling.' Preken De verhouding man-vrouw wordt een van de hoofdonderwerpen van de gro te assemblee van de wereldraad van kerken, in 1975 in Djakarta. Er ko men drie 'workshops', waar steeds op een andere manier deze verhouding aan de orde komt. 'Ik hoop dat uit deze workshops, nieuwe impulsen ko men voor de kerken om de rol van de vrouw te versterken', zegt Brigalia Bam. 'In alle kerkelijke verklaringen van de laatste tijd staat wel iets in al gemene termen te lezen over de be langrijke plaats die de vrouw inneemt in kerk en maatschappij. Maar dat heeft te weinig effect, doordat zulke opmerkingen wegzakken in een moe ras van allerlei nuttige uitspraken.' Brigalia Bam vindt dat de wereldraad van kerken zelf ook een 'te mannelij ke structuur is: te intellectualistisch.' Wat kun je daar aan doen, gezien er slechts zeven vrouwen lid zijn van het centraal comité? 'Hoe meer vrouwen er in komen hoe beter. Dan worden de mannen gedwongen naar ons te luisteren en ons mee te laten beslis sen.' Wat heeft de oecumenische beweging te maken met vrouwenemancipatie? 'Het christendom en het kapitalisme zijn steeds nauw verbonden geweest met de discriminatie van ie vrouw. De kerk heeft de verdrukking van de vrouw steeds ondersteund. De vrouw mocht geen priester worden. De vrouw moest het vuile werk doen, ter wijl de man stond te preken. De kerk is erg schuldig.' BONN De Westduitse liberale par tij (FDP) stelt in een discussiestuk voor kerk en staat op alle niveaus te scheiden. Alleen de staat dient vol gens het document verantwoordelijk te zijn voor onderwijs, ziekenverple ging en sociale zorg Ook de kerkbe lasting zou moeten verdwijnen -en plaats moeten maken voor een systeem van vrijwillige bijdragen. Bondskanselier Brandt, die in zijn re geringsverklaring de band met de kerk als een van samenwerking ken schetste. heeft naar aanleiding van het FDP-stuk gezegd dat de bondsre gering geen plannen heeft om aan die band iets te wijzigen. 'De regerings- politiek verandert niet meteen, als een coalitiepartner iets nieuws te bin nen schiet', aldu-. Willy Brandt. Van een verslaggever DEN HAAG De koninklijke land macht zou de beschikking moeten hebben over een zogenaamd brom fietsbataljon, bestaande uit circa 400 bromfietsen (37 stuks per peloton). Het zou een nieuw, agressief en voor al betaalbaar element in de landmacht zijn en vele voordelen bieden. Dit idee oppert majoor der jagers F. Brouwer (hoofd opleidingen sectie planning van de staf eerste divisie in Schaarsbergen) in het jongste num mer van 'Militaire spectator'. 'Mijn artikel is serieus bedoeld. Ikzelf ben van mening dat dergelijke brom fietseenheden noodzakelijk zijn en ik hoop alleen maar dat de legerleiding het zinvolle van mijn idee zal onder kennen. Voorop staat echter, dat eerst een technische en operationele studie zal moeten worden verricht', zo zei majoor Brouwer woensdag desge vraagd. Volgens hem is zijn artikel te vens bedoeld om met een aangepastp eigen wijze een- potentiële tegenstan der te bevechten, waarbij het karakter van de Nederlandse soldaat zoveel mogelijk wordt uitgebuit. De brom fietseenheid sluit aan bij de huidige en de te verwachten Nederlandse leef gewoonten en is relatief goedkoop. Lutheranen steunen Mozambique-instituut Christelijke DEN HAAG De lutherse synodale commissia heeft besloten het echtpaar Jan en tFrouke Draisma voor een nieuwe periode van drie jaar ter be schikking te stellen van het Mozambi que-instituut in Tanzania. Het gereformeerde echtpaar Draisma werd in 1970 door de lutherse kerk in Nederland uitgezonden naar Tanzania, waar de heer Draisma leraar wiskun de werd aan een middelbare school te Bagamoyo, die bezocht wordt door vluchtelingen uit Mozambique. In het orgaan van de lutherse kerk 'Elk' wordt gesproken van 'n belang rijk besluit, teken van 'een duide lijke koers ten opzichte van het Mo zambique-instituut, dat in moeilijke omstandigheden moet werken aan de opvoeding van jonge mensen opdat zij straks aan de .opbouw van hun land een waardevolle bijdrage kunnen ge ven'. De uitzending van de Draisma's wordt bekostigd uit de actie 'Eén jlus', waar in lutherse gemeenteleden individu eel bijdragen voor ontwikkelingssa menwerking. protesten het gelijk aan hun zijde hebben. Hoezeer de christen ook in de navolging van zijn Heer beschei denheid en deemoed past en hoezeer hij ook berekend moet zijn op lijden dat hem wacht, toch is dat niet het wezenlijke. Johannes ziet wel de Heer, als het Lam, staande als ge slacht, en er zal een eeuwige gedach tenis zijn aan het kruislijden van de Heer, maar waar het om gaat is niet het kruis, maar het rijk. de nieuwe dag, de toekomst, de nabijheid Gods die in de tora gepredikt wordt. Zo kan ik die stelling goed begrijpen. Het kruis is middel, om het eenvoudig uit te drukken, en geen doel. Het is minder de bedoeling van de Heer dat wij verwijlen op zijn doodsheuvel, nog minder dat wij troost zoeken in zijn graftuin, maar dat wij Hem vol gen op de weg naar het rijk. Bi NED. EV. KEK Beroepen: te Baarn (Toez.): E. F. Vergunst te Capelle a.d. IJssel; Te Hoevelaken (toez.): A. Vlietstra te Doornspijk,S die bedankt voor Wijk bij Heusden. Aangenomen: naar Oldemarkt (toez) W. J. Burghgraef te Ferwerd. Bedankt: voor Stolwijk: J. J. Brijker te Creil en Espel voor Vlaardingen; J. Vroegindeweij te Emmeloord. GEREF. KERKEN Beroepen: te Barendrecht: C. Warner ten Noordwijk aan Zee. Aangenomen: de benoeming als pasto raal medewerker te Visvliet: B. H. Groot Enzerink te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk (Zld): J, Mol te Hardinxveld. DEN HAAG In de hervormde ge meente in ons land zal zondag geld worden ingezamejd voor medische zending en werelddiakonaat. Het is de bedoeling, dat zestig procent gaat naar de hervormde raad voor de zen ding, twintig procent naar de gerefor meerde zendingsbond en twintig pro cent naar het hervormde werelddiako naat. In een speciaal nummer van Globaal, verzorgd door het werelddiakonaat, wordt voorlichting gegeven, waarbin nen naast genezing van zieken de na druk kwam te liggen op preventieve gezondheidszorg, het bevorderen van het gezond brijven, juist cok door de ontwikkeling van de gehele plaatselij ke samenleving. Archeologie cn historie Uitgave Fi bula-Van Dishoeck. Bussiim. 539 blz., 65.—. Archeologie is een boeiende weten schap. Dat bleek weer eens bij de sa menstelling van deze feestbundel bij de zeventigste verjaardag van prof. dr. II. Brunsting, die dit jaar is afge treden als buitengewoon hoogleraar archeologie en prehistorie aan de Vrije Universiteit. De VU, het Rijks museum van oudheden te Leiden, het Rijksmuseum G. M. Kam en de Rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek lieten deze huldiging voorbereiden. Van alle kanten uit bin nen- en buitenland stroomden bijdra gen toe, zóveel dat slechts een aan zienlijke subsidie van de VU de uit gaaf van het boek mogelijk maakte. Zo ontstond een veelzijdig beeld van het archeologisch onderzoek. Vijftig auteurs schreven bijna evenveel arti kelen (soms enkele, vaak vele bladzij den groot), welke werden samenge bracht onder de afdelingen prehistori sche, oude geschiedenis, klassieke ar cheologie, provinciaal Romeinse ar cheologie, vroege middeleeuwen en la ter, en geschiedenis van de archeolo gie. De bijdragen zijn behalve in het Nederlands veelal in het Engels, soms in het Frans, Duits of Latijn gesteld. Een feestbundel als deze heeft in de eerste plaats wetenschappelijke waar de; veel in dit dikke boek is alleen voor vakmensen te genieten. Maar de archeologie heeft tal van amateurss in de ware zin van het woord en tal van niet-actieve belangstellenden; ook voor hen is er toch veel boeiends in dit boek. Om een paar voorbeelden te noemen: de bijdrage van Van Giffen over Ezinge, de artikelen over Neha- lennia-vondsten, de 'hollandse' m<> lens, het beenderdelven te Wijk bij Duurstede, en de stand van de 'ar- chaeozoology in the Low Countries'. Een biografie en een bibliografie van Brunstring besluiten dit royaal uit gegeven en mooi geïllustreerde boek werk. W.F.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2